Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekből milyen felnőtt?

Csirkemutáns
Létrehozva: 2015. május 22. 17:13

Sziasztok! 


A véleményeteket szeretném kérni egy témában... nemrégiben elkezdtem olvasgatni néhány fórumot, ahol sok esetben felmerültek ilyen és ehhez hasonló kérdések:


- Engednétek-e a 17 éves lányotoknak, hogy a barátjánál aludjon?


- Engednétek-e a 15 éves gyereketeknek, hogy a barátnője házibulijába menjen?


- Ihat-e alkoholt a tini gyereketek?


Stb.


A kérdésem az lenne, hogy evidens, hogy aki "korán kezdi" - a szexet, az együttalvást, az alkoholfogyasztást, dohányzást, bulizást, vagy korán veszíti el a szüzességét, vagy aki "lázad", abból evidens módon buta, ostoba, semmirekellő felnőtt lesz?

  1. 2015. május 22. 18:4226.

    A konklúzió eleve családonként, kulturánként eltérő lehet, általánosságban gondolkodtatott el a téma.


    Egyébként nem tudom, ti mit gondoltok, de arra a kérdésre, hogy a 17 éves lányomat elengednétek-e a barátjához aludni - másfél év együttlét után, 98-ból 79 válasz nemleges... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (24)
    2015-05-22  18:37
  2. 2015. május 22. 18:4125.

    Pont a múltkor beszélgettem az anyukámmal arról, miért lázadoztam annyit tiniként...


    Én sose lettem bevonva a beszélgetésbe. Amikor el akartam menni valahová, ahová a barátnőimet elengedték (akkor az volt a mérvadó), akkor a válasz az volt, hogy "Nem, mert azt mondtam." Sose voltam megkérdezve, mégis miért szeretnék ennyire elmenni és sose indokolták meg, miért ódzkodnak a dologtól.


    Amikor sutyiba lefeküdtem az első barátommal, és kiderült, óriási fejmosás, szobafogság... de előtte egyszer sem beszélgettünk erről az anyukámmal, eleve nem is volt viszonyítási alapom, hogy miért ne tegyem. Utána sokáig lelkiismeret furdalásom is volt miatta.


    Teljesen igazad van, jobb lenne, ha több olyan szülő lenni, aki a tiltás, parancsolás, fenyegetés helyett nem 1 éves kiskutyaként kezeli a gyerekét, aki képtelen az önálló gondolkodásra, hanem megbeszéli vele a döntéseket, megindokolja és így a gyermek is megérti.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (23)
    2015-05-22  18:37
  3. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:3724.

    tiltás-nem tiltás mennyire arányos azzal, hogy milyen felnőtt válik a gyerekből.


     


    Ezt ilyen keves "adatbol" , amirol itt beszelsz , nem lehet levezetni... a konkluzio hamis lesz

    előzmény:
    Csirkemutáns (22)
    2015-05-22  18:34
  4. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 22. 18:3723.

    Igen, pont nem jó a tűzzel vassal tiltás.


    Ha te tudnád, miket kaptam én amikor elmondtam egyszer az akkori munkahelyemen a nevelési elvünket, hogy a meg- és elbeszélgetés milyen fontos, hogy nem akarok másolatokat nevelni.Inkább akarok okos és törekvő gyerekeket.


    És azt is hogy a gyereknek  igenis legyen beleszólása ha valamiről szó van.


     


     


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (16)
    2015-05-22  18:27
  5. 2015. május 22. 18:3422.

    Semmi konkrét oka nincs, csak elgondolkodtam a kérdésen, és érdekelt, mit gondolnak mások arról, hogy a tiltás-nem tiltás mennyire arányos azzal, hogy milyen felnőtt válik a gyerekből.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (18)
    2015-05-22  18:31
  6. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 22. 18:3321.

    Bíztam benne hogy jössz.

    előzmény:
    Lillaréka (17)
    2015-05-22  18:29
  7. 2015. május 22. 18:3220.

    Teljesen egyetértek, pont ezt próbáltam megfogalmazni az előző hozzászólásomban, de belátom, neked tökéletesen sikerült.


    Ennek ellenére sok szülőben mégis az a sztereotípia él, hogy azon múlik, milyen lesz a gyerek, mit engednek meg nekik.


    Rengeteg fórum van: "Megengednéd a gyerekednek ezt, vagy azt...?"


    Érdekes, arról egy sincs, hogy "hogyan mutass jó példát" a gyereknek, meg olyan értékeket, amit ha elles, akkor majd egyszer jó életet élhet.

    előzmény:
    Lillaréka (17)
    2015-05-22  18:29
  8. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 22. 18:3219.

    Csak egy kérdés: ki mond rád bármit is?Ki olvassa a fejedre ezeket?


    Talán saját magad magadnak?


     


    Így éltél és kész.


    Más meg másképpen él.És hidd el, a legtöbben nem is vagyunk kíváncsiak a másik mikor vesztette el a szüzességét, mikor ivott, mennyit bagózott.Ezzel szemben másképpen élün, más igényekkel. Ennyi.

    előzmény:
    Csirkemutáns (15)
    2015-05-22  18:24
  9. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:3118.

    Rendben , elhiszem.
    Kivetel vagy.
    A statisztikak azt mutatjak, hogy az ejjeli eletet elo , tanulas helyett lumpolo, pialo/drogozo/dugo  iskolaskoru fiatalok az arokban vegzik.
    Csak azt nem ertem, hogy miert ulsz itt egy ures noi forumon es miert erdekel ennyire a rossz  gyerek-szulo kapcsolat  ....

    előzmény:
    Csirkemutáns (15)
    2015-05-22  18:24
  10. 2015. május 22. 18:2917.

    Egyetlen  dologgal nevelhetsz.
    Szülői példával.
    Ha a szülő szenvedélybeteg...legyen az cigi- pia,  játékgép, vagy  bármi... akkor jó esélye  van erre a gyereknek is.
    Hiszen ebben nő fel, számára az lesz a természetes, hogy apu anyu  minden nap legurit valamit... a torkán... a napi bevásárláskor a kosárban ott a napi betevő.
    Tilthatod ahogy akarod... te leszel a példa.
    A kamaszok mindenképpen lázadnak.. kipróbálnak ezt meg azt tiltás ellenére is... de ha   nem jellemző a családban a tökig lerészegedés,és a kamasz  őszintén beszélhet a szüleivel, nincsenek felesleges korlátok, meg idióta szabályok,  a szülő nem büntet,  semmisségek felett, nem hatalmaskodik, akkor a gyereknek  nem lesz oka elzülleni.
    Szex....  szerintem.. itt sem mindegy... - ha azt látja.. mert ebben nő fel, hogy anyu- apu a fűvel- is fával.. és partnertváltogatva él... akkor szintén ez lesz a követendő..  természetes...

    Vérmérséklettől függetlenül minden kamasz,  megkóstolja az alkoholt,  kipróbálja a cigit.. (azt pl én sosem)  és szexel is ha úgy érzi itt az ideje....   és nála jobban senki sem tudja mikor van itt. 
    Ha  fejébe vesz valamit, akkor megcsinálja akkor is ha a szülő hét lakat alatt tartja.

    Mindezeknek semmi de semmi köze az észbeli képességekhez, a szorgalomhoz és a kitartáshoz.


    Bár vannak nagyon koraérett gyerekek, akik kamaszként  nagyon komoly célokat tűznek ki maguk elé ,és  nem élik a kamaszok életét---de valljuk be. ők vannak sokkal kevesebben.

    előzmény:
    Csirkemutáns (8)
    2015-05-22  18:11
  11. 2015. május 22. 18:2716.

    Talán az is számít, hogy mi tilt meg a szülő tudatosan, és mi az, amit otthon látsz (viselkedési formák, értékrend, stb.)


    Én őszintén leszartam, mit akartak a szüleim. Amit tiltottak, sutyiba csináltam. De az értékrendet elhoztam otthonról - és talán azért nem lettem semmirekellő, mert a szüleimtől is azt láttam, hogy nekik mi a fontos - és így nekem is ez lett.


    Talán ha a szüleim a tiltás mellett isznak, veszekednek, elszórják a pénzt, akkor én is olyan lennék most.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (14)
    2015-05-22  18:23
  12. 2015. május 22. 18:2415.

    Először is elértem azt, ami nekem sikernek számít. Most ebbe ne menjünk bele, remélem megérted. 14 éves korom óta az összes nyári szünetet végigdolgoztam, félretettem a pénzt, kitűnő tanuló voltam. 18 évesen megvettem az első saját lakásomat abból a pénzből, amit összegyűjtögettem, mellette egyetemre jelentkeztem, 2 szakon diplomáztam, jó állásom van, amit szeretek csinálni, boldog, kiegyensúlyozott életem van. Ha tehetem, fejlesztem magam, workshopokra, tanfolyamokra járok, és segédkezek a szervezésben (ez részben munka, részben hobbi) és most készülök letenni (remélem egy év múlva) a harmadik diplomámat, így végre azzal foglalkozhatok, amivel igazán szeretnék. 


    Nem a szüleim tartanak el, megtanultam megbecsülni az értékeimet és az életemet, az egyensúlyra törekszem mindenben, nem vagyok sem földönfutó, sem utcán élő koldus. 


    Elértem majdnem mindent, amit célként magam elé kitűztem.


    És igen: 14 évesen veszítettem el a szüzességem. 13 évesen titokban úgy berúgtam, hogy ihaj! Drogoztam, és ittam is fiatalon (másik városba dolgoztam, ahol nem voltam állandó szülői felügyelet mellett). Hazudtam, lázadtam, tetkót, meg piercinget csináltattam és se nem vagyok kurva, se alkoholista, se koldus. Ezért nem értem, miért gondolják sokan azt. Persze utólag - magamból kiindulva én se engedném meg a gyermekeimnek, de a múltamon nem változtathatok. Ez is hozzájárult ahhoz, aki ma vagyok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (11)
    2015-05-22  18:18
  13. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:2314.

    Megmagyarazom : ez egy pelda --> eredeti kepessegeid szerint mukodsz/elsz ebben a pillanatban ?  vagy pialas/szexeles/dohanyzas/percing/lazadas   helyett   tobbet tanulva lehettel volna pincerno helyett ovono , mernok vagy orvos ?


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (11)
    2015-05-22  18:18
  14. 2015. május 22. 18:2213.

    Ahogyan leirtad, sokkal bonyolultabb az egesz, mint az alap kerdeseid. Ugyanolyan neveles mellett az egyik tini lehet egy nagyon jo gyerek, a masik meg delutan csinalja a dolgokat, amiket ejszakai kimeno hianyaban ejszaka nem tud megtenni.


    Szerintem a legjobb, ha szulokent probalunk bizalmas kapcsolatot kialakitani a gyerekkel, hogy az kamaszkorban is oda merjen allni a szulo ele, es rakerdezni erre-arra, meg oszintenek merjen maradni. Szerintem tiltassal nem er el a szulo sokat, csak annyit, hogy jol at lesz verve. A cigaretta-drog sot a szexualis elet dolgairol, veszelyeirol mar elobb is el kell kezdeni beszelgetni egy gyerekkel, mint tinikorban - es adott helyzetekben is tiltas helyett magyarazni, beszelgetni kene.


     


    Szerintem aki "lazad", mert tiltasokkal volt korulveve beszelgetes, magyarazat helyett, az felnottkent nem tiltani fog a kamasz gyerekenek. Es szerintem buta, ostoba semmirekello felnott altalaban olyanokbol lesz, akiknek nem is tiltottak de nem is magyaraztak soha, akivel nem sokat torodtek, csak hagytak, hogy elje tinikorat, ahogyan akarja.

    előzmény:
    Csirkemutáns (1)
    2015-05-22  17:13
  15. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 22. 18:1912.

    Igazából: nem tudom.


    Nekem nem volt soha igényem sem tetkóra, sem  sörre/borra/pezsgőre. És cigire sem.


    Viszont volt egy  izgalmas gyerekéletem.Nem részletezem.


    És valahogy 17 évesen már tudtam hogy honnan fúj a szél, vigyáztam magamra.


    A gyerekeim szintén csak úgy, egész egyszerűen  már régen tudják, hogy tanulni, képezni kell magukat. Meg kell tudni állniuk a saját lábaikon akkor is, amikor mi már a felhőkön ücsörgünk lábat lógatva.

    előzmény:
    Csirkemutáns (7)
    2015-05-22  18:09
  16. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:1811.

    És nem lettem ostoba, semmirekellő, csóró, koldus, egyebek. Ez most kivételes?


     


    Hat akkor meseld el , mi lett beloled, mire keszulsz  ? Mit teszel az asztalra ? 

    előzmény:
    Csirkemutáns (7)
    2015-05-22  18:09
  17. 2015. május 22. 18:1710.

    A felháborodás onnan indult ki, hogy én pont olyan tinédzser voltam, aki azon a fórumon a válaszadók véleménye szerint 120 százalékosan semmirekellő idióta lenne. Én nem érzem így, és érdekelt, hogy ez egy kivételesen szerencsés szituáció, vagy véletlen, vagy ez inkább jellemző?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (9)
    2015-05-22  18:15
  18. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:159.

    Ilyen kerdesrol altalanossagban lehet csak beszelgetni... ha sajat problemadat szeretned megvitatni, akkor a masik felet is meg kellene hallgatni... Tudod? Az igazsagnak szamtalan oldala van...

    előzmény:
    Csirkemutáns (8)
    2015-05-22  18:11
  19. 2015. május 22. 18:118.

    Ebben egyetértek de azt hozzátenném, hogy ez az életmód felnőttként is veszélyes!


    De ettől függetlenül azért, mert valaki 17 évesen havi 1x a barátjánál alszik, attól a szülő felelőtlen lenne, a gyerekből meg semmirekellő lesz?


    Feltételezzük, hogy nem apuci tartja el a gyereket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (6)
    2015-05-22  18:07
  20. 2015. május 22. 18:097.

    A fenti kérdéseket nem én tettem fel, csak külső szemlélője voltam a párbeszédeknek.


    Igazad van, egy 15 éves gyerek kezébe nem való alkohol - de hidd el, a legtöbb 15 éves már kóstolt alkoholt - én anyukám söréről mindig lekanalaztam a habot. :D


    Az, hogy 17 (lassan 18) évesen ha egy komolyabb kapcsolatban a barátjánál alszik egy lány, attól szerintem nem lesz utcasarki. A legtöbben ezzel indokolták, miért nem engednék el, mert jaj, szexelni fognak. 


    Egyetértek azzal, hogy a gyerekkor az gyerekkor, a felnőttkorában majd csinál, amit akar, de amíg valaki gyerek addig a szülő tudja kordában tartani (már ha nem hazudik a gyerek), és ő felel a szellemi-testi-lelki fejlődéséért.


    Ennek ellenére amit most leírtam, én sem ilyen voltam. Nekem se volt megengedve, hogy piercinget csináltassak - de nem érdekelt, megcsináltattam. Nekem is megmondták, hogy nincs alkohol, de amikor a barátnőm szülei megengedték, hogy igyunk egy nyalásnyit a pezsgőből, kapva kaptam az alkalmon. Engem se engedtek a barátomhoz aludni - de ettől függetlenül lefeküdtünk, max. nem éjszaka.


    És nem lettem ostoba, semmirekellő, csóró, koldus, egyebek. Ez most kivételes?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (5)
    2015-05-22  18:04
  21. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 18:076.

    Amit nem értek - kifejted az utolsó mondatot? Illetve érteni értem, de lehet, hogy rosszul értelmezem. Mire célzol?


     


    Arra celzok, hogy aki nem tanul ma , aki a "dolgozasba"**** nem kezd bele idejeben , az a mai valsaggal teli vilagban , Magyarorszagon , valoban a szarban fogja vegezni ...hacsak a szulo - felteve, hogy nem agrolszakadt csoro szulo,  nem asszisztalja/tartja el  még felnott koraban is...


     


    ***** a "dolgozas" tinikorban a tanulas


    Aki bulizik,ejjeli eletet el , az reggel faradt.
    Aki reggel faradt, aki egesz heten faradt az ejszakazas miatt, annak az agya nem fog.
    Valahogy igy ersz el oda , hogy buta semmirekellove valsz...

    előzmény:
    Csirkemutáns (3)
    2015-05-22  17:49
  22. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 22. 18:045.

    Biztos hogy alaposan átgondolnám a fenti kérdéseket.


    Az biztosan lehetetlen lenne nálam, hogy  éjszakai buliba 15 évesen menjen akárha fiam lenne, akárha lányom lenne most.


    Egész egyszerűen azt gondolom, hogy a gyerekeknek meg kell hagyni  a tiszta és gondtalan a gyerekkort.


    A barátnőhöz is csak úgy mehetne, ha ismerném a lányt/fiút és a szülőket.


     


    Ráér szembesülni a felnőttség szépségével/nyűgeivel.


    Alkoholt meg egészen biztosan nem ihatna sem itthon sem máshol.Fentiek miatt.És a dohányzás is kizárt.


    Nem tudom hogy evidens e amiket írtál, nálunk nem szokás 15 évesen szülni ( de még 19 évesen sem) és 30 évesen nagymama lenni.Viszont megfigyeltem már, hogy ezek közül a gyerekek közül akiket említettél hamarabb elvesznek.


     


    Ami a többit illeti, csak úgy gondolom mint ahogy fentebb írtam.


    Nem véletlen az sem hogy a családi példa meghatározó.


     


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (1)
    2015-05-22  17:13
  23. 2015. május 22. 17:534.

    Bevallom, némileg személyes indittatású is a kérdésem, mert felháborítónak tartom, hogy mindenkire, aki "lázad" vagy akit jobban engednek a szülei, hosszabban tartják a pórázt, arra egyből ráhúzzák a vizes lepedőt, hogy hülye, ostoba, semmirekellő felnőtt lesz (bár ez is relatív).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (2)
    2015-05-22  17:42
  24. 2015. május 22. 17:493.

    Úgy értem az előbb említett fórumokban a válaszok nagyjából így hangzottak:


    "Ne engedd a barátjánál aludni, mert később utcasarki lesz belőle."


    "Ha megengeded, hogy 16 évesen megigyon egy pohár sört, akkor hozzásegíted, hogy alkoholista lesz."


    "Piercing? 17 évesen? Megvesztél? Marilyn Mansont akarsz csinálni felnőttkorára a gyerekedből?"


    A legtöbb válasz (és itt több 1000 hozzászólásról van szó) ehhez kapcsolódott.


    Én sem értek vele egyet, de azt sem értem, ha több százan ezt gondolják, akkor mi vagyunk a hülyék, vagy a kivételek, akiknek igazuk van?


    Amit nem értek - kifejted az utolsó mondatot? Illetve érteni értem, de lehet, hogy rosszul értelmezem. Mire célzol?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (2)
    2015-05-22  17:42
  25. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. május 22. 17:422.

    evidens, hogy aki "korán kezdi" - a szexet, az együttalvást, az alkoholfogyasztást, dohányzást, bulizást, vagy korán veszíti el a szüzességét, vagy aki "lázad", abból evidens módon buta, ostoba, semmirekellő felnőtt lesz?


    ??????????? Miert lenne evidens?


    Egy egeszen biztos : ha ezek mellett tanul is, akkor az eredmenyein meg fog latszani a buli/alkohol/szex stb.
    Ha van valami maszek vallalkozasod, ahol kepesites nelkul is munkat es megelhetosegi lehetoseget tudsz biztositani  neki a tovabbiakban , akkor rajta : pialjon/bagozzon/dugjon/bulizzon


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (1)
    2015-05-22  17:13

Címlap

top