Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekből milyen felnőtt?

Csirkemutáns
Létrehozva: 2015. május 22. 17:13

Sziasztok! 


A véleményeteket szeretném kérni egy témában... nemrégiben elkezdtem olvasgatni néhány fórumot, ahol sok esetben felmerültek ilyen és ehhez hasonló kérdések:


- Engednétek-e a 17 éves lányotoknak, hogy a barátjánál aludjon?


- Engednétek-e a 15 éves gyereketeknek, hogy a barátnője házibulijába menjen?


- Ihat-e alkoholt a tini gyereketek?


Stb.


A kérdésem az lenne, hogy evidens, hogy aki "korán kezdi" - a szexet, az együttalvást, az alkoholfogyasztást, dohányzást, bulizást, vagy korán veszíti el a szüzességét, vagy aki "lázad", abból evidens módon buta, ostoba, semmirekellő felnőtt lesz?

  1. 2015. május 22. 19:5051.

    És a gyerekeid? Ők sem dohányoznak?

    előzmény:
    Lillaréka (41)
    2015-05-22  19:35
  2. 2015. május 22. 19:4950.

    Utána azzal folytatódott a beszélgetés valóban, hogy kértek-e enni, vagy inni, anyu sütött muffint, stb...


    Majdnem megfordultam és hozzászóltam a beszélgetéshez, hogy MI KÖZÖD HOZZÁ! :D De a hatalmas önuralmam segített - bár nem múlott sokon.


    Másik kedvenc témám: Rajtakaptam a 18 éves lányom, hogy maszturbál, mit tegyek? Na ott is voltak aztán hozzászólások... :D

    előzmény:
    Lillaréka (47)
    2015-05-22  19:43
  3. 2015. május 22. 19:4849.

    Akkor a foglalkozás elérte a célját. :D

    előzmény:
    Lillaréka (48)
    2015-05-22  19:46
  4. 2015. május 22. 19:4648.

    áááá nem.. szivhezszóló volt..
    hogy 20 éves leszek és vegyék tudomásul, hogy felnőtt vagyok... és tudod vigyázni magamra  - ilyesmik.
    egyébként is ott volt a nagynéni...    aki meg vigyázott az erényeimre...


    De azon a nyáron  már kettesben mehettünk nyaralni...  

    előzmény:
    Csirkemutáns (46)
    2015-05-22  19:43
  5. 2015. május 22. 19:4347.

    na.. persze.. és megkérdezze.. - nem megy még a busz?? - vagy nem akarok valamit enni- inni-- akármi?
    JAJJJ---   ilyen anyut megráznám mint foxi a lábtörlőt.. és megkédezném tőle... - korombeli lehet... hogy   rá és a szerelmére is rátörték -e az ajtót?


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (44)
    2015-05-22  19:39
  6. 2015. május 22. 19:4346.

    Kreativitás a helyén :D Azért az érdekelne, mi állt a levélben :D


    Kedves Anyu és Apu!


    Ugyan megtiltottátok, de most én szexelni megyek, ha végeztem, jövök. Kaja a hűtőben. Puszi! 


    :D

    előzmény:
    Lillaréka (35)
    2015-05-22  19:27
  7. 2015. május 22. 19:4245.

    Ez komoly? :D 


    Kicsit azok az idős alkesz bácsik jutnak eszembe, akik reggel fél 6-kor bemennek a kocsmába egy fröccsre, aztán az ebédszünetben és a munka után is. :D

    előzmény:
    Lillaréka (43)
    2015-05-22  19:39
  8. 2015. május 22. 19:3944.

    Én úgy gondolom, hogy amíg a gyerek fiatalkorú, a szülő felelőssége. De! A szexuális életébe való beleszólás már nem a szülő köre!


    Nemrég hallottam egy beszélgetést két felnőtt nő közt, a vita arról szólt, hogy ha megengedi a lánya barátjának, hogy náluk aludjanak, akkor külön aludjanak-e, és ha nem, akkor időnként benyisson-e véletlenszerűen hozzájuk. (17 éves lányról és 21 éves fiúról volt szó). Hát az eszem megállt. Szerintem egy 17 éves lassan nő szexuális élete azért tabu.


    Persze, oké, ha megbeszélik a szülővel, aki biztosítja róla a gyereket, hogy bármikor fordulhat hozzá, meg ugye a védekezés fontosságáról... De hogy BENYISSON-E HOZZÁJUK VÉLETELENSZERŰEN? :D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_556636 (39)
    2015-05-22  19:33
  9. 2015. május 22. 19:3943.

    hát.. izé...  néhány éve még a belvárosban laktunk és a hazafelé úton  volt egy olyan lemenős kocsma..  sosem jártam benne- kifejezetten bűz áradt onnan kifelé.
    és majdnem nap mint nap láttam, amikor a  kicsivel hazafelé mentünk,  hogy kamaszkorú gyerekek jönnen mennek kifelé... kifelé elég támolyogva,
    Aztán egyszer valaki felvilágositott, hogy egy bizonyos elit gimi diákjainak a törzshelye.... nem sokkal ezután.. a helyi lapban   volt egy olvasói levél... amit nagy valószinűséggel ennek a sulinak az egyik tanárnője irt... aki  észrevette, hogy mennyire összetartó osztálya van, mondván.. együtt indulnak suli után... -valahova. és utánuk ment. és  igencsak meg volt lepődve, amikor rájött mi is volt az uticél.

    előzmény:
    Csirkemutáns (40)
    2015-05-22  19:33
  10. 2015. május 22. 19:3642.

    És az, hogy ilyenkor hogy dönt, nem a tiltáson múlik, hanem az értékrenden, amit képvisel, ami ugye a szülőktől jön... 

    előzmény:
    Lillaréka (37)
    2015-05-22  19:30
  11. 2015. május 22. 19:3541.

    Szerintem meg nyugodtan elhiheted neki, hogy sosem fog dohányozni.
    Bizz meg  benne...
    én kb 15 voltam amikor osztálykiránduláson piszkáltak mert nem gyújtok rá...     eltökélt voltam... soha de soha én azt a bűzrudat a számba nem veszem.   eltelt már több mint 30év..  és tényleg sosem  volt a számban cigi.  most már nem is lesz... szerintem azt sem tudom mit kell vele csinálni.
    A szüleim sem dohányoztak egyébként.. de egyszer talán még a  80as évek elején apám kapott valakitől egy karton Marloborot---kipróbálta...  én meg fetrengtem hogy milyen hülyén áll a kezében. elajándékozta.

    előzmény:
    dunakanyar (34)
    2015-05-22  19:21
  12. 2015. május 22. 19:3340.

    A cigi pont egy tipikus eset, amit nem is lehet tiltani - jól tetted, hogy nem tiltottad. :)


    Ugye az alkohol megint más... kicsi az esélye, hogy suli után megiszik egy felest, a cigizés jóval gyakoribb.

    előzmény:
    dunakanyar (34)
    2015-05-22  19:21
  13. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. május 22. 19:3339.

    Jó esetben egy 17 éves lány/fiú már rég túl van a szexuális felvilágosításon, szülőkkel jól átbeszélve, szóval nyugodtan ott alhat a barátjánál/barátnőjénél.


    Egy 15 évest nem engednék el éjszakára bulizni, sem alkoholizálni, sem cigarettázni nem engedném, de természetesen ezeken a felvilágosításokon is túl kell, hogy legyenek.


    Jó esetben.


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (1)
    2015-05-22  17:13
  14. 2015. május 22. 19:3138.

    Én úgy gondolom, hogy megbeszéljük amit meg kell. Nyilván a 20 éves fiamnak már nem tilthatok meg semmit, ha valamit elrontottam a nevelésében, most már késő lenne változtatni.


     


    De a 15 évesnek elmondtam, hogy miért nem alhat ott, abban a házibuliban, amiről az előző hozzászólásomban írtam. Túl gazdag család volt, akinél volt a buli, a házigazdák fia egy tüneményes kissrác ez való igaz, de nagyon úgy jött le a dolog, hogy a szülők nem legális úton gazdagodtak meg (gondolok itt kábítószer kereskedelemre). A többi szülőnek (pedagógus  is volt a szülők között) - akinek a gyereke ott volt a buliban -  szintén ez volt a véleménye. Én ezt igy őszintén elmondtam a gyereknek, a kábítószerrel kapcsolatos félelmeimet, stb. Azt hiszem megértette. 

    előzmény:
    Csirkemutáns (33)
    2015-05-22  19:20
  15. 2015. május 22. 19:3037.

    De. erről beszélünk!
    Az ő döntése kell legyen,  hogy nem rúg be csacsirészegre , hogy nem drogozik,  hogy nem ül részegen autóba, hogy nem keféli  végig az egész bulizócsaj részleget...


    NEM te tiltod meg.. hanem mert ő döntött igy!


    és a lényeg!!


     

    előzmény:
    dunakanyar (32)
    2015-05-22  19:12
  16. Torolt_felhasznalo_785782
    Torolt_felhasznalo_785782
    2015. május 22. 19:2836.

    Szerintem abszolut nem a tiltáson múlik. Egyrészt bizalom, elfogadás, másrészt szülői példa kérdése az egész. 

    előzmény:
    Csirkemutáns (33)
    2015-05-22  19:20
  17. 2015. május 22. 19:2735.

    Nagyon szeretem az anyukám... napról napra jobban..   egyébként 73 éves és érdekes, hogy az unokáinál már elfogadta az amit tőlem nem...
    Nekem igazából apummal voltak őszinte beszélgetéseim. Vele tényleg   mindent meg tudtam beszélni. 


    tudod, én egyetlen dolgot  véstem a fejembe.... hogy nem követem el ugyanazokat a  hibákat amiket anyum--- akkor sem ha szétaggódom magam.
    érdekes, hogy a 16-17 éves  korom körüli discos korszakomban  anyu nem volt tiltós...  akkor kezdődött amikor rádöbbent, hogy az a kapcsolat, már  nem a fogomkezét  szinten van....akkor kiborult.
    mi meg bujkáltunk.
    Aztán egyszer kiborultam..    hol volt még  89ben mobiltelefon??-  irtam egy szivhez szóló levelet  otthagytam a konyhaasztalon és  a párommal kettesben leléptünk.. hétvégére. Ne röhögj nagyon... az unokatesójáékhoz mentünk..  ahol aztán a nagynéni (imádom) kijelentette, hogy nem alhatunk együtt- mert ő nem vállal felelősséget... és különben is.. hogy hogy elengedett minket a "NAGY FEHÉR" (apósom) kettesben.. Mondtuk, hogy hát úgy, hogy nem tudja, hogy kettesben jöttünk.

    Szóval voltak azért vicces helyzetek... :-D

    Igazából , szerintem ezek kellettek ahhoz, hogy ne lássam értelmét a felesleges tiltogatásnak.. hiszen én is  megcsináltam amit akartam...

    Útravalónak annyit szoktam mondani, hogy -eszeteknek gondját viseljétek..  - a többit meg tudják ugyis.

    előzmény:
    Csirkemutáns (31)
    2015-05-22  19:11
  18. 2015. május 22. 19:2134.

    Még annyit, a cigi kipróbálását soha nem tiltottam nekik, nem tudom kipróbálták-e, mert nem árulták el, annyi hogy azt látják, hogy mi sem dohányzunk, sőt a tágabb értelemben vett családtagjaink sem.   Az biztos, hogy a 20 évesem ki nem állhatja a cigifüstöt, állítja, hogy ő soha nem lesz dohányos, mondtam neki, hogy soha ne mondja azt , hogy soha, de ő ragaszkodik az álláspontjához. A 15 évesemnél ez még képlékeny, nem lehet tudni mi lesz. 

    előzmény:
    dunakanyar (32)
    2015-05-22  19:12
  19. 2015. május 22. 19:2033.

    Félre ne érts, nem arra akartam kilyukadni, hogy nem kell póráz a gyerekre, mert nem ezen múlik.


    Teljesen jogos, engem se engedtek el 15 évesen a szüleim szexelni... Megoldottam nappal, 14 évesen, és azt hazudtam, egy barátnőmhöz megyek tanulni.


    Arra akartunk kilyukadni itt a többiekkel, hogy vajon ezen múlik-e, vagy mennyiben befolyásolja a felnőttkorát a gyereknek a tiltás-nem tiltás kérdése.


    Nyilván a 20 éves felnőtt fiad esetében más a helyzet, hiszen már jogilag is felnőtt.


    Milyen a viszonyotok? Megbeszélitek a dolgokat, vagy csak megmondod, hogy "nem mehetsz, mert én azt mondtam". Olvasd el az előző hozzászólásokat, mi itt a csajokkal arra jutottunk, hogy a példamutatás, a bizalom és a gyerek bevonása vezet inkább megoldásra.

    előzmény:
    dunakanyar (32)
    2015-05-22  19:12
  20. 2015. május 22. 19:1232.

    Van egy 20 éves fiam, meg egy 15 éves. Szóval érintett szülő vagyok. 


     


    Lehet, hogy nem lesz rossz felnőtt ezekből a gyerekekből, akiknek ezeket a dolgokat megengedik, amikről fent írtál. Előre ezt nem tudhatjuk, hisz  hall ezt azt az ember, hogy a legnagyobb egyetemeken tanuló diákok a legbulisabbak, sőt orvos ismerőseim is mesélik, hogy gyermekkorukban milyen rossz gyerekek voltak, és hogy mi ment az egyetemen, aztán mégis híres orvos lett belőlük. 


     


    DE, nekem mint szülőnek nem fér bele ez, hogy ilyesmit megengedjek a gyereknek. Saját magam lelkiismerete végett, függetlenül attól, hogy a gyereknek ezen múlik-e a felnőtt kora vagy sem.  Egyszerűen én ilyen vagyok.


     


    15 éves fiam volt már házibuliban, 2 várossal odébb is, ott szeretett volna aludni, de 10 óra felé hazahozta őt egy másik anyuka a saját gyerekével együtt, igy volt megbeszélve. A többi anyuka is így gondolkodott, ahogy én, megbeszéltük, hogy nem engedjük őket ott aludni.  Ugyanezen buliból az egyik szintén 15 évesnek 8 órakor busszal kellett hazamennie, és elárulom nektek, ez a majdnem felnőtt testalkatú 15 éves gyerek félelmében sírva fakadt a buszon, mikor felszállt pár rosszarcú emberke. Ennyit a "nagyfiúnak látszó" 15 évesekről. Természetesen a 15 éves fiam is megkóstolta a sört, na nem a haveroknál, hanem itthon,  mi engedtük meg neki. 


     


    A 20 éves fiam 18 éves korában  javában ivott a bulikban, de részegnek még nem láttam, ennek ellenére előfordult, hogy a buli után hányt. A buliba járás nem volt gyakori, és nagyon jól tudtam milyen társasággal megy, általában  az utcánkból több fiatallal együtt. Ma 20 évesen szintén jár buliba, általában kólázik, mivel legtöbbször autóval megy. Ha nem autóval megy, akkor is minimális alkoholt fogyaszt.  Nem tiltja neki senki az alkoholt, már nagykorú, azt csinál, amit akar, ez saját döntése. 


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (1)
    2015-05-22  17:13
  21. 2015. május 22. 19:1131.

    Hát pont ez az - van egy mondás: A tiltás hazugságra nevel.


    Ó bár az én gyerekkorom is ilyen lett volna, hogy ne kellett volna szégyenkeznem az anyukám előtt. Ha leülünk beszélgetni és tudom, hogy megbízik bennem és nem kell titkolóznom.


    Állítólag ő "rájött" hogy lefeküdtem az első barátommal...


    És amit te is mondtál: Amit a kamasz akar, tiltás ellenére is megteszi. Az őszinte beszélgetéssel már többre vihetjük.


    Gratulálok a gyermekeidhez, büszke anyuka lehetsz :) Meg ők is rád.

    előzmény:
    Lillaréka (29)
    2015-05-22  19:08
  22. 2015. május 22. 19:1030.

    Szó szerint értsd.
    Jó a topik, érdekes a téma.
    végre nem  valami bulvárizé, hanem amiről érdemes beszélni  és beszélgetni.

    előzmény:
    Csirkemutáns (28)
    2015-05-22  19:02
  23. 2015. május 22. 19:0829.

    3  ifjú felnőtt gyerekem van... 24 éves a fiam, 21 és 18 évesek a lányaim.
    én ezt a dolgot őszintén beszéltem meg velük...  
    De mégsem kötötte az orromra a nagyobbik, hogy az első szerelemmel mikor bújt ágyba először. Nem tiltottam..  naiv sem vagyok. Nem akartam rátelepedni. Magánügyeként kezeltem.. bár akkor ő már 18 elmúlt.
    Aztán elment pestre.. --néha irigylem a szabadságát, ami nekem nem volt--- nem volt, mert az én anyukám  bizony nem 18, hanem még 20 évesen is hisztériás rohamot kapott, amikor kettesben akartam maradni a szerelmemmel, aki azóta a férjem.. immár 24 éve.
    Anyám tiltotta nekem...  hogy ott aludjak náluk.. pedig pont ott biztosan nem történt volna semmi sem.--- túl közel aludtak a másik szobában a szülei. Mi pedig megtaláltuk a módját és helyét a lopott  perceknek.
    Titokban,  valamit hazudva mentem nőgyógyászhoz, fogamzásgátlót iratni...


    mint láthatod..  semmiféle engedély nem kellett  nekem ahhoz,  hogy   szexeljek ha akarok.
    én azt beszéltem meg a lányaimmal, hogy szólnak, ha netán ilyesmin törik a fejüket.. azt mondták... Anya! megoldom!! Felnött vagyok...képes ezt egyedül intézni. Én pedig megbizom bennük.


     

    előzmény:
    Csirkemutáns (26)
    2015-05-22  18:42
  24. 2015. május 22. 19:0228.

    A szülő-gyerek közötti bizalom nélkül szerintem mindenféle nevelési módszer esélytelen. Ennek kéne lennie a legfontosabbnak. Nálunk ez nem volt meg a szüleimmel - bevallom, úgy érzem még most sincs, de talán pont a makacsságom miatt lettem ilyen. Beleugrottam minden kútba mások után, de rájöttem hosszútávon nem szolgálja az érdekeimet.


    Nincs gyerekem, nem érzem elég felelősségtudatosnak magam ahhoz, hogy bevállaljam, de majd eljön az ideje.


    A nagyon jó a topikot ironikusan kell érteni? :)

    előzmény:
    Lillaréka (27)
    2015-05-22  18:57
  25. 2015. május 22. 18:5727.

    A - megengednéd-- del, egyetlen probléma van.


    A kamasz gyerek nagyon magasról tojja le az engedélyt.



    Nem tudom, hol olvastak be  Neked... de csak szólók, hogy az nlc-n forumozók,   jelentős része  kamaszkorában sosem bulizott, nem bandázott,   soha  de soha alkoholt sem kóstolt, nem próbálta ki a cigit, nem pettingelt az az első- második akárhányadik szerelmével, és  mindig de mindig tökéletes- udvarias- és kitünő tanuló kamasz volt. Ha nem itt szóltak be, akkor egy hasonló forumra tévedtél.


     


    Nekem egy elvem van.. példával nevelünk, őszintén és  bizalommal.  A gyerekem bármit tesz is, merje elmondani. Ha eltolt valamit, azt is.  
    A szülői példa  még valamire  jó...  hogy ne akarjon beállni birkák közé a sorba... 
    Nagyon fontos,  és szerintem mindennél fontosabb, egész kicsike korától tudatositani benne, hogy - nem kell a kútba ugrania azért, mert  mások beleugrottak.. - hogy nem kell másoknak még egy csoportnak sem megfelelni azért, hogy őt elfogadják. Ha tőle idegen, belőle ellenérzést kiváltó dolgot vár el tőle a kortárs csoport, akkor őt   ott nem fogadták be igazán.
    pl--Nem, nem kell csacsirészegre innia magát ahhoz, hogy elfogadják....vagy kipróbálni drogot,  vagy megdugatni magát, hogy ne csúfolják.
    De ha mégis...  beleesik valamelyikbe akkor merje elmondani..  és  bizzon meg a szülőben.

    Biztos érted mit akarok mondani..


    Te nem mertél  odaállni a szüleid elé, de mégis az ő értékrendjük lett számodra a fontosabb... és a mértékadó.


    Nem tudom van -e gyereked.... ha lesz... akkor legyél  okosabb mint a szüleid.


     


    Nagyon jó a topik, :-)

    előzmény:
    Csirkemutáns (20)
    2015-05-22  18:32

Címlap

top