Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyermek keresztelés?

sensualité
Létrehozva: 2014. Április 22. 00:14
Sziasztok! Igazából azért írok a problémámról, mert abszolút kívülálló emberek véleményére volnék kíváncsi, akik semmilyen szempontból nem elfogultak. Van egy 4 éves kisfiam, aki még nincs megkeresztelve. Egyedül nevelem, ebből adódott, hogy mindig tolódott a keresztelő kérdése, hogy miért, az nem számít most, a lényeg, hogy nagyon szeretném megkereszteltetni. A tesómék lennének a keresztszülők (nővérem és férje), akik amúgy mindketten lelkészek. Én régen nagyon komolyan gyakoroltam a hitemet, de már nem járok templomba, el is távolodtam ettől az egésztől, egyedül magamban itthon és a szívemben élem meg valamelyest, persze már nem annyira intenzíven. Közben a gyerkőcke elég nagy lett, nem tudom, végigülne-e egy istentiszteletet (kétlem), ezért megkérdeztem a testvéreméket, hogy szerintük manapság háznál nem keresztelnek-e időnként. A lényeg és a kérdésem a következő: ők kifejtették, hogy ne haragudjak, de ha nem járok rendszeresen templomba, akkor ne is legyen fontos megkereszteltetnem a picit, mert semmi értelme. Nagyon ellenzik, és bevallom, nagyon rosszul esett, hogy így állnak hozzá. Ha nem vagyok rendszeres templombajáró, ne legyen megkeresztelve a gyermekem??? :( Vajon minden pap és lelkész így fogja látni???
  1. 2014. Április 22. 02:0926.

    Ez az egész nem rólad szól, meg a testvéreidről, meg az osztálytársaidról. Valami sokkal többről. Ha nem tudsz azon felülemelkedni, hogy neked mi esik rosszul meg mi nem, akkor nem igazán arról beszélsz, amiről itt szó van.

     

    Nézz körül a vallásos nevelést adó családokban, hogy ők hogyan csinálják, mit is jelent igaziból a vallásos nevelés (nem a duma, hanem az, ahogyan élnek, amiket csinálnak, amiket nem csinálnak) különböző életkorú gyerekek esetében, és azt gondold meg, hogy akarod-e (nem is az, hogy tudod-e, hanem legalább akarod-e, hajlandó vagy-e megpróbálni) te is úgy nevelni a gyerekedet. Ha igen, akkor hajrá, tökmindegy, hogy ki kereszteli meg, és részletkérdés az is, hogy kik lesznek a keresztszülők. Ha meg nem, akkor színjáték lenne, nem tudok mást mondani.

    előzmény:
    sensualité (24)
    2014-04-22  01:54
  2. 2014. Április 22. 01:5925.
    amúgy pedig abban is igazad van, hogy nem tudom ilyen szinten erre nevelni...de keresztyén közösségbe születtem, keresztény vallást gyakorló országba és egyszerűen fontos nekem, hogy a gyermekem meg legyen keresztelve....így érzem helyesnek...meg lehet ezen botránkozni, de nekem így is fontos....ilyen megközelítésből...
    előzmény:
    tamtamtam (23)
    2014-04-22  01:51
  3. 2014. Április 22. 01:5424.

    igaz, mert iszonyatosan rosszul esik, hogy osztálytársakkal megtette, a testvérével pedig elveket vall...

    Mivel feltehetően te is komolyan gyakorlod a vallásodat, úgysem fogod az én oldalamat megérteni.... 

    előzmény:
    tamtamtam (23)
    2014-04-22  01:51
  4. 2014. Április 22. 01:5123.

    Nekem meg az érthetetlen, hogy miért akarod, hogy ilyen szélsőséges társasághoz tartozzon a gyereked.

     

    "Én nem nevelném arra, hogy nem kell az asztali áldás"

     

    A 6. hozzászólásból az derül ki, hogy eddig is erre nevelted. Akaratlanul is, pusztán csak azzal, hogy te magad nem csinálod. Pont ez a probléma: ha azt akarod, hogy úgy éljen, ahogy te, akkor miért akarod, hogy egy olyan társasághoz tartozzon, akik nem úgy élnek, ahogy te? Nem az a lényeg, hogy mit mondasz, hanem hogy mit teszel. A tetteiddel nevelsz, nem mással. Vallásos nevelést csak az tud adni, aki maga is vallásosan él. Tehát ha fontosnak tartod, hogy a gyereked vallásos nevelést kapjon, akkor - ha másért nem, hát emiatt - kezdj el újra vallásosan élni.

     

    "Ha nem megyek hetente templomba, már nem lehet megkeresztelve a gyerekem????"

     

    Ezt nyilván azoktól kell megkérdezned, akiktől azt várod, hogy megkereszteljék. Amikor az ember kér valamit, nem ő diktálja a feltételeket. Úgy tűnik, szerintük nem lehet. (Bár az is lehet, hogy találsz olyan lelkészt, aki így is megkereszteli, ha jól értem.)

     

    Véleményeket vártál. Azért írtam le, hogy tudd, nem csak a testvéredék látják úgy, ahogy.

    előzmény:
    sensualité (22)
    2014-04-22  01:39
  5. 2014. Április 22. 01:3922.

    látom, ti egy vizet fújtok... :(

     

    Én nem nevelném arra, hogy nem kell az asztali áldás...de tény, hogy én nem csinálom....este szoktunk imádkozni együtt, alvás előtt....de egyébként nem gondolom, hogy csak azt lehet megkeresztelni, aki ott ül minden vasárnap a templomban...ezek a szemléletek veszik el a kedvemet :(

    Ha nem megyek hetente templomba, már nem lehet megkeresztelve a gyerekem???? Nekem ez érthetetlen!!! 

    előzmény:
    tamtamtam (21)
    2014-04-22  01:35
  6. 2014. Április 22. 01:3521.

    Nem azzal kapna esélyt a hitre nevelésre, ha megkeresztelnék, hanem azzal, ha te elkezdenél újra vallásosan élni, és őt is úgy nevelnéd. De amíg te magad sem élsz vallásosan, addig erre gyakorlatilag nincs esély. Hiszen te neveled, te vagy az első számú példaképe. És tőled azt látná, hogy ez az egész csak szélsőség... Ennek mi értelme van? Elsősorban a te dolgod lenne hitre nevelni őt, nem a keresztszüleinek. A keresztszülők keze meg lenne kötve, ha ők pl. minden étkezést asztali áldással akarnának kezdeni (mondjuk heti egyszer, amikor együtt étkeztek), te viszont napi háromszor arra nevelnéd, hogy nem kell az. És ez csak egy pici példa a sok közül.

     

    De nem is értem, hogy miért akarnád, hogy a gyereked egy szélsőséges csoportosuláshoz tartozzon. Miért lenne az jó neked? Nem attól fog üdvözülni, ha üdvözülni fog. (Vagy szerinted igen?)

    előzmény:
    sensualité (19)
    2014-04-22  01:23
  7. Torolt_felhasznalo_665710
    Torolt_felhasznalo_665710
    2014. Április 22. 01:2420.
    NEEEEEEM   KAP!  a  gyerek kapja  a  kersztlevelet,  amelyen  megjelenhet  ,  HA  OK  IS  UgY  AKARJAK,  a  keresztszulok  neve  is.  De  az  JOGILAG  erdektelen.
    előzmény:
    tamtamtam (16)
    2014-04-22  01:17
  8. 2014. Április 22. 01:2319.

    szerintem igenis szélsőséges...én úgy gondolom, hogy egy lelkésznek örülnie kellene annak, hogy még egy lélek a keresztség révén és persze az őt körülvevők példamutatása révén esélyt kap a hitre nevelésre....

     

    még ha nem is tökéletesen éli meg a dolgot az édesanyja...és igen, régen voltam keresztelésen, és bocsánat, ha nem tudom a részleteket...részletek, szerintem nem ez a fontos 

    előzmény:
    tamtamtam (18)
    2014-04-22  01:20
  9. 2014. Április 22. 01:2018.

    Tényleg tőle akarod megtudni, aki szenteltvízspriccelésnek tartja az egészet?

     

    Ha még annyit sem tudsz, hogy kinek kell jelen lennie, mit tudsz egyáltalán az egészről?

     

    Legalább ezt olvasd el:

    http://www.parokia.hu/lap/sarkad-ujteleki-reformatus- egyhazkozseg/cikk/mutat/keresztelesi-tajekoztato/

     

    És szerintem ha szélsőségesnek találod, akkor egy időre felejtsd el, mert csak színjáték lenne. 

    előzmény:
    sensualité (15)
    2014-04-22  01:16
  10. 2014. Április 22. 01:1917.
    én is úgy tudom...de legalábbis feljegyzik...
    előzmény:
    tamtamtam (16)
    2014-04-22  01:17
  11. 2014. Április 22. 01:1716.
    De kap.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_665710 (14)
    2014-04-22  01:14
  12. 2014. Április 22. 01:1615.
    de a keresztelőn jelen kell lenni a keresztszülőknek, úgy tudom, nem???
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_665710 (14)
    2014-04-22  01:14
  13. Torolt_felhasznalo_665710
    Torolt_felhasznalo_665710
    2014. Április 22. 01:1414.

    ARROL,  hogy  valaki  "keresztszulo"  arrol  sosem  kap  papirt  vagy bizonyitvanyt.

    Az nem is  fontos.

    A  ROKONSAG  a  fontos.

     

    előzmény:
    sensualité (13)
    2014-04-22  01:11
  14. 2014. Április 22. 01:1113.
    de akkor hogyan lesznek ők a keresztszülők??? Mert akkor meg tuti ebből lenne sértődés....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_665710 (12)
    2014-04-22  01:09
  15. Torolt_felhasznalo_665710
    Torolt_felhasznalo_665710
    2014. Április 22. 01:0912.

    Amikor  rokonaidrol van  szo,---hagy  oket-------

     

    Szepen  vidd  el  a gyerkocot  egy  masik  lelkeszhez,   vagy  PAPHOZ,  es  az  majd  raspricceli  a  sznteltvizet,  es  ke'sz  az  egesz.  Kitoltenek  egy  darab  papir,  es  a  gyerek KERESZTENY  let!!

    Na,  bum!

    előzmény:
    sensualité (6)
    2014-04-22  00:56
  16. 2014. Április 22. 01:0811.
    Na, jó kis kilátások :) de igen, nem tudom, mi bajuk van....a keresztszülők, vagyis ők, úgyis komolyan vennék a hitben nevelést...a nagyszülők is...én meg maximálisan támogatom, csak nem mutatkozik meg a mindennapjainkban....de az elvek ugyanazok...
  17. 2014. Április 22. 01:0610.

    Igen, csak rosszul esik nekem...mert bár tudom, hogy ők ezt ennyire komolyan veszik, azért régebben egy-két barátnak, akik régi osztálytársak voltak, a felkérésre igent mondtak annak ellenére, hogy tudták, nem gyakorolják a hitüket....

    Én meg a testvére vagyok, és tudja, hogy nem vagyok ateista...egyszerűen túl sok megpróbáltatás ért az eddigi életemben és kicsit megtépázta a hitemet is.... valójában most totál magam alatt vagyok, mert erre végképp nem számítottam :(

    előzmény:
    felicienne (9)
    2014-04-22  01:02
  18. 2014. Április 22. 01:029.

    Huh, ok akkor nagyon komolyan veszik  -  leginkabb sajat magukat. :-)

     

     

    előzmény:
    sensualité (6)
    2014-04-22  00:56
  19. 2014. Április 22. 01:008.
    Mivel a lanytestver is lelkesz, en valami protestans egyhazra tippelek.
    előzmény:
    tamtamtam (5)
    2014-04-22  00:54
  20. 2014. Április 22. 00:567.
    református
    előzmény:
    tamtamtam (5)
    2014-04-22  00:54
  21. 2014. Április 22. 00:566.

    Nem a keresztszülőség a bajuk állítólag, hanem ők nagyon-nagyon komolyan veszik az egészet és eléggé szélsőségesen is gondolkodnak....ők úgy is vallják, hogy formaságból ne keresztelkedjen senki...ők például nem is nagyon vállalnak olyan keresztelést, ahol nem gyülekezeti tagok a szülők...

    Amikor egyébként rákérdeztem, hogy ez azt jelenti-e, hogy ha találok lelkészt, akinek nem jelent ez gondot, akkor a keresztszülőséget sem szívesen vállalják-e így, azt mondták, nem erről van szó....meg ki voltak akadva, hogya kisfiam az asztali áldásnál zavarba jön és összeszorítja a szemét....tény, hogy nem így éljük a mindennapokat, de szerintem kevesen igen... :( 

    előzmény:
    felicienne (4)
    2014-04-22  00:48
  22. 2014. Április 22. 00:545.
    Milyen felekezetről van szó?
    előzmény:
    sensualité (1)
    2014-04-22  00:14
  23. 2014. Április 22. 00:484.

    Nezd meg hanyan jarnak rendszeresen templomba manapsag, ha igy lehetne keresztelkedni, az orszag java resze 'pogany' lenne. Persze, hogy megkeresztelik a fiadat.

    Majd kernek visszamenolegesen egyhazi adot toled, meg a kereszteles miatt is fizetned kell, aztan mehet is a dolog.

     

    Irtad, hogy a testvered es a ferje  lennenek a keresztszulok, de nagyon ellenzik a keresztelest. Nem lehet, hogy ok valamiert nem akarnak keresztszulok lenni? En veluk beszelgetnek es ilyen aspektusbol kerdezoskodnek. 

    A templomba jarasodnak szerintem semmi koze az egeszhez. Ez valami kapaszkodo, hogy kibujjanak a kotelezettseg alol. 

    előzmény:
    sensualité (1)
    2014-04-22  00:14
  24. 2014. Április 22. 00:303.

    Egyszerűen úgy érzem, hogy ez fontos, és mert én sem vagyok hitetlen...és persze azért is, mert az egész család vallásos más-más szinten...az is valószínű, hogy egyházi iskolába fog járni...

    Annyian keresztelnek divatból és ki tudja milyen okból...én nem is így tenném, mégis ennyire szigorúan kezelik a témát azok, akiknek a legfontosabb lenne a támogatása.... 

    előzmény:
    Márta T (2)
    2014-04-22  00:21
  25. 2014. Április 22. 00:212.
    Tulajdonképpen miért akarod megkeresztelni a gyerekedet?
    előzmény:
    sensualité (1)
    2014-04-22  00:14

Címlap

top