Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Menekülnek a magyar orvosok?

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. január 26. 07:41
Soha ennyi orvos nem akart külföldön dolgozni, mint 2010-ben. A hírt Winkler Nóra kommentálja.

Tovább a cikkre...
  1. 2011. január 27. 12:14126.
    Külföldön a bérek ötszörösek, de azt senki sem mondja, hogy az árak is!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  2. 2011. január 27. 11:21125.
    Mi a gaz az NHS-el belulrol? En is Angliaban elek, erdekelne.
    előzmény:
    Caithleen (123)
    2011-01-27  10:19
  3. Torolt_felhasznalo_158041
    Torolt_felhasznalo_158041
    2011. január 27. 10:39124.

    Nem találok benne semmi kivetni valót, hogy a fiatal orvosok külföldre mennek dolgozni.

    Ez hosszú távon az országnak igencsak hasznos lehet, hisz többségük tapasztalatot gyűjtve, kifogástalan nyelvtudással tér haza. 

    Ha ezeket utána itthon hasznosítják, akkor hálásak lehetünk a lehetőségért.

    A későbbi orvosképzésben részt tudnak majd venni, meg tudják tartani az órákat angol nyelven is. 

    Aztán ha vezető pozicíóba kerülnek, talán megpróbálják nyugati szintre emelni a gyógyítás művészetét. 

     

    (Ha visszatekintünk a történelembe, régen csak úgy válhatott valaki mesterré, ha bejárta a világot tapasztalatokért.)

     

    Engem jobban zavar, ha laza munkafegyelemmel rendelkező orvost látok a kórházainkban. Azokat nem ártana elküldeni egy kis tapasztalat szerzésre némely nyugati kórházba, (nem egy huszadrendű lepukkant elfekvőre gondolok, hanem ahol a gyógyítás magas színvonalon folyik. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  4. 2011. január 27. 10:19123.

    Nem olvastam vegig a topikot, csak itt-ott.

     

    Nos, en dolgoztam itteni (Anglia) orvoskozvetitesben egy angol cegnek. Nyomat nem lattam az ideozonlo nagyszamu magyar orvosnak, a felettesem (a cegtulajdonos) allandoan faggatott is, vajon mi az oka, hogy olyan kevesen vannak tolunk jelentkezok a mas kelet-europai, de meg gorog orvosok aranyahoz kepest is.

    Egyik nyilvan a letszam, hiszen "kis nemzet" vagyunk, de a masik, amit en tapasztaltam, hogy a nyelvvel elegge hadilabon allt az a keves jelentkezo is. Illetve azt szurtem le, hogy nem annyira vallalkozoszellemuek (vagy elkeseredettek?), mint mas K-E-i orszagokban.

    Egyebkent a masik tapasztalat pedig, (ezt hallomasbol tudom) hogy azok vannak am tobben, akik igenis visszamennek Mo-ra egy bizonyos ido utan. Ugyhogy nem kell sem annyira siratni, sem annyira szidni az eljovoket, mert tobbseguk visszamegy, es ugymond hazaviszi a kf-i tapasztalatot, neadjisten kis toket, es lehet, hogy stabilabban, nem annyira kiszolgaltatottan all vissza az otthoni rendszerbe. Ez mindenkinek nyereseg.

    Arra is rajonnek sokan az ideerkezok, hogy nem is annyira rossz az a magyar egeszsegugyi rendszer, ha mondjuk kiprobaljak az NHS-t belulrol;-)

    Persze, lehet, hogy az elmult 2 evben radikalisan megvaltozott a helyzet, azota nincsen abszolut friss, csak kozvetett infom a temarol.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  5. 2011. január 27. 09:50122.

    sziasztok!

     

    Hat en is utalom az orvosi kamara uszito hazugsagait, hogy hany embernek fordult mar meg a fejeben a kulfoldi munka de persze tenyek sehol, hogy hanyan mennek, meg hanyan jonnek vissza ugye, mert rengetegen vannak akik csak par evet dolgoznak kulfoldon aztan jonnek vissza.

     

    De az is teny sajnos, hogy evek ota keresek a hatvaneves haziorvosom helyett mast, mert fiatalabb haziorvost akarok, de a valasztek az a tobbi hatvaneves haziorvos.

     

    Aki tud szakmailag ES emberileg normalis haziorvost a 11. kerben, az szoljon!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_783768
    Torolt_felhasznalo_783768
    2011. január 27. 01:54121.

    en mar  vagy  3  honappal  ezelott  beirtam  az  izraeli  forumba,  hogy  majdnem minden  zsido (  JO!)  orvos  elment  mar  Pestrol  es  a nagyobb magyar  varoskakbol.

    Errefel rogton  kirugtak.

     

    Bojana---mit  sopankodsz?

     

    Ez  van,---Te  imadsz  ott  lenni,  hat  csak  vigyazz,  hogy  ne  zabalj  tul  sokat,  nehogy  mefajduljon  a hasad.

     

    :-)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114605 (120)
    2011-01-26  23:04
  7. Torolt_felhasznalo_114605
    Torolt_felhasznalo_114605
    2011. január 26. 23:04120.

    Szörnyű! Pár héttel ezelőtt a rádióban volt egy műsor, hogy a nőgyógyászok milyen sok pénzt elkérnek a szülő nőktől. A Szövetségtől az elnököt megkérdezték, hogyan is működik ez? Ő azzal védekezett, ha valaki külön megkér egy orvost, hogy jöjjön be hozzá a szabad idejéből, azt -természetesen- meg kell fizetni. Míg aki éppen bent van ügyeletben, ingyen ellátja a kismamát.

    *

    Igen. Ellátja. Ha szerencsénk van, jól, ha nincs szerencsén, akkor... lehet imádkozni....

    *

    S, a jó orvosok? Átmennek maszekba, vagy kimennek.

    Ez borzalom.

    *

    Édesanyámat 6,5 éven át ápoltam, jól tudom mit beszélek. Ez idő alatt egyszer vittem be kórházba, mert én kaptam tüdőgyulladást. Hülye fejemmel azt hittem, Édesanyámat kb. 1 hétig ellátják, s addig én is felépülök. Nem úgy lett, ahogyan elterveztem! Bevittem keddi napon a kórházba bepelenkázva. Oda tették az ételét, s nem etette meg senki. Szerdán du. ment be a leányom, sírva jött haza, hogy szerencsétlen nagymamája olyan éhes, mindent megevett, amit csak bevitt neki. Összeszorult a szívem, és összeszorítottam a fogam, s bementem Édesanyámért csütörtökön reggel. Ennyit az egészségügyről. Akkor az akkori főorvosnő leordította a fejem, hogy nem lehet csak így elhozni, de nem érdekelt. Mondtam is, nem hagyom itt, mert elteszik a másvilágra. Majd otthon kinlódom. Imádkozom, s reménykedem, hogy túl élem ezt a ,,kalandot". Túléltem. Még utána sokáig ápoltam Szegénykémet.

    Akkor tudtam meg, hogy egyetlen nővérre - ennek kb. 5 éve is van - 32 beteg jut! Kérdezem, hogyan lehet ezt a betegmennyiséget becsülettel ellátni? Ha csak figyelemmel végiggyógyszerezik, akkor hogyan tudna etetni? Képtelenség. Meghajlok. Képtelenség. A betegek általában egymást etetik, vagy bemegy a hozzátartozó. De én szintén beteg voltam, a leányom iskolába járt. Képtelenség lett volna napi 2x bemenni... Inkább hazahoztam.

    *

    A szó lenemesebb értelmében Isten kezében vagyunk akkor is amikor megszületünk, akkor is, ha megbetegszünk, de akkor is, ha nagyon súlyos állapotban a kórházba bekerülünk. Vannak helyek, hogy hiába csilivili a kórház, az ápolásra már nem jut idő... nincs elég ápoló személyzet... Ennyi.

    *

    Egymásra mutogatnak, azt mondják, sok a nyugdíjas. Majd tesznek róla...Nem kell sok, csak egy kis ,,ápolás" valamelyik kórházban... Igen ott, ahol szörnyűek a körülmények. S,  hiába akar az igazgató főorvos jobbítani, ha nem tud, képtelenség. - Bojana *

    előzmény:
    Raistlin* (119)
    2011-01-26  22:02
  8. 2011. január 26. 22:02119.

     A 22-es csapdája.

    Adófizetők pénzéből kiképzünk orvosokat, aztán adófizetőként realizáljuk nincs orvos, aki ellásson.

     

    Nevetséges 100e-s kegybér, nem az orvosokra kell köpni, mert elmegy 1milláért, hanem akik ilyen helyzetbe hozták az országot.

     

    Nem a nyugdíjas, a kismama, az anya, köztisztviselő, a közalkalmazott miatt van ilyen helyzetben az ország, hanem az általunk választott korrupt, hozzá nem értő, lelkiismeretlen vezetőink a felelősek, akik miközben mi 80-120-s éhbért próbálunk beosztani egymással acsarkodunk, ahelyett hogy elszámoltatnánk őket és igazi vezetőket választanánk, aki valóban képviselnek minket degeszre lopják magukat.

     

    Ezúton köszönöm azoknak az orvosoknak, ápolóknak akik ilyen körülmények között nap mint nap kezelnek minket úgy, hogy közben betegként megőrizhetjük az emberi méltóságunkat, mert bőven van ilyen, én nagyon sok kedves, lelkiismeretes, jó orvossal találkoztam sima sztk rendelőben, állami kórházban.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  9. 2011. január 26. 20:35118.
    Erre majd akkor tudok válaszolni, ha nyár végén visszamegyek dolgozni, mert egyenlőre gyeden vagyok, a két gyerek előtt meg 27nm-en éltünk, ott sok rendben tartani való nem volt Mi ezt úgy beszéltük meg, hogy mostanában ő keresi amiből élünk és ha beindulta a praxis remélhetőleg évek múlva akkor én ill. az én szakmám az, amivel vész esetén is lehet kezdeni valamit (gyógyszercég, külföld). De egyébként én abszolút emiatt nem akartam beosztottként, kórházban dolgozni.
    előzmény:
    Phoboszka (116)
    2011-01-26  19:43
  10. Torolt_felhasznalo_413693
    Torolt_felhasznalo_413693
    2011. január 26. 20:24117.
    előzmény:
    rahan (108)
    2011-01-26  17:02
  11. 2011. január 26. 19:43116.
    Őszintén kérdezem, mivel hasonló cipőben járok: egy olyan kapcsolatban ahol gyakorlatilag a nő anyagilag nem járul számottevően hozzá a kiadásokhoz, cserébe nem várható el, hogy biztosítsa a tökéletes hátteret? Mert orvosi munka mellett ez sem lelkileg, sem fizikailag nem könnyű. Nekem spec. lóg a nyelvem mire hazaérek, fáradt és türelmetlen vagyok, nincs időm és pénzem magammal foglalkozni, hogy csinos legyek. De cserébe még pénzt sem keresek :)) Borzasztóan igyekszem, de így is mindig szalad a ház, pedig gyerekünk sincs. Lehet, hogy a párom helyében inkább tartanék egy csini nőt aki lazább munkával keres ennyit, vagy egyáltalán nem is dolgozna, csak lesné a kívánságait :)) Az orvosi pálya tényleg egy hivatás és önmagában is teljes embert kívánna.
    előzmény:
    kandika1 (114)
    2011-01-26  18:31
  12. 2011. január 26. 19:15115.

    Sőőőt tudok még "viccesebbet" is mondani :)

     

    Rezidensképzésem egyik kötelező gyakorlataként olyan osztályra kerültem, ahol nem kaptam ruhát, de megmondták, hogy mindenképpen teljesen fehérben kell lennem (mivel azelőtt mindig adtak, nem volt kórházi fehér ruhám, csak köpenyem). A saját pénzemből kellett venni kb 15000 forintért új fehér nadrágot és felsőt, ami hó vége előtt 10 nappal teljesen lenullázott, kölcsön kellett kérnem. Ezeket a ruhákat mosathattam a nagy közösben, ki tudja visszakerül-e hozzám és milyen állapotban, vagy vihettem haza a fehérneműkkel mosni. Közegészségügyi szempontból hadd ne kommentáljam, egyrészt mindenféle vírust, baktériumot hazahozhatok, másrészt itthonról is bevihetek bármit a legyengült betegek közé. Szerintem felháborító, de itthoni kórházakban semmin se szabad meglepődni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-26  19:04
  13. 2011. január 26. 18:31114.

     Itthon maradó rezidens orvos vagyok, de az évfolyamtársaim közül igen sokan vannak külföldön, főleg a Mo-on is hiány szakmákban mint radiológus, pszichiáter, de kutatóorvos is van kint. Szülés-nőgyógyászról nem tudok hogy kiment volna. Teljes mértékben megértem azokat, akik kimentek, pl. egy kezdő orvos házaspárnak sok más lehetősége nincs, ha nincs mögötte komoly szülői támogatás, amire azért 25 év felett had ne számítson már az ember. Nekem a maradásra az legfőbb érvem, hogy a férjem úgy keres, hogy megengedhetjük magunknak, hogy itthon maradjunk és havi 100E Ft-ot keressek. Hozzáteszem, én háziorvos rezidens vagyok, tudatosan választottam ezt a területet mert család mellé ez az, ami belefér szerintem, de mikor arra kerül a sor igencsak meg fogjuk válogatni, hogy hol vegyünk praxist, pl. borsodi eldugott település ill. ahol nincs központi ügyelet szóba nem jön. Ami még felmerült, hogy szolgálati lakás az orvosoknak, azt nem is kommentálnám, még a háziorvosi praxisok mellé is pénzért vehetek magamnak lakást az adott helyen.

    Az ingyenes állami képzésről annyit, hogy másfél millió Ft a diákhitel tartozásom jelenleg és két éven keresztül dolgoztam nővérként az egyetem mellett. A tanulmány ösztöndíj akkor is hasonlóan jelentős összeg volt, amit itt írtak, mikor én kaptam. Ha már a visszafizetésről van szó, akkor igazságosabb lenne a tandíj a felsőoktatásban mindenkinek. Még úgy is, hogy az orvosképzés attól drága, hogy fennt kell tartani a klinikákat, ahol  egyébként amúgy is betegek gyógyulnak.

    Az meg hogy egy kőműves mennyit keres és hogyan, az építőiparban az igazán jó szakmunkások pont hogy kimennek külföldre és meg is becsülik őket anyagilag, mert tisztességesen, nem feketemunkával Mo-on ezen a területen sem lehet  boldogulni. Egyébként ott is csak az tud menni külföldre, akinek van igény a szaktudására és beszél idegen nyelvet. Nem véletlenül nem a büfé szakon végzettekért kapkodnak külföldön, akiknek még az is komoly probléma, hogy egy nyelvvizsgát letegyen a diplomájához. A sok felesleges diplomás képzésének árát is ennyi erővel vissza lehetne követelni, mert társadalmilag nem hasznos.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  14. 2011. január 26. 18:20113.

    Az utolsó mondatodat írhatta volna gyakorlatilag majdnem bárki, aki emberekkel fogllakozik a munkája során. (A tanároktól az eladókon át a pincérekig, taxisokig, stb.)

    Mint írtam, az egyetlen különbség, hogy attól még nem halt meg soha senki, hogy az eladó bunkó volt vele, vagy nem figyelt oda.

     

    Én személy szerint (emberileg) abszolút megértem, ha az orvos kiábrándult és csalódott és dühös, amiért annyi év tanulás és kemény munka után kevesebbet keres, mint egy zöldséges, de amikor a "másik oldalon" állok (mint beteg), akkor felháborít és elkeserít az átlag hozzáállás.

    előzmény:
    Phoboszka (109)
    2011-01-26  17:12
  15. 2011. január 26. 17:25112.

    Két dolgot hagysz figyelmen kívül.

     

    Egyrészt külföldön az átlagember is jól él, de az orvos és bármilyen más szakember kiemelkedően jól. Igenis megvan a társadalmi és fizetésbeli különbség - elvileg nem kommunista társadalomban élünk.

     

    Másrészt miért mennek el az orvosok? Mert van lehetőségük! Valaminek az ára nagymértékben függ a kereslettől. Egy magyar szakos tanítónak nincs sok lehetősége, egy orvosnak meg rengeteg. Épp ezért el is fog menni, mert ilyen méltatlan körülmények között nem lehet sem élni, sem normálisan dolgozni. És azért sürgetőbb a probléma más szakmákénál, mert a nagy kereslet miatt több százan mennek el évente.

    előzmény:
    Dnanga (54)
    2011-01-26  11:38
  16. 2011. január 26. 17:24111.
    Én 5,0-ra 16ezer forintot kaptam orvosin. Kellett mellé diákhitel, és az árvaellátás, hogy egyáltalán finanszírozni tudjam a kolit, utazást, kaját és könyveket...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182082 (67)
    2011-01-26  12:32
  17. 2011. január 26. 17:15110.
    Jelen! Kezdő orvos vagyok, nem kaptam szolgálati lakást, nettó 98000 forintból nem tudok egyedül megélni Budapesten, hiszen egy egyszobás garzon rezsivel 80000 ft, egy bkv bérlet majdnem 10000 ft és a diákhitel törlesztésem (ami annyira nem elég, hogy az éves kamatot fedezze, így nő a tartozás...) havi 6000 ft. Közben folyamatosan hívnak Angliából és tele a postaládám Europe is waiting for you témájú álláshirdetésekkel... :)
    előzmény:
    TOMASSZA (26)
    2011-01-26  11:01
  18. 2011. január 26. 17:12109.
    Nem egy pályakezdő mérnök rokonom, ismerősöm keresett azonnal nettó 170 ezer forintot, plusz egyéb juttatások (autó, laptop, telefon) és baromi gyorsan fel lehet jutni a ranglétrán, a fizetés is rugalmasan emelkedik felfelé. Dunántúli ismerősök még ennél is jobban keresnek. Egy orvos egyetem után öt évvel még mindig nem keres semmit, de addigra már elmúlt 30, tönkrement a magánélete, elfogytak a barátai az állandó ügyelés és rá nem érés miatt és totál ráncosak a szemei a kialvatlanságtól :))) Mellesleg küzd a kiábrándító légkörben, hogy embersésges tudjon maradni, de mivel a magánéletben meg a számlák emésztik fel nem sok sikerrel.
    előzmény:
    Dnanga (40)
    2011-01-26  11:17
  19. 2011. január 26. 17:02108.

    A visszafizetett pénzekből kaphatnának az ittmaradó orvosok fizetésemelést.....pl.

     

    Az szuper, hogy a rokonaid öt év alatt visszafizetNÉK a 30 millát, amennyibe kerültek az adófizetőknek, de ugye nem fogják ezt tenni (ők se) ?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-26  16:15
  20. 2011. január 26. 16:39107.

    Én szerencsére igen. Nagyon jó szemész (többek szerint is az egyik legjobb az országban), aki  közölte a párommal, hogy ha mégegyszer megpróbál pénzt adni neki, akkor kereshetünk másik orvost, mert Ő többet nem foglalkozik vele. De mondta azt is az egyik vizsgálatra a magánrendelőjében, hogy inkább menjünk be a kórházba, mert ott ingyen megcsinálja a vizsgálatot, ha nem ragaszkodunk hozzá, hogy fizessünk érte sok ezer forintot a magánrendelésen. A vizsgálat amúgy szükséges volt, és csak azért jártunk a magánrendelésére, mert oda lehetett menni délután, munka után, mivel az exemnek nem volt olyanja a bejelentett munkahelyén, hogy táppénz, vagy fizetett szabadság. De a volt háziorvosom is hasonlóan működött. Felettünk lakott, a hálás páciensek hozzánk adták be a csokrokat és ajándékkosarakat, mert ha otthon volt, akkor még ezeket sem fogadta el, nemhogy a pénzt. A mostani háziorvosom sem fogad el pénzt. A helyettese viszont nyugodtan elmehetne világgá...

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413693 (78)
    2011-01-26  14:00
  21. Torolt_felhasznalo_925525
    Torolt_felhasznalo_925525
    2011. január 26. 16:19106.

    Lattal te mar labororvost, patologust, meg radiologust, aki kap halapenzt? Vagy eppen kutatoorovost? Mert en nem lattam. Nekik csak a közalkalmazotti bertabla marad.

     

    Csak tudod labororvos meg radiologus orvos nelkul nincs se se sebeszet, se belgyogyaszat, patologus nelkul meg nincs onkologia. No es ezek mennek el az orszagbol, nem azok, akiknek a zsebeit tömköditek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413693 (78)
    2011-01-26  14:00
  22. Torolt_felhasznalo_281609
    Torolt_felhasznalo_281609
    2011. január 26. 16:07105.
    Egyáltalán nem csoda, ha elmennek innen az orvosok. Főleg a fiatalok. Miért is maradnának, ha máshol az itteni arcpirítóan kevés fizetés többszörösét kereshetik meg ugyanazzal a munkával, szaktudással, elismerik, megbecsülik a munkájukat, és ráadásul sokkal nívósabb, kulturáltabb, nyugodtabb körülmények között dolgozhatnak. Egy orvos, aki embereket gyógyít, akinek a munkájától emberi életek függenek, igenis keressen jóval többet, mint egy akármilyen jó szakmunkás. Ne a rózsadombi magánklinikák orvosaiból induljanak ki, akik az orvosokat szidják, hanem az átlag, állami intézményekben dolgozó orvosok munkakörülményeit, és béreit vegyék figyelembe, aztán lehet hőbörögni. És jó lenne, ha az itthon maradtakat megbecsülnék, és nem csesztetnék fölöslegesen - rettenetesen felháborít például, hogy az erki éhenhalt gyerek kapcsán meghurcolják az ottani háziorvost is. Persze azoknak, akik az idióta szülők helyett az orvos felelősségét firtatják, fogalmuk sincs, milyen is háziorvosnak lenni egy elmaradott északkelet-magyarországi kis faluban, éhbérért, túlterhelve, olyan primitív pacientúrával, akik a legelemibb higiéniai dolgokkal sincsenek tisztában, és akik bármikor vasvillát ragadnak, ha az orvos nem tudja feltámasztani halottaiból a Gazsit. De a szájuk, az messziről nagyon tud járni ezeknek az okostojásoknak. Úgyhogy ne csodálkozzunk, ha elmennek innen az orvosok, és köszönik, de nem kérnek az ilyen munkakörülményekből.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  23. 2011. január 26. 15:29104.

    Ha nem mondom el, akkor mindenki azt fogja hinni, hogy az egészségügy a tejjel-mézzel folyó kánaán!

    Tudom máshol sem jobb a helyzet, 2 gyermekem pályakezdő diplomás munkanélküli :(

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182082 (102)
    2011-01-26  15:22
  24. 2011. január 26. 15:24103.
    mennyire igazad van... sajnos
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182082 (95)
    2011-01-26  14:50
  25. Torolt_felhasznalo_182082
    Torolt_felhasznalo_182082
    2011. január 26. 15:22102.
    Szerintem ezt ne mond el senkinek(30 bruttó),mert nem fogják elhinni.
    előzmény:
    abus (98)
    2011-01-26  15:01

Címlap

top