Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. 2010. február 17. 20:50151.

    mar ne is haragudj, de ez az utolso mondatod nagyon csunya volt. eloszor is, honnan veszed ezt? masodszor pedig nagyon nem szep dolog az altalanositas.

     

     

    előzmény:
    feleselek (150)
    2010-02-17  20:19
  2. 2010. február 17. 20:19150.

    "a fiam beszamoloi alapjan mindig az amerikaiak reszerol, sokszor azt erzem, hogy az anyatejjel egyutt szivjak magukba a felsobbrendusegi erzest es a bunkosagot."

     

    Kifejezetten ellenszenvezek az USA-beliekkel! Az egyetlen "nép", amelyet utálok. Még csak nem is egy nép, nemzet, hanem minden más nációból a "legalja" került oda az elmúlt századokban véleményem szerint.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (143)
    2010-02-17  15:11
  3. 2010. február 17. 18:34149.
    Emma, köszi, de a következő felirat jött ki. Szuper... szerzői jogi dolgok miatt más országban nem nézhetik. Kár, de majd megszerzem valahogy.
     This video contains content from bbc, who has blocked it in your country on copyright grounds.
    előzmény:
    emma33 (147)
    2010-02-17  17:51
  4. 2010. február 17. 18:32148.

    Más bevándorló csoportok esetében még feltűnőbb az elszigeteltség, az asszimilálatlanság hiánya. Pl. ázsiaiak. Az a fura, hogy sokan közülük már nem is bevándorlók, hanem itt születtek, tehát tulajdonképpen asszimilálatlan etnikai kisebbségnek kellene nevezni őket, de az angolok ezekkel a részletekkel nem törődnek - bevándorló, tehát nem kívánatos.

     

    Az ázsiaiak a nagyvárosokban gettókban élnek és teljesen úgy élnek, mint otthon, amiben csak tehetik.  Érzik a feléjük áradó ellenségességet, és összezárnak önvédelemből. A muszlimok sokkal vallásosabbak lesznek, mint hazájukban voltak, az identitásuk alapjának tartják. Ráadásul nagyon sok olyan szokásuk van, ami nem a vallási előírásokból fakad, hanem a kultúra hagyománya - de ha vallásként hivatkoznak rá (pl. öltözködés, szerzett házasságok), akkor nem ítélhetik őket el.

    A britek próbálkoznak, pl. most az a téma , betiltsák-e a nők fejfedőit, és ha igen, melyiket stb.  

     

    Egyébként az ázsiai szubkontinens szokásait jól összefoglalta netuddki, én is pontosan ezeket tapasztalom. 

     

    Érdekesség még, hogy a BBC-t több ízben megvádolták, a kelet-európaikat használja a rasszista riportok lefedésére.  Ha általában  bevándorlók ellen ír, akkor a kelet európaiakat támadja, mert mi keresztények vagyunk és fehérek, így sem rasszizmussal, sem vallási intoleranciával nem lehet megvádolni azokat, akik minket támadnak. Majd maga a riport észrevétlenül kitágul, és már MINDEN bevándorlóról szól - de velünk kezdik. (Pl. a szülészetek a kelet-európai anyák miatt vannak bedugulva, de aztán tágul  a statisztika, és minden külföldi anya hibás.)

     

     Hogy ezt hogy lehet feldolgozni? szeretném azt írni,  hogy nem baj és nem érdekel. De azért nem mindig van így.  Persze, ha az embernek angol férje van, és nem "post- enlargement migrant", vagy ha értelmiségi, diplomás munkát végez, árnyalódik a kép. És a mindennapokban nem is jelent állandó problémát.  De ha megkérdezik, honnan jöttél, megmondom és zavart csend a válasz, az elég idegesítő (a csend oka, hogy semmit nem tudnak Mo-ról, és nem is érdekli őket a téma. ) Aztán a továbbiakban úgy kezelnek, mintha angol lennél.

     

    Kíváncsi vagyok, egy angol örülne-e ilyen fagyos fogadtatásnak bárhol a világon. 

    előzmény:
    emma33 (147)
    2010-02-17  17:51
  5. 2010. február 17. 17:51147.

    Van egy komédiasorozat, a "Lead Balloon", amelynek állandó szereplője egy sztereotíp kelet-európai takarítónő.  

    Viszonylag módos család, és naponta jön Magda, aki egy (szándékosan) soha meg nem nevezett kelet- európai országból származik. Morcos, negatív, szókimondó, és szerintük nem eléggé segítőkész.  A színésznő, aki játssza, angol, de a film készítője (mérgemre) azt nyilatkozta, neki ilyen tapasztalatai vannak "a" kelet-európiakkal (nem a kelet-európai bejárónőkkel...)  

     

    Itt egy jelenet belőle. Magda fel akar mondani, mert a pasi a füle hallatára azt mondta valakinek, nem fogok én elmosogtani, minek tartok kutyát, ha én ugatok. És Magda megsértődik.

     

    http://www.youtube.com/watch?v=G6l41gURDz4&feature=related

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2010. február 17. 17:27146.

    Nagyon érdekeseket írtok!

     

    MseTulipán, érdekes, amit a német eüről írsz. Én azt hallottam, hogy kb. a fizetésed 7%-át kell befizetned, és azért viszont nagyon jó ellátást kapsz (az angolhoz képest).

    Mi viszont 10%-ot fizetünk National Insurance Contribution címen, és ilyen a színvonal.    

    Nagyon érdekes lehet az arab ország is,  el bírom képzelni, milyen lehet, hogy drága csupakróm felhőkarcoló és alatta szemétdomb!

     

    Még a bevándorlókkal kapcsolatban akartam írni Angliáról. A kelet-európaikkal szembeni előítéletek.

    Amikor Mo csatlakozott az EU-hoz, akkor a britek nem korlátozták a kelet- európai munkavállalók számát. Részben tudatlanságból, mert fogalmuk sem volt, mekkora lesz a kivándorlás. Másrészt Angliában rengeteg olyan munka van, pl. répát szedni, csomagolni, amit egy angolnak derogál elvégezni , tehát mindig külfödiekkel csináltatják. A kormány úgy gondolta, így legalább legális és ellenőrizhető lesz a külföldi munkaerőpiac. A  hivatalos propaganda meg az volt, hogy ó, mi olyan mesetoleráns ország vagyunk, mi nem zárunk ki senkit, mint a TÖBBI MEGVETETT EU ORSZÁG. 

     

    Olyan 40 ezerre saccolták, hogy fognak jönni. Na, ehhez képest 2 év alatt elérte a kelet-európaiak száma az egymilliót! Nyilván mert a többi EU ország korlátozta, máshova nem nagyon tudtak menni, másrészt a nyelvtudás miatt, a legtöbben ugye angolul tudnak olyan szinten, hogy el tudnak boldogulni.

     

    A britek nagyon ellenségesen figyelték ezt kezdettől, sőt, elegük van, szerintük Anglia megtelt, ne jöhesssen be senki. Sajnálják tőlünk a jóléti rendszerüket, az iskoláikat, az eü-et.  És mivel nem voltak felkészülve, valóban okozott fennakadásokat, hogy helyenként megnőtt a lakosság, pl. tömegével beiskolázni angolul nem tudó kelet-európai gyerekeket.

    Mára mindenki beismeri, hogy ez hatalmas hiba volt, mármint a nem korlátozás. Ráadásul Anglia hatamas pénzügyi válságban van, sok családot sújt a munkanélküliség, emiatt a külföldiekkel szemben  a gyanakvés erősebb.

     

    A kelet-európai munkavállalóknak az a hírük, hogy keményen dolgoznak, megbízhatóak, de morcosak, rosszkedvűek, pesszimisták.  Eléggé elszigetelten élnek, részben, mert sokan csak ideiglenesre tervezik a kintlétet, másrészt nem nagyon fogadja be őket a társadalom, nem kíváncsiak rájuk.

    Persze általánosítani sem lehet, foglalkozás típusa szerint más megítélés alá esnek.  Nyilván, aki egyetemista, 20 éves, jobban forog társaságban és jobban otthon van, mint egy gyerekes család.

     

    folyt köv 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2010. február 17. 16:09145.

    sajnos ez nem amerikai dolog, bár ők híresen arról, milyen "tapintatosak" tudnak lenni...

    Ez az orrfújás dolog egyes iszlám országokban is így van. Nagyon szigorú higiéniai szabályaik vannak (az orrszívásos oldalt persze nem ismerem). Viszont itt a városunkban van egy kicsi nyelviskola, ahol egy iráni lány azért akart kijelenkezni az iskolából, mert a csoportjában volt egy srác, aki hangosan a tanítás alatt fújta az orrát... és ez a lány szerint undorító volt. Egy másik iráni nekem is mondta már, hogy zavarja, ha fújom az orrom... pedig én nem vagyok hangos, csak az orra előtt fújtam az enyémet... még úgy is zavarta, hogy én elfordultam.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (143)
    2010-02-17  15:11
  8. 2010. február 17. 16:06144.

    Bármennyire is próbálunk multikultúrálisak lenni, akkor sem tudunk teljesen elvonatkoztatni ezektől a különbségektől. Egyetértek veled a fiad kiküldésével kapcsolatban, és nekem is az jut eszembe, hogy nem ez a kultúrált. De ez is tényleg az, hogy mi mit szoktunk meg.

     

    Most vagy azt kéne, hogy elfogadnák ők is a többiek úgy, ahogy vannak, vagy alkalmazkodnánk az adott kultúrához. Ez viszont ugye nehéz, ahogy írtad, mert nagyon nagyon sok féle kultúrkör él együtt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (143)
    2010-02-17  15:11
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 15:11143.

    Sajnos ettol fuggetlenul azert csak van naluk is gonoszsag es rosszindulat (hiaba, gyerekek...), de a fiam beszamoloi alapjan mindig az amerikaiak reszerol, sokszor azt erzem, hogy az anyatejjel egyutt szivjak magukba a felsobbrendusegi erzest es a bunkosagot. Az amerikai tanarnoje siman kizavarta a fiamat orarol, amikor meg volt fazva es zsebkendobe fujta az orrat, mivel az undorito. Ok mit csinalnak? Szivjak, majd kikopik. Ja, ez tenyleg nem az! Elnezest a gusztustalansagert, de most ez eszembejutott. Szegeny teljesen meg volt dobbenve, nem ertette, hogy miert tortent? Es gondolhatjatok milyen erzes volt elmagyarazni, hogy azert, mert szerintuk a papirzsebkendo hasznalata kulturalatlansag, az orrszivas viszont nem... Nekunk nagy szerencsenk van, mert a gyerkoc nagyon nyitott szemelyiseg es olyan termeszeteskent kezeli ezt a multikulturalis kornyezetet, hogy jo nezni, de egy zarkozottabb gyerek nagyon szenvedhetne tole.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911414 (142)
    2010-02-17  15:00
  10. Torolt_felhasznalo_911414
    Torolt_felhasznalo_911414
    2010. február 17. 15:00142.
    Így van. Teljesen egyetértek. Nem megy folyamatosan, hogy kinek drágább, csillogósabb, szebb a polója, nadrágja. Mindenki "egy szinten" van, nem megy csupán előítéletből a gyűlölködés, rivalizálás. Könnyebben elfogadják egymást a diákok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (141)
    2010-02-17  14:52
  11. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 14:52141.

    Itt minden iskolaban kotelezo az egyenruha, a fiameknal is. Szereti o is, mert jo anyagbol keszult, kellemes viselet is es tenyleg olyan kis szepen neznek ki benne. Es az osszetartas, na az aztan van! Plane, amikor a masik iskolasokkal kell osszebalhezni, akkor aztan egybetomorulnek az egyenruhaikban es nagyon buszken tudnak harcolni! De tenyleg minden gyerekrol meg lehet mondani, hogy melyik iskolaba jar, akar 50 meterrol is, teljesen jol azonositja oket az egyenruha :-)

     

    En azert vagyok egyenruha-parti, mert igy vegre megint minden gyerek egyforma, nincsenek dragabbnal dragabb farmerek, ingek, betonra zselezett haj, teljesen mindegy, hogy indiai, pakisztani, libanoni, spanyol, amerikai, magyar, del-koreai, mind ugyanolyanok. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911414 (140)
    2010-02-17  14:46
  12. Torolt_felhasznalo_911414
    Torolt_felhasznalo_911414
    2010. február 17. 14:46140.
    Érdekesek ezek a különböző öltözködéses dolgok. Nagyon tetszik filmekbe mikor az iskolákban, legyen az középiskola vagy főiskola, egyetem egyenruhát hordanak. Lehet érezni az összetartást, azt hogy egy iskolát képviselnek. Nekem nagyon szimpatikus ez. Filmeken kivűl sajnos nem volt szerencsém máshol találkozni ilyennel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (131)
    2010-02-17  12:31
  13. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 14:27139.
    Igen, igy van.
    előzmény:
    PetPetra (136)
    2010-02-17  13:57
  14. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 14:23138.

    Igen, ferfiak (kulonosen az indiaiak) eloszeretettel furdoznek a tengerben! Egyebkent a setanyokon helyi csaladok is szoktak piknikezni, kiulnek a gyerekekkel, aztan csak ugy vannak a tengerparton. Multkor lattam ket tiz ev koruli kislanyt abaya-ban furdeni, hat mondjuk annyira nem irigyeltem meg toluk, attol feltem, hogy mikor huzza le oket az atizesedett textilia.

     

    Azt en sajnos nem tudom megitelni, hogy VALOJABAN hogyan bannak a nokkel, sokmindent lehet pro es kontra is olvasni, de mivel sajat, szemelyes tapasztalatom nincs, igy nem szeretnek ebben nyilatkozni, mert csak talalgatni tudnek. Azt tudom, hogy sok no dolgozik hivatalokban, tanitanak, stb., de hogy ettol valtozik-e valamit a helyzetuk, errol fogalmam sincs.

     

    Meg egy-ket erdekesseg: ugye otthon 3 evrol 2 evre csokkentettek a GYES-t. Itt tudjatok mi a helyzet? Mivel MINDEN csaladnak van egy (altalaban indiai) hazvezetonoje, a nok 20 napig maradnak otthon a babaval. Utana megy minden a szokasos kerekvagasban, a hazvezetono gondoskodik a gyermekrol, teljes mertekben o latja el, a szulok csak a jatek-babusgatas erejeig toltenek vele idot. Ennek ellenere rendkivul modon tisztelik es szeretik a gyerekek a szuleiket, meg felnott- illetve kozepkorukban is! Az anya szava szent es serthetetlen. Valas letezik, el lehet valni egymastol, de ha van gyermek, akkor CSAKIS az apahoz kerulhet, elkephelhetetlen szamukra, hogy az anya nevelje a gyermeket. Ezek a dolgok szamunkra peldaul elkepzelhetetlenek, de itt teljesen mindennapos, sot, mukodik.

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (137)
    2010-02-17  14:11
  15. 2010. február 17. 14:11137.
    Most felmerül a kérdés, hogy akkor férfiakat meg szoktál látni? És nem kezelik a nőket háttérben tehát alsóbb rendűnek? Olyan jó olvasni ezeket a történeteket, én mondjuk nem tudom hogy viseltetnék ilyen körülmények közt, de neked respect, mindezért ;)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (135)
    2010-02-17  13:45
  16. 2010. február 17. 13:57136.

    "Nem ritka sajnos, de nem is kellene nekik felhaborodniuk, amiert nem szeretik oket, ezt tiszteletben kell tartani es kesz, nem otthon vagyunk."

     

    Igen, én is erről szoktam beszélni, amikor ez a téma merül fel, meg írtam már korábban is. A látogatóknak is tisztelni kell az általuk látogatott ország kultúráját. Ez sokszor nincs meg, pláne azoknál a népeknél, akik elvileg nagyon toleránsok. Csak sajnos a saját hazádban könnyű toleránsknak lenni, de ha elmész máshova, akkor nem várhatod el, hogy  más is toleráns legyen

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (131)
    2010-02-17  12:31
  17. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 13:45135.
    Nem jott at a link, de azert rakerestem a burkinire :-) Nem rossz, siman bevallalnam, de sajnos noket egyaltalan a viz kozeleben sem szoktam latni :-(
    előzmény:
    msetulipan (134)
    2010-02-17  13:30
  18. 2010. február 17. 13:30134.

    Nem tudom, ilyesmit szabad-e nálatok, de van, aki más országban burkinit hord. Nézd meg ezt a linket. Sajna napozni ebben sem lehet, de fürödni:-))), azt biztos.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (131)
    2010-02-17  12:31
  19. 2010. február 17. 13:26133.
    persze, igazad van, én is látom a különbséget
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911414 (130)
    2010-02-17  12:20
  20. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 13:09132.
    Meg annyit az oltozkodesrol, hogy meg sehol a vilagban nem lattam ennyi szexisen jol oltozott not, anelkul, hogy koldokig kivagott felsokben rohangalnanak, mint itt! Nagyon rafinaltan, nagyon szepen tudnak oltozkodni, legfokeppen pedig mindig az utolso trendnek megfeleloen anelkul, hogy megsertenek az oltozkodesre vonatkozo szabalyokat (ertem ez alatt azokat a noket, akik fiatalabbak es nem abaya-t viselnek, bar az alol is sokszor kivillan a garantaltan eredeti Gucci, Dolce Gabbana, Prada, stb.) :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (131)
    2010-02-17  12:31
  21. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 12:31131.

    Mivel iszlam orszag, a nok abaya-t viselnek, kb. 12-13 eves koruktol. A szine fekete, kendovel fedik el a hajukat es a nyakukat. Az idosebb korosztaly az arcat is elfedi ugy, hogy csak a ket szemuk latszik ki, illetve sokan kesztyut is viselnek hozza. Lehet elsore azt mondja az ember, azt a mindenit micsoda elnyomas, de nezzuk csak a praktikussagi okait: nyaron nem ritka, hogy 60 fok napkozben a homerseklet, igy gyakorlatilag szigetel is, nem engedi at a Nap perzselo sugarait, a kendo pedig ved a portol, homoktol, amibol bizony sok van errefele.

     

    Irott-iratlan "szabaly" a nem muszlimak reszere hosszuszaru nadrag (vagy hosszu szoknya) illetve olyan felso viselese, amely lehetoleg fedi a felkart is. Igyekszem is mindig a betartasara, multkor a hypermarketben guggoltam kb. 5 percig egy polc elott es hiaba volt rajtam hosszu felso, amit allandoan huzgaltam, kilogott kb. 2 centi a derekambol. Egyszer odalepett hozzam egy kedves filippino elado kislany, csak azt vettem eszre, hogy jol lehuzza a derekamra a felsot, mosolyog ram es azt mondja: elnezest holgyem, de tudja... Jobb lesz igy! :-) Na akkor kepzeljetek el, hogy hogy neztek azt az amerikai holgyet, aki egy ujjatlan miniruhaban jott-ment a bevasarlokozpontban. Nem ritka sajnos, de nem is kellene nekik felhaborodniuk, amiert nem szeretik oket, ezt tiszteletben kell tartani es kesz, nem otthon vagyunk.

     

    Ezek utan talalos kerdes: szerintetek melyik a kellemesebb viselet? :-) Az abaya, amely szellos es konnyu anyagbol van, vagy a hosszu farmer hosszu felsovel? En nagyon komolyan gondolkodom egy abaya beszerzesen pontosan ezekbol az okokbol kifolyolag, de elotte meg szeretnek errol beszelni egy szinten itt elo, ide hazasodott magyar holgy ismerosommel, mert nem szeretnek senkit megserteni a jogtalan viselesevel.

     

    A fentiek miatt sajnos kizart a tengerpart furdes celjabol, pedig itt van tolunk 300 meterre es finom homokos, lassan melyulo, verzik erte a szivem :-(

    előzmény:
    msetulipan (129)
    2010-02-17  12:08
  22. Torolt_felhasznalo_911414
    Torolt_felhasznalo_911414
    2010. február 17. 12:20130.
    Félreértés ne essék! Nem azért írtam ezt a szemetelős dolgot, mert általánosítani akartam, csak annyi az oka, hogy nekem mikor hazaértem ez volt a legfeltűnőbb "tény". Magyarország messze olyan tiszta ország mint például a szomszédos Ausztria. Ha tehetném, minden embert arra bíztatnék, kérnék, hogy csináljunk rendet, tisztaságot, de egyedül kevés lennék egy ilyen "kampányhoz". Rengeteget számít a tisztaság, hol csak egy lakásban, hol egy városban, hol egy országban.
    előzmény:
    msetulipan (129)
    2010-02-17  12:08
  23. 2010. február 17. 12:08129.

    scorpionqueen,Bocs, lehet, hogy elsikkadt az előző sok dumámban, de írnál az írott és íratlan öltözködési szabályokról, amiket említettél? Köszi:-)

     

    Szemetelés: szerintem ez Magyarországon is attól függ, hol élsz. A kisebb helyeken sokszor nagyon komolyan veszik, hogy rend legyen a portád körül, és hogy te magad is rendes legyél... ne szemetelj.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (126)
    2010-02-17  11:37
  24. Torolt_felhasznalo_911414
    Torolt_felhasznalo_911414
    2010. február 17. 11:47128.
    Nagy valószínűséggel nem lenne szimpatikus neki Magyarország és ezzel együtt a magyar emberek sem. Azzal szembesülne minden áldott nap, hogy el kell viselnie a helyzetet. Biztos nem a legjobb dolog a jóból a "kevésbé jóba" csöppeni.
    előzmény:
    PetPetra (127)
    2010-02-17  11:40
  25. 2010. február 17. 11:40127.
    Szerintem alapvetően a szemetelés, mint jelenség az emberekből kiindulva vezet ahhoz, amihez. Lehet mondani, hogy oké, miért nem takarítjuk, de amíg mindenki eldobálja a csikket, addig felelsges takarítani is, mert pillanatok alatt újra koszosz lesz. Svájcban mondjuk egy darab kosz, vagy kutyaszar sincs az utcákon. Sok ilyen kultárális eltérés van, amit nem veszünk észre addig, amíg nem lakunk ott. Kíváncsi lennék, ha mondjuk egy svájci férfi házasodna magyarországra, akkor ezt hogy viselné.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911414 (124)
    2010-02-17  10:41

Címlap

top