Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

,,Huszonhét vagyok, anyámmal élek"

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. január 20. 10:51
Tizennyolc és huszonkilenc év közötti fiatalok, akikben egy dolog közös: eszük ágában sincs elköltözniük a szüleik lakásából a közeljövőben - holott pár évtizede ez még evidens volt. De vajon mi vezérli az új generáció tagjait: a kényszer vagy a kényelem? Egy huszonéves fiú és egy édesanya segítségével próbáltuk megtalálni a választ.

Nők Lapja Café: ,,Huszonhét vagyok, anyámmal élek\"
  1. 2014. január 20. 19:2276.

    Nem hiszem h magyarazkodnom kellene, de azert megis:-)))

     

    Soha senkire nem akaszkodtam ra, ez mindig forditva tortent es a szerelmet sosem neveznem akaszkodasnak:-)))

     

    Ha nem estem volna szerelmebe nem megyek ferjhez,es ha nem megyek ferjhez akkor meg 28 eves koromig talan otthon eltem volna, ugyanis akkor ismerkedtem a mostani ferjemmel:-)))

     

    Egyik sem lett volna drama:-))

     

    Mas dolgokra vagyok buszke vagyok az eletben, de ez a topik ugye nem errol szolt:-))))) 

    előzmény:
    elsi1 (74)
    2014-01-20  19:14
  2. 2014. január 20. 19:2175.

    Szerintem ezt a fiatalok többsége meglépi amikor a szakmájában nem talál munkát.

     

     

    előzmény:
    kivagyok (65)
    2014-01-20  17:44
  3. 2014. január 20. 19:1474.

    En anyuekkal eltem 23 eves koromig, aztan viharos gyorsasaggal ferjhez mentem es elkoltoztem pedig imadom a szuleimet es ok is engem:-)

     

    És ha 23 évesen nem tudsz ráakaszkodni egy pasira?Akkor mi van?

    Erre mia fenét vagy büszke?

    előzmény:
    meandmyman (72)
    2014-01-20  18:55
  4. 2014. január 20. 18:5973.
    előzmény:
    meandmyman (72)
    2014-01-20  18:55
  5. 2014. január 20. 18:5572.

    Egyetertek, engem is ledobbentett a cikk. En anyuekkal eltem 23 eves koromig, aztan viharos gyorsasaggal ferjhez mentem es elkoltoztem pedig imadom a szuleimet es ok is engem:-) A tesom most 29 eves, ket honapja koltozott el van jol fizeto meloja, kocsija, baratnoje es anyuek soha nem kertek h koltozzon el, sot.

     

    Mondtak h addig marad amig szeretne, nem kellett semmibe beleadnia csak eldegeltek boldogan anyuek hazaban:-))

     

    Aztan az egyetem utan most ert meg magatol arra, h onallo eletet kezdjen vegre magatol, es a szuleim pedig elvezik a kettesben toltott eletuket. Ettol fuggetlenul barmikor hazamehetunk ha szeretnenek tart karokkal varnak:-))

     

    Volt idoszak amikor az uj ferjemmel az anyosomeknal laktunk kvazi kenyszerbol, megis orultek, imadtak es tokjol elvoltunk aztan vegre talaltunk egy nekunk tetszo hazat es vegre elkoltozhettunk.

     

    Az anyosom elhetetlen, vele egyutt elni...rengeteg turelemmel jar, megis nagyon szeretjuk egymast es ott is sirva bucsuztam:-))

     

    En a huszoneves eretlnesegemmel minimum szivrohamot kaptam volna ha anyuek kitesznek egy boronddel, h "jol van lanyom menjel, mert nem egeszseges egyutt elni". Mivaaaan?:))))

     

    Apuek mindig segitettek, vigyaztak ram..en az orvoshoz is az anyukammal megyek a mai napig mert en korantsem tudok olyan jol helyzeteket kezelni mint o, es amikor megis arra kenyszerulok h nelkule menjek a ferjem fogja a kezem:-))Mindegy gyerek mas:-))

     

    Persze volt olyan orvos pesten aki kozolte , h en mennyire el vagyok kenyeztetve h meg most is a szuleim jonnek velem a dokihoz, es ekkor Anyu nagyon kedves es udvariasan csak annyit mondott:

     

    Nincs elkenyeztetve, csak szeretve van.

     

    Elmosolyodott es adott egy puszit a homlokomra az orvos pedig egy megjegyzest sem tett utana:-))

      

    előzmény:
    380cc (68)
    2014-01-20  18:23
  6. 2014. január 20. 18:4271.
    Ó hát én gyerekekről beszélni sem merek... Az már bele se férne anyagilag/időileg. Amit mondtam, az ahhoz elég, hogy egy ember eléldegéljen gyerek/hitel nélkül. Aztán ha munka mellett van kedv/idő ismerkedni, ketten már össze lehet valamit hozni, de ahogy nézem mostanság nem a hosszú házasságok korát éljük. Amit meg írtál a gazdagok-szegények közötti szakadékról, egyetértek, de egyelőre nem számítok változásra, így ebben kell élni, ami van. Amíg a fiatalok jelentős része el sem megy szavazni, nem csodálkozom semmin.
    előzmény:
    cassopeia (69)
    2014-01-20  18:27
  7. 2014. január 20. 18:3370.

    Nemtökmindegy,hogy ki meddig,mikor,hol és kivel él?

    Törődjön már mindenki a maga életével,jobb lenne a világ.

    előzmény:
    szárnyasló (62)
    2014-01-20  17:05
  8. 2014. január 20. 18:2769.
    Egy viszonylag emberi szinten egy férfi 2 gyereket és saját lakást fenntartani vagy nagyon nagy és ritka szakemberként képes, vagy alacsonyabb képzettségű munkával úgy, hogy napi 14-16 -18 órát dolgozik. Nem készenlétes, hanem megy, mit a rakéta. 35 éves korára min. magas a vérnyomása, remeg a keze, nyugtató szed, vagy inni kezd, depressziós és azt, hogy olvasson, kiránduljon vagy hasonló- még végiggondolni is fáradt. Vagy néhány jól fizető szakma, amit nagyon körülírt % tölthet be és ha ő a felső 3 %-ban van, már talán dolgoznia sem kell . A felső 30 % vagyona nem is megbecsülhető. az alsó 30 % éhezés, nyomor, napi betevőért dolgozik. A kp. osztály -ill. ALSÓ középosztály a szélén támolyog folyamatosan, hogy az alsó 30%-ot gazdagítsa. Többet dolgozni? Aki munkából élő nem sztárállású sztártémában- az nem tud többet. A felső 30 % vagyona a többi dolgozó adójából, kicsalt pénzéből, megtakarításából, ügyes könyveléséből származik. A gazdasági hasznosság abszolút nem működik. Amíg a többinél 10000x többet "kereső" gazdag nem adózik, nem fizet semmit, mert látszatpénzeket utal látszat intézeteken keresztül látszat csoportoknak. Amíg ezeket nem tudja-meri, képes stb- elkapni a maradék, nem hajlandó reálisan adót szedni és a vagyonát pontosan átnézni, ill. amíg ezek mindent megtesznek és megúsznak, amíg 20.000 ft-ért viszont éveken át üldöznek sok ezer szerencsétlent....amíg ez így marad, itt semmi nem fog változni. És amíg úgy épül fel nálunk állam az államban, hogy a nagyja rétegnek ideje sincs gondolkodni olvasáson, ergo nem tud róla, ha meg tudja, akkor max. szemberöhögik....addig semmi nem lesz jobb. Nem a szegényréteg munkaórája kevés, a törvényes csalók indokolatlan részesedése sok. De el is kanyarodtam a témától. Nagy baj van és mély a gyökere, de pázsitot gerblyézünk . Ami valami, de nem sok. Japánban is épp ilyen arányban vannak 30 éves diplomás dolgozó fiatalok "otthon"- mert anyagilag több marad.
    előzmény:
    kivagyok (65)
    2014-01-20  17:44
  9. 2014. január 20. 18:2368.

    Elolvastam a cikket....szívszorító.......

    Ultimátum a lánynak,hogy 26 évesen költözzön el,a fiú azért nincs kidobva mert belead a rezsibe meg megjavít dolgokat.....

    Szerintem egyetlen öreg se csodálkozzon,amikor majd bebaccák az öregek otthonába,elfekvőbe,stb.....vagy csak simán kimennek külföldre,a szülők meg kapják be.

    Bármennyire is idegesítene mondjuk valamelyik gyerekem az együttélés során,soha nem tudnám azt mondani,hogy menjen el. Hogy is mondhatnék ilyet? Nekem már az fájt,szó szerint,elszorult a gyomrom is,ahogy a cikket olvastam,hogy milyen érzés lehet egy gyereknek ez..... mert persze,le kell válni előbb-utóbb,családot kell alapítani,stb,de a szüleink szeretete meghatározó marad életünk végéig.És ez az érzés,hogy a hátuk közepére nem kívánnak,egy gyereknek még felnőttként is nagyon nagyon nagyon rossz érzés lehet.....

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-01-20  10:51
  10. 2014. január 20. 18:0967.
    Vannak a frissen végzett, kb 24-26 éves diplomások, mondjuk olyan szakon, amiből Magyarországon túlkínálat van. Ők valóban nem jutnak akár évekig álláshoz. Aztán vannak a szakmunkások/technikusok, magam is ide tartozom, jóval szűkebb réteg persze akik valamilyen hiányszakmát tanultak (van egy pár, mivel kétkezi munka nem divat, kissé lenézett) 20-21 évesen a képzés után már munkába állnak pár hónap alatt. Ebben a "rétegben" nem azt nézik hány nyelvet beszélsz, hanem gyere 1 hétig, megnézzük mit tudsz. Ha jól csinálod, maradhatsz.  Persze jövedelemben később nem versenyképes egy diplomással, de évek alatt itt is lehet fejlődni, előre lépni annyira, hogy önálló életet kezdhessen valaki.
    előzmény:
    abak (66)
    2014-01-20  17:52
  11. 2014. január 20. 17:5266.

    A frissen végzettek örülnek, ha egyáltalán el tudnak helyezkedni.

    Tehát a többet dolgozni, mást dolgozni nem opció.

    előzmény:
    kivagyok (65)
    2014-01-20  17:44
  12. 2014. január 20. 17:4465.
    Többet dolgozni, mást dolgozni, pálya módosítás, ilyenek. Nem hiszem el, hogy valaki 24-25 évesen ne tudna fejlődni valamerre...
    előzmény:
    teamoly (63)
    2014-01-20  17:35
  13. 2014. január 20. 17:4364.
    Ha nem történik csoda, vagy ha nem lesz tudatos polgári engedetlenség, sztrájk, tüntetések, ha nincs semmilyen szintű nyomorgatás szintjén semmi visszajelzés a polgárok részéről, akkor vagy csoda kell, vagy annyi iskolát elvégezni keresett témában, amennyit lehetséges és pályázni külföldön. Mert mást én nem tudok elképzelni. Mitől javulna valami, ha úgy rossz minden, mint a rendszervárás óta majdnem mindig??
    előzmény:
    teamoly (63)
    2014-01-20  17:35
  14. 2014. január 20. 17:3563.

    Mit kéne tenni annak érdekében, hogy többet keressenek? (nem beszólásnak szánom, csak a félreértés elkerülése végett)

     

     

     

     

     


     

     

    előzmény:
    kivagyok (61)
    2014-01-20  17:01
  15. 2014. január 20. 17:0562.

    Nyilván egy részt a kényelem, egy részben az infantilitás, sokszor a kényszer- nincs miből, elég ritkán a spórolás későbbre, vagy éppen lakásra, amikor házasság, egyetem, akármi utaán házasság lesz és nagyon kell majd. De ez a legkevesebb.

    Az infantilis kényelem a legtöbb, 27 évesen a használt holmimat, gatyám, ingem nem volna arcom anyám elé lökni.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-01-20  10:51
  16. 2014. január 20. 17:0161.
    Köszöntök minden hozzászólót. Látom, és tapaszalom is, hogy nehéz ügy ez a külön költözés téma, van itt mindenféle vélemény, jómagam is hasonló cipőben járok. Annyi biztos, hogy nem egészséges túl sokáig otthon lakni, később emberileg sokkal könnyebb lesz a helyzet ha az ember vállalja a külön költözést, annak minden előnyével és hátrányával. Például megtanulja beosztani a pénzt az utolsó forintig, háztartást vezet, megtanul okosan főzni és úgy általában, mindenféle külső segítség nélkül, megállni a saját lábán. Szerintem egy ember innentől tekinthető érett, független felnőttnek, a mama papa itt már nem szólhat bele semmibe. Persze az albérlet kérdés a leg nehezebb, de ha választhatok a 2 életforma között, inkább elmegyek társbérletbe. Megjegyzem, az én számításaim szerint -amit bárkinek szívesen levezetek- nettó 160-170 ezer forint az, amiből vállalható egy  normál társbérlet (max 2 fő) és még marad is valamennyi szórakozásra, sportra, félre tenni. (én egy kisebb személyautó fenntartását is beleszámoltam, anélkül az összeg kevesebb). Minél később kezdi valaki a folyamatot, annál nehezebb lesz. Az én korosztályom (25 év) tagjai is elköltöznének otthonról, de havi 100 ezerből ez persze nem lehetséges, de mondjuk nem is nagyon tesznek semmit annak érdekében, hogy többet keressenek...
  17. 2014. január 20. 16:3360.
    Szerintem régen is több generáció lakott együtt - egymást segítve ! - most sem kell feltétlenül osztódással szaporodni.
    Nekem tetszett pl. a Dallas c. sorozatban, hogy hiába voltak gazdagok, a család mégis együtt élt. A légkörét nem kívánom senkinek!
    Viszont, ha egy családban meg tudják tanítani a gyereknek a toleranciát, egymás tiszteletét, akkor sokkal gazdaságosabb - már ha van hozzá alapterület - ha együtt éldegélnek kidolgozott szabályok mentén.
    Miért jobb lakótársakhoz alkalmazkodni az albérletben, mint a saját családhoz?
    Nem mondom, hogy gyakran összejön a látványos surlódások nélküli élet, de ha sok jó ember kerül össze ...
  18. 2014. január 20. 15:5959.

    Így már teljesen érthető az állandó czesztetésed mások felé.

    Bármi is a téma, te mindig kullogsz mások után és belepofázol, belekötsz mindenbe, mindenkibe.

    Most, hogy így kiállítottad magadról a bizonyítványt, jó lenne ha magadba szállnál.

     

    Nem szóltam eddig, de irtó nagy pofád van mások felé, holott lehet hogy  ők fel merik vállalni a véleményüket, amit te csak most mertél megtenni.

     

    előzmény:
    ladybird65 (55)
    2014-01-20  15:31
  19. 2014. január 20. 15:5158.
    Johnny 24 volt,amikor különköltözött,pedig tinikorától kezdve sztársportoló volt.
    előzmény:
    abak (46)
    2014-01-20  14:31
  20. 2014. január 20. 15:5057.
    Majd az nlcmegmondja,hogy mi az ideális
    előzmény:
    Capuccino (56)
    2014-01-20  15:36
  21. 2014. január 20. 15:3656.
    "Az életben az a normális ha a fiatal leszakad a szüleiről, ez az állatvilágban is így van"

    :))) kb az emlősök nagytöbbsége többgenerációs családokban él... pl a majmok is akik még hasonlítanak is... de tényleg pár magányos ragadozófajt kivéve mutass már kicsinyét magányosan nevelő emlőst.. ponthogy a generációk együttmaradnak.

    ajánlom a David Attenborough sorozatokat vagy bioszkonyveket ha nem hiszed...
    előzmény:
    puminé (27)
    2014-01-20  13:49
  22. 2014. január 20. 15:3155.

    Érdekes volt olvasni a hozzászólásokat. Akármilyen sokfélék is, (lehet, hogy ellentmondásosan hangzik) mégis mindegyikben van valamennyi igazság szerintem.

    Sokfélék vagyunk. A szüleink is azok. Kinek ez a jó, a másiknak az borzalmas lenne. 

    Én 25 évesen költöztem külön anyámtól. Nem vettem lakást, máshogy alakult a szitu, de ez most lényegtelen. Akkor már régóta dolgoztam. Emlékszem, sokan cseszegettek, mert agyilag akkoriban felfoghatatlan volt, hogy ha egy lány nem megy férjhez, akkor mi a francnak akar különmenni a szüleitől. (nekem akkor már csak anyám élt). Nos, én még ezt is egy örökkévalóságnak éltem meg, mert ha tehettem volna, már 16-17 évesen különköltöztem volna. Ilyen elementáris vágy volt bennem az önállósodásra. Szóval innentől számítva iszonyat hosszúnak tűnt az az idő, amíg tényleg külön tudtunk menni. Akárhogy szereti az ember az anyját, számomra akkor is már olyan egészségtelen és kibírhatatlan volt vele együtt lakni. Nagyon különböző típusú emberek vagyunk ő meg én. Más volt a társaságunk, az életritmusunk, a napi beosztásunk, a hobbink, minden. Hozzám jöttek a fiatal barátaim, hozzá a halottsiratók. Én bevittem a szobámba a vendégeimet, anyám nem, így a konyhában ültek le a nyanyák és mindenbe belekötöttek: miért azt eszem ebédre, miért azt iszom, miért dohányzom, miért szól a magnóm, miért olyan a hajam színe, stb. stb. Egy darabig jól nevelten tűrtem, de aztán kénytelen voltam kiutálni a ronda vén banyákat. Erre anyámmal lett konfliktus, hogy mindenkit elüldözök. Én mindig nyüzsögtem, jöttem-mentem. Anyám meg leült a tévé elé csipegetni. Én szerettem kommunikálni, ő kummogó alkat, napokig nem is szólt hozzám. Ha még pár évig otthon laktam volna, szerintem megöljük egymást. A mai eszemmel már 18 évesen elhúztam volna egy albérletbe, még ha annak az az ára, hogy szárazkenyéren és vízen élek is.

    A bátyám pont az ellentéte. Ő fiatalon nősült, gyereke lett, elköltözött. De minden nap futkozott haza anyucihoz a kaja miatt, süti miatt, panaszkodni, meg hogy a gyerekére vigyázzunk. Ő még válás után is hazaköltözött volna, ha lett volna hely. Amin kiakadtam, hogy még évekig kulcsa volt és azzal járt be. El lehet képzelni, így mennyi intim szférája lehet az embernek, ha tudja, hogy bármikor rányithatnak. 

    Egyébként szerintem valóban sokan elköltöznének, csak pénz híján nem tudnak. Nekem van egy barátnőm, ő már elmúlt 40 éves. 2 éve tudott lelépni otthonról, mert sikerült egy külföldi meló neki meg egy pasival is összejött. Fogalmam sincs, hogy bírta eddig az idős muterjával meg még a bátyjával is együtt. 

    De van egy olyan fura divat is, amit végképp nem értek. Házunkban lakik (lakott) 2 "fiatal" srác, bár már ők is 40 fele ballagnak. Mindegyiküknek sikerült lakást vennie, bár családja még egyiknek sincs (mégcsak felesége sem). Viszont minden megáldott nap hazajárnak kajálni (nemcsak hétvégén). Sőt, egyikük péntekenként egy nagy szemeteszsákban nyühüli fel a harmadikra a szennyest a muterjának, aki kimossa, kivasalja neki a cuccait, és vasárnap a gyerek vállfán viszi el az élére vasalt ingeket. Nekem ez olyan fura. Külön is akarnak élni, meg nem is. Vagy csak a külön magánélet a vonzó, az önmagukról való gondoskodás már nem annyira? Ugató kutya legyek, ha értem. Én nagyon élveztem, amikor végre egyedül lehettem és berendezhettem a kis önálló életemet. 

  23. 2014. január 20. 15:2854.

    17 voltam amikor elköltöztem otthonról (2000), barátokkal hárman béreltünk egy kétszobás lakást, így mindenki kijött a fizetéséből, de szórakozásra, egyebekre már nem nagyon maradt. Suli mellett egy gyárban dolgoztunk, senkinek nem volt szülői támogatás

    Kb 7 évig albérleteztünk így kisebb-nagyobb baráti társasággal, kisebb-nagyobb lakásban valahol jó "buli" volt. Viszont amikor megismerkedtem a férjemmel, akkor már nem tűnt annyira jónak, szerettünk volna kettesben is lenni, de nem nagyon volt megoldott.

    Szerencsére a férjem munkáltatója fizetett albérlettámogatást, így külön tudtunk költözni és nem szakadtunk bele anyagilag.

     

    Nem tudom, hogy ma belemernék e vágni ugyanígy. Nem hiszem.

     

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-01-20  10:51
  24. 2014. január 20. 15:2553.
    Sajnos manapság nem az a jellemző, hogy a családok félre tudjanak tenni. Főleg, hogy az a generáció, akiknek most lesz gyermekük még tizen évig a saját hitelüket fogják nyögni és örülnek, ha a hónapot nem minusszal zárják.
    előzmény:
    puminé (30)
    2014-01-20  13:58
  25. 2014. január 20. 15:1452.
    Illetve az olyan esetek, mint nálunk, ahol öten vagyunk testvérek, nyilvánvaló, hogy nem kap mindenki albit... 
    előzmény:
    belváros (41)
    2014-01-20  14:23

Címlap

top