Tinikre szabott beléptető rendszerek, korai koncertkezdés, ingyenes hideg víz és külön nekik szóló bulik jelenthetnének megoldást arra a problémára, hogy jobb híján sok tizenéves a kocsmákban verődik össze. Miután tavaly hárman meghaltak a West Balkán nevű szórakozóhelyen szervezett bulin, köztük két tizenéves lány, a hatóságok nagy erőkkel álltak neki, hogy rendet vágjanak. Szervezetek alakultak, megoldási javaslatok készültek a 18 év alattiak szórakozásának megoldására, de a helyzet még mindig nem az igazi.
Már nem kérik a személyit
„Volt egy pár hónapos fellángolás, de aztán lecsillapodott a harag. Egy ideig nagyon odafigyeltek, de azóta főleg negatív tapasztalataim vannak – mondta nekünk Szabó Maya, a gyermekek biztonságos szórakozásáért küzdő Riadólánc vezetője, akinek négy gyereke van, köztük egy 16 éves fiú és egy 19 éves nagylány. – A lányom is mesélte, hogy egy ideig azonnal kérték a személyit, ha bizonytalanok voltak benne, hogy még nem tizennyolc éves, de ezt már nem veszik olyan szigorúan. Tudunk olyan a belvárosi szórakozóhelyről, ahová nagyon sok fiatalkorú jár, és előfordult, hogy valaki rosszul lett az ott fogyasztott italtól. Ráadásul elég agresszívan viselkedik velük a biztonsági szolgálat és a személyzet.”
„Egyes szórakozóhelyek mindenféle kontroll nélkül futnak, ha szombaton hajnali egy és három óra között elhajtunk előttük kocsival, azt látjuk, hogy ugyanúgy ott várnak a tizenévesek taxira vagy BKV-ra – sorolta tovább a tapasztalatokat. – Alkohollal is kiszolgálják őket, vagy ha nem, akkor megvehetik a sarki közértben, esetleg megkérik az idősebb társaikat. Ebben semmi változás nem történt. A tűzvédelmi szabályok betartását és a maximális létszámot időnként ellenőrzik, ezekkel nincsen baj.”
Tinidiszkó híján maradt a kocsma
„Hiányoznak a kifejezetten ifjúsági közösségi terek, Kőszegen például a fiatalok többségének 2009-ben egyszerűen egy kocsma jelentette az ifjúsági közösségi helyet, ami lehangoló” – mondja nekünk Székely Levente ifjúságszociológus egy Budapesten és Kőszegen készült felmérés eredményei alapján. Korábban vizsgálták egy kifejezetten jó hírű budapesti gimnázium tanulóinak szabadidős szokásait is, ott a kilencedik osztálytól felfelé már csak 37 százalék mondhatta el magáról, hogy még nem járt a barátaival kocsmában. A tizenkettedik osztályra alig maradt valaki, akit kihagytak volna ebből. A kocsmát önmagában mégsem tartja ördögtől valónak az ifjúságszociológus. A lényeg inkább az volna, hogy olyan helyek is legyenek, ahol nem „tálcán kínálják” az alkoholt, a cigit, esetleg a kábítószert, ebből a szempontból kifejezetten örvendetes, hogy a kocsmákból kitiltották a dohányzást.
Pótolná a tinihelyeket a miniszteri biztos
„Olyan speciális szórakozóhelyek létrehozását szeretnénk ösztönözni és népszerűsíteni, melyeket kizárólag a tizennyolc év alatti korosztály látogathat megfelelő biztonsági körülmények között” – nyilatkozta a Nők Lapja Cafénak a tervekről Mihalovics Péter, a fiatalokért felelős miniszteri biztos. De miért nincs több ilyen hely?
„A szervezők nem foglalkoznak a tinikkel, mert nagyon sok probléma van velük – mondta el nekünk a tinihelyek kihalásáról Laki L. László, a tavaly alakult Egyesület a Kulturált és Biztonságos Szórakozástért, azaz az EKBSZ tagja, aki ’97 óta szervez bulikat. – Ők még nem szocializálódtak rendesen, sokan közülük szétverik a helyeket, állandó problémaforrást jelentenek, és a szponzorok sem adnak pénzt ilyen bulira, mert ezzel a korosztállyal nem lehet bevételt csinálni” – magyarázta. Ugyanakkor a hírhedt West Balkán-os bulit is szervező Noise Night Life rendezvényeire tömegestől zúdultak a tinik. Ők direkt ezt a réteget célozták meg, és a legjobb helyen, a Facebookon bombázták őket partihírekkel.
A harmincezer forintos jegy nem megoldás
Az EKBSZ abban gondolkozott, hogy egy kifejezetten a fiatalokat vonzó 18 év alattiaknak szóló országos rendezvénysorozatot hoz létre. Ehhez elkezdtek szponzorokat, támogatókat szerezni. Felmerült az is, hogy mielőtt az idősebbek éjfél tájban összegyűlnek egy-egy szórakozóhelyen, lehetne tartani ugyanott tinibulit, aminek így sokkal kisebbek lennének a költségei. „Csak nem tinibulinak hívnánk, mert akkor biztos nem jönnének el – jegyezte meg a partiszervező, aki nemrég jött haza Sao Paolóból, és ott például működik olyan buli, ami délután 4-től este 10-ig tart, de a milliomosok gyerekeinek, akik kifizetnek 100 eurót, azaz majdnem harmincezer forintot a jegyért, ez az út nálunk nyilván járhatatlan. „Kidolgoztunk egy tervezetet, és be is adtuk a minisztériumnak, de csak mondvacsinált dolgok történtek” – tette hozzá. Bár az ifjúságért felelős miniszteri biztos most nekünk is elmondta, hogy „fontosnak tartják a beengedő rendszerek kiépítésének folytatását”.
Távnyomkövetőt a tinikre?
Ez a rendszer egyelőre csak a Zöld Pardonban működik, és ha megnyitnak az új helyen, akkor ott is megtartják. Egyelőre viszont le kellett fújniuk a megnyitót, mert nem kaptak meg minden engedélyt. „A rendszer lényege az, hogy a 14 és 18 év közöttiek csak szülői felügyelettel vagy zöld kártyával léphetnek be hozzánk – magyarázta el Hamza Gergely PR- és marketingvezető. – A kártyával kell bejelentkeznie, és kijelentkeznie, majd a szülő egy webes felületen látja a kilépéseit és a belépéseit.”
Nekik bevált a rendszer, mert egy olyan réteg kezdett el járni hozzájuk, amelyik jóban van a szüleivel, és otthon el tudott sajátítani egy szórakozási kultúrát. Erre nyilván azért is volt szükség, mert a hordákban vonuló, felfokozott hangulatú fiatalok miatt sok volt a panasz a szórakozóhelyre. „Mások is érdeklődtek a zöld kártyás rendszer után, főleg hivatalos szervek kértek szakmai anyagot, de komolyabb előrelépés nem történt” – mondta Hamza Gergő.
A szülők riadólánca is jó megoldásnak tartja a Zöld Pardonét, Szabó Maya szerint ez az az egyetlen hely, ahol a tinik korosztályának szóló zenét játszanak, és odafigyelnek rájuk. Nekünk azt mondták, arra is vigyáznak, hogy a pultban ne adjanak alkoholt a kiskorúaknak, és ha valaki ilyen hibát követ el, azt kirúgják. Az ifjúságszociológus pozitív példaként említette még a miskolci Factory Arénát, ahol a koncertek és kiállítások mellett extrémsportpályákkal is lekötik a fiatalabbak idejét a régi diósgyőri acélmű egyik csarnokában egy civil szervezetnek köszönhetően. Az árak barátiak, viszont az üzemeltető civil szervezet állandó anyagi gondokkal küzd.
A Szülők Riadóláncától megtudtuk, hogy ötlet szinten az is felmerült, hogy egy mobilra telepített alkalmazással minden pillanatban követni tudják a szülők, merre kóricálnak a csemetéik. Ezt viszont Szabó Maya nem tartja jó megoldásnak, mert biztos lázadnának ellene, ráadásul valószínűleg könnyen meg is hekkelnék.
Nem kellene falhoz állítani a gyerekeket
„Arra kellene megoldást találni, hogyan akadályozzák meg a kiskorúak alkoholfogyasztását – mondja Szabó Maya. – Ellenőrizzék a kisboltokat és áruházakat ugyanúgy, ahogy az APEH ellenőrzi a számlaadást. Razziákat rendszeresen kellene tartani, de az sem megy, ahogy tavaly a gyerekeket falhoz állították rendőrkutyákkal. Ezt kulturált módon is meg lehetne oldani. Elég csak néhány feltűnően fiatal szórakozót ellenőrizni a helyeken, és aztán komoly bírságot kellene kiszabni, mert eddig hiába büntettek, minden ment tovább ugyanúgy.”
Ahogy külföldön csinálják
„Biztos, hogy egy nagyon hasznos angolszász gyakorlat a koncertek korai kezdési időpontja, amihez a klubok és egyéb helyszínek tartják is magukat” – hozott fel egy jó példát Morcz Fruzsina, aki a University of Westminsteren tanult zenei menedzsmentet, évek óta dolgozik koncert- és programszervezőként. Most az általa alapított Org4Org nevű egyesülettel dolgoznak egy olyan füzetkén, ami a szórakozóhelyek üzemeltetői és a buliszervezők számára foglalná össze tömören és érthetően, milyen feltételeknek kellene hogy megfeleljen egy tiniknek szóló buli.
Ezzel párhuzamosan a hatóságok részéről is tapasztalható mozgolódás. „Múlt héten hívott Oláh László rendőr őrnagy a BRFK részéről, akivel korábban sokat egyeztettünk a lehetséges megoldásokról – mondta Szabó Maya. – Elkérte a programunkat, hogy továbbküldje a belügyminisztériumba, azt viszont még ő sem tudta megmondani, hogy az ügy merre halad tovább. Mi abban bízunk, hogy velünk együttműködve dolgozzák ki a lépéseket. Készítettünk például egy jelképes szerződést, amiben részletezzük, mit vállalnának a szórakozóhelyek a kiskorúak biztonsága érdekében. Ez sok mindent elindíthatna.”
Ezt vállalnák a szórakozóhelyek a Riadólánc szerződésével1. Ingyenes, korlátlan mennyiségű ivóvíz |