Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hazudik a gyerek vagy sem?

galba
Létrehozva: 2015. január 19. 17:53

Sziasztok!


A véleményetekre lennék kíváncsi. A történet a következő, hétvégén a párom 8 éves 2. osztályos fiú gyermeke nálunk volt. Vasárnap leckét készített, segített neki a párom is és én is nagyjából délelőtt és délután is, mindent csinál csak tanulni ne keljen (pisilnem kell, szomjas vagyok, éhes vagyok stb...). Délután apuka hazavitte, és szólt az édesanyának, nem biztos, hogy minden leckét megcsinált a gyermek. Mire anyuka odahívta a fiát és megkérdezte, hogy apuka segített-e a tanulásban és a gyerek azonnal rávágta, hogy nem. Ezután az édesapja megkérte a gyerekét, hogy ne hazudjon és igazán itt kezdődik a probléma.


Az édesanya a gyerekük előtt, édesapát felszólította, hogy az Ő otthonában ne használjon ilyen durva szavakat, hogy a gyerek hazudik, mert ez nem igaz és az életkoránál fogva ő még nem hazudik. Mellékesen megjegyzem, hogy már nem egyszer rajtakaptuk, hogy nem mond igazat.


Most a felállás az, hogy édesapa nem tanul a gyerekkel, nem segít neki. Mindezek mellé a gyerek füle hallatára teremti le az apukát, hogy nem hazudik a gyerek. A két szülőnek teljesen más elképzelései vannak nevelés terén, nem tud evőeszközzel húst enni, nem tud orrot fújni, kakilás után kiabál, hogy töröljük ki, és mivel nem csináljuk akkora hiszti van, hogy az egész utca (kertes házban lakunk) zeng az ordításától, és mikor rákérdezünk anyukánál akkor elmondja, hogy igen ő kitörli a hátsófelét a gyereknek, elmondjuk neki a hisztit és azt kéri, hogy a hisztiző gyereket ölelgessük, szeretgessük meg.


Előre is köszönöm a tanácsokat mit tehetnénk.


 

  1. 2015. január 19. 19:4426.

    Az 1,5 éve költöztünk csak össze, korábban nem éltünk egy háztartásban a párommal.


     

    előzmény:
    FullMoon (21)
    2015-01-19  19:36
  2. 2015. január 19. 19:4325.

    Igen, ezért mondtam, hogy nem hazudott, hogy nem segítettetek, ugyanis az anyjától valószínűleg más fajta segítséget kap, és neki AZ a megszokott "segítek a leckében".


    Ha nincs mivel játszani, nem játszik... játéknak semmi keresnivalója az asztalon leckeírás közben.


    Nincs diszkalkugráfiája? (ettől még nintendózni nagyon jól tudhat, Monopolizni szintén... :) )

    előzmény:
    galba (23)
    2015-01-19  19:38
  3. 2015. január 19. 19:4324.

    Akkor 2 es fel eves volt a kisfiu a valas idejen, pont annyi idos amikor ezek a viselkedesformak, amiket meg mindig produkal eletkori sajatossag voltak. Megallt szamara az ido..... szeretne ha minden ugy maradna ahogy annak idejen volt, o meg most is ugyanaz a ket es fel eves aki annak idejen volt......vagyis szeretne visszacsinalni a dolgokat? Szeretne ha most is ugy lenne (egyutt a csalad Anyi+Apu), mint annak idejen, amikor 2 es fel eves volt......Sztem vmi ilyesit "uzen" a viselkedesevel, hogy nagyon nem dolgozta meg fel ezt a felallast. Erdemes lenne szakember segitseget is igenybe venni, hogy segitsen a kisfiunak tovabblepnie. 


    A valas utan eltelt idointervallum sztem irrelevans, mert mindenki mas, es van akinek tobb es van akinek kevesebb idore van szuksege a tovabblepeshez. Vegletes esetben meg az is lehetseges, hogy vki sose dolgozza fel a traumat. 

    előzmény:
    galba (16)
    2015-01-19  19:31
  4. 2015. január 19. 19:3823.

    Az egész lecke kb. 30 perc lett volna, de egyszerűen nem hajlandó azzal foglalkozni, odaül az asztalhoz, játszik, firkálgat, mondhatsz bármit, hogy programunk lenne, ide mennénk vagy oda, nem számít, képes 2-3 órán keresztül az asztalnál ülni. És folyamatosan azt mondja, hogy majd anya segít neki. Ezzel kapcsolatban van egy megérzésem, azt gondolom, hogy anya megmondja a számítás végeredményét, mi meg nem, hanem azt próbáljuk, hogy magától oldja meg a feladatot. De szinte várja, hogy mond ki az eredményt, vagy találgat.

    előzmény:
    FullMoon (8)
    2015-01-19  19:03
  5. 2015. január 19. 19:3822.

    Ennyi, tanárnéni következetesebb.


    Ne hagyjátok magatokat!

    előzmény:
    galba (19)
    2015-01-19  19:33
  6. 2015. január 19. 19:3621.

    És az elmúlt 3-4 évben törölgettétek a fenekét? :) Lehet a változás ellen tiltakozott ennyire...

    előzmény:
    galba (16)
    2015-01-19  19:31
  7. 2015. január 19. 19:3420.

    Nehogy már ő menjen el a saját lakásukból, mert jön a gyerek.


    A párjával kell megállapodnia, hogy milyen szabályokat fektetnek le, ha náluk van a gyerek.


    Egy 8 éves gyerek már bőven tud manipulálni, főleg, ha anyuka is partner benne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (7)
    2015-01-19  19:01
  8. 2015. január 19. 19:3319.

    Visszatartó probléma nincs a WC-sel, mert azt elmondja, hogy az iskolában simán megcsinálja, mert ott a tanárnéni nem, otthon anya megteszi.

    előzmény:
    FullMoon (8)
    2015-01-19  19:03
  9. 2015. január 19. 19:3318.

    Akkor nem ezért... :)


    Ebben az esetben marad a saját szabályok nagyon szigorú betartása (aminek nem kell drákóninak lennie, sőt, tényleg legyen inkább szeretetteli, de mindenképp következetes).

    előzmény:
    galba (16)
    2015-01-19  19:31
  10. 2015. január 19. 19:3117.

    Igen, ezért kérdeztem mikor történt a válás és mióta van az új barátnő képben, mert ha bármelyik (vagy netalán mindkettő) friss dolog, akkor SOKKAL több türelem kell, akkor tényleg nem a vasszigor a megoldás.

    előzmény:
    hutchi (14)
    2015-01-19  19:29
  11. 2015. január 19. 19:3116.

    5 és fél éve váltak el én 4 éve vagyok a párommal.

    előzmény:
    FullMoon (6)
    2015-01-19  18:57
  12. 2015. január 19. 19:2915.

    Igen, hát az ilyen szabályokat valahogy le kéne fektetniük a szülőknek egymás közt, lehetőleg nem a gyerek füle hallatára. Az semmiképp sem jó megoldás, hogy ha apu anyu távvezérlésével  úgy nevel gyereket ahogy az az ő saját elveivel ellenkezik, meg komplett használati utasítást ad a gyerekhez anyuka... meg kell értetni anyuval, hogy ő anyu, az is marad, ha van barátnő ha nincs, aputól viszont nem várhatja el hogy anyu legyen... :D


    A "te vagy a vendég" nem szerencsés... az apjánál van, nem vendégségben. Ez az ő második otthona, szerencsés esetben. De a házszabályokat nem anyu alakítja, mert ő nem lakik ott, ennyi. :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (13)
    2015-01-19  19:23
  13. 2015. január 19. 19:2914.

    FullMoonnal ertek egyet, nagyon jokat irt! 


    Anyukanak igaza volt, nem kene "hazugnak" nevezni a gyereket (tobb okbol amit most nem reszleteznek), hanem inkabb feltarni az okokat, hogy miert mondta azt amit. A kisfiu gondolom Apukatol is tobb figyelmet, szeretetet, foglalkozast igenyelne, a viselkedese inkabb erre utal. "Nevelni" szerintem ne probaljatok amikor alig vagytok vele (minden masodik hetvege az kb semmi), el kell fogadnotok, hogy ebben a felallasban az Anyuka neveli, hisz a kisfiu vele el, vele tolti az ideje 90%-at. Ti inkabb arra torekedjetek, hogy minnel szeretettelibb legkort teremtsetek a szamara, hogy mindig jol erezze nalatok a kisfiu magat, hogy erezze szeretitek es elfogadjatok. A kisfiu regressziv viselkedese, hogy olyan viselkedesformakhoz nyul (fenektorles, hiszti) ami a sokkal kisebb gyerekekre jellemzo, mindenkepp azt jelzi, hogy nagyon nem dolgozta meg fel ezt a felallast ami a szulei kozt kialakult. Figyelmmel, torodesssel, szeretettel lehet neki segiteni amire Anyuka nyilvan raerzett, meg ha nem is tudja hogyan kezelni a legmegfelelobben.....Semmikepp se iteljetek el, se a kisfiut, se az Anyukajat.


     

    előzmény:
    galba (1)
    2015-01-19  17:53
  14. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 19. 19:2313.

    Szerintem van szükség anyuka legalábbis támogató hozzáállására. Gyerek ugyanis hazamegy , manipulálgat (apu nem segített leckét csinálni, barátnője tök szemét volt velem, pocsék volt a kaja, stb), anyu vagy elhiszi vagy nem. Ha jajkisfiam, apádilyenolyan, elhagyottminket a barátnőcske miatt, stb van, az nagyon gáz. Ha meg olyasféle, hogy fiam, ha tetszik, ha nem, ott azok a szabályok, amit ők mondanak, végülis te vagy a vendég, az egy fokkal jobb. Azért egy nyolcéves gyerek életéből havi 2 hétvégére sem lehet kihagyni az anyját.

    előzmény:
    FullMoon (12)
    2015-01-19  19:15
  15. 2015. január 19. 19:1512.

    Ehhez nincs szükség anyuka együttműködésére, éppen azért amit írtál, mert ez már nem életkorból adódó hiszti, hanem manipulációs eszköz. Azt manipuláljuk akit lehet. Ha aput nem lehet, akkor manipulálja majd tovább anyut, ő meg had ölelgesse, ha azt tartja jónak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (11)
    2015-01-19  19:12
  16. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 19. 19:1211.

    Ez amúgy tényleg igaz, hogy le kell(ene) fektetni a szabályokat arra a havi 2x2 napra is. Mondjuk szerintem ehhez anyunak is partnernek kellene lenni, hogy fiam, ha ott az a szabály, akkor az, kész. De úgy tűnik, ő egy nemilyen anyuka, hanem olyan, aki szerint ha a gyerek hisztis, akkor meg kell szeretgetni.

    előzmény:
    FullMoon (9)
    2015-01-19  19:08
  17. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 19. 19:0910.

    Egyébként szerintem a hiszti egy nyolcéves gyerektől már elfgadhatatlan. 3-4 éves korig, amíg 'anatómiai' hiszti van, mert dackorszak, képtelen indulatokat kezelni életkoránál fogva, addig tolerálható, de igen hamar meg kell értetni a gyerekkel, hogy ez nem lehet eszköz semmire. Nyolcévesen már egyértelműen manipulációs eszköz.

    előzmény:
    galba (5)
    2015-01-19  18:44
  18. 2015. január 19. 19:089.

    Hát, ezzel részben értek egyet.. persze mint barátnő nem vagy rózsás helyzetben, hacsak nincs tökéletes egyetértés közted és a párod között gyereknevelési kérdésekben...


    Szóval anyuka gyereknevelési elveit nem lehet megvétózni DE jogotok van saját szabályokat lefektetni arra a kéthetente 2 napra is. A ti házatok, ti váratok. :) Csak következetesség kérdése, és a gyerek nagyon jólfogja tudni hogy hol mit lehet, milyen eredménnyel. Ha nálatok nincs eredménye annak,hogy fél órát üveghangon ordít, senkit nem dühített fel magán kívül, mindenki tovább mosolyog, akkor nem ért el vele az égvilágon semmit, sokszor nem fogja megismételni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (7)
    2015-01-19  19:01
  19. 2015. január 19. 19:038.

    Rosszul fogalmaztam... szóval nem attól tanulja meg a felnőttes hazugságokat - azt mindenképp megtanulja, mindenki...  hanem azt tanulja meg, hogy Ő HAZUG. Egy gyerek nagyon igyekszik megfelelni a neki támasztott elvárásoknak, tehát amit vársz tőle, azt meg is teszi. Ha te hazug dögnek tartod ,az is lesz.


    Hogyan próbáltátok amúgy motiválni amatekozással...? Bevetettétek a 'ha kész a lecke elmegyünk valahova/csinálunk valami érdekeset, gyere csináljuk meg gyorsan én olyan izgatott vagyok már, semmi kedvem egész nap házi feladatot csinálni..." kártyát? :)


    A WC-nél ki kéne deríteni miért nem hajlandó saját maga törölni... :p Lehet fokozatosan ezt is, még ha csak minden második hétvégén van nálatok, akkor is... mondjuk azt mondod,egy ilyen nagyfiú már ügyesen megoldja ezt, de ha szeretnéd, MIUTÁN végeztél, ellenőrzöm, hogy jól sikerült-e. (az én fiamnál ez volt a visszatartó erő, úgy érezte "olyan" marad... igaz ez nálunk 4,5 évesen volt téma... :D)

    előzmény:
    FullMoon (6)
    2015-01-19  18:57
  20. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 19. 19:017.

    Hát, tényleg nehéz dolgod van. Átmenetileg se megoldható, hogy legalább részben ne legyél ott ha a gyerek jön? Bele nem szólhatsz,abból csak rosszul jönnél ki. Gondolom, feneket törölgetni se lenne nagy kedved...hisztit hallgatni meg pláne. Anya nevelési elveit nem vétózhatod meg, apa eleve kevés időt tölt a gyerekkel, megbeszélni nincs mit, mert mit is mondhatnál? Én tényleg elhúznék, akárhova. Ha kéthetente, hát kéthetente.

    előzmény:
    galba (5)
    2015-01-19  18:44
  21. 2015. január 19. 18:576.

    A kettő között van valahol az igazság... :)


    Egy ekkora gyerek tud persze nem igazat mondani, de ennek egészen más a célja, mint egy felnőtt hazugságának. Tehát nem feltétlen az a célja vele, hogy aput eláztassa anyu előtt, meg az sem, hogy ledobja a felelősséget magáról, hanem hogy anyu leüljön még vele matekozni, és ezt így éri el a leghatékonyabban. Ha ennek megfelelően próbáljátok kezelni a kis hazugságait :), akkor talán hatékonyabb a megoldás, mint ha hazug, elkényeztetett kis dögként néztek rá. Annyiban van igaza anyunak, ha sokszor hallja a gyerek, hogy "hazudsz", előbb utóbb megtanulja a "felnőttes" hazugságokat is, így érdemes máshogy napfényre deríteni az igazságot, mondjuk anyu megkérdi, hogy apu segített-e  mire a gyerek rávága, hogy nem.. Erre mondhatja apu: azt hittem az segítség, amit délelőtt csináltam/hogy ABCD...., milyen segítségre lett volna szükséged? (amúgy ha a gyerek 8 évesen nem törli ki a fenekét, valószínű a házi feladatát is anyu csinálja meg tehát az számít a gyereknek segítségnek, ha megmondod a választ, így nem hazudott, mert nem segítettetek... :D)


    (azt már csak érdeklődésből kérdezem, mennyi házit kapott, hogy délelőtt és délután nem sikerült befejeznie egy másodikos gyereknek??? :o)


    Mikor váltak el a szülők és te mióta vagy képben?

    előzmény:
    galba (1)
    2015-01-19  17:53
  22. 2015. január 19. 18:445.

    Erre már én is gondoltam, de minden második hétvégén ez sem megoldás, meg hát a páromat is sajnálom és próbálnék neki segíteni, de nagyon nehéz, mert tudom, hogy nem a gyerek tehet arról, hogy ilyen, az anyukával folytatott konfliktusokba, mint nevelés nem szívesen folynék bele. Illetőleg kéthetenként jön hozzánk, ennyi idő alatt nem tudom a világot megváltani, pedig nagyon jó viszonyom van a gyerkőccel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (4)
    2015-01-19  18:36
  23. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 19. 18:364.

    Szerintem nem tudsz csinálni semmit. Én megmondom őszintén, a gyereknek annyi gázos eleme van (nyilván nem a saját hibája), úgymint hazudozás, hiszti, fenéktöröltetés (!!), manipulálás, ehhez pluszban egy olyan anya, aki mindebben partner... hogy .szerintem el kell húzni otthonról a láthatások idejére és szervezni magadnak külön programot.

    előzmény:
    galba (1)
    2015-01-19  17:53
  24. 2015. január 19. 18:363.

    Kedves Veresildi!


    Igen, a figyelemzavar szóba jöhet, de azt gondolom, hogy annak minden területen jelentkeznie kellene, nemcsak a tanulásnál, mert videó játékon képes két órát is játszani, pedig ott a TV-t is nézni kell és közben a kontrollert is irányítani kell és nincs probléma. Karácsonykor activity-t játszottunk 1-2 órán keresztül és ott sem volt probléma a figyelmével. Én azt gondolom, hogy amihez van kedve, tetszik neki, azt szívesen csinálja minden gond nélkül, de amint kötelességről van szó, azt nem.

    előzmény:
    veresildi (2)
    2015-01-19  18:16
  25. 2015. január 19. 18:162.

    Először is, sok erőt és türelmet kívánok nektek.


    Sajnos, tipikus esete a tietek annak, amikor anyuka enyhén szólva nem akar partner lenni és az apát másodrendű személynek állítja be a gyerek előtt is, hiszen ők ketten kialakítottak egy fajta életet ahol anyuka még a fenekét is kitörli. Vagy beletörődtök és ti is kitörlitek vagy hosszú és küzdelmes időszaknak néztek elébe, aminek a végén, úgy 15-20 év múlva talán rendeződnek a dolgok.


    Igen, egy 8 éves gyerek bőven tud hazudni és hazudni is fog, ha az érdeke úgy kívánja, ha ezzel ledobhatja a felelősséget magáról. Csak csöndben jegyzem meg, hogy vagy nagyon elkényeztette anyuci az ő pici fiát vagy egyszerűen figyelemzavaros amitől nem hajlandó odaülni és elvégezni a kötelességét.

    előzmény:
    galba (1)
    2015-01-19  17:53

Címlap

top