Jövő hét elejére ismét rendkívül, még a téli időszakhoz képest is szokatlanul erős nyugatias áramlás alakulhat ki Európa felett. Az áramlás sebességét saját bőrünkön is érezhetjük majd, hiszen a kontinens jókora részén viharos, vagy akár orkán erejű széllökésekre kell készülni – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat a Facebookon.
A délnyugati szél érheti el a viharos, mostani számítások szerint 70-100 kilométer/órás sebességet. Az ebből az irányból fújó, ritkán ekkora erősségű szél a nyilvánvaló kellemetlenségek mellett egy érdekes jelenséget is tud okozni: kibillentheti a Balaton vízszintjét.
A délnyugat-északkelet irányban 80 kilométer hosszú, sekély tó medre ugyanis ideális ahhoz, hogy a tó hosszanti keresztmetszetével párhuzamosan fújó délnyugati, vagy északkeleti irányú szél „áttolja” a víztömeget a tó egyik végéből a másikba.
Az eset egyáltalán nem lenne egyedi, de az előrejelzett szélsebesség akár félméteres vízszintemelkedéssel járna a tó északkeleti részén (és hasonló csökkenéssel a délnyugatin).
A Wikipédia szerint az eddig megfigyelt legnagyobb ilyen mozgásra 1962. május 14-én került sor, amikor 9 óra alatt Keszthelynél a vízszint 45 cm-rel csökkent, Alsóörsnél pedig 51 cm-t emelkedett.
(Kiemelt kép: MTI/Varga György)