Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Német munka-átverés ?

amanndi
Létrehozva: 2012. szeptember 6. 12:25

                  Sziasztok!

 

A férjem hosszas vívódások után Németországba ment dolgozni.

Múlt héten szombaton ment el,esténként beszélünk,hogy mi újság vele.

Már kedden jelezte nekem,hogy konfliktus van a német és a magyar főnökök között a bérükről,a németek teljesítménybért akarnak adni olyan szintű minősségellenőrzéssel,hogy a hazai béreket nem keresnék meg, a magyar főnök pedig harcolni próbál az órabérért,hogy ki tudja nekik fizetni a beígért bért ..

 

Azt ígérték kiutazás előtt,hogy 8 eurós órabér,minimum havi 1400 euró + a hazai kártyára minimálbéres utalás ,nagyon messze van a hely ahová dolgozni ment dolgozni teljesen észak-kelet Németország,jelentős volt az üzemanyagköltség is amit nem állnak,csak a szállást .

 

Nagyon sajnálom a férjem ,hogy ilyen messzire van tőlünk és ilyen bizonytalanságban kell elkezdeni a munkát,napi 10-12 órát dolgoznak,még szombaton is melóznak és csak 6 hét múlva jönnek először haza.

 

Rákérdeztem a szerződésre és csupán a hazai minimálbérről van szerződésük,folyamatos munkaviszonnyal.

 

A kollégák már zúgolódtak,hogy ők hazajönnek,ha nem fognak fele annyit sem keresni mint amiről eredetileg szó volt,nem is tudják ,hogy mennyiért dolgoznak ,de azért még dolgoznak.

 

Várjon a férjem még egy kicsit,vagy tanácsoljam neki,hogy azonnal jöjjön haza,hagyja az egészet ott ?

  1. 2012. szeptember 6. 18:4476.
    Honosítattad a diplomád??
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_720723 (71)
    2012-09-06  18:32
  2. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. szeptember 6. 18:4275.
    Es ok mit mondanak? Van megallapodas vagy nincs a nemetek es a magyar alvallakozo közöztt? Es ha van ora- vagy teljesitmenyberes?
    előzmény:
    amanndi (68)
    2012-09-06  18:16
  3. Torolt_felhasznalo_720723
    Torolt_felhasznalo_720723
    2012. szeptember 6. 18:4174.

    Évek óta egyre nagyobb teret hódít a munkaerőkölcsönzés, nemcsak itt Németországban, hanem odahaza Magyarországon is, ahogy ezt egyik itteni blogtársunktól hallottam. Eléggé trend lett moöstanság ez. Egyre kevesebb cég állít be saját dolgozót közvetlenül, hanem munkaerőkölcsönző cégen keresztül veszi fel az embereket. Ez a cégnek is kényelmes, mert ha nincs megrendelés, vagyis pang az üzlet, akkor máról holnapra elküldheti a kölcsönzött munkaerőt. Másrészt ez a kölcsönző cégeknek is jó, mivel nagyon jól keresnek az embereken. Itt úgy óránként egy emberen minimum 2-3 Eurot.. Azaz egy hónapban 4-500-at is fejenként. További hátrány, hoigy ezáltal az embereket lehet ide-oda tologatni. Ez személyes tapasztalat is. Egyre többször gondolom úgy, hogy hiba volt lecserélni a tehenészeti telepes melót. Mert míg az itt van(volt) helyben, addig volt hogy elhelyeztek Friedewaldba, ami úgy 80 km-re van a lakóhelyünktől. Ma este beszélek amúgyis Thomas-sal, mert amúgyis mennem kell hozzá egy óra erejéig segíteni. Hátha ismer valakit, ha nem is közvetlenül, de közvetve az iparban. Mert ugyan ő azt mondta, hogy csak a helyi parasztokat ismeri, nade ezeknek is van biztos olyan hozzátartozója, aki nem a mezőgazdaságban, hanem az iparban tevékenykedik. Hátha így ezáltal ki tudom kerülni a lenyúló kölcsönzőcápákat. Mert szinte lehtetlen kikerülni Egyik nap néztem a www.arbeitsagentur.de portál Jobbörse-jét, ahol bizonyos munkakörökre kétszáz! ajánlat közül 98% a kölcsönzökön ment keresztül. A delikvens megpályázza a meghirdetett szakmunka álláshirdetést, oszt hogyan hogyse egész más, kisegítő jellegű tevékenységgé alakul át, ajánlanak fel.

    Szerintem a legtöbb szakmunka-hirdetés, csak kamu. Csali, amivel be lehet a jónépet csalogatni, húzni a csőbe.

    Én a jelenlegivel elégedetlen vagyok, mert szakmailag teljes zsákutca, azaz próbálok váltani.

    Hogy milyen gyorsan sikerül, azt nem tudom. Annyi biztos egy év alatt meg kellen írnom egy diplomamunkát, azaz olyan céget kéne kerítenem, ahol munka mellett meg tudnám írni. És ez lenne az ideális eset. Az idő szalad és egy diplomamunka megírása hónapokat vesz igénybe. Ez is személyes tapasztalat..

     

    Még valami, amit így utólag eszembe jutott: Kölcsönzött bérmunkaerő esetén az adott cég megapórolja a járulékfizetést. is. Emiatt is kényelmes neki.

  4. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2012. szeptember 6. 18:3773.

    Mert bízott abban ,hogy szerencsével jár és megközelítőleg úgy lesz minden ahogyan azt ígérték neki .

     

     

    Erre nem lehet alapozni.

    Tudatosítani kell magában minden munkavállalónak, hogy nem a két szép szemért veszik fel, hanem azért hogy a vállalkozó elvégeztesse a munkát és profithoz jusson.

    Ezért lényes a munkaszerződésben lefektetni a javadalmazást.

    Nem macerálás miatt írtam, hanem mert tapasztalatom van ilyesmiben.

    A magyarországi viszonyok is pont ilyenek.

     

    Mit tegyetrek?

    Ezt nektek kell eldönteni, mert van egy sereg olyan dolog amit csak ti, illetve a férjed tud, lát, érzékel.

    előzmény:
    amanndi (66)
    2012-09-06  17:53
  5. 2012. szeptember 6. 18:3572.
    Nekem ugyan nincs rá szükségem...))) Csak nem értettem, miért pont erre hivatkozol és miért akarod az orruk alá dugni. Gondolom az agrármérnöki jó, azt miért nem mutattad be? Nem fogadják el?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_720723 (71)
    2012-09-06  18:32
  6. Torolt_felhasznalo_720723
    Torolt_felhasznalo_720723
    2012. szeptember 6. 18:3271.
    Azért, mert vagy agrármérnökim is :DDDD Beszkenneljem az össes papromat :DDD?
    előzmény:
    eda-1952 (61)
    2012-09-06  16:24
  7. 2012. szeptember 6. 18:2070.
    De ő beszéli a nyelvet??? MErt ez kellene ...
    előzmény:
    amanndi (68)
    2012-09-06  18:16
  8. 2012. szeptember 6. 18:2069.

    Nem volt ez naívitás, teljesen érthető, hogy boldogulni akartok, viszont akkor az önérvényesítésben, az érdekérvényesítésben se legyen naív, higgadtan de határozottan követelje meg, hogy a helyzetet megfelelően orvosolják és rendezzék a tisztázatlan kérdéseket.

     

    A németek elég jogkövető nemzet, nyilván nem lehet általánosítani, és vannak szektorok, ahol megy a mutyizás, de a hivatalokkal ott sem szeretnek játszani ...

     

    Sok sikert kívánok, és erőt.

    előzmény:
    amanndi (66)
    2012-09-06  17:53
  9. 2012. szeptember 6. 18:1668.
    4 magyar tolmács dolgozik a férjemékkel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (67)
    2012-09-06  18:04
  10. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. szeptember 6. 18:0467.

    Minel hamarabb kikövetelik a nemet berezesrol a szerzodest, annal hamarabb tisztazodik a dolog. Es akkor lehet vagy tovabb dolgozni vagy hazajönni. Tehat ez a legfontosabb lepes.

    Nem irtad, hogy beszel- e a ferjed nemetül. Ha o nem, valaki a melosok közül. Nagyon fontos, hogy ne csak azt ertsek, amit az lavallakozo lefordit nekik, hanem amit anemetek mondanak!

     

    Nemetorszagban az epitoiparban ill. az alvallakozos agazatokban egyaltalan nem ritka a simli! 

    előzmény:
    amanndi (66)
    2012-09-06  17:53
  11. 2012. szeptember 6. 17:5366.

    Gondolom a német bérezésről azért nincsen szerződés (még) mivel még most egyezkednek a főnökök,remélhetőleg pótolni fogják a napokban .

     

    Miért ment ki szerződés nélkül ?

     

    Mert bízott abban ,hogy szerencsével jár és megközelítőleg úgy lesz minden ahogyan azt ígérték neki .

    Annál bármi jobb,mint amikor hónapokon keresztül munka  nélkül itthon volt kénytelen ülni és munka után járni ,nulla sikerrel,aztán az utóbbi két hónapban volt már munkája,de az országunk túlsó feléről jött ide egy cég és lassan befejezték az itteni munkát,tehát ismét nem lett volna munkalehetősége ,rengeteg helyről bíztatták,hogy mehet ki dolgozni Németországba ,majd szépen lassan kiderült ,hogy egyikből sem lett semmi,nagyon megörült,hogy végre sikerül kijutnia,nem feltétlenül a megfontoltság dominált a döntésében,hogy belekezd ebbe a munkába,hanem a remény, a hit,a naivitás.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (65)
    2012-09-06  17:09
  12. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. szeptember 6. 17:0965.

    "A magyar főnök (alvállalkozó) iratta alá velük a magyar minimálbéres,folyamtos munkaviszonyról szóló szerződést ,amiben egyáltalán nem szerepel a kinti munka bérezése."

     

    De akkor milyen munkabert követel a ferjed majd, ha arra kerül a sor? Amit szoban megigertek? Haaat az nagyon nehez lesz...

     

    "Gondolom a németek a lehető legkevesebbet akarnak fizetni úgy,hogy közben rabszolga módjára dolgoznának az emberek . "

     

    De azt is lehet gondolni, hogy a magyar alvallakozo simliskedik.

     

    Azt nem ertem, hogy miert ment ki a ferjed olyan szerzodes nelkül, amiben a nemet ber feheren-feketen szerepel!

    Beszel a ferjed nemetül? Mert akkor többet lehet segiteni tanacsokkal. 

     

     

    előzmény:
    amanndi (5)
    2012-09-06  13:00
  13. 2012. szeptember 6. 16:4764.

    Ez csak annyira átverés, amennyire hagyjátok magatokat.

     

    Hol a szerződés? Az abban foglaltakat mindenképpen ki lehet kényszeríteni, akár a pénz mennyiségéről, akár a díjazás mikéntjéről van szó. Persze, ha papír nélkül ... bejelentés nélkül, adózás nélkül ... stb ...  Mi az, hogy minimálbéres bejelentés meg utalás? Jó kis adócsalás ...

    Nem tenném. Tudom, hogy nagy a kényszer, de itt is bebizonyosodik, hogy az egyenes út a járható. Ha ilyen szándékkal ment ki, nem csoda, hogy ilyen embereket talált a céljához. Persze, hogy ők is sumákolni akarnak ...  

    előzmény:
    amanndi (1)
    2012-09-06  12:25
  14. 2012. szeptember 6. 16:4763.

    Eleg sok olyan munkakör van sajnos , amit kiadnak ilyen kölcsönzö cegeknek . Ami a munkaado szempontjabol erthetö , mert igy folyamatos munkaerö potlasa van .

    Tehat monduk nem kell valakit folyamatos alkalmazasba vennie,ha sok a munka igenyel meg munkast , ha keves visszamondja . Az összes egyeb dolog ,betegallomany ,szabadsagolas stb. meg a kölcsönzö ceg dolga .

    Igy nem faj a feje a szabadsagolasok  , vegkielegites , felmondasok miatt .

    előzmény:
    eda-1952 (61)
    2012-09-06  16:24
  15. 2012. szeptember 6. 16:2962.

    Nem mondom azt hogy minden nemet olyan korrektek stb. Viszont az itteni törvenyek , kevesebb alkalmat adnak a lehuzasra . A munkajogi törvenyek olyan kemenyek , hogy a munkaadok lassan felnek valakit alkalmazni . Nem veletlenül ,elterjedt a munkaerökölcsönzes...Nagyon erösek a szakszervezetek is .

    Itt elek mar par eve , nekem ez a tapasztalatom . 

    Olyan persze itt is van , hogy sokan nem ismerik a jogaikat  es ezt valakik kihasznaljak , föleg ha nem jol beszeli a nyelvet es nem tud utananezni dolgoknak .

    Azt hogy kifejezetten rabszolganak nezik a magyarokat ? Szerintem gyakran az a gond  , hogy sokan a vegzettsegük alatt mennek el külföldre dolgozni . Aki nincs szokva fizikai munkahoz , annak igen megterhelö .

    Kapasbol tudok egy csomo olyan szakmat mondani , ami rabszolgamunka , akarmelyik orszagban dolgozik is valaki.

    előzmény:
    szillvorium (59)
    2012-09-06  16:06
  16. 2012. szeptember 6. 16:2461.
    Azt nem egészen értem, hogy a műszaki rajzolói végzettséged miért számítana sokat egy tehenészeti telepnél, de mindegy. Úgy vettem észre, hogy te a németekre úgy általában haragszol, pedig a rabszogatartó -ahogy te nevezed- a munkaerő kölcsönző. Mindegy, hogy magyar, vagy német és nem, nem mindenki megy rajtuk keresztül dolgozni. Mellesleg ilyen cégek itthon is vannak, az ország egyik feléről a másikra toborozzák a dolgozóikat, vérlázító körülményeket és fizetést adva.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_720723 (55)
    2012-09-06  15:53
  17. 2012. szeptember 6. 16:1460.
    Persze lehet, de akkor ugy illik talalni a munkasoknak .
    előzmény:
    cabron (57)
    2012-09-06  15:56
  18. 2012. szeptember 6. 16:0659.
    Azt is naivsag feltetelezni, hogy azert mert Nemetorszag nyugat, akkor ott mar minden nemet munkaltato korrekt, becsületes stb.! Igenis rabszolgakent kezelik nagyon sokan a magyarokat! Marmint nemet oldalrol! Benne dolgozom en is, es nem egyetemi professzorokat alkalmazunk mi sem, lehet hogy ott minden maskepp zajlik, de az iparban nem. Sajnos a nemet nagyvallalkozo is "kitalalhatja", hogy több profitra van szüksege es elkezdödik a lehuzas. A magyar foglalkoztato ha akarna sem tudna igy kifizetni a beigert bereket.
    előzmény:
    semiramis (4)
    2012-09-06  12:52
  19. 2012. szeptember 6. 15:5758.
    Ird meg majd legyszi a fejlemenyeket ! Remeljük hogy jol alakulnak a dolgok es csak megeri a kiutazas es a sok munka
    előzmény:
    amanndi (53)
    2012-09-06  15:49
  20. 2012. szeptember 6. 15:5657.
    Igen, ez persze nem feltétlenül rosszindulat, simán elkalkulálhatta magát a nagyobb haszon reményében.
    előzmény:
    diana101 (54)
    2012-09-06  15:53
  21. 2012. szeptember 6. 15:5356.

    Na, elolvasgattam a friss hsz-eket, ennek fényében már egy kicsit más a helyzet, mint egy magyar faszi átveri a segédmunkásait.

     

    Egy biztos, a német nem fogja hagyni, hogy szar munkát adjon át neki az alvállalkozó, kőkeméyn minőségellenőrzésen kell átesniük. 

    Lehet, hogy ekörül van a zavar, a németnek egyelőre nem felel meg a minőség. 

     

    A megfelelő minőséget lassabban tudják előállítani, így kevesebbre jön ki az órabér. 

     

    Szerintem várjatok még. Az mindenesetre nem jó, hogy szerződést kizárólag a magyar minimálbérről írtak alá.

  22. Torolt_felhasznalo_720723
    Torolt_felhasznalo_720723
    2012. szeptember 6. 15:5355.

    A nemhivatalos minimálbér 7,89 Euro a nyugatnémet részen a bruttó órabér. Ja és minden munka munkaerőkölcsönző cégeken mgy keresztül..

    Tehenészeti telepet vezetek. Próbáltam(lok) váltani eü. okokból. Van több éves műszaki rajzolói gyakorlatom, ami a rabszolgatartóknak nem számít mert nekik a papír kell (még idén meglesz a papír és az orruk alá fogom dörgölni). Meg természetesen több éves mg-i gyakorlatom van, de abba kell hagynom mielőbb az évek során kialakult allergiám miatt.....

    előzmény:
    eda-1952 (43)
    2012-09-06  15:07
  23. 2012. szeptember 6. 15:5354.

    Igen ez akkor valoban olyan munka , amit Nemetorszagban eleg jol megfizetnek . Annal inkabb gondolom , hogy az alvallalkozo urral van a problema . A nemet munkaado örül hogy egyaltalan kap munkast ilyen munkakörre, nem hogy azt ne lenne hajlando megfizetni .

    Az lehet a gond hogy kevesebb munkast alkalmaz az alvallakozo,mint ami a teljesitmenyhez szükseges,hogy több haszna legyen.

     

    előzmény:
    amanndi (51)
    2012-09-06  15:39
  24. 2012. szeptember 6. 15:4953.

    Ha jól értelmezem amiket írtatok ez az egész csetepaté a munkások bére körül az alvállalkozó hasznáról szól leginkább .

     

    Kíváncsi vagyok este a férjem mit mesél majd,mert állítólag ma volt erről megbeszélés a főnökök között ,remélhetőleg a munkásokat tájékoztatta a magyar munkáltató a fejleményekről.

     

    Remélem,hogy nem lesz kénytelen hazajönni már most ,mert akkor nagyon póruljártunk tekintve a 100.000 forintos üzemanyagköltséget .

  25. 2012. szeptember 6. 15:4052.
    Persze, én is bruttóban gondolkozom, ha órabérről van szó.
    előzmény:
    diana101 (48)
    2012-09-06  15:22

Címlap

top