Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kutya - dysplasia

RJudi
Létrehozva: 2005. augusztus 23. 09:26

Sziasztok!

Tegnap voltunk orvosnál Suzy kutyusunkkal, és azt a rossz hírt kaptuk, hogy dysplasiás  

Azt tudom, hogy általában nagy testû kutyáknál fordul elõ, ilyen kicsiknél, mint a westi, nagyon ritka.

A doki azt mondta, mûteni kell, mindkét oldalon, néhány hónap különbséggel.

Ha van köztetek olyan, akinek van tapasztalata ezzel a betegséggel kapcsolatosan, kérlek, osszátok meg velem, mert nagyon aggódom!

Mivel jár a mûtét? Mennyi idõ alatt gyógyul fel? Mit csinálnak vele tulajdonképpen?

Tudom, hogy az orvostól kellett volna megkérdeznem, de tegnap totál sokkolt a dolog, ezekrõl teljesen elfelejtkeztem...

Meg szeretnék minél több helyrõl infókat kapni errõl az egészrõl.

Elõre is köszönöm mindenki segítségét!

  1. 2005. augusztus 23. 11:1926.
    Tudom, hogy a tenyésztõ nem tud már segíteni, de legalább kizárhatná a továbbiakban a tenyésztésbõl azt a szülõt, akitõl örökölte... már ha van lelkiismerete...
    előzmény:
    dit_ (21)
    2005-08-23  11:09
  2. 2005. augusztus 23. 11:1825.

    Én is erre gondoltam, hogy talán többet lehet segíteni rajta, mert eleve kicsi a súlya, nincs olyan nagy teher a csípõjén.

    Nem, az altatás tényleg szóba sem kerülhet!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_906575 (20)
    2005-08-23  11:07
  3. 2005. augusztus 23. 11:1724.

    Jaj, végre egy jó hír!  

    Mennyi ideig tartott, amíg a mûtét után felépült a kutyid?

    Egyébként mindketten gyönyörûek!!! 

    előzmény:
    dit_ (19)
    2005-08-23  11:05
  4. 2005. augusztus 23. 11:1523.

    Hát én is attól félek, hogy miután az egyik oldat megmûtetjük, és meggyógyul, a másik oldal mûtéte utáni fokozott terhelést, valyon hogyan viselné a megmûtött láb? Ördöki kör a 2 oldali dyspaliza.

    De örülök, hogy a kutyusotok jól van.

    előzmény:
    dit_ (19)
    2005-08-23  11:05
  5. 2005. augusztus 23. 11:1122.

    Tuti, nehéz lesz neki, és nektek is megszokni, hogy keveset mozog, de nekünk bevált. És majd megszokja, és amit észre fogsz venni, hogy sokat fekszik. Szerintem a gyógyszerezés nem rossz dolog, és helyesek mert megeszik. Legalábbis a mieink, mert van egy 8 hónaposunk is. Õ már az elejétõl C-vitamint kap, voltunk elõszûrésen is, és semmi gáz, az egyik oldala tökéletes, a másik egy nagyon enyhén. A doki mondta, hogyha 1,5 éves koráig így marad, szupi kutyus lesz. De kaptunk tõle egy port, aminek szintén nem tudom a nevét, de mind a ketten eszik.

    A mûtét utáni lábadozásra, nekünk a dokibácsi 6 hetet mondott, és utána 4-5 hónap, amíg teljesen rendbe jön. De kétoldalinál mit csináljunk?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_470848 (17)
    2005-08-23  11:04
  6. 2005. augusztus 23. 11:0921.
    Szerintem semmi értelme felhivni a tenyésztõt, nem sokat tud már ezen segiteni, a mi westinknek, nem szált le az egyik heréje öt is tavaly mütettük, együtt lábadoztak a naggyal. Õt sem lehetne tovább tenyészteni, de nem is érdekel, nem azért vettük.
    előzmény:
    RJudi (18)
    2005-08-23  11:04
  7. 2005. augusztus 23. 11:0720.
    De ahogy kivettem a szavaidból  a tiéd egy kistermetû kutya, ugye? Szerintem neki egyszerûbb mint egy rotinál v. egy németjuhásznál v. egy nagytermetû kutyánál. Én semmiféleképpen nem altatnám el. Szerintem 3-6 hónap között van a gyógyulási idõ.
    előzmény:
    RJudi (1)
    2005-08-23  09:26
  8. 2005. augusztus 23. 11:0519.
    Szia!

    Nekem is van egy westim, és egy németjuhászom, a németjuhász kutyánk dysplásias és mi meg is mütettük, tavaly nyáron, igazából nem tudom hogy mennyire lett jobban, a mütét után mert elõtte is futkorászot, és mütét után is ugyan ezt teszi. Neki a csontjából faragtak le, és mondhatom hogy jól van, de hát ugye nem tud beszélni.
    Nehezen szántam rá magam én is, de hát dönteni nekem kellett.
    Nehéz volt nézni ahogy a mütét után kinézett, és nagyon fájt érte a szivem, nehezen viselte, a mütét utáni állapotott, ahogy a nagy müanyaggal mindennek neki futott, és hogy leborotvált lábbal, sántikált. De elég szépen meggyógyult, és mára kicsit sántikálva, de tökéletesen részt vesz minden megmozdulásban, na jó nem is visszük túrázni, de ha játék van azért ott van. Nem tudom melyik a jó, hogy mütét vagy sem, de akkor is ha nem teszek semmit az sem jóbb nézem ahogy szenved? az orvos elmondta hogy van rá esély hogy jobb lesz, beszokott válni, a mütét, de úgye lehetséges ez nem minden esetben van igy.
    előzmény:
    RJudi (15)
    2005-08-23  10:55
  9. 2005. augusztus 23. 11:0418.

    A tenyésztõt én is fel fogom hívni, kíváncsi lennék, hogy tudta-e... nekem mondjuk biztos nem fogja megmondani, még ha tudta is.

    Mi pont most szerettünk volna kölyköket Suzynak, úgyhogy még idõben kiderült a baj, így nem jönnek a világra újabb beteg kutyusok.

    Nálunk azért kétségbeejtõ a helyzet, mert Suzy alig futkározik, mégis nagyon sokat sántít. És ráadásul ilyen kicsi kutyánál nagyon ritka ez a betegség...

    előzmény:
    Marcsu31 (16)
    2005-08-23  10:57
  10. 2005. augusztus 23. 11:0417.

    Borzasztó látni, hogy jönne sétálna és be kell zárnom.. ma reggel is vissza kellett küldenem....ott sír percekig a kapuban. Most nálunk szerintem izületi gyulladás lehet a háttérben, mert nem sántít, hanem nem áll fel.....

    Félek a gyógyszerezéstõl, de a mûtéttõl mégjobban... bár a doki azt mondta egész más a fájdalomküszöbük, meg a fájdalomérzetük

    előzmény:
    Marcsu31 (16)
    2005-08-23  10:57
  11. 2005. augusztus 23. 10:5716.

    Sziasztok! SAjnos nekünk is van egy dysplaziás kutyusunk, õ már 3 éves. Súlyosan diszpláziás, mindkét oldalra. Mi találkoztunk olyan roti tulajdonossal aki megmûtette a kutyáját, de semmivel nem jobb neki. A mi kutyusunk sántít, de csak ha sokat szaladgál.

    Van a patikában, egy porcjavító-pótló gyógyhatású készítmény, a nevét most nem tudom, igaz embereknek találták ki, de 2.000.- Ft-ot szerintem megér, és ezt kell a kutyusnak adni. Igaz meg nem javul soha, de talán nem romlik olyan nagyon.

    Nekünk is mondták, hogy mûtessük meg, de mivel 2 oldali, melyik oldallal kezdjük? És amíg gyógyul az egyik a másik oldal csak rosszabb lesz.

    Nem szabad túleröltetni, és futtatni. Nagy szívfájdalom, amikor látom, hogy egy értelmes, szinte a legjobb korban lévõ kutyust nem vihetem el futtatni, és igazából hosszú sétára sem, mert utána napokig sántít.

    Sõt nemrégiben voltunk röntgenen, és kiderült, hogy a térd keresztszalagja is elszakadt.Persze, azt is meg kéne mûtetni, de akkor soha nem lenne vége a mûtétjeinek.

    Ameddig nagy fájdalmai nincsenek, addig jó, de utána sajnos el kell altatnunk õt. Szerintem ez a leghumánusabb. Én már iszonyat sokat sírtam miatta, de miért kínozzuk õt, mikor sajnos úgyis ez lenne a vége.

    De megpróbáljuk, és úgy látszik már évek óta bevállt módszer, a kevesebb mozgás. Mert, gyorsan lekopogom, már régóta nem romlott az állapota. Javulás sajnos ebben a betegségben nincs.

    Itt a tenyésztõ a leghibásabb, mert egy felelõtlen, pénzéhes....

    Mert ma már szinte minden kutyust szûrni kell, vagy kellene. Pont ilyenek miatt, hogy ne okozzunk a kutyának felnõttkorban fájdalmat.

    előzmény:
    RJudi (8)
    2005-08-23  10:35
  12. 2005. augusztus 23. 10:5515.

    Félreértesz! Én nem vagyok a mûtét mellett. Pontosan azért kértem tanácsokat, meg a tapasztalatokat, hogy átlássam a helyzetet.

    Én az elaltatásra nem akarok gondolni. Ha gyógyszeresen lehet segíteni, úgy is jó, ha mûtéttel, akkor úgy. Csak szeretném tudni, hogy mire mennyi esély van.

    Igazából attól is tartok, hogy a mûtét után fogja-e tudni egyáltalán használni a lábát?

    előzmény:
    Exarby (14)
    2005-08-23  10:51
  13. 2005. augusztus 23. 10:5114.

    Persze, menjetek el, és mûttesd meg! Biztos jobban lesz!

    Nekem a mûtétrõl csak emberi tapasztalataim vannak, mivel egyik kutyusunkat sem mûtötték meg, viszont egyik közeli rokonomat igen.

    Elõször csak belefúrtak a combcsontjába, hogy hátha helyrejön. De nem javult, csak romlott az állapota, aztán beültettek a lábába, a combcsontja helyett egy fémet (platinát), azóta igaz, hogy jobban van, de néha-néha, sok járás után fáj neki ,és pihentetnie kell.

    Nála is úgy van, hogy elõször a súlyosabb lábát mûtötték meg, aztán ha romlik a helyzet, a másikat is. Neki nagyon sokat kellett feküdnie, nemtom, hogy a kutyusoknál mennyi a felépülési idõ, de valószínû, hogy sokban hasonlítanak az emberre, hisz ugyanúgy csontok alkotják õket is.

    Sok szerencsét a kutyusodnak!

    előzmény:
    RJudi (11)
    2005-08-23  10:43
  14. 2005. augusztus 23. 10:4813.

    Tényleg borzasztóan nagy szerencsétek volt. Van egy ismerõs akinek szintén beteg a kutyája és semmi baja sincs, mert roppant izmos a kutya és nem is volt súlyos a dp-je. Az én kutyám viszont  nem volt ilyen szerencsés. Megnéztem a röntgenjét. Egyik  csípõkávája nincs, a másik meg alig valamekkora. Megmûtötték. Ez csak az elsõ mûtét volt. Átvágták a combközelítõ izomszalagokat. Sokkal szebben ment a kutya utánna. De most vagyunk a másik fázisban. Pedig odafigyeltünk, nem hízott a kutya, nem erõltetjük a mozgást, csak a megszokott dolgokat végeztük vele. A doki a lelkemre kötötte, hogy mindenképp mozgassuk a kutyát mert így a megerõsödõ izmok tartják a csontokat, igaz az uszás lenne ideális, de nem sok olyan hely van ahol a kutyával lehet úszni. (Egyedül nem megy  be a vízbe sajnos.)  Most nem tudom mi jön. Sajnos a dokink csak a 7 végén lesz elérhetõ. De annak idején azt mondta protézis. Nem tudom még a lehetõségeket meg az esélyeket. Has nem megyünk bele, akkor gyógyszerezni kell a kutyát és néhány éven belül  nem tud majd felállni... de erre jobb nem is gondolni.

     

    előzmény:
    Orsi-sz (6)
    2005-08-23  10:26
  15. 2005. augusztus 23. 10:4512.

    Nem, nem, erre gondolni se akarok!!!! Meg kell gyógyulnia!!!!

    Amíg értelme van és lehetõség van rá, mindent meg akarok tenni, hogy jobb legyen az állapota!

    előzmény:
    Exarby (10)
    2005-08-23  10:40
  16. 2005. augusztus 23. 10:4311.

    Igen, ha a mûtét mellett döntünk, mindenképpen így gondoltam. A doki is azt mondta, hogy elõször azt a lábát mûtik, amire most sántít, aztán hónapok múlva meglátjuk, mi lesz.

    A mûtét után mennyi idõ a felépülés? Mikor tud lábra állni? Ilyesmiket tudtok?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_906575 (9)
    2005-08-23  10:39
  17. 2005. augusztus 23. 10:4010.

    Szia! Errõl mesélni tudnék...

    Volt egy goldenünk, neki is, volt, aztán volt egy boxi, neki is.... Szóval tudom, hogy mit érzel...

    Elõször azt vettük észre, hogy "sántít" a kutya, az egyik hátsó lábiját úgy húzta... De nagyon erõs volt, és bírta! Atzán hoztunk mellé egy másiket, a boxit, hogy együtt legyenek, és a boxinak is ugyanaz lett a baja. Nem hiszed el...

    Aztán a retrievert visszavittük oda, ahonnan elhoztuk, és maradt egyedül a boxer. Nem is láttad rajta, futkározott, nagyon életerõs kutya volt. Aztán elütötte egy autó...

    És most van a mji kis Macsónk, aki immáron 8 hónapos, nagyon erõs, gyönyörû, életerõs kutya, és semmi baja. Még a heréi is lejöttek, nem úgy, mint a többinek.

    Tudtommal a túltenyésztés miatt alakulhat ki a betegség, plusz attól, ha keresztezõdések történnek családfán belül. A mostani kutyusunkban olasz vér csörgedez apai ágon! Egy igazi MACSÓ! (Így havják, amúgy is.) És látod, eddig a magyarokkal csak baj volt, õ meg egy igazi nemzetközi szerzet!

    Tudom, hogy nehéz egy olyan kutyust elereszteni, akit megszerettetek, de jobb nem lesz. Csak romolni fog az állapota... Mi nem mûttettük meg õket, nem tudom, hoyg 100%-osan helyre jönnek-e a mûtét után, de embereknél tudom, hogy beültetés után már soha sem lesz a régi...

    1. kép: az elsõ dysplaziás kutyus

    2. kép: õ, csak pár hónappal késõbb

    3. kép: az Anyukája

    4. kép: a régi boxerünk, mellette tesóm, mint baba

    előzmény:
    RJudi (1)
    2005-08-23  09:26
  18. 2005. augusztus 23. 10:399.
    Ha a mûtét mellet döntesz, akkor szerintem csináld úgy, hogy megmûteted azt a lábát amelyikre jobban sántít és utána vársz és meglátod, hogy mennyit javul. Ha jelentõsen, akkor szerintem nem kell mindkét lábát. Azért ez elég nagy tortúra lesz szegénykének, de ha nagyon fáj a lába, akkor az sem túl jó neki.
    előzmény:
    RJudi (8)
    2005-08-23  10:35
  19. 2005. augusztus 23. 10:358.

    Az a baj, hogy Suzy rettenetesen sántít. Napról napra egyre jobban  . Most már szinte alig használja a bal hátsó lábát. Persze, ha cica után kell futni, akkor megy neki  .

    Szóval azt mondjátok, hogy egyelõre próbáljuk elkerülni a mûtétet?

    Egy másik topicban olvastam, hogy a kutya súlyát kell alacsonyan tartani. Dehát Suzy alig egy pár kiló. És már most is vékony szerintem...

    előzmény:
    Orsi-sz (3)
    2005-08-23  10:14
  20. 2005. augusztus 23. 10:327.
    Én úgy vagyok vele, hogyha a kutya nem sántikál, akkor nem nyúlnék hozzá. Ha nagyfokú a dysplasia, akkor az már úgyis látszik az állaton és akkor lehet gondolkodni. Addig nem tenni ki semmilyen mûtétnek.
    előzmény:
    Orsi-sz (6)
    2005-08-23  10:26
  21. 2005. augusztus 23. 10:266.

    Igen, tényleg szerencsésnek mondható a kutyám. Viszont hogyan lehet ezek alapján eldönteni, mi a jó döntés?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_906575 (5)
    2005-08-23  10:24
  22. 2005. augusztus 23. 10:245.
    Akkor szerencsés voltál. Én olyanokkal találkoztam, ahol a kutyus végigsántikálta az életét
    előzmény:
    Orsi-sz (3)
    2005-08-23  10:14
  23. 2005. augusztus 23. 10:204.

    Szia,

    Én annyit tudok, hogy a dysplasia az állat korának elõrehaladtával fokozatosan romlik.  Hol jobb lesz, hol rosszabb. Idõváltozásra érzékeny lesz a kutyus. Továbbtenyésztésre nem lesz alkalmas, mert örökletes a betegség.  Remélem a mûtét segíteni fog rajta.

    előzmény:
    RJudi (1)
    2005-08-23  09:26
  24. 2005. augusztus 23. 10:143.

    Szia!

    Az én kutyám még nem volt egy éves amikor megállapították, hogy súlyos fokú dysplasiája van, talán inkább altatni kéne, nem a kétoldalas mûtétet alkalmazni.

    Baromi tehetségesnak tartotta a vadász akihez képzésre hortam akkoriban, dehát ne terheljük, ezért mindent abbahagytam. Már nagyon bánom!

    Az elaltatást nem engedtem, sõt a mûtétet sem. Kapott vmi bogyókat, hogy akkor szedje azt, késõbb elhagytam azt is...

    És lám-lám a kutyám most nyáron töltötte be a 8. évét, az ég világon semmi baja.

    Szóval ennyit a dokikról és a szaktudásukról, véleményezésükrõl. Tisztelet a kivételnek!

    Nagyon sajnálom, hogy akkoriban abbahagytam a kutyám képeztetését a röntgen eredménye miatt.

    Nem tudom végül hogyan fogsz dönteni, de jól gondold meg, nagyon komoly mûtétrõl van szó!

    előzmény:
    RJudi (1)
    2005-08-23  09:26
  25. Torolt_felhasznalo_987293
    Torolt_felhasznalo_987293
    2005. augusztus 23. 10:112.
    előzmény:
    RJudi (1)
    2005-08-23  09:26

Címlap

top