Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Jogosan kérnek osztálypénzt az iskolák?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. augusztus 29. 14:24
Mindig is így volt ez: az általános iskolák gyűjtenek pénzt a szülőktől erre-arra. De vajon jól van ez így? Soma különvéleménye.

Nők Lapja Café: Jogosan kérnek osztálypénzt az iskolák?
  1. 2013. augusztus 30. 10:3476.

    Nem hiszem, hiszen epp azt irja, hogy negyedikre semmi penz nem maradt, szethullott minden. S a virag ara szezontol fugg... Olyan nevnapi viragnak bonbonnak tunik. Na es ez az amit sose ertettem. Miert adnek nevnapra minden tanarnak viragot, bonbont?

     

    előzmény:
    lady1986 (71)
    2013-08-30  09:39
  2. 2013. augusztus 30. 10:2175.

     

    Nyilván ad az ember, amennyit tud, néha-néha...

    De mikor folyton és mindig ugyanazok VÁRJÁK EL, akkor felmegy az emberben a pumpa.

    előzmény:
    évi* (73)
    2013-08-30  09:50
  3. 2013. augusztus 30. 10:0774.

    Én általában az ilyen költségeken nem szoktam megakadni, de azt hiszem, ez most már tényleg, még mi is a tűrőképességünk határára kerülünk. Leírom, hogy eddig mit fizettem ki az elsősöm beiskoláztatása kapcsán.

     

    Nyári tábor leendő elsősőöknek     5000.- (nem kötelező, de azért jó ha megy)

    Szeptemberi ebédpénz júniusban  9000.-

    Szeptemberi művészeti különóra    3000.- (nem kötelező de azért , jó ha megy)

    Diákigazolvány                                1400.-

    Iskoláztatási hozzájárulás               4000.- (ebből lesz wc papír,stb.)

    ünneplőhöz egyenkiegészítő           1000.-

    egyenpóló 2 db              kb.             2000.- ennek  már nem is emlékszem a pontos árára         

     

    iskolatáska                                      9000.- (középkategóriás, ez volt akciósan, hogy azért mégse olyat vegyek amit 1 hét múlva kukába dobhatunk)

     

    iskolaszerek                                    18000.- (megadott lista alapján, itt is mindenből a középárasat vettem)

    tolltartó, kulacs                                3000.-

     

    ünneplőcipő                                      4000.-

    ünneplőruha                                           -   , mert már korábban megvolt

     

    tankönyvek                                     ingyenesek, kivéve

    most jött a levél, hogy első szülőire vigyünk pénz erkölcstankönyvre, plusz írásra.Plusz osztálypénzre, plusz vigyünk teremdíszítéshez cserepes virágot.

    ezeddig cirka több, 60 000.- FT!

     

     

     és az oktatás állítólag ingyenes!!

     

  4. 2013. augusztus 30. 09:5073.

    Egyrészt: Sajnálom, a gyereket, aki a szülője miatt szív, és marad le minden közös programról.

    Másrészt: Nem vagyok szociális intézmény, és azért szültem X db gyereket, mert annyit tudok / szeretnék felnevelni, és nem másét.

    előzmény:
    kivi39 (63)
    2013-08-30  06:38
  5. 2013. augusztus 30. 09:4872.
    Loptak?! Az ovis csoportpénzt fillérre elszámolja, aki kezeli.
    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  6. 2013. augusztus 30. 09:3971.
    Gondolom ballagási ajándékra gondolt... Nálunk anno kristályvázát szavaztak meg az ofőnek ( rágravírozva az osztálynévsort ) és virágot-bonbont a női ill bort - virágot a férfi szakmai tanaraknak a tisztelt szüleink...
    előzmény:
    ezanick* (69)
    2013-08-30  09:27
  7. 2013. augusztus 30. 09:3870.

    Milyen jó, hogy írás előtt elolvastam a reakciókat is... :)

     

    Pont ezt akartam leírni. :) 

     

    Nálunk eleve bankszámlára ment az OP, és a szülő, aki csinálta, pontos elszámolást vezetett, és bizonylatokkal alátámasztott. Bárki ellenőrizhette. 

     

     

    előzmény:
    Lillaréka (64)
    2013-08-30  07:28
  8. 2013. augusztus 30. 09:2769.

    Ez szep tortenet...

    en csak azon tunodom milyen virag, milyen bonbon kell a tanaroknak erettsegi elott? 

    előzmény:
    andi*1970 (67)
    2013-08-30  08:24
  9. 2013. augusztus 30. 09:0668.

    Ha masban nem bizol, miert nem vallatad te az osztalypenz kezeleset?

     

    Ez a legszemetebb dolog, amikor se  nem segit a szulo, se nem fizet, de ragalmaz.

    Gondolja, ezzel meg is ideologizalta a nemfizetest. 

     

    Nem csak a masik hata mogott kell nagyszajunak lenni, oda kell allni ele es el kell kerni az elszamolast.

     

     

    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  10. 2013. augusztus 30. 08:2467.

    Tudod egy kicsit megdöbbentem azon amit írsz!

    Először is nem a szülők találják ki az osztálypénzt! Ezt mindig az osztályfőnökök dobja fel, aztán elmagyarázza hogy ő hivatalosan nem szedheti stb. Így ha van egy anyuka aki hajlandó elvállalni a macerát akkor az begyűjti. Hát így jártam én is. Négy éven át gyűjtöttem az osztálypénzt. Mire is? Hát azokra a dolgokra amit az osztfő kitalált éppen. Volt, hogy terem festésre, volt hogy wc papírra, minden évben 20 csomag  fénymásoló papírra és hasonló dolgokra. Persze szülőin mindig megbeszéltük, hogy mire is költhetünk-de ezt igazán nem lehet követni.Mert minden kiadás előtt nem lehet szülői értekezletett tartani. Persze mindenről tökéletes elszámolást tartottam-de nem tudott az ember megfelelni mindenkinek. Volt aki azért hepajkodott, mert az egyik tanárnak 100 forinttal többe került a virág vagy éppen a bonbon. (évszakokból történő eltérések,  vagy éppen a településen lévő) Sokszor vetették a szememre hogy xy faluban olcsóbb a virág-bár nekem az 30 km kocsival. Senkit nem érdekelt, hogy parkolásra vagy üzemanyagra mennyit költöttem saját pénzből, vagy éppen a szabadidőmből. Nálunk szerencsére azért többnyire ha kissebb késésekkel is-de mindenki beadta az osztálypénzt. Nem is gondolná az ember, hogy mennyi minden apróságra megyen el egy tanév alatt, amit a tanárok kérnek be. Viszont természetesen maradt mindig belőle, amit gyűjtögettünk a ballagásra. Aztán a 3.évben az iskolában egy olyan hagyományörző program volt-amiben az osztály többszázezer forintott vert el egy bulis héten (még 3 osztály szintén) . A kassza teljesen kiürűlt, bár a szülők 100 ezernyi költséget szavaztak meg. Mégis az osztályfőnök csak kérte-kérte a pénzt befelé. Többször figyelmeztettem, hogy a szülők zúgolódni fognak. Az osztálypénz lenullázódott és a következő évben jött a szallagavató, ballagás és ami ezzel jár. Szűlőin az utolsó évben aztán hatalmas vita alakult ki.Volt aki engem hibáztatott, volt aki a gyerekeket és volt aki a tanárt. Végül is plussz pénzt nem szedtünk-hanem a befolyt összegből kellett kigazdálkodni az iskolai protokol által megszabott rendezvényeket. Jól hallani, az Iskola által megszabva! Hagyománytól eltérni nem lehetett. Még azt is megmondták a tanárok mit is kérnek ballagási ajándékként az osztályoktól. És bizony ez minden osztályban így ment! Kivétel nélkül! Az utolsó évben viszont úgy kellett könyörögni, hogy hozzák a pénzt-mivel üres volt jóformán a kasszánk. Mindenről tudott az osztfő és ennek ellenére osztálykirándulást szervezett-a szülők kérésének ellenére. Persze az osztálypénz terhére. Amikor meg próbált az ember tiltakozni, akkor aszülőket megkerülve megszavaztatta a gyerekekkel-akik persze meg is szavazták. Így fizettük-ja és azokét is akik nem adtak be rá pénzt-ugyanis a törvény szerint senkit nem lehet kihagyni az ilyen eseményekből anyagi okok miatt. Az utolsó évben annyira szétesett az osztályközösség, hogy az érettségi alatti tanárok megvendégelését (ami kötelezően elő volt írva) 4 szülővel közösen saját költségből hoztuk össze. Nem kevésbe került az 5 szülőnek 11 tanár plusz vizsga elnök 1 hétig való etetése és itatása. Plussz kötelezően utolsó nap virág és bonbon! Végig csináltam, minden nap a szenvicskészítést, sütemény sütést stb. Akik a segítségemre voltak-azok mind rossz anyagi körülmények között élnek-akiknek nem okozott volna problémát segíteni azok mint elhúztak és tojtak az egészre! Az más kérdés, hogy a köljke meg ott reklamált, hogy miért nem vehet a szendvicsből ami a tanároknak lett készítve. Vagy miért nincs ásványvíz neki is, mert nem hozott. 

    Tehát itt nincs jó és rossz választás-itt kényszer van. Olyat nem tudsz csinálni, ami mindenkinek megfelel. Az hogy 4 évig senki nem vette a fáradságot, hogy segítsen az nem számít. De hogy ha esetleg nem tetszet valami, akkor rögtön reklamálni azt tudnak. Én soha egy fillért sem vettem el, sőt a gyerekem sem-de annál többet költöttünk, hogy minden rendbe legyen. Minden hónapban elküldtem az elszámolást a szülőknek, mit mire költöttünk-de a gyerekeik kezéből egyenesen a kukába landolt a papír. Persze hogy azt saját pénzen vettem, nyomtattam az senkit nem érdekelt.  Aztán persze a szülőin szintén megtörtént az elszámolás-ahol nem is volt soha ebből probléma. Az biztos, hogy a legtöbb szülő passzív, megvárja míg más megold helyette mindent- persze ha nem tetszik neki aki kritizál. De mint mondtam, meg sem mozdul, hogy segítsen vagy éppen elvégezzen valamit-mert kényelmes, nem érdekli vagy mert ő annyira fontos embernek képzeli magát, hogy ez már neki nem fekszik. Most hogy a gyerek továbbtanul és másik közösségbe megy-előre mondtam neki, el ne vállaljon semmit és semmilyen közösségi munkát! Elég volt hogy ovis kora óta minden nyáron mi festettük a termet, hogy ha valamit megkellett javítani akkor a férjem ugorjon stb.

     

    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  11. 2013. augusztus 30. 07:5066.

    Roppant érdekes amiket írsz!

    Én két évvel ezelőttig szmk tag voltam bölcsödés kortól, középsuliig kb. 25 évig -nagy a korkülönbség a két gyerek között-, mindkét gyerekemnél.

     

    Mi szedtük az osztálypénzt, szülői értekezleteken, fogadó órákon, és ha kellett bármikor szívesen találkoztam bármelyik szülővel, hogy oda tudja adni a pénzt. A lányomnál egyszerűbb volt, mert kis városban lakunk. 

     

    Az szmk társammal mindig figyeltünk arra:

    1. amikor a szülő befizetett aláírattuk vele

    2. minden szülői értekezleten felolvastuk a tételes kimutatást, hogy az utsó szülői óta mire költöttünk.

    3. év végén minden gyerek szülője tételes kimutatást kapott

    4. bankszámlára tettük az év végi maradokat, de volt rá példa, hogy a szülők megszavazták, hogy az év végi osztálykirándulásra adjuk oda, és abból lett közös fagyizás, sütizés, egyik évben még kalandpark is belefért

    5. Általánosban gyerek nem kezelt, kezelhet pénzt

     

    Jelenleg a lányom középiskolájában már nem vagyok szmk-s. 

    Az első szülőin praktikus dolgot találtunk ki, az első szülőin megbeszéljük, hogy  mennyi lesz a havi osztálypénz. Van bankszámlánk, ahova mindenki utalja a pénzt, akár havonta, akár egy összegben, ahogy a családnak megfelel. 

    Az ofőnek van hozzá kártyája, és amikor valamire szüksége van az osztálynak, kivesz és ír egy köremailt, hogy mire mennyit vett ki. Így mindenki rögtön képben van mindenről.

     

    De ez, hogy gyerek szedje a pénzt, és az iskolai szekrényben tartják, ez a legbutább ötlet, amit valaha hallottam. 

     

    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  12. 2013. augusztus 30. 07:4665.
    Nálatok az osztálypénzt nem felnőtt kezeli? Amikor gimibe jártam, az osztályfőnök kezelte. A gyerekeimnél pedig valamelyik Szmk-s szülő. A gyereknek max. annyi köze van hozzá, hogy felsőben ők hozzák-viszik a pénzt. De nem ők kezelik, szép is lenne. Pontos elszámolást kapunk a felhasználásáról is.
    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  13. 2013. augusztus 30. 07:2864.

    Mit keresett az osztálypénz a szekrényben?

    és mit keresett egy adott gyereknél?,

    miért nem vezetett pontos elszámolást róla az osztály?

    érdekes közösség lehet, ahova járnak a gyerekeid.. 

    érdekes, hogy ilyen megtörténik de még érdekesebb ,hogy ti ezt hagytátok megtörténni.

    előzmény:
    girl27 (62)
    2013-08-30  04:30
  14. 2013. augusztus 30. 06:3863.
    Bocs, de ütöttem volna agyon azt, aki kitalálta és megengedte, hogy olyan is kapjon a pár ember által befizetett osztálypénzből, aki nem fizetett semmit. Nálunk eddig mindig úgy volt, hogy ha közös programra mentek, akkor csak az ment, aki fizetett. Aki nem fizetett (akár előre, akár akkor) az maradt. Ennyi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (51)
    2013-08-29  21:08
  15. 2013. augusztus 30. 04:3062.
    Hát nem tudom..., én még nem hallottam olyat, hogy valaki ne lopott volna az osztálypénzből. Általánosban és gimnáziumban is az osztálypénz felelősök rendszeresen a büfében költötték a pénzt, persze óvatosan, nehogy feltűnjön a dolog. Olyan is volt, hogy az egyik gyerek tanítás után az egész pénzt kilopta egy szekrényből. Én inkább azt mondanám, ha van egy adott esemény, akkor arra adok pénzt majd a gyerekemnek, de így előre egy évre teljesen feleslegesnek tartom. Mindenre befizetem majd a gyerekem, amire akar menni, de előre nem fizetek senkinek, akár tetszik, akár nem. Amit Soma írt a bizalomról, meg minden, az nagyon szép és jó volt 20-40 évvel ezelőtt a komcsi rendszerben, amikor a gyerekek és a tanárok is állandó felügyelet és fenyítés alatt álltak. Manapság már másképp működnek a dolgok. Ha a tanárnapra kell a pénz, adok majd arra is, de a tényleges vásárlás előtt 1-2 héttel, nem egy évvel korábban.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-08-29  14:24
  16. 2013. augusztus 29. 21:5861.

    Az enyém is...

     

    És mennyi ilyen van... hivatkozik mindenre, nem futja erre meg arra, meg ő nem fizetne csak kevesebbet stb., de havonta 30-90 e ftot ki tud fizetni cigire...Hát, nem tudom sajnálni... csak a gyerkőcét

    előzmény:
    antironia (60)
    2013-08-29  21:42
  17. 2013. augusztus 29. 21:4260.

    a suli elött  várva hisztériázott anyuka, hogy neki nincs havi 500ftja osztálypénzre és abban  kb 20 percben 3 szál cigit elszivott...

     

     

    No igen... Kinek mi a prioritás...

     

    Agyam elszáll az ilyenektől. :( 

    előzmény:
    Lillaréka (50)
    2013-08-29  20:55
  18. 2013. augusztus 29. 21:3359.
    jó éjt mindenkinek
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-08-29  14:24
  19. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2013. augusztus 29. 21:3358.
    De megszavaztuk, de ez sokakat nem érdekel.
    előzmény:
    évi* (55)
    2013-08-29  21:27
  20. 2013. augusztus 29. 21:3157.
    Nem reklamáltatok az első olyan "kör" után, amikor kiadás volt, de bevétel nem? Nehezebb visszaszerezni, ha már seggére vertek az egész pénznek...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (53)
    2013-08-29  21:23
  21. 2013. augusztus 29. 21:2856.

    hm... hát ez nagyon ismerős... 

     

     

    nekem a kicsim van még hátra.. most tizedikes.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (53)
    2013-08-29  21:23
  22. 2013. augusztus 29. 21:2755.

    Ez nagyon durva...

    Nem kellett megszavazni, hogy az osztálykirándulás hogy lesz? Hova / mennyiért / ki fizeti / miből?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (53)
    2013-08-29  21:23
  23. 2013. augusztus 29. 21:2554.

    Megszavazták és nem fizetik? Ez király...

     

    Oviban van ilyen.

    700 Ft csoportpénzt szavaztunk meg azzal a kitétellel, hogy akinek gond, ad, amennyit ad, senki nem fog csúnyán nézni. Csak annyit kértünk, hogy mindenki dobjon be mondjuk 10 Ft-ot, hogy ne érezzük, hogy mi vagyunk azok a balekok, akik más gyerekét is "eltartják".

    Naná, hogy volt, aki egy buznyákot sem dobott be, és amikor ezt megemlítettük, még ő osztott ki minket, hogy neki erre nincs, és mi mondjuk meg a gyerekének, hogy miért nem kap pl. Télapóra semmit.

    Ezen eléggé eldurrant az agyam...

    Magyarázza meg ő a gyerekének, hogy miért pofátlan, én majd megmagyarázom a sajátnak, mire mennyi jut...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (51)
    2013-08-29  21:08
  24. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2013. augusztus 29. 21:2353.

    Az első évben például, ebből mentek kirándulni.Meg osztályszépítésre, meg ilyenekre.Utána már nem ebből mentek .De mivel talán 5-6 ember fizezette meg egy páran részlegesen elfogyott a pénz.

    Az egészben a legszomórubb, hogy nem túl szegény emberek gyerekei járnak oda, okostelefonra meg minden egyébbre telik.Nemk akarok más pénztárcájában túrkálni, de látom, hogy sok szülő, nem az a csoró kategória.

    előzmény:
    Lillaréka (52)
    2013-08-29  21:12
  25. 2013. augusztus 29. 21:1252.

    De ha te eddig fizettél, ezentúl tán azoknak kéne akik nem vittek be egy fillért sem. 

    mire fogyott el a pénz?

    ha programokra, akkor miért mentek azok is akik nem adtak bele pénzt??

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (51)
    2013-08-29  21:08

Címlap

top