Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Sérülés és tanulás?

KJSman764wo
Létrehozva: 2020. február 24. 12:59

Sziasztok!


Nem fogok nagy körítést végezni. A fiam 15 éves, versenyszinten focizik és jelenleg pincérnek tanul. Múlt héten szombaton, vagyis tegnapelőtt felkészülési meccsen volt. Sajnos elszakadt a keresztszalagja. Azt tudjuk, hogy mindenképpen műteni kell, mert a sérült szalagot el kell távolítani. A sportot és a szakmát is elméletileg folytathatja, amikor rendbe jön. De, mivel versenyszinten sportol valamint maga a szakma is eléggé igénybe veszi a lábakat, így felmerült a szalagpótlás. Két orvossal is beszéltünk már. A két orvos közül az egyik megvárná a műtéttel azt, hogy megálljon a növésbe (ez kb. 3-5 év is lehet), míg a másik még a felmerülő kockázat (pl. növekedés lelassulás/leállás) ellenére is -figyelemmel éppen a sportolói mivoltára és a tanult szakmára- mielőbb elvégezné a szalagpótló műtétet. De, mivel még kiskorú, így kellene a beleegyezésünk is. Egyik felem igent, a másik felem nemet mondana rá. A feleségem sem tud dönteni. Elvileg 6 hetünk van rá, hogy válaszoljunk, hogy beleegyezünk-e vagy sem.


A kér(d)és első fele: Akinek van valamiféle tapasztalata ilyen jellegű sérüléssel és műtéttel kapcsolatban annak tanácsát, javaslatát kérnénk!? Figyelemmel arra, hogy a gyerek még csak 15 éves...


A kér(d)és másik fele: A fiam pincér szakon szakmunkás tanuló, amihez aláírt tanulószerződés is párosul. Annyit tudunk, hogy 10 nap betegszabadság jár neki, mint szakmunkástanuló a BSZ-re 70% jár. Az lenne a kérdés, hogy a betegszabadság letelte után milyen juttatásra jogosult, mint tanulószerződéssel rendelkező szakmunkástanuló?


A megtisztelő tapasztalataitokat, tanácsaitokat, válaszaitokat előre is köszönöm!

  1. 2020. február 28. 13:15101.

    A vádaskodás mellett másodállásban felcsaptál francia tanárnak is?

    előzmény:
    Mozdonj (85)
    2020-02-28  08:09
  2. 2020. február 28. 13:13100.

    Enyém a 100!

  3. 2020. február 28. 13:0499.

    Bár bevallom őszintén lesz.rom, hogy milyen vádakkal próbálsz meg megvádolni. Csak kívánom neked, hogy menj át mindazon, amin én átmentem. Azon kívül minden rendben van. Nekem tönkre ment mindkét térdem.

    előzmény:
    Mozdonj (84)
    2020-02-28  08:07
  4. 2020. február 28. 12:0598.

    Mind a 9 nick a szokásos név+szám, és érdekes módon ugyanúgy mindhárom fő formázási lehetőséget használja (aláhúzás, vastagítás, dőltbetűzés) az összes hsz-ában...


     


     

    előzmény:
    Mozdonj (94)
    2020-02-28  11:37
  5. 2020. február 28. 11:4797.

    Erre már a 49-ben válaszoltam!


     


    antironia
    2020. február 27. 12:1249.

    Húbakker, 8 nicknél abbahagytam.....  És még nem értem a végére... :-DDDDDD

    előzmény:
    Mozdonj (94)
    2020-02-28  11:37
  6. 2020. február 28. 11:4496.

    előzmény:
    Mozdonj (95)
    2020-02-28  11:40
  7. 2020. február 28. 11:4095.

    Ezt a kerdest ma tette fel ?


    Erzem , hogy ide fogom csoditeni  a bokasrémmel telotökü gyakorikerdeses forumozokat...

    előzmény:
    antironia (93)
    2020-02-28  11:24
  8. 2020. február 28. 11:3794.

    Meg ezt nezzed figyelmesen , ez "hazi"  : az osszes hozzaszolo az elcsepelt torteneteket szajkozza kulonbozo nonevekkel....

    előzmény:
    antironia (93)
    2020-02-28  11:24
  9. 2020. február 28. 11:2493.

    Kíváncsian várom, itt melyik alterego fog megjelenni tuti tippel... :-D Friss kérdés! :-D


    https://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__elelmiszere k__10343304-keresztszslagszakadasom-van-milyen-gyogytornat-j avasoltok

  10. 2020. február 28. 10:4992.
    előzmény:
    Csend Ike (72)
    2020-02-27  19:04
  11. 2020. február 28. 10:3591.

    És YESSSSS! :-DDD   Mondd, hogy nincsenek véletlenek! :-D


     


    gimi mellett letettem a burkolót, majd miután rendbe jött a térdem, és engedte az időm, letettem a festőt.


    https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149849431&t=9239327


     

    előzmény:
    Mozdonj (84)
    2020-02-28  08:07
  12. 2020. február 28. 10:3390.

    Hát ez kész!


    Igazán kitalálhatna magának egzotikusabb foglalkozásokat, mint amit már máshol leírt... Ez a fránya google kereső jobb mint Miss Marple! :-D

    előzmény:
    Mozdonj (85)
    2020-02-28  08:09
  13. 2020. február 28. 10:3189.

    Én még várok hasonló színes történeteket, amiben pl. benne lesz, hogy a baleset egy olyan családi ebéd előtt történt, ahol a nagymama a Nagy Honvédő Háború alatt szerzett tuti káposztaleves receptje lett volna elkészítve... Vagy valami hasonló remekbeszabott mese.

    előzmény:
    Mozdonj (84)
    2020-02-28  08:07
  14. 2020. február 28. 10:2988.

    Natessék... Megérkezett a "semmiből" egy hasonló érintett panaszkodó....


    Én kérek elnézést az előbbi előítéletességemért...

    előzmény:
    Father&Fivechild65 (83)
    2020-02-28  07:25
  15. 2020. február 28. 10:2887.

    Nem is kerestem a GYK-en, mert ott  (ha jól tudom) 250 a maximális karakterszám - kizártnak tartottam, hogy ilyen rövide le tudta volna írni a dagályos történeteit...


    De látom, hogy abszolválta a feladatot:  másik hozzászólóként leírta a tirádáit...

    előzmény:
    Mozdonj (73)
    2020-02-27  19:15
  16. 2020. február 28. 08:5286.

    Egyaltalan nem zavaro az , hogy irdogalsz. NEM AZ ZAVARO , HOGY IRDOGALSZ .
    Van itt boven hely .

    A hazudozas es a segitokeszseggel valo visszaeles a zavaro...


    Tobb alkalommal nyitsz ugyanarrol , hiabavalo megvaltoztatni a neveket/datumokat ... felismrunk.
    Egy strucc akkor is strucc marad , ha fejet godorbe , homokba vagy vizbe dugja....


    A tartalma a cuccaidnak ugyanaz , a szokincsed ugyanaz , a mondataid "fordulatai" ugyanazok...
    Itt mindenki felismeri a masik "stilusat" , mert egyutt elunk evek ota...
    Komoly tanacs : Beteg vagy .
    Virtualisan konzultalo Ortopedusokon/sebeszeken  kivul , igazandibol,  menj el  egy pszichiaterhez

  17. 2020. február 28. 08:0985.
    Gondok a bokámmal - Szakértő válaszol - KamaszPanasz
    www.kamaszpanasz.hu › betegsegek-es-fertozesek
     


    Traduire cette page



    17 avr. 2018 - Mivel apu és az egyik apai nagyapám burkoló, a keresztapám és a kisebbik öcsém keresztapja egyaránt ács, az egyik unokabátyám festő, így ..
    előzmény:
    Mozdonj (84)
    2020-02-28  08:07
  18. 2020. február 28. 08:0784.

    Nagyon jo


    A matyipapa49 is letette a "burkolo" allamvizsgat...

    előzmény:
    Father&Fivechild65 (83)
    2020-02-28  07:25
  19. 2020. február 28. 07:2583.

    Kedves kérdező:


    Én két részről közelíteném meg a válaszadást. Magam is kézilabdáztam jó pár évig. Pontosabban a '70-es, '80-as és '90-es években. Az első komolyabb sérülésem az elemi 6. osztályának elején (1977. szeptember) 12 éves koromban (év vesztes vagyok) egy keresztszalag-szakadás volt a jobb térdemben. A sérülést követően 6 hét fekvő- majd ugyanannyi ideig járógipsz következett. A gyógytorna kb. 6 hónap volt. A gyógytorna leginkább arról szólt, hogy legalább visszanyerjem a térdem alapfunkcióit. Aztán következett még kb. 3 hónap, ami már ugyan sportedzések voltak, de még leginkább a csapat erőnléti edzőjével a combizom-erősítő gyakorlatok tömkelegét csináltuk. Aztán 1978. októberében újra játszhattam végre. 
    Aztán 1979. őszén (apám után szabadon) elkezdtem ácsnak tanulni. Harmadéves ipari sulis voltam, amikor megismétlődött a dolog a bal térdemmel. Ekkor már 1981. novemberének végét írtuk ugyan, de az egész folyamat ugyanígy zajlott. Sajnos a sérülés miatt ugrott a tanévem is, mert abban az oktatási évben orvosi utasítás miatt nem tudtam részt venni a szakmai gyakorlatokon. Ezáltal a szakvizsgát egy év csúszással, 1983-ban tettem le. Aztán letettem egy burkolói szakot is és egészen 1994-ig kézilabdáztam. Nem volt könnyű dolog. Végül az ezredforduló környékén már odáig fajult a dolog, hogy mindenképpen kés alá kellett feküdjek, mert a porcok -amiket egészséges állapotban védenek a szalagok- annyira elkoptak, hogy műteni kellett. A pótlást a jobb térdemben 2001. augusztusában, a bal térdemben pedig 2002. októberében végezték el.

    Jelenleg a szalagpótlással mindenképpen várjatok.

    A gyógyulást elősegíthetitek a gipszlevételt követően akár térdortézissel (erre lentebb még kitérek), de azzal is, amit Nikita írt a #81-es válaszában.


    A másik rész:
    A legidősebbik unokám most ősszel kezdte az 5. osztályt, ám még az előző nyári szünetben játszótéri balesetben súlyos térdsérülést szenvedett. Sajnos a kombinált játékok átka, hogy ezen játékoknál az első lépcsőfokon a földtől igen magas szinten állapítják meg, amit egy kisgyerek (akiknek alapesetben készülne) elég nehezen tud meglépni. Főleg, hogyha más játékkal (pl. fogócskával) kombinálják ezt. Ennek lett ő is áldozata, hisz leakart jönni a mászókáról, ám az alsó lépcsőfokról lecsúszott a lába és csúnyát térdre esett. Sajnos több zúzódás mellett keresztszalag-sérülést is szenvedett. Azóta is orvosi javaslatra térdortézist kell használjon, hogy azzal minden további sérülést minimalizáljon. De még így is vannak olyan napok, amikor ez kevésnek bizonyul és sajnos mankó is kell. Ő fiatal kora miatt még igazán nem sportolt soha, viszont imádta a testnevelést, amin máig nem tud teljes körűen részt venni, mert a feladatok többségénél hátráltatja a térde.

  20. 2020. február 27. 20:1482.
    A műtét lehetősége és veszélyei egyaránt szóba kerültek. A foci nem a családnak, hanem a gyereknek fontos. Jól tudom, hogyha a fiam dönthetne önmaga egyedül erről, akkor belemenne a műtétbe. De, mivel kiskorú (15 éves lesz januárban) így kell a szülői beleegyezés. A férjem a félelmei ellenére is kész lenne beleegyezni az operációba. Én viszont sokkal jobban ódzkodom a műtéttől. Lehet, hogy ebben az esetben is az anyai szív és az erősebb érzelmi kötődés teszi, hogy valamivel jobban féltem a gyereket hosszútávon a műtét következményeitől. S az még hagyján, hogy műtét nélkül a versenysportot biztosan nem folytathatja, de még a hobbi szintről is vélhetően le kellene, hogy mondjon, hisz szükséges bemelegítés nélkül ad abszurdum jóval könnyebben megsérülhet újra. Annyit mondott a kezelőorvos, hogy legkésőbb szeptember 26-ig jelezzük neki, hogy készek vagyunk-e beleegyezni a műtétbe vagy sem. Amennyiben beleegyezünk, és ezt 26-ig jelezzük, akkor 30-án megoldható az, hogy megoperálja a fiunkat. De arra számoljunk, hogy akkor 1-2 hetet benn kell, hogy maradjon a gyerek a kórházba. Tisztelt Doktor úr! A növekedési zóna esetleges sérülése mennyi idő után mutathatja ki jelenlétét és főleg következményét? Mekkora annak a valószínűsége, hogy ez egyáltalán a műtét nyomán bekövetkezik a zóna sérülése? Arra van nagyobb esély a tapasztalata szerint, hogy igen vagy arra, hogy nem következik be a növekedési zóna ilyen sérülése?
    előzmény:
    KJSman764wo (78)
    2020-02-27  19:32
  21. 2020. február 27. 19:5781.

    Nő vagyok, egyébként lényegtelen, vagyok aki vagyok.


    Az 5 hét fekvőgipsz kemény lesz. A hajlitást gyógytornász fogja kezdeni, de ne engedjétek hogy hirtelen behajlitsa, a fiad csillagokat látna fájdalmában. Üljön majd le az ágyára, a kezét tegye a térdhajlatba, és finoman huzogassa felfelé. A térde mindig többet enged majd. Amikor kicsit már hajlik, akkor az ágyon ülve nyújtsa ki, lógassa ki az ágyról, és saját erőből engedje el az izmait, hogy saját súlyát vigye le a láb. Ráadásként, kenegessétek az egész lábát izomlazitóval. Ha már majd be tud ülni a kádba, a forró viz is ellazitja, ugyanúgy nyúljon a térde alá és huzza fel lassan, majd nyújtsa ki. Mellé magnézium bőven.


    Vagy térdortézis, vagy pedig keress rá a Qmed-re, O-Tape térdszoritó. Ez fixen tartja a térdkalácsot, mellette lehet hogy tud majd edzeni, kérdezd meg a sportorvosát. Van még hasonló, biztos láttad már, szines ellasztikus ragasztószalagok. Arról hallottam ezt-azt, de engem az aggasztott amit mindenki mondott, hogy ha rosszul van feltéve, akkor az okoz sérülést. Én nem használtam.


    A szalagpótlás ne aggasszon, nagyon jól megcsinálják. a műtéti hegre is van egy olyan kence, ami gyors gyógyulást és szép sima sebet biztosit. Az mondjuk drága, de megéri.


    De a fiad még növésben van, én várnék a műtéttel ha az én gyerekemről lenne szó. Több betegtől (fiatal sportolók) és szüleiktől hallottam már, hogy vártak pár évet. És egy tipp, erre keress rá: OGK. Ne tévesszen meg a neve, fantasztikusak mindenben.

    előzmény:
    KJSman764wo (51)
    2020-02-27  14:34
  22. 2020. február 27. 19:4680.
    előzmény:
    Mozdonj (79)
    2020-02-27  19:45
  23. 2020. február 27. 19:4579.

     


    Keresztszalag-szakadás/szalagpótlás (tini focista) - Szakértő ...
    www.kamaszpanasz.hu › betegsegek-es-fertozesek
     



    29 aoűt 2019 - Jómagam 3 gyermekes édesanya vagyok. ... Ott kezdődik, hogy a gyermek 14 éves novemberben, 8 éve focizik, amellyel ... A műtétbe való beleegyezés esetén a műtét várhatóan 1 héttel ... versenysportoló a gyerek, mert a műtét érintheti az un. növekedési zónát, amely hosszabb távon hátránnyal járhat.




    előzmény:
    KJSman764wo (78)
    2020-02-27  19:32
  24. 2020. február 27. 19:3278.

    Kedves Mozdonj! (és antironia valamint Csend Ike)! Az értetlenséged/értetlenségetek kezd túl lőni a célon! Hányszor írjam le, hogy 2020. február 24-i itteni regisztrációmat megelőzően SEHOL sem regisztráltam? Szövegértéseddel nem kis probléma van.

    előzmény:
    Mozdonj (73)
    2020-02-27  19:15
  25. 2020. február 27. 19:2977.

    A következő mondat írtam le: "A kornyezeted veret szivod , teljesen egyedul fogsz maradni..." (idézet a #39-es hozzászólásból) (Az idézet szöveghűségének megőrzése érdekében a nyelvtani hibákat is benne hagytam.) Erre válaszul írtam le a következőket (idézet az #50-es hozzászólásból): "Egyébként a nejemmel először 5 évig jártam, amiből bő 1 év jegyben járás volt. Most már 22 éve vagyunk házasok.

    előzmény:
    antironia (61)
    2020-02-27  15:52

Címlap

top