Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

HÁZ fűtésszámla nélkül

pomogats
Létrehozva: 2007. július 22. 00:19

ÖKO, BIO, PASSZÍV...máshogyan is lehet házat építeni, mint ahogyan azt ma teszik kis hazánkban.

Mindenki hozzászólását várom, aki másképpen gondolkodik a megfelelő emberi életkörülményekről, mint a bp-i társasházépítkezések befektetői!

  1. 2007. augusztus 1. 22:2431.
    .
    előzmény:
    pomogats (30)
    2007-07-28  22:14
  2. 2007. július 28. 22:1430.
    ...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2007. július 28. 17:5029.

    A hőszivattyút (geotermikus fűtés) nem feltétlenül ajánlanám, mert 1 egység befektetett elektromos energia csak 3-4 egység hőenergiát állít elő-tekintve a földgázhoz/tüzifához viszonyított áramárat ez csak rendkívül lassan térül meg.

    Ökoházakkal kapcsolatban (pl vályog,nád,fa) olvastam költségelemzéseket, melyek szerint hasonló áron tudták kihozni őket, mint a hagyományosakat, csak más volt a költségmegoszlás-olcsóbb anyag, nagyobb munkaigény (ajánlott, ha kevés pénz van és sok szabadidő-kézügysség).

    Én magam jó fél éve dolgozom egy szerkezeti rendszeren, ami elvileg gyorsabban épülhet fel, mint egy téglaépület, azzal hasonló, vagy még alacsonyabb áron. A lényege az, hogy rendkívül alaposan kell előre megtervezni, nagyon részletes kíviteli tervekkekel, mert nagyon spórol az élőmunkával és az anyagokkal (csak a feltétlenül szükséges mennyiséget használja mindenből). Mondjuk ez a rendszer még nem publikus, mert számításaim szerint még vagy 2 év kell  hozzá, hogy valóban alkalmazható legyen és akkor is majd az első ház felépítése után derülnek ki egyes hibái.

    előzmény:
    doo-doo (28)
    2007-07-28  09:36
  4. 2007. július 28. 09:3628.
    Köszi a választ, de azzal nagyjából én is tisztában vagyok, hogy a hőszigetelés (fal, nyílászárók) eleve fontosak egy ilyen ház esetében, hogy ne legyen nagy a felesleges hőveszteség, amely sok energia pazarlásával járna. (Mellesleg máshol is.)

    Konkrétan nem tudok mit kérdezni, legfeljebb tényleg csak ilyesmit, hogy mondjuk egy dombház és egy geotermikus energiával működtethető ház milyen összegbe kerülhet? Egy "sima" téglaháznál (extrák nélkül) olyan 120-150 ezer Ft/nm-es árakat hallottam. Ez a kulcsrakész állapotot jelenti egy földszintes, pince és garázs nélküli ház esetében. Hogy ha ugyanezt a házat (mármint belső teret) alternatív módon építenénk fel ugyanarra a helyre, vajon mennyi lenne? Ez érdekelne!

    Azt tudom, hallottam, hogy sokkal több energiát lehet megtakarítani, meg hogy ha van is gáz a házban, akkor is erősen csökken a fogyasztás, de ha a bekerülési költség túl magas, akkor számunkra nem érné meg. Első házunkat tervezgetjük, és ha teszem azt csak 10-20 év múlva térül meg az építés pluszköltsége, az már nem nálunk fog jelentkezni, mert nem úgy tervezzük, hogy ott öregednénk meg. (Elvégre idővel változnak a család igényei...) Tehát ehhez a számításhoz ha hozzá tudnál tenni valamit, annak örülnék! És talán másokat is érdekelnek a konkrét számok!
    előzmény:
    pomogats (27)
    2007-07-28  00:50
  5. 2007. július 28. 00:5027.

    Kedves doo-doo!

    Egy passzívháznál fontosak a nyílászárók- legyenek jól tömítőek és hőszigetelők (nem kell feltétlenül a legdrágább 3 rétegű, néhány trükkel megnövelhető a szoláris nyereség: hőszigetelő zsalugáter, vastag függöny), fontos egy kényszerszellőztető hővisszanyerővel, sok hőszigetelés (nem 5-10 cm, hanem 20-30) és a pontos alapos munka és rengeteg szakértelem.

    Azt hiszem ma még kis országunkban kevés tervező és kivitelező áll a helyzet magaslatán. Én is csak varázslótanonc vagyok, de az átlagnál képzettebb ezügyben. Ha gondolod szívesen segítek, ha tudok tippekkel.

    Üdvözlettel: Pomogáts József

    előzmény:
    doo-doo (25)
    2007-07-27  23:40
  6. 2007. július 27. 23:4126.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2007. július 27. 23:4025.
    Számomra is fontos lenne a környezettudatos gondolkodás- és életmód, de úgy érzem, ez számunka ma még nem elérhető. Mi most gondolkozunk az építkezésen, de sajnos korlátozottak az anyagi körülmények és egy geotermikus ill. napenergiát hasznosító ház építése valószínűleg emiatt szóba se jöhet... A dombházról nincs túl sok infóm, de érdekelne a dolog. Valahol olvastam róla (nem nlc), ott azt írták, hogy az csak egy előítélet, hogy az ilyen ház sötét, fénytelen, mert nem kell annak lennie! Egyébként belülről még annyit se láttam, nem tudom, megvalósítható-e benne egy modernebb lakásbelső...
    Ha valaki tudna írni konkrét, naprakész árakat házépítésre (Ft/nm), esetleg nem lenne rossz!
    előzmény:
    pomogats (1)
    2007-07-22  00:19
  8. 2007. július 27. 23:1524.

    Hát itt vagyok!

    Megnéztem a cikket ( http://www.nlcafe.hu/cikk.php?id=81&cid=26685&nbsp szép és ahogy elnézem drága ház.

    Meggyőződésem viszont, hogy közel azonos költségen felépíthető egy passzív ház, mint egy hagyományos. Chris82 írta, hogy 200 nm körül már nem működik passzív ház - dehogynem. CSAK néhány tucat dologra figyelni kell:falak hőszigetelése,tömeget adó szerkezetek,burkolatok anyaga,burkolatok színe,nyílászárók,szellőztetőrendszer,légzárás,a hőszigetelés szélzártsága,árnyékoló szerkezetek,tájolás,felület/térfogat arány,stb..stb

    Én két éve foglalkozom komolyabban a témával, de rengeteg mindent nem tudok még, viszont lassan már sejtem, hogy miket kell még megtanulnom ahhoz, hogy ilyen házat tervezhessek néhány év múlva, ha megszerzem a diplomámat.

    Üdvözlet mindenkinek

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_605220
    Torolt_felhasznalo_605220
    2007. július 23. 11:0023.
    Egerszalókon van egy olyan ház. Még csak messziről láttam, de nagyon szép, hogy jó is-e azt nem tudom.
    előzmény:
    pomogats (1)
    2007-07-22  00:19
  10. Torolt_felhasznalo_384736
    Torolt_felhasznalo_384736
    2007. július 23. 10:5322.

    MI is passzív házat szeretnénk, de úgy gondolom, hogy néhány évet még várni kell vele. Részben magunk miatt, részben pedig azért, hogy itt is megfelelően kialakuljon ez az építési kultúra és ne csak kényszermegoldások eredménye legyen a házunk, hanem valóban olyan, amilyet szeretnénk.

    Rengeteg passzív házas fórumot olvastam már el, azt hiszem van már némi fogalmam a témáról. Én úgy látom, hogy mostanában nem igazi passzív házak épülnek, hanem olyanok, amelyek a passzív házak technológiájának egy részét alkalmazzák, azért, hogy kevesebb legyen az energiafelhasználás. Persze ez is jobb mint a semmi, de ez még nem passzív ház.

    előzmény:
    pomogats (1)
    2007-07-22  00:19
  11. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2007. július 23. 10:3421.
    Hajrá, én csak szurkolok minden öko gondolkodású embernek!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_905880 (16)
    2007-07-22  12:53
  12. Torolt_felhasznalo_905880
    Torolt_felhasznalo_905880
    2007. július 22. 17:1520.

    Tudtam, hogy elmegy egy olyan irányba a topik, ami nem volt célja a topikindítónak.

    Amit olvastatok ott az elképzelés jó volt, de félrecsúszott a projekt. Túl nagy volt az alapterület, a passzív háznál a 150nm-nél nagyobb nem ajánlott (az a ház 200 volt). Nyílászárók megválasztása sem volt szerencsés: van fából is passzív házak követelmény rendszerébe beleillő, de nem olyanból csinálták, a fűtés viszont tényleg nem stimmelt, passzív házban elég kell legyen a légfűtést néha bekapcsolni, ez a mennyezet, meg falfűtés valóban érdekes ötlet volt  ....stb.

    Mindennek ellenére jó a példa és nem lebecsülendő a próbálkozás és inkább egy ilyen épüljön, mint két hagyományos - de ez azért volt olyan drága szerintem, mert tele van fölösleges, túlzó megoldásokkal, amiktől hasznosabb nem lett, csak drágább.

    A leírás alapján az a család nagyon törekszik a természetes megoldásokra, azonban a ház polisztirol zsaluzatos vasbeton falból készült, amennyire a képeken látszott (nem ennél a cikknél, hanem máshol fellelhető képeken) bitumenes zsindelyt is használtak stb, amik nem igazán környezettudatos építőanyagok.

    nagyon kis dolgokon tud elcsúszni egy ház, amit passzív háznak terveznek. Nem véletlen, hogy Magyarországon még egy ház sem kapta meg a német passzív ház minősítést.

    Egy akármilyen brigád nem tud ilyet megépíteni, mert itt nem elegendő az "na ez így jó lesz" hozzáállás. Nagyon komoly precizitást igényel az építés.

    mindez csak a férjem - én saját véleményem, nincs semmi behatóbb információnk, csak a cikkek és képek alapján szűrtük le, amit leszűrtünk, illetve hozzátettük saját tudásunk és ismereteink.

    Bármilyen kritikát, ellenvéleményt, bővebb infót szívesen veszünk, mert érdekel minket a téma és jó lenne minél többet tudni erről esetleg olyanoktól, akik már építettek ilyet, vagy az ismerősük nagybátyja látott már valakit, aki hallott erről   

    Pomogats, te nem szólsz hozzá a témához? elvégre a te topikod!

     

    előzmény:
    kékeszöld (19)
    2007-07-22  13:19
  13. 2007. július 22. 13:1919.

    Hát igen... Mármint a megmosolyogtató momentumok.  

     

     

    előzmény:
    vizslak (18)
    2007-07-22  13:03
  14. 2007. július 22. 13:0318.
    Huhh, hát ez komoly ... de azért ez biztos nem csak a kétszerese egy szerény kivitelezésű hagyományos háznak. Nekem azért az fura, hogy teljes falfűtés rendszert építettek ki, amit valószínűleg sosem kell használni ...
    Az újságban (NL) olvastam erről a cikket, csak az más oldalról közelítette meg a témát, inkább a családról szólt, na abban azért voltak számomra megmosolyogtató momentumok ...
    előzmény:
    kékeszöld (15)
    2007-07-22  12:49
  15. 2007. július 22. 13:0217.
    Csömörön láttam ilyen földalá épített házat. Mi Teletabi háznak hívtuk a gyerekekkel. Sajna sose láttam belülről.
    előzmény:
    mercedes30 (3)
    2007-07-22  08:55
  16. Torolt_felhasznalo_905880
    Torolt_felhasznalo_905880
    2007. július 22. 12:5316.

    A férjem erre fogja tenni a karrierjét, hogy ilyeneket tervezzen, de ezek egyelőre kulisszatitkok, nehogy vki ellopja az ötletet... 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_639602 (13)
    2007-07-22  12:16
  17. 2007. július 22. 12:4915.

    Pár hete volt erről cikk a NL-ban, nem olvastad? Nem tudom, ez a teljes változat-e, de itt van a neten:

    http://www.nlcafe.hu/cikk.php?id=81&cid=26685

    előzmény:
    pomogats (1)
    2007-07-22  00:19
  18. 2007. július 22. 12:4114.

    Igen, Dunaújvárosban már működik is egy ilyen panel, azt hiszem 65%-kal csökkent az energiafelhasználásuk, az azért nem semmi 

    Mi is passzívházban gondolkodunk, nemrégiben láttam egy riportot, ahol is olyan osztrák p.házról beszéltek, aminek a napi energiaigénye egy vasalóéval egyenlő, na vmi ilyesmit szeretnék 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_639602 (13)
    2007-07-22  12:16
  19. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2007. július 22. 12:1613.
    És lehet passzív társasházat is építeni? Mert ugye nem élhet mindenki saját házban, kénytelenek vagyunk társasházakban, 4-6-10 emeletesekben élni. Ezeket is létre lehet hozni öko módon?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_905880 (7)
    2007-07-22  10:24
  20. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2007. július 22. 12:1412.
    Atyavilááág, ilyen dombházról még nem is hallottam! Szuper!!!
    előzmény:
    mercedes30 (3)
    2007-07-22  08:55
  21. 2007. július 22. 11:4011.
    Mi pár éve építkeztünk, de akkor sajnos nem volt időnk és pénzünk körüljárni a témát, de nagyon tetszik az ökoház gondolata. Minél előbb ki akartunk szabadulni a városból, ezért hagyományos téglaházat építettünk. De legközelebb tuti, hogy önellátó v. majdnem önellátó házat szeretnénk.

    Tudtommal a dombház csak az egyik variációja az ökoházaknak, de remélem majd jön szakértő vagy már tapasztalattal bíró és kifejti a témát ... meg kérdéseim is lennének.
    előzmény:
    bszandra83 (10)
    2007-07-22  11:33
  22. 2007. július 22. 11:3310.
    Aranyos!Kicsit olyan hobbit-feelingje van! 
    előzmény:
    mercedes30 (3)
    2007-07-22  08:55
  23. 2007. július 22. 11:329.

    Helló!

    Én családilag némileg érintett vagyok az építésben, szerelésben, ráadásul mi is most tervezzük, hogy átállunk a kvázi önellátásra.

    A családi házunk jelenleg egy teljesen hagyományos, '86-ban épült, tavaly kívül- belül felújított épület.

    Dupla szigeteléssel van ellátva,az ablakok fából készültek.

    Tervezünk napkollektorokat a tetőre, egyrészt a vízmelegítés kiváltására, másrészt a fűtés megkönnyítésére.Amit még nagyon szeretnénk,de a szabályozás sajnos megakadályozza, hogy egy áramot termelő szélkereket is lerakjunk a kertbe.

    Pont pénteken volt nálunk egy kölni házaspár, és sokat beszéltünk a témáról.

    Magyarország nagyon fura ország: durrogtatunk nagy frázisokat, de valahogy senki nem tesz semmit, hogy pl. az áram, vagy gázszolgáltatók monopóliuma megtörjön.(Jó,tudom...Nem vagyok ám olyan naív...)

    A szélkerékkel megtermelt energia fel nem használt részét pl. nem lehetne betáplálni a hálózatba, a villanyórák is csak azt mérik,hogy mennyi áram jön be...

    Nehéz ez, és nem látom, hol és mikor fog megváltozni...

    A passzívház ötlete nekem is nagyon tetszik, de nem tudom, mennyire igaz, mennyire válik be. Mondjuk,mire én oda jutok, hogy saját házat építhessek, már lesznek tapasztalatok itt is.

    előzmény:
    pomogats (1)
    2007-07-22  00:19
  24. 2007. július 22. 10:288.

    Sziasztok

    Nagyon jók a képek, bár  nem tudnék ilyen házban élni, a kis ablakokat nagyon nem szeretem, fóbiám van, csak a  nagy és világos tereket, ablakokat. Úgy érezném egy ilyen helyen, hogy nem kapok levegőt, a parasztházak alacsony menyezete és a kis ablakok is nyomasztanak. Volt parasztházunk, nagyon szerettük, de az első amihez hozzá nyúltunk az ablakok száma és nagysága volt és úgye ezzel már megtörtük a hagyományos kinézetet. Csak szorítani tudok, hogy sikerüljön megvalósítani álmaitokat.  

    Üdv

    Erika

    előzmény:
    mercedes30 (3)
    2007-07-22  08:55

Címlap

top