Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tán csak nem szoptatni akar, anyuka?!

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2009. március 24. 16:04
Senki sem vitatja, hogy a szoptatás a csecsemő legegészségesebb és legtermészetesebb táplálási módja. Ugyanakkor azt is sokan gondolják, hogy ez olyan intim tevékenység, amely senki másra nem tartozik. Nem így a kisbabák, akik a legkülönfélébb helyeken és pillanatokban éheznek meg. Kulturális szokásaink egyelőre kevéssé engedik meg, hogy nyilvános helyen szoptassunk, de ha ehhez tartjuk magunkat, akkor épp azokat a kismamákat száműzzük hónapokra, sőt, évekre a négy fal közé, akik természetes módon szeretnék táplálni gyerekeiket…

Tovább a cikkre...
  1. 2009. március 29. 09:21651.
    A kultura oshazajaban, Gorogorszagban a noi ruhak nem rejtettek el a melleket. ( forras: Regeszet regenye) A keresztenyseg fejlodesevel kezdett tabuva valni, mint sok mas is, amit azota mar regen tudunk, hogy hulyeseg volt..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_842489 (648)
    2009-03-29  09:16
  2. 2009. március 29. 09:20650.
    Kyssilina, nem neked szántam elsősorban ezt a választ.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_842489 (648)
    2009-03-29  09:16
  3. 2009. március 29. 09:19649.
    A parvalasztasnal a ferfi tudat alatt az emlo allapotabpl kovetkeztet arra, hogy a no hogyan kepes utodot kidordani, es taplalni. Ezert valt nemi jellegge. Azaz a taplalas folytan valt azza.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_842489 (648)
    2009-03-29  09:16
  4. 2009. március 29. 09:16648.

    Ha megnézed a többi emlőst, mindegyiknek csak a mellbimbója emelkedik ki a mellkasából, ha éppen nem szoptat. Valóban, igazodik az alapfunkcióhoz. Utána lehet nézni, nem én találtam ki, az emberi emlő azért ennyire látványos, mert elsősorban a nemiségre utal. Mégegyszer mondom, nem én találtam ki. A természet  igen találékony, az ember az egyetlen teremtmény, amelyik ruhával fedi a testét. Minden más fajnál a fenék és a genitáliák környékének szagolgatása, illetve az említett testrészek látványos megduzzadása, esetleg elszineződése hívja fel a hímek figyelmét a szaporodási készségre. Ld. majmok, ahol a nőstény alfele ilyenkor hatalmasra duzzad, és a szivárvány színeiben pompázik.

    Az embernél ilyen lehetőség nincs, ezért a természet sok-sok generáción keresztül megalkotta a testből kiemelkedő, duzzadt mellet.

    Ez hívja fel az ember hímjének a figyelmét az emberi nőstény mindenkor meglévő párzási képességére. Mert ugye az állatvilágben nagyon is szakaszokra van bontva, mikor lehet utódot nemzeni. Ez átlag évi két alkalom, fajtól függően. Van, ahol ennél is ritkább. Az embernél havi rendszerességű.

    Ha az embernél is pusztán az utód táplálása lenne a cél, akkor nem így alakul a női mell. Ne mondja senki azt, hogy a tejmirigyek miatt ilyen. A férfiaknak is vannak tejmirigyeik, ennek is utána lehet nézni.

    Tehát a női mell domborulata elsősorban szexuális töltetű, másodsorban való  utódtáplálásra.

    És mielőtt nekem esnétek, tegyétek meg, hogy utána olvastok, akár a neten, akár szakirodalomban. Az, hogy hova misztifikálódik a fejekben ez az egész, más dolog. Gondoljatok csak arra, hogy milyen funkciót tölt be a melletek, amikor épp nem gyereket szoptattok. Ha pedig tényleg azt akarjátok bebizonyítani, hogy nincs szexuális hatása a férfiakra, akkor miért nem jártok pl. nyáron félmeztelenül? Miért nem illik szabadon megmutatni a melleiteket? Hiszen csakis a baba táplálására való.

    előzmény:
    kysslina (647)
    2009-03-29  08:37
  5. 2009. március 29. 08:37647.

    Többen mondták,hogy a mellnek, a mellek látványának, nincsen szexuális tartalma.

     

    Nem azt mondtak, hogy nics, hanem azt, hogy a mellek szerepeit kulon tudjak valasztani... 

     

    Miért megbortánkoztató az ő cici-popsi kipakolásuk,ha ezentetsrészekenk úgysincs szexuális tartalma?

     

    NNem ertem, hogy miert nem lehet kulonbseget tenni a bogyos beallas, es a baba taplalasa miatti lathato dekoltazs kozott????? Ugyanis ezen utabbinal csak dekoltazs lathato...

    Ennyi erovel jarjunk kefatyolozva, mivel a szaj is igazan szexualis, hiszen azzal csokolozunk, sot oralis szexelunk.. 

    Vagy ezentul nevezzuk ki a szekeket tiltolistasnak, mivel a seggunket tesszuk ra, az meg megint milyen szexis!!

    A noi mell ELSOSORBAN az utod taplalasa miatt van, ezutan nemi jelleg. Es eppen az elso indok miatt lett nemi jelleg. azaz azert lett ennyire szexualisan izgato, holott az aktusbol rendesen ki is marad..

    Szoval szerintem ebbol ekkora cecot csinalni teljesen beteges.

     

     

    Nem attól lesz valaki jó anya,hogy nyilvánosan szoptat,illetve attól még nem lesz jó anya.

     

    Ezt SENKI sem allitotta. Ezt belebeszeled. De nem igaz az ellentete sem.

     

    Jó,ez most egy hepp,majd elmúlik,mint a szénanátha.

     

    Miota ember letezik, azota szoptatnak az anyak.

     

     

    Másik ilyen hepp,amit nem értek, az  a rooming-in, mindneki meg van veszve vele,hogy a babának-mamának kórházban egymás mellett kell lennie, utána 4 naposan hazamennek és már dobják is fel a babát az emeletre,miközben ők földszinten alszanak.

     

    Mar aki. Durva altalanositas. A babanak az anya mellett a helye.

     

    Nos, lehet véletlen,de én nem egy párt ismerek,akik apás szülés után nem sokkal elváltak.

     

    En meg olyanokat, akik elvaltak, pedig a ficko nem volt bent a szulesnel... A kettonek nincs koze egymashoz.

     

    Anyam engem 38 eve szult, es igeny szerint szoptatott. Regen sem mindenki konyvbol nevelt. Senki sem nezett ra ferde szemmel, nalunk az unokatestvereimet mind igy taplaltak, ugyhogy nincs regen igy volt, most meg igy van tema.. 

    Egyebkent meg teljesen korbeliheged, es tulreagalod az egeszet .

     

    A fefiak igenis tudjak, hogy mikor, milyen szerepben van elotte egy no (anya, bige, vagy sorolhatnam), a nogyogyaszok sem allo farokkal dolgozzak vegig a muszakjukat, pedig bizton mondhatom sok jo n o is megfordul naluk naponta. 

     

    előzmény:
    nemérdekel (644)
    2009-03-29  05:32
  6. 2009. március 29. 08:12646.

    Kedves!

     

    1, A mellnek persze, hogy van szexuális tartalma, de már többször leírtuk, hogy szoptatáskor, amikor ott csüng rajta a a kicsi, a maradékot meg eltakarja a ráomló pulóver, blúz stb semmi sem látszik belőle. Szemben a kipakolt dekoltázzal.

     

    2, A rooming-in után én nem dobtam sehova a gyereket, mi négyesben alszunk egy ágyban. Nem azt mondom, hogy ez így helyes vagy ezt akartam, de így alakult, s működik. (Köszi, szexuális életünk rendben, mert van még több szobánk fekvőalkalmatossággal. Csak, mert tudom, most mi következik....)

     

    3, Én nem állítom feltétlenül, hogy az igény szerinti szoptatás az egyedüli üdvözítő, bár hosszas szakirodalma van, s nekem mindkét gyereknél jól működött, ezért különösebb ellenvetéseim nincsenek ellene. Viszont azt kérlek fogadd el tényként, hogy ma a magyar kórházak többségében így indítják útjára a csöppségeket és mamáikat, s ez képes 3-4 nap alatt is rögzülni a kicsiben, ezért otthon már nehéz rajta változtatni. A többség meg nem is akar, hiszen a mostani tanácsadűfüzetekben, könyvekben, újságokban azt olvassa, ezt így kell csinálni.

     

     

    előzmény:
    nemérdekel (644)
    2009-03-29  05:32
  7. 2009. március 29. 08:04645.

    Légy erős, én is dolgozom itthon. És most kapaszkodj, akkor szoktam veletek csevegni, amikor a kicsim cicire kéredzkedik, mert dolgozni azért akkor tudok, ha mindkét kezem szabad, viszont nlc-zni így is. Ilyenkor tartok egy kis szünetet, megnézem a híreket, benézek a nagyvilágban, aztán folytatom a munkát.

     

    Ehyébként én írtam pont, hogy hamarosan megyek vissza dolgozni. Ettől még amíg lehetett éslehet, szoptattam a gyerekeimet.

    előzmény:
    nemérdekel (642)
    2009-03-29  05:13
  8. 2009. március 29. 05:32644.

    Többen mondták,hogy a mellnek, a mellek látványának, nincsen szexuális tartalma.

    Miközben többen borzadva említették,hogy jaj a tinilányok-fiatal nők(akik ugye általában kenterbe veri alakilag a kismamákat), hogy kitolják e mellüket.Miért,nekik nem lehet??????????????????

    Miért megbortánkoztató az ő cici-popsi kipakolásuk,ha ezentetsrészekenk úgysincs szexuális tartalma?

    Nem attól lesz valaki jó anya,hogy nyilvánosan szoptat,illetve attól még nem lesz jó anya.

    Jó,ez most egy hepp,majd elmúlik,mint a szénanátha.

    Másik ilyen hepp,amit nem értek, az  a rooming-in, mindneki meg van veszve vele,hogy a babának-mamának kórházban egymás mellett kell lennie, utána 4 naposan hazamennek és már dobják is fel a babát az emeletre,miközben ők földszinten alszanak.

    Harmadik tévhit: ha apa is benn van a szülésnél,tartósabb lesz a kapcsolat,nagyobb lesz a megbecsülés.

    Nos, lehet véletlen,de én nem egy párt ismerek,akik apás szülés után nem sokkal elváltak.

    Szóval, a gyereknevelésben vannak heppek.

    25 év múlva,amikor  a lányom lesz anya,nyilván lesz egy újabb hepp.

    Lehet, hogy pont visszatérnek 1965-be::)))

    Tévhit: nem lesz sérült,retardált egy gyerek,mert nem igény zerint szoptatják,mert akkor minden mai 25 év feletti az lenne és az sem igaz(bár én a gyerekeimet 10 és11 hónapig szoptattam), hogy azért,mert rövid idegig szopik egy baba, mindenféle hátránya lesz az életben,mert akkor szintén nagyon sok hátárnyos ember lenne,aki mostanság 30 felett van,mert akkoriban már 4. hónaptól erőltették a hozzátáplálást és aki 6 hónaposan szoptatott,arra már ferde szemekkel néztek.

    előzmény:
    nemérdekel (606)
    2009-03-27  03:18
  9. 2009. március 29. 05:20643.
    Dán emberek adták ki-írták  azt a lapot,lényegtelen,hogy állami vagy magánkeretek közt,de dán emberek,közben meg őket hozzátok fel a tolerancia példájaként,akár állami,akár magán keretek közt tették,iszonyatos bunkóság volt egy állítólagos civilizált európai uniós országban magukat civilizált,európai polgároknak tartó emberektől, ,ahol másról sem röfögnek, csak az emberi szabadságokról,meg a toleranciáról......
    előzmény:
    sinnesro (610)
    2009-03-27  06:28
  10. 2009. március 29. 05:13642.

     

    Ha valaki olyan véleményt ír,ami nem tetszik,akkor bevágod a durcit?Akkor nem Neked való  a fórum...Többször mondták a topikban,hogy csak z  lehet egészséges baba,aki 1-1,5 éves koráig csak szopik,nos ezt nehezen lehet megavlósítani dolgozó anya mellett,én pl már a gyerekek 2-3 hós korától dolgoztam-itthon, baba a szobában mellettem,kicsit nem tudtam volna megodlani azt,hogy félóránkétn szoptassak:))

    A szoptatásra többször hazsnálták az intim szót,szerintem ennél jobb az ,hogy ensőséges,meghitt.

    Nyilvános szoptatáskor emlegettétek,hogy letakarjátok a bab arcát...mint a hóhérok?Ez olyan visszatetsző...a szopizásban pont az a szép,a szemkontatktus......

    előzmény:
    sinnesro (640)
    2009-03-28  22:04
  11. 2009. március 28. 22:05641.
    itT...mielőtt az én szellemi színvonalamat is megkérdőjelezi valaki:-)
    előzmény:
    sinnesro (640)
    2009-03-28  22:04
  12. 2009. március 28. 22:04640.
    Ez most hogy jön ide? Nem kötelező 15 hónaposat szoptatni, vagy állította ezt valaki? Mindenki tegyen úgy, ahogy jónak tartja, vagy teheti, vagy akármi. Istenem, ezt a szellemi nyomort, nem is szólok it többet....
    előzmény:
    nemérdekel (639)
    2009-03-28  19:55
  13. 2009. március 28. 19:55639.

    Mi van azokkl az anyákkal-akár akik kéynszerből vissza kell,hogy menjenek a gyerek 1 éves korában dolgozni és nem tudják megodlani a 15 hósan is napi 10-szeri szoptatást.

    ülönbenaz is tévhit,hogy régen az "asszonyok otthon voltak" és ráértek egész nap dolgozni,az úrinőknek szoptatósdajkájuk volt,a parasztasszony meg gürizett egész nap, nyáron a földeken, télen  a ház körül,ellátta az álatokat,.a 8 gyerereket,főzött naponta 10-12 emberre.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2009. március 28. 17:06638.
    Kanadaban torveny irja elo, hogy barmelyik no, barhol szoptathat nyilvanosan, a torveny azt is megszabja, hogy nem koteles letakarni magat.
    előzmény:
    sinnesro (610)
    2009-03-27  06:28
  15. 2009. március 28. 17:04637.

    Nekem a ferfi nemiszervrol nem feltetlenul a szexualitas jut az eszembe. Mondok peldat: mikor a Schindler listajaban mutattak meztelen ferfiakat mint rabokat, fel sem merult bennem a latvanyuk alapjan a szexualitas, hanem az emberi kiszolgaltatottsag. Mikor noverkent dolgoztam, es ferfiakat is kellett mosdatnom, akkor sem jutott ez eszembe.

    A ferjemnek sem a szexualitas jut az eszebe, amikor szoptatok, pedig ugyanazt a melleket kenyezteti intim helyzetekben, de van annyira intelligens, hogy a kettot tokeletesen kulon tudja valasztani. Mas noknel sem, hidd el, hogy nem zavarna, csak kivancsisagbol megkerdeztem.

     

    előzmény:
    nemérdekel (606)
    2009-03-27  03:18
  16. 2009. március 28. 13:56636.
     Képzeld az ha én szoptattam a gyerekeket e párom előtt nem zavarta. Ez természetes volt mindkettőnknek és az is ha anyukám, anyósom vagy hugaim és sógornőim előtt szopott a gyerek. Viszont a sógoraim vagy öcséim, apukám, apósom  természetesnek vették azt ha kimentek mikor szopizott a kicsi. Azért mert a férfi családtagok előtt nem szoptattam  attól még tisztelik az anyaságot és a nőt bennem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (634)
    2009-03-28  13:12
  17. 2009. március 28. 13:19635.
    De vajon mi zavarja benne? megkérdezted? Lát is valamit a mellből, az zavarja? Vagy csak elképzeli, hogy mi történik, és az? Vagy csak nem az, hogy a szerinte szexre szolgáló szervet másra meri valaki használni? Tényleg érdekel!
    előzmény:
    zivatarral (630)
    2009-03-27  16:50
  18. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2009. március 28. 13:12634.
    "Képzeld az én férjemet is zavarja ha azt látja, hogy nyilvánosan szoptatnak az anyukák"

     

    Képzeld el, az enyémet meg nem. Ő mindig meghatódik a látványtól. Melyikük tiszteli jobban az anyaságot?

    előzmény:
    zivatarral (630)
    2009-03-27  16:50
  19. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. március 28. 10:07633.
    Akkor bocs, lehet, hogy rossz hozzászólásra reagáltam!
    előzmény:
    zivatarral (629)
    2009-03-27  16:44
  20. 2009. március 28. 08:07632.

    Megkérdeztem az én férjemet is. Ő egy olyan országból származik, ahol a lakosság 70%-a muszlim (Albánia), ezért, bár nem olyan vallásos muszlim országnak képtzeld, mint az arab világot, de sokkal-sokkal szemérmesebbek az emberek. Az én ruhatáramat is me kellett válogatni, amikor odamentünk, mert ami itthon teljesen elfogadható (térd fölött érő szoknya, kivágott nyáriruha), az ott megbotránkoztató.

     

    Ennek ellenére náluk is elfogadott, hogy nyilvánosan szoptassanak a kismamák, a két nővére is megtette ezt. Mert az a gyerekről való gondoskodás része és ott a család, a kisgyerek a legfontosabb.

    előzmény:
    zivatarral (630)
    2009-03-27  16:50
  21. Torolt_felhasznalo_333816
    Torolt_felhasznalo_333816
    2009. március 27. 17:24631.
    Röpködtek a topikban a szoptatós mamákra általánosságban tett alpári megjegyzések(nyilvános sz..ás, dugás mint párhuzam??), és nem csak az ősanáykra vonatkozóan.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2009. március 27. 16:50630.
      Képzeld az én férjemet is zavarja ha azt látja, hogy nyilvánosan szoptatnak az anyukák.
    előzmény:
    miccka (603)
    2009-03-26  22:21
  23. 2009. március 27. 16:44629.
      Akkor figyelmesen olvass vissza mert én ilyet nem írtam , hogy túllett etetve és akkor már nem lehet éhes félóra múlva. Ezt valaki más írta.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (557)
    2009-03-26  16:01
  24. 2009. március 27. 15:19628.

    Idézhetnék még, de eluntam.

    Az imígyen indító hölgyek, urak vagy eltűntek egy idő után, vagy itt ragadtak és a beszélgetés hatására kiderült, hogy ők is szoptattak, olykor nyilvánosan is, de az indokolt volt. Vagy nem, de kiderült, hogy írtó szerencsések, mert megáldotta őket a jóisten egy klassz babával, aki rendszeresen eszik, vagy eleve nem igény szerint szoptattak, vagy nem szoktak kisgyerekkel kimozdulni, mert más az életritmusuk, és tulajdonképpen nem is ítélik el a diszkrét, szükségszerű szoptatást, csak a magamutogatót.

     

    Utóbbi esetben én úgy vélem, megérte a beszélgetés mindkét részről, mert egyrészt ők is megértőbbek lesznek, ha látnak egy ilyen kismamát, másrészt ha nekem még valaha gyerekem lesz, vagy netán a kislánnyommal mwegint rákényszerülök (bár mostanában erre már nem került sor), az edigieknél is diszkrétebb leszek, hogy ne bántsam meg mások jóízlését.

     

    Azok a hozzászólók, akik már az elején úgy indítottak, hogy tisztázták, mi fér bele, mi nem (és tudom, te is közéjük tartozol), szerintem egyszer sem lettek durván letorrkolva, gorombán kioktatva, legfeljebb válaszoltunk egy-egy felvetésetekre, miért történt ez vagy az velünk másképp. (Most veled kapcs. csak egy dologra emlékszem, hogy a te gyerekednek elég volt 3-4 óránként enni. Hát erre leírtam, hogy enyémnek nem volt elég. Nem egyformák.)

     

    Szerintem itt nem volt részünkről semmiféle félremagyarázás, durva támadás, elég jól és jóneveltetésünket megőrizve álltuk a sarat, akkor is, amikor a szoptatást a szexhez, pisiléshez, kakiláshoz, maszturbációhoz stb. hasonlították.

     

    Ha nem így látod, kérlek írd meg, miért.

    előzmény:
    ardian (627)
    2009-03-27  15:10
  25. 2009. március 27. 15:10627.

    ???

     

    Érdekes módon egyetlen ősanya sem tudta megmagyarázni, miért bűncselekmény a világ legtermészetesebb dolga, a szexuális cselekmény....

     

    Tényleg igaza volt annak, aki azt írta egyszer, hogy az anyukák egy részének szüléskor a józan esze és ítélőképessége is elmegy.

     

    A szoptatás valóban nem bűncselekmény. De közterületen csinálni csak azt igazolja, hogy az illető hölgy neveletlen bunkó.

    előzmény:
    ardian (626)
    2009-03-27  15:06

Címlap

top