Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Esküvői szokások, babonák

Torolt_felhasznalo_342354
Torolt_felhasznalo_342354
Létrehozva: 2006. május 19. 00:18
Sziasztok.

2006. július 1én lesz az esküvőnk. 2 év múlvára terveztük, de megtaláltuk A Lakásunk és emiatt előlrébb hoztuk az esküvőt.
Páromnak sok rokona vidéki, ezért IS érdekel, meg amúgyis, hogy milyen esküvői babonák, szokások vannak? Nem állítom, hogy be is akarom tartani mindet, de érdekelne.

Előre is köszi a segítséget.
  1. 2006. május 19. 10:0826.
    Milőtt elkezdődik a lakodalom kell tányért törni.(földhöz vágni)  Ahány darabra törik, annyi évig fognak együttélni a fiatalok. Utána persze a fiunak kell felsöpörni és a lánynak tartani a lapátot, jelképezve a közös életet)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  2. Torolt_felhasznalo_775179
    Torolt_felhasznalo_775179
    2006. május 19. 10:0525.

    Szia!

    Mifelénk az is szokás (a menyasszonytánc és a rizs- vagy aprópénzszórás mellett), hogy vacsora közben a násznép elkezdi kanállal vagy más evőeszközzel ütögetni a tányérokat, esetleg kiabálják, hogy: "Csókot!", és ilyenkkor az ifjú párnak fel kell állnia és megcsókolnia egymást.

    Kicsit off: Egyik ilyen lakodalomban kb. az ötödik csörömpölés után a pár megelégelte, hogy két falatot nem tudnak lenyelni egymás után, és ők kezdtek csörömpölni, majd a vőlegény felszólította a két főkolompost (akik általában kezdték a tányérverést), hogy most ők csókolózzanak. De nem ám a feleségükkel, hanem egymással.   Ebből is jó nagy nevetés lett.

    A másik szokás az, hogy az esküvőre érkező férfi- és fiúvendégeknek a zakójára tűztek egy-egy szál rozmaringot, kis szalag masnival megkötve.

    Kb. 20 évvel ezelőtt egy olyan lagziban is voltam, ahol vacsora után körbejárta az asztalokat a prímás, és mindenkinek elhúzta a nótáját. Ez Tolna megyében, egy kis faluban történt.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  3. 2006. május 19. 09:5924.

    Kell 6 db kalap, és kezdésnek 6 emberke, akik körbe ülnek. Majd egy jó ütemes zene, mondjuk a Surda zenéje. Ütemre kell mindig a szomszéd fejére áttenni a kalapot. A zene gyorsul, lassul.... Akinek a fején 1-nél több kalap van, mert lassú volt))) az kiesik. A kiesők vigaszdíjnak kapnak 1 pohár bort, ez meg egészen addig, amíg ketten maradnak. A nyertes kapott 1 üveg bort. Hatalmas röhögések voltak. Mondjuk nálunk sok egyetemista volt, és minden buliba bele lehetett őket rángatni)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775179 (23)
    2006-05-19  09:49
  4. Torolt_felhasznalo_775179
    Torolt_felhasznalo_775179
    2006. május 19. 09:4923.

    Szia!

    Engem érdekelnének a játékok! Igaz, nekem nem annyira sürgős, mint Kismancsnak, (nekem van még pont egy évem a szervezésre), de szeretnék időben felkészülni. Ezért megköszönöm, ha leírsz egy pár játékot.  

    előzmény:
    l-angelika (19)
    2006-05-19  07:45
  5. 2006. május 19. 09:2322.
    Legyen bolondmennyasszony! A menyasszonytánc után érkezik, lehetőleg jó nagy darab legény beöltöztetve otthonkába bakancsba, és Ő a zenekarért táncol, nekik gyűjti a pénzt. Nem szoktak ilyenkor sokat dobálni, 100, 200, 500 forintokat. Ezt mindig a lakodalmas nép dönti el, mennyire elégedett a zenekarral. És ilyenkor van lehetősége egy kicsit mulatni a szakácsoknak, felszolgálóknak is.  Ez nagyon jó arra, hogy ez alatt az idő alatt, az ifju pár nyugodtan át tudja számolni a pénzecskéjét, és nem csökken a hangulat)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  6. 2006. május 19. 08:3421.

    Szia! Szegeden úgy szokás tálalni, hogy kiviszik a levest merőkanál nélkül. Mikor minden asztal megkapta a levest felállnak, eléneklik a Himnuszt és utána van a merőkanalak kiosztása. Akkor lehet kezdeni a vacsit. Hmm, csak egy ötlet.  

    Sok boldogságot!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  7. 2006. május 19. 08:2220.
    Szia!

    Amit én tudok az egy erdélyi szokás, de nekem nagyon megtetszett.
    a lényege, hogy a barátok elrabolják a menyasszonyt, és csak úgy adják vissza a vőlegénynek, hogy az bebujik egy asztal alá, az asztal tetejére felsegítik a menyasszonyt, aki dobbant a lábával, majd megkérdi, hogy ki az úr a háznál? a vőlegénynek erre azt kell mondania, hogy Te vagy drágám!!, és ezt 3x. Azóta több helyen eljátszottuk, és nagy sikere volt, ált.

    Amásik, bár erről csak hallottam, hogy elrabolják a menyasszony cipőjét, ennek vagy az a vége, hogy a tanúnak kell pénzért kiváltania, vagy a vőlegénynek innia belőle pezsgőt....

    a többit amit ismerek, úgy látom, hogy már leírták!

    Sok boldogságot!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2006. május 19. 07:4519.

    Szia.Sok boldogságot nektek!

    Én a lakodalni játékokról tudnék mesélni,ha érdekel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  9. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:3417.
    Fiúgyermek a menyasszony ölébe
    Több országban is elterjedt szokás, hogy a lakodalom alatt egy kisfiút ültetnek a menyasszony ölébe. A fiúgyermek a termékenységen kívül elsősorban a családnév továbbvitelének jelképe. Egy kínai szokás szerint egy kisfiúnak meg kell pördülnie az esküvői ágyon, hogy biztosítva legyen: az első szülött egy fiú lesz.

    Rizs eső
    Az ifjú párra rizst dobálnak általában a házasságkötő teremből kijövet. Történhet ez a templomi ceremónia után is, de ott inkább a rózsaszirom szórása a jellemző. A rizs természetesen a termékenységet jelképezi, bőventermő szárával. Honnan máshonnan származhatna ez a szokás, mint Ázsiából a rizs hazájából.

    A szinglikről se feledkezzünk meg
    Ki ne ismerné az amerikai filmekből a szokást, amikor a menyasszony még hajadon barátnői, ismerősei felsorakoznak, hogy elkapják az ara csokrát, amint az a háta mögé dobja. Akinek sikerül megkaparintania, az lesz a következő menyasszony a társaságból! A még nőtlen férfiak közül is hasonló módon szokták eldönteni, ki lesz a következő: a vőlegény menyasszonya harisnyakötőjét dobja közéjük. A menyasszony éjféli fátyoltánca is ezt a célt szolgálja (főként Nyugat-Európában, ahol nem járnak menyasszonytáncot a mi általunk ismert értelemben). Az ara leveszi fátylát és bekötik a szemét. A hajadon hölgyek körülötte táncolnak, miközben a menyasszony megpróbálja egyiküket megfogni és fejére tenni a fátylat: a szerencsés lefátyolozott lesz a következő a feleségek sorában.
    http://www.harmonet.hu/cikk.php3?rovat=40&alrovat=42&cikkid=2209&dire=ezoterika&again=true
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  10. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:3316.
    Valami régi, valami új, valami kölcsön kapott és valami kék, és ezüst érme a mennyasszony cipőjében.
    A régi dolog jelenti azt a kapcsolatot, ami a menyasszony családja és közte húzódik. Egyfajta „új időszámítás előtti” kapcsolat, támasz.. Általában valamilyen antik családi ékszer az ideális viselet az arák számára. Akik olyan szerencsések, hogy megőrzi számukra édesanyjuk a nagymama fátylát büszkén viselhetik.

    A teljesen új dolog viselete a szerencsés jövő és sikeres élet jelképe. Ez sokszor lehet maga a ruha, de más viselet is megteszi.

    Legyen valami kölcsönzött, hogy emlékeztesse a mennyasszonyt arra, mindig mellette lesz a család, a barátok, ha szüksége lesz segítségre az életben. Jelentheti, konkrétan a barátoktól kölcsönvett tárgyat is, de akik magát a ruhát kölcsönzik az is kiválóan megfelel a célnak.

    Valami kék. Ez okozza a legtöbb gondot. A tisztaság jelképe. Általában kék harisnyakötőt takar, de lehet, egy szalag az alsószoknyára tűzve, esetleg kék színű virág a hajban.

    No és a pénz. Nos ez természetesen a gazdagságot van hivatva elhozni a friss házasok életében. Nálunk nincs ezüstből készült pénz, de bármilyen pénzdarab megteszi a cipőbe rejtve.

    A mennyasszonyi csokor
    Csokor jelentése a boldogság. Fontos, hogy mindkettőjük viseljen belőle, ezért alakult ki a férfiak kitűző viselete. Mivel a ceremóniával a boldogság megérkezett, (hiszen egybekelt a pár) így arra már nincs szükség, vagyis másoknak is megadathatik a boldogság elérése. Így alakulhatott ki a csokoreldobás szokása, mely hazánkban is egyre több esküvőn van jelen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  11. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:3115.
    A menyasszonyi ruha színe
    A menyasszonyi ruha fehér színe az egyszerűség és az öröm jelképe. A görögök az egész testüket fehérre festették a szertartásra. A szokások szerint azonban a menyasszony ruházatában kell legyen valami régi, valami új, valami kék és valami kölcsön. A régi lehet például egy antik csipkebetét, egy elegáns régi kesztyű, vagy egy ékszer. A kéket legkönnyebb ékszerként becsempészni, a kölcsön tárgy pedig akármi lehet, amit csak elképzelhetünk.

    Eljegyzési gyűrű viselése
    A gyűrűt eredetileg a középső ujjon viselték mert úgy gondolták - a tenyérjóslásban járatosak tudják, hogy helyesen! - hogy az közvetlen kapcsolatban áll a szívvel. A gyűrű viselésével megakadályozzák azt, hogy új szerelem bontakozzon ki mással. Egyfajta szerelmi körbe zárja a jegyeseket. A gyűrű ma az elkötelezettséget jelenti. A magyar szokások szerint nem csak gyűrűt adtak egymásnak, hanem jegykendőt, vagy valamilyen ruhafélét varrt a leány a férfinek.

    A Jam cikke alapján Tóth József  http://www.harmonet.hu/cikk.php3?rovat=40&alrovat=42&cikkid=2153&dire=ezoterika&again=true
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  12. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:3114.
    Üvegtörés - cseréptörés
    Egyes nézetek szerint a szüzesség elvesztését szimbolizálja. Más vidékeken a cseréptálat teli pénzzel az ifjú párnak úgy kell összesepernie, hogy a vendégsereg széttáncolja az összesepert cserepeket. A vőlegény tartja a lapátot, jelezve, hogy a "hátteret biztosítja" a menyasszony dolgos házimunkában, vagyis seprésben gyakorlott kezéhez.

    A menyasszony kezének megkérése
    A vőlegény az apától kéri meg a leendő menyasszony kezét. Régen ez a találkozás jó alkalom volt a hozomány nagyságának megbeszélésére. Ma a fiatalok döntenek a házasságról, de szokásból és udvariasságból a szülők beleegyezését kéri a vőlegény. A tradícionális szokásokat követők ma a vőféllyel mennek a menyasszonylért és kikérik a háztól, a szülők pedig kiadják.

    A menyasszony küszöbön való átemelése
    A küszöb mindig a közös élet kezdetét szimbolizálta. A fiatal pár legyőzve az utolsó akadályt egyszerre érkezik meg lép a házba. Ezzel a lépéssel bizonyítják, hogy készen állnak a közös jövőre, az erő és az irányítás azonban a férj kezében van, hiszen a nő férjhez ment, vagyis a férfi házába került, ahol a férfi szava dönt.

    Menyasszonyi torta
    A római időkben a torta a termékenység szimbóluma volt. Máshol az élet édességét, és a "kerek világot" is szimbolizálta. Angliában a vendégek apró tortákkal köszöntötték a párt, aki a felhalmozott sütemények előtt csókolta meg egymást. A sok apró torta helyett ma egy nagyot készítenek. A pár ezt közösen vágja fel. A kapcsolatban a nőnek is van esélye magához ragadni az irányító szerepet, ha észrevétlenül úgy ügyeskedik, hogy a kezét felülre helyezze. Az első szelet tortából a pár megeteti egymást és ezt a szeletet egy tányérról fogyasztják el, így fejezve ki, hogy minden jót megosztanak egymással.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  13. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:3013.

    Menyasszonytánc: eladó a menyasszony!
    Régen az apák leányukért cserébe pénzt, értékes javakat kaptak a vőlegénytől. Manapság már nem erről van szó. A pénzt a fiatalok a közös háztartás elindításához kapják, szórakoztató táncos műsor formájában. A vőfély persze gyakran az eredeti jelentéssel viccelődik. Gyakori, hogy a menyasszonytáncon a menyasszony rokonai, unokabátyjai vagy fiú testvérei megpróbálják "visszavenni" az ifjú arát, többször megpróbálják elrabolni, vgy viccesen egy alósnadrágot rejtve a zsebükbe "még a gatyájukat is odaadják" a párnak, vagy az aráért ...

    A harisnyakötő viselése
    A menyasszonyi ruha a hiedelem szerint szerencsét hozott. A vendégek próbáltak hazavinni egy-egy darabot a ruhából. A menyasszonyt a harisnyakötője védte meg a teljes ruhátlanságtól. Ma a harisnyakötőt annak a lánynak ajándékozza a menyasszony, akinek a legközelebb lesz az esküvője, mert ez a tárgy szerencsét hoz.

    A fátyol felhajtása
    A házasság régen elsősorban üzlet volt két család között. A fátyol oltár előtti felhajtásával a vőlegény ellenőrizte, hogy tényleg azt a hölgyet kapta-e, akire megállapodást kötött. Ma a leány kikérésénél szoktak "hamis menyasszonyt" kiküldeni, lefátyolozva. Hatalmas a nevetés, ha a vőlegény siettében elindul például a valódi menyasszony hasonló alkatú unokahúgával, vagy nővérével.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  14. Torolt_felhasznalo_640408
    Torolt_felhasznalo_640408
    2006. május 19. 06:2912.

    Szerintem az örömszülők MINDENT és PONTOSAN el fognak mondani a szokásokról!  Mi már a végén menekültünk előlük, ha az esküvőre terelődött a szó.    Az esemény előtt kb. 25.000x hallottam: "de ez a szokáááááás"!   

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18
  15. 2006. május 19. 01:3311.

    Gratula!

    Hogy lehet ilyen rövid idő alatt megszervezni? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (9)
    2006-05-19  01:18
  16. Torolt_felhasznalo_239482
    Torolt_felhasznalo_239482
    2006. május 19. 01:2610.
    A legelső hozzászólóhoz csak annyit, hogy lennie kell valami újnak, valami réginek valami kölcsönnek és valami kéknek. Én nemrég segítettem megszervezni unokanővéremék esküvőjét. Nekik is júliusban lesz csak nekik 2 héttel később, mint a tietek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_342354
    Torolt_felhasznalo_342354
    2006. május 19. 01:189.
    Próbálkozom, de nem is csak a szegedi szokások érdekelnének, hanem ez a rizsszórás meg bármi. Ugye most villámszervezés van, hisz pénteken kaptam meg a júli 1es időpontot és normális esküvőt szeretnénk, azaz nem csak bevonulni, aláírni és kész. Ezért is próbálok olvasgatni oldalakat+ gondoltam hátha itt jön sok ötlet.

    Pl nászasszonyoknak nem szabad derékban elvágott ruhába lenni?
    Nekem nem ártanak fátyol - rossz szellemek elűzésére;
    koszorúslány(ok) hasonló ruhában - rossz szellemek megtévesztésére?

    Párom haverjai meg akarják főzni a rizst, hogy jobban tapadjon Most már értem, szóval sok gyerek, hehe..

    Remélem még lesznek ötletek, köszi ezeket is, én most kidőlök, mert meló is rengeteg + szervezkedés is szóval k.o.
    előzmény:
    krissszzz4 (7)
    2006-05-19  01:12
  18. 2006. május 19. 01:128.

    Sok boldogságot!!!

    Az elözöekben kimaradt

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2006. május 19. 01:127.
    Arra felé nem vagyok ismerös és az ottani rokonoktol anyostolnem lehet érdeklödni?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (6)
    2006-05-19  01:10
  20. Torolt_felhasznalo_342354
    Torolt_felhasznalo_342354
    2006. május 19. 01:106.
    Szegednél vannak majdnem. De az esküvőnk Budakalászon lesz, csak ugye, ha feljönnek, lehet nem ártana 1-2 szokást betartani
    előzmény:
    krissszzz4 (5)
    2006-05-19  01:07
  21. 2006. május 19. 01:075.

    Hát nem tom merre vidéken.

    De több helyen szokás hogy mikor kikérik a menyasszonyt akkro először 1 fiurokont küldenek ki aki menyasszonyi ruhába van öltöztetve. Ez is szimbolizál vmit de hogy mit azt most nem tudom megmondani talána hüséget, mert ha van 1 kis esze meg szeme a völegénynek akkor megismeri a szerelmét és nem veszi át a pasit. Amugy voltam olyan lagzivban ahol hirtelen ránéztem és nem tünt fel, h pasi az álmenyasszony jó smink és fátyol... csodákra volt képes de lehet én ittam sokat:D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2006. május 19. 01:014.

    a valami régi lemaradt

    Itt is gyakori ez.

    Babona az esküvö elötta párod ne lássa a ruhádat.

    Rizst szorjatok:D sok gyerköc miatt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_342354
    Torolt_felhasznalo_342354
    2006. május 19. 00:563.
    Köszi
    előzmény:
    babasi (2)
    2006-05-19  00:44
  24. 2006. május 19. 00:442.
    Szia, amit en tudok, (kulfoldon elek, itteni szokas, az otthonirol nem tudok semmit) hogy kell rajtad lenni valami ujnak, valami keknek, valami kolcson kapottnak az eskuvodon. De az en tudomanyom is csak eddig terjed, bocsi  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342354 (1)
    2006-05-19  00:18

Címlap

top