Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Küzdelem az egészségüggyel egy 8 éves kislányért

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. június 27. 11:18
Milyen az, amikor kiderül, hogy a gyerek nem teljesen egészséges? És milyen azzal szembesülni, hogy segítséget nem igazán kapsz a rendszertől, hogy jobban legyen? Velünk épp ez történik, már egy éve.

Nők Lapja Café: Küzdelem az egészségüggyel egy nyolc éves kislányért
  1. 2014. június 28. 06:5926.
    Nagyon átérzem a történetet, én egy majdnem 9 éves aspergeres kisfiú anyukája vagyok. Ez nem egy 1 éves történet, hanem 8. De ezzel most nem szabad foglalkozni. Az, hogy tudod, mi a baj a kislányoddal, sokat fog segíteni. Olvass, vannak kifejezetten aspergeresekről szóló könyvek is. Egyrészt jobban megérted a lányodat, másrészt terápia magadnak, hogy erőt nyerj és tudd, nem vagy egyedül. Lesz jobb és lesz rosszabb, de nagyjából spirális a fejlődés. A lányod is könnyebben tanulja meg kontrollálni magát így, hogy tudja, mi a baja. Biztosan fogtok találkozni elfogadó pedagógussal. Attól függ, hol laktok, de számukra megfelelő iskola nemigen létezik. Egy alacsonyabb osztálylétszámú normál iskola szerintem a legjobb fejlesztő foglalkozásokkal kiegészítve. A láthatatlan fogyatékosság velejárója marad sokak részéről a meg nem értés, ezt el kell fogadni, hogy ilyen a társadalom. Nehéz azt megérteni, hogy nagyon okos, de mégsem érti. Kitartás! Olyan sok örömet is tudnak okozni ezek a gyerekek!!!!
  2. 2014. június 28. 06:0525.
    Csak a gyámhatósághoz és a családsegítőbe ne fordulj.Legalábbis Zuglóba.van egy 7 éves kisfiam,engem itt folyamatosan támadnak,de más kerületekben,lehet mások az ügyintézők és tudnak segíteni.





  3. 2014. június 27. 23:5824.
    "Tudod mi a fő probléma? Hogy a szülők 99 %-ának nem tűnik fel, hogy gond van a gyerekkel (nem is tűnhet fel, hiszen nem értenek hozzá),"

    Tudok olyanról, hogy pedagógusok gyermeke, és nem tudták, maga jött rá felnőttként, hogy nem hülye, csak disszes.
    előzmény:
    Vitosa (22)
    2014-06-27  22:06
  4. 2014. június 27. 23:5423.
    Elkallódik sok értékes ember palánta, aki nem ismerheti meg ezek miatt a tudás örömét, csak a kudarcokat.
    előzmény:
    Vitosa (22)
    2014-06-27  22:06
  5. 2014. június 27. 22:0622.
    Tudod mi a fő probléma? Hogy a szülők 99 %-ának nem tűnik fel, hogy gond van a gyerekkel (nem is tűnhet fel, hiszen nem értenek hozzá), csak mikor már kb. 3-4. osztályos, és a gondok látványosak, akkor kapnak észbe a tanárok és a szülők is! A nagyobb gond, hogy a tanároknak sem tűnik fel ha egy első osztályosnál ilyen problémák vannak!!! És a gyerek 3-4. osztályban szembesül azzal, hogy ezt sem tudja, azt sem tudja, mert már túl sok az anyag ahhoz, hogy azt ésszel, egyéb technikákkal kompenzálja. Az én gyerekem azért szerencsés, mert én időben észrevettem és utánamentem a bajnak, hogy ne nőjön túl rajta. De első osztályban ilyenekkel szinte nem is foglalkoznak. Viszont így éveket veszít a gyerek, és pont a legfontosabb, az alapok nem vésődnek be rendesen! Pedig nem kéne mást tenni, csak egy másik, jobb, hatékonyabb módszerrel tanítani meg ezeket a dolgokat.  

    Miért van az, hogy arra panaszkodnak a felsőoktatásban (!!!!!), hogy a fiatalok nem tudnak normálisan írni, olvasni, számolni? Hogy nincsenek biztos alapja a tudásuknak? Hogy nincs értő olvasás? Azért mert csak követelmények vannak, de nincs hozzá megfelelő háttér. Mert csak hajtják a gyerekeket, de nem adnak időt arra, hogy a megszerzett tudást begyakorolják és bevéssék. Pedig enélkül túrót sem ér a tudás, felszínes marad, nem vésődik be rendesen. Aztán görgetik maguk előtt a problémát, és csak azt veszik észre, hogy hiába feszül meg a gyerek meg a szülő, akkor sem jutnak előbbre. 


    Hatalmas problémák vannak az oktatásban. Lehet ezt bagatelizálni, lehet félrebeszélni, de a tények makacs dolgok. Hol van már az, amikor a Pisa teszten kimagaslóan szerepeltek a magyar gyerekek? Észhez kéne térni, és nem a módszerhez alakítani a gyerekeket, hanem a gyerekekhez formálni a módszert, eszközt, mindent. Mert ez a normális! Mert a normális szülő is azt csinálja, hogy úgy magyarázza, tanítja meg a gyerekének amit kell, ahogy azt a gyerek leginkább megérti, hiszen az a cél, hogy megtanulja a megtanulandókat. Nem az kéne, hogy a cél legyen, hogy lóverseny istállóban tanuljanak a gyerekek, hanem az, hogy minden gyerek megtanulja amit kell. Ha nem megy az egyik módon, akkor másként! A normális pedagógusok ezt így csinálták amióta világ a világ és ezt csinálják ma is. Csak ideje lenne, hogy ezt támogassa az oktatásügy, és ne keresztbe tegyen minden lehetséges helyen és módon. 


    Meg kéne végre érteni, hogy nincs olyan ép értelmű gyerek aki ne tudná megtanulni amit kell (a fogyatékosok jó része is meg tudja, csak jóval lassabban). Csak olyan van, hogy nem jól tanítják neki a tananyagot. Miért kell frusztrált, stresszes, kudarcokkal teli gyerekeket nevelni? Miért nem akarunk boldog, kiegyensúlyozott, örömmel tanuló és jó eredményeket könnyen elérő gyerekeket nevelni?



    előzmény:
    Zsánna (21)
    2014-06-27  20:59
  6. 2014. június 27. 20:5921.
    De persze elvárás a sok gyerek, amikor még a kevesekért sem teszünk meg mindent!
    Az ember józan parasztésszel azt várná, hogy pont szellemi területen nincs begyöpösödés...
    előzmény:
    Vitosa (19)
    2014-06-27  19:11
  7. 2014. június 27. 19:1720.
    A részképességzavar volt amióta világ a világ. Csak nem ismerték fel, vagyis nem volt neve, mondtak rá ezer féle dolgot. Ettől még nem volt jobb a gyerekeknek, közvetlen közelről ismerek ilyen embert, aki egész életében nyüglődött emiatt, és megpecsételte az életét. Mert elkönyvelte, hogy ő hülye, buta és semmire sem képes (mert ezt oltották bele állandóan míg tanul). Ma már ismerik és felismerik, és kezelhető, így ezek a gyerekek is ugyanolyan eséllyel indulnak az életben, mint a többiek. 


    A gyengébb teljesítés nem ugyanaz, mint a részképességzavar, gyakori hogy a részképességzavarosok kifejezetten magas IQ-val rendelkeznek, ráadásul a probémájuk miatt a problémamegoldó-képességuk, kreativitásuk általban kiemelkedő. Egy részképességzavaros, ha megfelelő módszerrel tanulhatja az írás, olvasást, számolást, akkor gond nélkül lehet színjeles tanuló, végezhet főiskolát, egyetemet, stb. Míg a gyengébb képességű gyerekeknél erre nagyon kicsi az esély. 


    Érdekes lenne egy 120-130-as IQ-jú gyereket berakni speciális iskolába (azaz fogyatékosok közé), hogy ott tanuljon az ő tantervük szerint. Nem ott van a helye, hiszen ahogy a nevében is benne van, részképességzavara van. Nem pedig alacsony IQ-ja. 







    előzmény:
    abak (16)
    2014-06-27  18:19
  8. 2014. június 27. 19:1119.
    Nem tudom költséges-e, szerintem nem, mert már én is megszereztem hozzá mindent, hogy tudjak a lányommal foglalkozni. Úgy értettem, hogy nem ez a módszer az, amit elfogadtak az "okosok" mint általánosan alkalmazandó módszert, hanem az Apáczait (amit a tanárok többsége egyébként nem sokra tart, és nem szeretik a tankönyveket sem, mert nem igazán jók). Hogy miért? Nem tudom, csak gondolom (és a tanárok elmondása szerint jó irányba tapogatózom), hogy ebben a módszerben van benne az állam keze...


    Egyszerűen erről beszélgettünk a szakértőiben a szakértővel és egyéb szakemberekkel is, akikkel találkoztam, és ők ugyanúgy nem tudnak értelmes magyarázatot arra, hogy ha van egy nagyon jól működő és használható módszer, ami minden gyereknek ugyanúgy jó, akkor miért kell olyat használni, ami a gyerekek egy részének nem jó. A kérdés persze költői... 
    előzmény:
    Zsánna (17)
    2014-06-27  18:21
  9. 2014. június 27. 18:3318.
    Szerintem aki megbizhatóan nem tud írni, nem érti amit olvas, annak hiányzik az alap mindenféle szellemi, iskolai megmérettetéshez.
    Csak annyit tud teljesíteni, amennyit a memóriája hallás után befogad. De ezt csak szóban tudja visszaadni, írásban már kétséges.
    előzmény:
    abak (16)
    2014-06-27  18:19
  10. 2014. június 27. 18:2117.
    Szia, Vitosa, miért költség igényes a Meixner módszer?
    Vagy nem is az, csak arra lehet fogni?
    előzmény:
    Vitosa (15)
    2014-06-27  18:07
  11. 2014. június 27. 18:1916.
    A részképesség zavar, mint olyan, az utóbbi időkben kezdett elterjedni.
    Régebben ezt szimplán úgy nevezték, hogy a gyerek egy-egy területen gyengébben teljesít.

    Az általános iskolai módszerek az átlag gyerekekhez igazodnak.
    Az ettől nagymértékben eltérőeknek maradnak a speciális iskolák.
    előzmény:
    Vitosa (15)
    2014-06-27  18:07
  12. 2014. június 27. 18:0715.
    Sajnos tapasztalat, hogy pont azoknak a legnehezebb, akiknek van valami viselkedési-magatartási-autisztikus problémáik, és emellett nagyon okosak.


    Ismerek én is ilyen autista kisfiút, aki észbeli képességei alapján normál iskolába járhatna, de az autizmus miatt ez erősen kétséges, hogy működne-e. Most speciális iskolába jár, autista csoportba, de esze szerint többre képes. Anyukája azon rágódik, hogyan lenne jobb a gyerekének.  


    De az én kisebbik lányom is az ADHD-val hasonló eset, mert okos, az IQ-ja 130 körüli, de az egyéb problémák miatt nem olyan könnyű a helyzete az iskolában. Esetében is döntenem kellett, melyik a kisebb rossz. 


    Sajnos Magyarország nincs felkészülve az ilyen gyerekekre, mert ők sem a speciális iskolában, sem a normál iskolában nincsenek igazán jó helyen. Nagyon nagy szükség lenne olyan iskolákra, ahol az ép értelmű, de egyéb problémákkal küzdő gyerekekkel foglalkoznak! 


    Ja és még valami... Nagyon sok a mai gyerekek között a részképességzavaros. Ugyanakkor van egy remek módszer, a Meixner módszer, ami jó azoknak is, akiknek nincs semmi problémájuk, és tökéletes azoknak akiknek van részképességzavara, tehát minden gyereknél remekül lehetne alkalmazni. Egy csomó gyereknél meg lehetne előzni a részképességzavar kialakulását, ha eszerint tanulnának írni, olvasni, számolni. De sajnos ezt megint csak azok nem látják be, akik eldöntik, melyik módszert teszik kötelezővé az iskoláknak, és nem azt a módszert vezetik be kötelezőként, ami minden gyereknek tökéletesen jól működne. Nem tudok rá sem én, sem a szakértői bizottság szakembere, sem egyéb szakmabeliek magyarázatot (ha gonosz akarok lenni, akkor nyilván elsőként a pénz jut eszembe...). 
    előzmény:
    S.Carol (13)
    2014-06-27  17:45
  13. 2014. június 27. 17:4714.
    Vitosa, ez nem Neked szólt (nyilván), csak a Te hsz-edhez kapcsolódva írtam.
    előzmény:
    S.Carol (13)
    2014-06-27  17:45
  14. 2014. június 27. 17:4513.
    Hasonló cipőben járva, én is azt tudom javasolni, hogy minél többet tanulj meg a kislányod problémájáról, ne az eü-től várd a segítséget. Én is most jelentkeztem az gyógypedagógiai főiskolára, van autizmus szakirány...
    Iskola ügyben... Szerintem váltanotok kellene, ahol ilyen rosszul állnak a kislányodhoz, az nem jó hely Neki. Keress egy kislétszámú osztályt, ahol több figyelem jut 1-1 gyerekre és a pedagógus is nyitottabb a másságra, esetleg van is ilyen képzettsége. Szerintem az, hogy a zsenit nem értékelik benne kellőképpen, az a kisebbik gond ahhoz képest, hogy a viselkedési problémáit nem tudják kezelni.

    előzmény:
    Vitosa (7)
    2014-06-27  12:02
  15. Torolt_felhasznalo_672736
    Torolt_felhasznalo_672736
    2014. június 27. 17:2912.
    Gyermekkorodban nem derült ki hogy mi lehet a baj veled? Hogyhogy aránylag késön merült fel benned hogy valami gond lehet nálad? És milyen baj? Mik voltak a tüneteid?
    Említed hogy házas is voltál, ami autistákra nem jellemzö. Ha eljutottál odáig hogy párkapcsolatot teremts, akkor képes vagy kapcsolatokat teremteni amivel az autistáknak éppenhogy a legnagyobb gondja van. A szociális integráció nem megy nekik. Ezekszerint neked megy...akkor mi a gond?
    előzmény:
    KKriszta28 (6)
    2014-06-27  11:44
  16. 2014. június 27. 14:5811.
    Szeretném a segítségeteket kérni abban hogy mi is eljuthassunk a SOTE főorvosához mert mi is hasonló cipőben járunk :Ha tudnának segíteni Nagyon meg köszönnénk a facebookon Timák Csilla néven megtalál köszönöm előre is :::
  17. 2014. június 27. 13:2810.
    Sajnos a legtöbb oxigénhiányos babánál csak iskolás korban derül ki, hogy milyen szinten okozott kárt ez az állapot. Koraszülötteknél nem kérdés az hogy, fejlődésneurológiai kivizsgáláson kell (erősen ajánlott) részt venni. Ez a koraszülött utógondozóban elvileg szerepel a szűrések között. Szívem szerint minden koraszülött babát elküldenék a Fejlődésneurológiára a Szt. Margit kh.-ba Dr Berényi Mariannehoz. Egy ottani egy hetes kivizsgálás fényt derít a neurológiai problémákra. Ugyanígy tennék az érett, de oxigénhiányos újszülöttekkel is. Éppen ezért. Az ilyen esetek miatt. A Katona módszer - sokan rosszul válik, hogy gyógytorna, laikusnak az - egy vizsgálati módszer, amelyből le tudják szűrni, hogy az agy mely területe sérült és milyen terápiás sort kell gyakorolni ahhoz hogy javuljon az agy sérült területe. Ezen felül készül ott EEG és koponya ultrahang is, pszichológus és gyógypedagógus is vizsgálja a csecsemőket. Kérheti szülő a beutalást a háziorvostól, de el is rendelheti a kezelőorvosa mielőtt még hazatérnének a kórházból. A kivizsgálás minél hamarabb ajánlott a születést követően. Ha bármi problémát észlelünk, ne halogassuk, pláne ha azt a háziorvos is észlelte. 0-10 hónapos korig fogadnak csecsemőket. Sajnos idősebb gyermek fejlesztése már más módszerekkel oldható meg (és itt jönne képbe akár a sokak által ismert Dévény módszer). Az ellátás az osztályon ingyenes és országos hatáskörű, egy háziorvosi beutalóval márki kérheti az ambuláns vizsgálatot és szükség esetén elrendelhetik az egy hetes (komolyabb baj esetén 3 hét) kivizsgálást.
    A fenti történet szomorú és pontosan tudom, hogy sajnos nagyon kell "könyökölni" a gyermekünkért, ha szeretnénk megoldani a baját.
  18. 2014. június 27. 12:309.
    Az lenne a kérdésem a cikk írójához, hogy az alternatív gyógymódokra mennyire lennének nyitottak? A természetgyógyászatra gondolok, és hangsúlyozni szeretném, hogy nem kuruzslásra, varázslatra, humbukra, hanem végtelen egyszerű, fájdalommentes, természetes gyógymódra. Nekem más jellegű betegséggel kellett megküzdenem, de én is végigjártam a hadak útját: nagyon sok pénzt költöttem el a legkülönbözőbb kezelésekre, amelyek közül egyik-másik annyira fájt, hogy azt hittem nem élem túl - mindezt haszontalanul. Végül a megoldás egy nagyon kellemes és kényelmes terápia volt, amellyel -ha nem is vált volna be, akkor sem lett volna veszítenivalóm, mert csak jobb lehet tőle az ember állapota, rosszabb nem. Éppen ezért nagyon szívesen ajánlom bárkinek, mert egy pórbát mindenképp megér. Nem titok, amiről beszélek, de nem is szeretném nagy dobra verni, mert sokan nem hisznek ezekben a dolgokban. Én tiszteletben tartom az Ő véleményüket, kérem, hogy ők is tegyék ugyanezt az enyémmel. Amennyiben érdekli Önöket (vagy bárkit az itt hozzászólók közül), azt javaslom vegyük fel a kapcsolatot e-mail-ben.
  19. 2014. június 27. 12:298.
    Sok évvel ezelőtt, talán német siten, találtam egy aspergeres fórumot.
    Számomra hatalmas élmény volt olvasni őket.
    Próbálj keresni társaságot a kislányodnak, közvetlen kommunikációban saját bevallásuk szerint nem túl jók, de neten imádnak másokkal megnyilvánulni.Ha megtanul írni, és találsz neki egy akár csak virtual aspergeres közösséget, az hatalmasat lendít rajta. Valamint a sport, sokan írták, hogy ahol most tartanak, hogy profi szakemberek, elismertek, és elfogadott a zárkózottságuk, azt nem kis mértékben a sportnak köszönhetik, az adott egy olyan tartást, fegyelmet, önuralmat, ami alkalmassá tette őket a civil szférára.
    Légy büszke rá, igen, egy kis zseni a gyermeked.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-27  11:18
  20. 2014. június 27. 12:027.
    Mindannyian végigjáruk ezt vagy még ennél is cifrább kálváriákat, akiknek valami gond van a gyermekével. Én 14 éve küzdök a nagyobbik Down-os lányom porblémái miatt. És 4 éve a kisebbik, ADHD-s, figyelemhiányos, hiperaktív, impulzív, részképességzavaros gyermekem miatt. Miután a nagylányom megszületett, nagyon zavart, hogy úgy éreztem, mindenhol lekezelnek, hülyének néznek az orvosok, szakemberek, mert hát úgysem tudja az anyuka, hogy miről beszélnek. Na ezt nem igazán díjaztam, ezért elmentem a gyógyped fősulira és elvégeztem azt. Onnantól nem tudnak rajtam fogást találni, mert mindig mindennel képben vagyok. Ha valami problémára gyanakszom, akkor annak utánajárok rendesen, megkeresem azokat a szakembereket, akikben megbízom, elmondom a gyanúmat és aztán megyek és harcolok azokkal, akikkel muszáj. Nagyon nem érdekel, hogy ki mit mond, ha én érzem és tudom, hogy baj van, akkor addig megyek, amíg ki nem vizsgálják, és akár pozitív, akár negatív eredmény nem születik. Sajnos az esetek 99 %-ában igazolódott a gyanúm.


    Nem jó az egész rendszer, totál káosz minden, ezt mindenki látja. Születnek jogszabályok, amik általában úgy sz@rok ahogy vannak. Viszont remekül félreértelmezhetők, aminek eredményeként azt tapasztaljuk, hogy az egyik városban így értelmezik a jogszabályt, a másikban meg úgy. Az egyik megkapja ami jár, a másik meg nem. Ha az egyik BNO kódot írja rá az orvos a papírra, akkor jogosult a gyerek bizonyos juttatásokra, kedvezményekre, de van amire nem. Ha a másikat akkor meg azokra jogosult és az előzőekre nem. Pedig mindkét kód igaz, és megállja a helyét a gyerek állapotát figyelembe véve! Az orvosok sokszor már azt sem tudják, mikor tesznek jót!


    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-27  11:18
  21. 2014. június 27. 11:446.
    Szomorúan olvastam a cikket. Ismerős érzés. 6 évig kezeltek félre, tették tönkre az életem. Ekkor voltam 23 éves és az életem arról szólt, hogy délutánjaimat valamilyen rendelőben töltöttem, a helyett, hogy éltem volna.Miután hamar kiderült, hogy az ingyenes ellátás során nem fogok segitséget kapni el kezdtem magánorvosokhoz járni. Teljes anyagi csőd. Próbáltam magam kideriteni mi lehet a bajom, mert végig félrekezeltek. Közben házasságom tönkrement, férjem elhagyott. Ott álltam huszonévesen egyedül és saját magamnak kellett kinyomoznom mi bajom is lehet. Már nem járok orvosokhoz jó ideje. Próbálom természetes úton helyrehozni amit elrontottak. Próbálok együtt élni a tudattal, hogy talán már sohasem lesz tökéletes, viszont mióta orvost nem láttam rengeteget javultam önerőből. Persze nem minden eset ilyen. A cikkben szereplő kislányé nem. Nagyon átérzem az anyuka kétségbeesését. Remélem végül tényleg jó kezekbe kerülnek! Jó egészséget és kitartást kivánok továbbra is! Nagyon tisztelem a kitartásáért.
  22. 2014. június 27. 11:415.
    Jajj, hagyuk má, jaj csak el ne kezdjen már itt valaki a külfölddel bezzegelni.........
    Külföldön olyan ellátást kapsz amilyen arányban tb-t fizetsz, ha keveset áldozol rá, akkor kevés ellátást is kapsz.
    előzmény:
    Zsánna (3)
    2014-06-27  11:32
  23. 2014. június 27. 11:384.
    Hát, szerintem azért 1 év nem olyan rettenetesen sok idő egy ilyen bonyolult szindróma, mint az asperger diagnosztizálására. Ez mégse egy olyan "betegség", mint mondjuk egy tüdőgyulladás vagy kéztörés amit egy egyszerű röntgenvizsgálattal ki lehet deríteni. 


    Ezzel együtt tényleg elkeserítő, hogy az állami ellátásban szinte semmit nem kap az ember, ha azt akarja hogy foglalkozzanak a problémájával akkor külön fizetnie kell - holott fizeti ugye a TB-t is. 
  24. 2014. június 27. 11:323.

    "...ki elé kell odaállni és azt mondani, hogy ez az egész egy kalap sz@r? Ki
    lesz az, aki majd nem rántja meg a vállát, hanem azt mondja:
    megreformáljuk a képzést, magasabb fizetést osztunk (motiváltak
    legyenek, ne költözzenek más országba), intézményeket hozunk létre -
    tehát végre arra fogjuk használni a TB-t, amire kell?"


     


    AMÍG - akik érdemben megreformálhatnák- , színvonalas ellátásban részesülnek, addig csak illúzió a változtatás igénye részükről.


    Ez akkor változna, ha nem hoznának létre saját maguknak kiemelten ellátó intézményt, hanem azt vennék igénybe, ami mindenkinek jár. Saját bőrön míg nem tapasztalja valaki, hogy rossz, kibicként nem fogja zavarni.


     

    előzmény:
    Sevy (2)
    2014-06-27  11:18
  25. 2014. június 27. 11:182.
    Ez sajnos az egészségügy minden területén így van. Tisztelet a ritka kivételnek... a szakemberek alulképzettek, ahhoz képest pedig sokan túlságosan sokat képzelnek magukról. Akibe szorult némi emberség, az még képzi is magát, lelkiismeretes, na de hogy találsz ilyet? Másik, fontos kérdés: ki elé kell odaállni és azt mondani, hogy ez az egész egy kalap sz@r? Ki lesz az, aki majd nem rántja meg a vállát, hanem azt mondja: megreformáljuk a képzést, magasabb fizetést osztunk (motiváltak legyenek, ne költözzenek más országba), intézményeket hozunk létre - tehát végre arra fogjuk használni a TB-t, amire kell?

Címlap

top