Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szülők és tankönyv dilemmák

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. szeptember 17. 15:21
Meleg barátaink lehet, hogy örökbe fogadnak egy kisbabát. Mit mondjak a gyereknek, ha az új oktatási ,,reform" miatt megkérdezi: anya, akkor most ők nem lesznek egy család?

Nők Lapja Café: ,,Nem számít, mi van a tankönyvben, kislányom, mondd, hogy nem értesz egyet vele!"
  1. 2014. szeptember 18. 13:2526.
    A szocializmusban az én korosztályom azt tanulta, hogy a homoszexualitás, beteges dolog. Ebben a tudatban éltem életem túlnyomó részét és ez már nem fog megváltozni. Erről a cikkről is és minden más információról megvan a saját véleményem, kritikám, ugyanúgy, ahogy minden más embernek és akár egy gyereknek is. Bár a különféle társadalmi érdekek nagy erőkkel igyekeznek befolyásolni az emberek gondolkodását, minden embert, soha nem lehet semmiféle ideának alárendelni.
    idézet:
    macskazat (14)
    2014-09-17 21:32:29

    Én ezt hogy nem tanultam a szocializmusban? Szó nem esett róla… Sok süketséget tanítottak, de ezt speciel soha, egyetlen órán sem hallottam. Milyen órán tanultatok a homoszexuálisokról? O.o


    előzmény:
    macskazat (14)
    2014-09-17  21:32
  2. 2014. szeptember 18. 13:1225.

    Magyarorszagon mióta fogadhat örökbe meleg par? Tudtommal vagy egyedulallo vagy házaspár lehet az örökbefogadó, élettársak nem. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-09-17  15:21
  3. 2014. szeptember 18. 10:2824.
    Nem a tanárok csinálták a könyvet, a tanár is csak a kapott anyagból dolgozik és sok múlik a személyiségén, mert tanárként el kéne fogadni a különböző véleményeket és nézőpontokat és nem feltétlen az írott szöveghez ragaszkodnia....Nekem pedig a kiemelt résszel (fiú lány különbség) nincs különösebb bajom a megfogalmazáson kívül...Mert a fiúk erősebbek, magasabbak általában a lányok pedig okosabbak és könnyebben tanulnak. Ezt biztos, hogy kutatásokkal is alá tudnák támasztani, csak nem vedték a fáradtságot, hogy másképp fogalmazzanak. de nem értem miért veri ki ez a plafont? Most tényleg, még a híradó is említette hírként...ami nem tudom a megfogalmazásnak szólt vagy a tankönyv összeállítóinak, bár nekem inkább a tankönyv összeállítóinak. Ne feledjük, hogy jobb esetben középkorú emberek készítik remélhetőleg széles látószöggel és nem tudnak úgy írni, hogy mondjuk egy 6ikos megértse...szerintem ennyi itt a probléma
  4. 2014. szeptember 18. 09:3023.
    Én azon gondolkozom, hogy a gyermekem iskolás koráig valahová külföldre költöznénk, ahol még létezik tolerancia, és gondolkodásra nevelés.
  5. 2014. szeptember 18. 08:5922.


     



     


    Sziasztok,


     


    Iskola váltás miatt az alábbi elsős tankönyveket keresem:


     


    Nemzedékek Tudása Kiadó tankönyveiből:


     


    Játékház. Betűtanítás - írásfüzet I. [11190/M/I]

     







    Szerző:





    Meixner Ildikó







    Tankönyvcsalád:





    Játékház sorozat







    Iskolatípus:





    alsó tagozat







    Tantárgy/Témakör:





    magyar nyelv,irodalom







    Műfaj:





    tankönyv







    Tankönyvjegyzék:





    igen







    Raktári szám:





    11190/M/I






     


     


     


    Játékház. Betűtanítás -Írásfüzet II. [11190/M/II]

     







    Szerző:





    Meixner Ildikó







    Tankönyvcsalád:





    Játékház sorozat







    Iskolatípus:





    alsó tagozat







    Tantárgy/Témakör:





    magyar nyelv,irodalom







    Műfaj:





    tankönyv







    Tankönyvjegyzék:





    igen







    Raktári szám:





    11190/M/II






     


    Környezetismeret 1. Munkafüzet [11143/M]

     







    Szerző:





    Hartdégenné Rieder Éva







    Tankönyvcsalád:





    Színes körmyezetismeret







    Iskolatípus:





    alsó tagozat







    Tantárgy/Témakör:





    környezetismeret







    Műfaj:





    munkafüzet







    Tankönyvjegyzék:





    igen







    Raktári szám:





    11143/M






     


     


     


    Apáczai kiadótól:


     


     


     


    My First English Book

     


    Szerző:
    Angol nyelv
    Nagyné Bonyár Edit
    1. évfolyam
    kerettanterv


     


    AP-012403


     


     

  6. 2014. szeptember 18. 08:4421.

    Férfi és nő között nem csak a külső nemi jegyek miatti látható különbözőségek vannak.


    Alapvető különbség a két nem között az agy felépítése, működése is: egy női agy másképp dolgozza fel az infókat, mint a férfié. Bizonyos agyműködések esetében jellegzetes nemi különbségek vannak, ez is tény, tehát nem kell megsértődni, ha ilyenről olvasunk és nem a nők ledegradálását akarják ezzel kifejezni. 


    Aztán ott a csontváz: egy csomó különbség van itt is férfi és nő között.


    Még a nyugatmajmolásos cikkecskéhez is mondanék pár szót: én a legutolsó mondatot tartom fontosnak, a többi meg szerintem elég idétlenül van megfogalmazva, de nem biztos, hogy hülyeség! " elfeledtük, hogy az élet többet ér, mint bármilyen tárgy" - na erre gondolok. És ez nem butaság. Ezért is mondom, hogy tanártól nagyon függ a dolog, hogyan fogja leadni az anyagot, erről hogyan beszélget a gyerekekkel. Nem rossz téma.

    előzmény:
    feleselek (17)
    2014-09-17  22:11
  7. 2014. szeptember 17. 23:2920.

    Én azt fogom mondani, hogy a tankönyvíró egy idióta, és ő ne az ilyeneknek akarjon megfelelni.

    előzmény:
    istvan.istvan.334 (18)
    2014-09-17  22:36
  8. 2014. szeptember 17. 23:2519.

    Arra tanítom a gyerekemet, hogy mindig az embert tisztelje, ne a kort vagy a hivatalt. Nálunk bevált.


    A tiszteletet nem elvárni kell, hanem kiérdemelni, és csak oda-vissza működik.

    előzmény:
    Knapp (12)
    2014-09-17  20:28
  9. 2014. szeptember 17. 22:3618.
    "Mit mondjak a gyereknek, ha az új oktatási ,,reform" miatt megkérdezi: anya, akkor most ők nem lesznek egy család?"
    Igen, egy családhoz kell egy Anya és egy Apa, továbbá gyermekek. Tehát, ők nem egy család. Miért kellene ajnározni az evolúció zsákutcáját? Mert ez az. És szidjon engem az, aki szerint a "meleg pár" a helyes ut.
  10. 2014. szeptember 17. 22:1117.

    Szerintem nem fiúk és lányok (férfiak és nők), hanem az egyének között vannak testi és szellemi különbségek. Valamennyire azért számít, hogy ki milyen nemű, de jobban az, hogy milyen adottságai vannak és azokat hogyan használja. Van gyenge fizikumú fiú, aki lehet, hogy gyönyörűen tud hegedülni vagy rajzolni. Lányos volna? Van drabális testalkatú lány, aki kiáll verekedni a fiúkkal és talán ugyanolyan vadóc természetű. Vannak, akiknek van "agyuk" a reál tantárgyakhoz, jó a térlátásuk, jó megfigyelők, érdeklik őket a természettudományok. Másoknak meg rossz a kézügyességük, kínszenvedés nekik a technika és a rajz óra. Vannak, akik jól tudnak verseket memorizálni és szépen szavalnak, másoknak nem jók a verbális képességei.


    A nők "gyűjtögetnek, főzőcskéznek, gyerekeket istápolnak" - a férfiak meg "halásznak, vadásznak, harcolnak, társadalmat szerveznek, hódítanak" c. szöveg egy baromság. Akkor hogy lehet az, hogy a gyűjtögető kukások 90%-a férfi?

    előzmény:
    Lillaréka (13)
    2014-09-17  21:02
  11. 2014. szeptember 17. 21:5616.
    Soha nem gondoltam volna, hogy az ami az én iskolás koromban már csak "lájtosan" volt jelen, az most, 25 évvel a rendszerváltás (?) után hatványozódik. Most már nem csak az van, hogy a II. világháború utáni történelmet egy tanár sem meri tanítani, vagy Trianonról 2 mondatot tanulunk. Nemcsak az a baj, hogy megünnepeljük november 7-ét, meg orosz mozgalmi dalokat éneklünk magyar szöveggel. Most agymosás van. A "nyugatmajmolós" szöveg témafelvetésnek jó, ha jó a tanár, ezt érettebb gyerekekkel jól meg tudja vitatni. Kivéve, ha ilyen témákban nem szabad a gyerekeket véleményük elmondására bátorítani...
  12. 2014. szeptember 17. 21:5215.

    Nem emlékszem rá, hogy ilyesmit tanultunk volna a szocializmusban. Főleg ebben a formában, hogy "beteges dolog". Otthon hallottunk ezt-azt, mindenki abban nőtt fel, amit hallott. Arra sem emlékszem, hogy valaha azt tanultam volna, hogy saját akarat és el kell ítélni, mert bűn.


    Ettől függetlenül nem szeretem, főleg amióta az utcán lelkesednek magukért.Veleszületett rendellenességnek tartom, de éppen ezért nem nézem le -vagy hasonló- őket.

    előzmény:
    macskazat (14)
    2014-09-17  21:32
  13. 2014. szeptember 17. 21:3214.
    A szocializmusban az én korosztályom azt tanulta, hogy a homoszexualitás, beteges dolog. Ebben a tudatban éltem életem túlnyomó részét és ez már nem fog megváltozni. Erről a cikkről is és minden más információról megvan a saját véleményem, kritikám, ugyanúgy, ahogy minden más embernek és akár egy gyereknek is. Bár a különféle társadalmi érdekek nagy erőkkel igyekeznek befolyásolni az emberek gondolkodását, minden embert, soha nem lehet semmiféle ideának alárendelni.
  14. 2014. szeptember 17. 21:0213.

    Nekem is eszembe jutottak a Polgár lányok.... éppen az ominozus  biosz könyv szösszenete alapján.. amiben az áll, hogy - matekból a lányok gyengébbek... 


     


    na.  itt van rá az élő példa.. a Polgár lányok.. akik nem születtek úgy  hogy   kisbabaként kijelentették volna, márpedig ők sakk-tehetségek. Helyette volt nekik egy édesapjuk aki elhatározta sakkozót nevel belölük. AZT nevelt.


    az édesanyjuk nem is tudott sakkozni.


    ők pedig zsenik mindhárman.. mert  azt neveltek belölük.


     


     

    előzmény:
    Knapp (12)
    2014-09-17  20:28
  15. 2014. szeptember 17. 20:2812.
    Az a probléma, hogy ha megpróbáljuk a tankönyvek "hibáit" korrigálni a gyermekeinkkel, akkor abból könnyen eljuthatunk oda, hogy az iskola és a tanárok tekintélyét ássuk alá a gyerekek szemében.
    És nem ez lenne a cél...

    Papuska!
    Az alkotmánynak és az oktatásnak nem arról kéne szólnia, hogy az előítéleteinket és a frusztrációinkat ráerőltessük másokra!
    Jó példa erre, hogy Polgár Jutkával, aki most a gyermeksakkozás oktatásában közreműködik, mennyire szívesen példálóztak azok a jobboldali médiumok is, amelyek egyébként évekig Hoffmann Rózsának csápoltak.
    Ott az élő példa (Élő pontokkal bizonyítható példa, hehe), hogy "férfisportágban" is képes lehet világszínvonalú teljesítményre nő, aki ráadásul magántanuló volt korábban. (nők között nem is versenyzett)
    Most meg a saját torz világképére akarja nevelni mások gyermekeit is néhány begyepesedett nyomorult.
  16. 2014. szeptember 17. 19:3211.

    Szerintem akkor sikerül jól nevelnünk, tanítanunk a gyereket, ha meg tudja a véleményét úgy mondani, hogy nem mondja a másikéra (még, ha az a tankönyv is), hogy baromság.


    Attól, hogy egy gyereknek (családnak) más elképzelése van az életről, más gondolatai vannak egy bizonyos témáról még nem jelenti azt, hogy az "ellenfélé", vitapartneré baromság.


     

    előzmény:
    évi* (6)
    2014-09-17  17:19
  17. 2014. szeptember 17. 17:5410.

    Így van. Nekünk azt próbálták beadni, hogy a szocializmus jó, és akik hisznek Istenben, azok szerencsétlen babonás alakok, akik menekülnek a valóság elől, akik pedig nem, azok felvilágosultak. Mégis volt hívő gyerek, és nagyon jól össze tudta egyeztetni magában azt, amit az iskolában, és azt, amit hittanórán tanult.


    Csak most ilyen szerencsétlenek a szülők?

    előzmény:
    Anda39 (5)
    2014-09-17  17:09
  18. 2014. szeptember 17. 17:469.

    Anda 39, Nálad a pont!

    előzmény:
    Anda39 (5)
    2014-09-17  17:09
  19. 2014. szeptember 17. 17:428.

    Már miért gondolná egy gyerek, hogy a mindig tanárnak/felnőttnek/írott szónak igaza van, ha otthon nem ezt hajtogatják neki?


    Nem kell ezt beletáplálni, és akkor nem fogja ezt hinni.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-09-17  15:21
  20. 2014. szeptember 17. 17:217.
    Nálunk anno a kommunizmus eszméit és történelmét tanították. Néhány tanár a politikai hangulat miatt ragaszkodott a tankönyvbe írott szöveghez, néhány tanár azért éreztette a gyerekekkel, hogy hogy is van ez. A szülők és barátok hozzátették a maguk felfogását. Ma meg már létezik az internet is, ahol még nagyobb marhaságok is eljutnak a gyerekhez, és az igazság is. Már ha érdekli egyáltalán, vagy le se sz..ja, mint a mai 10-15 évesek általában..
  21. 2014. szeptember 17. 17:196.

    Egyik dolog az én véleményem, és habitusom, másik pedig a gyerek habitusa. A kettőből fog összeállni a megoldás.


    3 gyerekem van, mind a 3 teljesen különböző.


    A nagy másodikos, ha neki lesz is egy ellentétes véleménye, azt meg fogja tartani magának, és ha a tanítónéni azt mondja, hogy meg kell tanulni ezt a baromságot, akkor meg fogja tanulni. Ettől még meg lesz a saját kis véleménye, csak nem fogja a tanár arcába vágni.


    A középső fiam elsős, ő simán-lazán meg fogja mondani ilyen esetben, hogy szerinte ez baromság, mi ezt máshogy gondoljuk a családban.


    A kics még csak 4 éves, róla még nem tudok így nyilatkozni, de nem az a "betörhető" természet.

  22. 2014. szeptember 17. 17:095.

    Már miért lenne az a következő? Mert valaki ostoba fényképet tett a könyv elejére? Nem is tudom hányadikas, de általánosban még be szokás kötni a könyvet - főleg ha nem tetszik a kinézete.


    Én nem szoktam elolvasni a tankönyveket, jól is néznék ki, nem is tudom mikor férne bele még az is az időmbe?


    Mindenki olvas olyat, amivel nem ért egyet, aztán megbeszélik otthon. Eddig is működött, most is fog. 

    előzmény:
    pms9 (4)
    2014-09-17  16:38
  23. 2014. szeptember 17. 16:384.

    Én biztos nem fogom a tanárra bízni, elmagyarázom én magam, hogy a tankönyvben is vannak hülyeségek, nem szabad mindent elhinni amit írnak. Ezt tettem eddig is, akár tankönyvről, akár tanári magyarázatról volt szó.


    A következő az lesz, hogy lányoknak nem való a matek, mert nem jók benne? Erősítsük a sztereotípiákat...

    előzmény:
    Anda39 (3)
    2014-09-17  16:12
  24. 2014. szeptember 17. 16:123.

    Én nem látok itt semmi problémát. Biztosan lehetett volna a régebbi tankönyvekből is mazsolázni hülyeségeket, de nem tették. Nyugodtan rá lehet bízni a tanárra a helyzet kezelését szerintem. Lehet, hogy éppen ő sem ért egyet egy-két érdekesebb mondattal, és tudni fogja, hogy kezelje.


    Nem tudom, az miért van kiemelve, hogy a fiúk és lányok testi és szellemi képességekben különbözőek. Nem ártott volna a gondolat többi részét is lefényképezni, mert nem biztos, hogy ezen fel kellene háborodni. Tény, hogy a férfi és női agy másképp működik, hogy a nők nem tudnak úgy tájékozódni, mint a férfiak, a férfiak nem képesek annyifelé figyelni, mint a nők és lehetne sorolni, van még bőven. 


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-09-17  15:21
  25. 2014. szeptember 17. 15:212.
    Van az országnak egy alkotmánya. Az iskolában ennek alapján tanítanak. A tantervekben és a tananyagban is az szerepelhet és más nem. Lehet valaki persze más véleményen, de akkor ezt így értesse meg a gyerekével. Egyébként a véleményszabadságnak is igenis van határa, az, hogy ha ártunk vele valakinek. Az anarchia ma igen divatos dolog, de ott van vele szemben a merev fundamentalizmus (pl.: az Iszlám). Akkor kinek van igaza? Mert a fundamentalista hiszi, hogy neki, Ön meg, hogy önnek és a két vélemény kibékíthetetlen ellentétben van egymással.

Címlap

top