Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Egyházi esküvő, újraházaso

Tigerlily
Létrehozva: 2007. július 7. 16:24
Sziasztok!

A mostani Családi Lapban van egy cikk az esküvőről (előkészületek, szokások, szertartások, stb. ) és többek közt a következőket írják, idézem: A katolikus vallás szerint "amit Isten egybeköt, azt ember szét nem választhatja." Később válásra nincs lehetőség, még ha polgárilag meg is történik. Ebből adódóan újraházasodásra sincs lehetőség.
Ezt vajon szó szerint kell érteni? Én úgy tudtam, hogy ha polgárilag elvált az illető, akkor házasodhat újra, csak nem templomban. Jól tudom?
  1. 2015. Április 22. 01:0636.

    Két kérdésem van: amennyiben a katolikus esküvőt kötött pár női tagja otthagyta a férjét, és elment tengeren túlra végleg a kisebbik gyerekével, ezek után házasságuk felbomlott, elváltak közös megegyezéssel.


    Ebben az esetben kaphat engedélyt a magára hagyott férj, hogy újólag ha házasodik akkor az esküvője katolikus szertartás szerint történhessen ? Ez így lenne szép és igazságos. A magára hagyott férj nem akarta elhagyni hazáját és itthon maradt az egyik gyerekével, aki már felnőtt házas.  


    A második kérdésem: Tudomásom szerint egyszer mindenki házasodhat katolikus szertartás szerint.


    Én még nem kötöttem házasságot katolikus templomban, most 70 éves vagyok. A leendő társam katolikus és ő maradt magára már legalább 40 éve a felesége által, akivel katolikus házasságot kötöttek.


    Ő  75 éves és szeretnénk házasságunkat a katolikus szertartás szerint megkötni Isten áldásával. Ezen vágyunkat nem szeretnénk más tőlünk eltérő vallás pl. református szertartással megáldatni.


    Szeretném tudni, hogy ebben az esetben, s a korunkra való tekintettel milyen lehetőségeink vannak, hogy mindkettőnk álma teljesüljön. Nagyon fájdalmas, ha végre két ember idős korára egymásra talál, ne kaphassa meg Isten áldását katolikus szertartás szerint. Ha valaki a házastársát otthagyja, s elmegy a világ másik végére, annak a házasságnak a jövője, s a léte nem volt megalapozott. Mi viszont szeretnénk hátralévő éveinket Isten áldásával mindkettőnk katolikus keresztsége alapján megköttetni az általunk elképzelt templomban. Az a tény a mi korunkban, hogy egy egyházi házasságkötés érvénytelenítésének procedúráját kelljen végig csinálni, ami szerintem biztos sikerrel járna, de hosszú időbe telik, amit a mi korunk már nem igen enged meg nekünk, hogy végigcsináljuk. Mitévők legyünk?


    Kérem érdemi és megnyugtató válaszukat, mert ha megnézik az olvasottak kéréseit a mi esetünk egy egyedi nem mindennapi történet, ami talán több engedékenységet és lehetőséget biztosít talán nekünk, vágyunk beteljesítésében.  


    Válaszukat várom  Tisztelettel:  a megadott e-mail-re: fibula@t-online.hu

  2. Torolt_felhasznalo_551423
    Torolt_felhasznalo_551423
    2007. július 9. 12:3035.

    Igen, jól tudod. Ha valaki egyszer már katolikus egyházi esküvőt kötött, majd elvált, később már nem esküdhet templomban soha, legfeljebb a Pápa engedélyével. (Vannak akik megpróbálják...)

    Azonban polgári esküvője annyi lehet, amennyit csak szeretne..

     

    előzmény:
    Tigerlily (1)
    2007-07-07  16:24
  3. 2007. július 8. 20:1834.
    Köszi szépen!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_869167 (28)
    2007-07-07  17:32
  4. 2007. július 8. 09:2733.
    Sziasztok,

    a házasság előtti egyházi felkészítő tanfolyam részeként elmondta a pap /!/, hogy az egyházi esküvőnek is vannak érvénytelenségi esetei, vagyis amire hivatkozva utóbb

    egyházi szempontból is el lehet válni és templomban újraesküdni,

    azaz azt mondják, hogy az előző esküvő eleve létre sem jött, mivel ez és ez az ok fennállt, ami szerint nem volt érvényes az esküvő. Ok lehet az pl, hogy valaki szinlelt - azaz csak színlelte az egészet, igaziból ő nem is akarta az esküvőt, csak pl. a szülők nyomására egyezett bele, vagy mert terhes volt a lány, és ezért volt muszály, stb.... Egy ismerős erre hivatkozott: azért volt az esküvő, mert gyereket csak így keresztelték meg - és ez igaz is, és azért volt a gyerek, mert a nő nagyon akarta, és azt mondta az akkori élettársának,hogy ha tőled nem lesz gyerekem, akkor lesz mástól... így az egész esküvősdit csak színlelték... és megkapták a végzést, miszerint ők az egyház szempontjából elváltak.

    Ez a procedúra is meghallgatásoból, tanúk kikérdezéséből, bizonyításból stb. áll.

    Nekem megdöbbentő, hogy ilyen van a katolikus egyház szabályaiban.

    előzmény:
    Tigerlily (1)
    2007-07-07  16:24
  5. 2007. július 7. 20:0132.
    Jól tudod. Mert pl ha csak templomban esküszöl, akkor azt el sem fogadják hivatalosan.
    előzmény:
    Tigerlily (1)
    2007-07-07  16:24
  6. 2007. július 7. 19:2731.
    21 éves. Hát, azt majd ő fogja eldönteni, hogy végig akarja-e ezt járni.

    De nem részesült vallásos nevelésben, meg még férjjelölt sincs, ugyhogy még nem aktuális.
    előzmény:
    heni1979 (30)
    2007-07-07  19:21
  7. 2007. július 7. 19:2130.

    Mennyi idős a lányod? Mert nem ártana még iskola előtt megkeresztelni, mert utána már hittan, és vizsga meg egyéb.

    Én végigjártam ezt az utat, és sajnos kifogtam a világ leglelkiismeretesebb katolikus papját.

    Úgy képzeld el, 19 évesen január 10-től augusztus 25-ig hittanra kellett járnom,és tanulnom. Majd augusztus 25-én volt egy szóbeli vizsgám kb. 220 kérdéssel, amire válaszolnom kellett. Aug. 31-én kereszteltek, bérmáltak, és még azon a héten volt szept. 5-én azon a héten volt az esküvőm.

    De mondom ez egy vallásos kisváros, már 50 éve gyakorló papjánál történt.

    És bármily hihetetlen, nem kamu. 

    előzmény:
    Bogájka (6)
    2007-07-07  16:58
  8. 2007. július 7. 19:1829.

    SZia.

    A keresztség érvényes volt az első esetben is,amikor a reformátusoknál keresztelték meg.Akkor érvényes,amikor az Atya,Fiú és a Szentlélek nevében keresztelnek.Tehát felesleges volt a 2.keresztelés.

    Ha görögkatólikus paróchián lett anyakönyvezve,és te róm.kat. vagy,akkor nem lesz semmi gond az egészből.De beszélni kell időben az illetékes paróchussal vagy plébánossal.Mivel járnotok kell az esküvő előtt jegyesoktatásra.Ebben az esetben holtomiglan-holtáiglan,egy életre szól a kötés.

    Ha mégis református a párod és kat.templomban kötitek a házasságot,akkor neki előtte nyilatkozni kell,hogy nem gátol téged vallásod gyakorlásában,és a gyermekeiteket  kat.vallásban nevelitek.Ebben az esetben neked egy életre szól a kötés,neki viszont van válás.Bocsi,hogy ezt írom,de ez van.

    Ha ref.templomban kötitek,azt a kat.egyh.nem ismeri el a te részedről nem érvényes.Bármikor felbontható,de addig amíg nincs kat.templomban rendezve a házasság,addig nem áldozhatsz.

    Ez a szabály.Gondoljátok végig mit szeretnétek.

    Sok boldogságot kívánok nektek!

    előzmény:
    Nitacicc (22)
    2007-07-07  17:16
  9. 2007. július 7. 17:3228.

    Szia, sok boldogságot !

     

    előzmény:
    Tigerlily (27)
    2007-07-07  17:28
  10. 2007. július 7. 17:2827.
    Sziasztok!

    Köszi mindenkinek a hozzászólást, segítséget. Nálam nem sürgős a dolog, de felmerült a téma, ill, pont megakadt a szemem ezen a cikken és az idézett részen. Világos, tehát, marad a polgári esküvő, ha esedékes lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2007. július 7. 17:2526.
    Anyósoméknál ráadásul úgy van, hogy anyósom református, apósom római katolikus. A reformátusoknál tök egyszerű a válás, mint egy sima bírói válás. csak valami nyilatkzatot kell tenniük az egyház előtt hogy nem akarnak már vele élni és fel is bontják a házzasságot. Azóta Ő már férhez is ment apósom a római katolikus vallás szerint meg még nős. Ez a ciki. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_869167 (24)
    2007-07-07  17:21
  12. 2007. július 7. 17:2325.
    Rendben, köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_869167 (24)
    2007-07-07  17:21
  13. 2007. július 7. 17:2124.

    A keresztlevelet mindenképpen be kell szerezni, azt meg csak úgy tudjátok, hogy idörendben mentek vissza, melyik volt később, és abból a templomból kéritek. Az az érvényes amelyik később volt. Az esküvőtnél meg abba templomba menjetek amelyikbe szeretnétek, és el kell mondani, hogy itt akartok esküdni. Csak az a feltétel, hogy a gyerekek arra a vallásra legyenek keresztelve, lehetőleg abban a templomban, akkor nem szoktak belekötni.

    előzmény:
    Nitacicc (22)
    2007-07-07  17:16
  14. 2007. július 7. 17:1723.
    Az komoly
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_869167 (20)
    2007-07-07  17:12
  15. 2007. július 7. 17:1622.
    Akkor még én is kérdeznék valamit!
    Párom 2x keresztelték. Elsőre talán reformátusnak, aztán másodszorra ha jól emlékszik görög katolikusnak. Kisgyerek volt akkoriban. Nos ez esetben a kettő kiüti egymást vagy az utóbbi érvényes? (amúgy abszolút ateista szóval... ) A teljes bizonyság megszerzése érdekében elkéne mennünk abba a templomba és megnézni a keresztlevelet(?) ? Csak így lehetne utána járni?
    Amúgy én római katolikus vagyok, szeretnék is templomi esküvőt (de az még igen messze van) de ha ő görög katolikus mit mondanak majd nekünk? Nem probléma?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2007. július 7. 17:1521.
    Nem kell áttérni, csak egy nyilatkozatot kell írni, annál az egyháznál, ahol kötni akarják, hogy a születendő gyerekeiket, arra a vallásra keresztelik.
    előzmény:
    Bogájka (13)
    2007-07-07  17:06
  17. 2007. július 7. 17:1220.

    Sziasztok.

    Be kell menni abba a templomba ahol a házasságkötés történt, ott lehet megindítani a bontást. 30000,- ft a kezdés. Meg kell írni a beadványt - most már a papok is változtak sokat - elég segítőkészek. Meg kell alaposan indokolni. Pár indokot fogadnak csak el: pl. nincs gyerek, nincs szex, nagyon megronlott a viszony a házasság alatt. Nem kell a másik beleegyezése, de jó ha van, mert ha nincs akkor nagyon hosszú a dolog. Bár igy is. Ha meg van a beadvány elküldik a püspöki hivatalba, pár hónap múlva jön válasz, hogy tanúkat kell vinni az indoklás igazolására. (Azért az megnézem, hogy a tanu hogy igazolja, hogy évekig nincs szexuális élet&nbsp Ekkor be kell fizetni 15000, Ft-ot. Ha ez megvan és elfogadják, újabb pár hónap és jön a döntés. Ha nem bontják fel, 2x lehet fellebbezni 15000-15000 ft-ért. Ha ezután sem sikerül csak a pápa bonthatja fel. Remélem tudtam segíteni. Apósom most járja ezt az utat, Ők most a tanuknál tartanak.  

    előzmény:
    Tigerlily (1)
    2007-07-07  16:24
  18. 2007. július 7. 17:1019.
    Hát valószínű Na de tényleg mindenki úgy csinálja, ahogy neki jó  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_234597 (18)
    2007-07-07  17:09
  19. Torolt_felhasznalo_234597
    Torolt_felhasznalo_234597
    2007. július 7. 17:0918.
    Ezt én sem értem...bár biztosan azért, mert az most olyan trendy!  
    előzmény:
    Panndi (16)
    2007-07-07  17:08
  20. Torolt_felhasznalo_234597
    Torolt_felhasznalo_234597
    2007. július 7. 17:0817.
    Neem, nektek nem kell megcsinálni ezt a tortúrát. Majd a lányodnak esetleg, ha összeférhetetlen vallású férjet választ magának!    
    előzmény:
    Bogájka (13)
    2007-07-07  17:06
  21. 2007. július 7. 17:0816.
    Én úgy tudom, nem így van, elég, ha a lányod megkeresztelkedik valamelyik vallásban, meg  apárja is. De van olyan pap, aki enélkül is összead   Bár én nem értem, miért kell templomi esküvő annak, aki nem vallásos, de ez mindenkinek a saját dolga.
    előzmény:
    Bogájka (13)
    2007-07-07  17:06
  22. Torolt_felhasznalo_234597
    Torolt_felhasznalo_234597
    2007. július 7. 17:0715.

    Ha majd egyházi esküvőt szeretne a lányod, akkor valóban meg kell majd keresztelkednie.

    Lehet már válni az egyháznál. Nyomós okokkal alátámasztott kérelmet kell beadni a nemtommilyen bizottsághoz, a hozzád legközelebb álló papon keresztül, és x idő múlva kimondják a válást.

    előzmény:
    Bogájka (6)
    2007-07-07  16:58
  23. 2007. július 7. 17:0714.
    De ne ám!
    előzmény:
    Panndi (11)
    2007-07-07  17:03
  24. 2007. július 7. 17:0613.
    Akkor még bonyolítom egy kicsit. Én római, férjem görög katolikus. Tehát ha netán a lányom templomi esküvőt is akarna, akkor nálunk valamelyikünknek fel kéne venni a másik vallását, (netán még oktatásra is járni), és úgy összeházasodni. Na, ez érdekes menet lenne, asszem ha ilyen feltételek vannak, akkor az én gyerekeimnek nem lesz templomi esküvőjük.
    előzmény:
    liza2000 (10)
    2007-07-07  17:02

Címlap

top