Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mi a baja a növényemnek?

Kertember
Létrehozva: 2012. január 15. 17:21

Ebben a topikban szeretnék segíteni abban, hogy növényeinket egészségben, szépségben tudjuk nevelni. Gyakorló kertész lévén sok olyan beteg, kipusztult növénnyel találkozom, amelyek egészsége, élete megmenthető lett volna egyszerű eszközökkel, akkor, ha gazdájuk időben felismerte volna a baj forrását.

Remélem, hogy a cikkekkel sikerül hozzájárulnom ahhoz, hogy minél több növény élvezze életét, boldogítsa gazdáját.

Természetesen törekedni fogok arra, hogy olyan növényekkel foglalkozzam, amelyek népszerűek a növénykedvelők körében. A cikkek mellett szívesen válaszolok feltett kérdésekre, problémákra.

  1. 2012. február 7. 20:03151.

    Kedves Ágica!

     

    Ezek a mozgó kis bogarak a növények talajában laknak. Ott táplálkozna a földben található anyagokkal. Nem bántják a növényeket. Általában télen jelennek meg a szobanövények földjében, mert ekkor a szabadban nem tudnak megélni. A növények átültetésével, a föld cseréjével nem biztos, hogy ki tudod őket írtani, mert petéik a növények gyökerei között is megbújhatnak. Zárt térben is használható rovarölő szerekkel lehet tőlük megszabadulni. Pl. amit írtál a Celaflor. De vannak ilyen spriclis szerek is Pirimor stb.

    előzmény:
    ÁgicaT (138)
    2012-02-01  15:43
  2. 2012. február 7. 19:58150.

    Kedves Cicaszív!

     

    Jól állapítottad meg a baj forrását. Túlzott meleg és fénytelen körülmények között dobálja el a leveleit. Ha tudod próbáld meg hűvösebb helyre tenni, de vigyázz, mert a huzatot sem szereti.

    Nyáron a szabadba kell tartani, ősszel már meg kell kezdeni a fejlődését csökkentei. Kevesebb öntözéssel, tápoldatozással, és hűvös helyre rakással. Így a telet átvészeli, és tavasszal kezdi újra a növekedést.

    előzmény:
    cicasziv (147)
    2012-02-07  13:16
  3. 2012. február 7. 19:52149.

    Kedves Finci!

     

    Gyönyörűek az orchijaid.

    Nem szabad télen zargatni a növényeket, csak akkor, ha olyan körülmények között tudod tartani őket, mint pl. tavasszal, vagy nyáron. Ez általában növényházakban, pálmaházakban lehetséges. Ezért van az, hogy télen a legtöbb szobanövényt pihentetik.

    Az átültetéssel megbolygattad a növény nyugalmát, ezt vette zokon. Nem is tudom mit tehetnél most. Nem ismerem ugyanis, hogy milyen körülmények között van most a növényed. Próbáld olyan helyre tenni, ahol minél kevesebb párologtatásra kényszerül. Hűvös, világos, de tűző napot kerülő helyre. A földje legyen nedves, de ne vizes. Kerüld a felesleges vizet. Remélem átvészeli a tél hátralévő részét.

    A bogarak miatt pedig a jövőben ne ültesd át. Még nyáron se. Azokat ki lehet ölni egyéb módszerekkel is. Sőt ezek a bogarak (ha azok voltak, amikre gondolok) nem is károsak a növényre.

    előzmény:
    finci67 (146)
    2012-02-05  19:40
  4. 2012. február 7. 19:45148.

    Kedves Czicza!

     

    Semmiképp se vágd le a leveleit. Abba bele is pusztulhat, pláne, ahogy elnézem az idősebb leveli sincsenek valami jó állapotban. Igazából nem most kellett volna hajtani, hanem nyáron, de talán a túl melegtől gondolta úgy, hogy hajtani kezd.

    Próbáld meg valahogy hidegebb helyre rakni. Mondjuk valami ablak közelébe, vagy erkélyajtó elé, ahol húz a hideg. Most, hogy már kihozta a leveleit muszáj gondoznod. Gyakrabban kell öntöznöd, ne száradjon meg a földje, és el kell kezdened a tápoldatozást is. Most már talán bízhatunk abban, hogy jön a tavasz, így átvészeli a telet. Tavasszal szabad ég alatt neveld tovább, így egyre erősebb és szebb lesz a levele.

    előzmény:
    Czicza (145)
    2012-02-02  23:11
  5. 2012. február 7. 13:16147.

    Kedves Kertember!

     

    Nagyon örülök, hogy rábukkantam erre a topikra!

    A kávécserjémmel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Augusztusban várásoltam, cserépben, lakásban tartom. Gyönyörű volt, egészséges, csillogó sötétzöld levelekkel teli, egészen a tél beköszöntéig. Akkor elkezdtek a levelei sárgulni, barnulni. Azt hittem, az öntözésével kapcsolatban csinálok rosszul valamit, de most utánaolvastam és valószínűleg túl meleg van neki a lakásban. 

     

    Mit gondolsz? Min kellene változtatnom? És mit csináljak a sárguló, barnuló levelekkel?

     

    Köszönöm előre is a segítő válaszodat!

    Üdv.

    cicaszív

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2012. február 5. 19:40146.

    Kedves Kertember!

     

     

    Köszönöm szépen válaszaidat.

    Kérlek nézd meg a csatolt fotón a Yukkámmal mi történt. kb. 1 hónapja átültettem, mert bogaras volt a földje, már nincsenek bogarak, de eléggé kókadt,  tönkre fog menni?

     

    Feltettem a virágzó orchideáimról is fotót.  

     

    Köszönöm válaszod előre is.

     

    Üdv.: Finci 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  7. 2012. február 2. 23:11145.

    Oké, köszönöm, a hőmérsékleten nem tudok változtatni, ennyi fok van a lakásban, én így is fázok. Át tudom tenni másik ablak elé, ami DNy-i, hátha az jobb neki.

    Viszont most már, hogy ilyen, mit tegyek vele?

    Hagyjam ezeket a hosszúakat?

    Totál elsárgultak a régi levelei, ezekből a hosszúakból meg nem lesz semmi.

    Vágjam le őket? Mármint az új leveleket?

     

     

    előzmény:
    Kertember (143)
    2012-02-02  18:06
  8. 2012. február 2. 18:06144.

    Kedves Czicza!

     

    Nagyon sok az a 23 fok, amihez kevés fény társul. Ilyen hőmérséklethez déli ablak kellene, és még akkor se biztos, hogy elég fényt kapna így télvíz idején.

    Valahogy próbálj meg ezen változtatni.

    Még egy dolgot nézz meg. Nem áll a víz a kaspójában? Nem szereti a gyökere a túl nedves körülményeket.

    előzmény:
    Czicza (142)
    2012-02-02  12:55
  9. 2012. február 2. 18:06143.

    Kedves Czicza!

     

    Nagyon sok az a 23 fok, amihez kevés fény társul. Ilyen hőmérséklethez déli ablak kellene, és még akkor se biztos, hogy elég fényt kapna így télvíz idején.

    Valahogy próbálj meg ezen változtatni.

    Még egy dolgot nézz meg. Nem áll a víz a kaspójában? Nem szereti a gyökere a túl nedves körülményeket.

    előzmény:
    Czicza (142)
    2012-02-02  12:55
  10. 2012. február 2. 12:55142.

    Szia Kertember!

     

     

    SOS segítséget szeretnék kérni.

     

    Van egy ilyen, a képen látható virágom.

    Cikasz pálma, ha minden igaz.

    Hetente egyszer locsolom, néha tápozom, kb. havonta egyszer.

     

    Tavaly tél közepén hozott ilyen hatalams leveleket, amik nem nyíltak ki, hanem elszáradtak. Le kellett vágnom őket, s így is majdnem ráment a virág, mert a régi leveleitől elszívott minden tápanyagot az új levél.

     

    Mostanra kezdett rendeződni, erre megint hozza ezeket a hatalmas leveleket, s megint nem nyílnak ki a levelek a régiek megint sárgulnak . . . jaj, mit csináljak vele??????

     

     

    Most "lepermeteztem a leveleit vízzel, mert száraz a levegő, meg elég meleg a lakás, 23 fok van, de nem tudom hidegebb helye tenni.
    Egyébként 3 éve van meg, azóta ott áll, ahol látod.

    Kap napot, de keleti fekvésű az ablak, így nem túl sk a fény neki, szóval ha virág lennék nekem optimáli lenne.  :-)

     

    Segítséged előre is köszönöm.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  11. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. február 2. 06:51141.
    Mi is kaptunk praktikerest,de az nincs itt nálunk,marad az OBI.
    előzmény:
    ÁgicaT (140)
    2012-02-02  06:26
  12. 2012. február 2. 06:26140.

    Az obiban 600 Ft-ért van sárga, piros, pink és lila kaspó (mármint a kökin).

    De most kaptam a praktikeres katalógust, abban 500 Ft-ért hirdetik, de a színeket nem tudom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (139)
    2012-02-01  16:11
  13. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. február 1. 16:11139.

    Fogalmam sincs,hogy "miért mozog a föld"?Ilyenem még nem volt....erre kertember tudhatja a választ.A kaspót meg majd megnézem,szükségem van rá,mert némelyik orchit már támogatni kell,hogy ne dőljön fel cserepestől.

    Nekem 6 cseréppel van,3 éppen virágzásban van,egy bimbós,egy nemrégen elvirágzott,és van amelyiket ősszel átültettem.

    előzmény:
    ÁgicaT (138)
    2012-02-01  15:43
  14. 2012. február 1. 15:43138.

    ITT lehet látni a kaspót, pink színben. Talán a képen is kivehető, hogy van a belsejében egy 'púp', így semmiképpen nem ér le az aljába a cserép. Ha meg is löttyen a locsolóvíz (kútvízzel vagy esővízzel locsolok), kifolyik és nem ér hozzá magához a virágcseréphez.

    Én kb. 5-600 Ft-ért vettem, de ma megyek, megnézem szívesen a pontos árát, és hogy milyen színekben van.

     

    4 orchideám van jelenleg, 2 éppen virágzik, 2 a levélhajtási fázisban van. Ezek közül az egyik nálam virágzott el, a másikat virág nélkül vettem vmelyik áruházban.

     

    HOPPÁ!

    Ha már itt vagyok, meg is kérdezem: az egyik orchidea földjében apró mozgó valamiket fedeztem fel. Leginkább akkor, ha nedves a földje. Ha kiszárad, akkor eltűnnek - de azért mégsem lehet szárazon tartani.... Mi lehet ez? Itt egy orchideás topikban ajánlották a Celaflor nevű táprudat, ami kártevők ellen is hatásos egyben. Én akkor át is ültettem egészen friss földbe az orchideát, beleszúrtam ezt a táprudat - igaz elrontottam, mert én meg is locsoltam rögtön. Pár hét elteltével újra azt látom, hogy "mégis mozog a föld". Mi lehet ez? És leginkább mit csináljak vele, hogy elmúljon? Igyekszem most az egyetlen fertőzött növényt a többitől távolabb tartani, de jó lenne valami végleges megoldást találni.

    Ja, egyszer bespricceltem a földjét nikotin-lével is, jut eszembe, azóta nem néztem át tüzetesen.... lehet, hogy nincs is már bajom?

     

    Azért várom a tippeket, ötleteket, hogy mit csinálhatnék vele.

     

    (zárójelben: 3-4 napja elkezdtem tudatosan beszélgetni is velük. hátha )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (137)
    2012-02-01  15:32
  15. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. február 1. 15:32137.

    Az enyémek is asztalon vannak.Állott vízzel szoktam permetezni a leveleket,meg egy edényben is van víz mellettük.Szerintem,ahogy kertember is írja,tavasszal ültesd át az orchidat,vizsgáld át a gyökereit,a puhákat távolítsd el.Átültetés után egy darabig nem szabad locsolni,csak permetezni.Én egyet átültettem ősszel,már hozza az új leveleket.

     

    Az orchidea kaspód szerintem jó,én még nem találkoztam az obiban,ilyennel.
    előzmény:
    ÁgicaT (136)
    2012-02-01  14:58
  16. 2012. február 1. 14:58136.

    Az obiban lehet kapni sokféle színű műanyag, átlátszó orchidea kaspót. Nekem zöld és lila színű van, az vajon jó?

    Nem közvetlenül az ablakpárkányon vannak az orchideák (ott a radiátor miatt szerintem nagyon száraz lenne a levegő), hanem előtte egy asztalon.

    A gyökérzete egyiknek sem volt jó már a kezdetekben sem, lehet, hogy így még csak rontok rajta?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (135)
    2012-02-01  14:22
  17. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. február 1. 14:22135.

    Ezt találtam az orchidea cseréppel kapcsolatosan.

     

     

     

     Az utóbbi időben az orchidea cserép is nagyobb figyelmet kapott. Az átlátszó műanyag edények igen jó szolgálatot tesznek, hiszen így a gyökér is fényhez jut, ráadásul megfigyelhetjük milyen nedves az ültető közeg, de pont a fény miatt ilyenkor bekövetkezik az algásodás, ami nem tesz jót a gyökérnek. A nagyon világos ablakban válaszunk fehér vagy piros színű cserepet, mert a fekete vagy sötét színű cserép pl. nyáron nagyon hamar átmelegszik.

    előzmény:
    Kertember (126)
    2012-01-29  17:36
  18. 2012. február 1. 11:55134.
    Fene vigye. Én meg beraktam kaspóba az orchideákat. Megint elcsábultam, az Auchanban találtam leértékelve egy 2 ágas szépséget, eléggé kókadt volt, így mikor hazamentünk, kapott egy kis "lavórkúrát", úsztattam vagy 2 órát. A bánatosan lógó levelei kicsit magukhoz tértek, az egyik száron 1, a másikon 3 virág él még. Elég kicsinek látom a cserepet, márcsak azért is, mert kb. a szentlélek tartja, bármikor kifordulhat belőle, orchideatalajom is van otthon (nem visz rá a lélek földnek nevezni). Sajnos az egyik megtetvesedett régi elpusztult, úgy látom, de egy másik virágszárat hozott, sok bimbóval, remélem a többi már megmarad. Igazából, egy régi akváriumba terveztem őket, fadarabra vagy szőlőgyökérre felerősítve, de buta módon megosztottam az elképzelésem a párommal, aki villámgyorsan elajándékozta az akváriumot :(
    előzmény:
    Kertember (126)
    2012-01-29  17:36
  19. 2012. január 31. 17:39133.

    Nem tudom mit mondjak dr. Hummel kutatásaira. Olyan sok kutatási eredményt hallunk, amik rendre egymásnak ellentmondanak, hogy én már nem nagyon hiszek a valóságalapjukban. Sokkal inkább gondolom azt, hogy a kutatási eredmények mindig annak kedveznek, aki fizette az adott kutatást. Gyerekkoromban volt egy olyan nézet, hogy a kukoricát nem szeretik a nyulak, mert májbetegek lesznek. Erre aztán rendre rácáfoltak a nyuszijaim.

    Gyerekkoromban falun nőttem fel, ott mindig kukoricával etették az állatokat. Akkor nem tudtak erről, nem is hiányzott az omega 3. Akkor az emberek békések, barátságosak, türelmesek, kiegyensúlyozottak voltak, ja és sokáig éltek. Ma ez nem mondható el, viszont omega3-at eszünk mindenben. Na mindegy, nem ragadtatom el magam.

    előzmény:
    klára13 (128)
    2012-01-29  19:44
  20. 2012. január 31. 17:32132.

    Kedves Klára!

     

    Nagyon aranyosak a tyúkocskáid, és a kakas. Én se csak gazdasági célból akarom tartani őket. Régebben sok szárnyasom volt, akkor nem vágtuk le őket, hanem végelgyengülésben múltak ki, valamint egy ragadozó állat ritkította őket (szomszéd kutyája). Szeretem a magyr fajtákat. Egyedül a kopasznyakú nem jön be. Szeretnék még galambokat is.

    Blogom: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

     

    előzmény:
    klára13 (127)
    2012-01-29  19:26
  21. 2012. január 31. 17:28131.

    Kedves Finci!

     

    Virágzás szempontjából mindegy az amarílzsnek, hogy földben pihen a hagymája, vagy csupaszon. A hagymások virágzása, virágkezdemény kialakulása egy bonyolult folyamat, amit egyszer már összefoglaltam és feltettem a blogomba. Itt megtalálhatod:  remélem odanavigál. Érdemes elolvasni.

    Ettől függetlenül mégis azt ajánlom, hogy vedd ki a cserépből és ültesd el újra, a gyökerei miatt. Ugyanis ilyenkor tudod kézzel eltávolítani az elhalt gyökereket, ilyenkor tudod szépen kitisztítani a hagyma gyökéralapját, amiktől szép és egészséges gyökeret tud fejleszteni.

    Csak a fagyok elmúltával tedd ki az ablakba. Enyhe fagy is károsítja, ezért márciusig várj vele.

    előzmény:
    finci67 (121)
    2012-01-28  17:24
  22. 2012. január 31. 17:18130.

    Szia Evelyn!

     

    Mi ez az újítás?!

     

    Labdarózsát a legkönnyebben fásdugvánnyal tudod szaporítani. Ehhez azonban már késő van. Ősszel kell a fásdugványt megvágni, amjd rögtön a talajba tűzdelni. Télen a fagyok ellen takarni kell szalmával. Tavsszal meggyökeresedik.

    Lehet még hajtásdugványozni, zöld hajtásdugvánnyal. Ennek ideje júniusban van. A dugványt a rövid oldalhajtások csúcsából kell készíteni. A hajtásdugványt érdemes gyökereztető porba mártani, amjd nedves közegbe (homok, vagy perlit) tűzdelni. 6-8 hét alatt gyökeresedik. Érdemes az időpontot betertani és megfelelően megválasztani a dugványt, mert csak ekkor lesz sikeres a szaporítás. 

    Magvetéssel is szaporítható, de ez annyira bonyolult és kényes, hogy inkább le sem írom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_208229 (129)
    2012-01-30  12:58
  23. Torolt_felhasznalo_208229
    Torolt_felhasznalo_208229
    2012. január 30. 12:58129.

    Szia Kertember.

    légyszi írd meg,hogyan lehet szaporítani a labdarózsát a legkönnyebben és mikor ideális.köszi. :)hevelyn

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-01-15  17:21
  24. 2012. január 29. 19:44128.

      Mi is tervezzük, hogy tartunk tyúkokat tavasztól gazdasági céllal, azaz nem keveredünk velük érzelmi kapcsolatba. Meg fogjuk enni őket. Ehhez is szívesen vennék segítséget, Kertember, honnét lehet vásárolni ilyen állatokat? Jércéket kell venni? A mostaniakért elmentünk az állatbörzére Budaörsről, de ott rettenetesen drágák a jószágok. Inkább hobbiállatokat árulnak. 10-12 tyúkra gondolunk, ők a tyúkudvarban lesznek, külön zárva, saját házzal.

      Elmondom még, amit etetésükről  dr Hummel Zoltán kutató orvostól megtudtam. Ha az állatot kukoricával etetik, akkor zsírjában a koleszterinszintet megemelő omega valahány képződik az egészséges omega3 helyett. Tehát ha tyúkokat levágásra szánunk, akkor minden mással lehet etetni, kukoricával nem. De hát mindig is...? No igen, és az érelmeszesedés korunk legsúlyosabb egészségügyi gondja. Én ez elfogadom.

     

      Kajika, aki leszüretelte tavaly teljes  káposztaállományomat.

    előzmény:
    Kertember (124)
    2012-01-29  17:17
  25. 2012. január 29. 19:26127.

      Köszönöm, Kertember, csudára megörvendeztettél válaszoddal.

      Az edény tényleg eléggé kicsi, mert a földből vette ki ősszel, a pihenésidőre gyömöszöltem bele, tavasszal ismét  kiültetni szándékozom. Gondoltam, ez így jó, de őszel változtathatok rajta.

       Blogogod elérhetőségét megmutatnád? Feltétlenül elolvasom a lemosópermetezést de minden cikkedet Köszönöm. Nálunk csakis olyan permetezésről lehet szó, amely permetleveket az öko gazdaságokban használnak. Hozzád hasonlóan gondolkozunk. Fiamék élnek a földszinten, szó sem lehet arról, hogy unokáim  és állataink (1 nyuszi, három kutya és két teknőc, no meg a 4 lábasjószág) mérgezett környezetben éljen.

       A tyúktrágyát vízbe tettem és higítva öntöztem vele. Igaz, a marhatrágyát is így használtam többnyire. 

       Tyúkjaink édesek! Nagyon, nagyon aranyosak. Kakaskánk saját keltetésű, mindkét tojás kikelt, amit Pötyike (chochin) alá tettünk, de az egyik kiscsibét sajnos kiskutyám elkapta. Ez még az előtt volt, hogy kutyáinkat összebarátkoztattuk volna a tyúkokkal. 

       Három tyúkocskánk van, ősszel mindegyik kotlott, aztán együtt tutujgatták kakaskát; a héten kezdtek hosszabb idő után tojni, néggyel tiszteltek meg bennünket. Mindig úgy örülünk, mint ha aranyból lenne!

       Tágas tyúkudvar van a kert végén, szép házzal, de kedveljük, hogy közelünkben jönnek-mennek, így az egész kertben rendetlenkedhetnek, kivétel lesz a konyhakert, kerítése mögé bemenni tilos lesz nekik. Lezárom a kiskaput.

      Tűzpiros óriás kakaskánk két elpusztult óriásbaromfink leszárazottja. 

      A hölgykoszorú: Bolyhoska, a legmókásabb tyúkocskánk.

                              Bóbi, az erdélyi bóbitás, ő a legokosabb, legélelmesebb.

                              Pötyike, aki olyan, mint egy pettyes labda, a legaranyosabb.

    előzmény:
    Kertember (124)
    2012-01-29  17:17

Címlap

top