Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mykee számtech topikja

Mykee
Létrehozva: 2007. Április 4. 14:49
Helló mindenkinek!

Ahogyan megígértem, igyekszem a számítástechnika alapjait és rejtelmeit megosztani veletek, hogy jobban érthető legyen mindenki számára.

Ígérem nem lesz nehéz, és próbálom színesen, hétköznapi nyelven átadni, amit tudok.

Ha bármi nem lenne tiszta, vagy kérdés, esetleg kiegészítés lenne, szívesen várom, hogy teljesebbé, érthetőbbé váljon a dolog.

Azért tettem a Szórakozzunk csoportba, hogy ne tanulásnak, inkább szórakozásnak vegyük, hiszen a számítógép erről is szólhat.

Remélem sikerül megérteni az alapokat, amiből már ki lehet indulni, például webszerkesztőnek, grafikusnak, videósnak, uram bocsá' programozónak vagy rendszergazdának.

Megpróbálok tematikusan haladni, tehát nem elsősorban segítségkérő topiknak szánom, de arról is lehet szó. Azért lépcsőzetesen, hogy felépítsem az egészet, és ne ugráljunk témák és problémák között.

Na vágjunk bele.
  1. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. június 8. 20:35226.
    Sajnos én is ettől tartottam...

    Most gyakorlatilag majdnem az elejéről kezdhetem...
    előzmény:
    Mykee (225)
    2007-06-08  16:56
  2. 2007. június 8. 16:56225.
    Sajnos, ha rámentettél és nem külön mappába, akkor sajnos azt már nem fogod visszahozni. Ha csak törölted volna, akkor még talán lett volna remény, de felülírás ellen sajnos nincs.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139073 (223)
    2007-06-08  16:06
  3. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. június 8. 16:28224.
    Látom Mykee közben elment, hát így jártam. Asszem sose fogom tudni még egyszer olyan jól megcsinálni...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. június 8. 16:06223.
    Ha most nem kapok agybajt, akkor az kész csoda lesz


    Három és fél órán keresztül szerkesztettem egy weboldalt, új szöveg, új képek, stb. (Egy meglévőt szerkesztettem át.) Új mappába mentettem le az új oldalakat.
    Amikor kiléptem a FrontPage-ből, a biztonság kedvéért ellenőrizni akartam, hogy minden oké-e. Erre azt írta a gép, hogy nem tudja megnyitni az oldal elemeit. Azok ugyanis a régi mappában voltak. Erre rámásoltam az új oldalakat a régi elemekhez - minden oké volt, működött.
    Csináltam egy újabb oldalt, illetve csak a kapcsolat oldal lett volna, tehát a felette lévő szöveget és képeket töröltem, és azt mondta a gépnek: MENTÉS MÁSKÉNT. Rá is kérdezett, hogy ilyen nevű oldal már van, biztos-e. Mondtam neki igen.

    Erre felülírta az összes oldalt, és csak a kapcsolat maradt meg, és a szöveg meg a képek, amivel órákat szenvedtem ELTŰNT! Nem tudom előhozni!!!

    Mykee, esetleg nem tudsz valamilyen csodát, amivel vissza tudom csinálni?? Még nem kapcsoltam ki a gépet, nehogy eltűnjön a memóriából...
    előzmény:
    Mykee (213)
    2007-06-05  13:48
  5. 2007. június 6. 12:34222.
    Ennek örülök! Szívesen!
    előzmény:
    Freeze (221)
    2007-06-06  10:59
  6. 2007. június 6. 10:59221.
    Telepítettem a Power DVD-t, és működik!   Köszi a segítséget! 
    előzmény:
    Mykee (220)
    2007-06-06  10:05
  7. 2007. június 6. 10:05220.
    Akkor marad a PowerDVD vagy a WinDVD a legtöbb esetben. Nem mindkettő, hanem vagy ez, vagy az!
    előzmény:
    Freeze (219)
    2007-06-06  10:02
  8. 2007. június 6. 10:02219.
    Megnéztem, én nem látok mást! Nemrég telepítettem újra az XP-t, azóta van ez a gond, szóval gyanítottam, hogy valami program hiba lehet!
    előzmény:
    Mykee (218)
    2007-06-06  09:56
  9. 2007. június 6. 09:56218.
    Telepítés előtt nézd meg, hogy a monitorkábelen kívül más megy-e kifelé a videokártyából.
    előzmény:
    Freeze (217)
    2007-06-06  09:47
  10. 2007. június 6. 09:47217.

    Akkor először megpróbálkozok az újratelepítéssel! Köszi a segítséget! 

    előzmény:
    Mykee (216)
    2007-06-06  09:29
  11. 2007. június 6. 09:29216.
    Szia Freeze!
    A problémát kodek okozhatja (rosszabb esetben ún. kodekpakk, ezeket tilos a gépre tenni), tehát a megoldást még az jelentheti, hogy a DVD lejátszó programot leszeded és visszatelepíted.
    Másik ok, ha a videokártya tévékimenetére egy másik eszköz (pl. tév&eacute van kötve, és a kép azon jelenik meg.
    előzmény:
    Freeze (215)
    2007-06-06  09:23
  12. 2007. június 6. 09:23215.

    Szia Mykee!

    Olvasgatlak, nagyon jó a topicod. Segíts légyszi! A gépen dvd-t akarok lejátszani, de csak hang van, kép nincs. Más gépen megy, szóval nem a lemezzel van baj. Mi lehet a gond?

    előzmény:
    Mykee (1)
    2007-04-04  14:49
  13. 2007. június 6. 09:01214.
    Mi az a driver (ejtsd: drájver)?

    A drivereket magyarul illesztőprogramoknak, eszközvezérlőnek vagy eszközmeghajtóknak is hívjuk. Szó szerinti fordítása azért nincs, mert inkább logikai oldalról közelítsük meg a szót: van egy drive-unk, egy eszközünk, amit vezérel a driver. Hasonló a magyarban a posta és postás vagy a vasút és vasutas szópár. Tehát hasonlóképpen gondolkodva a gépünkben vannak eszközök, amiket irányítani kell.

    A Windows, (most már) mint operációs rendszer kezeli az eszközöket, de csak akkor, ha a megfelelő illesztőprogramok is telepítve vannak. Mielőtt megvakarnánk a fejünk búbját, gondolkodjunk el előbb a következőn: minden számítógépben más eszközök vannak. A szomszéd más modemet, vagy videokártyát vásárol, mint mi, mégis ugyanazt a Windowst használja. Tehát kell egy olyan kapocs, ami a Windowst összeköti ezzel a kismillió hardverrel. Belegondolva elég kemény munka lenne, hogy minden eszközt ugyanaz az egy Windows kezeljen. Mégis működik. Tehát a kapocs az a driver. (Lesz még szó terveim szerint a DirectX-ről is, de majd később, most ne kavarjunk be)

    A drivert tehát nem a Microsoft fogja elkészíteni nekünk, mert neki az a feladata, hogy a Windowst írja meg, semmi köze ahhoz, hogy mi mit pakolunk a gépbe. Tehát a drivert mindig az eszköz gyártójának kell elkészíteni. Sajnos ez új Windowsok megjelenésekor visszaélésre is adhat okot. Hogy tisztábban lássunk: sokan használnak Windows XP-t. Nemrég megjelent a Windows Vista. Igen ám, de mivel az egy másik Windows, ezért hiába is próbálták megírni úgy, hogy az XP-s meghajtóprogramok nagyjából menjenek, igazából a Vistára újat kéne írni a gyártóknak. Ők persze máris dörzsölik a tenyerüket: ha egy termékhez nem írják meg a Vistás drivert, akkor azt nem tudjuk használni majd. Tehát rákényszerítenek minket arra, hogy új hardvert vegyünk. Pedig a réginek semmi baja! Csak éppen a gyártó ezzel a húzással kényszerít arra, hogy ha új Windowsod van, vegyél új eszközt is. Szemét húzás, de sajnos a kezükben vagyunk.

    Tegyük fel, hogy a Windows már a gépen van, teljesen újonnan, de se hang, se internet, a kép is fura... Ilyenkor kell elővenni a gép mellé kapott dobozból a telepítőlemezeket. Ezekre nagyon vigyázni kell, mert például ha az internet hálózati kártyáról jön (pl. chello), és a Windows nem ismeri fel ezt az eszközt, akkor hogyan érjük ez az internetet? Úgy, hogy az alaplap (vagy a hálókártya) mellé kapott lemezről feltelepítjük a hozzá kapott útmutató segítségével (ami szinte mindig angolul van!), és lőn internet. Ezután az internetről már beszerezhetjük a többi eszközhöz valót. Vagy telepítjük lemezről.

    Ami nagy segítség, hogy a megbízható (ám csökkent tudás&uacute illesztőprogramokat a Microsoft beépíti a Windowsba, tehát annak kiadásáig nagyon sok, több ezer drivert tartalmaz a rendszer. Ez ritkán bővül utólag, tehát a Vistában ami nincs benne, azt kézzel kell beszerezzük az internetről, vagy telepítőlemezekről. Azért írtam, hogy csökkentett tudású, mert a gyártók általában olyan drivereket adnak ki, amiben lehet állítani az eszköz tulajdonságait. Pl. szebb kép, térbeli hangzás, mélykiemelés a hangszórókra, a webkamerát speciális funkciókkal ruhássa fel, stb. A Windowsban lévő driver általában csak arra szolgál, hogy az eszközt csak használhassuk, extrák nélkül.
    előzmény:
    Mykee (205)
    2007-05-19  13:06
  14. 2007. június 5. 13:48213.
    "Magyarul" nem volt a CD lemezed bootos...
    Folytatom majd még a topikot, mert volna még téma, mint pl. mi a szerver és kliens közötti különbség, mik a driverek, az Office és Windows közti különbség (sokan összemossák), és még ami esetleg felmerül, pl. registry.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139073 (212)
    2007-06-05  12:02
  15. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. június 5. 12:02212.
    Na, egy kicsit eltűntem, sok dolgom támadt...

    Időközben a gépet működőképessé tettem. Szereztem még egy CD-t, és ezzel már gond nélkül települt minden.

    A rosszakkal sajnos nem indult, hiába állítottam be a biosban, hogy CD-ről olvasson, azt mondta nincs benne lemez. De ha a windowsből indítottam, ment jól újraindulás után is - gondolom mert nem az indító fájllal kezdtett, hanem már máshoz kellett hozzányúlnia...

    Na, ezt most nagyon értelmesen írtam le.




    Ui: Mi van a többi leckével? Vagy csak én akarom frissíteni a tudásomat? Egyébként ebből az anyagból oktatom a családtagjaimat és ismerőseimet is...
    előzmény:
    Mykee (211)
    2007-05-26  12:49
  16. 2007. május 26. 12:49211.
    Mi az, hogy nem bootol??? Gyárilag olyan a lemez, hogy indulnia kell Na meg ugye a BIOS-ban beállítottad az indulási sorrendet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139073 (210)
    2007-05-26  10:09
  17. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. május 26. 10:09210.
    Most már működőképes a vinyó, most az oprendszerekkel támadt bajom. Van két XP SP2-esem, de egyikről se hajlandó bootolni, így fel kellett tennem az SP1-est... Azzal meg folyton hibaüzenetet ír ki. Remélem nem megy rá az egész hétvégém, hogy rendbehozzam...
    előzmény:
    Mykee (207)
    2007-05-20  15:55
  18. 2007. május 22. 20:08209.
    Privátban már megbeszéltük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189178 (208)
    2007-05-22  14:18
  19. Torolt_felhasznalo_189178
    Torolt_felhasznalo_189178
    2007. május 22. 14:18208.
    SEGÍTSÉG!!! A böngésző sorában véletlenül rákattintottam a címsorra, és kitörlődött az egész böngésző.Hogy tudnám visszahozni?Segítsetek légy szi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2007. május 20. 15:55207.
    Na, látom, van mit foltozni azon a gépen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139073 (206)
    2007-05-20  11:13
  21. Torolt_felhasznalo_139073
    Torolt_felhasznalo_139073
    2007. május 20. 11:13206.
    Sajnos úgy néz ki a winchester nem jó, holnap vissza kell vinnem. De a v.kártya remekül működik!
    előzmény:
    Mykee (201)
    2007-05-19  12:01
  22. 2007. május 19. 13:06205.
    Rövid Windows történelem - 5.
    (Napjainkban)

    Végül elértünk a mai napokhoz. A Windows 2000 után egyértelmű volt, hogy már csak egyféle Windows jelenhet meg, a 9x-es vonalnak vége, a DOS már csak egy program lett, és meg is jelent 2001 végén a Windows XP (eXPerience). A cégeknek a Professional, otthonra meg a Home verzió. Mindakettő ugyanaz az XP, de otthonra minek vegyünk drágábbat, ha úgysem használnánk ki?

    Aztán 2001 óta sok idő eltelt, ha visszanézünk a Windows megjelenésekre, ezért 2006 végén megjelent a Windows Vista. Abból is 5 féle verzió:
    - otthonra a Home Basic és Home Premium
    - munkahelyre a Business és Enterprise
    - és a mindent tudó Ultimate
    Mindenki vásároljon, kinek mire van szüksége, és mit bír a pénztárcája.

    A Vista hardverigénye ezért nagyobb, tehát olyan gépeken fut jól, ami nem öregebb 2-3 évnél. Mivel az XP egy nagyon jó, stabil rendszer lett, sokaknak most nem érdeke Vistára átállni. A hardverek nem fejlődnek már olyan gyorsan, a Vista támogatottsága is hasonló, mint anno a Windows 2000-nek volt, tehát legalább fél-egy év kell, mire minden eszközhöz megírják a kezelő programot. A Vista jóval biztonságosabb, mint az XP, illetve sok új dolgot támogat, de vannak, amiket száműztek belőle (pl. a hangrendszerekkel lehetnek gondok és a Gameportot/Joystick portot sem lehet már használni).

    Mindenki tehát eldöntheti Milyen Windowst használ, pénztárcájától és a vastól függően.
    előzmény:
    Mykee (204)
    2007-05-19  12:58
  23. 2007. május 19. 12:58204.
    Rövid Windows történelem - 4.
    (Egy új Windows hajnala)

    Gyorsan tekerjük vissza az éveket egészen az OS/2-ig. Mint írtam, az OS/2-t az IBM kezdte el a Microsofttal fejlesztetni. Akkoriban már kint voltak az első 386-os (tehát már 32 bites) processzorok, és az IBM óhaja az volt, hogy sutba dobva a kompatibilitást, az OS/2 tisztán 32 bites legyen, egy 16 bites kód és szösz nélkül. Oké, a Microsoft neki is látott, de mint írtam, sutyiban már a Windowson dolgozott, amit a DOS-ra készített, mint grafikus felület. Erre berágott az IBM és a fejlesztést elvette a Microsofttól. Igen ám, de a fejlesztők és agyukban a kód ott maradt. A Microsoft sem volt hülye, jól jön ez majd még neki, és nekiállt a Windows alapokon egy saját 32 bites operációs rendszert is fejleszteni.

    Tehát most akkor ott tartunk, hogy csinálnak egy grafikus felületet a DOS-ra, és párhuzamosan egy 32 bites operációs rendszeren is dolgoznak, amihez felhasználják az előbb említett grafikus elemeket. Amikor a legtöbb felhasználó és munkahely a Windows 3.1-et és a 3.11-et nyúzta és passziánszozott, közben a háttérben, csendben megjelent egy Windows NT (New Technology) nevű rendszer. Ráadásul szinte csak nagyvállalatokban használták. Külsőre hasonlított a Windows 3.1-re, de sokkal stabilabb volt, csak a rá megírt programokat futtatta. Mivel sokan még javában DOS-t használtak, ezért a fenének kellett egy ilyen kényes rendszer. De a Microsoft nem adta fel, és a Windows 95 megjelenése után kiadta a Windows NT 4.0-át, ami vegyes fogadtatásra lelt. A külseje a Windows 95-re hajazott, de meglehetősen buta volt. Míg a Windows 95 egyből észrevette, hogyha beépítettünk egy kártyát a gépbe (ez a Plug-n-Play-nek nevezett technológia, rövidítve: PnP), addig az NT-nél mindent kézzel kellett megadni, beállítani. A Windows 95-ben lévő PnP egy csapásra megoldotta (vagy megnehezítette) a hardver telepítést, addig az NT-ben meg magunknak kellett megadni az IRQ-kat, az erőforrásokat, és imádkozzunk, hogy menjen. Az NT 1996-ban jött ki, tehát valamelyest érthető volt a zúgolódás. Ettől függetlenül egyre több cég vezette be, mert jól kezelhető volt és sokkal stabilabb, mint a Win95.
    Ha összeonlott, nem vesztek olyan hamar az adatok, hála az új, 32-bites fájlrendszernek (ez is OS/2 örökség!), az NTFS-nek (NT File System). Míg a Win95 FAT és FAT32-je sérülékeny volt, az NTFS kevésbé. De mint írtam, sok kényelmi szolgáltatás (akkumulátor kezelés laptopoknál, PnP, USB támogatás hiánya, rendszerhelyreállítás hiánya) nem volt meg benne. De azt lehetett látni, hogy az NT alapjai a jövőt tárják elénk, csak össze kéne valahogy hozni a Windows 9x-es családdal, annak a jó tulajdonságaival.

    Ekkor elértük az 1999-es évet. Megjelent a Windows 2000. Sokan már úgy néztek erre a rendszerre, hogy "végre, erre vártunk!" Ugyanis pont az imént említett két vonalat egyesítette: az NT stabilitását a 9x-esek előnyeivel. Kivételesen egy nagyon jól eltalált rendszer lett, viszont pont emiatt az összes hardverhez új programot (drivert) kellett készíteni. Ezt meg nem szeretik a hardvergyártók. Viszont fél évvel a megjelenés után már lehetett látni: ez az igazi Windows. Sokan átálltak erre, kivételek talán csak a játékosok voltak, akik a kompatibilitás miatt nem váltottak, vagy párhuzamosan használták valamelyik régebbi 9x-est a Win2000-el. Ez utóbbin jól lehetett dolgozni. Ezért nem értette senki, hogy a Microsoft miért adta ki 2000-ben a Windows Milleniumot, amiről az előbbi részben szó volt... Nem is használták olyan sokan.
    előzmény:
    Mykee (203)
    2007-05-19  12:39
  24. 2007. május 19. 12:39203.
    Rövid Windows történelem - 3.
    (Windowsok szép sorban)

    1995-ben nagy csinnadrattával emutatták a Windows 95-öt. Ki lehet találni, hogy igen: ez volt a 4.0-ás verzió. Miért volt nagy bejelentés?

    A DOS 16 bites volt eddig, a Windows meg egy ablakos felület, amivel a DOS-t kezeltük. A Windows 95-tel ez megfordult: a Windows lett az operációs rendszer és a DOS már csak egy program volt alatta/benne. Mondjuk ez így szépen hangzik, csak félig igaz.

    Ugyanis a Windows 95 hiába lett 32 bites operációs rendszer, a Microsoftra nagy nyomás nehezedett a vásárlók részéről, hogy a régi, DOS-alapú programokat is akarták használni. Semelyik cég nem hülye, hogy betegye maga mögött a kaput a régi vásárlóknak. Tehát kecske és káposzta elve alapján a Windows 95-be beleépítettek egy DOS-emulátort, ami mondhatni a 7.0-ás DOS lett. Tehát ez már nem a valódi DOS, hanem úgy tesz, mintha az lenne.

    Ezzel viszont egy újabb probléma merült fel: míg a Windows 95 a rá megírt programokat 32 biten kezelte, kompatibilitás miatt a rendszer magja továbbra is 16 biten futott. Márpedig ez nem valami stabil dolog, ilyen hibrid cuccot használni. Ettől függetlenül a Windows 95 óriási siker lett, mert nem kellett külön DOS és Windows, hanem elég volt csak ez, és megy minden rajta. Sőt, még multimédiázni is nagyszerű. Úgyhogy a DOS elindult a nyugdíj felé...

    A legtöbb Windowsból az idő előrehaladtával kiadnak egy újabb verziót az adott néven belül. A Windows 95-ből lett egy újabb, ún. OSR2 kiadás 1996-ban. Erre (mint a legtöbb esetben is) azért volt szükség, mert a hardverek töretlenül fejlődtek és a Windowsnak is követnie kellett. Ezt a kiadást csak új géphez vehettük meg. Ennek két oka volt: az egyik, hogy az USB azidő tájt jelent meg, a másik ok, hogy a háttértárak kapacitása is nőni kezdett. A DOS és a Windows 95 első kiadása csak 2 GB-os partíciókat volt képes kezelni egyben. Tehát nagyobb merevlemeznél kezdhettünk szeletelni 2 GB-onként. Ez az elavult fájlrendszer, a FAT (File Allocation Table) miatt volt. Nosza, kitalálta a Microsoft, hogy a nagyobb merevlemezekhez újabb fájlrendszer kell, így kitalálta a FAT32-őt. Ezzel már több gigabájt is lekezelhető egyben, de mivel a FAT hibáit is hozta magával, nem igazán stabil volt. Elég egy áramszünet és minden adat oda... Ennek ellenére a mai napig FAT-et használnak az MP3 lejátszók, mert azt mindegyik Windows és Linux ismeri. És ezek az újítások csak rendszerszinten voltak elérhetők, tehát a Windows 95 első kiadása nem volt frissíthető az OSR2-re (OEM Service Release 2).

    Aztán eljött 97 vége, és kiadták a Windows 98-at, majd rá egy évvel a Windows 98 SE (Second Edition) jelent meg (sajnos frissíteni itt sem lehetett a régiről). Legvégül a Windows 9x termékcsaládnak a Windows ME (Millenium Edition) adta meg a kegyelemdöfést, ugyanis ebben már megpróbálták a 16 bites komonenseket és a DOS-t teljesen száműzni... De talán pont ezért az egyik leginstabilabb rendszer lett, nem is használták sokan, hiszen inkompatibilitási bajok voltak még vele. Na meg ott volt már addigra a Windows 2000... De ez utóbbi meg honnan került elő???
    előzmény:
    Mykee (202)
    2007-05-19  12:22
  25. 2007. május 19. 12:22202.
    Rövid Windows történelem - 2.
    (Windowsok előtti kitérő)

    Mint az előbb kiderült, az első Windowsok nem voltak túl sikeresek. Persze a cégek próbáltak egymástól ötleteket lopni, ezért van az, hogy mondjuk a Macintosh vagy a Windows, esetleg egyes Linuxok között sok hasonlóságot találunk. A Microsoft is addig kísérletezgetett, hogy végül 1990-ben (rendszerváltást írunk idehaza!) jelent meg a Windows 3.0

    Az első Windowsok tényleg csak azért voltak, hogy a DOS-t kezeljék. Mert ki szeret sokat gépelni, pötyögni, na meg a fekete-fehér képernyő sem barátságos. Ha ugyanazt a parancsot két kattintással is megoldhatjuk, akkor miért írogassunk? Ezért a Windows sokkal kényelmesebbnek tűnt, de mielőtt sarokba vágnánk a DOS-t, tudni kell, hogy a mai napig is lehet pötyögni a parancsokat, ugyanis egyes funkciókat kényelmesebb így használni mint egérrel. Ezért a mai napig minden Windowsban van parancssor. Csak már másképp...

    Tehát volt egy DOS, amire tehettünk egy grafikus felületet, ami a Windows volt. 1990 után nem sokkal jelent meg a Windows 3.1 és a 3.11. Ez utóbbi már képes volt utólagos kiegészítőkkel hálózati kapcsolatokat kezelni, valamint internetezni is!!! Persze az internetet az akkori időkben még nem tűzdelték teli multimédiákkal. Ez a kiadás (szintén kiegészítőkkel) videók lejátszására, zenék megszólaltetására is képes volt. Akkoriban ez nagy szó volt, mert még sehol nem voltak hatékony tömörítések a filmekre (DivX vagy Xvid), sem a zenékre (MP3, WMA), ezért ez a kiadás megelőzte a korát, hiszen akkoriban sem erős videokártyák, sem többcsatornás hangrendszerek, sem hatalmas háttértárak nem voltak elérhetők otthoni célokra.
    Mégis nagy szó volt ez, és a kényelmesnek mondható használat (akori szemmel az volt, a DOS-hoz képest meg főleg) meghozta a sikert. Egyre többen használtak Windowst, és a DOS-alapú programokat (játékok kivételével) is inkább Windows alatt futtatták, vagy átírták. Aztán eljött 1995 és megbolydult a világ.

    A DOS-ról tudni kell, hogy nagyon régi fejlesztés, már az első IBM gépeken, 1980 óta ez volt rajta. Az akkori processzorok 16 bitesek voltak még. Aztán megjelentek az első 386-os számozású processzorok, melyek már jobb teljesítményt adtak, tehát 32 bitesek voltak. Ezt úgy kell elképzelni, hogy ugyanazt a vizet 16 csövön, vagy 32 csövön akarjuk átjuttatni a célhoz. Manapság már 64 bites processzorok vannak. A processzorok lefelé kompatibilisek, tehát egy 64 bites képes 32 és 16 bites programot is futtatni, hiszen a 64 csőből csak annyit használ, amennyi kell a programnak. A DOS mivel régebbóta létezett, 16 bites volt. Kompatibilitási okokból nem változtatták meg, és maradt is végig 16 bites, hiába volt alatta jobbnál jobb processzor (386-os, 486-os, Pentium, stb.), nem használta ki a pluszteljesítményt.

    A Microsoft úgy döntött 1995-ben, hogy lépni kell, márpedig nagyot. Ha már itt a 32 bites processzorok ideje, hát használjuk ki. Mi is történt tehát akkor?
    előzmény:
    Mykee (197)
    2007-05-17  20:57

Címlap

top