Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Értelmetlen szabályok az óvodákban

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 27. 07:39
Huszonöt gyereknél kellenek szabályok. De miért kell az óvodásokat ágyhoz kötni nagycsoportban? És miért nem ihatnak, ha szomjasak?

Nők Lapja Café: Aludni kötelező, inni tilos?! - Értelmetlen szabályok az óvodákban
  1. 2014. október 31. 11:56276.

    2-3 hetente?? aztirtad nem lehet tanitani tole mert alandoanaz anyja utan sir....


     


    mist akkor melyik az igaz??


     


     


     

    előzmény:
    trebaci (275)
    2014-10-31  11:49
  2. 2014. október 31. 11:49275.

    Jól érezte magát a kislány és szerencsére okos is volt. Mosolyogva jelentkezett, amikor kérdeztem valamit. De 2-3 hetente előjött a sírás anyu után. Csak 1 tárgyat tanítottam nekik, de beszélgettem a tanítónénivel és ő mondta, hogy mi a szitu (a háttérinfók, amiket az előbb leírtam) és nála is előfordul néha.


    Azért a gyerek sem hülye, csak kicsi. Szerintem felnőttekre is rátörnek néha váratlan érzelmek, csak már tudják kezelni. De egy hatévesnek még nagyon fontos az anyja, így bármit csinálsz, időnként eszébe fog jutni, mert ugye azért a gyerekek érzik nagyon is jól, hogy mi a helyzet.

    előzmény:
    Capuccino (237)
    2014-10-30  18:14
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 11:46274.

    Józan paraszti ésszel válaszoljunk erre a kérdésre: Mi a jobb? a) Ha az óvónő ismeri a gyereked, odafigyel a valós dolgaira, változásaira, és erről rendszeres időközönként elbeszélget veled is, a szülővel. Ha gond adódik, javaslatokat fogalmaz meg, könyveket ajánl, akár még meséket is, amik az adott szituációban a gyerek lelkére építőleg hatnak a mese közvetett, szimbolikus nyelvén. Neked pedig szakirodalmat, ha igényled. Együttműködtök, ha kérdésed van, válaszol. Mivel sajnálva bár, de belátod, hogy hétköznap többet van az oviban, mint veled, így elfogadod az óvónő esetleges kritikáit is, amit viszont nem úgy fogalmaz meg, hogy téged minősít taknyos gyereknek kimondatlanul is, aki jottányit sem ért a saját gyereke neveléséhez se, hanem elmondja a konkrét szitut, amit tapasztalt, és tesz rá valami javaslatot, hogy is lehetne megoldani. Közösen dolgoztok az ügyön, később is konzultáltok az eredményekről. 


    b) Mindennap naplót vezet a gyereked fejlődéséről alvásidőben, amiről te csak annyit tudhatsz, hogy húdesokdolgavanszegénynek. Ha megkérdezed esetleg a szülői végén "odapofátlankodva", bocsánathogyfeltartom- kezed tördelve, rákérdezve arra, hogy mégis milyen a csoportban a gyereked, hogy illeszkedett be, játszik-e örömmel, vannak-e barátai, van-e vele esetleg valami gond, mert szeretnél együttműködni... akkor leállít: bocsánat, de így is hétig tartott az értekezlet (ahol olyan fontos dolgokat beszéltek meg, mint a csoportpénz és a wc-papír), megy már a buszom... (ez szó szerint így zajlott az egyetlen szülőim után ebben az oviban). Az új oviban, ahova elvittem a gyerekem, a szülői kör a gyerekeinkről való beszélgetésről szólt közösen, a fogadóóra pedig egyénileg.


    Nem tudom, nekem valahogy szimpibb volt az a) variáns, és igazából baromira nem érdekelt volna, ha egyetlen sort sem ír le papírra mindezekről az óvónő, ha a való életben nagyon is foglalkozott vele. (bár lehet, hogy nekik is le kellett írni, ezt tényleg nem tudom, mert ezt soha nem terhelték rá a szülőkre...)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (272)
    2014-10-31  11:23
  4. 2014. október 31. 11:23273.

    Nálunk 7 órát vannak a csoportban az óvónők a gyerekekkel. Nem tudom, mit kell adminisztrálniuk. De például alvásidőben vagdossák ki azt a sok vackot is,  amiből utána a gyerekek kézműveskednek. Ráadásul mire elmondják a mesét, mindenki elalszik, talán egy órájuk marad ezekre. 

    előzmény:
    felicienne (270)
    2014-10-31  10:55
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 11:23272.

    Hát erről is lehetne mesélni... bizonyos helyeken ez csak felesleges papírmunka szerintem. Az első oviban, ahonnan elhoztam a lányom (államiban), kötelező volt az adminisztráció, egyéni haladási  napló, csoportnapló, fejlesztési napló meg fene se tudja, mi minden őserdőirtás a papírpazarlás végett. Közben meg az óvónő szeptember végére még nem minden archoz tudott nevet társítani, és úgy tűnt, ez őt nem is nagyon zavarja. Én pedig nagyon is látom mindkét oldalt így, hogy egyszerre vagyok szülő és pedagógus. Szülőként nekem a gyerekem a mindenem, természetesen tudom a nevét , a szokásait, és valahogy kicsit bénán jön ki a tudat, hogy most hirtelen darab-darabbá válik egy oviban egy nyugdíj előtt álló, kiégett pedagógus szemében, akit már csak könyörületből nem küldenek el és cserélnek valami lelkesebb munkatársra, hogy ne pont nyugdíj előtt legyen már munkanélküli. Szóval én emiatt se zavarogtam, inkább elvittem a gyerekem onnan. Olyanok maradtak ott, akikkel ez a bánásmód valahogy kölcsönös volt: jött a melegítős anyuka, hozott valami papírt az ingyenes ebédről az óvónőnek. Tőlem kérdezte meg: hogy is híjják azt az öregebb óvónőt? Neki hoztam vóna a papíromat. Na, hát ilyen esetben kereslet és kínálat tökéletes találkozása valósult meg. Egy anya, akit kicsit sem érdekel még annak a neve sem, akire egész napra rábízza a gyerekét, nemhogy a módszerei, a szokásai, és egy óvónő, aki megírja a sablonos fejlesztési naplót alvásidőben, de nagyjából gőze sincs, valójában milyen is az a gyerek, akiről írogat.


    Utána alapítványi oviba vittem a gyereket, saját szabályrendszerrel, ahol messze nem volt ennyi adminisztráció, vagy csak én nem láttam. Volt viszont helyette valós foglalkozás, az óvónők ismerték a gyereket, volt folyamatos kommunikáció szülő és pedagógus között, és volt rengeteg plusz program, beszélgetés nevelési kérdésekről is. Azt hiszem, nem kell ecsetelnem, nekem melyik lett a szimpatikusabb. És itt sem téríteni akartam, csak elmondtam kétféle tapasztalatomat.

    előzmény:
    felicienne (270)
    2014-10-31  10:55
  6. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 11:06271.

    Na jó, még egyszer utoljára leírom, aztán feladom, aki akarta, szerintem már megértette eddig is, amit írtam.


    1. Nem akarok téríteni, ha valakinek jó a saját rendszere, hála istennek. Én csak leírtam, hogy nálunk hogy volt, és hogy nekünk ez jó volt. Nem felülről vártuk a megoldást, az ovi életében többször is volt némi átszervezés az óvónők napirendjére nézve, addig próbálkoztak, míg maguknak is meg nem találták az ideális felosztást (és még olyan emberi szempontokat is figyelembe tudtak venni, hogy kinek van reggel szüksége arra, hogy később jöhessen, ne hétre, mert saját pici gyereke van, és ki az, aki délután szabadulna előbb). Két csoport volt, és nem kellett hozzá harmadik, hogy megoldják a nemalvást, az egyikben aludtak, a másikban játszottak. De mindezt nem azért írtam le, mert szerintem ez az egyedüli út az üdvösséghez, hanem azok számára, akik kijelentették, higgyem el, ez így nem működhet. Én meg nem hiszem el, mert három évig láttam, hogy működhet. Azt is tudom, hogy nem minden ovi ilyen rugalmas, néha a túl nagy intézmény is akadálya tud lenni az alulról jövő mikroszerveződéseknek, amik mindegyik fél igényeinek emberi módon igyekeznek megfelelni. Szóval tisztában vagyok vele, hogy nincs nálam a bölcsek köve, de pont ezért nézem csodálkozva azokat, akik viszont úgy gondolják, hogy náluk van, és amit ők nem tudnak elképzelni, az nem is lehetséges.


    2. Lehet, hogy te nem várnád el az óvónőtől, hogy a munkaidején kívül is adminisztráljon, ez azonban nem a te elvárásod, hanem a pedagógusi munkaköré. Ameddig ezt is tönkre nem teszi a kormányzat, addig - egyelőre - a pedagógus munkaidejébe bele van kalkulálva az, amit nem a gyerekek felügyeletével egyidejűleg csinál. Adminisztráció, készülés, rendezvényszervezés, tanároknál dolgozatjavítás. Pont ezt nem szokták felfogni azok a tanárszidók sem egyéb topikokban, akik azt hiszik, effektíve annyit dolgozunk, amennyit a gyerekekkel töltünk. Nem látják be, hogy az őszi szünetben én kb. többet javítok, mint amennyit a suliban dolgoznék, ha be kéne járnom most is. (Oké, egy tesitanár nyilván nem ennyit, és ha már differenciálás a minősítésben és bérezésben, akkor eszerint kellett volna, nem portfólió szerint, de ez már más téma.) Én nem szorítom a saját gyerekem háttérbe, de meg kell, hogy oldjam, hogy bizony itthonra is marad munkám, nem is kevés. Általában suliidőben egyébként ezt azelőtt szoktam megcsinálni, ahogy érte mennék. Lehet, valamelyik délutános óvónőnek úgy jött volna ez le, hogy lám, kettőig dolgozik, mégis csak fél ötre jön érte, Szaranya-díjas. Szerencsére nekünk nem ilyen óvónőink voltak. :) Szünetben meg beosztani próbálom az időt...

    előzmény:
    kiarrra (265)
    2014-10-31  09:20
  7. 2014. október 31. 10:55270.

    Annyiszor elhangzott kifogaskeent ez az iszonyatosan sok adminisztracio, kivancsi lettem.


    Valaki elmagyarazna nekem, hogy az ovonok a munkaidejukbol hany orat tartoukodnak benn a gyerekek mellett, mennyi esik ezen felul a masnapi felkeszulesre, adminisztraciora.


    Es egyatalan mi a csudat lehet minden nap orakon at adminisztralni, minden nap, kivetel nelkul?

    előzmény:
    kiarrra (265)
    2014-10-31  09:20
  8. 2014. október 31. 10:22269.

    Ezt nem mondtam, hanem azt, hogy a gyerek ha alszik az oviban, akkor este 10 előtt nem alszik el otthon, a fejemre is állhatok. Engem nem érdekelnek az óvónők, a gyerekem elvan, hajlandó aludni az oviban is, viszont engem az zavar, hogy lealkalmatlanoznak, mert a gyerekem nem este 8-kor vágja be otthon a szundit. 


    Hát nem. 


     

    előzmény:
    kiarrra (234)
    2014-10-30  14:34
  9. 2014. október 31. 10:19268.

    Nem normális ahogy gondolkozol. 


    A játszóház miért lenne rosszabb, rossz időben, mint a játszótér? Van ugrálóvár/trambulin, mászóka - jobban kimozogja magát, mint otthon. Tök ugyanaz, mint a játszótér. Bacik? Kit érdekel? A gyerekem szerencsére nem szokott beteg lenni. 


    Millió program? 


    Jaja, képzeld, dolgozom, a férjem is, és nincsenek nagyszülők, a szomszédok meg szintén dolgoznak, mi a fene bajod van az emberekkel?


    Ha nem alszik este az ovi miatt, hát nem alszik, mert ilyen típus, babának is ilyen volt, pedig akkor nem dolgoztam, nem lehet erre fogni, és a "sok program" is a közös séta volt.

    előzmény:
    Nikita 666 (206)
    2014-10-29  20:29
  10. 2014. október 31. 10:11267.

    Hülyeség, előítéletesség, amit írsz. És a gyerekkel együtt próbálkoztam mindig is, mindig időben, mindig mesével, kedvesen. De amiután mindenáron felkel, és ugrál az ágyon, napi 1,5 órám megy el az altatási kísérletekkel (mert ha kimegyek a szobából azonnal feláll, és játszik, a sötétben akár), és ordítás van, hogy nem akar aludni... Egyedül úgy lehet elaltatni délután, ha ebéd után autóba rakjuk, és ész nélkül furikázunk. Mert olyan típus, aki szerint az alvás kidobott idő. Este ugyanez van. Pörög, pörög, és sokszor van, hogy én előbb alszom el. Pedig tornázik, mozog eleget, foglalkozunk vele eleget, nincs tévézés, van fürdés, esti mese, megnyugtatás. 


    De ha az oviban alszik, este egy cseppet sem álmos. 8-kor ágyba... Persze meg lehetne csinálni, nyilván, hogy 8-kor bezárom a szobájába, és otthagyom. Nincs az az isten, hogy elaludjon olyan korán. 


    Én is és a férjem is lepihenünk ebéd után. A gyerek sose akar. Valamiért büntetésként éli meg, hogy aludnia kell, amikor játszani is lehetne, nappal van. 


    Hibáztasd te saját magad, amiért nem hiszed el.

    előzmény:
    Olasimbo (251)
    2014-10-31  05:32
  11. 2014. október 31. 09:55266.

    Nekem átjött a hozzaszólásaidból, hogy te elfogadod. Vagy rossz helyen reagáltam. 

    előzmény:
    évi* (259)
    2014-10-31  08:44
  12. 2014. október 31. 09:20265.

    Szerintem a megoldás keresése erre elsősorban a szülők dolga. Sokan csak elvárnak az óvodától, és maguknál a szülőknél is kimerül a megoldás keresése abban, hogy ő megalkotná az óvoda új szabályait, az óvónők pedig alkalmazkodjanak.  És én azt sem várnám el tőlük, hogy munkaidő után még otthon adminisztráljanak. Ha még saját gyerekük is van, akkor azzal mikor foglalkozzanak? Vagy nekik egy dologról szól az életük? Hogy a szülőket és a gyermekeket maximálisan kiszolgálják, mimdenki igényeit kielégítve? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (256)
    2014-10-31  08:03
  13. 2014. október 31. 09:19264.

    Látod, ők is csak szeretnék! :-) Az szoftvert is az a csúnya szülő nem vette meg! :-)

    előzmény:
    Capuccino (262)
    2014-10-31  09:17
  14. 2014. október 31. 09:18263.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (256)
    2014-10-31  08:03
  15. 2014. október 31. 09:17262.

    hjaaa tenyleg :))) de hol van a szoftverbolt gyerekekre??? vagy az csak az intezmenyekben dolgozoknak elerheto??? :))))

    előzmény:
    évi* (258)
    2014-10-31  08:42
  16. 2014. október 31. 08:57261.

    Nekem teljesen OK a nálunk működő rendszer: Mindenki lefekszik, de aki nem tud aludni, az bizonyos idő múlve felkelhet, és mehet ki rajzolni. Szerintem is jó, ha kicsit lazít a pörgés után.


    Nálam az szokta kiverni a biztosítékot, amikor rám akarják erőltetni, hogy deigenis aludjon a gyerek, ha beledöglik is.

    előzmény:
    kiarrra (255)
    2014-10-31  07:34
  17. 2014. október 31. 08:46260.

    Mondjuk ahhoz, hogy csoportok szerint legyenek bontva a nem alvós csoportok is, ahhoz tényleg kell kapacitás. Nem csak személybeli, térbeli is. Minden csoportnak két csoportszoba, mert azért nincs egész évben 28 fok és napsütés. Ezt mondjuk egy 3 csoportszobával bíró falusi ovitól elvárni blődli. Arról nem beszélve, hogy a kicsik közt lehet talán 3-4 nem alvós, na most ezt ennyi gyerekre fenntartani nem túl ésszerű.


    Ha már minden áron minden oviban legyen nem alvós csoport, akkor be kell érni egy vegyessel. Amelyik kicsi vagy középsős nem bírja, hogy nem a saját óvónőjével van épp, az max marad az alvósban. Ez még egy olyan arany középút, amit talán mindenhol meg tudnának valósítani.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (256)
    2014-10-31  08:03
  18. 2014. október 31. 08:44259.

    Olvass vissza: Én ezt a rendszert elfogadom szó nélkül, mert nem sok jobb ötletem van. Csak azt írom, hogy szívás. :-)


    Én elég sokmindet el tudok fogadni, még olyan dolgokat is, ami nekem nem pont kényelmes.

    előzmény:
    kiarrra (255)
    2014-10-31  07:34
  19. 2014. október 31. 08:42258.

    "De minden nappal nemalvo gyerek anyukajanak uzenem, a suliban viszont ez hatalmas knnnyebbseg lesz egybol. ottt meg az alvosokat kezdiknpiszkalni.... agyrem a rendszer" => Tuuuudod, a nevelés: Augusztus 20 körül feltelepíted a gyerekre az iskolás-nemalvós programot, oszt' meg is vagy. :-)

    előzmény:
    Capuccino (252)
    2014-10-31  06:30
  20. 2014. október 31. 08:40257.

    Hát én pl. nem. Nem vagyok sem beteg, sem idős.


    Amúgy a gyereket ép eszű ember leteszi pihenni dél után, aztán egyszer csak észreveszi, hogy ez már sok neki. Ahogy írtam, nem gép, saját gondoloatokkal is rendelkezik, nem csak általam telepített programokkal, hiába harangozom be az alvást valami végtelenül király programnak, egy idő után, mivel nem fáradt ebéd után, csak nyűg neki.

    előzmény:
    Olasimbo (251)
    2014-10-31  05:32
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 31. 08:03256.

    "Szóval: ha van nem alvós csapat, akkor szerinted az a gyerek, aki igényelné az alvást, elaludna? Hidd el, nem."


    Bocsáss meg a fafejűségemért, de én már csak olyan vagyok, aki szívesebben hisz annak, amit átélt, tapasztalt, mint annak, ha azt mondják, "hidd el". Mint már sokszor leírtam, a lányomék ovijában volt nemalvós csapat, ennek összetételéről az óvónőkkel való egyeztetés után, a gyerek valós igényeit figyelembe véve a szülők döntöttek. Magyarul: ha tudták világosan saját Benőkéjükről,  hogy délután nem TUD aludni akkor sem, ha lefektetik, és már meghaladta azt a kort is, amikor élettanilag van szüksége a gyereknek egy kis délutáni vízszintes pózra, ha még nem is alszik éppen, akkor mehetett a nemalvós csoportba. Aki csak a jódolgukat irigyelte, pusztán emiatt nem mehetett. De bármily hihetetlen, nem irigyelte senki a másikat, mint meséltem, egy fejlődési ugrásában az én lányom is visszakérte magát két-három hétre az alvós csoportba még az utolsó, ráadás évében is. Annyi volt, hogy ezt akkor jelezték nekem is, egyrészt, hogy tudjak róla, másrészt, hogy hozzuk vissza az ágyneműt, amit már hazavittünk. Ahogy ez a rövid korszak véget ért, ment vissza játszani a másik csapattal. Valaki írta, hogy nem ismeri a gyerek az óvónőt. Nálunk a saját óvónők között ment ez a munkamegosztás, vagyis a délelőttös altatta őket, a délutános udvarra vitte vagy fordítva. Szóval nem volt olyan, hogy a kicsi nézett ki a fejéből, ki is ez a néni, bár szerintem egy-két nap, és egy újat is megszokott volna. Mint mondtam, mindig van, aki kifogást keres, míg van, aki megoldást. Azt is mondtam, hogy ha valakinek jó a rendszer úgy ahogy van, semmi baja nincs vele, akkor miért is akarna változtatni? Legyen neki úgy. Ha viszont akar, és van rá ésszerű mód, hogy megvalósuljon, akkor a józan ész döntsön és a megbeszélés, ne a berögzött szabályok. Ja, és ne írjon addig az óvónő adminisztrációt, bármilyen sok is van. Ezeket utólag kell elvégezni, nem a gyerekek felügyelete közben. (Egy érvelő esszé kijavítása a saját munkakörömben dolgozatonként minimum 15 perc. Ki szerint van időm ezt valamelyik órám közben kijavítani, amíg mondjuk önálló feladatot adok? Kettőig jutnék maximum, viszont nem tudnék odafigyelni, hogy tényleg a feladatukkal foglalkoznak-e, van-e nehézségük, kérdésük stb. A mi munkakörünk - pedagógusoké - azért annyi, amennyi konkrétan a gyerekekkel, mert bele van számolva a plusz idő az egyéb teendőkre. Oké, ha minden gyerek alszik, engem nem érdekel, mit csinál közben az óvónő, de ne legyen már az ok és okozat felcserélve: ne azért feküdjön a gyerek mozdulatlanul, mert óvónő adminisztrál! Csinálja akkor, amikor már nincs a közelében gyerek.)

    előzmény:
    jucanyu (239)
    2014-10-30  19:17
  22. 2014. október 31. 07:34255.

    És úgy gondolod, hogy a gyerekek ilyen egyedi igényeihez az óvodának kellene allalmazkodni? Szerinted ez hogy lenne kivitelezhető? 

    előzmény:
    évi* (242)
    2014-10-30  20:21
  23. 2014. október 31. 07:01254.

    igen. ki kene talalni. mert a gyerekek intezmenyesitese sokszor nem segitseg hanem teher igy a csaladoknak. valahogy mar itt elveszik az ovi celja.


    a legelkepesztobb erv : azert aludjon a gyerek mert az ovononek papirmunkaja van !  itt igy leirva.... dobbenet


    . naiv szulok meg azthiszik az ovi van a gyerekekerrt..

    előzmény:
    Lillaréka (253)
    2014-10-31  06:41
  24. 2014. október 31. 06:41253.

    Arra a déli alvásra  annak a gyereknek van szüksége, akit hajnalban rántanak ki az ágyból. Mert a szülők nem 8ra hanem  mondjuk 6ra vagy 7re járnak dolgozni.
    Tényleg valamit ki kéne találni az ovikban, hogy a nemálmos gyerekeket lefoglalják alvásidőben.


    De gondolom a magyarázat megvan mostanság is.. nincs rá kapacitás.. és kész.

    előzmény:
    Capuccino (252)
    2014-10-31  06:30
  25. 2014. október 31. 06:30252.

    mert ugye az alvasigeny nagysaga a nevelesen mulik...  esetleg a szemszin is? :)))


    ne haragudj.. de ga este 8 tol reggel 7 ig alszik otthon a gyerek az 11 ora... meg a tankony szerint is lealudta a kotelezot. hogy neveljen a 11 oras gyerekbe a szulo plusz egy ket orat?? hja... higy akkor tegye le este 10 kor? hogy ovoneni ki tudja pipalni a penzumot? mert az ovono tudja csak meg az intezmeny.... a csalad csak hulye lehet...


    abszolut a topik alapjan menekulnek az ov
    iktol ha most allnank elotte.


    nalunk meg a vedono , doki stb is szepen elmondta hogy atlaggyerek csak papiron!!! igaz a vedono szolt, hogyha tudjuk keruljuk a rendszert... itt olvasfatva latom miert... begyoposodott mindenttudo, a szulo csak tudatlan alkalmatlan lehet. hat a szentem hogy nem bogaraszta vegig az ovodai penzumot mar szules elott, es szult egy megfelelo gyereket akit extravtenirozassal megalkalmasabba tett az ovodai nevelesre. legalabb ennyit ugye elvarhatunk egy szulotol. ha mar mindemt elront....


    igen szandekosan ironizalok.


    KEDVES OVONENIK. A TANKONYV SZERINT IS 11-13 ORA AZ ALVASIGENY. TESSEK ELMONDANI MIT RONTOTRAK EL A 11 ORASOK SZULEI PL???


    es akkor meg atlagrol beszelunkm nem a mondjuk 10 oras gyerekekrol. mert olyan is van am..


    De minden nappal nemalvo gyerek anyukajanak uzenem, a suliban viszont ez hatalmas knnnyebbseg lesz egybol. ottt meg az alvosokat kezdiknpiszkalni.... agyrem a rendszer...


     


     


     


     


     

    előzmény:
    Olasimbo (251)
    2014-10-31  05:32

Címlap

top