Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. 2010. február 22. 23:27251.

    Elég kényes téma a szerzett házasság kérdése.

     

    Az iszlám NEM tiltja a szerelmi házasságot. A kultúra (hindu, szík stb is) preferálja, mivel a szülőkkel kell együttélni, nemcsak egymással, így a szülők szeretik kiválasztani, kicsoda-micsoda jön hozzájuk.   A szülők által elrendezett házasságnak az az értelme, hogy mivel a szülők választják ki a partnert, elvileg az ő felelősségük is a házasság sikere. Tehát ha zűr van a házasfelek között,  a két szülőpár leül és elvileg kitalálják, mi legyen a megoldás. Ha a menynek konfliktusa van a férje családjával, akkor is elvileg segíthetnek a szülei, hiszen ők egyeztek meg annak idején a frigyben. Ha neadjisten (nagyon ritka) a házasság felbomlik, akkor a szülők visszafogadják a lányukat (ha akarják), de ha szerelmi házasság volt, nem vállalják a felelősséget.

     

    Házasság előtt nem létezik kapcsolat férfi és nő között, nincs együttjárás. Mivel a házasság az egyetlen  formája a partnerkapcsolatnak, a szülők védelemből vagy jóakaratból igyekeznek minél korábban kiházasítani a gyerekeiket. És mivel 17-20 éves fiatalokról van szó, azt mondják, ők jobban is tudják ebben a korban, ki való a gyerekükhöz egy élere, mint maga a  gyerek.

     

    A gyerek kiházasítása az egyik legnagyobb és legnehezebb szülői feladat, amit nagyon komolyan vesznek. Gyakori az első unokatestvérek között, mivel mindenki jól jár: nem kell keresgetni idegenek között,  az anyós nagynéni is,   és nagyobb eséllyel bánik jól a menyecskével, különösen, ha a lány anyjának nővéréről van szó. Nincs akkora zsákbamacska.

    Gyakori, hogy a fiatalok az esküvő napján látják először leendő házastársukat. A nők nem  sietnek férjhez menni, mert amíg otthon élnek, gyereksorban, jó dolguk van, aztán kezdődik a házimunka idegen családban.

    Mivel a házasítás nehéz, ha adódik kérő, adják a lányt, akkor is, ha éppen féléve hiányzik a diplomáig (és így nem szerzi meg).

    A rendszer előnye, hogy mindenki férjhez megy és megnősül, nem marad egyedül senki, mint a mi kulturánkban. 

    Hátránya az, hogy megfosztja az embereket a szerelem és szerelembeesés érzésétől. (Viszont a szerelem, ahogy mi csináljuk, sem feltétlenül jó alapja a házasságnak, mert ahogy jött, el is múlhat és akkor mi van?)

    Mi van akkor, ha a fiatalok nem tetszenek egymásnak és nem jönnek ki? Semmi. Együtt kell maradni, ez nem kérdés.

    Sokszor idővel kialakul a szeretet vagy legalábbis megszokják egymást.

    Fiatal lányokkal nagy kitolás, ha öreghez adják őket.

     

    Nagyon érdekes, hogy Angliában született indiaia stb származású fiúknak igyekeznek INDIÁBÓL feleséget hozni. Az itt született és felnőtt ázsiai lányok tú lemancipáltak, önnállóak, visszabeszélnek az (indiai születésú) anyósnak. Elég különösnek tartom, hogy a briteknek maximálisi toleranciával kell velük bánni, de ők a saját etnikumukon  belül diszkriminálják a nőket. Ezt a szokást a britek sem szeretik , sőt sok ázsiai is elítéli, hiszen ezzel nő a bevándorlók száma. Ezen próbálnak szigorítani, pl. nem lehet x évnél fiatalabb feleséget behozni. Ezzel növelik a valószínűségét, hogy az illető arának van felsőfokú végzettsége, beszél angolul, így munkát tud idővel vállalni. 

     

    Amikor én jöttem a férjemmel Angliába (még az EU csatlakozás előtt), csak akkor kaptam házassági vízumot , ha kikérdeznek arról, valóban szerelmi házasság a miénk.    Egy indiai stb. nő megkapja ezt a vízumot anélkül, hogy a leendőbeli férjét ISMERNÉ.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    emma33 (250)
    2010-02-22  22:47
  2. 2010. február 22. 22:47250.

     Szivesen olvasnek arrol is, hogy az emlitett csalad-anyos dominancia hogyan nyilvanul meg?

     

    Például abban, hogy ha egy nőnek elege van a házimunkából, akkor kiházasítja a fiát (akár 20 évesen), odaköltözik a menye, és onnan kezdve a menyével láttatja el a családját (ha olyan - van, aki segít a menyének persze, meg kedves vele, de ez kétesélyes). Az ifjú férj nem mer kiállni a felesége mellett az anyjával szemben, ha konfliktus van. Sok család van, ahol a fiatal meny soha nem szólal meg.

     

    Egy fiatal nő élete nagyban attól függ, milyen a férje családja, ahova kerül. A fiatalokat nem biztatják különköltözésre,  így ha több fiú van, akkor több sógornő él egy fedél alatt, nevelik a gyerekeiket, főznek naponta 10-12 emberre.  Vagy kijönnek egymással vagy nem. Ennek a formulának előnyei is lehetnek, pl. mindig van segítség, ha egy anya megbetegszik, ha egy kisgyereket be kell vinni a kórházba, 3-4 rokon is jön lelki támasznak. Az öregekről nagyon szépen gondoskodnak. És nagyon szeretik a gyerekeket.   Hátránya az, hogy mindenki mindent tud egymásról, mindenbe bele is szól. Akikkel én beszéltem, megpróbálnak külön költözni, amint lehet. Ez elvileg nem tilos, ha legalább 1 család az öregekkel marad.

     

    Vallásosság: a fiatal pár életmódját a szülők szabják meg, Ebbe beletartozik az, hogy mennyire legyen vallásos. Pl. Pakisztánból (ahol az iszlám államvallás) érkező fiatal feleségek otthon (P-ban) sokszor nem fedik be a fejüket, Angliában kezdik először színes kendővel, csak lazán a hajára borítva, aztán egyre szorosabban.  Ha a család úgy akarja, feketébe öltözik és befedi az arcát.  Vannak nők, akik maguk döntik ezt el, tehát nem a család írja elő, de ha a család megkívánja, kötelező. Azt is, mint írtam, hogy dolgozhat-e, tanulhat-e, sminkelheti-e magát, megtanulhat-e angolul, elmehet-e egyedül bevásárolni, elmehet-e a belvárosba stb. Amennyire én tudom, magától egy nő sem fedi el az arcát, ezt a férje vagy a férje szülei döntik el. 

     

     

    Nagyon fontos, hogy ezek a szokások NEM valláshoz, hanem kultúrához kötődnek.Tehát hindu indiaiak, szík vallásúak is hasonlóképpen élnek és házasodnak.  Nem az iszlám vallás csak.  Persze, különbségekkel.

    Érdekes, hogy a nők autóvezetését általában támogatják. Azt, hogy egy nőt mindig el kell kísérjen férfi, pozitívnak tartják, hiszen védelmezőként mennek vele, nem korlátozásból.
    Hálásak érte.

     

    folyt köv 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (241)
    2010-02-22  18:17
  3. 2010. február 22. 22:22249.
    (Köszi szépen! azért nagyon tanulságos volt  az összehasonlítás. Nálunk nincs a háziorvosnak Uh-ja meg semmije, és nincs tisztában  a tudása határaival, hanem a statisztika alapján találgat. Az állami nőgyógyász ha felrak egy spirált, nem tudja megnézni UH-gal, jól van-e felrakva, holott az van a gyártó utasításában - mert nincs gépe, de KÉPZETTSÉGE se, hogy értelmezni tudja a képet. Magánhoz kell menni és kifizetni a teljes árat.)
    előzmény:
    Gizi06 (248)
    2010-02-22  20:24
  4. 2010. február 22. 20:24248.

    "külföldieket" is

    Ha meg van kerdesed irj privit, nem hiszem, hogy ennyire reszletesen erdekelne mindenkit a dolog.

    előzmény:
    Gizi06 (245)
    2010-02-22  19:56
  5. 2010. február 22. 20:23247.

    Tökeletesen igazad van. A nemetek sem igazan foglaltak meg allast (nem igazan mernek )hivatalosan.....

    Nem hivatalosan :utaljak azokat az embereket, akik nem akarnak vagy nem kepesek asszimilalodni. Akik nem engedik a lanyaikat uszni, akik nem tanulnak meg 20 utan sem nemetül, akik burkaban vagy csadorban vagy akarmiben jarnak, akiknek a gyerekeik meg 6 eves korukban sem tudnak nemetül es igy küldik öket iskolaba, akik a lanyaikat orvul meggyilkoljak/gyilkoltatjak , legtöbbször a sajat fiu testvereikkel, mert nemet a ferjük vagy elhagytak a mocsok ferjeiket....

     Nem ,szerintem ez nem tolerencia kerdese, hanem tisztelet lenne a vendeglato fele.... ugye Romaban elj romaikent...

    es egyebkent pedig nem az en harcom a kurdok harca, tehat az "en" varosomban ne robbantgasson senki....

    előzmény:
    emma33 (236)
    2010-02-22  16:23
  6. 2010. február 22. 20:00246.
    Sziasztok, nagyon tetszik ez a topik, érdeklődve olvasom az elejétől. Én magam is külföldre szakadt magyar nő vagyok, a szerelem szigetére cseppentem úgy két éve. Hivatalosan uniós ország ez is, de valahogy nagyon le vannak maradva, még hozzánk képest is. A nőknek az elnyomott szerepe leginkább a párkapcsolatokban látszik. Vagy nő vagy, vagy feleség és anya. Nagyon sok vallási ünnepük van, ez számukra nagyon fontos. Ugyanakkor látszik, hogy egy zárt kis sziget, ahonnan nem nagyon tekintenek ki a nagyvilágra. Nagyon fontosak a külsőségek, legyen nagy autód, az sem baj, ha 20 évig fizeted a hitelt. A nők nagyon adnak magukra, hiszen a külcsín mindenek előtt. Fodrász, kozmetikus, 600 pár cipő. A bürökrácia lassú és nehézkes, ami néha előny, mert kevésbé veszik a dolgokat szigorúan, máskor meg persze az ember a haját tépi. Kicsit nagyképűek, sokra vannak maguktól, másrésztől nem túlságosan okosak. Egy ismerősöm pl. hazaküldte a lányát tanulni, mert itt a 6. osztályos anyag olyan, mint nálunk a másodikos. Kultúrában is le vannak maradva, színházat vagy koncerteket elvétve találni. Ez nagyon hiányzik. Kreszről még nem hallottak, mindenki megy amerre lát. Ugyanakkor az örök napsütés, a tenger, általában a mentalitás nagyon szerethető. Nem számít, honnan jöttél. A stressz nem része a mindennapoknak. Mindent csak lassan, kényelmesen...
    előzmény:
    msetulipan (1)
    2009-05-10  17:49
  7. 2010. február 22. 19:56245.

    Bocs, de csak most olvastalak.

     A mütet attol függ mwennyire sürgös (minden orvos fel töle, hogy feljelentik es birosagra kerül , haha ugysem itelik el(ill nem mindig ) viszont a biztositasi dija az egbe szökik)

     Egy bizonyos alap van majd`minden orvosnal.

    A haziorvosomnal pl van EKG, UH (a többit meg nem porbaltam :)))

    A nögyogyasznal alapbol olyan UH-ja van, hogy ugy nez ki , mintha egy repülö cockpitjenel ülne:))Rögtön megnez es eredmenyt is mond/mutat .

     Ha faj a terded a haziorvos megnezi, aztan vagy azt mondja nem ertek hozza es tovabbküld, vagy megprobal egy kis bübajt , be`kaha`jat rakenni.Attol függ mennyire ismeri a sajat tudasanak a hatarait. Pl az en biztositom ösztönzi az orvosomat es engem is, hogy tovabbküldjön/tovabbmenjek szakorvoshoz . A szakorvosok maganorvosok ,ök küldenek tovabb a korhazba, amelyek szinten szakosodtak, van kis mezei korhaz, amelyik ugy altalaban mindennel foglalkozik (kb---nögyogyszat, gyerekosztaly,belgy.,ortopedia, elsösegely,stb--ezek, ha komolyabb esetröl van szo szinten tovabbküldenek a szakkorhazakba.Ott mar komoly gepek vannak MRT stb stb(bocs, de ezeknek a "gepeknek" a nevet mar csak nemetül ismerem )Bar kis mezei korhazak sem panaszkodhatnak , szinten eleg jol el vannak latva különbözö "gepekkel".

    Szivesen kiszolgalnak

    előzmény:
    emma33 (215)
    2010-02-19  17:09
  8. 2010. február 22. 18:41244.

    itt voltam, csak olvaso uzemmodban. hagytam, hogy most mas meseljen.

     

    nehez lehet megtalalni az arany kozeputat a befogadas- beilleszkedesben. 

     

    ami engem melysegesen felhaborit pl. az, amikor be akarjak tiltani a muszlim nok fejkendojet.

    milyen alapon? micsoda disznosag ez?

    akkor be kell tiltani a zsidok pajeszat. a torokok fezet, a magyar falusi parasztasszony fekete fejkendojet.

     

    szerintem, vannak olyan dolgok, amiket nem szabadna bantani. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (242)
    2010-02-22  18:19
  9. 2010. február 22. 18:24243.

    Sziasztok!

     

    Nos, én egy arab országban élek. Muszlimok vagyunk, de egyáltalán nem érzem magam elnyomva, megdöbbent az a tudatlanság, ahogy a legtöbb ember ma otthon az iszlám kérdéshez viszonyul. Először is, különbséget kell tenni az iszlám és a kultúrából fakadó hagyományok között. Az iszlámban a nő szerepe megbecsült, kiemelt - nem csak az anyáé, a feleségé is. Az más kérdés, hogy itt is vannak olyan emberek, akik NEM a vallás törvényei alapján élnek, vagy összekeverik ezt a korábbi nomád hagyományaikkal. Korábban én is azt hittem, hogy az éghajlati viszonyok miatt tiltották a disznóhús evését, de miután jobban megismertem az iszlámot, rájöttem hogy nem így van. Bármilyen furcsán is hangzik, ennek sokkal méllyebb okai vannak - elég ha arra gondolunk, a disznó az egyetlen olyan állat, aminek a szerveit felhasználták az emberi gyógyászatban, a disznó mindent megeszik, amit egy ember, ráadásul ragadozó (aki ezt nem hiszi, nézzen bele a szájába, vagy hasonlítsa össze egy disznó koponyáját egy kutyáéval). És ha már a vágásnál tartunk - akkor miért lehet marhát enni?! Az nem romlik meg egy nap alatt? Elnézést, nem akarok senkit meggyőzni, csak azt szeretném, hogy jobban megismerjétek ezt az oldalt is   Igen, itt fontos a család - itt azt látom, ha bárkinek problémája van, többen is ugranak, hogy kisegítsék a bajból és a mamának nem azért hajtanak fejet, mert "muszáj", hanem mert tényleg tisztelik. Persze itt is vannak már változások, sajnos...

    előzmény:
    msetulipan (1)
    2009-05-10  17:49
  10. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 22. 18:19242.

    Jo estet Liat,

     

    Mar napok ota nem lattalak, de jo, hogy jottel ujra! Azert tegnap nevettem egy jot a Ciki dolgok (vagy hasonlo cimu) topikban a hozzaszolasodon! :-) :-)

    előzmény:
    liat (240)
    2010-02-22  17:52
  11. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 22. 18:17241.

    Szia Sabirah!

     

    Nagyon orulok, hogy jelentkeztel es csatlakoznek Emmahoz, ha nincs semmi olyan, amit nem szeretnel nyilvanossagra hozni (nem zart a topic), akkor en is nagyon szivesen hallanek azokrol, amit emlitettel. Magam is probalok minel tobbet olvasni es utananezni a dolgoknak, ezert is orulnek nagyon, ha megosztanad velunk a hazassag-parvalasztas-csalad temakorben az ismereteidet.

     

    Tulipan, csak nyugodtan, en is jol viselem a szakszoveget! Nagyon-nagyon erdekes volt, amit irtal, ha belegondolunk, akkor annyira kezenfekvo, megis olyan nehez sokszor gyakorolni, vagyis elfogadni a mast, csak azert, mert mindenaron ragaszkodunk ahhoz, ami minket korbevesz. Ezert (is) nagyon jo, hogy itt vagyok, mert tagul a latokorom, a sajat boromon tapasztalom, hogy sok dologrol mennyivel maskepp velekedek igy, hogy az eletunk napi resze, mint akkor, amikor sok-sok eve eloszor olvasgattam rola.

     

    Emma, nagyon elgondolkodtatott, amit irtal, sokszor elolvastam a hozzaszolasodat, csak porog az agyam rajta. Nem tudom en sem eldonteni, hogy mennyiben mukodhet az individualista kulturaba a kollektivizmus integralasa. Hogy lehet azt megakadalyozni (egyaltalan meg szabad-e, meg kell-e?), hogy ne jojjon letre olyan foku elszigeteltseg, amely talan nem napjainkban, de a kozeli, vagy tavoli jovoben veszelyesse valhat a tarsadalom egeszere? Tudod annak ellenere, hogy nem voltam meg Angliaban, valahogy olyan sokszor ugyanezt gondoltam, amit irtal is: nem tudom elkepzelni, hogy a brit tarsadalom valoban ennyire tolerans lenne. Nem azert mert britek, hanem mert nagyon nehez! Szivesen olvasnek arrol is, hogy az emlitett csalad-anyos dominancia hogyan nyilvanul meg?

     

    Mismas, en valahol kicsit banom, hogy nem zart a topic, mert lenne egy-ket olyan dolog, amirol szivesen beszelgetnek, de nem ugy, hogy barki jon es esetleg az elozmenyek elolvasasa nelkul veszekedni kezd (ami gyakori sajnos az NLC-n). Azonkivul mar privat uzenetekben emlitettem is, hogy nem veletlenul nem irom, hogy melyik orszagban elunk, hanem azert, mert annyira keves informacio van az interneten az orszagrol magyar nyelven, hogy egyreszt nem szeretnem, ha a keresobe beirva kidobalna az en hozzaszolasaimat (egyuttal a velemenyemet tobb dologrol), masreszt amig nyitott a topic, addig szeretnem megorizni valamilyen szinten az anonimitasomat, egyuttal a csaladom anonimitasat. Megvan az elonye is a nyitott topic-nak, pontosan ezert talaltam en is ide :-)

    előzmény:
    Sabirah (234)
    2010-02-22  15:21
  12. 2010. február 22. 17:52240.

    aggodalomra semmi ok...egy mar meglevo topicot nem lehet zartta tenni.

    de kulonben is, akkor hogy csatlakozhatna hozzank barki is meselni?

     addig jo, amig jonnek masok is.

    előzmény:
    Mimas (239)
    2010-02-22  16:54
  13. 2010. február 22. 16:54239.

    Sziasztok!

    Nagyon örülök, hogy ráakadtam erre a topicra, remélem nem fogjátok zárttá tenni. Végre értelmes dolog az nlc-fórumon. Nem vagyok "nő idegen kúltúrában" :-), viszont nagyon érdekel, hogy élitek meg Mo-tól való elszakadást. (Vagy hogyan él egy "idegen" nő a magyar kultúrában). 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  14. 2010. február 22. 16:27238.
    Sabirah, a topik téméja a nők idegen kultúrában, amibe azért valamennyire beletartozol, úgyhogy szerintem nyugodtan leírhatod mindenkinek, amiket említesz.
    előzmény:
    Sabirah (234)
    2010-02-22  15:21
  15. 2010. február 22. 16:25237.
    akkor ezek szerint nem muszáj északnak lenni felül?
    előzmény:
    msetulipan (235)
    2010-02-22  15:25
  16. 2010. február 22. 16:23236.

    Engem egyáltalán nem zavar, ha szakszöveget írsz, Tulipán! Sőt!

     

    Amiket írtok, kicsit más aspektusból is meg tudom közelíteni Angliából. Pl. az anya, anyós dominanciája, a szerzett házasságok, az együttélő nagycsaládok, az, hogy a férj családja szabja meg, mennyire legyen vallásos az odaköltöző új asszony, dolgozhat-e  stb.

     

    Nyilván ha valaki egy ázsiai vagy közel-keleti orszában él, ezeket megfigyeli, tudomásul veszi és tolerálja, és amit muszáj vagy fontosnak tart, maga is tiszteletben tart.

     

    De mi a helyzet akkor, ha ezek a kollektív szellemű népek  nagy számban kivándorolnak Nyugat-Európába a jobb életszínvonal érdekében és nem asszimilálódnak? Mennyiben késztetheti vagy kényszerítheti az alkalmazkodásra őket a befogadó ország? Mennyiben léphet fel a már Angliában született gyerekek, fiatalok érdekeit képviselni? Ha itt születik egy gyerek, itt jár angol iskolába, individualista szemléletű lesz - és mondjuk szerelemből akar házasodni? Ha a szülők nem engednek egy lányt egyetemre, mert biztonságból férjhez adják, nehogy "baja legyen" , a férje családja pedig cselédnek szeretné és nem engedi tanulni? Ha egy itt született fiút kiházasítanak 20 évesen, hoznak Indiából neki egy jámbor leányt (aszerint kiválasztva, aki majd engedelmeskedik az anyósnak) , majd a  fiú 5 év és 2 gyerek után elkezd nőzni, és otthagyja az asszonyt?  Mert ebben nőtt fel és ki akarja próbálni? Az elhagyott feleségnek a kultúra szerint nem jár semmi, ha az apja visszafogadja, szerencséje van, ha nem, ő lesz a család szégyene és mindenki elfordul tőle. A brit társadalom rengeteg pénzt költ az ilyen meghasonlott emberek pszichoterápiájára, segítésére.   

     

    De inkább az a kérdés, jól teszi-e a brit társadalom, ha teljesen szemet huny afelett,  mi történik az országban. Hogy a vallás és eltérő szokások teljes toleranciáját hirdeti?  Hogy engedi a gettókat, ahol egy-egy általános iskolákban csak ázsiai gyerekek járnak, amit Eid ünnepén be kell zárni? Hogy biztosítja a nőknek, hogy csak női orvos lássa el őket a  kórházban?

    Első látásra könnyű lenne igennel válaszolni, és elismeréssel adózni a toleranciának, a békés egymás mellett élésnek.

    De közelebről megnézve, az angolok tele vannak elfojtott nehezteléssel és dühvel az asszimilálatlan bevándorlók és  kisebbségek felé és elegük van abból, hogy a tövény nem engedi, hogy ezt kifejezzék. 

     

    Szóval kérdés, meddig vezet jóra hosszabb távon a tolerancia - én erre nem tudok válaszolni,  és az angolok se nagyon, de ez az előttünk álló időszak egy nagy megoldatlan problémája.   

    előzmény:
    msetulipan (235)
    2010-02-22  15:25
  17. 2010. február 22. 15:25235.

    Talán most nem terhellek titeket azzal, hogy tudományosra fogjam a hangot:-) Inkább csak annyi, hogy a vallásra nem szabad mindent ráfogni. Vannak teljesen más, kulturális mechanizmusok, melyek befolyásolják, hogy mit teszünk. Így pl. nagyon sokan azt hiszik, hogy az iszlám országokban férfiuralom van. Erre tökéletes ellenpélda scorpionqueen bevásárlós sztorija!!!

    Oké, mégis jön egy kis szakirodalom, bocs.

    Vannak olyan kultúrák, melyek inkább individualista beállítottságúak: tehát az egyén a fontos, a te véleményed, amit el is mondasz, és a kritikát is elfogadod. A te, személy szerinti érvényesülésed a fontosabb, és tendeciáját tekintve inkább mondható, hogy nem annyira fontosak a családi kötelékek, mint a kollektivista beállítottságú kultúrákban, ahol a MI a fontos. A társadalom/család érdeke az egyén érdeke fölött áll.

     

    Azt persze nem lehet mondani, hogy egy kultúra csak ilyen vagy csak olyan emberekből áll, akkor nem lennénk önálló személyiségek, önálló gondolkodással. Viszont arra figyelni kell, hogy nem mondatjuk, "ez fix, hogy neki sem esik jól"... el sem gondolkodik rajta, mert neki ez a normális.

     

    Asszem, az elején beszéltem az ethnocentrizmusról. Ennek az a lényege, hogy a világot a saját kulturális összefüggéseidből látod. Nem máshogy, neked az a normális, és minden más a feje tetején áll. Ehhez most csatolok nektek egy "európai" és egy "ausztrál" világtérképet.

     

    Azt pedig, hogy kinek mi tetszik/ízlik stb. lemérhetitek a következő filmen (bocs attól, aki nem tudja megnyitni). Ez egy falu, ahol "normális eledel" a madárpók. (A film hangja direkt ilyen, nem hiba lesz.)

    http://www.youtube.com/watch?v=UJroXMLqC3Y

    előzmény:
    lejlea (227)
    2010-02-22  12:27
  18. 2010. február 22. 15:21234.

    Elmondhatom, hogy milyen a házasság egy muszlim férjjel, de mivel ez a topik azokról a lányokról szól, akik külföldi országban élnek (én pedig Magyarországon élek), így csak akkor mondom el, ha valaki privát levelet ír.

     

    A levélben leírhatom hogyan zajlik a férj-, illetve a feleség keresése, ki kit vehet el, kivel nem lehet házasodni.

    Kivel érvényes a házasság, ki az, akivel átmenetileg nem lehet házasodni valamiért, kinek mi a dolga és feladata.

     

    Az iszlámban csak házasság van, különben nem megengedett a férfi és a lány egymás számára.

    Csak a nikah után lehet kézfogás, csók és nemi közösülés.

     

    A muszlim házasságnak feltételei vannak, amelyek ha hiányoznak a nikah-kor, akkor nem lehet megcsinálni a nikah-t vagy nem lesz érvényes. 

    előzmény:
    PetPetra (225)
    2010-02-22  12:10
  19. 2010. február 22. 15:15233.

    Vannak muszlim nők és vannak arab nők.

    Nem minden muszlima arab és nem minden arab nő muszlima.

     

     

    Én muszlima vagyok, de sosem vennék fel ilyen "fürdőruhát", mert ez nem felel meg a vallásomnak.

    Egy muszlim nőnek a másik nő előtt is el kell takarnia magát, kivéve azokat a helyeket, amelyek a wudhu-kor (rituális mosakodás a kis szennyeződések esetén) is szabadon vannak.

    De amikor a nők egymás között vannak, akkor sem viselnek testhezálló, tapadós vagy kivágásos ruhát, mert nem szabad.

     

    Egy nő nem fürdik idegen férfiak előtt ruhában sem.

     

    A nem-rokon nők nem keverednek a nem-rokon férfiakkal (és a nem-rokon férfiak sem mennek a nem-rokon nők közé). 

    előzmény:
    lejlea (217)
    2010-02-22  09:49
  20. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 22. 15:09232.

    TEchnikai reszlet:  disznot nem ezen okok miatt nem fogyasztanak :-)

     

    Ertem mit mondasz, de tudod mi a baj? Hogy lazadsz :-) Lazadsz egy idegen kultura, csak szamunkra idegen szokasai, torvenyei miatt, amivel nekik semmi problemajuk nincs, ugyanannyi boldog ember van itt is, mint nalunk. Es igen, korlatozva van minden gyakorlatilag, az mas kerdes, hogy mindenre van kiskapu, amit meg is szoktak talalni ugyesen. Ezek tenyleg mar olyan kerdesek (egyen-csalad-tisztelet), amelyekkel egyet tehetunk mi is es ok is: elfogadni. Persze, hogy tudja, hogy lehetne mashogy is, de figyelj: te is tudd, hogy nalunk is lehetne sokmindent mashogy, megsem tesszuk, ertesz? Ha van ra lehetoseged, probalj meg olvasni ebben a temaban, hogy (nem is azt mondom, megertsd), csak kicsit legalabb ilyen modon lass bele. Masfel milliard ember van a vilagon, akik ezt a vallast gyakoroljak...

    előzmény:
    PetPetra (231)
    2010-02-22  15:01
  21. 2010. február 22. 15:01231.

    Gondolom, hogy a legjobbat akarják, de ahogy írtad a tisztelet egyirányú volta az, amivel nem értek egyet, bármilyen szintű kultúrális eltérés is legyen. Egy bolti vásárlásnál azért csak nem a klán/család érdekei kerülnek előtörbe, hanem az általános "nekem nem tetszik az a pulóver, hogy bírod azt felvenni" szintű kérdések, nem? Itt viszont nincs meg az egyénnek a döntés szabadsága, tehát korlátozva van a saját családja által, ami szintén egy olyan krédés, hogy alapvető kéne legyen kultúrkörtől függetlenül, szerintem. Természetesen nagyon fontos a hagyományok tisztelete, és követése, de azért néha át kéne gondolni ezeket, és nem agyatlanul csinálni.

    Mondjuk a disznó nem evése. Ha a sivatagban hűtő eljárás nélkül levágsz egy 100 kilós disznót, akkor nehéz azt azonnal efogyasztani, tárolni meg nem tudod. Viszont ha egy 10-20 kilós bárányt vágsz le, akkor a család bőven elfogyasztja. Azóta (gondolom) van hűtő szerkezet ott is, tehát semmi probléma nem lenne azzal a hússal. Jó, hát elég extrém példa, de azért át lehet értékelni a régi hagyományokat néha.

    Természetesen van nagyon sok más szokás is, ami annyira be van épülve a köztudatba és úgy vannak nevelve az ottani emberek,h ogy eszükbe sem jutna másképp csinálni. Az a problém, hogy ahogy írod, "fejet hajtott" a boltban az emberke és csinálta, amit kell. Tehát látja, hogy így nem jó, és tudja, hogy lehetne máshogy is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (229)
    2010-02-22  14:43
  22. 2010. február 22. 14:48230.

    Ezzel mi nem tudunk kezdeni semmit,másképp gondolkodunk. Esetleg valami könyvből lehetne megérteni az ottani viszonyokat,persze az lenne a legjobb ha a saját szemünkkel látnánk.

     

    előzmény:
    PetPetra (228)
    2010-02-22  14:07
  23. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 22. 14:43229.

    En ugy gondolom, hogy a gyermekeiknek ok is a legjobbat akarjak, nem hiszem, de a tisztelet az mar mas kerdes, akar a mi kulturankban is. Inkabb "felfele" iranyulo dolog ez - szerintem. A hatalommal valo visszaeles sokszor nem feltetlenul onzo celokat szolgal, van, hogy a csalad erdekei kivanjak, tehat nem csak az egyenben kell ilyenkor gondolkodni.

     

    Igen, mivel csaladok IS szoktak osszeolvadni (sok esetben ezzel egyutt a vagyonok is!), termeszetesen hatalmas kapcsolatrendszerek alakultak ki. Multkor tajekozodtam penzugyi dolgokban es akkor tapasztaltam, hogy nem egyeneket emelnek ki vagyonuk alapjan, hanem csaladokat, ez is erdekes. Az utolso mondatod viszont inkabb egy koltoi kerdes volt, nem hiszem, hogy ebben a kulturaban valaszt fogunk ra talalni... :-)

    előzmény:
    PetPetra (228)
    2010-02-22  14:07
  24. 2010. február 22. 14:07228.

    Felmerült bennem a kérdés, hogy ha ennyire családcentrikusak, akkor a szülők miért élnek vissza a "hatalmukkal"? Mintha nem is tisztelnék a másikat, csak egy alacsonyabb rendű valaminek tartanák, ami megszületett az ő együttlétükből. Mindegy, nem értem teljesen, hogy hogyan működik az egész, máshogy gondolkodunk mi. 

     

    Viszont, ha a házasság két család összeolvadása, akkor igen komplex kapcsolatrendszerek lehetnek, nem? Ha nem arról szól a közös élet, hogy ketten töltsék el az idejüket, hogy mindketten fejlődjenek, akkor nem teljesen értem a vallási hátterét... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (226)
    2010-02-22  12:21
  25. 2010. február 22. 12:27227.

    Persze hogy nem biztos hogy úgy is van,de értetted ami ezzel mondani akartam?

     

    "Viszont tényleg nem tudom, hogy milyen lehet a házasság egy muszlim férjjel. Én alapvetően arra gondoltam, hogy házasság esetén a két fél együtt él, együtt építik a családjukat, nem pedig az idősebb generáció hatására cselekszenek. Fogalmam sem volt, hogy a muszlimoknál ennyire nagy hatással van a család a mindennapi életedre" - Igen itt erről van szó,náluk a család általi befolysáoláson meg magán a valláson van a hangsúly. Ott olyan dolgok is történnek a családon meg a "házasságon" belül amin mi elborzadnánk. 

     

    Az egy másik világ. Nehéz bármivel is egyeztetni szerintem...

    előzmény:
    PetPetra (225)
    2010-02-22  12:10

Címlap

top