Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Jogosan kérnek osztálypénzt az iskolák?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. augusztus 29. 14:24
Mindig is így volt ez: az általános iskolák gyűjtenek pénzt a szülőktől erre-arra. De vajon jól van ez így? Soma különvéleménye.

Nők Lapja Café: Jogosan kérnek osztálypénzt az iskolák?
  1. 2013. augusztus 29. 19:5026.

    Na.. elolvastam a cikket is

    nem szoktam egyetérteni Somával, de most igen...

     

     

    Miután az egész beadvány a Magyarországi szülők országos idiótáitól származik   -    nem veszem komolyan..  

    Nem jut eszembe a "cégvezető" neve.. De ő volt az az agyalágyult aki azzal is elöjött, hogy túl nehéz az érettségi, vagy pl erkölcstant kizárólag és csakis feddhetetlen magánéletü pedagógus tanithat.
    (még Kálmán Olga is kicsinálta a fószert az ATV)

     

     

    Az az Alapitvány.. ill a tagjai nem épelméjüek.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-08-29  14:24
  2. 2013. augusztus 29. 19:4325.

    Egész pontosan a fentartóé... bizony igy van

    De ha épp nincs rá pénz.. akkor  szerintem senki szülő keze le nem törik

     

    Amugy.. két lány. gimiben.. ill nagyobb már érettségizett.
    ők festették a termüket. SK-- festéket.. egy-egy apuka állta. elsőnél az én férjem  másodiknál egy másik apuka ( ott nem kapálóztam, mert amugy szép volt a terem.. ugyanaz.. mint a nagynál)  

     

     

    pl az az értelme, hogy legalább az a terem ne legyen koszos amiben tanulnak.

     

    előzmény:
    mikro (24)
    2013-08-29  19:33
  3. 2013. augusztus 29. 19:3324.

    Hát, a festegetés pont az a dolog aminhez semmi köze sem a gyerekeknek, sem a szülőknek. Tipikusan a tulajdonos és üzemeltető feladata(lenne.)

    Amúgyis mi értelme van a tantermek kifestésének, ha a többi helyiség koszos marad?

    előzmény:
    Lillaréka (22)
    2013-08-29  19:26
  4. 2013. augusztus 29. 19:3023.

    Pont ezért nem mentek az én lányomék sem kirándulni

     

     

    vigye a kedves szülő külföldre a gyerekét..  ha tudja. de ne várja ezt el egy pedagógustól

     

    Sajna a kicsi is éppen ebbe a helyzetbe került. elkényeztetett királykisasszonyoknak nem jó egy közeli város.. szar a balaton.. minek menjek pécsre már jártam ott.

     Kiváncsi lennék királykisaszonykák hol jártak  magyarországon és mennyit ismernek a hazájukból  

    előzmény:
    Szállófelhő (19)
    2013-08-29  18:46
  5. 2013. augusztus 29. 19:2622.

    Olvastam Évi -hszét.. 

     

    hát álljon már meg az a gyalogkakukk...

     

    Évi biztosan adna pénzt, ha pl azt mondanák.

     

    kedves szülők.. vennénk ennyi és ennyi festéket...  és ki az aki tud segiteni abban, hogy együtt kifessük a termet, hogy szép legyen.

    Nos.. ez nem kerülne fejenként 10ezer forintba..

     

     

    Kicsit másképp hangzik ugye.. hogy ki tud adni 1000-1500ft és segitni a teremfestésben?

     

     

    ugyhogy Évinek igaza volt, nagyon is, hogy már az elején letörte a pénzköltős szülő szarvait..

    és elsősorban ebben volt igaza.  

    előzmény:
    abak (17)
    2013-08-29  18:33
  6. 2013. augusztus 29. 19:1721.

    A cikket mindjárt elolvasom... 

     

     

     

    Közösségépités kirándulás..

    lehet azt nagyon olcsón is.

    pl túra a legközelebbi ilyen helyen, ahova el lehet menni vonattal is.

    Nem kerül sokba- csoportjeggyel az osztálynak.  és csak szendvics innivaló kell... meg esetleg egy vállalkozó szellemű apuka, aki vezeti a túrát. 

    Ennél jobb közösségépités nem nagyon van.....
    A távoli városok, vagy a  külföld nem biztos hogy jó ötlet.

     

     

    Ami meg az osztálypénzt illeti..

    Ofő javasol... tapasztalatból. Szülők rábólintanak.. és fizetnek -vagy nem. 

    előzmény:
    Szállófelhő (12)
    2013-08-29  16:02
  7. 2013. augusztus 29. 19:1020.

    Sok szöveg helyett csak ennyit írok: 

     

     

     

    előzmény:
    felicienne (16)
    2013-08-29  18:32
  8. 2013. augusztus 29. 18:4619.

    Én sem, de a Határtalanul program ezeket szponzorálja. 

     

    Tavalyelőtt a lányomék azért nem mentek sehova, mert sok-sok vita után már majdnem meg tudtak egyezni egy kirándulásban a szülői értekezleten, erre egy szülő kör-e-mailben kifejtette, hogy "jár a gyerekeknek egy külföldi út". A többség nagycsaládos, 5+ év alatt ismerjük már egymás anyagi helyzetét, vannak jómódúak és vannak komolyan nélkülözők. Erre az osztályfőnök bepipult és lemondta az egészet. Szerintem igaza volt. 

    előzmény:
    Elvira78 (11)
    2013-08-29  15:46
  9. 2013. augusztus 29. 18:4018.

    Hát elsősorban mert mindenkinek nem írhatom meg, másrészt Nálad volt egy mondat: "Tehát aki nem akar, vagy nem tud, az nem megy."

    Erre írtam, hogy ez nem közösségépítő. Szuper, hogy van iskolán kívüli haszno program, meg minden, de a Soma által kifogásolt összefüggésnek épp ellentmondó szemlélet.  

     

    előzmény:
    abak (15)
    2013-08-29  18:31
  10. 2013. augusztus 29. 18:3317.

    A te gyereked fogja évekig a lepusztult, koszos termet nézni.

     

    Tudomásul kellene venni, hogy ingyen oktatás nincs.

     

    Abban egyetértünk, hogy osztályfőnök nem szedhet pénzt, és nem is dönthet róla.

    előzmény:
    évi* (14)
    2013-08-29  16:15
  11. 2013. augusztus 29. 18:3216.

    Olyan egyszeru lenne ez a tortenet, megis minden szeptember ezzel a hiszteriaval kezdodik.

     

    A dolog ott kezdodik, hogy nem az iskola rendeli el, hanem a szulok szavazzak meg es ok is kezelik. Sot, limit is van: ok dontenek arrol, hogy mennyi legyen a havi befizetes.

     

    Annyira egyszeru: aki nem tudja kifizetni HOZZASZOL, o is elmondja a velemenyet es kialakul egy kompromisszum.

     

    Ami azt illeti, erdekes modon a nehez anyagi helyzetben levok ki tudjak gazdalkodni, viszont vannaka HOZONGOK.

    Akinek 10 forint is sok, meg minek, nehogy mar a gyerekek jol erezzek magukat, de anyak napjara odahivja a teljes rokonsagot, szomszedasszonyostul, mert a virag nekik JAR. Hogy mibol? Eszebe nem jut ezen elgondolkodni.

     

    Jo lenne mar, ha veget erne ez a feszultsegkeltes. Ha valahol nem megy siman a dolog, MEG KELL BESZELNI. De az nem jarja, hogy mindenki kussol, szepen megszavazza, utana meg dobalja sarral a tobbieket. 

     

    Egyebkent meg jatszhatunk kommunizmust is, csak azt kell eldonteni, hogy mihez kepest.Legyen a romasag legalja, jarassuk mocskos ruhaba iskolaba a gyerekeket, hogy mindenki egyenlo legyen?

     

    Mert mar kezd elegem lenni abbol, hogy nem vehetek egy jatekot a gyerekemnek, nem vehetek neki normalis tanszereket, vagy nem vehetek neki jo minosergu ruhat, hogy az elso mosas utan ne kelljen kidobnom, 

    mert szajara vesz a kedves masik - irigy- szulo.

     

    Tehetek en arrol, hogy nem szultem a semmire egy szakajtonyi gyereket, hogy inkabb a gyerekemre koltom a penzemet,  nem cigarettara meg alkoholra, vagy akar mindennapos fodraszkodasra?

     

    Nekem ez a fontos, neki meg az. De nem fogom nyomorszinten nevelni a gyerekemet, csak amiatt, hogy a masiknak az irigy lelke 

    (nem a gyereke, az anyjae!) ne seruljon.

     

    Kezd elegem lenni, hogy azert dolgozzak, hogy a masiknak ilyen kedvezmebny jar meg olyan kedvezmeny jar, en fizessek mindet,

     

    de ha a maradek fizetesemet a gyerekemre koltom, netan kulfoldon merrek nyaralni, akkor meg szegyelljem magam, mert "urizalok". 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-08-29  14:24
  12. 2013. augusztus 29. 18:3115.

    És ezt miért nekem írtad?

     

    Évente egy  osztálykirándulást szerintem mindenkinek ki kell tudnia fizetni.

     

    Ha nem, akkor nem kellett volna gyereket vállalnia.

    előzmény:
    Szállófelhő (12)
    2013-08-29  16:02
  13. 2013. augusztus 29. 16:1514.

    OSztályfőnök nem szedhet pénzt és nem is dönthet róla, csakis a szülők.

     

    Nekem most megy elsőbe a legnagyobb fiam, szóba került már a pénz kérdés, de még nem lett konkrét.

    Volt olyan, aki kitalálta, hogy adjunk be fejenként 10.000 Ft-ot a terem szépítésére.

    Megmondtam, hogy nem adok erre egy tizest. Pont. (Sokan csak ezután "merték" megmondani, hogy nekik is kicsit sok az összeg. Ha nem szólok, akkor kinyögik, majd iskolán kívül nyavalyognak, hogy mit ki nem présel belőlük az iskola?!)

     

    előzmény:
    dj-ency (9)
    2013-08-29  15:34
  14. 2013. augusztus 29. 16:0313.

    Egy erdélyi kirándulás lehet, hogy olcsóbb, mint egy határon belüli....

     

     

    előzmény:
    Elvira78 (11)
    2013-08-29  15:46
  15. 2013. augusztus 29. 16:0212.

    Menjünk vissza az elejére: én SOMA cikkére reagáltam. SOMA azért fújta meg az "ébresztőt", hogy a közösségépítésről maradnak le a gyerekek, ha nincs közös programjuk. Ezzel maximálisan egyetértek, tényleg kellenek a közös programok, de ha az osztály harmada nem tud részt venni anyagi okokból, akkor a közös program többet rombol, mint amit épít, oda az egész program közösségszervező ereje. Sajnálom, hogy ez sokaknak nem érthető.  

    előzmény:
    abak (5)
    2013-08-29  15:15
  16. 2013. augusztus 29. 15:4611.
    Nekünk annak idején belföldi osztálykirándulásokat szerveztek. Nem feltétlenül tartom szükségesnek a külföldi osztálykirándulásokat.
  17. 2013. augusztus 29. 15:3710.

    Erről a határon túli osztálykirándulásokról elég sok megjelenés volt a médiában.Szerintem a pedagógusok tudnak erről. 

     

    http://www.eumozaik.hu/hungarikum/sikeres-palyazatok/ palyazatok-hataron-tuli-osztalykirandulasra

     

     http://edu line.hu/kozoktatas/2013/6/21/Hatartalanul_program_17_ezren_u tazhatnak_a__C32525

     

     

    előzmény:
    bridzsit* (8)
    2013-08-29  15:32
  18. 2013. augusztus 29. 15:349.
    Szerintem nem kellene az osztálypénzt megtámadni. Bizonyos esetekben igenis szükséges, csak az a kérdés mekkora összegben.Viszont tapasztalatom szerint nem különböző programokra mennek el ezek az összegek. A különböző kirándulásokra általában külön pénzt szednek be.
    Én azt mondom, hogy a kirándulásokra nem egyben kellene szedni a pénzt, mert az igen is megterhelő a családok egy részének, hanem az év elején el kellene kezdeni megszervezni az osztálykirándulást, és havi kb 1000 forintonként össze lehetne gyűjteni a rá való összeget.
    Viszont van egy olyan része is a pénzbeszedésnek, amikor egyes iskolákban úgy kezdik a tanévet, hogy 9-10 ezer forintot szednek be az osztályfőnökök a szülőktől osztálypénz címen, majd félévkor ugyanígy. Az iskolakezdés amúgy is egy igen költséges dolog, és ezzel is csak nehezítik a szülők dolgát.
    Vannak olyan dolgok amelyekre egy osztálynak szüksége van és nem érdemes minden szülővel külön külön megvetetni, de azért ezt nem kellene egy összegben kipréselni a szülőkből. Valamint ha csak egy kb 30 fős osztályt nézünk és 9 hónapot, azért elég sok pénzről van szó.(ha fent említett példát nézem ez 600 ezer forint osztályonként) Annak szerintem viszont jó lenne limitet szabni, hogy mennyit lehet gyerekenként beszedni.

  19. 2013. augusztus 29. 15:328.

    Osztálykirándulásokat is, pl. a volt úttörőtáborokba, de azt nem tudom, mennyire vannak téliesítve. De őszi és tavaszi turnusaik vannak, ez biztos. 

    Barátnőm pedagógus, most pályáztak erdélyi kirándulásra, valamilyen kormányzati honlapon találták a kiírást.

    Biztos vannak ilyen lehetőségek, ha nem is szép számmal, csak szerintem sok esetben maguk az érintettek sem tudják, hol kéne keresni, vagy nem tudják rendszeresen nyomon követni ezeket a weboldalakat. Én szoktam időnként nézni a pafit, de soha nem látok semmit.. 

     

    előzmény:
    Szállófelhő (6)
    2013-08-29  15:21
  20. 2013. augusztus 29. 15:277.

    Az én gyerekeimnél gimiben úgy volt, hogy aki nem tudta volna kifizetni, az jelezte az osztályfőnöknél, és kapott támogatást az iskolai alapítványtól.

    De volt olyan eset is, hogy egy hatgyerekes család gyerekének az osztály összedobta a oszt.kir. árát. 30 körüli osztálylétszámnál ez kb. 3% többletet jelentett. 

     

    Aztán persze volt olyan is (másik osztályban), ahol a rászoruló szülő büszkeségből nem egyezett bele ilyen megoldásba.

    előzmény:
    Szállófelhő (2)
    2013-08-29  14:24
  21. 2013. augusztus 29. 15:216.

    Tudtommal az Erzsébet-program jelenleg csak nyári táborokat szervez, nem? De amúgy jó lenne az is, nem a név a lényeg. 

     

    Azt tudom, hogy a Határtalanul programban lehet utazni, de mivel nem minden költségelemre szól a kiírás, még az is elég sok pénzébe kerül a szülőknek (napi 2-3 ezer és mivel többnapos, összegében magas).  

    előzmény:
    bridzsit* (3)
    2013-08-29  15:04
  22. 2013. augusztus 29. 15:155.

    Pontosan, az osztálypénzt a szülők szavazzák meg és azt is, hogy mire mennyit költenek belőle.

     

    A különboző programok (pl. színház, kirándulás) nálunk nem az osztálypénzből mennek, hanem mindenki külön fizet rá.

    Tehát aki nem akar, vagy nem tud, az nem megy.

    előzmény:
    Zsifikati (4)
    2013-08-29  15:05
  23. 2013. augusztus 29. 15:054.

    Az itt a nagy tévedés, hogy soha nem az iskolák kérték az osztálypénzt (jó esetben - sajnos hallottam ellenpéldákról is, de   nem az az etalon).

    Az osztálypénz  mindig a szülők közös döntése alapján került meghatározásra, és senkinek sem volt kötelező befizetni. Ebben az esetben vagy kimaradt a programból (ami igencsak sajnálatos) vagy aszülő akkor, amikor aktuális volt, eldöntötte, hogy befizeti-e egy összegben. Nálunk abban is meg tudtunk egyezni, hogy volt olyan, aki mondjuk nem tudta vállalni a többség által megszavazott összeget, de kicsivel kevesebbet igen.

     

    Szállófelhő: a fentiek alapján szerintem  pont a nehezebb helyzetben lévő családoknak lenne jó, ha apránként lenne félretéve párforint, és akkor nem maradnnak ki a programokból. Egy összegben persze, hogy nem tudnak kifizetni sokan nagyobb összeget, ezért érdemes kicsit előtakarékoskodni. Sarkára kell állni annak, aki nehezebb helyzetben van, és egyáltalán nemszükséges havi többezres osztálypénzt megszavazni. De 5-600 Ft-ot talán ki lehet gazdálkodni, jó eséllyel ekkkora összeg simán elfolyik bármi felesleges apróságra is.Én is fogom kérni megint az idén, hogy valamivel kevesebbet vihessek, mert 4.-es és 8.-os gyerekeim vannak, mindkét osztályban nagyobb kiadás várható. De nem fogok tudni sokkal többet vállalni az eddigi 500-nál.

     

    Összegzésként: az osztálypénzt nem az iskola gyűjti, hanem a szülők, a gyerekek részére, közös megegyezéssel. 

    (legalábbis így kellene)

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-08-29  14:24
  24. 2013. augusztus 29. 15:043.
    Pl. Erzsébet-program?
    előzmény:
    Szállófelhő (2)
    2013-08-29  14:24
  25. 2013. augusztus 29. 14:242.
    Kedves Soma, ez nem ilyen egyszerű. Egy osztályközösségbe nagyon különböző anyagi helyzetű gyermekek járhatnak. Van, aki Teneriffe-n nyaral, más még sose volt nyaralni. Utóbbiaknak az osztálypénz óriási nehézséget jelent, sajnos a színházba eljutás és még sok minden más is. Ehhez nem kell még romának se lenni, elég, ha egy családban fogyatékos testvér születik (gyermekem osztálytársa a példa).

    Sajnos a programok kiötlésénél azok a hangadók legtöbbször, akiknek nem gond sok ezer forintot kifizetni. Azok pedig, ahol ez nem megy, egyszerűen nem mennek el a programokra. Ennél közösséget rombolóbb dolgot nehezen tudok elképzelni.

    Éppen az a pedagógusok művészete, hogy ilyen körülmények között is igyekeznek osztályközösséget kialakítani. Pénz nélkül is, ötletekkel, meg pénzzel is: például pályáznak a lehetőségekre és hol nyernek, hol nem. A pályázatot különben már eddig is jellemzően a szabadidejükben írták meg és adminisztrálták le, ezután talán éjjel 2 és 3 között fognak még erre sort keríteni :(

    Amire szükség lenne: olyan pályázatok, ahol belföldi osztálykirándulásra is mehetnének a gyerekek, és legalább azokat támogatnák, akiknek egyébként nem telik arra, hogy az osztállyal tartsanak.

    Kérlek ennek fényében gondold át az írásodat. Üdvözlettel. Sz.

Címlap

top