Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kezelhetetlen 6 éves

Borisz72
Létrehozva: 2008. január 16. 09:19

Sziasztok ! A kisebbik lányom 6 éves és már teljesen kétségbe vagyok esve, mert nem tudok mit kezdeni vele, minden hatástalan és lassan a diliházba jutok, ha így megy tovább. Soha nem volt egyszerű gyerek, de ez csak egyre rosszabb lesz... Hisztirohamok, sokszor derült égből, minden látszó ok nélkül, állandó durcásság, mindenre nem és nem akarom, ha valamire azt mondja ( talán egy héten egyszer ) hogy JÓ, akkor azt hiszem rosszul hallok..Az esti lefekvés horror, a regeli felkelés szintén. Szépen kérem, szépen , türelmesen beszélek vele, semmi. Aztán elszakad a cérna és kiabálok, de attól én is és a nagyobbik ( 8 éves) lányom is kiborul. Most válunk a férjemmel, közös megegyezéssel, minden gyűlölködés nélkül. Tudom, ez is közrejátszik, de Zsófi nem 2 hónapja ilyen, már évek óta van valami ami nagyon nem stimmel nála és azt is érzem, hogy nagyon mélyen rejlik ez a probléma. Nevelési tanácsadóba járok vele, és gyerekpszichológushoz, de se az oviban, sem pedig egyéb helyeken nem viselkedik olyan "abnormálisan" mint otthon. Már annyi helyre hordom, de teljesen feleslegesen, úgy érzem. Én nem találom hozzá a kulcsot és borzasztóan félek, hogy még több sérülést okozok neki ezzel. Egy merő tiltakozás a gyerekem.   

  1. 2008. január 16. 10:3851.
    Én a keresztlányomon azt látom, hogy nincsenek kijelölve számára pontosan a határok: mit szabad és mit nem. És ettől nagyon bizonytalan, és mivel az anyukája is bizonytalan (ez is kulcs a megoldáshoz) ő is az, mert így magának kell kipróbálgatnia mindent, hogy meddig mehet el... Ettől néha túlpörög, durcás, hisztizik, stb.
    Az anyukájának sem egyszerű a helyzete, tehát nyilván nem véletlenül bizonytalan, szorong, vagy ideges, de amíg nem veszi kezébe az irányítást, addig a gyerek irányítja saját magát, ami meg ide vezet.
    Én így látom - kívülről.
    előzmény:
    Borisz72 (1)
    2008-01-16  09:19
  2. 2008. január 16. 10:3250.

    Szia...nem olvastam el a hsz-kat, csak leírom, mi az ami nálunk beválik. A törpém elég makacs, kemény akaratú kisfickó, mindenről nagyon határozott vélemény, simán megmagyarázza, hogy a kék az piros. Hiszti, dac, minden játszik. Ha erőszakoskodnék vele, még rosszab lenne...nálunk egyedül a bábozás segít. Lehet, hogy hülyén hangzik, de ha életre keltem a játékait, azzal csodákat érek el.

    Nekik elmondja, mi bántja, nekik szót fogad, és kacag nagyokat. A játékok pedig elmondják, megkérik arra, amit helyes lenne....

    Egy 6 éves azért még kicsi gyerek, próbáljátok ki, hátha a "          barátainak" kiönti a kis lelkét.... 

    Sok Sikert!

    előzmény:
    Borisz72 (1)
    2008-01-16  09:19
  3. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. január 16. 10:3249.
    Talán sportolnia kellene. Látványos energiatöbblete van. Sztem ez nem rosszaság...
    előzmény:
    Macskafalvi (45)
    2008-01-16  10:28
  4. 2008. január 16. 10:3248.

    akkor hagyjunk rá mindent ez a tökéletes megoldás !!! 

    ne vegyük el a kedvenc játékát sem mert akkor lelki terrort kap a gyerek , és ne szóljunk rá eréjesebben sem mert akkor csak rettegni fog .

    mennyire bölcs vagy .  ezt iskolában tanították ? akkor kérd vissza a pénzedet . 

    előzmény:
    sinadva (42)
    2008-01-16  10:26
  5. 2008. január 16. 10:2947.
    Ne haragud, hány gyereked van? J9ttél már haza óvódából halál fáradt, éhes gyerekkel? A gyerek hisztizik, mert fáradt, éhes és 3 évesen még így fejezi ki magát.
    Ha én is elkezdek ordítani vele, hogy kussoljon már, mert én is K.O. vagyok, akkor valószínűleg végigkiabáljuk az utat.

    Ha meg erélyesen rászólok, hogy oké, hogy fáradt és éhes, de a hisztivel nem old meg semmi,t csak én leszek ideges, aztán meg megyek tovább nyugodtan, akkor csodák-csodájára fél perc múlva elhallgat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (41)
    2008-01-16  10:25
  6. 2008. január 16. 10:2946.
    Itt vagyok ám, és olvalak benneteket, csak közben dolgozom...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2008. január 16. 10:2845.
    Nem egyszerű! Az én fiam 8 éves és én is sokszor jutok el arra a pontra, hogy kiabálok vele. Suliban semmi gond nincs a gyerekkel. Megcsinálja a háziját, készül, tanul, stb. De amint kilép az iskola kapuján olyan, mint egy őrült. Szó szerint. Három háznyira lakunk, de mire hazaérünk mindenbe belerúg, ami az útjába kerül. Ha épp nem rúg semmibe, akkor üvölt, mint Tarzan:-)))) Úgy megy, hogy közben pörög:-))) Ilyenkor felviszem a táskáját és őt lent hagyom, kb. fél órán keresztül futkos, őrjöng:-)) Akkor feljön és egészen jól elvan lefekvésig. Igaz fürödni utál (férfi), azt kb. 10-szer kell mondanom, hogy menjen már, de végül mindig sikerül:-)) A lefekvés dettó:-) Szerintem annyira magas benne a megfelelési kényszer a suliban, hogy muszáj utána kiengednie a fáradt gőzt. Próbálok nem idegeskedni rajta, de néha azért kihoz a sodromból:-)
    előzmény:
    Borisz72 (1)
    2008-01-16  09:19
  8. 2008. január 16. 10:2744.

    érdekes az én 3 gyerekem közül egyik sem lett lelkibeteg az ominózus pohár viztől , sőt a cserfes kislány aki a vizet kapta az még apásabb lett , és a mai napig is rajongással szeret .

    Időnként eszünkbe jut és marha jókat röhögünk , bár azóta eltelt 17-18 év.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_431752 (29)
    2008-01-16  10:14
  9. 2008. január 16. 10:2643.
    En csak abbol tudok kiindulni, hogy en is egy rettenetesen hisztis gyerek voltam. A legkisebb, akinek mindig mindent megengednek es mindenki csak velem foglalkozott. Ha meg nem, jott a hiszti. Szuleimnel, testvereimnel hatott , nagymama viszont vegezte tovabb a dolgat, es hagyta, hogy fetrengjek a foldon, amig kedvem tartja . Egyszeruen levegonek nezett, majd ha abbahagytam es hajlando voltam normalisan viselkedni, akkor ujra figyelt ram, meghallgatott.  Eleg hamar rajottem, hogy nala a szep szoval hamarabb celt erek, mint a hisztivel, igy neki nem is volt gond szot erteni velem...
    előzmény:
    Borisz72 (1)
    2008-01-16  09:19
  10. 2008. január 16. 10:2642.
    No hát igen, ha a gyerek meg van félelmlítve (vízzel, veréssel, kiabálással) tényleg kisanyal.
    Aztán amikor kamszodik jön, az döbbenet, hát én nem ilyen gyerekek neveltem, olyan jó volt kicsinek.... Persze, mert a kamasz már visszaszól (rosszabb esetben visszaüt)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (38)
    2008-01-16  10:23
  11. Torolt_felhasznalo_362871
    Torolt_felhasznalo_362871
    2008. január 16. 10:2541.
    Nem szabad hagyni, hogy odáig fajuljanak a dolgok...

    előzmény:
    sinadva (39)
    2008-01-16  10:23
  12. Torolt_felhasznalo_431752
    Torolt_felhasznalo_431752
    2008. január 16. 10:2340.

    Hát... talán akkor megegyezhetünk abban hogy mindenkihez más nevelési módszer illik. Én speciel hülyeségnek tartom az erôviszonyok tisztázását, vagy az elfenekelést, vagy azt hogy közönség nélkül nincs hiszti...

    Szerintem a gyerek aki hisztizik annak problémája van. Így fejezi ki. Ha belefojtjuk a gyerekbe attól nem lesz neki jobb. Csak kényelmi okokból a felnôttnek jobb.

    További jó vitázást!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2008. január 16. 10:2339.
    A víz ,valóban jó kommunikációs módszer...
    Szerinted, az mi, ha nyakon öntöd a gyereked egy pohár vízzel? Hiszti, felnőtt módra. Nagyoooon jóóóó megoldás!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (25)
    2008-01-16  10:09
  14. Torolt_felhasznalo_362871
    Torolt_felhasznalo_362871
    2008. január 16. 10:2338.
    A legneveletlenebb gyerkőcei mindig is a tanároknak és a gyereklélekbúvároknak szoktak lenni : )))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_849281 (35)
    2008-01-16  10:22
  15. Torolt_felhasznalo_352247
    Torolt_felhasznalo_352247
    2008. január 16. 10:2337.

    A vizes témához:

    anyósom nálunk is eljátszotta, mondván, hogy nála ez bevált annak idején, és igenis húzzuk meg a határt....

    a hiszti nem csillapodott, sőt a gyerek még jobban üvöltött, és ráadásul utána kb 3 hétig nem volt hajlandó fürdeni, mert annyira félt a víztől.

    Szerintem csak olyat szabad csinálni egy gyerekkel, amit egy felnőttel is megtennénk... és nem borítanék le egy felnőttet sem vízzel (pláne nem a társam, de ez már más kérdés... lehet a férjem jó darabig nézhette volna az ajtónkat kívülről ha ilyet tett volna velem, de mindannyian mások vagyunk...)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2008. január 16. 10:2236.

    szerinted milett volna a megoldás amikor anyuka magából kikelve

    anyázik , és minden féle állatnak elkezd nevezni ?

    Talán jól meg kellett volna csattintani ? az nem az én stilusom , éppen nem ugy mint a gyerekek testifenyítése sem .

    Lényegtelen , mert ugy a gyereknél , mint a nejemnél hatásos volt . a gyerek nem hisztizett többé és nem is mondta többetazt a szót , hogy akarom.

    de anya is megtanulta hogy higgadtan , szépszóval többet érhet el , mint ordenáré modon kiabálva .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_849281 (30)
    2008-01-16  10:15
  17. Torolt_felhasznalo_849281
    Torolt_felhasznalo_849281
    2008. január 16. 10:2235.
    Na, ez meg a másik tévedés. Nekünk azt mondták a nevelési tanácsadóban, hogy bizony örüljünk. Mert ha az oviban/suliban jól viselkedik, akkor van szabálytudata, van önkontrollja, csak épp mikor hazaér, akkor otthon biztonságban érezi magát, és kiengedi a fáradt gőzt. Azt mondta a pszichológus, hogy ez azt jelenti, bármennyire is idegesítő, hogy jól érzi magát otthon, biztonságban, tudja, hogy akkor is szeretjük és elfogadjuk, ha éppen nem jól viselkedik. (Ez nem azt jelenti, hogy minden oké, de az alapok rendben vannak)
    Én, mikor a legrosszabb korszakban voltunk (mostanában kezd múlni) csak "kifordított gyereknek" hívtam a kölket. Mindegy, mit mondtam, azt éppen nem. Már röhögtem rajta, hogy előre tudtam, mindegy, mi lenne a program, neki azt éppen akkor nem. Persze de. És akkor jött a sírás, topogás. Aztán egyszercsak kezdtek múlni a rohamok. Mára egész jól működik. És egyszer sem öntöttem le semmivel. :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (25)
    2008-01-16  10:09
  18. Torolt_felhasznalo_362871
    Torolt_felhasznalo_362871
    2008. január 16. 10:1934.
    Én sem azt mondtam, hogy verni kell a gyereket. Sőt!

    A pohár víz stratégiát viszont nem ítélném el

    Leginkább mandy89 #27-es hozzászólásával értenék egyet. Többek között abban, hogy ha hisztizik a gyerek, akkor magára kell hagyni és hogy a gyereknek tudnia kell, hogy a szülő az szülő és nem csicska.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_431752 (29)
    2008-01-16  10:14
  19. Torolt_felhasznalo_352247
    Torolt_felhasznalo_352247
    2008. január 16. 10:1833.

    Szerintem nem azért nem hisztizik az oviban, mert ott nem kap a nyakába vizet.....

    Egyszerűen ott csak nem szembesül azzal, ami kiváltja nála a hisztit, ott mással foglalkozik elterelődik a gondolata. Sőt, nálunk még azt is mondták, hogy az oviban meg akar felelni, míg otthon ez nem szükséges, otthon az mégiscsak otthon, felnőttként is leeresztünk és nem viselkedünk annyira.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. január 16. 10:1632.
    Sok többgyermekes családot látok, jómagamnak is 2 testvére van, és nem csak olvasgattam, hanem tanultam is a témával kapcsolatban.
    És tartom magam a leírtakhoz. Nem írtam, hogy kizárólagosan ezen múlik, és azt sem, hogy neveléssel nem lehet rontani vagy javítani ezen. örökléstant és gyermekfejlődéstant, sőt pszichológiát is tanultam. Bár bulvárkönyveket nem olvastam a témáról, ez igaz.
    És nem minősítem butaságnak senki hsz-ét, még ha merőben eltér is az én véleményemtől.
    előzmény:
    merlyn (21)
    2008-01-16  10:06
  21. 2008. január 16. 10:1631.

    itt az erő viszonyokat kellett rendezni , mert  azt hitte hogy hisztivel kibir mindent harcolni amit csak akar , ugy mint az ovoda társai .

    tulajdon képpen probléma nem volt semmi , az ég világon .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_431752 (14)
    2008-01-16  10:02
  22. Torolt_felhasznalo_849281
    Torolt_felhasznalo_849281
    2008. január 16. 10:1530.
    Öntöttek már le egy pohár vízzel, mikor mondjuk majd szét robbantál a dühtől? Szerintem ez nagyon megalázó. A gyerekemmel sem tenném meg, főleg nem a társammal, akit elvileg (szintén) szeretek és tisztelek.
    előzmény:
    1.bendeguz (23)
    2008-01-16  10:08
  23. Torolt_felhasznalo_431752
    Torolt_felhasznalo_431752
    2008. január 16. 10:1429.

    Az oviban sok gyerek nem hisztizik, szinte félénk, visszahúzódó, szorong, otthon meg agresszív. Most képzeld el, lehűtik egy pohár vízzel, és szerintem ettôl nincs megoldva a problémája. Akkoris szorong az oviban, csak akkor már otthon is.

    Most nem egy pohár vízrôl beszélek és nem egy elcsattant pofonról hanem rendszeres "elfenekelésrôl", mit alább írta valaki. Frankón megmutatod a gyereknek hogy te vagy az erôsebb, fogja be a száját veled szemben, csakhogy ezzel méginkább földbe tiprod. Arra jó hogy tök lelkibeteg gyereket nevelj. Másra nem.  

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (25)
    2008-01-16  10:09
  24. 2008. január 16. 10:1428.
    Et már sokszor leírtam, de leírom most is. Hiszti csak addig van ,amíg van hozzá közönség. Ha nincs akkor értelmetlenné válik. Nem voltatok elég következetesek és határozottak vele. Végül is mindig megtörtént amit Ő akart, ha elég kitartó volt, csakhogy "béke" legyen. Ez meg a béke ára. A szülő többek között azért is van, hogy megszabja a határokat, méghozzá nagyon határozottan és következetesen. Ha ezt nem teszi, akkor a fejére nő a gyerek, és már Ő irányít. Lehet egy gyereket "rosszul" szeretni, és ez annak a tipikus esete. Úgy szeretjük, hogy az mindenkinek rossz, hosszú távon a legrosszabb a gyereknek.
    előzmény:
    Borisz72 (1)
    2008-01-16  09:19
  25. Torolt_felhasznalo_849281
    Torolt_felhasznalo_849281
    2008. január 16. 10:1227.
    Hát, azt hiszem ez is egy közkeletű tévedés. Mert a mi 3 pulyánk közül az egyik hisztérika. (Fiú a lelkem :-)
    A másik kettő "jól működő" gyerek. Ez a kis hisztiske is, de tény, nála néha nem lehet tudni, mikor mire kattan be. De soha nem érte el a "kezelhetetlen" szintet.
    Tudom, milyen érzés tehetetlenül tipródni, mikor látod, hogy valami nagyon nem jól működik. Nem ismerem a topiknyitó családját, így véletlenül sem adnék tanácsot. Én azt tudom, mi válik be nálunk. Nyugodt, de határozott és következetes hang. Azt szoktam mondani, hogy hisztizni állampolgári jog. Nekem meg jogomban áll nem hallgatni. Így aki épp hisztizni szeretne, az mehet a szobájába.
    Sokszor mindenre ráfogják, hogy hiszti. Ennek a hátterében pedig gyakran a rossz kommunikációs stratégiák állnak. A családtagok elbeszélnek egymás mellett, nem a másikra reagál, hanem a saját mondanivalójára. A felnőttek hajlamosak nem figyelni arra, hogy a gyerek mit szeretne. Én vagyok a felnőtt, én mondom meg mi lesz. Pedig sokszor egyszerűbb egyeztetni, és közösen dönteni. (Ez nem feltétlenül a topiknyitónak szól, mert talán ők már ezen is túl vannak)
    De ha valami, akkor a "folyton ráhagyni", "inkább engedni mindig" fixen rossz megoldás. Neki is meg kell tanulnia, hogy a szülők, testvérek nem csicskák. Jaj, de nehéz mesterség a szülőség, és mégsem tanítják sehol. :-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (11)
    2008-01-16  10:00

Címlap

top