Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Korai iskolakezdés

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. március 20. 09:33
Fejlessze otthon a gyereket, különben gondjai lesznek az iskolában – ezt tanácsolták a kétségbeesett anyukának az óvodában, ahonnan az új szabályok szerint korábban az iskolapadba küldenék a gyereket. Vekerdy Tamás szerint nem jó, hogy a gyereket szabják az iskolához.

Tovább a cikkre...
  1. 2012. március 21. 11:19101.
    Erről van szó, ez a fő probléma. Emiatt kellene már nagyon a szigorú szabályozás!
    előzmény:
    mandi (98)
    2012-03-21  10:51
  2. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. március 21. 11:02100.
    Ne általánosítsunk, a gyerekeim ovijában utolsó évben komoly felkészítés folyik. Bár füzetük éppen nincsen és betűelemeket nem gyakorolnak (logopédus barátnőm nem is javasolja suli előtt), viszont kellett vennünk bizonyos "munkafüzeteket" és abban (is) dolgoznak. A mesemondás pedig már középsőben is megy, minden alvás előtt valamelyikük elmondja az épp aktuálisan tanult mesét, persze az óvónő is mesél. 
    előzmény:
    pocili (99)
    2012-03-21  10:59
  3. 2012. március 21. 10:5999.
    Ez így van sajnos. A jó öreg 80-as években, amikor én ovis voltam, nagycsoportban volt mindenkinek egy vonalas füzete (első osztályos), amibe rendszeresen dolgoztunk: óvonőni a sor elejére írt egy mintát, pl. oXoX, és a sort végig kellett írnunk. Na ilyen pl. már nincs. Én személy szerint készítettem ilyet a lányomnak, imádja csinálni, és a netről is sok ilyen játékos feladatot kerestem neki. Ma már az oviban, ha nincs kedve valamit csinálni a gyereknek, akkor nem kell csinálnia. Emlékszem voltak feladatlapok, pl. kösd össze ezt-azt, gyűjtsd ki ezt-azt. Anno mi adtunk elő meséket, az óvonénik jelmezeket varrtak hozzá (nem kell nagy dolgokra gondolni, de foglalkoztak vele), amit lehetett, azt mi gyerekek készítettük el. Év végén volt, hogy tánccal készültünk a szülőknek. Rengeteg ilyen fényképem van. Én rákérdeztem az egyik óvonőnél, hogy miért nem adnak elő meséket pl. Kiskakas gyémánt félkrajcárja, és nem tudott értelmes választ adni. Nagyon rossz irányba változott ez is....
    előzmény:
    Milu (96)
    2012-03-21  09:32
  4. 2012. március 21. 10:5198.
    Persze, hogy nagyon merev ez a mindenki menjen hat évesen iskolába rendszer, de az sem kevésbé durva, hogy a hat és fél éves lányom mellett első osztályban egy nyolc éves három hónapos kisfiú ült, akit a két visszatartott óvodaévben megtanítottak írni, olvasni, számolni, kitöltették vele előre több hónapra az összes könyvet, munkafüzetet, így a gyerek az idejét azzal múlatta az iskolában, hogy repülővel hajigálta a tanítónénit és a padtársát froclizta, mert az még csak a nagybetűket tudja leírni és esetleg néha összeolvasni. A gyerek meg sikeresen el is hitte, hogy ő hülye. És még rajta kívül 21 visszatrtott gyerek volt az osztályban (28-ból). Szóval az sem sokkal igazságosabb, hogy ha le tudod fizetni a szakértőt, akkor akár két évet is tarthatod még a  gyereket (minek egyébként?) oviban ( ahol csak bomlasztja a közösséget, mert unja magát). És amilyen korán kezdenek ma kamaszodni a gyerekek másodikban már kiskamaszok fognak ülni az iskolapadban kisgyerekek mellett. A tanítónénik meg csak kapkodják a fejüket, mert oylan dolgokkal szembesülnek, amivel csak jóval felsőbb osztályokban kellene.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-03-20  09:33
  5. 2012. március 21. 09:3997.

    gondolod, hogy az a cél, hogy okosodjanak a magyarok?

    hány éves vagy, hogy hiszel a mesékben?

    előzmény:
    sz1 (95)
    2012-03-21  09:18
  6. 2012. március 21. 09:3296.
    Én mindenhol azt hallom, hogy az óvodában tilos komolyabban foglalkozni a gyerekekkel, maximum javasolhatnak az óvónők nekik játékötletet, de nem lehet normális foglalkozásokat tartani.
    előzmény:
    sz1 (95)
    2012-03-21  09:18
  7. sz1
    sz1
    2012. március 21. 09:1895.
    Ha én lennék az oktatási miniszter, akkor ha már zavarnám a gyereket 6 évesen iskolába, akkor az olyan gyerekeket akik a felmérés alapján nem jól teljesítettek, külön osztályban 0 évfolyamra tenném be, ahol tanár segítségével fejleszteném őket. Ők nem buták, csak még nem iskola érettek. Ezért kellene ezt tenni. Sajnos azt látom, hogy ahelyett, hogy okosodnánk mi magyarok egyre butább gyerekek kerülnek ki az iskolából. Ezen miért nem gondolkodik el az az okos miniszter oda fent? Nem még többet kellene és még korábban tanítani szegény gyerekeknek, hanem kevesebbet több idő alatt. Amúgy az oviban nem sokat tudnak fejleszteni egy gyereken, ha a gyereknek nincs kedve tanulni akkor nem fog. Miért? Azért mert ez mutatja, hogy nem értett a tanulásra, az iskolaira meg végképpen nem. Amúgy a tanítónénink panaszkodott, hogy elsőbe úgy kerültek a gyerekek, nem egy hanem több, hogy nem tudta fogni a ceruzát és kettőig nem tudott számolni, akkor hol is a gond? Biztos a szülő lehet csak is a hibás, hogy a munka mellett nem foglalkozik a gyerekével vagy a butácska szülő a hibás megint. Miért teszik kötelezővé az ovit, ha így kerülnek ki a gyerekek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. sz1
    sz1
    2012. március 21. 09:1894.
    Arról nem írnak, hogy megszűnt volna az a lehetőség, hogy a szülőnek jogában áll a gyermeket visszatartani az iskolától a gyerek 7 vagy 8 éves koráig. Én annak idején a lányomnál nem éltem ezzel a lehetőséggel, pedig kellett volna neki még az az egy év ovi. Most sajnos kínlódik az általános iskolában, ő most nyolcadikos és mostanra mondták ki, hogy tanulási nehézsége van, ez is miért csak most derült ki.......pedig az ovi nagy csoportban logopédushoz járt, aki megmondta, hogy a beszédhibája miatt ne menjen iskolába, mert gondjai lesznek. Nem hallgattunk rá, és engedtük, most ő szenvedi. A fiam most lesz 9 éves, őt is logopédushoz járt, ő is mehetett volna iskolába, mi meg mondtunk rá egy nagy nemet, nem tetszett az óvónéniknek, kitöltöttünk egy papírt, hogy mire hivatkozva nem engedjük, hogy a fiam oviba járjon, így maradhatott egy évet még. Nagyon jót tett neki, mert elmondhatom, hogy iskolai szinten matek versenyen, évfolyamában első helyezett lett, a többi tantárgy is jól megy neki. Az első évfolyamot kitűnővel végezte, az igazgató nénitől könyv jutalmat és oklevelet vett át. Erről ennyit, hogy mi jó a gyereknek. Tudom nem minden gyerek egy forma még családon belül sem, de ennyi különbség nem lehet a két gyerekközt, hogy az egyik bukdácsol, a másik meg kitűnő tanuló.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_118041
    Torolt_felhasznalo_118041
    2012. március 20. 18:1393.
    Érdekes lenne a szocializálódás ahol akkor megyek és úgy teszek ahogy én akarok, ahogy nekem jó...az mióta szocializálódás? 
    előzmény:
    Pimpőke (90)
    2012-03-20  14:17
  10. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 14:3392.

    én szerettem oviba járni... én meg azt szűrtem, le, ahhoz, hogy a gyerekeim is szeressenek, hasonló körülményeket kell minimum találnom...

     

    így pl a pipőke által emlegetett 30 fős ovik szóba se jöhettek.. akkor inkább itthon. szerencsére találtunk más megoldást. 

    előzmény:
    Milu (91)
    2012-03-20  14:22
  11. 2012. március 20. 14:2291.
    Én is utáltam óvodába járni, egy rémálom volt, rendszerint végigbőgtem ott a napot. De én ebből azt a konzekvenciát vontam le, hogy túl későn adtak oviba, majdnem 6 évesen már nem tudtam beszokni. A lányommal nem követtem el ezt a hibát, pedig ő is ugyanolyan természet. Időben ment közösségbe és imádja az első naptól.
    előzmény:
    ardian (88)
    2012-03-20  13:53
  12. 2012. március 20. 14:1790.

    Én úgy gondolom, ha nem kényszer, akkor miért ne lehetne otthon a gyerek 3-4 éves koráig? Vagy miért ne járhatna csak délelőtt, vagy csak heti x napot oviba?

    Ha én megtehetem, hogy hétköznap tudok tartalmas elfoglaltságot a 4 -5 éves gyerekemnek, ( sport, együtt főzés, külön fejlesztés, barátnők). akkor miért kellene kötelezően bezavarnom 30 gyerek közé, ahol alig jut rá idő? Persze hetente 2-3x ok, mert kell szicializálódni, de ennyi elég is. 

     

    A bölcsi pedig hacsak nem kényszerűségből kell járni, valóban egy

    kihagyható hely kéne hogy legyen.

    előzmény:
    abak (73)
    2012-03-20  13:20
  13. 2012. március 20. 14:1389.

    Én nem szeretnék gerjeszteni semmit. Egészen egyszerűen nem értek egyet azzal, hogy 6 évesen menjen a gyerek iskolába. Az oviban, ahova járunk elég sokat foglakoznak velük, ráadásul két nyelvű oviba jár, szóval nem marad le semmiről.

    Ráadásul gyűlölöm a verseny istálló iskolákat, a felvételiket már 6 éveseknek, és ezt az egész nyomás gyakolást egy 6 évesre.

     

    Lesz még része benne bőven, 1 év plusz az oviban nem jelenti azt, hogy lusta, anyámasszony katonáit nevelnénk belőlük.

    előzmény:
    Karióka (67)
    2012-03-20  13:02
  14. 2012. március 20. 13:5388.

    én is felnőttem, önálló is vagyok, anyukám nem is emlékszik, hogy mennyire utáltam oviba járni

    én viszont igen. nekem az iskola megváltás volt ebből a szempontból.

    előzmény:
    abak (87)
    2012-03-20  13:48
  15. 2012. március 20. 13:4887.

    Nézd a gyermekeim kiegyensúlyozottságával nincs semmi probléma (nem is volt). Az is igaz, hogy nem nagyszülői segítségra apellálva vállaltuk őket. Mondjuk ez csak a két nagyobbnál jöhetett volna szóba.

     

    Szerettek bölcsibe, oviba járni, és boldog gyerekek (voltak).

     

    A két nagy már felnőtt, önálló.

    előzmény:
    ardian (84)
    2012-03-20  13:40
  16. 2012. március 20. 13:4786.

    na ezt én se értem, hogy csak minálunk gond ez a kézcsontosodás...

     

    nekem pl mindkét gyerek egyből  amint ceruzát fogott, rendesen fogta meg. ezt látják tőlem nap mint nap, mnem mutattam nekik, nem tanítottam....(hobbim a grafikai-logikai rejtvények)

     

    de nem is tudom hányszor halottam, hogy valami kézcsontok miatt ezt így nem is tudják megcsinálni a ygerekek... meg nem egy dologra, amit egyszerűen ellestek tőlünk itthon, hogy minek tanítottam meg rá őket... na tanította a fene. csak ahgyja az ember őket fejlődni...

     

    és igen, érdekes,  máshol ez miért nem gond? miért csak kishazánban? a másik amin nézek mindig: de ha engeded iskolába  majd, nem lesz tovább gyerek... miért mi lesz??? kisbusz??? az iskolás nem ygerek??? (és mondom ezt úgy, hogy ksiiskolásokkal is foglalkozom általában) 

    idézet:
    Pöttöm (66)
    2012-03-20 12:56:39
    Kisbusz Szerintem nem veszes, ha egy 5 eves gyerek mar nem CSAK jatszik egesznap.
    Tudom, rossz pelda a kis franciakat emlegetni, mert ok meg ebben nottek fel, ez nekik a normalis...de a harmadik gyerekem jar mar nagycsoportba. Nagyon-nagyon ritkan lattam olyan gyerekeket a kis csoporttarsak kozott az evek soran, akik nem rajongtak volna az oviert. Gyors puszi es rohannak be reggel, aztan delutan be nem all a szajuk, annyit aradoznak a napjukrol. Szoval nem rossz ez a rendszer. Van ido napkozben jatszani is, sokat vannak levegon is, szerintem elfer ezek mellett egy kis tanulas es feladatlapozas. Azt se kenyszer nekik, altalaban szeretik csinalni. Es igy tenyleg felkeszulten mennek iskolaba (akinek gondja van, azokkal az ovonok delben kulon foglalkoznak). Nem hatalmas a valtas. A kislanyomek peldaul oktober ota jarnak iskolalatogatasra. Nehany delutant a tanito nenikkel toltenek (es addig a kis elsosok visszamennek az ovodaba latogatoba...szerintem nagyon aranyos szokas...igaz, konnyu megtenni, itt korzetesites van meg mindig, nagy esellyel ket egyuttmukodo intezmeny cserelgeti igy a gyerekeket).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (66)
    2012-03-20  12:56
  17. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 13:4285.

    hát a sulivezetésen, és a tanítókon nagyon sokminden múlik.

     

    meg a szülőkön is, hogy mondjuk emiatt járjanak a suli nyakára. hogy vagyy engedjék haza a gyereket, ha már úgyis lecke van, vagy legyen ez az iskolában a tanár feladata.

     

    nincs értelme úgy az egésznapnak, ha haza klell vinni a leckét hétköznap.

    előzmény:
    Ladybird (83)
    2012-03-20  13:35
  18. 2012. március 20. 13:4084.

    nálam meg igen

     

    nem volt lehetőséged. ezért nem tudod, akkor nem lett volna-e kieegyensúlyozottabb a gyereked. én pl. utáltam oviba járni, de anyukámnak se volt lehetősége, ezért jártam, de nem voltam boldog gyerek.

    előzmény:
    abak (80)
    2012-03-20  13:32
  19. 2012. március 20. 13:3583.

    Nekem meg pl. az egész napos iskola ellen van kifogásom.Nálunk van iskolaotthonos és napközis is.

    Milyen érdekes, hogy pont az iskolaotthonos ismerőseimnek adnak fel HÉTKÖZNAPra házit, amikor elvileg a cuccot sem lehetne hazavinni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (74)
    2012-03-20  13:23
  20. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 13:3582.

    pont ez a lényeg, hogy nincs az egész nap így beosztva.

    ha pl nem marad otthon a lecjke, akkor otthon avval foglalkozhat a gyerek ami érdekli. azért nem 4 kor ér véget a nap:)

     a sportolás megoldása az javarészt szerintem mindig is az iskolavezetésen múlott. meg az adot tesitanárok szervezőkészségén.

     

    van ahol kicsi tornataremmel is megoldott, rendszeres  túranapok beiktatása,  sulikör futása, télen hógolyózás, sorolhatnám. van ahol hiába a dupla tornaterem, alig használják ki, meg jajj nem bírjuk beosztani...

     

    ha egész napra van lehetősége a sulinap gazdálkodni, akkor talán könnyebb a szervezés. könnyebb pl kirándulónapokat, stb megvalósítani.  amik azért ma nagy hősiességnek számítanak,  sulikban, összeszervezni az órákat stb, hogy jusson is maradjon is. pluszlecke se legyen belőle

    előzmény:
    Milu (76)
    2012-03-20  13:29
  21. 2012. március 20. 13:3381.
    Dehogy, nem fogják visszatartani. csak azt mondják az is az iskolaérettség egyik jele.
    előzmény:
    pocili (78)
    2012-03-20  13:30
  22. 2012. március 20. 13:3280.

    Nekem 3 gyerekem van, igaz a legkisebb is lassan 13 éves.

    Mindannyian jártak  (igaz más-más ideig) bölcsibe, oviba, és remekül vették az akadályokat úgy, hogy egész nap ott voltak.

     

    Mivel nem volt lehetőségünk ebéd után hazavinni őket.

     

    Csak ismételni tudom magam, elismerem Vekerdy tudását, de az ő álláspontját nálam az élet nem igazolta.

    előzmény:
    ardian (75)
    2012-03-20  13:27
  23. 2012. március 20. 13:3179.

    Abakkal értek egyet. Ismerem én is Vekerdy szemléletmódját, és néha nagyon átesik a ló túloldalára. 

     

    előzmény:
    abak (73)
    2012-03-20  13:20
  24. 2012. március 20. 13:3078.
    A mi óvonőnk is mondta, hogy a fogváltásnak meg kell kezdődnie nagycsoportban. Az én 6 éves kislányomnak még mindig 20 tök erős, gyönyörű fog van a szájában, a fogorvos szerint ez szuper, mert annál több idejük van megerősödniük a maradandó fogaknak. És most emiatt vissza fogják tartani?
    előzmény:
    Ladybird (42)
    2012-03-20  11:32
  25. 2012. március 20. 13:3077.

    egész napos suli most is van és attól nem kevésbé fáradtak a gyerekek

    egyébként a fő célja, hogy a pedagógusok óraszámát megemelje, így kevesebb pótlék jár nekik (költségcsökkentés), kevesebb ember elláthatja a feladatot (létszámleépítés, költségcsökkentés)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (74)
    2012-03-20  13:23

Címlap

top