Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mi a baja a növényemnek?

Kertember
Létrehozva: 2012. január 15. 17:21

Ebben a topikban szeretnék segíteni abban, hogy növényeinket egészségben, szépségben tudjuk nevelni. Gyakorló kertész lévén sok olyan beteg, kipusztult növénnyel találkozom, amelyek egészsége, élete megmenthető lett volna egyszerű eszközökkel, akkor, ha gazdájuk időben felismerte volna a baj forrását.

Remélem, hogy a cikkekkel sikerül hozzájárulnom ahhoz, hogy minél több növény élvezze életét, boldogítsa gazdáját.

Természetesen törekedni fogok arra, hogy olyan növényekkel foglalkozzam, amelyek népszerűek a növénykedvelők körében. A cikkek mellett szívesen válaszolok feltett kérdésekre, problémákra.

  1. 2012. január 29. 17:36126.

    Kedves Finci!

     

    Az orchidea termesztők nem véletlenül teszik őket átlátszó műanyag edényekbe, ezen ugyanis kap némi szűrt fényt a gyökere, úgy mint a természetes élőhelyén a fák lombkoronája közé beszűrődő fényt. A gyökér színe és állapota sokat elárul az avatott szem számára a növény állapotáról.

    Az átültessél még várj egy kicsit. Majd, ha már beindul kint a természet, akkor vágj bele.

    A kroton ifjítással is várj még tavaszig. Akkor a felső részét (ahol még egészségesek a levelek) vágd le egy éles metszőollóval, úgy, hogy a dugvány legalább 15 centis legyen. Tiszta vízben egy picit áztasd ki, hogy a tejnedv kioldódjon belőle, majd nedves homokba, vagy perlitbe állítsd bele, és gyökereztesd ki. Tiszta vízben is kigyökeresedik. Kertészeti árudákban kapható gyökereztető hormonnal eredményesebb a gyökersedés.

     

    előzmény:
    finci67 (119)
    2012-01-28  16:53
  2. 2012. január 29. 17:29125.

    A képet nézve szép a leándered. Nem ritka, nem felnyúlt, szóval szerintem rendben van. Itt is kicsinek találom az edényét.

    Virágonként három hajtás is nagyon rendben van. Ez a szám jellemző a leánderre. Ha metszed, akkor sem hoz több hajtást metszési helynél.

    Most még nem kell vele tenned semmit se. A metszését msot nem írom, be, de hamarosan összeállítok róla egy cikket. A Te leandered csak egy egyszerű fenntartó metszésben kell részesíteni. Ezen túl, ha zavar az, hogy alulról kevés hajtása van, akkor egy vissazifjító metszést is adhatsz neki, de akkor valóban nem fog idén virágozni, vagy csak nyár végén, ősz elején egy keveset.

    A pajzstetű irtás biológia módszere a kézzel történő leszedegetés. Növényvédő szerrel se könnyű írtani őket.

    Én egyébként nem vagyok megrögzött biológia módszer híve. Vannak esetek, amikor belátom, hogy növényvédő szerhez kell folyamodni. De, ha erről fogunk beszélgetni az év folyamán, akkor meglátod, hogy melyek ezek az esetek. Az első és egyben ez egy megelőzés jellegű permetezés is a tavaszi lemosó permetezés. Erről a blogomba írtam már egy hosszabb cikket.

    előzmény:
    klára13 (117)
    2012-01-26  13:27
  3. 2012. január 29. 17:17124.

    Kedves Klára!

     

    Most még nem kezdenék vele semmit. Pláne az időjárási előrejelzések ismeretében. Most következik az igazi telünk, iagz nem lesz hosszú. Szerintem még pihentesd február végéig, akkor kezd el feléleszteni az álomból.

    Ellenben amit látok a képeken, az az, hogy elég kicsinek tűnik ahhoz, hogy virágozzon. Kevés az oldalhajtása, a többéves ága. Kicsi a cserepe, ebből adódóan a gyökere is. Szerintem ahhoz, hogy beinduljon a virágzása nagyobbnak kell lennie. Tudom, hogy nem könnyű hurcolni, de valahogy próbáld megoldani, hogy növeld a cserép méretét. Pontosan nem látom, hogy mekkor a a cserepe, de legyen legalább 60 literes. Ez sem túl nagy, de helyes öntözéssel, és intenzív tápoldatozással szép nagy növénnyé nevelhető. Ha ez edényét könnyű anyagból választod, és a földjét tőzeges keverékkel oldod meg, akkor sokkal könyebb lesz. Végül is csak évente kétszer kell mozgatnod.

    Érett marhatrágya jó lesz kiültetéskor a gyökere alá. Ez elmondható a tyúktrágyáról is, de azzal azért vigyázz, mert nagyon magas a foszfor tartalma. Közvetlenül egyik se érintkezzen a növény gyökerével.

    Milyen tyúkjaid vannak? Most tavasszal tervezem ismételten beindítani a háziszárnyas állományom. Igazából nem vagyok egy nagy álllatbarát, de valamért a tyúkot, kacsát, libát, és nyuszikat szeretem.

    előzmény:
    klára13 (116)
    2012-01-26  13:13
  4. 2012. január 29. 09:42123.

    Kedves Kertember! Volna egy újabb kérdésem, hátha te tudsz segíteni.

    Van kétféle csipkeharasztom, egy dél-afrikai, ami kifejezetten jól érzi magát és egy mohafű (S.apoda), ami ugyanott van, félányékos, nem túl megelg helyen, mint az előző, ugyanannyi vizet kap, mégis olyan, mintha el akarna száradni... Vajon az a baja, hogy túlöntöztem és elrohadt a gyökere, vagy kevés neki a víz? És ha ez rothadás, akkor lehet még csinálni vele valamit? Köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. január 28. 17:41122.
    Jaj,nem a kertbe ültettem,.hanem cserépbe,kerti földbe.Tavasztól őszig az enyémek is a kertben vannak,félárnyékban,napra nem merem tenni őket,mert megsűlnek a levelei.Idén majd korábban kipakolom az aloékat,hátha megszokják a napot.
    előzmény:
    finci67 (120)
    2012-01-28  17:12
  6. 2012. január 28. 17:24121.

    Kedves Kertember!

     

    Most jutott eszembe újabb kérdés.

    Vannak nekem amarilisz hagymáim. Egy részét a cserépben hagytam földbe vannak a tárolóban ( nem öntözöm őket szépen leszáradtak a leveleik) , de van papírzacskóban is.

    Most azon gondolkodom, hogy amelyk földbe van, csak tavasszal kitenném a konyha ablakba ( egész nyáron ott hozta erős leveleit)  és el kezdeném öntözni. Mit gondosz jó lenne virágozna úgy? S mikor tehetném ki hogy az I. emeleten ne fagyjon meg. Mi gondolsz?

     

    Várom és előre is köszönöm válaszod.

     

    Üdv. Finci  

    előzmény:
    finci67 (119)
    2012-01-28  16:53
  7. 2012. január 28. 17:12120.
    De érdekes én ezt sose hallottam . Én tavasztól őszig kiteszem a konyhaablakba az aloet és ott szépen fejlődik. Lakásben szenved. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (104)
    2012-01-23  15:47
  8. 2012. január 28. 16:53119.

    Kedves Kertember!

     

    Köszönöm a válaszodat.

    MIt javasolsz hogyan újítsam fiatalítsam meg a krotonomat?

     

    Mi a véleményed arról, hogy az orchideát nem szabad kaspóba tenni? Azt olvastam hogy kell a fény a gyökereinek is .

     

    Az egyik idősebb orchideám levelei teljesen egyirányba borulnak éppen csak megáll a cserében. Mit gondolsz átöltessem nagyobb cserépbe? Most nem virágzik, most alkalmas lenne?

     

    Köszönöm válaszod.  

    előzmény:
    Kertember (80)
    2012-01-18  09:21
  9. 2012. január 26. 14:58118.
      Nagyon szeretnék ismereteket szerezni a biokertészkedésről. Amikor időd engedi, beszélnél róla, kedves Kertember?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  10. 2012. január 26. 13:27117.

      Másik gondom, kedves Kertember: óleándereim sorsa.

      Most kissé szégyenkezve jöttem rá: sohasem metszettem őket. Gondoltam, a három új hajtás virágonként éppen elég, és hogy ha hozzájuk nyúlok, kevesebb lesz azon az éven a virág. Hát... éppen ellenkező eredményt értem el.

      A képet ma készítettem, meggypiros virágú bokromról. Egész nyáron szedegettem róla  a pajzstetveket, és látom, vannak újak. Tudnál-e ajánlani a biogazdálkodásban elfogadott szert irtásukra?  Hiszen Te is ártalmas mérgek nélkül neveled növényeidet. Isteni lehet kimenni fólia alagutadhoz és retket, salátát szedni télvíz idején!

      Mi a teendő most, január végén a felnyurgult óleánderrel? Mikor metszhetem és hogyan? Mekkorákat vágjak le és melyik ágat?

      Lehet-e akár ma elindítani  fejlődését tavaszra? Megtrágyázhatom? 

      Nagyon-nagyon köszönöm segítségedet 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  11. 2012. január 26. 13:13116.

       Kedves Kertember!

    Íme, dzskaranda fám, amit szeretnék kivirágoztatni. Most teljesen kopasz, a nagyobb helyváltoztatásokra mindig levélhullással reagál, ezért nagyon kevéssé szerettem. Ahogy megtudtam, hogy virágozni tud éghajlatunkon is, egy kedves hölgy írta meg kiültetését a kertbe, megváltozott a hozzá fűződő viszonyom. Iszonyúan szeretném látni szép lila virágait, amelyekről a fényképeket köszönöm szépen. 

      Mit tegyek tehát vele most, január végén? Van némi érett marhatrágyám, és bőséges mennyiségben tyúktrágya áll rendelkezésemre.

      Hálásan köszönöm segítségedet.

     

     

      Az első képen nyári, kiültetett állapotában látható.

      A többi telelés közben mutatja. 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  12. 2012. január 25. 10:21115.

    Köszönöm, köszönöm, köszönöm!

     

    Az egyetlen, amit nem tudok biztosítani nekik, az a téli alacsony hőmérséklet. Mondjuk ahol most lakunk, 15-16 fok van, ez talán még nem meleg nekik, de ahova megyünk, az panel, ott bizony melegebb lesz. 

    Az, hogy télen indul be a rügyek képződése, számomra teljesen új, és meglepő dolog! 

    Köszönöm az infókat, próbálkozom majd, megteszek mindent, ami tőlem telik. Remélhetőleg egyszer lesz egy családi házam, ahol fix hogy kialakítok egy télikertet!

     

    (És mégegyszer ne hari a túl sok kérdésért...)

    előzmény:
    Kertember (113)
    2012-01-25  07:58
  13. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. január 25. 08:33114.
    Én télen, sosem locsolom a kaktuszaimat. Évtizedes tapasztalat, amikor tavasszal kikerülnek a szabadba, akkor kapnak egy alapos beöntözést, ettől megvadulnak, és elborítja őket a virág.
    előzmény:
    Kertember (113)
    2012-01-25  07:58
  14. 2012. január 25. 07:58113.

    Kedves Mackólány!

     

    Sok kérdésedre egyszerre nem tudok válaszolni, ezért több részletben próbálok meg eleget tenni egy tanfolyam idejét is kitevő kérdéseidnek:)

    Kaktuszok virágzása:

    Kezdem egy szép nagy általános mondattal, ami attól még, hogy semmitmondó nagyon igaz. Minden növény szép virágzásához a számára optimális külsó környezeti tényezőkre van szüksége. A virágképződés, és a virágzás egy bonyolult biológiai, biokémia folyamat, amit nagyon sok minden befolyásol. Hőmérséklet, fény, víz, tápanyag, víz. Nézzük a kaktuszoknál.

    A kaktuszok virágkezdeményei a téli nyugalmi állapotukban alakulnak ki. Ekkor a növény növekedése lelassul, vagy szünetel. Nyílván ez a nyugalmi állapot akkor alakul ki, amikor a külső környezeti tényezők a növekedés számára kedvezőtlenre fordulnak. Nálunk ez a téli időszak, ezért hívjuk téli nyugalomnak. A téli nyugalomnak legalább 40-70 naposnak kell lennie ahhoz, hogy megfelelő számú virág képződjön rajtuk. Minél hosszabb ez az aidő annál több virágrügy képződik. Ez alatt a nyugalom alatt a hőmérséklet 5-10 fok között legyen, ne kapjon túl sok vizet, ami azt jelenti, hogy, ha kiszárad a földje, akkor szinte csak cseppenként adjunk egy kis vizet, azért, hogy éppen ki ne száradjon. Előfordul, hogy a növény egy kiscit megfonnyad, bőre ráncos lesz, de ettől még nem kell megijedni, mivel tavassazl, ha vizet kap újra feszes lesz. Fényben viszont a maximálisat kell biztosítani. Sajnos sok házban, lakásban bejutó maximális fény is kevés a kaktusznak. Tápoldatozni nem kell a nyugalmi időszakban, ekkor a nyáron beraktározott tápanyagaiból él a növény.

    Ha ezeket a körülményeket biztosítani tudod, akkor kialakulnak a virágkezdemények, ami még nem egyenlő azzal, hogy virágozni is fog. Ahhoz, hogy virágozzon tovább kell biztosítani számára a megfelelő körülményeket. Tavasszal az igazi meleg beköszöntekor (nem a téli hideg enyhülésekor) kezdődhet a bőségesebb öntözés. Ekkor már láthatóak a bimbók a növényen. Ha túl korán kezded öntözni, akkor a virágkezdemények elhalnak. Öntözéssel indulhat a tápoldatozás, és a mégtöbb fény és a meleg biztosítása, amit ugye már a természet nyújt helyettünk.

    előzmény:
    Mackólány (103)
    2012-01-23  14:33
  15. 2012. január 24. 20:48112.

    Kedves Büttyentő!

     

    Félénken ajánlkoznék. Kértépítő, kertfenntartó vállalkozó vagyok. Per pillanat metszésből élek. Magamról csak jót tudok mondani:) De megbízhatóságom, hozzáértésem nem nekem kell megítélnem.

    Vidéki vagyok, de egynapos munkákra elmegyek Pestre, Pest környékére. Pesthez legközelebb cseresznyefát Veresegyházon metszettem.

    De néhány szó a cseresznyefáról is.

    Bárki is metszi meg Neked a fát azt tudnod kell, hogy csak rövid ideig marad kicsi. Amint írod ez egy hatalmas fa, ami nem véletlenül van így. Genetikai adottságai miatt nőtt ekkorára, és ezt egy metszés sem fogja megváltoztatni. A fádnak jelenleg hatalmas a gyökérzete, és feltételezem, hogy jó erőben is van. Egy erős metszés hatására az összes energiáját a megmaradt ágaiba pumpálja, ettől szinte kirobbanak a rügyek tavasszal és őrült növekedésbe kezd. Már a metszés évében is képes lesz egy métert is meghaladó hajtásokat növeszteni. Ezek kezdetben meddő (nem termő) hajtások, amiket a következő évek megfelelő metszései tesznek termővé, és megfelelő méretűvé.

    Nem tipikus dolgog, hogy metszéssel érjük el, hogy kisebb legyen a cseresznyefa. Általában fajta és alanyválasztással, valamint az ültetéstől kezdődő szakszerű metszéssel érjük el, hogy kicsi termetű maradjon.

    előzmény:
    büttyentő (106)
    2012-01-24  08:32
  16. 2012. január 24. 20:32111.

    Kedves Ecka!

     

    Nem vagyok nagy citrus szakértő, de gyanítom, hogy az ehhez értők is a kedvezőtlen környezeti tényezőket emlegetnék. Konkrétan a fényhiányt. Így télvíz idején ezek a déligyümölcsök pihenni szoktak a mi éghajlatunkon. Ami azt jelenti, hogy csökkentett öntözéssel, tápanyaggal, és hűvös helyen átvészeltetjük velük a kedvezőtlen időszakot. Persze vannak olyan helyek, ahol ilyenkor is jól érzi magát pl. télikertek, növényházak.

    Azt javaslom, hogy keresd meg számára a leghidegebb és legvilágosabb helyet a lakásban, ott áttelel. Hamarosan itt a jóidő. A levélhullás miatt pedig ne aggódj. Akár a leveleinek a 2/3-át is eldobhatja anélkül, hogy komoly károsodás érné a növényt.

    előzmény:
    ecka (107)
    2012-01-24  09:44
  17. 2012. január 24. 20:20110.
    Maximnak igaza van. Felesleges a gyökereztető hormon.
    előzmény:
    verus1992 (108)
    2012-01-24  17:14
  18. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. január 24. 19:32109.
    A yukka úgy gyökeresedik, mint a gyom. Simán vízbe állítod, viharsebesen ott fityegnek a gyökérszálak.
    előzmény:
    verus1992 (108)
    2012-01-24  17:14
  19. 2012. január 24. 17:14108.

    Szia!

     

    Szeretném megkérdezni,hogy a yukkát sima vízbe vagy gyökereztetőben kell kigyökereztetni.

     

    Köszönöm!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2012. január 24. 09:44107.

    Szia!

    Nekem is kellene néhány jó tanács

    Van egy szép mandarin fánk,ami már virágzott is,hozott egy csomó új termést,de mostanában hullajtja a leveleit,és a meg nem érett terméseket is.

    Lakásban lakunk,távfűtés van,úgyhogy elég korlátozottak a lehetőségeink,de szeretném ha rendbejönne,mert e férjem imádott növénye

    Köszönöm szépen

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  21. 2012. január 24. 08:32106.

    Jó reggelt!

     

    Aki tud, segítsen légyszi! :)

     

    Kertünkben van egy hatalémas cseresznyefa. Szeretnék neki egy kis formát adni, megmetszeni. Jó lenne, ha kisebb lenne, mert nagyon sokat árnyékol be a kertből, és persze szebb is lenne. Ehhez szeretnék valakit felfogadni, de csakis MEGBÍZHATÓ, HOZZÁÉRTŐ embert/embereket, akiknek megfelelő felszerelésük is van (óriási létra stb.). Ja és persze Budapesten érdekelne, vagy aki vidéki, de nem messze van, és eljön ide is. 

     

    Köszönöm a segítséget, priviben is jöhet!

     

    b.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  22. 2012. január 23. 18:33105.

    Küldök majd képet, csak most nem voltam itthon egy ideig,.....akkor látni fogod, mitől ijedtem meg. EZ, nem a szokásos medvetalp összeszöttyedés-töttyedés. Eddig nem volt piros virágúm, és nagyon vágytam rá.....

    A kezdeti belendülése, növekedése után, nagyon elszomorít az állapota. 

     

    Néhány éve nem veteményezek....SAJNOS..... mert a veteményezhető  kert messze van, és mindig más szüretelt....így abbahagytam !

    De próba, szerencse 

    előzmény:
    Kertember (101)
    2012-01-23  12:37
  23. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. január 23. 15:47104.

    Szia!

    Az aloe nem szereti a tápdús földet.Egyszer én is virágföldbe ültettem az aloémat,szegény kifordult a földből,kezdett rohadni....átültettem sima kerti földbe,azóta szépen fejlődik.

    A kaktuszok nálam hideg helyen telelnek,minden nyáron gyönyörűen virágoznak.

    előzmény:
    Mackólány (103)
    2012-01-23  14:33
  24. 2012. január 23. 14:33103.

    Hűű, dejó, akkor legalább a yukkák miatt már nem aggódom. Igen, az egyiknek már elég magas a szára, ráadásul 1 tőből 3 hosszú szár van, ráadásul tekergőznek is. Nekem tetszik.

     

    Megpróbálom összeszedni a növényeimet, amelyiknek tudom a nevét:

    - yukka

    - flamingó

    - fokföldi ibolya (ezt tudom, hogy keveset és alulról kell, bár ennek ellenére nemrég kihalt az egyik, pedig sokáig megvolt, és virágzott is)

    - szobai futóka

    - dieffenbachia

    - anyósnyelv

    - filodendron

     

    Kaktuszok:

    - kutyatej (1.8 méteres)

    - medvetalp (van másfél méteres is belőle)

    A többinek nem tudom a nevét.

     

    Amik voltak, de kihaltak, de szeretnék ilyeneket újra, csak nem tudom, mitől haltak ki:

    - aloe vera (elfonnyadt a levelük, talán kirohadtak; mondjuk ilyet nem is akarok többet, csak érdekelne, mitől haltak meg)

    - korallvirág (ezt sajna tetvek támadták meg, és már későn jött a permetszer)

    - pozsgafa (pedig már jó vastag törzse volt.. olyanok lettek az ágai, hogy ha hozzáértem, a kezemben maradt, mintha üreges lett volna az ág)

    - szobahárs (szintén tetvek)

    - szobapáfrány (több is volt, különböző módon haltak meg)

    - viaszvirág (kint a tűző napsütésben, sokszor kiszáradva úgy futott, hogy csak na, aztán az őszi behordásnál elkezdtek meghalni, és sorra ledobták az összes a levelüket, az utolsó meg úgy nézett ki, mintha elfagyott volna -pedig lakásban volt)

     

    És még egy kérdés (remélem, nem tűnök pofátlannak a sok kérdésemmel..):

    Mit kell tenni, hogy virágozzanak az amúgy alapból virágzó növények, kaktuszok? Nekem soha egyik sem virágzott, pedig tápoldatot is kaptak.

    előzmény:
    Kertember (102)
    2012-01-23  12:47
  25. 2012. január 23. 12:47102.

    Kedves Mackólány!

     

    A yucca alsó leveleinek elhullása természetes folyamat, ugyanis így alakul ki a törzses szára a növénynek. yucca=törzses pálmaliliom. Ha már túl hosszú ez a szár, és zavaró, vagy ném szép tőle a növény, akkor nemes egyszerűséggel le kell vágni a tetejét, és megygökereztetni.

    A szabad ég alatt a kertben telelő télálló kaktuszokat nem kell öntözni télen. A többi kaktuszt szükségszerűen igen.

    Az, hogy mi a megfelelő öntözés mindig változik. Mitől függ?:

    - a növény fajától és fajtájától, minden növénynek más és más a vízigénye,

    - a külső körülményektől hőmérséklet, fény,

    - a talaj típusától, amibe a növény ültetve van,

    - a növény nagyságától,

    - az edény anyagától, nagyságától és a föld mennyiségétől.

    Ezek miatt a tényezők miatt nincs olyan adat, hogy egy öntözés alkalmával hány deci vizet kell adni a növénynek. Ezt ki kell tapasztalnod. Nyílván egy vízigényes növényt addig öntözöl, amíg teljesen nedves nem lesz a földje, szemben egy szárazságtűrővel, aminek csak egy kicsi vizet juttatsz.

    Ha beírod ide, hogy milyen növényeid vannak, akkor megírom, hogy melyik mennyire vízigényes.

    előzmény:
    Mackólány (97)
    2012-01-22  13:04

Címlap

top