Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 21. 09:35351.
    Juj de ovon aluli volt emlegetni a kremturot! Ha tudnatok mit nem adnek egy doboz (na jo, egy karton) vanilias kremturoert?! :-) :-) Es Turo Rudiert, makos tesztaert, grizes tesztaert, koromporkoltert, korozottert... :-) Oke, Gomboc Artur mara befejezi.
    előzmény:
    andi92 (350)
    2010-03-21  09:18
  2. 2010. március 21. 09:18350.

    Sziasztok !

     

    Marti, hogy vagy, gyogyulgatsz ?

     

    Franciak es a divat. Hat, fogalmam sincs.Tudod, kulvarosban elunk, szoval annyira nem mervado. Itt szilidan oltozkodnek az emberek. A nem dolgozo anyukak, akiket latok delben az ovinal-iskolanal sportosan, kenyelmesen (farmer-pulcsi), csak egy-ketto hiszi, hogy az ovodanal divatbemutato lesz es ki kell otlozni.De azoknal egy beteges, a gyerkoket is ugy kuldik oviba, mintha minimum eskuvore mennenek.

    A dolgozo anyukak kicsit jobban kioltoznek, de teljesen normalis az is. Egy szebb nadragkosztum, bluz, ilyesmi. Nem nagyon vannak elteresek, nem tudom irtam-e mar, hogy az egesz kozsegben nagyjabol ugyanolyan "szintu" csaladok elnek, a hazak, kocsik is tok ugyanolyanok, nincs kirivo szegenyseg, gazdagsag (jo, van par csilivili palota, de elenyeszo). 

    Parizsban nyilvan nem igy van. Pont multkor jartam bent, es elmentem setalgatni az egyik legelegansabb utcaba. Huuuuuu. Na, ott lehet jol oltozott noket latni, de kicsit vicces is, hogy az utcara vesznek fel ilyesmit. 

     

    Hogy mit esznek. Ha megnezem az ovodai-iskolai menuket (gondolom az valamit elarul arrol, hogy a nagyatlag hogy etkezik ), ugy neznek ki, hogy van eloetel (altalaban valamilyen salata, kuszkusz, ilyesmi), foetel hus parolt zoldseggel vagy rizzsel, fott tesztaval (nagyon vigyaznak arra, hogy valtogassak, legyen aranylag sok zoldseg a heti menuben), utana desszert (valamilyen kis suti es/vagy gyumolcs) es tejtermek (sajt, joghurt, kremturo-szeruseg). Itt is vigyaznak, ha suti van, akkor nem lesz edes kremturo peldaul. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 21. 06:15349.
    Sziasztok, jo reggelt!

    Juj de jo sok hozzaszolas szuletett, orulok nagyon! :-) Emma, tatva maradt a szam, ahogy olvastam a tomegkozlekedest, komolyan mondom, hogy egy elmeny lehet utazni ilyen keretek kozott, plane ilyen segitokesz "tarsasaggal", ilyen utasokkal. Elkepzeltem a jelenetet, ahogy integet a fel busz leszallas elott, csak mosolygok :-)

    Ghenna, ugy orulok Neked is, ha tudsz, akkor meselj minel tobbet. Nekunk egyiptomi a szomszedunk es nagyon-nagyon szeretjuk, ennyire segitokesz es nyugodt embert meg talan nem is lattam, mint o. Nyaron megfordultam Egyiptomban, igaz, csak Kairoban a kovetsegen, de a Nilus lenyugozott a maga feketesegevel es mindenen uralkodo hatalmaval (legalabbis en igy ereztem, ez volt rola a benyomasom). Szoval meselj meg! :-) Milyen jo kis nemzetkozi csapat jon ossze, annyira orulok, hogy megmaradt ez a topic az eredeti celjanak es ilyen kulturalt beszelgetes folyik, mindig orommel jovok.

    A bevasarlas itt is hasonlo, mint sokan irtatok, most voltak a teli learazasok, az amugy sem draga ruhakat szinte fillerekert lehetett megvenni. Egyebkent nagyon mas errefele a divat, mint otthon. Es most nem arra ertem, hogy elfedik-e magukat az emberek, vagy sem, hiszen ugyanugy mindent meg lehet venni, de maga a stilusiranyzat meroben mas. Szerintem sokkal kifinomultabb es elegansabb, egyszeruen izlesesebb. Es ami erdekes, amin sokszor gondolkodom, hogy annak ellenere, hogy az uzletek kinalatai maximalisan tiszteletben tartjak azt, hogy ne logjon ki a mell, a has, ennyire finom es noies ruhakat sehol nem lattam meg!

    Boncza, meselj Hawaii-rol es a Karib-szigetekrol is, ha tudsz, mert az aztan az a resze a vilagnak, ahol meg nem voltam (nagy almom Saint Marteen, Saint Thomas, illetve Bora-Bora), igy mar az emlitesuktol is libaboros lettem!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  4. 2010. március 20. 22:34348.

    itt a honlap, van egy kis kép is egy buszról 

     

    www.travelwm.co.uk/bus-information/

     

     

     

    és a "HÉV", amit Metronak hívnak, itt is van egy kis kép 

     

    www.travelmetro.co.uk/metro/index.asp

     

     

    előzmény:
    emma33 (347)
    2010-03-20  22:09
  5. 2010. március 20. 22:09347.

    Ja, még egy: a megállókban ki vannak szépen rakva a menetrendek, de ha belezavarodsz, a megállóba éppen érkező busz sofőrje kérésre türelmesen és nyugodtan elmagyarázza, hova megy és hova nem megy. Nagyváros, mindenki megérti.

    Ha először mész valahova és nem tudod, hol kell leszállni, az utasok nagy örömmel segítenek (még örülnek, esküszöm, hogy nem olyan unalmas az utazás).  Az illető megálló előtt képes az egész utastér mosolyogva integetni, nehogy a buszon maradj. 

     

    Szóval összességében jó élmény!

     

    Mindjár keresek valami honlapot.  

    előzmény:
    emma33 (346)
    2010-03-20  22:02
  6. 2010. március 20. 22:02346.

    Én is szeretnék: még még! Franciaországról, Egyiptomról és Los Angelesről is.

     

    Andi, Neked külön szia!

     A franciák milyenek? (ami eszedbejut...) Mit esznek? Milyen a divat, a boltok?

    :-)) 

     

    Korábban kérdeztétek a tömegközlekedést.

     

    Birminghamben van, és elég jó. Buszok vannak (emeletesek), és a pesti HÉV-hez hasonló helyiérdekű vasút, ami a kertvárosokból, illetve  a Bham környéki kisvárosokból, falvakból hozza be az embereket.

     

    A buszok szépek, tiszták, kulturáltak. Itt is "letérdel" a legtöbb busz, ami azt jelenti, hogy nincs lépcső felszállásnál, és ha valaki babakocsival vagy kerekes székkel akar felszállni, akkor a sofőr leengedi a küszöböt és nem lesz szintkülönbség. 

    A buszon csak egy ajtó van. A  sofőrtől kell megvenni a jegyet (apró kell, nem tud visszaadni), vagy bemutatni a bérletet.  Az ajtó mellett van babakocsi zóna, ahol 3 babakocsival lehet kb. elférni, illetve mozgássérülteknek való hely (felhajtható székek). Illetve rögtön az ajtónál egy polc, ahova a nagyobb táskákat, szatyrokat le lehet tenni, nem kell be- vagy felcipelni.  

    A legtöbb busz be van kamerázva, így lát a sofőr mindent, ami fent van, azt is.

     

    Nagyon jól ki vannak a buszvonalak építve, mindenhova el lehet jutni.  Hozzánk 3 percre is van egy megálló. A buszoknak több helyen van saját sávjuk, főleg a belvároshoz közelebb, ami csúcsforgalomban nagyon jó. Itt is vannak expressz buszok, amik nem állnak meg mindenhol.

     

    A buszmegállók tiszták, fedett, üveges stb., ha betörik a vandálok, nagyon gyorsan rendbehozzák.  Van egy szatelites jelzőrendszer a megállókban, ami kiírja, hol járnak az érkező buszok (hány percre vannak).

    A buszok nincsenek megtömve,  szinte mindig le lehet ülni.

     

    Hátránya a tömegközlekedésnek, hogy drága:  1,70 egy vonaljegy (x 300Ft), egy napijegy 3,30, ami aznap korlátlanul használható (és másra átruházható, nem névreszól). Heti bérlet kb. 25 font.

    Másik hátránya, hogy nem megbízható a menetrend: a magyar buszok sokkal pontosabban közlekednek. Napközben főleg össze-vissza járnak, ott, ahol 6 percenként kellene jönnie, 15-20 percet is kell néha várni. Estefelé, amikor kisebb a forgalom, jobban tartják a menetrendet.  

     

    Érdekesség még, hogy a buszokat le kell inteni, ha fel akarsz szállni, nem áll meg automatikusan, ha nincs leszálló.

    Ha futsz a busz után, megvár a sofőr, nagyon udvariasak az utasokkal és az utasok egymással.

    Leszálláshoz gombbal jelezni kell, mint otthon. De minden ülés mellett van gomb, felállni nem kell. Az ajtónál van ingyenújság itt is.

    Ha már nem kell a napijegy, leszálláskor vannak, akik a felszállásra váró idegen utasok kezébe nyomják (ha látja a sofőr, nem szól).   

     

    Gyerekeknek 5 éves korig ingyenes a busz, ennél idősebbek félárat fizetnek.  

     Leszálláskor az utasok általában megköszönik a sofőrnek a fuvart, ő meg megköszöni az utazást. Ez tök jó szerintem!

     

    A HÉV-et Metro-nak hívják. Azt nem nagyon ismerem, nem járok vele rendszeresen. Talán pontosabb, mint a buszok: Bham valamelyik nagy pályaudvarára érkeznek (3 van).

    Egy villamosvonalat terveznek építeni valamikor nemsokára.    

     

    Ami nincs, az kerékpárút-hálózat, sajnos. :-((( Vagy lemégy az úttestre (életveszély a belvárosban) vagy lökdösöd a jádán a gyalogosokat és idegesíted a sétáltatott kutyákat. Londonban jobban vannak kerékpárutak.    

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  7. 2010. március 20. 15:55345.

    Sziasztok!

     

    Ha lehet en is csatlakoznek hozzatok.En Egyiptomban elek 10 eve.Nem hazassag utjan jottem ki es nem Kairoban elek.Hajozasi cegnel dolgozom,egyedul nevelem 3 immar kamasz gyermekemet.Hosszu ideje elem az egyiptomi kisvaros ugynevezett mindennapi eletet,de furcsasagok meglepetesek azert meg mindig ernek.Teljesen asszimilalodni sosem leszek kepes bar sok kompromisszumot kotottem,mint peldaul oltozkodes,itteni viselkedesi szabalyok betartasa.Munkahelyemen is megvoltak a harcok mig elfogadtak vezeto pozicioban,mint not es europait.Minden munkatarsam egyiptomi en vagyok egyedul kulfoldi.A varos ahol elek a tengerparton van,de egyaltalan nem udulohely,csupan kikotovaros.

    Beilleszkedesemet nagyban segiti hogy folyekonyan beszelek arabul.Az itteni csaladok eletebe kollegaimon keresztul latok bele.A paletta igen szines,van akinek a felesege dolgozik,van akinek csupan a haztartas vezetese a feladata.Az elmult 10 evben sokat valtozott itt az elet.Hatranyos valtozas ,hogy a gazdasagi problemak hatasara a bunozes itt is nagyobb mertekben felutotte a fejet,bar en meg mindig biztonsagban erzem magam.Elonyos valtozas hogy talan nyitottab ,modernebb lett az elet,hala az interneten bearamlo informacio aradatnak.

    Gyermekeim itt jarnak iskolaba,az oktatas szinvonala sok kivannivalot hagy maga utan.

    Alapjaban jol erzem itt magam,olyan mintha az elmult 10 ev egy folyamatos egzotikus utazas lett volna es meg mindig tart.

    előzmény:
    msetulipan (1)
    2009-05-10  17:49
  8. 2010. március 20. 08:39344.

    Sziasztok, jo reggelt !

     

    Boncza, az arleszallitasoknal itt is az van, hogy a nepek mar hajnali 6-kor odaallnak a bolt ele, hogy a kinezett holmi biztos az ovek legyen.De megeri, tenyleg. Itt Franciaorszagban evente ketszer vannak hatalmas leszallitasok, 5-5 hetig tartanak. Az elso januar elso heteben kezdodik, a masodik julius elso heteben. Szoval meg pont jo, meg lehet mindent venni meg arra a telre-nyarra, nem a kovetkezore, es ki is lehet hasznalni. Neha rogton 70 szazalekkal inditanak, a vegen meg tenyleg rohejesek az arak. Iden vettem peldaul magamnak egy nagyon klassz farmert. Eredetileg 40 euro volt, az utolso napokban 7 euro korul fizettem erte. Egy masik bolt meg azt csinalja, hogy a leszallitasok utolso heteben visszaemeli az arakat az eredetire, viszont ha veszel egy valamit, valaszthatsz hozza harom masikat ingyen. 

     

    Hu, Hawaii, Karib-szigetek, de jo almodozni roluk !Foleg ebben a ronda idoben (zuhogott az eso egesz ejjel). 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  9. 2010. március 19. 22:09343.

    Ja igen, azert ehhez hozzatennem, hogy az usa oriasi orszag, 300 millio emberrel. Oriasi kulonbsegek vannak a ket partvidek es a belso allamok kozott, mind vallasossag, politikai, felfogas, sot etkezesi stilus, egeszsegugyi problemak, varhato elettartam stb szerint is. California ebbol a szempontbol a leghaladobb (?), legliberalisabb allamok egyike.

     

    előzmény:
    boncza (342)
    2010-03-19  22:03
  10. 2010. március 19. 22:03342.

    Az USA-ban nagyon keves a szabadsag, azaz az allami cegek dolgozinak lenyegesen tobb, mert van egy csomo olyan allami unnep, mint pl a Marthin Luther King dayt, vagy a President's day-t amit ok megkapnak, viszont az egyszeri dolgozo nem.

    A leghosszabb unnep a Thanksgiving, az ugye mindig csutortokon van es utanna a pentek szabad nap. Viszont ez a nap a Black Friday, amikor oriasi akciok vannak a boltokban es mindenki elindul vasarolni!!!  De ugy kepzeld el, hogy emberek felkelnek hogy mar hajnalban ott legyenek a boltban, nem beszelve az online vasarlokrol, akik ejfel utan mar rendelik az arut.

     

    En nagyon eloiteletes voltam az itteni nok szuleshez valo hozzallasaval, de igy, hgoy benne vagyok mar tavolrol sem latom annyira veszesnek, sot!!! 

    Viszont nagyon fejlodik az otthon, birthcenterben szulok tabora, akik kizarolag organikus eteleket, ruhakat, kutyatapot stb vesznek es a gyerekre se adnak pelust, hanem figyelik, mikor kell pisilnie... mintha most meg at estek volna a lo tuloldalara.

     

    (Olvastam egy az 50-60as evekben kiadott terheskonyvet amiben meg azt irjak, hogy a nonek az a legjobb ha elaltatjak szules kozben, mert a szules az orvos dolga.... szoval volt honnet atesni.) 

    előzmény:
    andi92 (338)
    2010-03-19  08:00
  11. 2010. március 19. 21:52341.

    Ezt a cikket a parrol en is olvastam. De azt hiszem ha egy idegen kulturaba megy az ember, latogatoba vagy ott elni, illik betartanik a szabalyokat, meg ha neha nehez is.

    Viszont a furdest nagyon sajnalom:( Imadok a tengerben, oceanban furdeni!!!!  Na jo nem itt LA-ben, mert itt iszonyu hideg a viz, meg nyaron se nagyon melegszik 20 fok fole. Viszont a Karib-szigetek, vagy Hawaii !

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (339)
    2010-03-19  08:21
  12. 2010. március 19. 09:17340.

    Scorpionqueen, akkor nalatok meg jobb az iskola, mint itt !

     

    40 fok, ajjaj ! En nagyon nem birom a meleget. Hat evig Del-Franciaorszagban eltunk, nagyon eleg volt. Klassz a napsutes meg minden, de amikor az ev 320 napjan napsutesre ebred az ember, akkor nagyon eleg. Ugy tudtam orulni egy kis esonek, felhonek, barmi "valtozatossagnak".Ja, meg birtam a helyiek hozzaallasat. Akarmilyen problema miatt szolni kellett akarmilyen hivatalos helyen, altalaban megkaptuk, hogy na igen, DE ITT LEGALABB MINDIG SUT A NAP ! Tok komolyan. 

     

    Elfelejtettem a sztrajkokat, mint naaaaagy francia specialitast, de ma reggel szembesitettek vele ujra.

    Itt valakik valami miatt mindig sztrajkolnak. Most eppen jovo keddre hirdettek meg ossznepi sztrajkot, ki volt irva az iskolak-ovodak faliujsagara. Majd utolso percben azt is megtudjuk talan, hogy melyik gyerekemnek melyik tanitoja sztrajkol.Az altalanos iskolaban a legrendesebbek, ott mindig majdnem minden tanito bemegy, nem szoktak kihasznalni a sztrajkokat. Csak napkozi es ebedeltetes nincs mindig, azt a kozseg szervezi, nem az iskola maga. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (339)
    2010-03-19  08:21
  13. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 19. 08:21339.

    Sziasztok, jo reggelt mindenkinek!

     

    Andi92, ugy orulok, hogy te is jottel es irsz, nagyon erdekesek a te tapasztalataid is! Kepzeljetek, nalunk is rengeteg szabadnap van! Az iskolat eleve oktober elso napjaiban kezdik a gyerekek. Utana novemberben rogton van egy egyhetes szunet, december elso napjaiban par nap, utana a kethetes karacsonyi szunet, februarban 11 nap, aprilisban is lesz tavaszi szunet. A tanevnek ugyanakkor lesz vege, mint Magyarorszagon, szoval abszolut ki lehet birni. :-) Ramadan utan is van azt hiszem egy het, amikor minden zarva van, semmit nem lehet intezni (nem mintha az azt megelozo Ramadan alatt barmit lehetne :-)).

     

    Boncza, ez a hibernalas mania ismeros... Nagyon sokat szenvedek miatta en is, eleve erzekeny nagyon a garatom, igy gyakorlatilag allandoan meg vagyok fazva, bar a multheti nagyon durva volt. :-( Nalunk a lakasban 27 fokra van allitva a legkondi (igy van kb. 25 fok valojaban), de ennel hidegebbre nem is lenne szukseg szerintem, hiszen odakint mar most 40 fok van. A bevasarlokozpontokat annyira lehutik, hogy allandoan vacogok odabent, szerintem 20 fok fole nem engedik a homersekletet. Es ugye utcarol beterve az 20 fok kulonbseg a szervezetnek :-(

     

    Nagy orommel olvasom, hogy mind Franciaorszagban, mind pedig Los Angeles-ben milyen toleransak es udvariasak a kismamakkal :-) A tengerben furdest nem kockaztatnam meg meg elhagyott partszakaszokon sem, nem szeretnek ebbol problemat meg veletlenul sem, plane nem bortonbe menni miatta. A napokban olvastam, hogy Dubaiban letartoztattak egy part, egy helyi no feljelentette oket, mert allitolag egy etteremben megcsokoltak egymast. Pedig Dubai sokkal "szabadabb", mint ahol mi elunk, itt peldaul az utcan nem foghatjuk meg a parommal egymas kezet. Viszont az indiai ferfiak koreben kozkedvelt, hogy egymas kezet fogva, egymast atkarolva, simogatva jonnek-mennek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  14. 2010. március 19. 08:00338.

    Sziasztok, jo reggelt !

     

    Boncza, teny, hogy rengeteg szabadnap van. Jo, a ferjem eleve nagyon klassz munkahelyen dolgozik (kutato fizikus egyebkent), de rengeteg szabadsaga van. Mindenhol ennyi azert nincs, de jo sok hosszu hetvege van az evben. Amikor csutortokre vagy keddre esik egy unnep, rendre megkapjak a penteket vagy hetfot, es nem dogozzak le. A majus eleg rohejes, mert tele van egynapos unnepekkel, ami igy szinte soha nem egynapos.

     

    Szoptatas. Rengeteget valtozott itt. Az elso gyerekemnel 12 eve nagyon elszurtam mindent. Senki nem segitett, nagyon faradt voltam a szules utan, raadasul anyukamnak annak idejen nem volt teje, ugyhogy sajnos kicsit koran belenyugodtam, hogy nekem sem lesz, mert az elejen nehezen ment. Aztan a masodiknal mar okosabb voltam, a harmadikat meg 19 honapos koraig szoptattam es ha nem kerultem volna korhazba, szerintem meg folytattuk volna egy ideig. Szoval ha segitettek volna, ment volna elsore is. Azota egyre tobb a reklam a korhazakban, hogy a babanak az anyatej a legjobb, normalisabbak a noverkek is...

     

    Gyerekorvos. Mi se tudtuk az elejen, de magatol jott a megoldas. Kerdezte az a gyerekorvos, aki a szules utan meg a korhazban megvizsgalta a kisfiunkat, hogy van-e mar valasztott orvosunk, es amikor kerdeztuk, hogy tudna-e valakit ajanlani ott, ahol lakunk, mondta, hogy o is ott rendel par percnyire.Nagyon szimpatikus dokineni volt, nana, hogy akkor ot valasztottuk. 

    előzmény:
    boncza (337)
    2010-03-19  01:05
  15. 2010. március 19. 01:05337.

    Azt olvastam valahol, hogy a franciaknak van a legtobb unnep es szabadnapuk, ez vajon igaz?

     

    Az autosok itt is igy reagalnak, foleg most hogy mar nagy a hasam. Meg ma is meglepodok amikor a zebraszelen megallok es a tuloldalon halado kocsi megall a zebra elott es turelmesen megvarja amig at baktatok.

     

    Sokan mondjak, hogy az usa-ban nem szoptatnak a nok es rohannak vissza dolgozni. Ez itt is nagyon valtozoban van. Orias a kampany a szoptatas mellett, es a korhazba van laktacios szaktanacsado, felkeszites stb. Azzal is kulon foglalkoznak, hogy a koran munkabaallo anyakat megtanitsak fejni, hogy tovabbra is tudja anyatejjel ellatni a babat.

    Ovis es iskolai tapasztalatom meg nincs . Ami most izgatja a fantaziam, hogy hogy tortenik a gyerekorvos valasztas... mert meg ezzel sem vagyok igazan kepben.

    előzmény:
    andi92 (335)
    2010-03-18  18:06
  16. 2010. március 19. 00:52336.

    nincsennek olyan partszakaszok ahol tudnal furdeni?

     

    Jaj igen a legkondi!!! Ez egy orult szokas de itt mindenhol orulten hutenek. Az uditoket tele rakjak jeggel, ami szamomra igy ihatatlanna valik.

    Pl itt nyaron sincs igazan nagyon meleg, kellemes 30 fok van, tavaly 2 het volt nagyon nagyon forro. A levegot ugye nyaron huti telen pedig futi az ocean. Las Vegasban valoban nem lehet kilepni nappal a hotelekbol mert az ember szetolvad (gondolom Dubai es kornyeke is hasonlo). Bent az epuletekben viszont mindent lehutenek 22 fokra, ami miatt en nyaron folyton nathas vagyok.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (330)
    2010-03-18  13:45
  17. 2010. március 18. 18:06335.

    Meg valami, aztan leallitom magam

     

    Volt szo iskolai egyenruharol, egyebekrol. Hat itt az egesz iskolarendszer eleg furcsa, de "itthon ulo" anyukakent nagyon elvezem, rengeteg idot tolthetek a gyerekekkel.

    Kezdodik azzal, hogy az ovodasoknak-kisiskolasoknak (11 eves korig) a szerda szabad. Hehe. Persze van napkozi, gyermekmegorzes-ebedeltetes, de tanitas nincs. 

    Aztan jon az, hogy en meg ennyi iskolai szunetet nem lattam. Kezdodik a tanev szeptember elso napjaiban. Van 10 nap szunet oktober vegen. Ket het karacsonykor. Ujabb ket het februarban. Aztan ket het tavasszal. Utana meg par nap Punkosdkor. A tanevnek julius elso heteben van vege. Klassz, mert sokszor haza tudom vinni a gyerkoket, ugyis rajonganak Magyarorszagert, mindig az a tema, hogy mikor megyunk mar ujra.

    Igaz viszont, hogy hosszuak a tanitasi napok (valamikor azert illik tanulni is ugyebar). Az ovoda masodik evetol ugy nez ki a kicsik napja egeszen az altalanos iskola vegeig, hogy 8:30-11:30 / 13:30-16:30. Delutan nem napkozi van, hanem rendes tanitas, tehat kotelezo visszamenni annak is, aki hazamegy ebedelni (ez egyebkent nagy ritkasag, a gyerekek 90 szazaleka bent eszik). Ez igy annyibol rossz, hogy nehez a kulonorakat beiktatni, suli utan nem art azert egy kis jatek, meg lecke is van, aztan mar itt is az este. Sok mindent szeretnenek csinalni peldaul a gyerekeim, de maradtunk az egy kulonoraban, igy se semmi harmuket osszehangolni. 

     

    Es "ridegtartas" van. Semmi beszoktatas az ovodaba, vagy egyebek. Semmi "hasznaljak ki a gyerekkorukat, legyen az ovodaban sok jatek". Az ovoda kemeny iskolafelkeszito szinte az elso perctol. Jo, nem katasztrofa, kiscsoportban meg nem tanulnak irni-olvasni, de messze nem olyan baratsagosak az ovodak, mint otthon, messze nincs annyi jatek a termekben, messze nincs annyi szabad jatek napkozben, sokkal tobb a kotott feladat. A kiscsoportos lanyom bizony sorra hozza mar az ertekelt feladatlapokat. Ugyanakkor azert jol csinaljak, az ismeretsegi korben meg nem talalkoztam olyan gyerekkel, aki ne szeretett volna nagyon oviba jarni. 

    előzmény:
    andi92 (334)
    2010-03-18  16:52
  18. 2010. március 18. 16:52334.

    Na, a hozzaszolasok feleig eljutottam.Annyira jo ez a topik, rengeteg erdekes dolgot olvastam, es elojott sok nagyon szep elmeny.

     

    Peldaul a torokok ciccegese.Kamaszkoromban ot evig eltunk a szuleimmel Isztambulban (kulkeresek voltak mindketten). Csodas ot ev volt. Na, de ott azert volt kultursokk rendesen az elejen. Emlekszem, edesapam elore kikoltozott, es amikor mindent elokeszitett, talalt lakast, akkor mentunk utana anyuval. Ahogy leszalltunk a repulovel, ket dolog fogadott. Egy : mindenhol katonak a repuloteren, JO NAGY puskaval. Plusz velunk egyidoben erkezett meg egy torok sportcsapat valahonnan es ugy unnepeltek, hogy ott helyben a repteren levagtak egy birkat. Kezdetnek jo volt...

     

    Itt Franciaorszagban nem volt semmi ilyen sokk, az eletem nem sokat valtozott az otthonihoz kepest. Franciaul mar kiskorom ora tudtam, nyelvi, beilleszkedesi nehezseg nem volt.

    Ami nagyon tetszett az elejetol kezdve, az az emberek viselkedese. Semmi karomkodas, semmi anyazas nyilvanos helyen, hihetetlen volt. Senki nem idegeskedik, ha sorba kell allni, nem dudalnak es ordibalnak a dugokban. 

    Otthon a mai napig neha ott vernek at, ahol tudnak, flegmak a bolti eladok, udvariatlan nagyon sok ember, na itt ilyesmit soha nem tapasztaltam. 

    Amikor megszulettek a gyerekek, akkor jott a tobbi "meglepetes". Egy babakocsis anyukanak akkor is megallnak az autok a zebranal, ha meg nekik zold. A bottal kozlekedo oreg bacsi is mosolyogva lelep a jardarol, ha latja, hogy a babakocsi nem fog elferni mellette. Ott segitenek, ahol tudnak (egy idoben sokat jartam be Parizsba az akkor 5 es 2 eves fiukkal, es a metroban nem nagyon van mozgolepcso...mindig tobben jottek segiteni cipelni a babakocsit a lepcsokon). Szoval nagyon jo itt kisgyerekesnek lenni szerintem. 

     

    Am furcsa volt azert, az az edesanyak "sorsa" a szules utan, de ez sokat valtozott az elso gyerekunk ota. Akkoriban meg szinte senki nem szoptatott es senki nem maradt otthon tobbet, mint a 10 het szulesi szabadsag. Hanyszor megkaptam a jatszoteren, hogy "de aranyos gyerekek, miota vigyazok rajuk" ?, es nem egyszer ledobbentek amikor mondtam, hogy a sajatjaim, nem babysitter vagyok, es igen, otthon vagyok veluk. Azota sokat valtozott a hozzaallas, mostanaban mar egyre tobbet hallom azt, hogy milyen nagy szerencsejuk van azoknak a gyerekeknek, akikkel otthon marad az anyukajuk es nem ilyen-olyan bolvsodeben, napkoziben elik le az eletuket. 

     

    A franciak eleg tavolsagtartoak egyebkent. Otthon nincs olyan, hogy par kisgyerekes anyuka varakozik mondjuk az orvosnal, es nem szolnak egymashoz egy szot sem. Itt siman. Kedvesen koszonnek egymasnak, aztan annyi. Jobb esetben par udvarias kerdes a gyerekekrol, foleg ha egykoruak. A jatszoteren ugyanez megy, ugyanakkor erdekes, mert ha en kozeledek, egyaltalan nem zarkoznak el az ismerkedestol. De ahhoz mar jo baratnak kell lenni, hogy tegezodjunk. Evekig lehetek napi kapcsolatban mas anyukakkal az ovodanal, iskolanal, beszelgethetunk barmirol nap mint nap anelkul, hogy felajanlanak, hogy tegezodjunk, vagy hogy megkerdeznek, hogy hogy hivnak. Ugyanakkor siman felajanlanak barmilyen segitseget, hogy elhozzak az en gyerekemet is a sajatjukkal, vagy vigyaznak ra, vagy barmi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  19. 2010. március 18. 14:20333.
    Koszi, jovok majd ahogy nagyjabol vegigolvastam a topikot es kepben leszek, hogy ki honnan ir.
    előzmény:
    msetulipan (332)
    2010-03-18  14:08
  20. 2010. március 18. 14:08332.

    Szia Andi92,

     

    gyere bátran, de jó, hogy van Franciaországból is valaki:-) Lehet, hogy neked lerágott csont, de az egyik kedvenc filmem lett a Bienvenue chez le chti's... magyarul az a címe, hogy Isten hozott az Isten háta mögött... de közel sem olyan jó a szinkron, mint az eredeti... de mindegy is. Kíváncsian várjuk minden tapasztalatodat

     

    előzmény:
    andi92 (331)
    2010-03-18  13:50
  21. 2010. március 18. 13:50331.

    Sziasztok !

     

    Emmatol tudok errol a topikrol. Szivesen jonnek neha beszelgetni, ha lehet meg csatlakozni. Megprobalok majd visszaolvasni is, igerem.

     

    14 eve elek Franciaorszagban. A ferjem francia. Harom gyerekunk van, ket fiu (11,5 es 8,5 evesek) es egy kislany (3,5 eves). Ami engem illet, nagyon szeretek itt elni, szeretem az orszagot, az embereket, a mentalitast. Eloszor egy kisvarosban eltunk par evig lent delen, aztan Parizs kozeli kulvarosaban. Ket eve ratalaltunk almaink hazara egy kis faluban (szinten nem messze Parizstol), most itt eldegelunk. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 18. 13:45330.

    Jaj igen, en is elfelejtettem megkoszoni Boncza-nak a los angeles-i virtualis kirandulast! Es csatlakozom msetulipanhoz: MEG MEG MEG!

     

    En sajnos elegge beteg lettem mult heten, ahogy melegebb lett, egyre tobbet ment a legkondi is es hala a hideg, szaraz levego "aldasos" hatasanak, teljesen kidoltem, meg az agybol is alig tudtam kiszallni. De kikuraltam magam jofajta otthoni Augmentinnel :-) Ma is ert egyebkent "kulturalis sokk", ugyhogy gondolkodoban vagyok, hogy visszavonjam-e a sminkrol szolo elozo hozzaszolasomat. Be kellett szaladnom a fiamek iskolajaba es az amerikai nemzetisegu igazgatononek feher strasszos muszempillaja volt, a szempilla tovebe volt ragasztva a strassz csik es a szelso pillak vegen is lebegett par, melle szivarvanyszinu szemhej. Az elso gondolatom az volt, hogy ha a tanuloknak IRASBAN tiltjak meg a kirivo oltozeket, lanyoknak a sminket, akkor most mi is van?

     

    Dubai-t otthon sajnos kezdik osszekapcsolni a magyar lanyok prostituciojaval, allitolag sok lany jar ki ezert-azert... Nyaron otthon nekem is volt belole egy kellemetlen szituacio, egy tavoli ismeros holgy kert segitseget, hogy mennenek megint Dubaiba, tudnek-e konkret szallodat ajanlani? (ok voltak mar egyszer, Edesanyamnak meselte az elmenyeit, o pedig mondta neki, hogy en mar voltam tobbszor). Persze amikor kiderult, hogy egy alkalom kivetelevel mind munka ugyben tortent latogatasrol volt szo, rogton kerdezgetni kezdett, hogy "je, de jo, mi a munkad?". Errol azonban nem szerettem volna vele beszelgetni, mert nem lehetett a szerzodesem miatt, igy terelni kezdtem a szot. Nem hiszem, hogy elfelejtem mostanaban az arckifejezeset :-) :-) Na az volt az utolso, hogy otthon errol szo esett. En sajnalom, hogy egyaltalan bekerult otthon a koztudatba ilyen ertelemben a "dubajozas".

    előzmény:
    msetulipan (328)
    2010-03-18  12:32
  23. 2010. március 18. 13:24329.

    én majd írok, ha lesz időm

    esetleg a hétvégén

     

    a tömegközlekedésről is akartam meg a kétnyelvűségről

     

    meg még ha van kérdés 

    előzmény:
    msetulipan (328)
    2010-03-18  12:32
  24. 2010. március 18. 12:32328.

    Lányok! Nagyon köszönöm a válaszokat! Így megnyugodtam. Scorpioqueen, sajnálom, hogy nem fürödhetsz egyet, de hátha összejön valahogy. Dubairól és bármelyik másik arab országról pedig várjuk (szerintem a többiek nevében is mondhatom) mindenféle tapasztalataidat. Én nem hallottam semmi negatívat Dubairól, mondjuk, nem is otthon élek. Ítélkezésben egyébként is mindig jók az emberek (azért nem írtam magyarokat, mert ez személyfüggő, nem kultúra:-)

     

    Köszi még egyszer mindenkinek Los Angelesből, Angliából, az arab országokból vagy a németektől... vagy egyenesen szép hazánkból Akárhonnan írhattok, mindenre kíváncsiak vagyunk

     
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (327)
    2010-03-18  10:02
  25. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 18. 10:02327.

    Es hogy pontos legyen a valasz: sajat tapasztalatom, tobbszor jartam Dubaiban. :-) Mondjuk ez mar rendesen szegyellnivalo Magyarorszagon, amilyen osszefuggesekkel emlitik, en inkabb melyen szoktam hallgatni, ha szobakerul.

    előzmény:
    msetulipan (323)
    2010-03-17  18:53

Címlap

top