Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Suttogó - kritika

mpanni
Létrehozva: 2008. augusztus 29. 13:18

Végre valaki le merte írni, hogy ez egy sz@r könyv!!!

 

http://www.nlcafe.hu/babazzunk/20080829/milye n_gyereknevelesi_konyvet_valasszak_-_a_suttogot_/

 

Emell ett a Kismama magazin múlthavi számában Ranschburg prof. is lehúzta.

 

Remélem sokan olvassák a kritikákat, és egyre kevesebben veszik meg!

 

  1. Torolt_felhasznalo_643682
    Torolt_felhasznalo_643682
    2008. augusztus 30. 15:46226.
    jaaa, London az egy kulon jelenseg :-)
    előzmény:
    mpanni (224)
    2008-08-30  15:44
  2. 2008. augusztus 30. 15:46225.
    Különben szerintem szíve-joga az anyának a tápszerezést választani a szoptatás helyett, én ebben sem találok semmi kivetnivalót. Aki eleve így kezdi, vagy úgy, hogy szoptatok a G.F. tanácsok szerint, aztán ha nem megy, jöhet a tápszer, annak nem is lesz bűntudata, abszolút nem. Aki viszont nagyon akart szoptatni, és pl. pont a káros infók miatt nem sikerült, vagy nem addig, ameddig akarta, annak bűntudata lesz. Ezt lenne jó kikerülni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_643682 (223)
    2008-08-30  15:43
  3. 2008. augusztus 30. 15:44224.

     

    Ez a cipőrágásra:-))

     

    Érdekes, mert nekem a Londonban élő barátnőm követte a Gina Ford szigorú napirendjét, a szoptatás nem túlzottan érdekelte, és az ellátást meg nagyon szidta, mármint az eü.-it.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_643682 (223)
    2008-08-30  15:43
  4. Torolt_felhasznalo_643682
    Torolt_felhasznalo_643682
    2008. augusztus 30. 15:43223.

    hat, en sohasehol nem hallottam szigoru napirendrol (nem ugy nevelik oket es meg is latszik:-) )

    es a szopira kifejezetten buzditanak mindenkit.

    es szerintem az egesz rendszer es ellatas jobb mint otthon. szerintem. De en elegge "kulfoldbuzi" vagyok.

     

    rossz pelda: a minap mentem be a babammal a varosba es a buszon egy anyuka a gyerek cipojet adta oda ragni a gyereknek, termeszetesen hasznaltan es koszosan. Eddig is tudtam, hogy az angol nem vmi tiszta nep,nade ennyire? Ez nemsemmi :-)

     

    előzmény:
    mpanni (220)
    2008-08-30  15:38
  5. 2008. augusztus 30. 15:43222.
    Hozzáteszem: én olvastam a tápszerezéssel kapcsolatos cikket is a Kismamában.
    előzmény:
    esztusz (217)
    2008-08-30  15:33
  6. 2008. augusztus 30. 15:39221.

    Megkérdezhetem, hogy mi volt a gond? persze, ha nem titok...

    előzmény:
    esztusz (217)
    2008-08-30  15:33
  7. 2008. augusztus 30. 15:38220.
    Nem tudom, mikor írták, a barátnőmnek van egy 5 éves lánya és egy 8 hónapos kisfia, mindkettőt ebből nevelte/neveli.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_643682 (219)
    2008-08-30  15:36
  8. Torolt_felhasznalo_643682
    Torolt_felhasznalo_643682
    2008. augusztus 30. 15:36219.

    es mikor irodott ez a konyv?

    en angliaban szultem 2 es fel honapja(itt is elek) es igazan nagyon sulykoljak a szoptatast.

     

     

    előzmény:
    mpanni (216)
    2008-08-30  15:33
  9. 2008. augusztus 30. 15:36218.

    Igazad van. A tápszerező anyáknak is jár az infó!

    Az meg nagyon gáz, hogy a szopis babák képeit kiteszik a védőnők, ilyet nem is hallottam!!!

    Az is gáz, hogy sok kórházban csak a szoptatós anya maradhat bent a gyerekkel, ez ellen nagyon sokszor felemeltem a hangom! Abszolút diszkriminatív és sértő a tápszerező anyákra és babáikra!!!

    előzmény:
    esztusz (217)
    2008-08-30  15:33
  10. 2008. augusztus 30. 15:33217.

    Amikor a kisfiamat vártam elolvastam egy csomó könyvet, Kismamát... Természetesnek tartottam, hogy szoptatni fogok, hiszen "mindent" tudtam róla és a tápis alternatíváról vagy rosszat írtak, vagy semmit. Megszületett a baba és sajnos nem jött össze a szoptatás én meg összeomlottam. Igen a kedves ismerősök is csak ezzel voltak elfoglalva. Kb fél évig bele sem néztem a Kismama újságba, mert nagyon dühített a hozzáálásuk. Én azt nem értem, miért nem lehet erről a kérdésről pártatlanul írni, publikálni, tanácsokat adni a tápis anyukáknak is?!? 

    Azt sem értem, hogy pl. a védőnőnél miért teszik ki a szopis babák képeit? Mennyivel csúnyábbak, betegebbek, rosszabbak... a tápis babák? Miről tehet a szopis baba és miről a tápis baba? Miért akkora érdem ez a szoptató anyukának és miért kell még itt is belerúgni a többi anyukába?

     

    előzmény:
    rnelli (207)
    2008-08-30  14:35
  11. 2008. augusztus 30. 15:33216.

    Angliában élő barátnőm bemutatott nekem egy ott divatlos gyermeknevelési könyvet. Gina Ford a szerző, már itthon is lehet kapni. Az egy őrület! Percre pontosan (!!!!) be kell tartani az ott írt napirendet, az is szoptatásellenes infókat közöl. A módszere akár egy katonai kiképzőtábor.

    Igen, az is fontos, hogy Hogg könyve amerikai anyáknak íródott, ahol egészen más a szemlélet. Ahogy Angliában is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_549097 (215)
    2008-08-30  15:30
  12. Torolt_felhasznalo_549097
    Torolt_felhasznalo_549097
    2008. augusztus 30. 15:30215.

    Szia

    Nekem sem jött be. Olvastam, pár hétig próbálkoztam a Suttogós neveléssel, de nem jött be. Így visszatértem a gyermekem számára megfelelő módszerhez:

    Nálunk a szülők alkalmazkodtak a csecsemőhöz, s nem fordítva. Velünk aludt, akkor szopizott, amikor éhes volt. 

    Már 2,5 éves , egyik napról a másikra külön szobában aludt (1 hónapja), és 1 éve átalussza az éjszakát. 

    Szóval Ranschburgra szavazok, csak azt bánom, hogy nem akkor olvatam, mikor pici volt a fiam.

     

     

    Szerintem a Suttogó Nyugatra való nevelési mód, ahol a gyerekek pár hónapos korában visszamennek az anyukák dolgozni. 

     

     

    á

    előzmény:
    mpanni (1)
    2008-08-29  13:18
  13. 2008. augusztus 30. 15:29214.
    Szerinted egy anya nem tanulja meg a saját gyereke sírását? Szerintem ahogy telik az idő, egyre inkább tudja ösztönösen, hogy miért sír a baba.
    előzmény:
    alberta31 (208)
    2008-08-30  14:37
  14. 2008. augusztus 30. 15:27213.

    Nem a fejéssel van baj, hanem azzal, hogy 1.) abból megállapítható, hogy az anya mennyi tejet termel (nem igaz, mindenki tudja), és 2.) adja oda üvegből (ne adja oda, fagyassza le, később jól jöhet vésztartaléknak, vagy a főzelékek sűrítéséhez, miért kellene üvegből odaadni a lefejt tejet??? Hogy kevesebb inger érje a mellet, és kevesebb legyen a megtermelt mennyiség?)

    Itt hibázik. Nem abban, hogy fejjen az anya. A fejéssel semmi baj.

    előzmény:
    Buvidu (202)
    2008-08-30  14:10
  15. 2008. augusztus 30. 15:25212.

    Éppen azt írtam, hogy az egészet nem tudnám begépelni.

    De a könyvből a neten is vannak fent részletek. A legfontosabbak.

    előzmény:
    Buvidu (202)
    2008-08-30  14:10
  16. 2008. augusztus 30. 15:23211.

    Nem tudom, hogy a Kismama hol hangsúlyozta azt, hogy a császármetszéssel szült nő kisebb értékű, én ilyennel nem találkoztam. Szerintem keményebb dolog császárral szülni. A Kismama valóban elítéli a nem indokolt császármetszést, amiből valljuk be, egyre több van. De az indokolt császármetszéssel semmi gondja nincs. Nem kevesebb az az anya, aki császárral szül, és ezt a Kismama sem írta le szerintem sehova.

    (U.i.: A Kismama szerkesztőségében sem vagyok benne, mielőtt bárki megvádolna.)

    előzmény:
    rnelli (207)
    2008-08-30  14:35
  17. 2008. augusztus 30. 15:21210.

    Veled is egyetértek abban, hogy még véletlenül sem lenne szabad a tápszerező anyákban rossz érzést elültetni! Semmivel nem kevesebb az az anya, akinek nem ment a szoptatás ilyen-olyan okból. Mégis nagyon sokan (90%-ban állítom) borzalmas lelkifurdalással küzdenek, ami szerintem sem jó. Nem jobb anya senki attól, hogy szoptat, teljesen más dolgokon múlik az anyaság. Cumisüvegből is lehet ugyanolyan idilli módon, testközelből etetni, az is lehet harmonikus, békés...stb. Ide kapcsolódik, hogy szerintem T. Hogg ott is elhibázza, hogy az etetést szimpla táplálásnak tekinti, pedig a kis csecsemőnél messze nem csak az! Akár mellből, akár üvegből történik. Az egy összebújás, egy szoros testkontaktus az anyával, egy intim pillanat, egy lelki megnyugvás, sok mindenről szól a tápláláson kívül. Nem csak az a célja és értelme, hogy ne legyen éhes a gyerek, hanem sok más is! Üvegből is lehet szeretetteljesen, szoros testkontaktusban, becézve, simogatva etetni a gyereket.

    Visszatérve a tápszerező anyák bűntudatára. Szerintem is káros, ezt kifejtettem. Viszont pont az ilyen tanácsoknak köszönhetően, mint amiket T. Hogg is említ, lehet nagyon sok szoptatási kudarc, ha pl. az anya szentírásnak veszi. Hiszen egy szakkönyv azt sugallja, hogy szakember, aki írta. Ha rá hallgat, nagyon hamar elapad a teje. Éppen az a baj, hogy az elsőgyerekes, rutintalan anyuka tényleg szentísának veheti a könyvet, és ha követi a Hogg féle könyvben a táplálási tanácsokat, nagy az esélye annak, hogy nem fog tudni szoptatni. És akkor jön a bűntudat, amit Hogg valóban nem erősít (sőt: inkább a tápszerezést pártolja), de más csatorna igen. Ugyanott tartunk. Hogg tanácsait követte, nem ment a szoptatás, jön a bűntudat. Talán némileg előnyösebb lenne, ha eleve hasznos, jó tanácsokat kapna az anya a szoptatás kapcsán is, és akkor eleve megakadályozhatná a szoptatási kudarcot. Nagyobb esélye lenne szoptatni.

    Vannak Hoggnak jó tanácsai is, de az etetés szempontjából kifejezetten káros szemléletet közvetít. És nem biztos, hogy minden anya ki tudja szűrni, hogy mi a hasznos és mi a haszontalan infó a könyvben. Pedig az anyák igen nagy százaléka úgy indul neki, hogy szoptatni akar, tudja, hogy az a legjobb neki is, a babának is. És ehhez - éppen mindkettőjükre való tekintettel  - minden lehetséges segítséget meg kell adni. Hogg ezzel ellentétesen cselekszik. Nekem ezzel van bajom.

     

    előzmény:
    alberta31 (208)
    2008-08-30  14:37
  18. 2008. augusztus 30. 15:11209.

    Bármilyen hihetetlen: minden szavaddal egyetértek!

     

    előzmény:
    rnelli (207)
    2008-08-30  14:35
  19. 2008. augusztus 30. 14:37208.

    Sziasztok!

     

    Nem olvastam a többi hsz-t, lehet, hogy már más is írt hasonlót.

    Szerintem tök felesleges kampányolni bármelyik módszer mellett legyen az Kismama vagy a Suttogó vagy bármi más. Nekem pl a Suttogó szimpibb, tehát akárhány és akármilyen mentalitású gyerekem lesz, soha nem fogom elfogadni, hogy az a tuti, amit a kismama ír. És ez fordítva is igaz, aki abban hisz, hogy jó 4-5 éves korig éjjel-nappal szoptatni, és 10 éves korig egy ágyban aludni a gyerekkel, az soha nem fogja azt mondani, (hiába próbáljuk meggyőzni), hogy igenis meggondoltam magam, és mostantól a Suttogó szerint nevelek. 

    Mindenki úgy neveli a gyerekét, ahogy akarja, akár könyvből, akár újságból, akár saját kútfőből. 

    De ha már kampányolni kell: azért szimpi a Suttogó, mert sok olyan dologra felhívja a figyelmet, amire más ilyen témájú "irodalom" nem: pl sírás-típusok. A Kismama nem különböztet meg sírás-fajtákat, ott tök mindegy miért bőg a gyerek, tömd a szájába a melled, és megnyugszik.... És úgy érzem, hogy azt próbálja a Kismama belénk súlykolni, hogy aki nem tud szoptatni, az valamit nem csinált jól, vagy nem adott bele mindent. És ez a császárosokra is vonatkozik az ő szemléletük szerint. Én császáros voltam, és csak 4 hónapig tudtam szoptatni. Szóval eléggé erősíti bennem a magazin a szar-anya-életérzést. Úgyhogy inkább a Suttogó  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2008. augusztus 30. 14:35207.

    Én olvastam a Suttogó mindegyik kötetét és Ranschburg Jenő: SZülők lesznek könyvét is. Bocsáss meg egyet értek néhány előttem szólóval. Magyarországon az a nő aki valamilyen okból nem szoptat az már gonosz és felelőtlen anyának van beállítva. Ugyez vonatkozik ha valaki császárral szül. Mert hát mit hurrog a könyvélemény a háta mögött? "Ó csak császárral ment?????" Azaz igazság, hogy ebben rendkívül nagy szerepe van a Kismama magazinnak és a hozzá hasonló újságoknak. Felállítják az ideális anya pátoszát, aztán ha nem úgy csinálja valaki a dolgokat akkor kap a fejére (jó magyar szokás szerint) a háta mögött. Tudod engem azt bosszant a legjobban, hogy itthon az súlykolják az anyákba, hogy csak a családjának éljen és a saját igényeit áldozza fel az anyaság oltárán. Pl csak egy példa erre: az egyik régebbi Kismama számban (sajnos nem tudom melyik volt az mert 1 éve nem olvasom és a régebbi számokat kidobtam) egy anyuka az ügyben írt, hogy mit csináljon, mert a 1,5 éves gyereke nem aludt még át egyetlen éjszakát sem és 3-4-szer felébred. A válasz kb ez volt "semmit, legyen türelemmel, majd átfogja aludni". Na ez a válasz kicsit kiverte nálam a biztosítékot. Bocs, de szerintem igazán normális dolog az, hogy egy ember 1,5 év után végre szeretné végig aludni az éjszakát.

    És elárulok neked még valamit a szoptatással kapcsolatban. Ismerek olyan anyát aki pontosan a szotatás súlykolása miatt majdnem az ideg osztályon kötött ki. Szegény szotatási tanácsadóhoz járt a végén, de még így sem ment neki a dolog. Közel 1 év kellett neki ahoz, hogy feldolgozza a dolgot. Szerinted mi jobb ha az anya mindenáron szoptatja a gyerekét, de idegbeteg a sikertelenség miatt vagy ha tápszert kap a baba, de van egy lelkileg kiegyensúlyozott édesanyja?

    előzmény:
    mpanni (1)
    2008-08-29  13:18
  21. 2008. augusztus 30. 14:24206.

    na jó, a teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy cumival alszik el és már rég nem cicizik... de már nem kell simizni, babusgatni, benn maradni vele míg el nem alszik és ez is nagy eredmény

    na mostmár megyek megetetem

    előzmény:
    sercli (204)
    2008-08-30  14:16
  22. 2008. augusztus 30. 14:24205.

    Suttogó I. rész:

     

    112. oldal lap teteje

     

    "Hasznosítsa tapasztalataimat és a józan ész diktálta tippjeimet, de legfőképpen: hallgasson a megérzéseire."

     

    Tracy Hogg

     

    Ezt is olvastad kedves topicindító?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2008. augusztus 30. 14:16204.

    Gratula!!

    Mennyivel nyugodtabb és kényelmesebb úgy. És nálunk tesó is van, nem tudom éjjel-nappal fogni a picit, mert a naggyal is kell foglalkoznom. Tehát az állandóan cicin lógás nincs, hiába cuki, meg aranyos. :)  

    előzmény:
    b.k.a (203)
    2008-08-30  14:12
  24. 2008. augusztus 30. 14:12203.

    ez az, hogy sokan hosszútávra nem terveznek... persze hogy édes dolog ha ott szuszog a babád az öledben és édesdeden alszik, de amit te is írsz, hogy 1 évesen is ez van, az már szerintem se jó az anyának.. (vagy lehet valakinek igen  )

    mi pl. most tartunk ott kb. 2 hónapja, hogy teljesen magától laszik el...  (17hónapos)

    előzmény:
    sercli (200)
    2008-08-30  14:09
  25. 2008. augusztus 30. 14:10202.

    Tegnap a kérdésemre nem tudtál felelni, mert azt írtad, h csak kölcsönbe kaptad a könyvet és már visszaadtad, most meg már akár az egészet be tudnád gépelni - gondolom fejből

     

    Elrettentő példák? Milyen elrettentő példák? Milyen vasszigorról és fegyelemről beszélsz? Vmi csúnya nagy zavar van a fejedben a témával kapcsolatban, de azért van remény, mert most bőszen olvasgatod. Bár eddig csak az "elrettentő példákat "tudtad megtaláni.

     

    Igenis fejjen mindenki, akinek több a teje különben mellgyulladást kap, mert van olyan, h a kereslet nem találkozik a kínálattal. Nálunk ez pont így volt. Ha hármasikreket szültem volna, akkor elég lett volna csak a szoptatás is.

    előzmény:
    mpanni (173)
    2008-08-30  13:43

Címlap

top