Orbán Viktor hétfő délben beszélt Facebook-oldalán a gazdaságvédelmi akcióterv főbb irányvonalairól, amelyet 3 részletben hajtanak végre. A cél most az, hogy ahány munkahelyet a vírus tönkretesz, annyit teremtsenek.
Az első ütemen már túlestünk, a kormány most indítja a második szakaszt, amelynek részeként a GDP 18-20 százalékát csoportosítják át, a teljes hiány 2,7 százalék lesz. Az új, módosított 2020-as költségvetés még a mai nap folyamán megjelenik rendelet formájában, várhatóan a Magyar Közlönyben.
A miniszterelnök csak vázlatpontokban foglalta össze rövid beszédében, hogy például milyen segítséget kapnak a magyarok, így mi is ezt tesszük:
- Mindenek előtt fontos a még meglévő munkahelyek megőrzése, ezért rövidített munkavégzés, vagyis részmunkaidő esetén az állam átvállalja a munkaadóktól a bérköltségek (nem a fizetések!, hanem például az adók és a járulékok) egy részét.
- A kormány 450 milliárd értékben támogatja a munkahelyteremtést és a beruházásokat.
- Ezen belül is lesznek kiemelt ágazatok, amelyeket külön fognak támogatni, köztük a turizmus és a vendéglátás, a közlekedés, az építőipar, az élelmiszeripar, a logisztika és a filmipar.
- Vállalatfinanszírozás – kamat- és garanciatámogatott hitelek jönnek 2 ezer milliárd forint értékben a magyar vállalkozásoknak.
- Család-és nyugdíjasvédelem: ennek részeként ismét bevezetik a 13. havi nyugdíjat. Egyheti plusz nyugdíj jön majd minden évben. A 13. havi nyugdíj egész pontosan 4 részletben fog megérkezni. 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok heti egy nyugdíjat fognak kapni, és ez lesz majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is. (Azaz 4 év alatt érkezik meg az egy havi összeg.)