Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A hazassag kimegy a divatb

Hatsepsuth
Létrehozva: 2005. december 15. 11:06
Valahol olvastam, hogy egy norveg kutato szerint a hazassag hamarosan kimegy a divatbol, mert egy idejetmult osdi intezmeny. Egyreszt a nok is dolgoznak igy anyagilag mar nincsenek raszorulva a ferfiakra, masreszt meg "nem elvarhato hogy valaki evtizedekig huseges maradjon a mai korlulmenyek kozott". Hat ezen az utobbin felkaptam a fejem. En ugyan meg soha nem voltam 5 evnel tovabb szerelmes senkibe, es beleolvasgattam sot inditottam is topikot a szerelmi haromszogekrol meg negyszogekrol. Viszont lattam oreg hazaspart akik 60 ev hazassag utan is lathatoan meg mindig eros erzeseket taplalnak egymas irant. Ugyhgoy -bar nekem eddig meg nem sikerult - azert nem erzem hogy a huseg fogalma "az emberi termeszettel osszeegyeztethetetlen" dolog lenne. Vagy minden elkopik, megfakul es elmulik idovel? 
  1. 2005. december 15. 12:2226.

    Nekem egy ferfi se pofazzon bele abba, hogy mikor mit veszek a sajat penzembol.

    Amíg így gondolod, addig valóban jobb, ha hanyagolod a férjhezmenést - sőt az élettársi kapcsolatot is! Gyerekről meg ne is beszéljünk... 

    előzmény:
    Hatsepsuth (9)
    2005-12-15  11:44
  2. 2005. december 15. 12:1525.

    Hatsepsuth szerintem egesz egyszeruen materialista, nem rosszindulatbol, de pl megosztanad a penzed a testvereiddel ha nekik nem lenne es neked sem sok? Nem kell ahhoz olyan messzire menni, mint a hazassag...Egyebkent reszben igaza van, telleg sok hazassag inkabb megszokas es egykori dontesunkert erzett felelosseg mint boldogsag.

    Viszont azt nem hiszem, hogy attol, hogy vallaltam valamit 10enX eve es rajottem, hogy rossz dontes volt -vagyis nem tesz boldogga- akkor kuzdenem kellene erte, csak azert mert egyszer azt gondoltam ez jo lesz nekem es vallaltam.Az ember halando es tokeletlen.  A vilag valtozik, az emberek is, a hazassagok is. Azt kene elerni, hogy jol ertekeljuk azt az 5-10-15 evet amit eltoltunk valakivel, gondoljunk arra milyen jo volt, es hagyjuk elmulni ha elmulott... Szerintem.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_316111 (24)
    2005-12-15  12:07
  3. Torolt_felhasznalo_316111
    Torolt_felhasznalo_316111
    2005. december 15. 12:0724.

    Nézd! Semmilyen kapcsolatot nem kötelező vállalni. De! Ha vállalsz valamit, azért küzdeni is kell, és nem az első akadálynál felállni, és hisztizni, hogy ja, én nem erre gondoltam, és nekem ez így nem kell. Akkor lődd magad fejbe, mert az élet sem az, amit ígértek.  

    Az már, hogy kinek mi tartozik az értékrendjéhez, más dolog...

    előzmény:
    Hatsepsuth (14)
    2005-12-15  11:53
  4. 2005. december 15. 12:0323.

    Hát nem tudom... nekem igen is sokat jelentett, a "házassági papír", előtte is együtt éltem a párommal, de így házasságban ez teljesen más... lehet én vagyok régimódi, de sztem azoknak csak papír, akik nem hisznek igazána házasságban mint intézményben...

     

    egyébként az utolsó bekezdésed sztem is nagyon találló... fogyassz, vedd el, facsard ki és menj tovább  ... és sajnos vannak, akik ezt embertársaikra is éppúgy "alkamazzák"   ...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_291534 (11)
    2005-12-15  11:50
  5. 2005. december 15. 12:0222.

    Sziasztok,

    Jo ez a tema, erdekes kerdes. Nem hiszem, hogy divatrol kene beszelni hazassag ugyben, de teny, hogy keves olyan hazassagot latni manapsag, amiben mindket fel boldog en is gyakran erzem azt, hogy az emberek felnek egyedul lenni. Lattam viszont en is peldat az 'orok szerelemre', reszben lehet irigylesre melto, reszben oruletes alsozatokkal is jarhat. (ami persze szamukra nem aldozat mas szamara igen) Ehhez aztan nagyon tokeletes part kell talalni..

    Nem vagyok szociologus, de 1000 dolgot tudnek folsorolni miert mas ma egy hazassag mint pl 100 evvel ezelott. Emlitette  mar valaki a korai halandosagot, hany no halt bele szulesbe, stb. Sokkal nehezebb korulmenyek kozott eltek az emberek ami egyenes kovetkezmenye annak, hogy nem agyalnak azon 'boldogok-e a parkapcsolatukban', mert azon kellett agyani hogyan eljuk tul a haborut/jarvanyt miegymast. Ilyen esetekben az ember jobban fugg tarsatol/tarsaitol, tehat jobban kitart mellettuk. Nem is beszelve arrol, hogy abban az idoben az ember nem tudott egyedul gyereket nevelni (se ferfi se no), nem hagyhatott ott csapot papot, ha nem volt boldog. Ez volt az 'elet rendje'... Biztos az is benne van a dologban, hogy a globalizacioval, a vilag felgyorsulasaval sokkal tobb dolgot latunk/hallunk/tapasztalunk. Nem csoda, hogy kis falubol soha ki nem mozdulo emberek leeltek egy eletet egyutt, de ma, amikor az ember mindennapjaihoz tartozik (ill tartozhat) ossze vissza repkedni a fold korul, emberekkel ismerkedni mas kulturakbol, talan konnyebben talal kisertest es alkalmat. Szerintem sokkal tobb embert ismer meg eleteben egy atlagos 20-21. szazadi mint egy atlagos 18.-19. szazadi

    Ezen kivul azt sem kell elfelejteni, hogy a regi szep hosszu hazassagokban a felrelepes,egy-egy pofon stb. elfogadott dolog volt, a nonek nem nagyon volt szava (persze hazassag fuggo) es altalaban sokkal tobb mindent elneztek egymasnak az emberek. Mivel fuggtek egymastol. Ma mar megvan a valasztas szabadsaga es en szemely szerint nagyon jo dolognak tartom, ha valaki el vele. Ma az a tendencia, hogy nem eleg a tulvilagon boldognak lenni, itt is kene a foldon, ebben a letformaban.

    szep napot

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. december 15. 12:0121.
    miért? közös élet, közös vélok, közös pénz. spórolva is. vagy nálatok hogy volt? te fizetted a nyaralásod saját részét, a párod szintén a sajátját? én meg ezt nem tudnám. én mondjuk nem tudok a pénzzel bánni, így nálunk az exem kezelte. nekem így volt kényelmes...
    előzmény:
    Hatsepsuth (17)
    2005-12-15  11:57
  7. 2005. december 15. 11:5920.

    Szerintem a norvég kutató sem találta fel a spanyolviaszkot, a házasság már rég kiment a "divatból", ennek ellenére mindig lesznek, akik "átviszik a szerelmet a túlsó partra" - hogy a költő szavaival éljek.

    Be kell látni, hogy testileg-lelkileg egészséges utódok biztonságos felnevelésére még mindig a házasság intézménye a legjobb eddig kitalált megoldás. Akik felfogják, hogy az élet egyik legfontosabb célja annak továbbadása, azok ezt is figyelembe veszik. Fontos, hogy a gyerekeinknek megtanítsuk, hogy a házasság nem konfliktusmentes és nem rövidtávú elköteleződés, hogy állandóan készenlétben kell lenni a problémák megoldására. Mondhatnám, stratégiai ügy. A korszellem eközben önző, csapongó, élvhajhász "értékeket" közvetít és ez nagyon megnehezíti azt, hogy a fiatalok tartós értékeket tudjanak internalizálni. De azt is tapasztalom néha, hogy a fiatalok igenis vágynak ilyen értékekre és hajlanak ilyenek felé, ha látnak pozitív mintákat.

    És nagyon is sokatmondó, hogy a házasság "egyéb közös céljaiként" csak anyagiak lettek megemlítve: ház, telek, autó. Ezek persze fontosak, de csak eszközök és nem célok... Ez a baj, ez a földhöz ragadt anyagiasság. De nem akartam személyeskedni, nem tehetsz róla, ez egy ilyen kor, amikor a szeretet sokakban meghidegül.

    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  8. 2005. december 15. 11:5919.
    Az igaz de mi nem ebben élünk. Oda lehet költözni. Mondjuk én nem tudnék elviselni még 5 KitsiB.-t rajtam kívül.  
    előzmény:
    Hatsepsuth (18)
    2005-12-15  11:58
  9. 2005. december 15. 11:5818.
    Meg vannak tarsadalmak ahol tobbnejuseg van illetve tobbferjuseg!:o)
    előzmény:
    KitsiB. (16)
    2005-12-15  11:55
  10. 2005. december 15. 11:5717.
    Nem tudnek meglenni "sajat" penz nelkul. Ugy erzem mintha elvennek az eletteremet.:o(
    előzmény:
    szilviz (15)
    2005-12-15  11:54
  11. 2005. december 15. 11:5516.
    Akkor ebben nem értünk egyet. Az ősember sem élt házasságban, ezek a dolgok az állam létrejötte óta fontosak csak. Csakis a törvények, konvenciók szüleménye, hogy írjuk is le, pecsételjük meg, stb. És a gyerek miatt. De mivel ebben élünk, ez nyilván mindenkinek fontos. Nem tudsz mást tenni, illetve tudsz, csak az együttéléssel a magad dolgát nehezíted meg. Ha házasságnak hívják, már könnyebb a helyzet. Én nem vagyok mindenáron házasságpárti, de kezdem belátni, hogy papírral könnyebb. TAlán mégis férjhez megyek?  
    előzmény:
    Trallala (12)
    2005-12-15  11:50
  12. 2005. december 15. 11:5415.
    ja! sztem egy jó kapcsolatban, házasságban nincs olyan, hogy SAJÁT pénzem. legalábbis nálunk nem volt.
    előzmény:
    Hatsepsuth (9)
    2005-12-15  11:44
  13. 2005. december 15. 11:5314.
    Na es mennyit bir ki egy hazassag illetve mennyit KELL kibirnia szerinted? Tudod hany not lattam, akik csak az anyagiak vagy a gyerekek miatt maradnak a ferjukkel, pedig mar reges-reg nem szeretik, sot talan mar gyulolik is a pasit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_291534 (11)
    2005-12-15  11:50
  14. 2005. december 15. 11:5313.
    persze, hogy nem tetszik. kinek tetszene? nekem az exemmel tökéletes volt a harmónia anyagiakban is. ha 20. gatyát akartam a hónapban megvettük. úgy hogy nem kötött belém, hogy minek?! pedig tényleg minek?! az az igazság, hogy egy házasságban, élettársi kapcs egyartán mind2 félnek alkalmazkodnia kell. persze nem a végsőkig. ezenkívül nem árt egy jó dbig 1ütt élni azzal, akivel összekötöd az életed. akkor talán nem ér meglepetés, hogy nem segít a háztartásban stb...
    előzmény:
    Hatsepsuth (9)
    2005-12-15  11:44
  15. 2005. december 15. 11:5012.
    Szerintem pedig nem mindegy, minek hívjuk. Aki hivatalosan is kimondja, hogy igen, jóban-rosszban, holtodiglan-holtomiglan, az azért több, mint ha azt mondja, hogy bútorozzunk össze.
    A többivel egyetértek. :-)
    előzmény:
    KitsiB. (8)
    2005-12-15  11:41
  16. 2005. december 15. 11:5011.
    Persze. Nem tudom. En egyik ismerosom vagy rokonom hazassagat sem szeretnem a magamenak tudni, pedig mindegyik szerelemmel indult. de a vegere egy kozos vallalkozas maradt belole, olyan feladatokkal amiket egyutt talan konyebb ellatni, de amelyek a hazassag nelkul talan egyebkent sem leteznenek.
    előzmény:
    Trallala (10)
    2005-12-15  11:47
  17. 2005. december 15. 11:4710.
    Amit leírtál éppúgy igaz lehet egy rossz élettársi kapcsolatra is.
    előzmény:
    Hatsepsuth (9)
    2005-12-15  11:44
  18. 2005. december 15. 11:449.

    En latok hazassagokat, meg a szuleimet is, de nekem egyik sem tetszik. Azt latom, hogy a nok dolgoznak, otthon rabszolgak a haztartasban, es akkor utana elmennek kapalni a szolbe meg miegymas, es veszekedni kell a ferjjel ha akar egy pulcsit is meg akarnak venni, mert ugye a csaladi budzse nem engedi. Nekem egy ferfi se pofazzon bele abba, hogy mikor mit veszek a sajat penzembol. Persze egy hazassagban ahol mas kozos celok is vannak, haz, auto, vikendhaz, miegymas ez nagyon nehez.

    En nem latok a mely szeretet es a gyengedseget, sokkal inkabb az egyedulettol valoszabalyos rettegest? Vagyis hogy minden jobb, mint egyedul lenni.

    előzmény:
    szilviz (6)
    2005-12-15  11:33
  19. 2005. december 15. 11:418.
    Szerintem mindegy minek hívjuk, a házasság mellett azért van több érv, mert ha gyermeket tervez az ember, így könnyebb az ügyintézés, a hivatalos dolgok, stb. A lényeg, hogy igenis lehet társat találni akár egy életre is. De ehhez őszintének kell lenni és egyenrangú félként kell kezelni egymást. Szerintem manapság a nők emancipációja is már átfordult egy olyan érzésbe, hogy a férfi ellenfél, de legalábbis nem lehet társ. Ez hülyeség. Ugyanez volt régen, csak visszafelé. Miért kell mindig végletekben gondolkodni? Nő és férfi, mindkettő ember csak más.
    előzmény:
    Trallala (7)
    2005-12-15  11:35
  20. 2005. december 15. 11:357.
    Ugyanezt mondják a vallásra is. Mármint, hogy ki fog menni a divatból, pl. Európában. Mert az emberek jól élnek, nincs szükségük Istenre. :-)
    Szerintem mindig lesznek majd olyanok, akik igenis ragaszkodnak a házassághoz. Nemsoká Ők lesznek a maradiak. :-)
    Véleményem szerint fontos és szükség van rá. Az élettárs azért nem ugyanaz, mint a házastárs.
    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  21. 2005. december 15. 11:336.

    az a baj, hogy ha körülnézel a közvetlen környezetedben nem látsz igazi, boldog, kiegyensúlyozott házasságot. és ez riasztó. szerintem. én házasságpárti vagyok, nálunk a családban senki nem vált el. viszont az exem családjában mindenki. persze, hogy nem akart nősülni. ő ezt látta.  

    el kell fogadni minden embernek, hogy nem lehet egy életet végig lángolni, mert elhamvadsz. de azért, mert nem lángolsz, lehet bensőséges, kiegyensúlyozott, nyugodt és igenis lehet boldog. ahhoz, hogy 2 ember teljesen bízzon egymásba idő kell. sok. úgy gondolom egy házasság erősíti a bizalmat, mert felvállalják 1mást. kimondják, hogy igen, holtodiglan, holtomiglan. csak sajnos ezt kevesen gondolják tényleg komolyan.

    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  22. 2005. december 15. 11:305.

    Azért ne felejtsük el, hogy régebben nem sok házasság tartott évtizedekig.

    A holtomiglan-holtodiglan 150 évvel ezelôtt sokkal rövidebb idôszak volt. Egyszerűen nem éltek annyi ideig az emberek.

    És az is gyakori volt, hogy egy férfi élete során elfogyasztott 2-3 feleséget mert a gyerekszülés ugye komoly halálozási ok volt.

    A mostohaanya ezért olyan gyakori a mesékben. Nem volt fogamzásgátlás és ugye az akkori körülmények között kétévente szülni - nem sokan bírták 40 éves korig.

    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  23. 2005. december 15. 11:304.
    Nem, nem, nem! A hűség igenis teljesíthető dolog. De tegnap már kaptam ezért, úgyhogy óvatos vagyok...   A megcsalás azért nem elfogadható, mert ha szeret valaki valakit, ellen lehet állni a csábításnak. Pont.
    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  24. Torolt_felhasznalo_354194
    Torolt_felhasznalo_354194
    2005. december 15. 11:223.

    Régen nem dumálták be az emberekbe, hogy ha már nem lángolsz ezerrel, akkor keress másik partnert. Talán mindenki jobban értette, hogy a házasság nem feltétlenül tiniszerelem a sírig, hanem szeretet, megbecsülés és hasonlók. És az embernek az a természetes igénye, hogy társsal éljen. Szerintem a mai válással végződő házasságok nagy része simán megmenthető lenne.

    Persze ez nem vonatkozik arra, ha az egyik fél bántja a másikat, vagy meggyűlölték egymást, ilyen esetben nyugodtan el lehet válni szerintem is.

    A házasság nem ment ki a divatból, csak leértékelődött szerintem.  Nincs már meg az a vágy az emberekben, hogy életre szóló társat találjanak. Akkor meg lehet, hogy tényleg felesleges egy vagyonért tartani esküvőt.  

     

    előzmény:
    Hatsepsuth (1)
    2005-12-15  11:06
  25. 2005. december 15. 11:122.
    Régen gáz, ha valaki divatból köt házasságot..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top