Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Meztelenül egy kádban a gyerekkel?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2015. január 27. 18:36
Jó-e, ha meztelenül fürdik a kádban a kisgyerek és a szülő? Berki Krisztiánnak ez így természetes. És így természetes rengeteg embernek, de ettől még Berki kapott hideget-meleget.

Nők Lapja Café: Meztelenül egy kádban a gyerekkel?
  1. 2015. január 28. 19:1526.

    Az a smiley nem tudom hogy került oda...

    előzmény:
    Babyface83 (25)
    2015-01-28  19:12
  2. 2015. január 28. 19:1225.

    Azt megértem, hogy az zavar egy gyereket, ha a szülei anyaszült meztelenek. Az enyémek csináltak ilyeneket, és egy bizonyos kor után engen már zavart, de az őket nem avarta, hogy engem zavart :) De azt nem értem, hogy a fehérnemű miért gáz. Mi szinte mindig abban vagyunk itthon, ha nem várunk vendéget, párom alsógatyában én meg póló+bugyi. Gyerek is sokszor egy szál pelusban flangál. Eszembe nem jutott eddig, hogy ez gáz, vagy hogy rossz a gyereknek. Nem tudom, mi ezeket a dolgokat tök máshogy látjuk, számunkra ez a dolog teljesen ártatlan, semmi szexualitás nincs benne, csak kényelem, meghittség, és az, hogy ebben a szűk közegben (család) senki nincs kínban semmiért. Nekem inkább az a furcsa, hogy az ilyesmiről valaki a szexre asszociál, én azt tartom kissé aberráltnak, ha valakinek ilyesmi megfordul a fejében.

    előzmény:
    ladybird65 (24)
    2015-01-28  18:19
  3. 2015. január 28. 18:1924.

    Tökéletesen meg tudlak érteni. Nekem ugyan nincs gyerekem, de el sem tudom képzelni, hogy együtt fürödjünk... Igaz, fürödni sem szoktam, mindig zuhanyozok. Kb. 10 évente egyszer ha beleülök a forró vízbe, de nem érzem jól magam. A párom szokott fürdeni, ha fáj a dereka, azt mondja, jót tesz neki egy forró fürdő.


    Gyerekkorunkban velünk sem fürödtek együtt a szülők. Hála istennek... Még csak az kellett volna. Tök meztelenül egyiket sem láttam, de nem is hiányzott. Lenge magyarban annál gyakrabban, mert mindegyik szeretett otthon alsóneműben futkozni. Hát, nekem még az a látvány is taszító volt. A hátam közepére se szerettem volna őket anyaszült meztelenül látni.

    előzmény:
    Eperke2222 (13)
    2015-01-28  13:09
  4. 2015. január 28. 17:1923.
    Ebben mi a probléma?Könyörgöm 1 éves a gyerek!!! még ha 11 lenne.
  5. 2015. január 28. 17:1622.

    Vegyük ketté.


    Van egyrészt, hogy a gyerek láthatja, lássa-e meztelenül a szüleit?


    Másrészt, hogy fürödjön-e egy kádban velük.


     


    Szerintem a közös kádfürdőre semmi szükség, higiéniai okokból. Ezt már írta is valaki.


    A családban természetes élethelyzetekben (pl. fürdőszobában) a meztelenségből nem kell problémát csinálni, de nem kell bemutatót tartani sem.


     

  6. 2015. január 28. 16:1621.
    Vannak olyan családok, amelyekben teljes mértékben kizárt, hogy a szülőket a gyerek meztelenül lássa, a gyermek nemétől és korától függetlenül. Van, ahol csak arra figyelnek oda, hogy lehetőség szerint a lány gyermek ne lássa az apját meztelenül, viszont az anyával kapcsolatban - mivel azonos neműek - ez nem probléma. Ugyan ez fordítva is, vagyis a fiúgyermek nyugodtan láthatja az apját meztelenül. Vannak olyan családok is, amelyek ezt a témát teljesen lazán, korlátok nélkül kezelik. Itt előfordulhat, hogy a már felnőtt gyerekek előtt is gond nélkül ,,meztelenkednek" a szülők, illetve fordítva. Vannak, akik a családon belüli meztelenkedést a gyerekek korához kötik stb.

    De vajon melyik a legmegfelelőbb megoldás ebben a témában? Természetesen ezen a téren is eltérő gyakorlatok léteznek, viszont a szakemberek többé-kevésbé egyező szakmai véleményt osztanak, ide most össze is gyűjtöttem párat:

    Dr. Ranschburg Jenő gyermekpszichológus, az Elixír magazin egy korábbi számában nyilatkozta:

    ,,A gyermeki szexualitás témájához hozzátartozik a meztelenség problémája is. A természetes szeméremérzés kialakítása mellett - ami az óvodáskorban fontos nevelési feladat - el kell érni, hogy a gyerek ne érezze teste szégyellni való, alacsonyabb értékű részének nemi szervét.

    Hasonló a helyzet a szülői meztelenséggel is: a szülő (saját és gyermeke nemétől függetlenül) ne rejtegesse magát kétségbeesett, feltűnő gondossággal gyermeke elől, hiszen ez ugyanolyan hiba, mint amikor minden szeméremérzést félretéve, szándékosan ruhátlanul jelenik meg gyereke előtt.

    A szülői viselkedésből ezen a téren is hiányozzon a titokzatosság, a nyugtalanító homály: ha az emberek elfedik egymás elől alsótestüket, miért viselkednének otthon másképpen? Ha a gyerek véletlenül mégis ránk nyit a fürdőszobában, istenem, emberek vagyunk, nők és férfiak, akárcsak gyerekeink, tehát nem történt semmi különös!"

    ,,Ha egy családban természetes dolog a meztelenkedés, akkor nincs ezzel semmi baj. Nyilván ha a gyereket zavarja, esetleg felizgatja a látvány, akkor figyelni kell rá."



    Dr.Benjamin Spock szerint:

    ,,A viktoriánus korban uralkodó prüdériát felváltó nyitottabb, a testet nem folyton eltakaró viselkedés sokkal egészségesebb."

    Más szakértőkre hivatkozva úgy véli, hogy mindkét nembeli gyereknek egészséges, ha otthon, a strandon vagy az óvoda fürdőjében meztelenül látják egymást. Ő is hangsúlyozza, hogy figyelni kell a gyerekek reakcióit, mivel kb. iskoláskor elején szexuális érdeklődésük kialakulása miatt zavarhatja, s izgathatja őket a meztelen szülők látványa. De ez is változó, kinél jön elő, s kinél nyoma sincs ennek. (Forrás: divany.hu)



    Császár Zsuzsanna pszichológus szerint:

    ,,Azokban a családokban, ahol a szülők valóban szabadok, a meztelenség annyira természetes dolog, mint a levegővétel. Nem hiszem, hogy a szabadság bármilyen fejlődésbeli kárt okozhat. Viszont előfordulhat, hogy hiába közvetítik a szülők a szabad életet, ha a gyerekük zárkózottabb, ha őt például zavarja a meztelen test látványa. Ezt a jelzést mindenképpen észre kell vennünk, és az ilyen helyzetekben ne erőltessük tovább nevelési elveinket, hanem inkább a gyerek valós igényeihez igazítsuk őket.
    Megeshet, hogy a különböző nemű gyerekek másképp viszonyulnak a meztelenséghez. Az egyiket zavarja, ami a másiknak fel sem tűnik. Figyeljünk erre is!" (Forrás: Kiskegyed.hu)



    dr. Borsos Veronika gyerekorvos szerint:

    ,,Nincsenek szabályok arra vonatkozólag, hogy meddig járkálhatunk meztelenül gyerekeink előtt. Egy egészségesen nevelt gyerek úgyis jelzi, hogy elég, ne tovább. A gyerekek életében vannak olyan időszakok, amikor a szexuális fejlődés kitüntetett szerepet kap. Ilyen az ötödik-hatodik életév, aztán a kamaszkor. A kicsiknek ilyenkor még több érzelemre van szükségük, míg a kamaszok éppen elfordulnak, sőt, azt sem viselik el, ha pucéron látja őket bárki is. Ezekre az időszakokra érdemes sokkal jobban odafigyelnünk. Ne erőltessünk semmit, amit ők nem szeretnének.

    A meztelenkedés mértéke minden családban szinte magától alakul ki - épp ezért teljesen felesleges általános nézőpontokat hangoztatni. Nagyon fontos, hogy figyeld a gyerek reakcióit is: lehet, hogy ő nem tudja, hogy kezelje, zavarban van attól, ha meztelenül lát benneteket. Ráadásul egészen biztosan eljön az a kor - legkésőbb kamaszkorban -, amikor már ő sem mutatkozik szívesen ruhátlanul, és ezt tiszteletben kell tartani. (Forrás: Kiskegyed.hu)



    Balla Hajnalka szakpszichológus szerint:

    ,,Egy 4-5 éves gyermek számára már kimondottan káros lehet, ha a meztelen szüleihez bújik - például a kisfiú a ruhátlan anyához, vagy a kislány a meztelen apához. Ha ez előfordul, el kell tolni a gyereket, vagy egyszerűen megelőzni az ilyen helyzeteket.

    Veszélyes a nudizmus, az otthoni rendszeres meztelenkedés, mert ez túlszexualizálhatja a kisgyereket, későbbi nemi identitását is megzavarhatja. Esetleg sokkal hamarabb fedezi fel a nemi szervét, mint kellene, s túl korán kezd el azzal foglalkozni. Idejében ki kell alakítani a külön alvás szokását - ámbár a kivételes, együttalvós napok semmit nem ronthatnak el, ha a gyerek képes újra egymaga aludni.

    Már az óvodásokkal sem ajánlatos anyaszült meztelenül együtt lubickolni a kádban, ami egyébként nem is egészséges. Ha mégis szeretnénk alkalmanként színesíteni az esti fürdésen, a felnőtt előtte mindig zuhanyozzon le, s legyen rajta fürdőruha. Ebben semmi álszemérem nincs.

    Vannak bizonyos határok az apa-lánya és az anya-fia kapcsolatban a mosdatásnál, fürdetésnél, testi érintésnél. A kényesebb testrészeket bízzuk az azonos nemű szülőre, illetve tanítsuk meg gyermekünknek, hogyan kell ezt önállóan elvégeznie.

    A cseperedő gyermek, a serdülő, ha túlfűtött szexuális környezetben él, vagy túl sokszor látja meztelenül a szüleit, akkor egész életében megmaradhat egyfajta gyermekded szexuális szinten. A lány mindig csak csábít, kelleti magát a fiúk előtt, de sosem jut el a szerelmi beteljesülésig. Sőt, az is gyakori ,,mellékhatás", hogy felnőttkorában teljesen elutasítja a szexualitást. A fiúk esetében pedig még nagyobb káosz alakul ki, s az is előfordulhat, hogy képtelen lesz a párkapcsolatra, mert az anyját keresi majd minden nőben. ,, (Forrás: szabadfold.hu)



    (Forrás: Kisbabanaplo.hu):

    ,,Soha ne erőszakoljuk a gyerekre a meztelenséget. De az ellenkezőjét sem. Eljön az a kor, amikor totyog, már eléri a kilincset és mikor apu vagy anyu fürdik, megjelenik a fürdőszobában. Ilyenkor nem szabad sem leszidni, sem kizavarni. Hisz a gyerek nem csak azért megy a szülők után, mert ebben a korban még ,,függő", hanem mert kíváncsi. Hisz ha már fel tudja fogni, hogy valami van vagy nincs a lába között, akkor hogyan lehet, hogy másnak van? Ez jobban kijön, ha új családtag érkezik, aki ellenkező nemű.

    A gyermek 2-3 évesen felfedezi önmagát. Ismerkedik. Ezt hagyni kell, hisz a későbbi normális szexuális viselkedéshez ez hozzátartozik. Nem szabad, hogy féljen, hogy ,,hülyeségekkel" traktáljuk pl. hogy ha megfogod a kukidat, akkor letörik a kezed, vagy beteg leszel - sajnos van ilyen is.

    A gyermekek óvodában úgyis átesnek majd a mutasd neked mid van én is megmutatom.

    Az azonban bizonyos, hogy ha a gyermek előtt nem titkolózunk - ez nem azt jelenti, hogy meztelenül mászkálunk, hanem ha meglát minket és kérdez nem hessegetjük el - akkor sokkal bensőségesebb viszonyt tudunk vele kialakítani. És később, ha esetleg tanácsra lenne szüksége, vagy csak mesélne dolgokat, akkor tudja, hozzánk bátran jöhet, hisz soha nem zavartuk el. Nem volt előtte tabu."



    (Forrás: noiportal.hu):

    ,,Azok a kicsik zárkózottabbak is, akiknek a szülei tabuként kezelik a ruhátlan test látványát.

    Akad olyan szakember is, aki épp azt tartja főbűnnek, ha valaki gátlástalanul pucér vagy százszázalékosan ,,rejtőzködő" - vagyis a végleteket. Ők azzal érvelnek, hogy az a gyerek, aki előtt szülei állandóan pőrén mutatkoznak, hajlamos lesz átértékelni a családon belüli hierarchiát, vagyis inkább pajtás, testvér lesz a felmenőből, mint családfő. Szerintük ruhátlanul képtelenség a szülő nevelési feladatait ellátni hosszú távon. Az állandó ruhába burkolózásról pedig az a véleményük, hogy a szülő-gyerek viszonyban az egymás megismerésének útjába görget akadályokat. Sőt odáig mennek érveikkel, hogy túlzottan szégyenlőssé válnak az ilyen csemeték, mely tulajdonságuk idővel szexuális életükön is ronthat.

    Egy dologban azonban mindannyian egyetértenek: ezt a kérdést is, mint oly sok minden mást, a gyerekek igényeihez kell igazítani. Tehát az a leghasznosabb, amit tehetünk, ha az otthoni meztelenkedés kérdésében nem erőltetjük rájuk nevelési elveinket. Persze a házon kívüli viselkedés, az már más kérdés, hiszen a társadalmi normákat előbb-utóbb el kell sajátítaniuk."
  7. 2015. január 28. 13:5320.

    Fiúgyerekek elég őszinték és kendőzetlenek bírnak lenni... :)))))))


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (19)
    2015-01-28  13:42
  8. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. január 28. 13:4219.

    Nálunk nem szokás együtt fürdeni. Kádunk sincs, amibe beférnénk együtt. Én nem akarom, hogy gyerek meztelenül lásson. Ő fiú. Apját látta már, nem kínos. Vicces volt, mikor először látta (és már tudta is mit lát) az apját meztelenül, hangosan felkiáltott: "vááá egy pöööcs!!"

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_163973 (16)
    2015-01-28  13:23
  9. 2015. január 28. 13:3318.

    Enyém gyerek is be szokott menni mikor apja zuhanyzik. Ő is vigyorgott:) de különösebben nem foglalkoztatja.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_163973 (16)
    2015-01-28  13:23
  10. 2015. január 28. 13:3017.

    Ő viszont szeretne. Nem hiszem, hogy extrém, szimpla érdeklődés. De én meg nem szeretném. Amúgy se hiszem, hogy 6 éves fiúnak és 38 éves nőnek egy kádban a helye.


     

    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2015-01-28  13:18
  11. Torolt_felhasznalo_163973
    Torolt_felhasznalo_163973
    2015. január 28. 13:2316.

    Nálunk nem volt szokás a gyerekekkel együtt fürdés, de kifejezetten kértem a férjemet, hogy ha zuhanyzik, engedje be őket. Volt ámulás, bámulás. Egyszer. Aztán megjegyezték, hogy apára szeretnének majd hasonlítani. Mondjuk mindkettő fiú, úgyhogy más lehetőség nem is nagyon van.
    Többé nem jelentett érdeklődést az ügy.

    előzmény:
    Eperke2222 (14)
    2015-01-28  13:10
  12. 2015. január 28. 13:1815.

    Nem akar "alám nézni", soha nem fordult még elő ilyesmi. Mivel neki ez nem kuriózum, látott már így, ezért nem mutat ilyen eltúlzott, extrém érdeklődést. Persze beszélünk néha róla, ha ő szóba hozza, hogy melyik testrész micsoda, és hogy mijük van a lányoknak és mi a fiúknak, de ennyi. És nem előtte mosakszom (előtte-utána lezuhanyozok), csak mellette ülök a kádban és együtt játszunk a fürdőjátékokkal, meg fröcsköljük egymást, ilyesmi.

    előzmény:
    Eperke2222 (13)
    2015-01-28  13:09
  13. 2015. január 28. 13:1014.

    Nem szóbeli érdeklődés. Ha a gyerek a fejét oldalra hajtva alád néz, az nem kellemetlen? Picit túlzónak tartom és megkérem, fejezze be. Messze nem vagyok prűd, de azért meg ne vizsgáljon. Még ha pusztán gyermeki is az érdeklődés. úgy.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_963732 (9)
    2015-01-28  11:27
  14. 2015. január 28. 13:0913.

    Nem teljesen... Azért ha tíz perceket egymással szemben ültök a kádban, mosdotok, az picit más helyzet. Az érdeklődést nem kérdésre értem, hanem hogy konkrétan alád akar nézni... Nem hiszem, hogy szeretném ezt ebben a formában.


    Látott minket többször meztelenül, lehet beszélgetni mindenről, amire rákérdez arra szívesen válaszolok, életkorának megfelelően. Ennek ellenére nem hiszem, hogy pláne már most 6 éves korában velem kéne fürdenie. Apja meg soha nem ült vele szembe a kádba úgy, hogy na akkor mi itt ketten lógatjuk... Megmondom őszintén az nekem is nagyon idegen lenne.

    előzmény:
    Babyface83 (12)
    2015-01-28  12:50
  15. 2015. január 28. 12:5012.

    Na de az érdeklődő gyerek akkor is ugyanúgy érdeklődik, ha rádnyit zuhanyzás közben, mintha együtt fürdéskor látna meg meztelenül, nem? Mi a különbség? És miért kellemetlen a gyerek érdeklődése? Ez teljesen természetes jelenség, főleg az ellenkező nemű szülő esetén. Nem tudom, tőlem semmit nem tud kérdezni a gyerek, ami nekem ciki lenne, ő a legközelebbi családtagom (na és persze a férjem), nehogymár előtte szégyellősködjek, nem is tudom elképzelni, hogy bármilyen témáról kínos lenne vele beszélgetni. Pedig amúgy egyáltalán nem vagyok az a nyitott, kitárulkozó fajta, nagyon is szégyellős vagyok, még az orvosnál is, na de a szűk család az teljesen más tészta...

    előzmény:
    Eperke2222 (7)
    2015-01-28  09:01
  16. Torolt_felhasznalo_163973
    Torolt_felhasznalo_163973
    2015. január 28. 12:2311.

    El sem olvastam a cikket, nem tudom kiről szól. Maga a téma mindennapos.

    előzmény:
    zsof.berg (10)
    2015-01-28  11:56
  17. 2015. január 28. 11:5610.

    Vajon mennyiben változnának a hozzászólások, ha csak a neveket kicserélnénk a cikkben, pl egy kevéssé megosztó ismert emberére? :)

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2015-01-27  18:36
  18. Torolt_felhasznalo_963732
    Torolt_felhasznalo_963732
    2015. január 28. 11:279.

    Nem értem...egy gyerek érdeklődése hogyan lehet kellemetlen egy szülőnek?

    előzmény:
    Eperke2222 (7)
    2015-01-28  09:01
  19. 2015. január 28. 10:278.
    Vihar a biliben. Ez is egy nagyon magas színvonalú cikk, az egyszerű faék embereknek, hogy egy kicsit vakarózzanak rajta. Miben kellett volna fürdenie? Zakóban, garbóban? Mert a kádban ül a jóember és azt nem tudhatjuk, hogy gatya volt e rajta.
  20. 2015. január 28. 09:017.

    Egyrészt. Másrészt egy ovis gyereknél - sőt már előbb is - már azért elég fura helyzet szerintem, azzal együtt, hogy prűd aztán távolról sem vagyok. De a gyerekek érdeklődőek. És ez innentől elég kellemetlen tud lenni neki is, szülőnek is. Én fürödtem a kicsivel együtt még picike korában, talán úgy 2 éves koráig. Apja is, de ő csakis fürdőgatyában. Fel se merült benne, hogy meztelenül egy kádban üljenek. Mondjuk elég fura helyzet lenne... De nem zavar ha a gyerek bejön mikor zuhanyzom, soha nem takargattuk magunkat, de egy kádban ülni azért picit sztem közelebbi viszony a kelleténél.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_163973 (3)
    2015-01-27  19:01
  21. 2015. január 28. 00:026.

    Nagyjából egyetértek a cikkel, ahány család, annyi szokás, és nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy ez vagy az rossz, elítélendő. És az is nagy igazság, hogy észre kell venni a jelzéseket, és változtatni a szokásokon, ha azok bármelyik családtagnál kellemetlenné válnak.


    Én szoktam együtt fürdeni a kisfiammal, és nem tervezem, hogy beszüntetjük ezt a szokást, mert lassan eléri a 3 éves kort. Szerintem még egy jó darabig nincs semmi rossz ebben. Az apjával ugyan nem szokott együtt fürdeni, de őt is látta/látja meztelenül, nem zárjuk a fürdőszoba ajtót és a gyereknek szabad bejárása van mindenhova, senki nem jön ettől zavarba nálunk. De persze nem lesz ez mindig így, kamaszkorában már nyilván nem nyitjuk egymásra a fürdőszobaajtót kopogás nélkül.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2015-01-27  18:36
  22. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. január 27. 19:105.

    így kell fürödni, hogy a szemérem ne sérüljön


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2015-01-27  18:36
  23. 2015. január 27. 19:014.
    Minket nagyon prűden neveltek. A németeknél természetes a meztelenség. Ha az ember ebben a közegben nő fel, ez természetes. Nekünk kicsit furcsa. Nem szeretem Berkit, de ezért nem ítélem el. Annál is inkább, mert az a pici lány ebből csak azt érzékeli, hogy az apja ott van vele/gondolom ritka pillanat/.
  24. Torolt_felhasznalo_163973
    Torolt_felhasznalo_163973
    2015. január 27. 19:013.

    Orvos nem ajánlja az együtt fürdést meztelenül.
    Felnőtt és gyerek baktérium háztartása merőben különböző, ráadásul a gyerek immunrendszere kevésbé fejlett, mint a felnőtté.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2015-01-27  18:36
  25. 2015. január 27. 18:492.

    Szerintem ahányan vagyunk, annyiféleképpen vélekedünk erről a nagyon kényes témáról.


    Én amondó vagyok, hogy nem kell együtt fürödni egy kislánynak az apukájával. Sőt, én - ha lenne lányom , azzal sem fürödnék együtt. Megfürdetném, majd magam külön lezuhanyoznék. Nem érzem azt, hogy családi vagy társasági életet egy közös fürdéssel kéne élni. De ez én vagyok. Más biztos máshogy látja ezt a kérdést.

Címlap

top