Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mykee számtech topikja

Mykee
Létrehozva: 2007. Április 4. 14:49
Helló mindenkinek!

Ahogyan megígértem, igyekszem a számítástechnika alapjait és rejtelmeit megosztani veletek, hogy jobban érthető legyen mindenki számára.

Ígérem nem lesz nehéz, és próbálom színesen, hétköznapi nyelven átadni, amit tudok.

Ha bármi nem lenne tiszta, vagy kérdés, esetleg kiegészítés lenne, szívesen várom, hogy teljesebbé, érthetőbbé váljon a dolog.

Azért tettem a Szórakozzunk csoportba, hogy ne tanulásnak, inkább szórakozásnak vegyük, hiszen a számítógép erről is szólhat.

Remélem sikerül megérteni az alapokat, amiből már ki lehet indulni, például webszerkesztőnek, grafikusnak, videósnak, uram bocsá' programozónak vagy rendszergazdának.

Megpróbálok tematikusan haladni, tehát nem elsősorban segítségkérő topiknak szánom, de arról is lehet szó. Azért lépcsőzetesen, hogy felépítsem az egészet, és ne ugráljunk témák és problémák között.

Na vágjunk bele.
  1. 2007. Április 17. 23:35101.
    Nnna, akkor lássuk, eddig mit tanultunk!!! Kérek tippeket, az alábbi számokra, hogy mi micsoda lehet:
    2, 4, 9, 19, 29 és 30.
    A többiről egyrészt később, na meg még csak érintőlegesen beszéltem. Aztán szépen végigmegyünk a dolgokon...
    Holnapra várom a megoldásokat és tippeket...
    előzmény:
    Mykee (100)
    2007-04-17  22:58
  2. 2007. Április 17. 22:58100.
    Nem olyan ijesztő, na mindjárt nézek belőle ezt azt magyarázatképp...
    előzmény:
    o-agi (99)
    2007-04-17  11:09
  3. 2007. Április 17. 11:0999.
    Hahó!

    Nos, kedves Mykee, én belenéztem a belinkelt anyagba. Kicsit ijesztő.
    Mármint a mennyiség és a mélység is.

    A többiek talán ezért hiányoznak? Lógnak? Hm?
    előzmény:
    Mykee (98)
    2007-04-13  19:24
  4. 2007. Április 13. 19:2498.
    Jumperek, tüskék és egyéb kiálló dolgok

    Az alaplapon sok kiálló kis tüske is látható, amelyek valami müanyag vacakkal vannak összekötve. Más tüskékre meg drótok vannak kötve, pontosabban: nekünk kell rádugosgatnunk.

    A tüskék lényege, hogy összekötésüktől függően bizonyos dolgokat engedélyezhetünk vagy letilthatunk. Hogy érthetőbb legyen: van három tüskénk egymás mellett. Van egy kis müanyag vacak, amit csak kettőre tudunk ráhúzni. Ebben a vacakban (amit jumpernek hívnak angolul) van egy fémszál. Tehát ha két tüskére ráhúzzuk, azokat összekötjük vele. Igen, de a példánkban ugye három tüske van, és csak kettőt köthetünk össze. Ne kapjunk szívbajt, így van ez jól, ugyanis például ha az első kettőt kötjük össze a jumperrel, akkor engedélyezünk valamit. Ha a másokdik és harmadik tüskét, akkor letiltunk. Amolyan kézi kapcsolónak is felfoghatjuk. Az alaplap leírásában JP jelöléssel és egy számmal azonosítjuk ezeket, és a leírásból kiderül melyik jumper mit enged vagy tilt. Ezért is kell alaposan átolvasni a leírást, hogy csak azt tiltsuk le, amire tényleg nincs szükségünk. Szerencsére alapértelmezés szerint nem kell átállítani semmit. Aki tuningol, esetleg neki kell változtatni valamit a processzor beállításain kézzel, de manapság már ez is ritka.

    Leginkább talán a Bios jumperját kell majd állítani. (Biosról később!!!) Ugyanis ha egy beállítást rosszul adtunk meg, és nem indulna a gép, ezzel vissza lehet állítani mindent a gyári értékekre a Biosban.

    A tüskesorok másik fajtájára kábeleket kell dugni. Például a bekapcsoló gombot, a resetet (újraindító gomb), a kis hangszórót, hogy csippanjon bekapcsoláskor (ez a speaker), vagy a merevlemezek érzékelőjét (ez szokott villogni, amikor kapar valami a házban). Ezeket azért kell bekötni, hogy kényelmesebben használjuk a gépet, hiszen kinek lenne kedve csavarhúzóval két tüskét összeérinteni, hogy bekapcsoljon a gép?


    A harmadik tüskesorfajta az, amire belül csatlakoztatunk egy kimenetet, például USB, hangkábel, firewire (erre lehet dugni a digitális videokamerákat). Tehát ha kapunk az alaplap mellé zacsiban pár aljzatot, a végükön kábellel és furcsa dugókkal, lehet, hogy rá kell dugni az alaplapra, és hátul becsavarni a kimenetet. Így plusz USB csatlakozásokat kaphatunk, vagy megszólalhat a tévékártyából jövő hang.

    Tehát összefoglalva a tüskéket: egy csoportjuk kapcsolók, amiket jumperelünk, másik részük a házzal való kapcsolódásra jó, a harmadik csoportra pedig kivezetéseket dughatunk.
    Ezért is fontos hogy szerelés előtt alaposan átolvassuk az alaplap könyvét, és ezzel is gyakoroljuk az angolt (magyarul nem szoktak leírások lenni, sokan sikítanának is, ha magyarul lenne)

    A korábban látott alaplap leírása
    ezen az oldalon olvasható, Adobe Reader szükséges hozzá, vagy jobb klikk ezen a linken és mentés másként.
    előzmény:
    Mykee (94)
    2007-04-10  21:09
  5. 2007. Április 11. 08:4797.
    Na ezt már akartam mondani, de látod, milyen lyukas agyú vagyok...
    A gépházat le kell venni, másképp nem tudsz hozzáférni. A porszívót először ne állítsd erősre, nehogy olyat szippantson be, ami kéne (pl. jumperek. Tehát először térképezd fel belülről a gépet, porszívó bekapcsol és rá a ventillátorra. Esetleg egy kis festőecsettel segíthetsz a portalanításban a másik kezeddel. Ha jó a tüdőd, vagy van kéznél sűrített levegő, bele is fújhatsz.
    Ha jó képes összeállítást is szeretnél, a mostani PCWorld újságban (kicsit drága...) van egy többoldalas képes útmutató, mit hogyan pucoljunk.
    előzmény:
    Mártis (96)
    2007-04-10  22:14
  6. 2007. Április 10. 22:1496.
    Szia!
    Ha kérhetnélek, akkor a ventilátor porszívózását egy kicsit részletezd! Ehhez le kell venni a házat, vagy mégis hogy kezdjek hozzá??? (nőből vagyok és amíg valaki nem mutatja meg a mozdulatokat, addig nem merek nekikezdeni!)
    előzmény:
    Mykee (95)
    2007-04-10  21:17
  7. 2007. Április 10. 21:1795.
    Mára most ennyi, aztán tényleg újabb részére megyünk az alaplapnak.
    előzmény:
    Mykee (94)
    2007-04-10  21:09
  8. 2007. Április 10. 21:0994.
    Végül még egy kép: egy tévékártya: Lehet látni, hogy hagyományos tévécsatlakozója van, mint a tévék hátulján. Csatlakozói ugyanolyanok, mint a hangkártyáé, tehát a fehér PCI aljzatokba megy ez is. Vannak hátul csatlakozói, amelyek belső csatlakozók, tehát a gépen belül kell összekötni a hangkártyával. Ha megnézzük a hangkártya képét, szinte ugyanolyan van a fekete dobozka előtt hátul a bal felső-hátsó sarokban és úgy közép tájon a kondenzátorok felett a kártya felső részén (az első képen).
    előzmény:
    Mykee (93)
    2007-04-10  20:59
  9. 2007. Április 10. 20:5993.
    Ha már képek: ez egy hangkártya. Lehet látni, ennek más a lábazata, más csatlakozói vannak. Hátul egy tüskesor azért van rajta, hogy bővíteni lehessen esetleg egy kimenettel. Ez van a második képen, távirányítóval. A kártyát betesszük a fehér aljzatok egyikébe, az aranyozott aljzatokba dugjuk a hangszórókat, és ha van előlapi kivezetése is (ld. második kép), akkor azzal kényelmesen elérhetünk még pár funkciót, mint a hi-fi tornyoknál.
    előzmény:
    Mykee (92)
    2007-04-10  20:50
  10. 2007. Április 10. 20:5092.
    Ha már annyit beszéltem a videokártyákról, íme néhány darab, ezek frissek, de AGP csatlakozójúak. Az első és a második képen ugyanaz a kártya van, az elsőn hűtő nélkül, a másodikon hűtővel. A többi kártyával csak azt mutatom, milyen változatosak tudnak lenni külsőre, hűtőre. A kártya chipjét hűteni kell, mert az külön processzor, mint lentebb írtam. Ezért ezek a nagy hűtők. A csatlakozók a kártya alján vannak, azok a fémes lábak. A monitort a bal oldali csatlakozókra kell dugni, ami a gép hátuljából kukucskál kifelé. A bal felső sarokban lehet látni egy kis fémes "nyelvet", azzal rögzítik a házhoz a kártyát. A kis hengerek a kondenzátorok. Ha azok felmelegednek púposak lesznek és ilyenkor szemetelhet a kártya a képen, vagy hibásan működhet. Sajnos azokat kézzel nehéz cserélni, inkább új kártyát vesz az ember.
    Tehát ez a kártya derékszögben az alaplap barna sínjébe rakandó!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_614862 (91)
    2007-04-10  19:13
  11. Torolt_felhasznalo_614862
    Torolt_felhasznalo_614862
    2007. Április 10. 19:1391.
    Oké,türelmesen várok...

    előzmény:
    Mykee (90)
    2007-04-10  19:06
  12. 2007. Április 10. 19:0690.
    Türelem, talán ma lesz még... Már képeket is szereztem...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_614862 (89)
    2007-04-10  18:50
  13. Torolt_felhasznalo_614862
    Torolt_felhasznalo_614862
    2007. Április 10. 18:5089.
    Az eddigi anyagot már kinyomtattam,tanulom

    Mikor lesz még???
    előzmény:
    Mykee (85)
    2007-04-10  09:03
  14. 2007. Április 10. 17:1488.
    Hahóóó, Mykee,

    az nlc-t már megint "karbantartják", mint látom.
    Nincs a tarsolyodban 1-2 ötlet a gizdáknak?
    Ha van, ne rejtsd véka alá!

    Toood, eddig én védtem őket, de ez már gyanúúúúúúúúúúúúúús.
    előzmény:
    Mykee (85)
    2007-04-10  09:03
  15. 2007. Április 10. 09:2287.
    Igen, vagy ültethetünk valakit a dinamós bicajra.
    előzmény:
    o-agi (86)
    2007-04-10  09:07
  16. 2007. Április 10. 09:0786.
    Különben fogdoshatjuk össze a mókusokat, hogy legyen energia.
    Na, jó, ez hmmm...
    előzmény:
    Mykee (85)
    2007-04-10  09:03
  17. 2007. Április 10. 09:0385.
    Nem olyan nehéz, és tényleg lego kérdése az egész. Arra kell figyelni, milyen sínbe milyen kártyákat és milyen memóriát és processzort teszel.

    Jut eszembe, a tápegységet nehogy kifelejtsem!
    előzmény:
    o-agi (84)
    2007-04-08  21:05
  18. 2007. Április 8. 21:0584.
    Sziasztok!

    Nem tudom, ki hogy van vele, de én a leírtak alapján szívesen összelegóznék egy gépet .

    Mykee, jó az anyag, nagyon. Köszönjük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2007. Április 6. 20:1283.
    Videokártya tehát kivesézve, kell neki gyors adatáramlás a szebb képért, amihez gyors grafikai processzor, nagy memória és jó sín/csatlakozó aljzat kell. De a mi a helyzet a többi kártyával?

    A többi kártyának szerencsére nem kell olyan irdatlan adatátvitel még, legtöbbjük megelégszik a sima PCI aljzatokkal (alaplapi képen a fehérek), bár az utóbbi időben ott is fejlődések tapasztalhatók. De ne menjünk még előre!

    Hangkártya. A legtöbb új alaplapra már rá van építve a hangkártya, de tapasztalataim szerint ezek hangzása arra jó, hogy zörög valami. Komolyan. Hiába az 5.1 (öt hangszóró /három elől, kettő hátul/ és egy basszusláda), hát nem lesz valami szép. Néha esetleg. Tehát aki vájtfülűbb, vagy zeneszerkesztő babérokra vágyik, annak bizony külön hangkártyát kell vennie. És persze az alapnyekergőkön átlépve már nem olcsók, minimum 20 ezerbe, vagy jóval többe kerülnek. Ismertebb márka a Terratec vagy a Creative cég termékei. Nos... Mielőtt szidnék valakit... Szóval... Mindkettő jó cég, és jó kártyákat készítenek, de a hozzá írt szoftverek... És ez nemcsak náluk igaz sajnos. Néha nem értem, csinálnak egy tök jó cuccot, de mivel csak a hozzá írt programmal használhatók (driver - később lesz szó róla), és az meg olyan béna... Áh... Szóval megvesz az ember egy jó drága kártyát, élvezi, hogy megy, de az új Windowson csak a felét használhatja... És akkor nézünk, hogy mi van. Szóval a külön hangkártyák általában szebb hangot adnak ki, mint az alaplapiak.
    előzmény:
    Mykee (82)
    2007-04-06  19:58
  20. 2007. Április 6. 19:5882.
    Mit tegyünk az aljzatokba?

    Az aljzatokba/sínekbe (angol nevén slot-ok) kártyákat tehetünk. Kérdés, mire akarjuk használni a gépet. Korábban már leírtam, milyen célokra lehet szánni a gépet, most kiderül, pontosan miket kell vennünk.

    Mi az a kártya? Az alaplap sok dolgot tartalmazhaz beépítve, de mivel csak "alap", ezért célunknak megfelelően ki kell bővítenünk. Ezek amolyan mini-alaplapok, vagy nevükön nevezve kártyák, melyek alján egy érintkezősor van, amit az aljzatokba dughatunk. A lábacskákon keresztül kommunikálnak az aljzaton át a processzorral. Már tudjuk, hogy csatlakozásban többféle kártya is lehet. Ahányféle sín, annyiféle kártya. A kártyákat egy speciális feladatra tervezték, ritkán fordul elő, hogy kettő vagy több dolgot is tudnak egyszerre. Ezért bővíthető a gép, célnak megfelelően.

    Elsőként egy videokártya kell. Olcsóbb, irodákba szánt alaplapokon van beépített videokártya, de a legtöbb esetben ezt külön kell megvenni. A neve is sugallja, itt valami video dologról van szó. Mielőtt elkeverednénk a fogalmakban: a videokártya a képmegjelenítésért felelős, tehát a monitort ide kell rákötni, ha látni akarunk valamit. Vannak chipgyártók, akik eladják a technológiát kis alvállakozó cégeknek, akik kártyát "faragnak" a chipek köré. Már szinte nincs olyan chipgyártó, aki kártyát is gyárt. A legismertebb chipgyártók az ATI és az nVidia, de az alaplapra épített videokártyáknál még találkozhatunk az Intel és az S3 nevekkel is. Kisebb gyártók is vannak, de ezek a legismertebbek. Például nVidia és ATI chipes kártyákat készít az MSI, Sapphire cég, hogy az ismertebbeket említsem. Ezért van az, hogy bár az MSI gyártja a kártyát, mégis az ATI oldaláról kell letöltenünk a hozzávaló szoftvert. Mondhatni a kártya a körítés, a chip a lényeg, de azért még más fontos dolog is van rajta....

    Ez a fontos dolog a videokártyákon a memória. Korábban volt szó arról, hogy a processzornak minek kell a memória. A videokártyán lévő chip egy grafikus processzor, kifejezetten a képmegjelenítésre. Tehát neki is kell memória. Igen ám, de miért kell neki külön? Nem elég ami az alaplapba beletettünk? Nos, akinek laptopja van és integrált (tehát ráépített) videokártyája van, az bizony a hagyományos memóriából táplálkozik a legtöbb esetben. Tehát ha betettünk a gépbe 512 MB memóriát, akkor abból leszámolunk mondjuk 32 MB-ot a videokártyának, mennyi marad? 480 MB szabadon. Na ez csak az egyik fele, hogy abból vettünk el, de ráadásul nincs kéznél, és két processzor (sima és a grafikus) osztozkodnak. Emiatt nem lesz valami gyors a kép megjelenítése, jobb esetben csak a játék szaggat, rosszabb esetben a filmek, legrosszabb esetben a kép megjelenítése lesz lassú. Márpedig senki sem szereti megnézni a Titanicot diavetítésként, hát még szaggatva.

    Tehát a megoldás az lenne, ha a videokártya nem is nyúlna a hagyományos memóriához, hanem használjon sajátot. Mert az csak az övé, gyorsabban eléri, és a gépem sem lassul. Az újabb videokártyákon lévő memória mennyisége már minimum 128 MB, 256 MB, sőt, már kijöttek az 1 GB memóriások is!!! Vicc mi, hogy lassan egy videokártyának több memória kell, mint a processzornak... Ez azért érthető, mert a legújabb játékok, amelyekkel öldökleni lehet, na azok élethű megjelenítéséhet nagyon-nagyon sok grafikai elem kell. Tényleg sok. És azokat összerakni és megjeleníteni, ráadásul még mozogjon is, na meg napfény csillanjon... Hát oda már kell... Ezért is írtam korábban: a játékosoknak kell a legújabb, legdrágább cucc a gépbe. Ráadásul mivel a grafikai processzornak is van sebessége, az se legyen lassú, akkor már csak mi kell, hogy gyors legyen? Az alaplappal való kapcsolat. Na ezért találták ki az AGP-t, majd a PCI-E-t. Ez utóbbi jelenleg a leggyorsabb sín az alaplapon, hogy semmi ne álljon az adatáramlás útjába.
    előzmény:
    Mykee (68)
    2007-04-05  22:11
  21. 2007. Április 6. 19:3681.
    Ácsi! Ha a ventillátor zúg, ki kell porszívózni, rosszabb esetben másik ventillátort kell venni. Ha a ház rezonál be, akkor nézd meg először, hogy levett oldallappal is csinálja-e, és ha nem, akkor a borítást fogó csavarokhoz tegyél szivacsot vagy alátétet. Ha ezek után is rezonál, akkor valószínűleg az alaplap nem lett kellően odacsavarva a házhoz...
    előzmény:
    tamtamtam (80)
    2007-04-06  07:13
  22. 2007. Április 6. 07:1380.
    Bocs, hogy ennyire leragadtam ennél, de tényleg idegesítő, hogy zúg a doboz. Mit csináljak vele? Rosszul lehetnek meghúzva a csavarai? Vagy tegyek alá valami szivacsfélét? Hogy lehet elérni, hogy ne zúgjon annyira?
    előzmény:
    Mykee (6)
    2007-04-04  15:14
  23. 2007. Április 6. 06:5679.
    Biztos . Én pedig imádok szerelni, főleg bútort. Jól áll a kezemben a csavarhúzó.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_614862 (78)
    2007-04-05  23:11
  24. Torolt_felhasznalo_614862
    Torolt_felhasznalo_614862
    2007. Április 5. 23:1178.
    Ki tudja?Másfél éve még gépem sem volt...

    A szoftverekkel is csak barátkozom még...

    Volt valaki,aki tanított...elég sokat és megszerettem.

    Cél,hogy megtudjak minél többet.

    Meglátjuk megvan-e bennem az a bizonyos perverzió

    Valami lehet,mert eddig a használtautó.hu-t nézegettem(nő létemre)
    előzmény:
    o-agi (77)
    2007-04-05  22:56
  25. 2007. Április 5. 22:5677.
    pedig jó dolog ez is, igaz, bizonyos fokú perverzió kell ehhez, hogy élvezni tudd
    én is inkább a szoftverhasználatban vagyok okés, a többiben inkább csak suhanó
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_614862 (75)
    2007-04-05  22:41

Címlap

top