Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nincs bölcsödei hely!!!

smaragd25
Létrehozva: 2008. május 28. 14:48

Sziasztok

Gondolom elég sok anyukát érint, hogy nem vették fel bölcsödébe a gyereküket. Az ok: nincs hely. Persze, hogy nincs, mikor nagyon sok anyuka beadja bölcsibe a nagyobb gyerekét, ezzel elvéve a helyet a tényleg dolgozni kényszerű anyuka előtt. Engem ez teljesen felháborít, most én kényszerülök magánbölcsödét keresni, habár az se nagyon van, és ott sincs hely, meg persze nagyon drága!!!

Nem lehet ez ellen tenni semmit????  

  1. 2008. május 29. 19:54201.
    sziasztok.  huu ,ti meg mindig szerencsesek vagytok,  hogy 3 evig otthon lehet maradni. en canadai vagyok itt 6 honap,  fel fizetessel, es nincsen bolcsode. maszek van, jo penze. kis unokam 18 honapos koratol jart havi 1600 dollare privat bolcsibe. itt csak ovoda van, 4 eves kortol.  az is draga, es 5 eves kortol  ingyenes.  szerintem aki tud, maradjon otthon,  kis penz is jobb mint a semmi.  ja es ha nalunk  egy nagyon jo munkad van  6 honapnal tovanbb maradsz otthon  nem biztos hogy a munka meg var. ez olyan a szabadsag is itt 2 het. rettento magas beosztasba kell legyel hogy tobb szabid legyen.  sok sikert nektek. udv irene
    előzmény:
    smaragd25 (1)
    2008-05-28  14:48
  2. 2008. május 29. 15:14200.

    Biztosan. Szélsőséges esetben persze, lehet házat eladni, de nem tesszük, mert milliókat buknánk rajta+a hatalmas 450 ezres szocpol miatt tíz éves elidegenítési tilalom van rajta. Lehetne Polo helyett megint kispolákkal járni, de egyrészt, nem szívrsen tenném bele a gyerekeket, másrészt állati megbízhatatlan, s mint mondtam, a páromnak munkához kell. Pech, hogy cége csak a benzint fizeti, autót nem adnak. Egyébként nem tudom, még min lehetne spórolni. Ruhákat alig veszünk, gyerekek kaptak/örököltek, nekünk szerencsére jó kis ruhatárunk van, mert egy-két éve még nem volt gond, havi egy-két ruhát-cipőt már csak hobbiból is vettem. Fűtésen nem tudunk tovább húzni, 21 fokon ment egész télen, ha lejjebb vettem, gyerek rögtön beteg lett (többe került a gyógyszer). 8 cm-es dryvit van a házon, szigetelt ablakok, energiatakarékos háztartási gépek, nincs további csökkentési lehetőség. Ősszel 50%-os áremelés várható.

    Nem tudom, ti hogy vagytok vele, én már régen nem figyelem egyenként az árakat, de egy heti bevásárlás most legalább 5-6 ezerrel több, mint akár 2007 végén.

     

    előzmény:
    KZsuzsu (192)
    2008-05-29  11:26
  3. 2008. május 29. 14:33199.

    oks ezt sem tudom hogy irtäk e ha igen bocsi

    szoval minnel elöbb jo lenne ha megjönne a välasz 30 napjuk van erre, abban kell szerepelnie egy indokläsnak, hogy miert nem vettek fel az nem indok hogy nincs hely jogilag ilyen indok nincs......

    a következö lepes az hogy bizonyitanod kell hogy a költsegetek sok es hogy ez az oka hogy dolgozni akarsz illetve räkenyszerülsz....

    csinälsz egy reszletes bevetel-kiadäs kalkuläciot arrol hogy egy honapban miböl eltek..........

    felteve hogy a ferjed nem fel milät keres 

    szoval ez alapjän ki fog jönni mennyi a megmaradt penzetek egy honapban tessek mindent beleirni az etkezestöl kezdve mindent, majd ha ez megvan fellebezel älltaläban akkora lesz hely hirtelen

    szoval mindenkeppen kell kervenyezni, azt nem tudom a fellebezest az önkormänyzathoz kell e benyujtani mint fenntarto, vagy mäsodik körben ujra a bölcsödebe, ezt ott megmondjäk

     

    előzmény:
    smaragd25 (197)
    2008-05-29  14:21
  4. 2008. május 29. 14:28198.

    Nagyon igaz amiket írsz!!!!!!!!

    előzmény:
    liliomszirom (195)
    2008-05-29  13:43
  5. 2008. május 29. 14:21197.
    Irásban felvételiztünk, és még csak telefonon kaptam elutasítást. A hivatalos levél még nem jött meg.
    előzmény:
    zsimizsumi (196)
    2008-05-29  14:04
  6. 2008. május 29. 14:04196.

    szia nem olvastam de iräsban kerted a felvetelet vagy csak bementel erdeklödni? 

    előzmény:
    smaragd25 (1)
    2008-05-28  14:48
  7. 2008. május 29. 13:43195.

    Szia Shenonanna!

     

    Dehogy bántottál meg, csupán az az érzésem, hogy félrebeszélünk egymás mellett és azt hiszem továbbra sem érted, mit szerettem volna megfogalmazni, lehet nem írtam elég világosan.

     

    Nem a bölcsödéről írok először is, hanem az óvodáról. Mert ha valaki nem jár be munkahelyre és állambácsitól kap pénzt a gyermekgondozásért, akkor igenis maradjon vele a gyermek 3 éves koráig és ne adja bölcsibe. Ez rendben is van. (Ha van olyan, aki mégis be tudja adni fiktív munkáltatói miatt az persze nem szép, de ez állambácsi dolga, hogy kontrolálja, nem tudok ezzel mit kezdeni, szerintem egyébként nem gyakori - szubjektív véleményem).

     

    De az óvoda az más. Oda, ha a gyerek szeretne járni, legalább fél napra, hadd menjen még akkor is, ha az édesanyja a kistestvére miatt otthon van. Az én esetemben ráadásul a lekezelő stílust nem a 3 évesem beiratásánál kaptam, hanem a 4 éveseménél! Azért ez sem mindegy!

     

    Az anyagi részéről pedig azért írtam, mert nem értem azt a koncepciót, hogy az államnak jobban megérné, ha a gyerekeket bölcsödébe adnák, ahelyett, hogy fizetnék az anyák otthonmaradását, mert ha valaki nem részletekben, de nagyvonalakban utánaszámol, hogy mennyibe kerül egy bölcsöde fenntartása és üzemeltetése, akkor bizony hamar kiderül, hogy jobban megéri az anyáknak osztogatni az alamizsnát. Más kérdés, hogy van aki megteheti, hogy él a lehetőséggel, van aki nem. És persze ez az él a lehetőséggel, mert megteheti, a másik nem, ez is szubjektív.

     

    Hogy érthető legyek nem otthon levők csoportja szerintem kb. így alakul:

    1) az egyik csoport egyértelműen nem teheti meg, mert szó szerint felkopna az álla, ha visszamegy dolgozni, akkor is nehezen él meg.

    2) A másik csoport azt mondja nem teheti meg, de valójában, ha nagyon összehúzná a nadrágját megtehetné. Ehhez le kellene dolgokról mondania, pl. nem lenne kocsi, bkv-zni kellene és hasonló. Ettől a döntsétől a család nem jó vagy rossz. Ez már szuverén döntés. Élnének rosszabbul, de még éppen kijönnének a pénzből - ők ebből a hóvégi számolgatásból nem kérnek, így anyuka visszamegy dolgozni.

    3) A harmadik csoport azt mondja nem teheti meg, de persze simán megtehetné, csak az, amiről neki le kellene mondania egyben azt jelentené, hogy az elért életszínvonalat nem tarhatja és ez a státusz és anyagi veszteség neki nem éri meg. Pl. Két kocsit és az éves szokásos nyaralást már nem tudnák finanszírozni, márpedig nekik arra szükség van. Ettől ők éppen úgy nem jók, vagy rosszak. De erre mondom, hogy szuverén döntés.

    Mint ahogy az is, hogy ki miért marad otthon a gyerekével/gyerekeivel.

    Ami miatt én bosszankodom, hogy ezt óvodai szinten úgy szelektálják, hogy aki azt a döntést hozza meg, hogy még marad otthon (vagy tegyük hozzá, hogy muszáj, mert egy kistesó csecsemő mellett anyuka bizony nem mehet vissza dolgozni), akkor annak a gyereke már hátrányos helyzetben van beiratkozásnál és ezt erősen éreztetik is.

    Ez az én példám, ezért írtam le. Nem vitatémának szántam, inkább tényközlésnek, hogy ez a siralmas magyar helyzet és engem, mint leendő nagycsaládos anyát ez igenis bosszant, éppen úgy, mint ahogyan bosszantja azt, aki menne vissza dolgozni és nem tudja elhelyezni a gyerekét.

    Nem az anyákkal van a gond, hanem a koncepcióval és a valós helyzettel (a fizetések, az intézmények befogadóképessége, állapota, az gyermekvállalás hátráltatása ésatöbbi).

    előzmény:
    shenonanna (176)
    2008-05-29  10:23
  8. 2008. május 29. 12:27194.
    Szia! Nem volt sem kenöpénz se semmi,mert tudták hogy itthon vagyok a lányommal! De irtam ez egy kb3000 fös falu és van egy nagyon  jo óvódavezető!!!! Azért inditotta a mini csoportot tavaly még kisérleti jellegel hogy van e rá igény! Volt igy most már minden évben indit! De ne érts félre nem adtam be a gyereket sőt lehet hogy még idén sem fog menni mert  nem stabil az anyagcseréje,de a lányom januárban tölti a  két évet és ha szobatiszta lesz addigra akkor Ő is mehet!
    előzmény:
    Szoljanka (157)
    2008-05-29  04:23
  9. 2008. május 29. 11:30193.

    Hidd el, én is gondolkoztam azon, hogy visszamegyek mikor a kicsi 2 éves lett. De nem is tudtam volna, így a dilemmám rögtön megoldódott. Kruppos, nem mehet 2 évesen közösségbe, így fulladt eleget, hát még ha mindent összeszedett volna a bölcsiben.

    Azért az sem volt véletlen, hogy 2 év korkülönbséggel vállaltuk őket, pont azért, hogy ne csússzak a gyesbe :(

    sztem sokan ezért szülnek így ;) 

    előzmény:
    shenonanna (191)
    2008-05-29  11:21
  10. 2008. május 29. 11:26192.

    Nekünk sem keres "sokat" a párom. Egyszerűen annyiból kell kijönni, amennyi van. Nem könnyű, nem állítom, s nálunk kevesebből is élnek sokan. Sajnos :-/

    Anyukám tanár volt, apukám mentős. Hó végére fillérek maradtak, ha maradtak. Autónk se volt. Most van :) Ennyi a luxus, persze 14 éves Corsa, de gurul :) 

    előzmény:
    ardian (187)
    2008-05-29  10:57
  11. 2008. május 29. 11:21191.

    Biztos van ilyen is, de én nem a GYED időszakáról beszélek, hanem a GYES-ről, ami független attól, hogy valaki minimálbért vagy 200 ezret keresett előtte. Annak az összege semmire sem elég. Ha a GYES összege is attól függene, hogy mennyi volt szülés előtt a fizu, akkor sokkal kevesebb anya mennye vissza dolgozni a gyerek 3. szülinapja előtt. Persze kivétel mindig van, viszont a nélkülözni senki sem szeret. Ha valaki megszokta, hogy sok 400 ezerből kell kijönnie (200 anya és 200 apa) két embernek, akkor nem csoda, hogy szívja a fogát, ha ez hirtelen 280-ra csökken, viszont 3 felé megy. Ráadásul a szinte hetente többe kerül minden.

    Szerintem nem magasabb lesz az életszínvonala, ha visszamegy, pusztán közelíteni fogja a szülés előttit.

    előzmény:
    KZsuzsu (178)
    2008-05-29  10:29
  12. 2008. május 29. 11:13190.
    elhiszem, én itt olyanokra gondolok, akik pl. terepjáróval hozzák (Anyuka) a gyerkőcöt az oviba, meg látni a ruhájukon. ;) le lehet azt vonni, kinek mennyi van kb.
    előzmény:
    median (184)
    2008-05-29  10:50
  13. 2008. május 29. 11:01189.

    Ha a munkavállaló nincs teljes munkabérén bejelentve, akkor nem kell utána annyi járulékot, szja-t stb-t fizetni.

    Nem a társasági adó magas Magyarországon, hanem a munkabér közterhei!

    előzmény:
    karnataka (186)
    2008-05-29  10:57
  14. 2008. május 29. 11:00188.
    Persze, van, ahol ez is benne van. De te könyvelő vagy, nekem meg van egy ici-pici cégem (évente kétszer van olyan munkám, amire tudok számlán pénzt felvenni), azért tudjuk mind a ketten, milyen lehetőségek vannak (még mindig) egy cég illetve egy közintézmény esetében....
    előzmény:
    median (185)
    2008-05-29  10:57
  15. 2008. május 29. 10:57187.

    Ez nem vmi hatalmas életszínvonal-kérdése.

     

    Én is kábi 200-at viszek haza, tehát ezután a gyed nekem harmadannyi pénz. Lehet, vkinek ez soknak tűnik, de nálunk a férjemmel nagyjából fifty-fifty a fizu, tehát nincs az, hogy apa, mint nagy patriarcháta eltartja a családot. Van hitelünk, havi 100 ezer. A rezsi havi 120-130 ezer (biztosításokkal, ovis befizetéssel együtt.) Nincs benne semmi luxus, pölö nincs vonalas telefonunk, nincs kábeltévénk, internet is csak hétfő óta, mert készülök szülni és otthonról fogok melózni. Ezzel nagyjából-egészéből ki is végeztük a férjem fizuját.

    Biztos vannak csodatévő háziasszonyok, de én nem hinném, hogy meg tudnám oldani 4 ember étkezését, tisztálkodását, gyógyszerezését, pelenka adagját (egyelőre a nagyobbnak is kell éjszakára) havi hatvan-valahányezer ft-ból.

     

    Persze, lehet jönni most a "miért vettünk fel annyi hitelt" dumával (már megkaptam). Jogos. Csakhogy egy részét teljesen váratlanul kellett felvennünk (összetörték a még 5-6 évig használható kocsinkat, autó kell, férjemnek munkaeszköz, de a cég nem biztosítja), másrészt amikor vállaltuk a hitelt még nem emelték meg a járulékokat, nem vetettek ki különadót, nem kötötték (papiron lévő jövedelemhez) a gázártámogatást stb. stb, így akkor úgy tűnt, kényelmesen vállalható a dolog.

    előzmény:
    KZsuzsu (178)
    2008-05-29  10:29
  16. 2008. május 29. 10:57186.

    Nekem is ez volt az első ötletem, de mindig kapnak számlát, kérés nélkül. Ha a bevétel számlás, akkor miből fizet zsebbe? Nem vagyok könyvelő, lehet, hogy azert megoldják...

     

    Én inkább arra tippelnék, hogy nincs külön gondnok meg kertész meg takinéni, hanem ez csak egy személy. Valószínűleg kevesebb az adminisztációjuk, így nincs főállású intézményvezető egy három csoportos kis intézményben. És konyhásnéni sem kell, mert a rendelt ebédet az egyik gondozó meg tudja melegíteni, amíg a másik a gyerekekkel kezet mos.

     

    Szóval lehet, hogy mutyiznak is egy kicsit, de a szerintem a lényeg a racionalizálás, amit állami intézményekben nem nagyon látok. Ellenben rengeteg felesleges adminisztációt azt igen.

     

    előzmény:
    ardian (183)
    2008-05-29  10:46
  17. 2008. május 29. 10:57185.
    Erre azt mondom, hogy könyvelek takarító céget, aki a helyi ovi, iskolát takarítja. Látom, mennyit ad a takarító néninek, és mennyit kap az önkormányzattól számlára. Persze, az önkormányzat meg tudja magyarázni a kiadásait. De ha az önkormányzat felvenne egy takarító nénit alkamazottnak az oviba, az sztem felébe sem kerülne. Persze, minden költséget meg lehet magyarázni, számla is van róla. Csak ugyan te meg én sokkal kevesebből megoldanánk, ugyanis pont az a lényeg, hogy ami nem a tied, azzal nem úgy gazdálkodsz (és még lehet, hogy vissza is kap a polgármester belőle, ha túl rosszinhdulatú és gyanakvó vagyok). Az állami és önkormányzati pénzek szétosztásáról, a 'zsíros fazékról' szerintem sokat tudnának itt beszélni dolgokat. Ha egy gyerek 1,5 millió/év, akkor kíváncsi lennék, hogy egy 3 gyerekes család hol tud csak a gyerekere 4,5 miliót költeni?
    előzmény:
    ardian (183)
    2008-05-29  10:46
  18. 2008. május 29. 10:50184.
    Az én esetemben sajnos a magasabb életszínvonal viszonylagos, mert bár lehet, hogy fizuhoz képest jobban keresek, de fizetem 2 ház rezsijét (mivel anyám nyugdíja a kajájára elég szó szerint), valamint egy 108 E Ft-os lakáshitelt, szerencsére kocsi, vagy más hitelem nincs.
    előzmény:
    KZsuzsu (178)
    2008-05-29  10:29
  19. 2008. május 29. 10:46183.

    Hogyan lehetet, hogy ők ki tudják, hozni ennyiből, az állami bölcsöde meg nem? Nem lehet, hogy itt (is) folyik a pénz, valami pazarlás történik?

     

    Csak néhány tipp: ugyanaz a helyzet, mint amikor pl.vmilyen korábban állami üzletrészt kiadnak magánkézbe. A dolgozók rögtön minimálbérre kerülnek, a többi zsebből zsebbe. Valóban kevesebből kijön, vezetők verik a mellüket, milxyen jó döntés volt, csak azt felejtik el megnézni, mennyivel csökkren az adóbevétel.

    előzmény:
    karnataka (174)
    2008-05-29  10:10
  20. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2008. május 29. 10:38182.
    Szerintem azzal, hogy a rendszer rossz és működésképtelen mindenki tisztában van, pláne azok, akik benne vannak. Sajnos semmi jelét nem látom, hogy bármi pozitív irányba változna.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_378920 (175)
    2008-05-29  10:15
  21. 2008. május 29. 10:32181.
    Nálam van rendesen nyitvatartási idő, reggel 8-15-ig jöhetnek az ügyfelek, 18 előtt nem megyek be 80 %-ban. Akettő együtt nem megy. Ha azt látjátk az ügyfelek, hogy nem tudnak velem folyamatosan rendesen beszélni az ügyeikről, mert közben a gyereket szabályozom, akkor keresnek más könyvelőt és én meg nézhetem, hogy miből tartom el a gyerekem. Jobban járna a gyerekem, ha ugyanennyi munkával egy könyvelőirodában dolgoznék alkalmazottként 2/3 pénzért, nem tudnék lakáshitelt fizetni, kisnyugdíjas anyámat eltartani, hogy azt mondhasam, nem otthon dolgozom, van 'rendes' munkám? Az a baj pont, hogy az emberek az otthoni munkát nem veszik komolyan.
    előzmény:
    median (177)
    2008-05-29  10:28
  22. 2008. május 29. 10:31180.
    Sztem igazad van ;)
    előzmény:
    median (177)
    2008-05-29  10:28
  23. 2008. május 29. 10:29179.
    mondjuk ez Pest-megye, Pest melletti város.
    előzmény:
    KZsuzsu (178)
    2008-05-29  10:29
  24. 2008. május 29. 10:29178.

    Sajnos én is ismerek olyanokat, akik csak azért mennek melózni, mert előtte 200-at vittek haza (nettó!), s nagy törésnek érzik, hogy csak 70 a gyed. :-o Nekem ugye a fizum se volt ennyi vagy több, szóval a gyed még nem volt akkora érvágás, a gyes azért szinte mindenkinek húzós.

    Tapasztalatom szerint is többen mennek vissza már az első év után olyanok, akik megszoktak egy magasabb életszínvonalat és nem akarják lentebb adni...Szóval sokan nem a megélhetésért, hanem inkább a magasabb életszínvonal miatt mennek dolgozni.

    előzmény:
    shenonanna (176)
    2008-05-29  10:23
  25. 2008. május 29. 10:28177.

    N ezzel az utolsó mondattal nem értek egyet. Mert sokan nem fogják fel,  hogy az otthon dolgozik az azt jelenti, hogy otthon DOLGOZIK. A munkahelyemre sem vihetném be a gyereket, mert sok szakmában ez nem ildomos! Ha nekem otthon van egy kis vegyesboltom, akkor a gyerek ott szaladgál az emberek lába között? Hidd el, nálam szó szerint naponta 25-30x csörög a telefon, bevallás időszakban 6-8 ügyfél fordul meg naponta, egyik a másiknak adja a kilincset, akkor dolgozni sem tudok, csak reggel 3-4-től amíg elindulnak az ügyfelek. Nekem sajnos nem telik még alkalmazottra. Ha az ügyfelek azt látnák, hogy szó szerint 5 percenként elszaladgálok pelust cserélni, most várjál, mert etetem a gyereket, altatom, stb, akkor NEM LENNE MÁR ÜGYFELEM. Nem mindenki úgy dolgozik otthon, hogy elvan a kis magányában a kis számítógével meg a nettel, és maga osztja be az idejét. Az, hogy én itthon vagyok, csak helyrajzi kérdés. Van egy külön bejáratú 9 nm-es (!tehát nem vagyok egy nagy vállalkozó!) kis irodám anyám spajzának megszűntetésével, azért, hogy ne kelljen még horribilis bérleti díjat is fizetnem. DE ugyanúgy dolgozom, mintha a szomszéd utcába járnék el alkalmazottként könyvelni. Béreltem én is irodát, amíg bírtam fizetni, akkor nem otthon dolgoztam? Ez szerintem sztereotípia. És más az, aki 3-4 órát dolgozik otthon, amíg a gyerek alszik és mondjuk este, és más az én esetem.

    Sok embertől megkaptam már, hogy de jó, hogy otthon vagy, nem csinálsz semmit és dől (?) az pénz. De kíváncsi lennék, aki végignézi egy napomat, hogyan csinálná végig stresszel, meg mindennel.

    Ez, ugyanolyan munka, mint bármi más.

    Az én lányom olyan, hogy 5 percenként kell leszedni a polcos szekrény közepéről, figyelni rá, mert egy örökmozgó, mikor csinál valami gaiubát.

    Nem lehet egy üzelti tárgyalást, vagy akár csak egy komolyabb telefon lefolytatni, hogy közben fél kézzel a gyerekkel foglalkozok. Szerintem ez a gyerek fejlődése szempontjából még rosszabb lenne. Viszont, ha vele vagyok, akkor vele FOGLALKOZOM.

     

    előzmény:
    shenonanna (170)
    2008-05-29  09:20

Címlap

top