Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

3 kajakérdés

pszichothriller
Létrehozva: 2012. január 23. 09:25

Sziasztok!

 

1. Ki tud egy jó paradicsomleves receptet? Lehetőleg ne húsleves alapja legyen.

 

2. Hogyan kell párolt zöldséget készíteni? Mindenhol azt olvasom, hogy mennyire egészséges és változatos a hús mellé köretnek, de ahol eddig ettem, ott olyan levesből kivett, szottyadt zöldség volt. 

Vagy húsok mellé még milyen köret való, ha elfelejtjük a rizs-tészta-krumpli variációit.

 

3. A fasírtba milyen fűszert raktok? Mert a fasírtfűszerként kapható egyvelegbe sajnos ízfokozót is tesznek.

 

+1: Nem tudok sütni, csupán linzert készítettem eddig, valakinek van kezdők számára sütireceptje? Lehet sós is.

 

Köszönöm.

 

  1. 2012. január 23. 11:0726.

    A sütéshez: ha már linzert készítettél, akkor nem mondhatod, hogy nem tudsz sütni. :-)

     

    Én nagyon sokáig bele se mertem fogni egy ilyen "morzsoljuk el a vajat a liszttel" típusú sütikbe. .-DDD

     

    Szernitem a kevert tésztákat (muffin, stb.) képtelenség elrontani.

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  2. 2012. január 23. 11:0725.
    Én ilyen köretnek nagyon szeretem a tönkölybúza szemeket (Müllerben veszem), úgy kell megcsinálni, mint a rizst, nagyon finom. Olyan tepsis zöldséget én is szoktam sütőben, de nekem nem lesz kész fél óra alatt, én teszek rá alufóliát, aztán félidőben leszedem róla.
    előzmény:
    antironia (15)
    2012-01-23  10:22
  3. 2012. január 23. 11:0424.

    Nem arra kiíváncsi, hogy ki tudja jobban promózni a gasztroblogját.... :-s

     

     

    előzmény:
    CsillagViki (22)
    2012-01-23  10:44
  4. 2012. január 23. 11:0023.

    Mindjárt keresem....

     

    De hogy el ne felejtsem: mindenképpen a nagyobb szemű, sárgás színű bulgurt vedd! A pirítottnak kinéző, barnás színű, apróbbszemű bulgur szerintem (!!) nem olyan finom....

     

    Valamiért nem tudom betölteni a blogspot.com-ot, csak a tárolt változatot találtam meg egy gasztroblogról:

    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:yqJGx3JmD3QJ:csiperke.blogspot.com/2011/06/zoldseges-csirkes-bulgur.html+blog+csirk%C3%A9s+z%C3%B6lds%C3%A9ges+bulgur&cd=2&hl=hu&ct=clnk&gl=hu

     

    Amúgy ez a rendes link:

    http://csiperke.blogspot.com/2011/06/zo ldseges-csirkes-bulgur.html

     

     

     

     Majorannát és worcester szószt nem teszek bele, viszont egy-két gerezd zúzott fokhagymát IGEN. :-)

    Kb. ez volt az alapja, de sokkal többféle zöldséget teszek bele (cukkini, piros és zöld kalif. paprika, stb.), és csak sima sós forróvízben áztatom be a bulgurt.  Nem szeretem a leveskockát és hasonló műmájer :))) cuccokat. Ha jól fűszerezed az ételt, semmi szükség a műanyag egyenízre.

     

    Olívaolajjal és citromlével állítom be az ízét, és RENGETEG apróra vágott petrezselyemmel forgatom össze. Aki szereti a mentát, azt is tehet bele, de én így sós ételben nem komálom...

     

    Ezt is lehet turbósítani :-), mégpedig pirított, szeletelt mandulával. Isteni ízt ad neki.

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (17)
    2012-01-23  10:31
  5. 2012. január 23. 10:4422.

    1.)
    PARADICSOMLEVES
    - recept

     

    TÖLTÖTT PAPRIKA GOMBÁVAL TÖLTVE - recept

     

    FASÍRTOS SPAGETTI PARADICSOMSZÓSZBAN - recept

     

    PARADICSOMOS HÚSGOMBÓC - recept

     

    MAGYAROS TÖLTÖTT PAPRIKA - recept

     

    SPAGETTI BOLOGNESE - recept

     

    MILÁNÓI MAKARÓNI - recept

    PIZZÁK - receptek

     

    GÖRÖG BABSALÁTA - recept

     

    SVÉD GOMBASALÁTA - recept

     

    2.) Párolt zöldséget legjobb párolóbetéten készíteni, de simán is lehet, csak ne főzd túl.

    Én nagyon sokszor adok salátákat vagy grillezett zöldségeket köretnek.

    De adhatsz pl. vadrizst, bulgurt, hajdinát, kölest is.
    Az egyik kedvenc köretünk a tejszínes rizs. (TEJSZÍNES RIZS GRILLEZETT SAJTTAL - recept)

     

    3.) FASÍRT - recept

    +1.)A legeslegegyszerűbb süti a bögrés süti:

    3 PERCES BÖGRÉS SÜTI - recept

     

    5 PERCES FÁNK - recept

     

    ALMÁS KEVERŐS SÜTI - recept

     

    COCA-COLA MUFFIN - recept

     

    CRUMBLE (morzsasüti) - recept

     

    CSOKIVAL TÖLTÖTT MUFFIN - recept

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  6. Torolt_felhasznalo_994944
    Torolt_felhasznalo_994944
    2012. január 23. 10:3721.

    Horváth Ilona szakácskönyv?

     

    Zöldség párolás: pici forró olajra ráöntöm a fagyos zöldségkeveréket és 5-7 percig lefedve forrósítom, néha átforgatom.

     

    Fasírtba: zúzott fokhagyma, só, bors pici por paprika 

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  7. 2012. január 23. 10:3420.

    Vadasmártás, zsemlegombóccal. Zsemlegombócot én csak úgy szoktam mint a nokedlitésztát, pirítok kenyeret, azt kis kockákra vágom, és azt keverem bele a nokedlitésztába és ebőkanállal szaggatom bele a lobogó vízbe.

    Kelttészták szerintem nagyon könnyűek a lényeg, hogy friss leyen az élsztő és ne túl meleg a tej. Illetve hagyj elég időt, hogy megkeljen , mert különben  nem lesz finom. Lehet sósat édeset csinálni ez már csak bele tett cukor és so arányától függ, azt meg hogy mivel töltöd végképp mindegy.

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  8. 2012. január 23. 10:3419.

    Hát, mi is kísérleteztünk velük egy darabig, mire jó lett! A bulgur az egyetlen a sorból, amit még nem próbáltunk, azt hiszem legalábbis.

    Nekem a köles a nagy kedvenc, a férjem istenien készíti: egy kis hagymát megpirít kevés olívaolajon, majd a mosott, lecsöpögtetett kölest is megpirítja, és felönti vízzel (az arányokat nem tudom). De így isteni. Sóval, borssal, zöldfűszerekkel, esetleg joghurttal és fokhagymával ízesítjük.

    előzmény:
    antironia (15)
    2012-01-23  10:22
  9. Torolt_felhasznalo_994944
    Torolt_felhasznalo_994944
    2012. január 23. 10:3318.
    Jó ötlet!
    előzmény:
    antironia (16)
    2012-01-23  10:24
  10. 2012. január 23. 10:3117.
    Légyszi, ide is tedd be a receptedet!
    előzmény:
    antironia (15)
    2012-01-23  10:22
  11. 2012. január 23. 10:2416.

    Turbósított :-) változat: mikor elkészül a tepsis zöldség, kiveszed a sütőből, és rákockázol fetasajtot. Ezzel már nem kell sütni, csak épphogy összeforgatni. A forró zöldség egy kicsit megolvasztja, de nem folyósodik el.

     

    Nymm..... :)

     

     

    előzmény:
    antironia (13)
    2012-01-23  10:18
  12. 2012. január 23. 10:2215.

    Nekem sajnos a köles és a hajdina nem jött be, rossznak érzem a szagát.

     

    Viszont a bulgur maximálisan bejött, az utóbbi időben vagy 3-4 topikra is beírtam a tabuleh receptemet. Szinte minden második héten készítem, mert gyors és nagyon finom.

     

     

    előzmény:
    Gorgon Lilith (14)
    2012-01-23  10:18
  13. 2012. január 23. 10:1814.

    Köret-alternatívák: árpagyöngy, hajdina, köles, bulgur.

    Mindet kapni bioboltokban, hipermarketekben.

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  14. 2012. január 23. 10:1813.

    Én nem szoktam takarni, mert akkor olyan főttzöldség jellege lesz...

     

    Egyébként az ilyen grillezett/sült zöldség köreteket wokban is remekül el lehet készíteni. az a lényeg, hogy ne  vajpuha legyen a zöldség, hanem olyan jól harapható, félig még ropogós. :-)

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (10)
    2012-01-23  10:04
  15. 2012. január 23. 10:1512.

    Az 1.0 verzió az 5 perces paradicsomleves. :-)

     

    Felforralsz egy üveg közepesen sűrű paradicsomlevet (vagy vízzel higított sűrített paradicsomot - konzerv, vagy üveges), amíg felforr, addig csinálsz egy halvány rántást, ezzel besűríted, sóval-cukorral beállítod az ízét. Kész. Főzhetsz bele rizst, vagy az obligát betűtésztát - a menzás fílinghez.

     

     

    Egy viszonylag egyszerű olasz paradicsomleves:

     

    http://olaszirodalom.hu/?cikk=1234190704&rovat=Olasz%20konyha

     

    A tetejéről a parmezán kihagyhatatlan! :-)

     

    Én a parmezán vastag héját (amit már nem tudok lereszelni) bele szoktam főzni az ilyen paradicsomos levesekbe, pl. minestrone és társai...)

    előzmény:
    pszichothriller (9)
    2012-01-23  10:03
  16. 2012. január 23. 10:1411.

    Mennyire ráérek!

    Egyszerű pari leves:  kevés olajon piritasz 1 púpos ek lisztet rózsaszínre.Felöntöd egy pohár vízzel. Teszel bele kicsi vöröshagymát, zeller levelet, és főzöd kicsit, majd beleteszel egy fél literes sürített paradicsomot, cukrot, borsot, sót, felforralod, és szórsz bele kis marék rizst, amit érdemes kóstolni, mikor puha.

    Ha lisztet nem használsz, akkor pl étkezési keményítővel felforralod a hígított paradicsomot.

    Zöldséget rádobod kevés olajra,sózod, pirítani kezded saját levében  fedő alatt! Gyakran pótolgatod a folyadékot alatta, és rázogatod is. A végén megszórod pici petrezselyemmel. A kelbimbó, a brokkoli akkor marad csak sötét zöld, ha nem feded le, vagyis meg kell bő, sós lében főznöd pár perc alatt.

    Hús mellé remek a polenta, és a különböző saláták is (kukorica, krumpli,paradicsomos zöldbab,... de a sült rizs is változatosság )

    Sajtos rúd:

    50 dkg lisztbe beleszórsz fél csomag sütőport, majd 25 dkg vajjal, v margarinnal összemorzsolod. Beleütsz 1 db tojást, és 1 doboz tejföllel , 1 tk sóval, 1 tk őrölt köménnyel összekevered , összegyúrod. Kinyújtod kb 1,5 cm vastagra, megszórod kb 15 dkg reszelt sajttal,  vagy egész kömény maggal, majd vékony csíkokra vágod.

     kb 15 p alatt kisül

    Só helyett tehetsz bele sós grill fűszer, vagy pizza fűszer keveréket, kevés ketchupot, vagy piros paprikát, és máris sok  új sütid van

     

    Bátran kisérletezz !

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  17. 2012. január 23. 10:0410.
    Ezt le kell takarni alufóliával?
    előzmény:
    sabanka (5)
    2012-01-23  09:54
  18. 2012. január 23. 10:039.

    Jókat írsz, köszönöm.

    Szívesen csinálok különleges paradicsomlevest, ha könnyű elkészíteni. Legyen sikerélmény.

     

     

    előzmény:
    antironia (6)
    2012-01-23  09:57
  19. 2012. január 23. 10:028.

    Én is szoktam ilyet csinálni, minél színesebb, annál finomabb! :-)

     

    Teszek hozzá még piros és zöld kalifornai paprikát, és jó sok lilahagymát is.  Akkor néz ki jól, mikor lehet kapni azokat a picike parázskrumplikat, azt is keverek közé.

    Fűszerezés: az olívaolajban elkeverek egy-két gerezd fokhagymát, plusz aprított friss zsályát, kakukkfüvet, bazsalikomot.

     

    főételként is megállja a helyét szerintem. :-)

    előzmény:
    sabanka (5)
    2012-01-23  09:54
  20. 2012. január 23. 10:007.

    Ha nincs tapasztalatod a főzésben, szerintem kezdeti sikerélménynek :-) vegyél ilyet

     

    http://www.aldi.hu/hu/html/product_range/3966_28428. htm

     

     

    Ezek már valamelyest fűszerezett zöldségkeverékek (van francia, mexikói, kínai és mediterrán is), rá van írva, hogyan kell elkészíteni.

    Nagyon finomak, és aránylag még megfizethető. Főleg ilyenkor akciósan. :)))

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  21. 2012. január 23. 09:576.

    1. Milyen paradicsomlevest szeretnél...? Azt a klasszikus menzásat, betűtésztával :-))), vagy valami különlegesebbet?

     

    2. A levesből kivett szottyadt zöldség az NEM zöldségköret. Hanem levesből kivett szottyadt zöldség.

     

    Egy jó zöldségköretet vagy párolással tudsz elkészíteni - fazékban kevés vizet teszel alulra, és párolóbetétben rakod fölé a zöldséget. Vízbe ne érjen bele, csak a gőz járja át.

     

    De nagyon finom a kevés vajon, vagy olívaolajon átsütött + párolt zöldség is. Gazdagítva kevés fokhagymával, és friss zöldfűszerekkel.

     

    Ha mégis vízben főznéd a zöldségköretet (sót ne felejts el beletenni!), akkor lobogó vízbe dobd, pár perc főzés után azonnal jeges vízbe tedd át egy percre (hogy megszűnjön benne a punnyadást okozó forrás), és forgasd át fűszervajon, vagy kevés olívaolajon.

     

    Hús mellé nyugodtan adj bőséges salátát. akár olívaolaj+borecet sima öntettel, vagy joghurtos, fűszeres dresszinggel. Jégsaláta egész évben van, ezt lehet kombinálni-színesíteni mindenféle egyébbel. Pl. pár szem koktélparadicsom, uborka, lilahagyma, kukorica, borsó, ..... stb.

     

     

    Fasírt: szerintem az alap fűszerezés: hagyma, fokhagyma, só bors. Én soha nem rakok bele paprikát, mert nem szeretjük az ilyen magyaros fasírtot. Teszek bele viszont szegfűborsot és kevés szerecsendiót is.

    (ha csípősen szeretitek, mehet bele még egy kis chilipehely is)  

     

    Ha marhahúsból csinálod, akkor kb. ez az IKEA-ban kapható fasírtgombóc receptje is.

    Nem használok bele áztatott zsömlét, hanem csak házi zsemlemorzsát. Ez jobban eloszlik benne. Fél kiló húshoz 1 dl zsemlemorzsa másfél-két dl. tejben megduzzasztva.

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  22. 2012. január 23. 09:545.

    Nagyon egyszerű zöldségköret:

     

    felkarikázva padlizsán, cukkini, sárgarépa (mind nyersen), lehet hozzá még krumplit is, olíva olajban kicsit megforgatva, zöldségekre való grill fűszerkeverék rá, be a sütőbe kb 180 fokon fél óra, nagyon finom lesz.

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  23. 2012. január 23. 09:524.

    2. kiegészítés

    szoktam sült zöldséget, zöldbab, répa, cukkini, padlizsán, először picit párolom fedő alatt, utána kevés olíva olajon/vajon sütöm közben többször kevergetem. Télen a mirelit zöldbabot nem párolom, rögtön sütöm. Én nem sózom, de ez ízlés dolga.

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  24. 2012. január 23. 09:503.

    1. Szeritnem ez nagyon finom:

    http://www.nosalty.hu/recept/pappa-al-pomodoro-to szkan-paradicsomleves

     

    2. Kis olívaolajon hagymát pirítani és erre kell rádobni a tetszőleges feldarabolt zöldséget, fedő alatt max. 10 perc alatt bármi átpárolódik. Vizet nem kell hozzá tenni, a zöldség saját víztartalma elég.

     

    3. Vöröshagyma, fokhagyma, pirospaprika, só, feketbors, majoranna, kömény, ezeket szoktam használni.

     

    4. Bögrés sütik? Nem lehet elrontani őket. Pl:Gyümölcsös bögrés

     

    4 bögre reszelt alma

    fél bögre meggybefőtt (magozott)

    fél bögre vágott dió

    2 bögre liszt
    3/4 bögre cukorfél bögre étolaj4 tojás 1 kk fahéj1 csomag sütőpor


    Először a nedves hozzávalókat kikeverjük, majd hozzáadjuk a szárazakat.

    Sütőpapírral kibélelet tepisbe öntjük, 180 fokon, 30-40 percig tűpróbáig sütjük.

     

     

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25
  25. 2012. január 23. 09:462.

    1. egyszerűsített saját kreálmány, 2 személyre

    Paradicsom leves szezonon kívül: 2-3 kockázott paradicsom konzerv (de jó az egész paradicsom konzerv is) Felöntöm kevés vízzel, egész vöröshagyma és zeller bele, lehet zellerzöld is, só. Rövid főzés után hagymát zeller kiveszem összeturmixolom (merülő turmixszal egyszerű) végül teszek bel zabpelyet, de lehet rizs, tészta kinek ízlése szerint, picit főzöm még. Én még a legvégén bazsalikommal ízesítem, tálaláskor sajttal szórom meg. Ja!és ízlés szerint cukor, de én  nem igazán szoktam beletenni.

    Paradicsom szezon idején friss paradicsom, szintén így csak tovább tart a főzés.

    2. Zöldség párolot kell beszerezni, pl. ilyet----------->

    3. dinsztelt vöröshagyma, zúzott fokhagyma, őröltbors, néha pirospaprika.

     

    +1: "sütik képpel" topicot javaslom

    előzmény:
    pszichothriller (1)
    2012-01-23  09:25

Címlap

top