Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élet PÉNZ nélkül

Damil1
Létrehozva: 2010. augusztus 22. 10:07

Most találtam ezt a cikket:

http://atv.hu/cikk/20100822_a_gazdasagtalan_embe r_ket_eve_el_penz_nelkul?source=hirkereso

 

Egy 31 éves férfiről szól, aki teljesen önellátó, nem használ pénzt.

Amit eszik, megtermeli önmaga. Napelemet használ a laptopjához .

 

Múltkor olvastam, hogy egy magyar férfi is kipróbált hasonlót. Hagyományos, vesszőből és sárból, saját maga építette házban él, és önellátó gazdálkodást folytat. Neki is az a célja, hogy ne legyen szüksége pénzre egyáltalán.

(Sajnos, ezt a cikket nem találom, elég régen volt, talán valamikor tavasszal.)

 

Igazuk van!

Ma minden a pénz körül forog, pedig már az indiánok is megmondták, hogy az életterüket elfoglaló és elpusztító emberek, ha az utolsó bölényt is lelőtték, rá fognak jönni, hogy a pénzt nem lehet megenni.

A föld mindent megad, amire szükségünk van, mégis inkább pénzt adunk érte, és vegyszereket eszünk, vegyszereket kenünk magunkra, és vegyszereket állítunk elő pénzért.

 

Fiatal ismerősöm is azt mondta, elege van az egészből, a hitelekből, a rezsiből, a napi rabszolgamunkából. Szíve szerint kiköltözne az erdőbe, építene egy faházat, és ott élne, azt enné, amit megtermel, tartana állatot.

Végül is, évezredeken át éltek így az emberek.

 

El tudjátok képzelni, hogy hasonló módon éljetek? 

Szerintetek mennyi ideig bírnátok egy ilyen életmódot? Élveznétek? 


 

 

  1. Torolt_felhasznalo_411316
    Torolt_felhasznalo_411316
    2010. augusztus 22. 10:4326.
    Én is már törtem ilyenen a fejem . De adot nyomtak mindennre . Van telked fizetsz ha van ház is rajta mindegy miből és milyen legfenebb az összeg változik és megint fizetsz - és jövedelenm adot is kiszámitsák neked mert ha már több álatod van azután máris kell . Vegetáriánus életmod meg nem minden szervezet birja .
    De állatartás nélkül átérni a tiszta proteinre kinai modra - na ugy elképzelhető - viszont annál már nagyfoku ismeret is kel mi az ami ehető és mi nem.
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  2. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 10:4325.

    Az is eszembe jutott, hogy hány család van most bajban, mert nincs pénzük. Nekik biztosan segítség lenne, ha elkezdenének gazdálkodni, állatot tartani, kertet művelni, és azt ennék, amit megtermelnek.

     

    Végül is mire kell a pénz? Kajára!

     

     

    idézet:
    Damil1 (14)
    2010-08-22 10:28:00

    a masik dolog , ami miatt ez a "termeljuk meg amit eszunk" nem stimmel : miert tert at az egesz foldkerekseg az intenziv kajatermelesre , szerinted?

    Mert sok embert , sok varosba tomorult embert , nem lehetett etetni kertkapargatassal.... nezz utana , kozgazdasagtan pl szelesen targyalja , es ez mar lassan tortenelem
    előzmény:
    Damil1 (14)
    2010-08-22  10:28
  3. Torolt_felhasznalo_635991
    Torolt_felhasznalo_635991
    2010. augusztus 22. 10:4224.

    Igen, ezeket a dolgokat konyvbol mar nem lehet megtanulni.

    Regen beleszulettek az emberek, ezert tudtak igy elni.

     

    Nekem azert hianyozna, hogy azokrol a dolgokrolm  amiket tanultam a suliban, nem lathatok legalabb kepeket vagy eselyem sincs megnezni oket. 

     

    Szerintem azert a mai vilagban is lehet sporolni, csak nehezebb, mert a fogyasztoi tarsadalom sok dolgot igyekszik belenk taplalni. Viszont, ha van lehetoseged felretenni penzt, akkor sok mindenre aldozhatsz, ami kulturalis erteket kepvisel. 

     

    En is szivesen lemegyek egy hetre vagy egy honapra egy paraszthazba, de akkor is hasznaloma dezodoromat a fogkefemet stb...raadasul ha leraknanak egy ret kozepere, tenyleg nem tudnam, hogy mihez kezdjek hosszu tavon...

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_749467 (12)
    2010-08-22  10:24
  4. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. augusztus 22. 10:4123.

    Semmilyen módon nem élvezném. Számomra a természet a szépen kitaposott gyalogút az erdő közepén. Nem szeretek közvetlenül érintkezni a természettel.

     

    Városi ember vagyok, városban szeretek élni, ez a környezet természetes számomra. Szeretem, megszoktam azt a komfortot, amit a modern élet ad.

    Szeretem a csapvizet, szeretem a villanyvilágítást, szeretem a mikrohullámú sütőt. Szeretek mindent, ami kényelmessé teszi az életet. 

    Nem hinném, hogy bármi módon "jobb" lennék, ha a természetemtől távol álló létformát erőltetnék magamra. 

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  5. 2010. augusztus 22. 10:3822.
    tehat ugy el mint egy csoves. celtalanul csak teng leng se no se gyerek semmi. szerintem ez nem jo elet :o
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  6. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 10:3721.

    En ezt nem igy nezem es nem irigylem azt , aki ezt megengedheti maganak... a gazdag dolga az , hogy fogyasszon . Valahogy ez a penz visszakerul a forgalomba...

    Azon pedig kar sopankodni , hogy a penzet nem osztja szet a raszurolok kozott.... a jonep a kommunizmus ellen szavazott : akkor volt az az iranyzat  , hogy mindenkinek mindenbol legyen egyenlo tortaresz .... stb

    Krokodilkonnynek tunik a szegenyekrol lenyomott strofa....

    előzmény:
    Damil1 (14)
    2010-08-22  10:28
  7. Torolt_felhasznalo_635991
    Torolt_felhasznalo_635991
    2010. augusztus 22. 10:3720.

    Jo, nem igy értettem az aktiv eletet. Tenyleg rossz volt a kifejezes. Szoval igen, egesz nap dolgoztak , ami sokkal egeszesegebb, mint ma, viszont a napi dolgokon kivul a vilagbol sokkal kevesebbet lattak.

     

    Egyebkent Mama is azt mondja, hogy sosem szenvedtek semmiben hianyt, meg valahogy azon is tultettek magukat, amikor be kellett szolgaltatni stb...

    előzmény:
    Damil1 (9)
    2010-08-22  10:22
  8. 2010. augusztus 22. 10:3619.

    Azt nem írják.

     

    A magyar férfiről szóló cikket pedig sehogy sem sikerült megtalálni.

     

    előzmény:
    netuddki990 (17)
    2010-08-22  10:34
  9. 2010. augusztus 22. 10:3418.

    Tegnap volt egy topik, horror receptek címmel.

    Azt gondolom, ősatyáink meg attól kaptak volna hányingert, hogy az egész csirkéből megeszik az emberek a mellét, a többi része meg megy a hulladékba.

     

    Van egy angol sorozat, az pasi olyan kajákat szokott készíteni, amihez erdőn-mezőn szedi az összetevőket. Mókuspörkölt, erdei bogyók, vadalma.

    Nagyszüleim csináltak a háború után sokszor a csalánból is főzeléket, meg ették a gyerekek a papsajtot, áfonyát, csipkebogyót.

     

    Ma már furcsán néznének rám, ha "szemet vetek" egy kövér kecskebéka combjára, vagy pár jól fejlett éti csigára, a galambörköltről nem beszélve.

    Lassan a nyuszi is inkább csak házi kedvenc, és "egzotikus" italnak számít a bodzaszörp is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  10. 2010. augusztus 22. 10:3417.
    És a netre mivel fizetett elő?
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  11. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 10:3316.

    Aha ! Kirandul a "hogyan is lehetett"-ben - boldog ember !

    Sabbatikus ev : nem az elkoptatott vilagkoruli utat valasztotta....ujitott , eredeti otlet - valoszinuleg konyv koveti es Kovacs Andras megveszi es sohajtozik . Vagy feltelepszik egy fara a vacratoti horgasztelek  20m2-es telken 

     

    A cim egy kicsit felrevezeto

    előzmény:
    Damil1 (13)
    2010-08-22  10:26
  12. 2010. augusztus 22. 10:3215.

    hat ez az h meg ez sem valosithato meg..de nem hiszem h ez csak mo.-on van igy...ahol mar MINDENNEK tulajdonosa van, ott ez bizony lopasnak szamit..

     

     

    de en meg ebben a penzes vilagban is megvalositanam ha tehetnem h kimegyek a vilag vegere lakni.sot, az en almomnak eleg nagy anyagi szuksegletei vannak. 

    auto kell, meg szamitogep/az otthonrol vegzett munkara meg az nlc-re/ meg haziko eleve, en azert elviselnem ha lenne aram meg melegviz is:) mondjuk tv nem kene. 

     

    jaj de jo lenne. 

    nem csak hetvegere hasznalnam hanem bekoltoznek honapokra. vagy akar egesz eletemre. bizony. 

    előzmény:
    Damil1 (6)
    2010-08-22  10:19
  13. 2010. augusztus 22. 10:2814.

    Az is eszembe jutott, hogy hány család van most bajban, mert nincs pénzük. Nekik biztosan segítség lenne, ha elkezdenének gazdálkodni, állatot tartani, kertet művelni, és azt ennék, amit megtermelnek.

     

    Végül is mire kell a pénz? Kajára!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  14. 2010. augusztus 22. 10:2613.

    A cikkben leírják, hogy azt vállalta, hogy egy évre kiiktatja magát a gazdaságból.

    Ez sikerült neki!

     

    Gondolom, ez nem azonos azzal, hogy mindenét eldobja, és a semmiből kezd élni.

     

    Ahhoz képest, hogy sokan már két hét sátorozást sem bírnak ki, mert hiányzik a tévé, a DVD, a mozi, a pláza, a pénzköltés.

    előzmény:
    eda-1952 (10)
    2010-08-22  10:22
  15. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 10:2412.

    nosztalgia ? hogyan ? az ilyen almodozo ember mar cementbe es bitumenes utra szuletett....

    ehenhalna a nagy ahitott termeszet lagy olen a GPS nelkul...

    meg a fold tul alacsonyan van : ki kell gyomlalni a gazt az eledel kozul...

    meg tudni is kene , melyik az eledel melyik nem az eledel  a sok burjanzo zold kozul...

    Ez valami gyerekes utopia gazdageknal

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635991 (4)
    2010-08-22  10:18
  16. 2010. augusztus 22. 10:2311.

    Azért azt hiszem, jó lenne minden szempontból, ha egy évre mindenki kipróbálná, milyen így élni.

    Aki ebben is a luxus körüményeket haszjolja, az mondjuk vehetne egy lakatlan szigetet, és ott játszhatna hajótöröttet, vagy hasonlók.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_203023 (3)
    2010-08-22  10:16
  17. 2010. augusztus 22. 10:2210.
    Nem önellátó: a lakókocsiját gyárban állították elő, úgyszintén a laptopot, napelemet, a fogkrémhez fogkeféje is van gondolom, egész biztosan az élelme közt is akad, amit nem ő termel meg. Tehát kellett (és kell) legyen pénze, hogy az önellátáshoz szükséges dolgokat megvegye.
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  18. 2010. augusztus 22. 10:229.

    Az én nagyim elmesélése alapján jóval aktívabb életet éltek, mint mi.

    Reggel kelés, irány a munka, este hazaesni, lefeküdni, és kezdeni előlről.

    A meló 99%-ban ülőmunka, kivéve ha valaki mondjuk aerobik oktató.

     

    Egyébként ma sem könnyű élni. De akkor maguknak dolgoztak.

    Most másoknak dolgozunk, így hiába vagyunk még szorgalmasabbak, csak az ő zsebük lesz tele, a miénk nem.

    Régen, ha valaki keményen dolgozott, több eredményt tudott felmutatni.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635991 (4)
    2010-08-22  10:18
  19. 2010. augusztus 22. 10:218.

    én nagyon örülnék, ha úgy élhetnék, hogy megtermelnék magamnak mindent ami kell.

     

    igazából az egészhez csak egy kezdőtőke kell, teljesen pénz nélkül semmi nem megy. de ha már berendezkedett az ember, akkor az egész folyamat megy magától.

     

    de amíg nincs meg az embernek a kezdőtőkéje se, akkor sose jut el arra a szintre, hogy majd fából épít házat az erdőben (bazi drága a fa.. és akkor még másról nem is beszéltünk)

     

    Úgyhogy ördögi kör ez, mert pénz nélkül nem lehet ilyen életet élni.

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  20. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 10:207.

    Huuu , az ilyen elet megkezdesehez kell aztan sok penz..... a sok penzes erdolako mar a termeszetet is privatizalja ???

     

    Es akkor hogy megy a porenep gombaszni es rozset gyujteni , meg szamocat ?

    Gondolom maganterulet az erdei gazdag csolako osparkja ?

     

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  21. 2010. augusztus 22. 10:196.

    Azon gondolkodom, hogy ez nálunk gyakorlatilag megvalósíthatatlan lenne.

    Fával akkor lehet fűteni, ha megveszi valaki. Nincs olyan, hogy bemegy az erdőbe, és "gallyaz", mert akkkor tulajdonképpen lop az erdészettől. Kéne hozzá egy saját erdő, ahol ezt megteheti.

     

    Ez csak az egyik dolog.

    Ha felhúz valaki egy faházat az erdőben, engedély nélkül, simán lebontanák, vagy fizesse ki a területet, az építési engedélyt, és a büntetést, és maradhat.

     

    Borzasztó...

     

    De úgy el tudnám képzelni a dolgot, hogy egy falusi parasztházban, vagy egy jó tanyán valaki saját magának termeli a zöldségeket, magának tart állatokat, azoknak a takarmányt, és az egész család kiveszi a részét a munkából. Ha a kút vize tiszta (lenne), az is megoldható. 

    Áram nélkül is lehet élni, hisz 100 éve se volt.

     

    Szóval így el tudnám képzelni.

     

    előzmény:
    colazione (2)
    2010-08-22  10:13
  22. Torolt_felhasznalo_447996
    Torolt_felhasznalo_447996
    2010. augusztus 22. 10:185.
    Néha nekem is támad ilyen gondolatom, de azért sok minden hiányozna . PL. a könyvek. Egyébként nagy kedvencem , a Part c. film pont ilyesmiről szól.
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  23. Torolt_felhasznalo_635991
    Torolt_felhasznalo_635991
    2010. augusztus 22. 10:184.

    De akkor a laptopjat mibol vette?

     

     

    Szerintem szep es nosztalgikus az az eletmod, amit leirtal, csak kerdes, hogy a mai vilagban mennyire lehet illetve erdemes igy elni. 

    Igaz, hogy sok a stressz es tenyleg rengeteg karos anyag felhalmozodik a szervezetunkben, viszont sokkal aktivabban elunk, mint 50-100 evvel ezelott ( nem a nemesi retegrol beszelek).

     

    Most, ha szerencsed van, jo allasod van, lehetoseged van utazni, rengeteg olyan dolgot lathatsz, amire korabban egy atlag embernek nem volt lehetosege. Viszont akkoriban dolgoztak a foldeken, volt sajat boruk, este osszegyultek a fonoban, volt tarsasagi elet. A nagyim elmeselese alapjan megsem volt konnyu eletuk. 

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  24. Torolt_felhasznalo_203023
    Torolt_felhasznalo_203023
    2010. augusztus 22. 10:163.

    az a baj, hogy az élet nevű társasjátékban a pénz a katalizátor. megteheted hogy kimégy az erdőbe, de ha azt sokan teszik akkor válság lesz és MINDENKI ki kell menjen. és a vörösmarty téren lehet majd nyíllal galambra vadászni ha nagy az éhség.

    úgyhogy menjen mindenki kempingbe 2 hétig nyáron, a többi időben meg éljünk a megszokott módon:)

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  25. 2010. augusztus 22. 10:132.

    en mindenkepp elveznem az erdoben lakast.

    a penz nelkuliseget csak es kizarolag akkor ha tenyleg meg tudnek elni nelkule. de h kiprobalnam az biztos

     

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07

Címlap

top