Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ovi választás

Babyface83
Létrehozva: 2014. november 5. 10:01

Sziasztok!


Ovóda választás előtt állunk és kissé tanácstalan vagyok, gondoltam hátha tudnak itt a tapasztaltabb szülők segíteni.


A számunkra fontos szempontok: lehetőleg rugalmasak legyenek, ne ragaszkodjanak elavult szabályokhoz (gondolok itt olyan dolgokra, ami a másik ovis topicban felmerült, hogy például a gyerekek nem ihatnak, amikor akarnak, meg kell várniuk a kajálást, meg ehhez hasonló agyamentségek), legyenek nyitottak, hagyják kibontakozni az egyéniségeket, ne akarjanak kockákat faragni a gyerekekből. Nem igénylünk mindenféle hiperszuper fejlesztéseket, én azon a véleményen vagyok, hogy amíg nem kerül iskolába a gyerek, addig legyen a játék, esetleg a játékos tanulás az egyetlen "dolga", és az sem igazán érdekel, hogy hány mondókát tanul, a lényeg az, hogy jól érezze magát az oviban, szívesen járjon oda. Jónak tartom a vegyescsoportokat, és az integrációt, mármint nem félnék attól (sőt), ha lesz a csoportban beteg, vagy "problémás" gyerek, szerintem jó dolog, ha látják a gyerekek, hogy milyen színes a világ és milyen sokfélék vagyunk.


Ezidáig volt egy preferált ovi, a városunk elvileg legjobb, "legelitebb" ovija, közel is van, van ott ismerős óvónéni, az ismerősök gyerekei is nagyrészt oda járnak, szép, felújított épület, nagy kert, sok szép játék. Viszont közelebbről megfigyelve egyre kevésbé tetszett. Egyházi intézmény, a gyereket csak akkor veszik fel, ha a szülő írásba adja, hogy majd egyházi iskolába mennek, meg ugye elvárás a katolikus szellemiségű nevelés. Ez utóbbiban sok szülő füllent, hogy oda mehessen a gyereke. Mi sem vagyunk vallásosak, és nem is igazán akarnék képmutató lenni, tehát már emiatt sem tetszik annyira az ovi. De emellett elég versenyistálló érzésem is van az ovival kapcsolatban.


Megnéztünk egy másik ovit is. Ez kisebb, kevésbé modern, lepukkantabb, kevésbé "elit". Viszont a vezető óvónéni sokkal szimpibb, közvetlenebb volt, az egész hely sokkal családiasabbnak tűnt. Itt vegyes csoportok vannak, az óvónéni külön kihangsúlyozta, hogy ott szívesen látják a problémásabb, "különleges" gyerekeket is, ez a dolog is tetszik. Lesz majd egy mikulás-ünnepség, ahova el lehet menni az érdeklődő szülőknek és gyerekeknek ismerkedni, felmérni a terepet, oda majd mindenképp elmegyünk. Szóval most ezt az ovit preferáljuk. A problémám csak az, hogy hiába szimpatikus ez az ovi, nem tudhatom, hogy a gyakorlatban, a mindennapokban milyen ott a légkör. Szóval a kérdésem az lenne, hogy ti oviválasztáskor mi alapján szelektáltatok, mik azok az apróságok, amikre figyelni kell, amik alapján ki lehet szúrni, hogy melyik ovi igazán "gyerekközpontú", vagy melyik a katonásabb?


Köszi előre is a válaszokat!

  1. 2014. november 5. 12:4726.

    Ebben szerintem igazad van.


    Hacsak valamiért nem nagyon gáz a körzetes, nem éri meg messzebb utaztatni a gyereket.


    Bár, ahogy olvasgatom az erről szóló topicokat budapesti viszonylatban sokan örülnek, ha a körzetesbe felveszik a gyereket, mert akkora a túljelentkezés.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (22)
    2014-11-05  12:32
  2. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. november 5. 12:4425.

    Nem javasolta védőnő vagy óvónő, hogy érdemes őt már vinni, ahogy betölti a 3 évet? Nálunk ez a bevett szokás. A bölcsisek maradhatnak, akik viszont nem voltak ovi előtt közösségben, azokat általában felveszik, amint betöltik a 3 évet.

    előzmény:
    Babyface83 (23)
    2014-11-05  12:37
  3. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. november 5. 12:4124.

    Még mindig nem viszed őt közösségbe, játszótérre, játszóházba? Baráti társaságban sincs senkinek ilyen korú gyereke?


    Nem gondoltál ara, hogy ez megbosszulja magát? Hogy esetleg agresszivitást vagy nyámnyiláskodást vált majd ki belőle? 


    (enyémgyerek nagyon társasági, igaz, 8 hónapos kora óta jártam vele rendszeresen közösségbe. a mostani évkezdés tisztára meg is viselte lelkileg, hogy a haverok nagy része elment oviba)

    előzmény:
    Babyface83 (13)
    2014-11-05  11:41
  4. 2014. november 5. 12:3723.

    Nem, csak szeptemberben. Nálunk is csak tavasszal lesz beiratkozás, de ugye elvileg a nyílt rendezvények a leendő ovisoknak ősszel-télen szoktak lenni, néha már most is úgy érzem, hogy el vagyunk késve, néhány ovi nyílt napjáról már le is maradtunk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (22)
    2014-11-05  12:32
  5. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. november 5. 12:3222.

    Nekünk jó lesz a körzetes. Nem nézegetek más ovikat. Igaz, van jó pár ismerős aki által a körzetest letudtam csekkolni. Bár a jelentkezés nekünk még odébb van. Te fiad februárban már kezdi?

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2014-11-05  10:01
  6. 2014. november 5. 11:5821.

    Meglesz-meglesz! :-)

    előzmény:
    Babyface83 (20)
    2014-11-05  11:53
  7. 2014. november 5. 11:5320.

    Ja-ja, már szinte kezd hiányozni egy jó kis szenvedélyes vita :)

    előzmény:
    évi* (19)
    2014-11-05  11:50
  8. 2014. november 5. 11:5019.

    Igen, ezzel egyetértek. (Mily ritka alkalom, hogy teljes az egyetértés köztünk. :-)))

    előzmény:
    Babyface83 (13)
    2014-11-05  11:41
  9. 2014. november 5. 11:5018.

    Szerintem mindenképpem színes, multikulturális, integrációs óvodát válassz!


     


    idézet:
    antironia (15)
    2014-11-05 11:44:13

    Igen, így lesz, ahogyan azt már a nyitó hsz-ban is említettem, de azért köszi a megerősítést 

    előzmény:
    antironia (15)
    2014-11-05  11:44
  10. 2014. november 5. 11:4717.

    Szépen enni, rajzolni, gyurmázni, festeni, köszönni, fogat mosni, kezet mosni, öltözni stb stb egy normális családban ovi nélkül is megtanul a gyerek szerintem.


     


     


    Kitettem a hangsúlyt.


    Az integrációs ovikban nem biztos, hogy ilyen családokból érkeznek a gyerekek....


     


    Ott kell kezdeni velük az óvónőknek, hogy wc, kés-villa-kanál...


    És hogy nem gugolunk le a szoba közepén, ha rájukjön .....


    előzmény:
    Babyface83 (9)
    2014-11-05  11:26
  11. 2014. november 5. 11:4716.

    Igen, erre írtam a kancsós példát, de kb. 3 percenként van hasonló helyzet. Közösségbe illeszkedni is tanulni kell, kortársakhoz alkalmazkodni. Elfogadni, hogy sokan vagyunk, nem kizárólagos a figyelem és így tovább.


    Enyémek 3-an vannak, de egész más ez a "közösség", mint az ovi/isi. Egész máshogy is viselkednek. Egymással is. Itthon vna konfliktus bőven. Házon kívül védik egymást, nagyobb az egyetértés...Szóval nekik is kell.

    előzmény:
    asztanaviszta (12)
    2014-11-05  11:39
  12. 2014. november 5. 11:4415.

    Szerintem mindenképpem színes, multikulturális, integrációs óvodát válassz!


     


    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2014-11-05  10:01
  13. 2014. november 5. 11:4314.

    A csordaszellem itt Bp. kellős közepén is kiválóan működik, ezért írtam, hogy fenntartással kezeld a véleményeket. :-)


    Érdemes vinni a gyereket. Egyrészt neki is lesz egy első benyomása, másrészt látod, ha csak kicsit is, hogy hogy viszonyulnak hozzá.


    Mi költözés miatt kerestünk új ovit az akkor 3,5 éves fiammal. Volt olyan ovi, ahol mondta, hogy most menjünk haza. Volt olyan hely, ahol némi nézelődés után szívesen játszott...

    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2014-11-05  11:29
  14. 2014. november 5. 11:4113.

    Persze, ezt tudom, nem is azt mondom, hogy nem kell az ovi (bár abban nem vagyok biztos, hogy jó dolog, hogy mindenkinek kötelező 3 éves kortól, szerintem van olyan gyerek, aki mondjuk csak 4-5 évesen érett rá, de most nem ez a téma).


    Szóval persze, menjen csak oviba, tapasztalja csak meg, hogy milyen egy közösség, szerezzen barátokat és azt is tapasztalja meg, hogy milyen kis genyók tudnak lenni a gyerekek :) Annál is inkább, mert egyelőre eléggé kis magának való kölyök, nem nagyon haverkodik.


    Csak azt mondom, hogy az nem annyira szempont, hogy milyen szinten tanítják meg pl a higiéniai dolgokat, vagy az etikettet, mert azt megtanulja itthon :)

    előzmény:
    évi* (11)
    2014-11-05  11:36
  15. 2014. november 5. 11:3912.

    És ami (szerintem) a legfontosabb: megtanulni saját kortársaihoz alkalmazkodni.


    Ez testvéreknél is fontos, de egyedüli gyereknél elengedhetetlen.

    előzmény:
    évi* (11)
    2014-11-05  11:36
  16. 2014. november 5. 11:3611.

    Amiket folsoroltál, azokat mind meg lehet tanulni otthon, de emellé nagyon fontos lenne bizonyos szociális képességek tanulása is. Ebből is sok mindent meg tudsz tanítani, de sok mindent nem.


    Úgy értem pl. hogy Te sose fogod szó nélkül kikapni a kislapátot a kezéből, vagy megszórni homokkal a fejét, ha épp úgy adja kedved. :-)


    Nem azt mondom, hogy ezek olyan kellemes tapasztalatok, hogy kár lenne kihagyni, csak azt, hogy erre is meg kell tanulni valahogy reagálni.


    És még ezer és egy dolog...Hogy ha mindenki egyszerre szeretne a kancsóból önteni akkor mi van és így tovább. És nem lenne késő ezt az isiben tanulni, csak azért késő, mert a gyerekek 99%-nak addigra megvan az előnye, hogy ő már tudja, és kevésbé fogadják el azt, aki nem.

    előzmény:
    Babyface83 (9)
    2014-11-05  11:26
  17. 2014. november 5. 11:2910.

    A szülőktől való érdeklődés alapján mindenki azt az egyházi ovit preferálta. Másik oviba az ment, akit oda nem vettek fel... Mondjuk hozzá kell tennem, hogy ez egy kisváros, és elég nagy a csorda szellem :) De még érdeklődök majd.


    A vezető óvónénivel való beszélgetés megvolt, mondjuk a poronty nem volt jelen, de ez jó ötlet, majd megpróbálunk elmenni együtt.

    előzmény:
    évi* (8)
    2014-11-05  11:17
  18. 2014. november 5. 11:269.

    Persze, vannak alapdolgok, amit mindenképpen el kellene sajátítania, de én is úgy gondolom (remélem), hogy ez mindenhol alap.


    Egyébként én egyáltalán nem jártam oviba, és nem éreztem az iskolában azt, hogy emiatt hátrányban lennék. Szépen enni, rajzolni, gyurmázni, festeni, köszönni, fogat mosni, kezet mosni, öltözni stb stb egy normális családban ovi nélkül is megtanul a gyerek szerintem. Ezért nálunk a legfőbb szempont az, hogy szívesen járjon oviba a gyerek, érezze ott jól magát, és hagyják gyereknek lenni.

    előzmény:
    sziga (2)
    2014-11-05  10:10
  19. 2014. november 5. 11:178.

    Játszótéren érdeklődés más szülőktől. Ezt mondjuk mindenképp fenntartással kell kezelni, de egy véleménynek megfelel.


    Ha ennyire nem lehet belelátni az ovik életébe, akkor meg lehet próbálni a vezetőt felhívni, és megkérni, hogy egyik délelőtt vezessen valaki körbe (gyerekkel menj) az oviban.

    előzmény:
    Babyface83 (6)
    2014-11-05  11:01
  20. 2014. november 5. 11:157.

    Igen, ez mindenképp így van.


    Nem egyszerű a feladat, mert egy pár perces benyomásból kell eldönteni, hogy a gyerek jó helyen lesz-e évekig.

    előzmény:
    sziga (5)
    2014-11-05  10:46
  21. 2014. november 5. 11:016.

    Honlap haha... Ezen voltam kiakadva, a városban az 5 ovi közül 1-nek van honlapja (az egyházinak, amit végül kilőttünk). Még egy nyamvadt fb-os oldaluk sincs, én komolyan nem is értem, mintha a múlt században ragadtak volna... Szóval ha egy oviról érdeklődni akarunk, az kb úgy megy, hogy be kell ballagni aztán kérdezősködni. Nekünk még szerencsénk volt, mert anyukám óvónőként dolgozott korábban, volt itt-ott ismerős így tudtunk érdeklődni.


    A környéken sétálás is eszembe jutott, de a most kinézett ovinak csak belső udvara van, szóval nem lehet csak bekukkolni. Azt mondták, hogy nyílt napot nem nagyon terveznek, most nyílt rendezvényként ez a mikulás ünnepség van oszt jónapot. Szóval nem egyszerű...

    előzmény:
    évi* (3)
    2014-11-05  10:20
  22. 2014. november 5. 10:465.

    Éppen minap beszélgettem az egyik tanító nénivel a lányom sulijában és döbbenten mesélte, hogy vannak gyerekek akik az alap mondókákat, dalokat nem ismerik.


    Amúgy nem azt mondtam, hogy ez a fokmérő, hanem, hogy fontos! Szerintem! Persze az ovi választásnál már lehet előre gondolkodni, hogy milyen iskolába szánjuk a gyereket és annak megfelelően választani az ovit is. Ha jó a pedagógus a gyerek észre sem veszi, hogy egy fejlesztő oviban van és nem egy gyerekmegőrzőben.

    előzmény:
    évi* (4)
    2014-11-05  10:26
  23. 2014. november 5. 10:264.

    Szerintem azért ez mindenhol alapelvárás (vagy naív vagyok), csak nem mindenhol a megtanult versikék és nóták mennyisége az ovi színvonalának fokmérője. :-)


    Persze kellenek ezek is, de annyi minden jó dolgot lehet még csinálni. Én gyerekeim pl. kb. soha nem mondogatnak versikéket, pedig tuti, hogy tudnak párat az oviból. Ettől függetlenül 2 már jól bevált az iskolában, egy még ovis.

    előzmény:
    sziga (2)
    2014-11-05  10:10
  24. 2014. november 5. 10:203.

    Szia! :-)


    Egyrészt természetesen ragadjatok meg minden alkalmat, amikor be lehet menni az ovikba körül nézni: Vagy a weboldalukon szoktak nyílt napot hirdetni a leendő ovisoknak, vagy hívd fel őket. Ott tehetsz fel egy halom kérdést pl. a beszoktatásra vonatkozóan, meg amiket ide is írtál, meg a programjukról.


    Másik: Néha sétáljatok az esélyes ovik környékén, és nézzétek meg, hogy megy az élet a kertben. Abból is sok mindent le lehet szűrni.


    Inkább legyen maga az ovi kicsit lepukkant és a hangulata jó, nem arra fog emlékezni a gyerek, hogy a falfestés nem volt tökéletes, hanem arra, hogy milyen óvó nénik és gyerekek közt hogy töltötte az ovis éveit.


    Én fiaim is vegyes csoportba jártak / járnak, nekünk bevált, másnak meg nem. Nézz meg ilyet is és olyat is. :-)

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2014-11-05  10:01
  25. 2014. november 5. 10:102.

    Szerintem azért azt vedd figyelembe, hogy, ha gyerkőcöd nem tanul ezt-azt az oviban (mondjuk sok-sok éneket és mondókát), és nem tanulja meg pld., hogy az ebédnél megvárjuk amíg mindenki befejezi kemény időszak lesz neki az iskolába kerülés.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2014-11-05  10:01

Címlap

top