Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Háromnál több gyerek?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. december 6. 22:29

Kedves fórumozók!

Tegnap ültem a villamoson, és egy ötvenes tanárnő állt előttem, aki régi diákjával találkozott éppen. A tanítvány egy régi osztálytársról azt mesélte, hogy az érettségi ótaeltelt nyolc évben  négy(!) gyereket szült. Ezen aztán elszörnyülködtek rendesen. 

Elgondolkodtatott a dolog, és szeretnék írni róla. Hogyan gondolkodtok Ti arról, ha  valaki háromnál több gyereket hoz a világra manapság?

 

Köszönöm, ha írtok nekem: Koronczay Lilla

  1. 2010. december 11. 16:41301.
    Bocs': tényleg "nyugger" vagy? Az hogy lehet?
    előzmény:
    nyugger (300)
    2010-12-11  15:52
  2. 2010. december 11. 15:52300.
    "Orulnek, ha megosztanad velunk, mi alapjan dontod el, mi az IGAZI ertek es mi nem.

     

    Ugyanis eleg zavaros, amit irsz"

     

    NEKED.

     

    Épp ezért  azt hiszem, neked hiába is magyaráznánk, úgysem értenéd, mi az, amiben egy nagy család (már 3 gyerektől) több és értékesebb, mint a kicsi.

     

    Én értem, érzem és tapasztalatból is átéltem, milyen igaz, amit vardakir ír.

    (Hozzáteszem, hogy azokról a családokról beszélek, akik rendesen ellátják a gyerekeket, nem a mélynyomorban élő, segélyért szülőkről.)

    Ezt írta:

    "Én úgy gondolom MINDENKINEK SZÍVE JOGA KELL HOGY LEGYEN HÁNY GYERMEKET VÁLLAL!

    Igen, mindenkinek! Te is eldöntheted, hogy 1,2 vagy 0 gyermeket vállalsz, de ne azért ne vállahassanak azok sok gyereket, akiknek minden vágyuk a nagycsalád, mert a társadalom igyekszik kirekeszteni őket, ha nagycsaládot mernek vállalni. És ugye a nagycsalád vállalása ma még egyenlő a szegénység vállalásával.

     

     A mai társadalmunkon nagyon is meglátszik, hogy nem az igazi értékek mellett köteleződik el a társadalom. Akár hogy is, de ha hiszed, ha nem, a legtöbb nagycsaládban nincs lehetőség arra, hogy az igazi értékeken kívűl más lehessen az érték. Nem lehet az, hogy a médiából ömlő reklámok hatására a gyerekeknek mindenből a legjobbjuk legyen. És éppen ezért muszáj a szülőknek más, igazi értéket adni a gyerekeknek. Mutatni olyan megoldásokat, amivel a legújabb mobiltelefon nélkül is boldogok lehetünk."

     

    Hogy is magyarázzam meg neked, mit értünk mi ÉRTÉKEN?

    Talán azt mondhatnám, mindent, ami pénzben nem kifejezhető. Ami a szívben és a fejben van.

    Magamra vonatkoztatva: már a kisgyerekek is érzik ezt, amikor az én gyerekeimet nagyon is elismerték, adtak a szavukra az osztálytársaik, pedig  nem nekik voltak a legmenőbb cuccaik az iskolában. Mindig mondtam is nekik, nyugodjanak bele, nem fogok versenyt futni a tehetősebb szülőkkel, ki milyen baromságot tud megvenni a gyerekének (amit éppen kellett, a  sulykoló reklámok jóvoltából). Persze volt, amit azért a végén megkaptak (emlékszem, egyszer dzsíájdzsót kellett vennem, azt se tudtam, mi az). De tudniuk kellett, hogy az ő gazdagságuk abban van, hogy nagyon jól tanulnak, és még egy-két dologban kiválóak. Tanultak zenét, nyelveket, sportoltak, a lányok jártak balettre. A mi családunkban alap a diploma (egyetemi, nappalin és nem pénzes) - van, amelyiknek már 3 van, doktorija, van aki külföldön is szerzett egyet. Az egyik gyerekemnek több szakkönyve is jelent meg, az egyik még mindig kapható a Libriben.

    Mi ez, ha nem ÉRTÉK?

    Még annyit hozzátennék, hogy a 3 nagyot mennyire irigyelték az osztályban a kistestvérük miatt. Az osztályfőnöktől tudom, hogy körbeállták szünetben, és tátott szájjal hallgatták mindnen nap, mit tud már a baba - semmi különöset, azt amit minden egészséges csecsemő. Amiről persze mindenki tudja, hogy maga a fantasztikus CSODA.

     

    És ez az a csoda, amit mi nem csak egyszer, nem kétszer, hanem annyiszor átélhetünk, ahány gyerekünk van.

    És ez az, amiért ÉRDEMES ÉLNI!

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    emma33 (299)
    2010-12-11  11:53
  3. 2010. december 11. 11:53299.

    1. Orulnek, ha megosztanad velunk, mi alapjan dontod el, mi az IGAZI ertek es mi nem.

     

    Ugyanis eleg zavaros, amit irsz:

     

    "A mai társadalmunkon nagyon is meglátszik, hogy nem az igazi értékek mellett köteleződik el a társadalom. Akár hogy is, de ha hiszed, ha nem, a legtöbb nagycsaládban nincs lehetőség arra, hogy az igazi értékeken kívűl más lehessen az érték. Nem lehet az, hogy a médiából ömlő reklámok hatására a gyerekeknek mindenből a legjobbjuk legyen. És éppen ezért muszáj a szülőknek más, igazi értéket adni a gyerekeknek. "

     

    Nekem ebbol az a gyermeteg elkepzeles jon ki, hogy ami penzen megveheto, az nem igazi ertek, ami nem veheto meg penzen, az igazi ertek. Es szerinted  a nagycsaladosok rakenyszerulnek  az igazi ertekek atadasara, mivel nincs penzuk masra. Es ez jo?

     

    Nos, a tevebol omlo reklamok alapjan mindent megvenni ostobasag. Attol, hogy valakinek van penze, meg nem biztos, hogy a fogyasztoi tarsadalom aldozata, es ezt feltetelezni szinten ostobasag.

     

    Ha nem fogalmazod meg, mit ertesz azon, hogy IGAZI ERTEK, akkor semmi ertelme a hozzaszolasodnak, akarhanyszor is irod le, hogy IGAZI ERTEK, IGAZI ERTEK, IGAZI ERTEK.  Addig csak egy sajat magadat fenyezo demagog (es kirekeszto) szoveg.

     

    2. A magyar tarsadalom erdekeit en nem veszem figyelembe, mivel eleg regota kulfoldon elek. De Te azert vallaltal sok gyereket, mert a tarsadalom erdekeit tartod fontosabbnak a sajatodnal?

     

    Es ugye ez alatt, hogy

     

    "de ne azért ne vállahassanak azok sok gyereket, akiknek minden vágyuk a nagycsalád, mert a társadalom igyekszik kirekeszteni őket, ha nagycsaládot mernek vállalni. És ugye a nagycsalád vállalása ma még egyenlő a szegénység vállalásával."

     

     - nem azt erted, hogy a tarsadalom felelossege biztositani a nagycsaladok anyagi joletet?  vagy hogyan rekeszti ki szerinted a tarsadalom a nagycsaladot?

     

    3. Igen, ahogy irod, mindenkinek joga eldonteni, hany gyereket vallal. 

    En ezt azzal egeszitem ki, hogy mindenkinek JOGA es KOTELESSEGE eldonteni, hany gyereket  tud vallalni.

     

    Korabban Semiramis felsorolta, mik szuksegesek  az elfogadhato eletminoseg biztositasahoz, es ebbe beletartozik, tetszik vagy nem tetszik, olyan szuksegletek kielegitese is, ami penzbe kerul. Annyi gyereket vallaljon az ember, ahanynak ezt biztositani tudja.

    En egynek tudom, es reszemrol ez egy felelossegteljes dontes volt, amit igazi erteknek tartok.

     

    4. Es meg mindig nem irtad le, honnan veszed azt, hogy a kiscsaladokban nem tanulnak meg dolgozni, alkalmazkodni, egymasra figyelni stb, a gyerekek.  Eleg hajmereszto allitasok ahhoz, hogy csak ugy leirogasd, es provokalj vele masokat.

     

    előzmény:
    vardaikr (294)
    2010-12-11  06:52
  4. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2010. december 11. 09:36298.

    Még utoljára: A fiam "egy gyerekes" osztálytársnőjének amikor összedobtuk a kötelező olvasmány árát ketten nagycsaládosok voltunk.

    De hiszen minden egyke megkap mindent nagycsaládosék szerint 

     

    Ezt rajtam kellett volna számonkérni.

     

    Emlékeim szerint valami olyasmire írtam, hogy a nagycsaládos gyerekek az osztály összedobott könyöradományán kirándul.

     

    Soha nem írom azt, hogy az egy gyerekes megkap mindent. Azt sem mondom, hogy a többgyerekes sarja igen. Mégpedig azért nem, mert az én mindenembe ha tetszik, ha nem a testvér is beletartozik. Azonkívül a család apástól, anyástól együtt.

    Az én gyerekeim sem kapnak meg mindent. Már csak azért sem, mert a minden, az mindenkinek mást takar. Ld. fent.

    előzmény:
    elsi1 (284)
    2010-12-10  21:05
  5. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2010. december 11. 09:23297.

    Legalább ilyenkor előtőr a tolerancia. Egy szaki, az általában a pasihúspiacon nem sok jövőt jósolhat magának. Főleg diplomás hölgyek között. Igaz a férfiakat szokta inkább frusztrálni, ha kevesebb pénze, alacsonyabb végzettsége van egy nőnél.

     

    Én azt gondolom, /amivel nem kell egyetérteni/ hogy az emberek rendkívül megkeseredettek, irigyek és tehetetlenek. Nem feltétlenül az ország gazdasági helyzete miatt.

     

    Ha valakinek sok gyereke van, akkor az ingyen él csóró, a gyerekek lelencek egymást nevelik és minimum az osztálytársaik könyöradományaikon erdei iskoláznak.

    Ha jól keresők a szülők, akkor anyuka jól tolta a fenekét.

     

    Ha szingli, karrierista. Igaz ez a vélemény nem csak kis hazánkra jellemző. Olasz, Szaudi, Tajvani, Kinai, Francia összetételű csoportban vetődött fel a téma. Nem igazam akarom bizonyítani, csak tényként közlöm, hogy ezt tapasztaltam és meg is lepődtem.

     

    Ha egy gyerekes, akkor ld. fent. Beadja az óvodába, bölcsödébe. Már "pocaklakóként" beíratja.

    A szocializációs folyamata a gyermeknek mindeképpen nehezebb, ezt többfajta szakirodalom igazolja. Ettől még nem kell többet szülni. Mindent meg kell neki adni. Hogy hol a minden??? Annak soha nincs vége, fogyasztói társadalomban élünk.

     

    Ha valaki leírja magáról, hogy van egy bizonyos értékrendje, amiben az ember többet ér, mint egy autó, vagy egy mobiltelefon, akkor balek. Akkor nem telik Mercédeszre és Nike ruházatra és ráfogja az értékrendjére. De majd kérdezzék meg a gyerekeit, azok elmondják, hogy mennyire tele vele a hócsuka, mert a szomszéd kölkök is megmondták.

    Ha házas, akkor vagy szerencséje van, mert kifogott egy balekot, vagy vigyázzon magára, mert a férje úgyis félrekefél, és már úgy is sz..t ér a házassága, ezt mindenki tudja, csak ő nem veszi észre.

     

    Ha gyereket nevel, megnézheti majd, hogy az általa szupernek mondott gyerekek milyen szemét naplopó, börtöntöltelékek lesznek, csak a szomszédot kell megkérdezni.

    Ha egyedül neveli, mert apucinak nem kellett a kölökkel együtt, meghalt a szülő, elvált a szülő, akkor biztosan ép lelkű, normális felnőtté cseperedik.

    Ha hármat nevel értékrend szerint, akkor abból egy öngyilkos lesz, egy börtöntöltelék, talán egy megállja a helyét.

    Ha tanul esetleg, mert szeret, munkájához kell, közben összejön a család is, mert segít a férj akkor persze, megint szerencséje van, mert fogott egy papucsot. A kölkök megbuknak, és retkesek büdösek.

    előzmény:
    elsi1 (293)
    2010-12-11  02:26
  6. 2010. december 11. 07:21296.

    Erre is válaszoljak?

     

    Igen, vannak gazdag nagycsaládosok is, és gazdag egykések is...

     

    De csak képzeld el az átlagot, hogy két kereső van egy családban, mindkét esetben (nem írom azt, hogy anyuka GYES-en van, pedig a nagycsaládosoknák azért ez többször így van, de ezt most hagyjuk)

    de a családipótlékot, a havi 16000Ft-ot gyerekenként, azért számoljuk bele...

     

    Egy nagycsaládnak nagyobb lakás kell, többet fogyasztanak villanyt, vizet, többet kell fűteni, mosni... Nem elég a napi fél liter tej, fél kg kenyér, hanem itt már nagyobb mennyiségű élelmiszerrel kell számolni. (nálunk heti 20 liter tej, 14 kg kenyér...) A gyümölcsből sem elég 1 db banán, például... Több bérletet kell venni, (mondhatnám a nagyobb autót is, de ugye ez nem létkérdés, ezt is kihagyom) A gyerekeknek az iskolában mindenkinek be kell fizetni az osztálypénzt, a kirándulásokat, meg kell venni a tanszereket, kinövik a ruhákat, cipőket, és mindenkinek kell lenni cipőnek, mert ma már nem működik, hogy egy gyerek megy egy nap iskolába, aztán másnap a másik...

     

    Egy kicsit számolj utána, hogy az átlag hogy él...

     

    Én 2 éve nem tudtam magamnak bugyit venni... És csizmám sincsen, csak egy cipőm... De a gyerekeknek meg van, és nálunk ez a lényeg!!! Én boldogan lemondok bármiről, hogy nekik legyen!

     

    Talán ez a különbség köztünk... Te miről mondanál le azért, hogy a gyerkednek legyen... vagy bárki másnak....

     

    Itt Adventben jó, ha egy kicsit magunkba nézünk... Én is ezt teszem, és jó is, hogy ezeket leírtam itt, ma, mert ez is sokat segített abban, hogy meglássam, hol van javítani való az életemen...

     

    Áldott késületet!!!

    előzmény:
    Lióra (292)
    2010-12-10  23:11
  7. 2010. december 11. 07:07295.

    Bocsi, erre még reagálnék!

    Nálunk sosem volt sem nagyszülői, sem fizetett segítség. Mi a férjemmel ketten vállatuk a gyerekeket, és a róluk való gondoskodást is. Sőt a dédimama ellátását is, amíg meg nem halt. 

    Mi mindig ketten oldunk meg mindent, és évi 1-2 alkalmon kívül a nagyobb gyerekek sincsenek leterhelve a testvéreikre való vigyázással, hiszen nem ők a szüleik, ők is gyerekek, és nem ők vállalták a "gyereket".

     

    Persze erre is vannak más példák, de ugye ez sem általános!???

     

    És szerintem nagyon jó az, amikor együtt él az igazi NAGYCSALÁD. Azaz a nagyszülők, dédszülők, szülők, gyerekek. Igen, csak összefogással lehetünk erősebbek. Csak együtt tudunk bármit elrni. És egy többgyermekes család jobban rá van utalva a nagyszülőkre, de ha gond van, a nagyszülők is jobban számíthatnak az ilyen családra. Hiszen a kölcsönösségen, az egymásra odafigyelésen alapul minden náluk. Könnyebben elfogadják az idősebb jótanácsát, könnyebben lemondanak az elképzeléseikről, és a konfliktusokat így könnyebb kezelni.

     

    A háború idején is csak összefogással lehetett fennmaradni. Aki magára maradt, meghalt. A mostani nehéz időkön is csak összefogással, közösségben lehet túljutni nagyobb sérülés nélkül. És ez az összefogás a nagycsaládokban meg van (hozzáteszem, hogy általában, hogy ne általánosítsak!)

     

    Én is örülnék, ha lenne  olyan nagyszülő nálunk, akihez nem atemetőbe kéne menni Karácsonykor, hanem itt lehetnének velünk, és a gyerekekkel velük együtt ünnepelhetnénk...

    előzmény:
    Lióra (291)
    2010-12-10  23:02
  8. 2010. december 11. 06:52294.

    Zudod, én nem rólad, vagy másról beszéltem... Én a mi családunkról beszéltem, és statisztikai adatokra támaszkodva írtam le az "általánost". Sajnos az élet másról szól, nem arról, hogy ki nagycsaládos, és ki nem az. Mindenki lehet jó szülő, akár 1-vagy több gyereke van, és lehet rossz szülő is.

    Az társadalmilag szüksége van a nemzetünknek arra, hogy legalább 3 gyermeket vállaljon egy család... aki tud. A túlnépesedés nem a magyar államra vonatkozik! Nekünk szükségünk van arra, hogy legyen majd olyan ember is, amikor mi már nem tudunk dolgozni, legyen, aki minket is eltart.

     

    Én úgy gondolom MINDENKINEK SZÍVE JOGA KELL HOGY LEGYEN HÁNY GYERMEKET VÁLLAL!

    Igen, mindenkinek! Te is eldöntheted, hogy 1,2 vagy 0 gyermeket vállalsz, de ne azért ne vállahassanak azok sok gyereket, akiknek minden vágyuk a nagycsalád, mert a társadalom igyekszik kirekeszteni őket, ha nagycsaládot mernek vállalni. És ugye a nagycsalád vállalása ma még egyenlő a szegénység vállalásával.

     

    A mai társadalmunkon nagyon is meglátszik, hogy nem az igazi értékek mellett köteleződik el a társadalom. Akár hogy is, de ha hiszed, ha nem, a legtöbb nagycsaládban nincs lehetőség arra, hogy az igazi értékeken kívűl más lehessen az érték. Nem lehet az, hogy a médiából ömlő reklámok hatására a gyerekeknek mindenből a legjobbjuk legyen. És éppen ezért muszáj a szülőknek más, igazi értéket adni a gyerekeknek. Mutatni olyan megoldásokat, amivel a legújabb mobiltelefon nélkül is boldogok lehetünk.

     

    És ezek nem általánosítások! Ezek a "szomorú"??? tények. Mármint a mi részünkről. Én a 9 gyereknek biztosan nem fogok 100000Ft-os telefont venni... De egy rossz sorban élő egykének ezt ki lehet szorítani valahogy, akár családi összefogással is. Nálunk ez még családi összefogással sem menne. De szerintem ez nagyon jó így! 

     

    Az általánosítás inkább a nem nagycsaládosok részéről egyértelmű. Van jó néhány nagycsaládos, aki nem ezek  az értékek mentén él. GYermekeiket elhanyagolják, elhagyják, bántalmazzák. Igen, vannak ilyenek is, ésjóval többen, mint szabadna. És éppen miattuk, mert a média minden ilyen esetet felkap, minket, sok-sok becsületes, gyermekeikért mindent megtevő nagycsaládokat is negatívan ítélnek meg.

     

    Tudom, téged úgy sem lehet erről meggyőzni. Nem is ez a szándékom! Inkább azoknak szeretném ajánalni a válaszomat, akiben kétségek merülnek fel, hogy merjen-e nagycsaládot vállalni. 

     

    És ismerek számtalan embert, aki ugyan ilyen cinizmussal élte az életét a nagycsaládokkal kapcsolatban, mint te, és amikor már késő volt, mikor már nem lehetett gyermeke, rájött, hogy ez lett volna az élete értelme. Mindig vágyott több gyerekre, de ezt elnyomta magában, és vágyait a nagycsaládosok támadásában élte ki.

    Nem kívánom senkinek ezt az öregkort, amit ők élnek át. Főleg azokat sajnálom, akik még valami baleset vagy betegség folytán el is vesztették egy szem gyermeküket. Ők azt élik meg, hogy már nincs is miért élniük. És az ÉLET az kegyetlen. Nagycsaládosok és nem nagycsaládosok számára egyaránt. De minél többentudják az embert ilyenkor támogatni, ha nem marad magára, sokkal könnyebben át tudja vészelni a nehézségeket is.

     

    Én tudom, neked nagyon szép a családod, nagyon boldog vagy így! Hiszen azért védelmezed ilyen kitartóan álláspontodat! Kívánom, hogy így is maradjon, és gyermeked, vagy gyermekeid ugyan olyan boldogok legyenek, mint te vagy! 

    De enyhüljön meg a szíved, főleg itt, adventben. Nálatok is, a ti szívetekben is meg akar születni a Kisjézus szenteste. Inkább nyissátok ki a szíveteket, és fogadjatok szeretettel minden embert, legyen az kis-, vagy nagycsaládos, és főleg a magányosokat, hogy a csoda bennetek is megtörténhessen.

     

    előzmény:
    emma33 (289)
    2010-12-10  21:53
  9. 2010. december 11. 02:26293.

    A 6 gyerekes tanárnő 6 és 7 gyerekes nagycsaládból származó a férjével. A férje nem ügyvéd, orvos, hanem kétkezi munkás. 

     

     

     

    De akkor mi van,ha kétkezi munkás?

    Attól még kereshet nagyon-nagyon jól.Egy szobafestő,egy pék,egy autószerelő,csempéző, kamionsofőr,cnc-esztergályos-stb.  vsz jobban keres ,mint egy diplomás önkormányzati hivatalnok,vagy egy tanár,vagy egy kezdő(vagy nem kezdő,de nem hálapénzes területen levő orvos,pl radiológus,patológus,traumatológus,mentőorvos.

    De egy gyári "kiemelt" munkás is kereshet nagyon jól.

    Sőt,nem egy felállást ismerek,ahol szaki apuka fizujából élnek,mint Marci Hevesen,  anya meg csak azért jár el a diplomájával dolgozni ,hogy ne kattanjon be otthon. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_425455 (250)
    2010-12-10  05:10
  10. 2010. december 10. 23:11292.

    valamit mindig ki kell találni, amivel a pénzhiányt ellensúlyozzuk.

     

    Jaj,hagyjuk már ezt,annyira lerágott csont.

    Pl Magyar Györgynek (szárügyvéd) 3 gyereke van,Csányi Sándor bankárnak is,szerinted ott hol van pénzhiány? Miért élne az én egykém magasabb szinten,mint Malek Andrea három gyereke(most született a 3)???::))

    Bojár Gábor milliárdossal nemrég olvastam interjút (két gyereke van),mindkettő amerikai elitegyetemen tanult(Brown és Cornell)

    Verebes István színésznek is Londonban tanult az egyik gyereke gyereke,három gyereke van 

    Na,az én egykém nem fog előre mondom,egyik helyen sem.

     

     

     

    . Rengeteget nevetünk.

     

     

    Képzeld,mi is:))) 

    előzmény:
    nyugger (290)
    2010-12-10  22:42
  11. 2010. december 10. 23:02291.

    Egy dolgot nem említenek a T. sokgyerekes anyák.

    Hogy nem egymaguk csinálják,hanem 1-2-3 nagyszülő(ritkábban fizetett segítség) áll mögöttük és ők szépen kiosztják  a feladatokat,aztán jól vállon veregetik magukat,hogy milyen ügyesek :))Milyen klasszul leosztották a feladatokat.

    A háromgyerekes kolleganőm azt mondja, fél ötkör,hogy maradj már itt dumálni,mondom,mennem kell az egykémért,ó,ő nem aggódik,nagymamának dáélután egytől este 8-ig arra van beosztva az ideje,hogy a gyerekeket hozza a suliból,oviból,egyik különóráról  a másik különórára ,majd hazamegy,főz-takarít,úgyhogy háromgyerekes anya már csak a szép tiszta lakásba és a megtanult gyerekekhez megy haza.Akkor sem aggódik,ha 2 gyerek egyszerre beteg,ott a nagyi, múltkor kiderült,azt sem tudja,hogy mennyi táppénz jár neki:)

    De olyan sokgyerekest is tudok,aki hónapok óta nem engedi el az anyját,a nagyit műtétre,mert akkor  "meg fog őrülni a gyerekekkel" 

    3gyerekes szomszédom is azt mondja,hogy neki sosem probléma,ha el kell menni,mindig itt van valamelyik nagymama és ő csak hobbiból főz,mert az egyik mama főz,a másik takarít,nagypapa rendben tartja a saját kertük mellett az ő hobbitelküket is.Ja,kérem,így könnyű.2-3 cseléddel. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  12. 2010. december 10. 22:42290.

    Bizony így van, a nagycsaládos létnek vannak értékei, ha ezek egy kicsit mások is, mint amit álatlában értéknek tartanak (pénz, ilyen-olyan márkás cuccok). Rólatok is példát lehet venni - s ahogy írod is, néhány szomszédod, akik némileg belelátnak az életetekbe, követett benneteket. Talán nem véletlenül.

     Jól tették.

    A nagycsaládoknak egész más a hangulatuk. Színesebb, változatosabb az élet, mindig történik valami. Rengeteget nevetünk. És furfangosak is vagyunk, valamit mindig ki kell találni, amivel a pénzhiányt ellensúlyozzuk.

    És tudjuk, hogy mi csináljuk jól.

    előzmény:
    vardaikr (261)
    2010-12-10  07:20
  13. 2010. december 10. 21:53289.

    Pl. ilyesmire gondolok a fenyezessel:

     

    "Én úgy gondolom, hogy a sokgyerekes családban felnőtt gyerekeknek nagyobb esélye van a mai világba a munkaerőpiacon, hiszen megtanultak alkalmazkodni, konfliktust megoldani, dolgozni, tenni a másik emberért... Nem azért dolgoznak, hogy nekik több legyen, hanem a munka szépségéért. Nem az a cél, hogy olyan szakmát tanuljanak, amivel sokat keresnek, hanem olyant, ami egyéniségükhöz, tehetségükhöz illik.


    . Én úgy gondolom, hogy ha valaki egy kicsit is belelát egy nagycsalád életébe (nem csak a logisztikai nehézségeket nézi), akkor csak kedvet kaphat ehhez az életmódhoz. Persze vannak rossz példák is... De én vallom, hogy tanúságtételünk nem múlik el maradandó nyom nélkül. Az életünkkel próbáljuk a környezetünk felé megmutatni a nagycsaládos lét értékeit. 

    Nem mondom, hogy tökéletesek vagyunk... De mindig előre törekszünk, megbocsátunk, és főleg SZERETÜNK!"

     

    Mintha egy kiscsaladban nem lehetne szeretni, megbocsatani.

     

    Raadaul igy altalanositva leirni, hogy az 1-2 gyerekes csaladban felnovok nem tanulnak meg alkalmazkodni, dolgozni (??), konfliktust megoldani es a masikert tenni. Es nem a tehetseguknek megfelelo szakmat tanulnak, hanem amivel sokat lehet keresni.

    Honnan szedsz Te ilyeneket?

     

    Meg hogy a nagycsaladban felnott emberek a MUNKA SZEPSEGEERT dolgoznak, nem azert, hogy penzt keressenek -nekem kicsit el van tulozva azert ez a csaka nagycsaladokra jellemzo sok szepseg.  

     

     

    előzmény:
    vardaikr (261)
    2010-12-10  07:20
  14. 2010. december 10. 21:48288.

     

    Gratulálok nektek!

    Látszik az írásodból, hogy mindenféle nehézséget legyűrve, egy klassz csapat vagytok!

     

    Jó egészséget kívánok mindannyiótoknak.

    előzmény:
    rosszanya82 (241)
    2010-12-09  23:46
  15. 2010. december 10. 21:36287.

    A link egy regebbi, tobb evvel ezelotti  topikhoz vezet, "1gyerekesek beszelgessunk" cimmel.

    Ide johet nyugodtan beszelgetni mindenki, akinek 1 gyereke van. :-))

    Feleleszthetjuk, ha gondoljatok.  

     

    Elegge elkeserito latni, hogy a hozzaallas egy cseppet sem fejlodott elore Magyarorszagon, ahogy pedig varna az ember.

    Ahogy novekednek az anyagi problemak, szorit a gazdasagi valsag, egyre tobben vallalnak csak egy gyereket, es ezzel parhuzamosan, mint latjuk, erosodik az indulat, acsarkodas, amivel a nagycsaladosok megbelyegzik a kiscsaladokat.

    Dobbenetes.   

     

    Ha a topikindito ujsagiro a 4gyerekesekkel szembeni eloiteletet szeretne gorcso ala venni, talan meglepodik, hogy hova vezetett a beszelgetes.

     

    (Egyebkent ha valami, engem az zavar EGYES nagycsaladosokban, ha magukat fenyezik es azt varjak el a tarsadalomtol, hogy kulon tiszteletben reszesitse oket, mint az igazi ertekek teremtoit es orzoit. Ha valakinek kiscsaladja van, az automatikusan a fogyasztoi tarsadalom aldozata, ahol az anya "karrierista", a szulok es a gyerek is onzo. Kizarolag a nagycsaladok tudnak atnezni a piszkos anyagi szempontokon, es valami miatt magatol ertetodo, hogy az egy gyerekesek csakis anyagi szempontok miatt nem  vallalnak tobb gyereket.)

     

     

    előzmény:
    emma33 (286)
    2010-12-10  21:15
  16. 2010. december 10. 21:15286.
  17. 2010. december 10. 21:07285.

    Milyen rosszindulatu vagy.

     

    Meg hogy mi beszeljuk be magunknak -  nezd mar meg a hozzaszolasaidat, egyebrol sincs szo, csak a lenezes, kioktatas, lesajnalas, szamonkeres meg josolgatas a jovore nezve, hogy en majd nem kapok tiszteletet a gyerekemtol, mert "mindenki azt kap, amit megerdemel". 

     

    Majd epp a magadfajtaktol tanulnak toleranciat meg tiszteletet a gyerekek, csak hajtogatod vakon az eloiteleteidet ugy, hogy nem is ismersz minket.

     

    Szegyellheted magad. 

     

    En is tudok ilyesmit mondani, pl. hogy TENY, hogy eppen TE vagy rank IRIGY - mindenki tudja, hogy 1 gyerekkel sokkal konnyebb az elet, mint ha tobben vannak,  sokkal konnyebb szinvonalasan felnevelni es mellette elni is. De amikor a nagycsaladosoknak a nyelvuk log, akkor azzal nyugtatjak magukat, hogy de az enyemnek van testvere, es mennyivel jobb igy neki, mintha egyke lenne.

    Ezert nem tudja bevenni a begyed, hogy egykenek lenni adott esetben semmivel sem rosszabb ES KESZ.

     

    Na, milyen erzes?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (280)
    2010-12-10  19:42
  18. 2010. december 10. 21:05284.

    nem tehet róla, tudjuk és nincs ezel semmi baj...a párkapcsolatára fog a leginkább kihatni...és nem bántom őket, csak nekik ezen a téren sokkal nehezebb lesz amikor felnőnek...

     

     

    Még szerencse,hogy nem általánosítasz és tisztelsz minden anyát. Te honnan látsz a jövőbe,hogy kivel mi lesz?:))

     

     

     

    Még utoljára: A fiam "egy gyerekes" osztálytársnőjének amikor összedobtuk a kötelező olvasmány árát ketten nagycsaládosok voltunk.

    De hiszen minden egyke megkap mindent nagycsaládosék szerint 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (255)
    2010-12-10  06:16
  19. 2010. december 10. 20:57283.

    mindemellett dolgozom is.

    Én úgy gondolom, hogy a sokgyerekes családban felnőtt gyerekeknek nagyobb esélye van a mai világba a munkaerőpiacon, hiszen megtanultak alkalmazkodni, konfliktust megoldani, dolgozni, tenni a másik emberért... Nem azért dolgoznak, hogy nekik több legyen, hanem a munka szépségéért. 

     

    Még szerencse,hogy a nagycsaládosok nem általánosítanak ,ugye?

     

     

     

    Persze, én nem mondom azt, hogy minden családban ez a helyzet, és azt sem, hogy nincs kivétel az egykék között sem

     

     

     

    Éééértem mááár,tehát a nagycsaládosk között a normális ember a normális,az egykéknél meg az erős kivétel,ja ez sem általánosítás:)) 

     

     

    Nem mondom, hogy tökéletesek vagyunk... De mindig előre törekszünk, megbocsátunk, és főleg SZERETÜNK!

     

    Képzeld,így élnek egykéék is. a boldogság nem csak a nagycsaládosok előjoga. 

     

     

    Három huszonévesek,  egyetemre, főiskolába járnak, dolgoznak mellette, mindnek van saját háza autója, 

     

    aha,mindnek saját autó,lakás,hm,nem irigykedem,csak megkérdem,ha az egykének vesz lakást-kocsit a szülő,akkor ugye elkényezteti és a feneke alá tesz mindent?ha a 3-4 gyerekének vesz meg lakást-kocsit,akkor,azt minek hívjuk? 

    én tudok olyan családról,hogy mindhárom gyerek USA-ba jár egyetemre.

    Ha valaki az egykéjét járatja oda,akkor ugye mindent megad neki,ha valaki  aháromkáját,akkor.....? 

    előzmény:
    vardaikr (261)
    2010-12-10  07:20
  20. 2010. december 10. 20:47282.

    Alap, hogy tisztelem embertársam, a nőt, az anyát, a férfit az apát, és a kort! Honnan veszitek a bátorságot, hogy szere hánnyatok, hogy minősítsétek, lustának, kurvának az anyákat... 

     

     

     

     

     

     alap,hogy az nagycsaládos anya is tiszteliu az eggyerekest és a  szinglit is

     

    MINDEN ANYA CSODÁLATOS!

     

    Tehát az egykés anya is? 

     

    Aki nem tiszteli a másikat az ne várjon tiszteletet!

     

     

     

     

    Az a nagycsaládos se várjon tiszteletet tehát,aki nem tiszteli e nem nagycsaládosokat?

     

     

     De ez a popó tolás...? Ez főleg kiverte nálam a biztosítékot

     

     

    De nagyon magadra vetted?Tán nem...?:))) 

    Náma meg  a karrieristázás,meg az önzőszés veri ki:)) 

     

    Ti nem sértegettek,nem általánosítotok,de

     

    Sajnos az egykék, tetszik vagy sem és talán senkinek nem hibája ez, nem rónám fel senkinek...de sokkal kevesebb a tolerancia és a megértés készsége...ez nem szapulás, ez tény. 

     

    De ennyi ocsmányságot összehordani a sokgyermekes anyákról,  

     

     

    És az egykés anyákról lehet? 

     

     Milyen anya az aki a másik anyát sértegeti és kétségbe vonja annak a tisztes anyaságát! 

     

     

     

    Milyen  vagy Te?:)) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (251)
    2010-12-10  05:43
  21. 2010. december 10. 20:37281.

    Nem nézitek le?

    Hiszen folyamatosan mondjátok,hogy az egykék önzőek,elkényeztetettek,nem tudnak dolgozni,nem kitartóak és mindent megkapnak és azért akartok sok gyereket,hogy megtanulják a munka becsületét,ergo egy egyke sosem tanulja meg.Nem ezt mondjátok?De ezt.Nyugger még a gyerekeinek is tiltja,hogy egykékkel házasodjanak.

    Fáj nektek,ha általánosítják a nagycsaládosokat( popotoló,segélyleső),de  ti simán általánosítjátok az egykéket.

    Mindenesetre én egykeként se lakást,se ko

    csit nem kaptam a szüleimtől,míg nem egy többtetsós ismerősöm mindannyian:))

    Különbség,ha egy egykének vesz lakást a szülője,akkor elkényezteti,ha három gyereknek,akkor meg hű,de ügyes.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (280)
    2010-12-10  19:42
  22. Torolt_felhasznalo_118041
    Torolt_felhasznalo_118041
    2010. december 10. 19:42280.

    Elsi, Emma! Senki nem bántotta vagy nézte le azokat akik csak egy gyermeket szülnek, max ti magatok nézitek le őket, saját magatokat és azt hiszitek aki többet szült az lenéz titeket. Kívánom nektek, hogy attól több tiszteletet kapjatok, mint amit adni tudtok...de félő hogy nem, ugyanis a gyermeketek benneteket fog lekövetni. Minden anya /szülő/ megkapja amit megérdemel, de azt nem tőled kell megkapnia, ahogy neked sem tőlünk, mindenkinek a saját gyermekétől!

    Egyébbként  nem hiszem el, hogy ennyire ostobák vagytok...szerintem csak a hozzászólások számát szeretnétek növelni. Innentöl ez a topik számomra hiteltelenné vált.

    Minden anyának sok boldogságot és sikert kívánok!

    Kellemes ünnepeket!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  23. 2010. december 10. 18:40279.

    "Az egykék, vagy egykét nevelők kikelve magukból olyanokat hordanak össze amik itt el sem hangoztak...nem másért, mert saját maguk is úgy gondolják, nincs igazuk, önmaguknak nem értékek, nem másoknak! 

    Nagy baj van a fejekben! Aki nem tiszteli a másikat az ne várjon tiszteletet! A másik munkája az szar, amit a másik tesz az szemétség? Hol éltek Ti? Mekkora szar életetek lehet, hogy ennyire keserűek vagytok? De ez a popó tolás...? Ez főleg kiverte nálam a biztosítékot. Sajnos az egykék, tetszik vagy sem és talán senkinek nem hibája ez, nem rónám fel senkinek...de sokkal kevesebb a tolerancia és a megértés készsége...ez nem szapulás, ez tény. De nem baj, így is szeretjük őket és biztosan ők is megtalálják a másik felüket és a barátikürüket...aki nem, és akinek soha semmi nem sikerül, az keresse magában és ne másokban a szemétséget.

    De ennyi ocsmányságot összehordani a sokgyermekes anyákról, családról....gyalázat! Szégyelje magát aki ezt tette! Köpjön fel és álljon alá! Milyen anya az aki a másik anyát sértegeti és kétségbe vonja annak a tisztes anyaságát! Hányinger!"

     

    Jaj, de ÉÉDES a hozzászólásod.

     

     - mi olyanokat hozunk fel, ami el sem hangzott

     - "az egykékben kevesebb a tolerancia és a megértés. és EZ TÉNY" (hahahaha),

     majd

     - köpjön fel és álljon alá, aki más anyákat sérteget

     

    másik hozzászólásod:

     

    "de attól még (az egyke) sem kapja meg ugyanazt érzelmileg amit a nagycsaládban fenövekvők...nem tehet róla, tudjuk és nincs ezel semmi baj...a párkapcsolatára fog a leginkább kihatni...és nem bántom őket, csak nekik ezen a téren sokkal nehezebb lesz amikor felnőnek...Ennyit kell elismerni mert ez tény....ez nem bántás, lenézés....sőt, inkább kicsit sajnálás... "

    tény??

    ez egy előítélet és látom, Neked nagyon jólesik másokat ismeretlenül minősíteni meg jósolgatni, de remélem, észreveszed hogy pont azt csinálod, ami ellen úgy kikelsz, úgyhogy állj csak alá... :-)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (251)
    2010-12-10  05:43
  24. 2010. december 10. 18:27278.
    Bizony-bizony, és tegyen is meg értük mindent, ne csak szüljön rakásra, mint a nyulak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916738 (272)
    2010-12-10  14:20
  25. 2010. december 10. 14:51277.
    Ritka holló az enelcén az a topik ahol nem püfölik egymást :D
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_118041 (254)
    2010-12-10  06:10

Címlap

top