“Gyorsan haladunk a klímakatasztrófa felé” – közölte az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) sajtótájékoztatóján António Guterres. Az ENSZ főtitkára szerint megoldást az jelenthet, ha a megújuló energiaforrásokba fektetünk. A hétfőn bemutatott Az éghajlatváltozás mérséklése című dokumentum az IPCC négy részből álló hatodik jelentésének (AR6) a harmadik része, amely elkészítéséhez 59 ezer tanulmányt elemeztek, ezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy bár jó úton haladunk a 3 Celsius-fokos globális felmelegedés felé, még időben vagyunk a változtatáshoz.
Az évtized hátralévő részében a legfőbb feladat a globális energiarendszer átalakítása: világszerte az a legfontosabb, hogy a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló rendszerről a tiszta, fenntartható energiaforrásokra épülő rendszerre álljanak át. Az IPCC friss jelentését kidolgozó harmadik munkacsoportjának alelnöke, Ürge-Vorsatz Diana bemutatta, hogy minden egyes szektorban van lehetőség a globális felmelegedés hatásainak mérséklésére. A teljes energiarendszer átalakítására és tartós változtatására van szükség, a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását pedig jelentősen csökkenteni kell.
2010 óta a napenergia (85%), a szélenergia (55%) és a lítium-ion akkumulátorok (85%) fajlagos költségei folyamatosan csökkentek, és nagymértékben nőtt a felhasználásuk, például a napenergia esetében tízszeresére, az elektromos járművek esetében pedig százszorosára.
Laurence Tubiana, az Európai Éghajlatvédelmi Alapítvány (ECF) vezérigazgatója szerint az IPCC legutóbbi jelentése világossá teszi, a kormányok az energiabiztonságot és a költségek csökkentését a leggyorsabban úgy tudják biztosítani, ha tiszta energiába fektetnek be, és végleg lemondanak a fosszilis tüzelőanyagokról.
Hozzátette, a gáz-, olaj- és széninfrastruktúra kiépítése nem csak növeli az éghajlati költségeket, hanem táplálja a fosszilis tüzelőanyagok félelmetes geopolitikai spirálját, ami feszültségekhez vezet.
(via HVG)