Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. 2010. február 25. 20:13276.

    Nilofaar - Iranban elsz? Kozben rajottem, hogy meg Sziria es Libanon is erdekelne:)))

     

    Valami oka csak van, hogy ennek a felszigetnek ennyire osi a tortenelme... (perzsia, babilonia, izrael stb).  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_598102 (270)
    2010-02-25  17:15
  2. 2010. február 25. 20:06275.

    Scorpionqueen: jaj, nem azert irtam,hogy nem erdekel Dubai, hogy ne irj rola! Csak nekem is mindig az jut eszembe amit mar korabban Te is irtal, hogy olyan mint egy oriasi modern jatszoter felnotteknek. Ugy kepzelem, mint egy nagyobb, modernebb, futurisztikusabb Las Vegast.... A ferjem volt Omanban targyalni es imadta!

    Hogy is mondjam, amit en nagyon szeretnek egyszer megnezni es vegigjarn az az altalam csak a kis  Mukkbol, Ali-bababol es tortenelem konyvekbol ismert Arab-felsziget. Sivatag, naplemente, tortenelem es a piacok!!! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  3. 2010. február 25. 19:53274.

    Te jó ég, gyakorlatilag főállásban hajat mos.

    Egy hajózási cégnél dolgozom. Szeretek emberekkel foglalkozni. Mindig történik valami, amitől nem unalmas, ugyanakkor van egy jól behatárolható kerete, így tudod, mi a dolgod.

    Por az itt is szokott lenni, elvégre Afrika itt van a szomszédban.

    Ma viszont akkora zuhé volt, hogy gondoltam, a kocsit gumicsónakra kellene cserélni. Mert csatornarendszer az nincs, így ha esik, akkor bokáig ér a víz.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (273)
    2010-02-25  19:48
  4. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 25. 19:48273.

    Kivancsiskodhatunk (gondolom a tobbieket is erdekli), hogy mivel foglalkozol? Egyebkent ha az ember olyan munkat vegez, amit szivvel-lelekkel csinal, sikerelmenye van benne, akkor az mar fel nyeremeny a mindennapokra, ugyhogy gratula erte!

     

    Kojakovszkaja, orulok, hogy kisutott a Nap, en kuldtem! Ezert nem lattam ket napig, hogy orulhessetek egy kicsit :-)

     

    Kepzeljetek, ma kutyasetaltatas kozben szokas szerint beszelgettunk az indiai kutyas barataimmal, valahogy a hajmosasra terelodott a szo (a por miatt valoszinuleg). Mondta a baratnom, hogy o ma is ketszer mosta meg a hajat, mert utalja ezt a port. En (mint igenytelen madzsar) mondtam, hogy ma este ejtem szeret, megvarom, amig vegleg elvonul a por. Erre a harmadik megszolal: te nem mosod minden nap a hajad? Mondom dehogyis! Hetente egyszer-ketszer. Erre elkezdett nevetni: ha a hugom hetente egyszer-ketszer mosna a hajat, az anyukam megolne! Szepen elmagyaraztak, hogy Kerala tartomanyban a nok naponta ketszer mosnak hajat: reggel es este. A baratnom itt mar lazitott, o csak naponta egyszer mossa a derekig ero hajat :-)

    előzmény:
    B_Noemi (271)
    2010-02-25  17:53
  5. 2010. február 25. 19:39272.

    sziasztok!

    vegre egy vidam hir! Jeruzsalemben atadtak az elso .....VILLAMOST!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  6. 2010. február 25. 17:53271.

    Hidd el, meg lehet szokni őket is.  Ami pozitív, itt nem dívik a "dögöljön meg a szomszéd tehene is", illetve a neki miért van több érzés. Sokkal nyugodtabb az élet.

    A szerelem hozott ide természetesen, aztán ittragadtam. Megszoktam. Nagyon szeretem a munkám. A tengert, a napfényt az év 300 napján.

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (262)
    2010-02-25  09:45
  7. Torolt_felhasznalo_598102
    Torolt_felhasznalo_598102
    2010. február 25. 17:15270.

    Húúúú nehéz ám megfogalmazni,ott valahogy más a légkör másak az emberek, minden sokkal ember közelibb.Az a hangulat ami ott van naplemente után az nem mindennnapos..tudniillik én muszlim vagyok,jóval mielött ismertem a páromat ismerkedtem az iráni kultúrával..shirázban voltam,soha nem tudnám elfelejteniu azt a hangulatot ami ott van komolyan..Bár Budapesten születtem,és szeretem Budapestet,azt kell mondanom soha nem közelíti meg azt a meleg, barátságos légkört amit Shirázban tapasztaltam.remélem minél hamarabb ismét megyünk..

    talán az hasonlít hozzá amit anyukám mesélt amikor gyerekként még Horvátországban élt..

    előzmény:
    PetPetra (269)
    2010-02-25  16:47
  8. 2010. február 25. 16:47269.
    És mit szeretsz benne, ha szabad érdeklődnöm? Mindig is kíváncsi voltam, hogy egy közelkeleti kultúrában más mit talál vonzónak 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_598102 (268)
    2010-02-25  15:24
  9. Torolt_felhasznalo_598102
    Torolt_felhasznalo_598102
    2010. február 25. 15:24268.

    Sziasztok!

     

    Dubai engem is hidegen hagy.

     

    Iránt viszont nagyon szeretem ..

    előzmény:
    boncza (253)
    2010-02-23  00:18
  10. 2010. február 25. 14:57267.

    Hát igen ez valóban egy szomorú eset... nekem is van egy jóhírem, végre magyarországon is kisütött a nap és elég kellemes lett az idő, már hóvirágot is látni :)

    Szerintem az az ember is olyan volt mint sokan idehaza vagy bármelyik országban, előfordul, de szerintem se vedd magadra, nem kell vele foglalkozni majd megvilágosodik egyszer. :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (265)
    2010-02-25  11:39
  11. 2010. február 25. 13:13266.

    Igazából nem az volt a problémája szerintem, amit megemlített, hanem valami általános dolog, és te voltál az, akibe bele lehetett kötni. Mondjuk az is lehet, hogy őt a szemét nem zavarja, csak a kutyaürülék, nem? 

    Viccet félretéve. Elég érdekes esetet írsz le, nem gondoltam volna, hogy ilyenek is előfordulnak. Örülök, hogy megosztassz minden ilyesmit.

     

    A kultúrára visszatérve, meg úgy látom, hogy nagyon számít az, hogy te mit szoktál meg, ahogy megállapítottuk. Azon gondolkozom, hogy vajon mennyire függ az egyén rugalmassága attól, hogy milyen közegben nőtt fel. Vajon egy kínai is ugyan úgy éli meg, mint egy magyar? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (265)
    2010-02-25  11:39
  12. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 25. 11:39265.

    Sziasztok, szep napot mindenkinek!

     

    Persze, latod minden attol fugg, hogy miben el az ember, mi szamara a termeszetes. Itt szoktam latni noket ferfiak nelkul, ugyhogy errefele annyira nem tapasztalom ezt, hogy nelkuluk nem mehetnek sehova.

     

    Hala egnek itt vegetert a homokvihar, ma mar lathato az egbolt is. Nagyon rossz volt, egyaltalan nem fujt a szel, borzaszto volt meg lelegezni is odakint.

     

    Noemi, teged magyarkent mennyire fogadnak el? Cipruson mennyire tapasztalhato a kulturak elszigetelodese, vagy az eloiteletek? (akar pozitiv, akar negativ)

     

    Tegnap sajnos ert egy eleg kellemetlen attrocitas este... Mar jottem hazafele a kutyasetaltatasbol, amikor megallt mellettem egy indiai ferfi es felhaborodottan kikiabalt az autojabol, hogy legyek szives ne ott "szarassam" (elnezest, ezt mondta) a kutyamat, mert o ott szokott parkolni. Annyit tudtam csak mondani neki, hogy ne aggodjon, en nem ott vegeztetem vele a dolgat, hanem joval arrebb, ott, ahol nem jarnak ember (mert erre meg a kutyamnak is van igenye, nemhogy nekem...). Elhajtott, majd korbeneztem magamon. Tobb kobmeter szemet vett korul, etelmaradekok, hasznalt ruhak, cipok, rengeteg PET palack. Amellett a haz mellett alltunk, ahonnan mindenki az ablakon dobalja ki a szemetet, o is ott lakik. Es neki ez volt a problemaja. :-( :-( :-(

    előzmény:
    PetPetra (263)
    2010-02-25  10:54
  13. 2010. február 25. 11:26264.
    Én például azt is hallottam a napokban (nem tudom mennyire hiteles), hogy ramadankor nappal ne mnyelhetik le még a nyálukat sem, és olyankor köpködnek mindenhová... Ezt egyszerűen nem tudom elhinni, hogy ki találta ezt ki, hogy ilyet kell tenni mert ez jó...
    előzmény:
    PetPetra (263)
    2010-02-25  10:54
  14. 2010. február 25. 10:54263.
    Lehet, hogy igazad van a lázadással kapcsolatban  Nem gondoltam még bele, hogy tényleg ez lenne a helyzet. Most, hogy olvasgattam az elmúlt napok hozzászólásiat kicsit azért jobban megértettem ezt az egészet. Például, hogy a nő nem mehet a férje nélkül el. Ha a nő tényleg úgy éli meg, hogy nem is akar, mert nincs ki megvédje. Hát igen, lehet, hogy csak rosszul szoktunk fogalmazni ezzel kapcsolatban  Pláne, hogy a gondolkodásmód más. Nehéz elszakadni ebből amiben felnőttünk. Ezért is jó ez a topic, mert mi is, akik nem élünk ott tájékozódni tudunk a helyzetről.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (232)
    2010-02-22  15:09
  15. 2010. február 25. 09:45262.

    Pár napja nem voltam és így visszaolvasgatva látom ti ne mcsüggedtetek :)

    Az oroszokkal való rokonszenv érthető elvégre hasonló tájakról érkeztünk.

    Ciprus is szép hely lehet, sőőt, bár ezt a tulzott vallásosságot, illetve a kulturális szórakozás hiányát mindenképp eléggé nehezen viselném. Meg ez a fennhéjázás is tuti zavarna, bár nyaralni simán elmennék :)

     

    B Noem: egyébként hogy kerültél ki és miért maradtál?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (260)
    2010-02-23  14:39
  16. 2010. február 23. 20:02261.

    Hát, mint említettem, sajnos itt a kultúra nem annyira virágzik. Színház, jó koncertek, kultúrális események az bizony nagy hiányosság. Szabadnapunkon leginkább kirándulni járunk erre-arra. Mivel kicsi a sziget, bárhová eljutsz egynapos kirándulásra. Néha átmegyünk a török oldalra, ott vannak igazán szép részek.

    Vannak persze klubok, szórakozóhelyek dögivel. Nyáron ott a tenger az utca végén.

    Itt a sziget lakosságának fele orosz. .-))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (260)
    2010-02-23  14:39
  17. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 23. 14:39260.

    Ejha, ez nagyon jo, hogy ennyi szabadidos lehetosegetek van! En a tizedenek is orulnek :-(

     

    Ja, az tudtatok, hogy arabul a magyart madzsarnak mondjak? :-) A multkor hivatalos ugyben intezkedtem, lattam, hogy madzsart emlegetnek, aztan ram mutogatnak. Utana megkerdeztem, hogy ez magyart jelent? Azt mondta, hogy igen, igy mondjak :-)

     

    Edesapam dolgozott regebben 10-12 eve oroszokkal, o is ugyanezt mondta, hogy nagyon-nagyon szeretik a magyarokat, illetve masoktol is hallottam, hogy a torokok is, eloszeretettel emlegetik a "kozos multunkat" (ami szamunka annyira volt nem felemelo) :-)

    előzmény:
    emma33 (258)
    2010-02-23  14:00
  18. 2010. február 23. 14:10259.

    Egyébként még azt akartam elmesélni, hogy magyarként külföldön élve azt is meglátja az ember, melyik más náció hogyan viseltet a magyarok iránt.

    Ami meglepett, vagyis nem tudtam, a törökök és az oroszok egyértelmű rokonszenve. Itt most keresztény, értelmiségi törökökről beszélek. Azt meg nem hittem volna, hogy pont az oroszok fognak a legtöbbet segíteni, nagyon tisztelik és szeretik a magyarokat, és azonnal azt keresik, miben segíthetnek. Nagyon mély "lelki" életet élnek, valahogy költőien gondolkodnak, olyan dogokat vesznek észre a mindennapokban, amikre nem is gondolnánk, nagyon inspiráló.

     

    A törökökkel meg akkorákat lehet enni, hogy nem igaz! :-DD   

    előzmény:
    emma33 (258)
    2010-02-23  14:00
  19. 2010. február 23. 14:00258.

    Szia,

     

    én a végzettségemnek megfelelő állásban, de csak félállásban dolgozom.  (Részleteket inkább  priviben.)

    De ez nem rögtön volt így és nagy szerencsém van. Ez a legnehezebb szinte, olyan állást találni, amiben jó érzed magad. Dolgoztam könyvesbolti eladóként is.

    Idő, türelem, kitartás kell hozzá.  Esetleg hozzátanulni. 

      

     

    "Milyen kikapcsolódási lehetőségek vannak?"

     

    Szerintem egy angol nagyvárosban mindenre lehetőség van, amit csak el tudsz képzelni, és arra is, ami eddig eszedbe se jutott!

    Ha az a hóbortod, hogy falra akarsz mászni a szabadidődben vagy  autók rendszámtábláját gyűjteni, biztos találsz magadnak ehhez helyet és társaságot.

    Színház, koncertek, hangversenyek, ez a minimum. Kiállítások, múzeumok.  Gyerekeknek bőven, életkoruknak megfelelően, amit csak el tudsz képzelni. Csak a kerületi könyvtárakban annyi program van, nemcsak könyvkölcsönzés. Hát még a központi könytárban. Fantasztikus színházi előadások kicsiknek.

    Uszodák, szabadidőközpontok, jóga, klubok, minden van.

    Persze, ha vidéken élnénk, gondolom kevesebb lenne, de ott is van.

     

     "Nyelv-tanulás, nyelv-használat?"

     

    Itt arra gondoltál, nekünk milyen mindig angolul beszélni? Vagy ha más idegen nyelvet akarok tanulni?    

     

    "Ahol gyerekek vannak, ők hogyan élik meg, ha hazajöttök látogatóba? Nem furcsa nekik Mo?"

     

    Szerintem az én kislányomnak sok furcsaság van otthon, de feltalálja magát és nagyon jól érzi magát.  Gondolom, amiatt is, hogy én mindig nagyon boldog vagyok, ha megyünk haza és ráragad.  Anyukámhoz, a tesómékhoz, unokatestvéreihez nagyon kötődik és ragaszkodik. Mindent megkóstol, kipróbál, minden tetszik neki.

    Nyáron először volt a Balatonnál (5 éves), és először nagyon elcsodálkozott, hogy "Apa, mi ez a nagy cuppogó fekete kosz a lábam alatt?", aztán megtudta, az az iszap, itt ez van a tó fenekén, akkor belenyugodott.  Strandra is imád járni, ott lángost, sültkolbászt enni. Családdal jó nagyokat, ráérősen enni.   

    Magyarul sajnos nem tud rendesen, de azért próbálkozik. Ő egyébként szokta mondani, hogy félig magyar, de igazából angolnak tartja magát.

     

    Nem tudom, be tudna-e illeszkedni a magyar iskolarendszerbe különben, ő a magyar mentalitás szerint nem annyira automatikusan szófogadó, és nagyon önálló.  Általában nincs hozzászokva, hogy annyi mindenért rászóljanak, de nekem a családom szerencsére nem olyan, hogy ebből konfliktus legyen. Inkább az utcán szólnak néha rá (vagy rám).

    Nála idősebb magyar kisfiúknak is leesik az álluk tőle, mert náluk is bátrabb,  pl. a csúszdán stb., abszolút nem félős. 

    Vagy pl. nagyon furcsa neki, hogy a magyarok kinthagyják nyáron éjszakára a száradó ruhát a kertben - itt az elképzelhetetlen, állandóan elered az eső.

      

     

    A férjem egyébként élt Mo-on évekig és pozitívan áll a magyar dolgokhoz, emiatt is ilyen a kicsi szerintem.  

    előzmény:
    Mimas (255)
    2010-02-23  12:39
  20. 2010. február 23. 13:23257.

    Akkor az a házasság (Mansallah - ahogy ők mondanák), jól sikerült! Egyébként sok ilyet látok én is, a fiatalok aranyosak, megszeretik egymást, és mivel nem szerelem volt az a alap, így nincs, ami elszálljon, ha pl. megszületnek a gyerekek stb.

     

    Egyébként akinek idegen ez a házassági forma, ne felejtse el, hogy a szerelemből házasodás a mi kulturánkban is viszonylag új, és valóban azzal függ össze, hogy az egyén önállóan is meg tud élni, ha kell.  Nincs szüksége mindenáron hátországra és az ahhoz való alkalmazkodásra.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (254)
    2010-02-23  06:09
  21. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 23. 12:50256.

    Sziasztok, szep napot!

     

    En sajnos munkanelkuli vagyok,  nehez itt munkat talalnom, mivel rengeteg az indiai es fulop-szigeteki bevandorlo, akik nagyon lenyomjak a bereket.

     

    Amikor kijottunk, a fiam szo szerint sokkot kapott, teljesen kikeszult az elszakadastol. Par hetig tartott ez nala, aztan szinte egyik naprol a masikra mult el, ahogy jottunk-mentunk, kezdodott az iskola. Most mar nagyon szeret itt lenni, szereti az iskolat, itt is kialakultak a baratsagok, jonnek-mennek egymashoz. De az teny, hogy nagyon megremultunk az elso idokben. Otthon pedig (Magyarorszagon) elunk ugyanugy, ahogy szoktunk, pont az benne a jo es attol pihenes az egesz :-)

    előzmény:
    Mimas (255)
    2010-02-23  12:39
  22. 2010. február 23. 12:39255.

    Sziasztok!

     

    Mint érdeklődő: mivel foglalkoztok külföldön? (már, ami publikus lehet). Milyen kikapcsolódási lehetőségek vannak? Nyelv-tanulás, nyelv-használat? Ahol gyerekek vannak, ők hogyan élik meg, ha hazajöttök látogatóba? Nem furcsa nekik Mo?

     

    (Szerintem - remélem legalább is - nem jönnek ide mocskolódó emberek.  Azoknak "lapos" a topic - mivel nem arról van szó, hogy ki kivel, hányféle módon, hogyan csal, lop, hazudik stb. Ha meg betéved ilyen... az írásokból nekem az látszik, hogy nem vennétek fel a szemétkedést. )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 23. 06:09254.

    Sziasztok, jo reggelt!

     

    Ugy latszik en vagyok a korankelesert felelos :-) Homokvihar kozeleg (legalabbis benne van a levegoben a kozelsege), de remelem meggondolja magat...  Emma, en is ismerek egy pakisztani fiut, o sokat meselt a menyaszonyarol, ugyanezeket mondta el (magat az "eljarast"), amit te is. A szulei kivalasztottak szamara a lanyt, de kepzeljetek, annyira szeretik egymast, nagyon aranyosak. Iden nyaron lesz az eskuvojuk, de utoljara szemelyesen tavalyelott talalkoztak. Msn-en, e-mail-ben megoldjak a kapcsolattartast, mondta, hogy annyira orul, hogy ot valasztottak szamara a szulei, mert nagyon-nagyon szereti a lanyt. Szoval ebben az esetben sikerult mindket tenyezot megoldani, a csalad is elegedett, a fiu is :-)

     

    Noemi, megfordultam mar feletek, igaz csak turistakent, orulok, hogy te is jelentkeztel! Erdekes, hogy az oktatasrol te is ugyanazt irod, amit en is mondtam, nagyon felek is, hogy a fiam le fog maradni az otthoni tananyaghoz kepest, bar azert igyekszunk potolgatni, ami nagyon nem konnyu...

     

    Boncza: Dubaira egy kis kiterot tettunk, felmerult a topic-ban, aztan kicsit elkalandoztunk arrafele is :-) Viszont Oman engem is nagyon-nagyon erdekel par eve! Szivesen elmennek, csodalatos termeszeti adottsagokkal rendelkezik, a baratnommel, ha ki szeretnenk engedni a gozt, csak azt mondjuk, hogy "menjunk Omanba", aztan online kalandozunk egyet :-) Dubai igazi kozmopolita varos, eppen azert szeretem, mert szinte mar-mar futurisztikus. Amikor legutoljara voltam, meg nem volt keszen a Burj Dubai (uj neven a Burj Kalifa), a vilag legmagasabb epulete, de mar akkor is szinte sokkolo volt szamomra, ahogy a tobbi felhokarcolo szereny kis torpekent meghuzodik mellette. Na megint jol elkalandoztam :-) :-)

     

    (Technikai kerdes: miert nem tudok smiley-kat beilleszteni? Egyszeruen nem mukodik ez a funkico, de soha. Tudtok segiteni?)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  24. 2010. február 23. 00:18253.

    Nagyon izgalmas olvasni Titeket:)

     

    Scorpionqueen: erdekes engem az arab felszigetbol talan Dubai erdekel a legkevesbe, sokkal inkabb Oman, Yemen, Iran. 

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  25. 2010. február 22. 23:37252.
    Tudok még mesélni ilyeneket, ha érdekel Titeket, de azt nagyon szeretném leszögezni, hogy ez az, amit ANGLIÁBAN megfigyeltem - más országokban mindez nagyon más lehet.
    előzmény:
    emma33 (251)
    2010-02-22  23:27

Címlap

top