„A védett létesítmény” munkacímmel fut egyelőre az Elk*rtuk-ot is jegyző producer, Kálomista Gábor műhelyében most forgatott 6 részes filmsorozat, amely „akciódús dráma” lesz. A története két szálon fut majd, de mindkettő illeszkedik a honvédelmi kormányzatnak a Magyar Honvédséget népszerűsítő toborozó kampányába – írja a hvg.hu. A filmsorozatot a Nemzeti Filmintézet csaknem 900 millió forinttal támogatja.
Kamarás Iván a főszereplők között
A forgatás november közepén kezdődött, a színészek komoly katonai szakmai felkészítést kapnak a Magyar Honvédségtől. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint „igazán egyedülálló projektről van szó, hiszen a miniszéria által a nézők bepillantást nyerhetnek a katonák mindennapjaiba is”.
A sorozat főszereplője Csórics Balázs, a főbb szerepekben pedig mások mellett Kamarás Ivánt, Séra Dánielt, Balla Esztert láthatjuk majd. De visszatér a képernyőre az első magyar honvédségi sorozat, az Angyalbőrben főszereplője, Mészáros Zoltán is – aki 23 évvel később már nem Urbán András honvédként, hanem tábornokként tűnik fel.
Haditechnikai eszközök garmada
Az epizódonként 48-52 perces sorozat a színészek folyamatos katonai felkészítésével, a tervek szerint 15 forgatási helyszínen, több mint 130 stábtaggal és szereplővel készül 75 napon át. A stáb a Magyar Honvédség segítségével, olyan eredeti helyszíneken forgathat, mint a szentendrei Altiszti Akadémia, az újdörögdi Kiképző Bázis, az izbégi lő- és gyakorlótér vagy a Csobánkán található harcászati kiképzőbázis. A sorozatban a Magyar Honvédség haditechnikai eszközei, mint például harcjárművei, drónjai és helikopterei is feltűnnek majd.
A sorozat két szálának egyike Győrbíró Zsolt alezredesről szól, aki kiiktatta egy közel-keleti terrorista csoport vezetőjét, most pedig egy NATO-misszió vezetője lesz. A másik szál a fiáról, Marciról szól, aki „felelőtlen”, így az apja, „hogy megregulázza”, bevonultatja a Honvédség alapkiképzésére, amit Marci a legjobb barátjával próbál megúszni.
A széria tehát állami pénzből a katonalétet népszerűsíti és a toborzást segíti – jegyzi meg a portál.
2024 januárjától amúgy tovább emelkedik a katonák bére: egy kezdő közkatona illetménye 439 098 forintra, míg egy kezdő őrmesteré 509 287 forintra nő. A lövészkatonáknak pedig csúcsfizetést kínál a honvédség: a Magyar Honvédség 30. Kinizsi Pál Páncélozott Gyalogdandár lövészkatonákat vár, a rendszeresített Hiúz (Lynx) típusú páncélozott harci járművel ellátott lövészzászlóaljába, a belépők havi bruttó 737 ezer forintot kapnak.