Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Elhiztak a magyar nok

Torolt_felhasznalo_395009
Torolt_felhasznalo_395009
Létrehozva: 2013. január 15. 02:54
  életmód Az unióban Magyarországon van a legtöbb elhizott noci
     Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet felmérése szerint a magyar gyerekek harminc százaléka túlsúlyos. Az Európai Uniós országokat összehasonlítva Magyarországon van a legtöbb elhízott nő, míg a férfiak a negyedik helyen állnak.

 

Magyarországon a gyerekek harminc százaléka túlsúlyos vagy kövér. A tavalyi mérések azt mutatták, hogy a hétévesek közül minden negyedik lány és minden ötödik fiú túlsúlyos vagy kövér - vázolta a nem túl pozitív helyzetet az InfoRádiónak az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgatója.

Martos Éva kiemelte: az elmúlt húsz évben megháromszorozódott a gyermekkori elhízás, de ez nem csak Magyarországon van így, az uniós tagállamokban is hasonló a helyzet. Hazánkban a nők körérben az elhízás-túlsúly gyakorisága 63 százalék, és ezzel első helyen állunk az uniós tagországok között. A férfiak esetében ez az arány 61 százalék, ez a negyedik helyet jelenti az Unióban.

Az ez ellen küzdő kampányok az oktatásra és az iskolákban található egészséges választék biztosítására irányulnak. Külön programmal népszerűsítik például a vízfogyasztást: miért kell vizet inni (jobb lesz a koncentrációs képességünk) és miért nem jó cukros üdítőitalt fogyasztani (elhízunk tőle és árt a fogaknak) - mondta a főigazgató, aki hangsúlyozta: biztosítani kell a kulturált vízivás lehetőségét az iskolákban.

Katasztrófahelyzet

Jelenleg az Európai Unióban több mint tizenkétmillió elhízott vagy túlsúlyos gyermek van; évente 400 ezerrel nő a túlsúlyos és 85 ezerrel a kövér gyermekek száma. "Tehát, ha nem történik semmi, akkor egy katasztrófahelyzet áll elő" - fogalmazott Martos Éva egy csütörtöki sajtótájékoztatón, Budapesten. A főorvos erről annak a konferenciának a szünetében beszélt, amelyen a nemzetközi és a hazai helyzet alapján a gyermekkori elhízás visszaszorításának a lehetőségeit vitatták meg.

Kiemelte, hogy a gyermekkori elhízás következtében már a gyermekek körében is egyre gyakoribbak az olyan - korábban a felnőttekre jellemző - betegségek, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.

Martos Éva utalt arra, már az Európai Parlamentben is megfogalmazták korábban: el kell érni, hogy a gyermekkori elhízás témája lekerüljön a napirendről. Ennek fényében az uniós stratégiában is azt tűzték ki célul, hogy 2015-re a tagállamokban megfordítsák a jelenleg növekedő tendenciát.
  1. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. január 16. 10:01276.

    A család többi tagja, lehet, szeret főzni és takarítani. Vagy ha nem, hát megosztják a munkát. Így is lehet. Nem kötelező a nőnek csinálni mindent, és megszakadni bele, a munkája mellett. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (259)
    2013-01-16  07:42
  2. 2013. január 16. 10:01275.

    Tudjátok még mi is a baj? Manapság úgy áll a világ, hogy minden nőnek, 16 és 60 év között ugyan úgy kell kinéznie. Ne legyen ráncos, ne legyen rajta egy deka felesleges zsír se, legyen karcsú, fitt és ragyogó:-) Hát, huszonévesen még simán hozható, de vajon elvárható ugyan ez a 40-es, 50-es korosztálytól? Azoktól a nőktől, akik a munkahelyükön töltenek (utazással együtt) napi 10 órát, családról gondoskodnak, gyerekekkel bajlódnak, nem túl jó fizetéssel, nem sok lehetőséggel??? Vannak szerencsés alkatú emberek, akiknek nem fog a tokaalja szalonna sem, de a nagy többség nem ilyen.

    Én nem érzem kövérnek magam (soványnak sem). Azt gondolom, hogy a koromnak és alkatomnak megfelelően nézek ki, úgymond normál alkat vagyok. Van sok fiatal munkatársam, akik kb. 15 évvel fiatalabbak nálam, nincs családjuk, otthon élnek, édesanya megcsinál nekik mindent, semmi dolguk, csak melózni járnak, utána kávéházba, barátnőzni, vagy tornára, uszodába, ki hová, nem szorongatja a bank, a rezsi, a nagybevásárlás. Én is voltam így, nagyon jó is volt. Fiatalabb voltam, szabadabb és vékonyabb:-) Miért kellene egymással összehasonlítani magunkat??? Teljesen másként élünk, és ezért nem kell haragudnunk egymásra, de nem is egy szinten vagyunk, nem egyforma elvárásokkal, kötelezettségekkel, célokkal, adottságokkal. Miért akarja Rubint Réka belém súlykolni, hogy nekem, lassan 42 évesen, úgy kell kinéznem, mint egy 25 évesnek, vagy mint pl. neki (nekem ő nem is tetszik), akinek az a munkája, hogy a testét építse?

    Persze, éljünk egészségesen. De nézzük már meg, hogy ez ma Magyarországon mennyire megvalósítható? Milyen termékeket árulnak? Az áruházak nagy többségébe a lábát nem is tehetné épp eszű ember, mert tele vannak szeméttel.

    Szinte mindenhol ugyan azt kapni, nagyon kevés az olyan üzlet, ahol valóban minőségi, friss, egészséges áru kapható. Én pl. hétvégére kettő napig vásárolok, mert több helyre megyek, a város több pontján, mert egy helyen nem tudok megvenni mindent. Rengeteg időm elmegy erre. Vagy, ha ez nem, akkor nem eszem pl. felvágottat, mert pl. amit a Tacskóban árulnak, abból nekem semmi nem kell, annyira ocsmány mind. És ilyen lehetőségek, helyzet mellett éljünk egészségesen???

    Könyörgöm, aki nem tudja megvenni az 500,-Ft/kg-os egészséges (só, kovász, liszt, víz) kenyeret, annak is enni kell, az megveszi a tartósítószereset, abból eszik sokat, mert jól tömít, nem lesz éhes. Hol bírja azt egy hitellel küszködő család, hogy napi szinten 1000 forintot költsön gyümölcsre? Nálunk kb. ennyi megy naponta, és ez nem sok, veszek 4 kiwi-t, 8 db narancsot, meg egy db ananászt, vagy szőlőt, almát, körtét.

    Nyilván vannak rossz berögződések, rossz szokások, rossz ízlés, de azért kíváncsi lennék egy olyan táblázatra is, ahol különböző nemzetek ugyanazon szinten élő tagjainak étkezési szokásait, egészséges életmódra való hajlamát, alkatát, túlsúlyát vizsgálnák. Mondjuk vegyünk egy embert itthon, aki egyedül él, és keres havi 100 ezer forintot, és vegyünk egy ugyan ilyen keresetű embert Lengyelországban, Franciaországban, Angliában. Szerintem óriási különbségek nem lennének.

     

  3. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 09:56274.
  4. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 09:46273.
    Cézár 190kcal, görög 130kcal, Big Mac 550kcal, libazsír, disznózsír 10dkg majdnem 900kcal, cukor 390kcal.
    előzmény:
    eda-1952 (272)
    2013-01-16  09:25
  5. 2013. január 16. 09:25272.

    Puff neki, most úgy megkívántam a zsiroskenyeret...))) Évek óta nem ettem, mert a bolti zsirt nem veszem meg, zsírszalonnát meg ritkán lehet kapni és az se jó, ui egy max 100 kilós hússertésnek -amilyeneket most vágnak-nincs érett szalonnája.

    "Esti zsíros kenyér helyett salátát enni" Tisztázzuk a saláta mibenlétét akkor: itthon még főleg idősebbeknél a saláta a fej saláta vagy uborka leöntve az egészségtelennek titukált ecetes löttyel. De azért gondoljuk át: mennyi cukor is jut egy adagba? Nem túl sok. Ellenben a külföldi salátának nevezett komplett ételek kalóriadús, olivaolajos stb öntettel vannak leöntve. Erre mondod te, hogy egy ilyen sokkal több vitamint tartalmaz, mégha kalóriában ver is egy vékony szelet zsiroskenyeret...Én meg azt mondom, hogy nevezett zsiroskenyér paprikával, paradicsommal nem árt, sőt egészséges. Részemről nagyon szeretem savanyúkáposztával megrakva. Utóbbi esetben állítom egészségesebb mint egy adag Caesar saláta, sőt finomabb is, bár ez ízlés kérdése természetesen. Amit még szeretek, az a görögsaláta, de állítom, hogy előbb emlegetett zsiros (rozs) kenyér sem rosszabb. Mértékkel, mint mindent.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (265)
    2013-01-16  08:29
  6. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 09:09271.
    Ha ilyen jól működnének a belső csengők, akkor kövérség nem lenne gond.

    Az okos tájékozódik széleskörűen. Nem másokat kárhoztat a tömeges kövérségért.
    előzmény:
    cabron (268)
    2013-01-16  08:59
  7. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 09:01270.
    A hagyatéki miatt majd mennem kell. Pár guriga házi sajtot vennék.
    előzmény:
    cabron (269)
    2013-01-16  09:00
  8. 2013. január 16. 09:00269.
    Csak a felesleget, és ismerősöknek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (267)
    2013-01-16  08:56
  9. 2013. január 16. 08:59268.

    Mi az, hogy nem KELL más lisztes?

     

    Mert valami "táplálkozástudós" leírta?

     

    Tudom, egyszerűbb menni valami kitalált "trend" után, mint kicsit befelé figyelni...mindenre.

    Anyagcserére, éhség, teltségérzetre stb.

    Ezek alapján pontosan tudja, érzi az okos ember, hogy mit/mikor/mennyit ehet.

    Ha már észről beszélünk...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (217)
    2013-01-15  17:21
  10. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 08:56267.
    Kezdett kiderülni, hogy termelsz. Eladásra is?
    előzmény:
    cabron (266)
    2013-01-16  08:47
  11. 2013. január 16. 08:47266.

    Senkinek nem kötelező felvenni. Fel van ajánlva, ennyi. Van, aki nem kér belőle és mezítlábazik.

    Saját döntése.

     

     

     

     

    előzmény:
    eda-1952 (212)
    2013-01-15  17:08
  12. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 08:29265.
    A fejlődés része, hogy azt is lássuk a régebbi emberek miket hibáztak.
    Maga a tudomány is mennyivel ad több, jobb tájékoztatást.

    Nem kell rettegni az élettől, de nem árt figyelni, hogy tegyünk egy kicsit a minőségibb öregedés érdekében, már időben.

    Nekem soha nem volt kín jó táplálékot enni, mert otthon is azt kaptam. Az olyanokat szeretem.
    Esti zsíros kenyér helyett salátát enni, biztos rohadt érzés, akinek ezt kényszerből kell.
    előzmény:
    énke6 (264)
    2013-01-16  08:11
  13. 2013. január 16. 08:11264.
    Ez így van. Anyukám az élő példa erre. Ő korábban nem figyelt magára, mindenféle rossz szokás, elhízás, cigi, semmi mozgás, ráadásul rossz szülői örökség (mindkát anyai nagyszülőm szívbeteg lett idős korára) és 50 évesen infarktust kapott. Azóta sokkal jobban odafigyel magára, de az akkor elhalt szívizmokat sajnos semmi nem hozza már vissza, illetve ebben a korban már sokkal nehezebb lefogynia, és mozogni sem tud már úgy, mintha egész életében csinált volna valamiféle rendszeres mozgást. Itt most nem megfeszített sportokra gondolok, csak heti egy-két furás, egy-két erősítés, egy lazább aerobic, bringa, vagy bármi. Addig kell ezekre figyelni, amíg még nincs baj!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (263)
    2013-01-16  08:01
  14. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 08:01263.
    Még annak is nekilehetne futni, hogy mennyi betegség amitől elhízás lett a rossz életvitel miatt alakult ki.
    előzmény:
    énke6 (262)
    2013-01-16  07:51
  15. 2013. január 16. 07:51262.

    Ezzel egyetértek. Nagyon sajnálom azokat, akik valamilyen betegség következtében híznak el, akár maga a betegség, akár a gyógyszerek a felelősek. De azért ők vannak kevesebben.

    Az emberek nem figyelnek magukra. Vannak szerencsésebbek, akiknek gyorsabb az anyagcseréjük, és őket lehet irigyelni. De a legtöbb elhízott ember egyzerűen túl sokat, túl hízlalót eszik, és nem mozog. Ennyi. aki meg hagyja elhízni a gyerekét a mai világban, amikor minden szükséges információ rendelkezésre áll az egészséges élethez, az szerintem egyenesen elköveti a kiskorú veszélyeztetése vétségét.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (19)
    2013-01-15  08:08
  16. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 07:49261.
    Valami olyasmire utal, hogy azt jó enni ami az adott helyen elérhető volt az éghajlati viszonyoknak megfelelően.
    Akkor mi van a krumplival, paradicsommal, paprikával.......... ezek nem régen jöttek be Európába.
     
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_395009 (250)
    2013-01-16  00:45
  17. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 07:43260.
    Egyébként azt sem hinném, hogy mindenért a gyorskaják a felelősek.

    Így jön hozzá.

    Nem magukban keresik sokan a hibát, hanem másokat, termékeket okolnak.
    előzmény:
    biobula (247)
    2013-01-15  21:59
  18. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 07:42259.
    A főzés nagyon fontos családban. Utálom az életem egyik fontos részét ami még nagymama korban is "kötelező".
    179. Írtad, hogy a lakás rendje is elég mellékes számodra. Nagy teher így a család.
    Akit említettem az nem csinál terhet a nyakába.
    előzmény:
    biobula (246)
    2013-01-15  21:58
  19. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 07:41258.
    Ma nem kell az anyunak vacakolni a zöldbabbal, rak el a konzervgyár is tartósítószerek nélkül is.
    előzmény:
    etilany (245)
    2013-01-15  19:50
  20. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 16. 07:39257.
    Te a lakosság egy kis rétegét említed meg a foglalkozásuk okán okosnak.
    És mi van a többi emberrel? Biztos, hogy tudják a dolgokat, mert ők is okosak? Csak beleszarnak az elhízottak az egészbe?
    Leszarom alapon hizlalják fel a szülők a gyerekeiket is?
    előzmény:
    etilany (243)
    2013-01-15  19:43
  21. 2013. január 16. 04:39256.

    Na, nekunk van fugefank, de a ferjemmel ellentetben en nem szeretem a frisset. A szariottat erdekes igen.

    A feta sajtot sose szerettem sonkabol pedig nagyon ritkan egy fajta olasz sonkat esmax. 10 dkg ,nagyon vekonyan egy friss buciban (ez nem barna).

    Viszont kedvelem az un. honey sonkat (mezzel van izesitve) es a pulykafelvagottat, de az itteni parisit is.

     

     

     

    egyebken  ha elmegyunk valahova gond nelkul eszem barmit legfeljebb egy tablettaval tobbet veszek be aznap es masnap kicsit szigorubb dietat tartok.

     

    ps. most fejeztem be a csirkporkoltet nokedlival es jo sok tejfollel.

    yummmm

    előzmény:
    eda-1952 (240)
    2013-01-15  19:05
  22. 2013. január 16. 04:32255.

    Tudod mi szerencsesek vagyunk hogy a sajat marhaink kerulnek levagasra (el is adunk persze beloluk) es mi itt a farmon semmifele kemiai anyagot nem hasznalunk. Ennek csak egyik oka az hogy az egeszsegi szempont.

     

    Nem hasznalunk mert nelkuluk is megno a marha (igaz lassabban) nem hasznalunk mutragyat mert boven van valodi, tehat jo nagy resze van abban hogy igy olcsobb. Itt pl. a tiszta buzaval etetett tyuk  etetese a toredekebe kerul annak amiket mindenfele tojotappal etetnek.

    Egy 40 kilos zsak buza 14 dollar egy 40 kilos tojotap meg 50. Igaz hogy az en tyukjaim termelese fugg az idojarastol ha tul meleg vagy nagyon hideg van akkor 2-3 napig felere csokken az amugy napi 7-10 tojas mennyisege.

     

    Az sem elvetetendo hogy sok kartevo itt nemletezik ami Europaban van tehat vedekezni se kell. Szoval megint visszajutottunk ahhoz hogy bizony a penz oriasi szerepet jatszik ebben is.

     

    De ha nem igy lenne, amig varoson eltunk addig szupermarketban vasaroltam azt amit a penzem megengedett es ami gusztusosnak nezett ki.

    lehet hogy  agyon volt vegyszerezve de akkor ez volt ezt ettuk. Es megmondom oszinten soha nem tortem a marhaporkolt felett a fejemet hogy most mennyi merget viszek a testembe, ettuk joizun mert jol volt elkeszitve es passz. Nem csinaltunk ekkora hisztit belole.

     

    Nekem ezen felul van egy szemleletem (ez csak ram vonatkozik nem kell kovetni persze). En nem akarok szaz evig elni ugy hogy allandoan a cetliket olvassam az osszetevokrol, az etrendem 80 % a arra alapuljon hogy eppen mi az egeszseges. Esszeru hataron belul kovetem , nem eszem cukrot (diabeteses vagyok), tul tomeny cukraszdai edesseget cukros uditot es csokoladet, feher kenyeret.

    Ellenben itthon sutok a muzlitol a piskotaig a csokitortatol a turos lepenyig, kremes mezesig mindent. Es a cukrom az eloirt mennyisegu gyogyszerek mellett megfelelo.

     

    Ugyhogy inkabb akarok elni csak 80 evet a szaz helyett de nem tudok es nem is akarok lemondani arrol hogy az eves elvezetet okozzon. Es nekem nem okoz elvezetet a salatafogyasztas (allandoan) meg a barnarizs meg muzli meg stb. Ha emiatt halok meg akkor tudomasul veszem hogy ezzel jar. Nalam az etkezes kulinaris elvezet is nemcsak taplalekfelvetel. En igy gondolom legalabbis. Ebbe neha meg a cola es a chips is belefer.

    előzmény:
    eda-1952 (234)
    2013-01-15  18:32
  23. 2013. január 16. 04:15254.

    nalunk barki bejohet cipoben, laminalt padlo van mindenutt es nehany szonyeg.

    En soha nem kerem hogy levessek a cipot, ennek ellenere sokan levetik es zokniban vagy mezitlab jonnek be.

     

    Amikor sar van kint akkor erdekes modon szinte mindenki leveti kivetel nelkul, ugy hogy soha nem kertem senkitol es papucsok sincsenek.

    előzmény:
    eda-1952 (212)
    2013-01-15  17:08
  24. 2013. január 16. 04:11253.

    Na pont errol van szo. A heti vagy havi egy alkalomtol a vilagon senkinek baja nem lesz, kiveve ha sulyos beteg es tilos a szamara.

     

    Itt is a megoldas a mertekletessegben van.

    előzmény:
    biobula (207)
    2013-01-15  15:43
  25. 2013. január 16. 03:58252.

    Nem tudom mennyit valtoztak a magyar nok 2000 ota , akkor jartunk otthon ut oljara.

     

    Nekem szepnek es apoltnak tunt a magyar nok tobbsege. Es ami meg feltunt az oltozkodesuk egyenisege. Itt sokszor jonnek veled szembe ugyanazok a termekek az utcan, esetleg mas kiegeszitokkel.

     

    En fiatalabb koromban es ma is borzadtam attol hogy ugyanolyan ruha, sal, cipo taska legyen rajtam mint a szomszedasszonyon, vagy pont ugy hordjam a hajamat stb.

     

    Ebben szerintem a magyar es lengyel nok nagyon jok. Itt is. Messzirol megismerem oket anelkul hogy szolnanak valamit a stilusrol. Csinosak, sminkeltek, nem koverek (persze vannak koztuk is de keves), es foleg meg aki tulsulyos az is jol megtalalja az egyensulyt a ruhazataval.

     

    Amiben az ausztral nok talan kicsivel jobbak , sokat adnak a hajukra, kormeikre, markas taskakra. Viszont van aki ezekkel meg nem hozza osszhangba a ruhajat.

    Akik nagyon elegansak szepek jo a testuk azok egy bizonyos tarsadalmi szint felett vannak. Latszik rajtuk a luxusbutikok es kulfoldi draga termekek altal megszokott szinvonal. De nekik az egesz eletuk ilyen,  a kocsijuk, lakasuk , kornyezetuk is.

     

    Szoval szerintem a magyar nok szepek voltak es azt hiszem ma is azok, legtobben.

    előzmény:
    turrita75 (190)
    2013-01-15  14:51

Címlap

top