Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Suttogó - kritika

mpanni
Létrehozva: 2008. augusztus 29. 13:18

Végre valaki le merte írni, hogy ez egy sz@r könyv!!!

 

http://www.nlcafe.hu/babazzunk/20080829/milye n_gyereknevelesi_konyvet_valasszak_-_a_suttogot_/

 

Emell ett a Kismama magazin múlthavi számában Ranschburg prof. is lehúzta.

 

Remélem sokan olvassák a kritikákat, és egyre kevesebben veszik meg!

 

  1. 2008. augusztus 29. 14:1776.

    Abban van az átváltoztatós rovat, vagy másik magazinban? Mind úgy kezdődik: Kiss Piroska 28 éves, első babáját várja. Igaz, hatalmas örömmel, de nagyon rosszul érzi magát a bőrében, mer' szarul néz ki.

    Magyarán: ha nincs friss melírod (mert ugye az nem árt), profi sminkes által kifestett arcod, új (természetesen a la Brendon) ruhatárad, akkor hogy nézel már ki?! És természetesen nők vagyunk, az anyaság ellenére csinosnak, divatosnak, szuperszexinek kell lennünk, lám Szandinak/Marsi Anikónak/Liptai Claudiának ill. az épp aktuális várandós, friss gyerekes celebnek is mennyire könnyen megy ez. Én ezen tényleg csak röhögni tudok, de alapvetően nem vagyok egy befolyásolható fajta. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_266540 (60)
    2008-08-29  14:08
  2. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2008. augusztus 29. 14:1675.
    szerintem azert jo sokaig szoptatni, mert semmi massal nem lehet egy gyereket pillanatok alatt lenyugtatni akar eltanyazik, akar hisztizik. az ejjeli visszaaltatasrol nem is beszelve. kenyelmes dolog sokaig szoptatni.
    előzmény:
    catharina (64)
    2008-08-29  14:08
  3. 2008. augusztus 29. 14:1574.

    A kislányom épp fogzik. Attól, h segített a suttogó az altatásban, attól még ilyenkor mi is magunk közé vesszük. Mi ugyan nem ösztönből nevelünk, de azért még mi is szeretjük a gyerekünket 

    Ja és ha problémamentes az éjszaka, akkor a saját ágyában alszik, ott is altatom el. Simogatás, egy-két ének és hajcsi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_266540 (49)
    2008-08-29  14:01
  4. 2008. augusztus 29. 14:1573.

    Olyan sokat írtok, hogy mire elolvasok egy adagot, már 2x annyi van újra...:)

     

    Mork, az utolsó hsz-edhez csak annyit, hogy azért nem csak az elhatározáson múlik, hogy a babád nyugodt lesz-e vagy sem... én a terhességem első felét végigidegeskedtem a baba miatt, volt egy csomó probléma, a másodikat végigbőgtem és idegeskedtem a férjem betegsége miatt, a kisfiunk mégis nagyon aranyos, nyugodt baba. Most kezdődik nála a hisztikorszak, tanuljuk a leszerelést.

     

    A Suttogót nem olvastam, a Kismamával viszont nekem is az a bajom, hogy mindenre a cici a megoldás. Szerintem egyáltalán nem jó az, ha a baba egyet nyikkan, és máris cicit dug az ember a szájába, ez lenne a baba igényeinek a figyelembevétele? Lehet, hogy nagyon félreértek valamit, de nekem mindig ez jön le a cikkekből, és szerintem másoknak is, mert nemegy ismerősömnél ezt jelenti az igény szerinti szoptatás. Azt meg ne mondja nekem senki, hogy normális, ha az 1 éves gyerek az utcán rángatja le az anyja pólóját, mert szopni akar. 

     

    Nekünk egyébként mindig is a napirend jött be (valaki írta, hogy nem akarná, hogy minden napja egyforma legyen - a napirend nem is ezt jelenti egyébként). Ha valamiért hosszabb időre felborul a rend, akkor biztos, hogy a kisfiam egyből nyűgös lesz (pl. a nyaraláskor nagyon borult minden). Neki az vált be, ha 3 óránként eszik, este rituálé van lefekvés előtt, saját ágyában alszik, stb... ez persze nem azt jelenti, hogy csak ez a jó,  mi is be szoktuk venni magunk közé, ha nem lehet megnyugtatni, neki is volt extra szopi, mert éhes volt... de őt az nyugtatja meg, ha úgymond kiszámítható a napja valamilyen szinten.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (58)
    2008-08-29  14:07
  5. 2008. augusztus 29. 14:1472.

    A hosszas szoptatasnak amugy valoban rengeteg elonye van, a kozelseg, gyerek vedettsege mellett az anyanak is csokkennek az eselyei a nogyogyaszati betegsegekre (pl. mellrak) a szoptatassal.

     

    Viszont a cumirol is kideritettek tudosok, hogy jelentosen csokkenti a SIDS (bolcsohalal) veszelyet.

     

    A lenyeg tenyleg az, amit Tjuca is irt: mindenki valassza ki a vermersekletenek, csaladja eletritmusanak megfelelot.

    előzmény:
    catharina (64)
    2008-08-29  14:08
  6. 2008. augusztus 29. 14:1471.
    ja és még egy fontos dolog, lehet ösztönből nevelni de az ösztönösen jövő tettek százalékban nagymértékben csökkennek a gyerekszám emelkedésével. én a harmadikat nem szoptathatom és nem ringathatom és miegyéb ameddig akarom, mert két másik szeretne még velem lenni. szóval nem árt egy kis rend is az ösztönösség mellé. de ami a leginkább meghatározó, az a gyerek első pillanattól létező habitusa. amennyire alkalmazkodni kell hozzá, annyira azért irányítani is érdemes, hogy mindenkinek minden jó legyen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2008. augusztus 29. 14:1370.

    "Es meg lett az eredmenye. 2 es fel honapos, hasfajos, de vegig(!) alussza az ejszakat, ahogyan mi es elbambul magaban is, ha eppen nem erunk ra"

     

    megbocsass, de kifejtened azt nekem, hogy ez neked miert szamit eredmenynek (azaz pozitivumnak, ha jol ertem)?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_643682 (66)
    2008-08-29  14:09
  8. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2008. augusztus 29. 14:1269.
    na, ebben azert nincs igazad. szerintemis xar ugyanis a konyv, de meg sose neztem kevesebbnek senkit amiatt, hogy abban talal menedeket. a gyerekneveles nem egyszeru. de sajnos az a meglatasom, hogy suttogo nelkul mindenkinek egy kicsit jobb lenne. ha mast nem, hat azert, mert merne mindenki a sajat erzesei utan csinalni.
    előzmény:
    Tjuca (52)
    2008-08-29  14:04
  9. 2008. augusztus 29. 14:1168.

    Ne haragudj, de nem értem mi a bajod.

     

    Indítsak topikot arról, hogy milyen szar az xy szakácskönyv, és ezt végre megírta valaki, de jó?

     

    És ettől nekem jobb lesz?

     

    Nekem személy szerint tetszett a Suttogó, a nővéremnek kifejezetten bevált. És egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy azt sugallja, hogy a gyerek legyen észrevétlen. Aki ilyet ír, az nem értette meg, amit olvas.

     

    És igen: mindenki mazsolázza ki belőle azt, amit jónak lát.

     

    És igen: én is azt szeretném, ha az életem nem állna a szülés után totálisan a fejére, és nem szeretnék egy ágyban aludni az egyéves gyerekkel, és nem célom az se, hogy a hároméves gyerek mellett matracon aludjak minden második éjszaka, ha azt akarom, hogy ne legyen üvöltés.

     

    Senki se állította, hogy a Suttogó a Biblia és mindenkinek aszerint kell nevelnie a gyerekét, ennek fényében tényleg nem értem, miért kell így fröcsögni.

    előzmény:
    mpanni (1)
    2008-08-29  13:18
  10. 2008. augusztus 29. 14:1067.

    Mi a baj a kismama magazinnal?

     

    1. amikor én akisfiamat vártam akkor volt a nagy egészségügyi reform és a szülésezetek számát 41 %-kal csökkentették, annyi volt a bizonytalanság, hogy csak na. Ezzel összesen egy azaz egy számjában foglalkozott, akkor is csak megboldogult Horváth Ágnes"gondolatait" mutatta be. Alólam egy kórházat bezártak!

     

    2. Háborítatlan szülést súlykolja, holott olyan volt a Szent Imre, amikor szültem, mint egy futószalag, mi este 11-kor már a vajudóban sem fértünk el ezért kaptunk külön szülőszobát, még szerencse és aztán amikor végeztünk, akkor sem a vajudóba vittek, hanem az ikea szobában, ahol ott vajudott egy másik kismama!!!

     

    3.. azt súlykolja, hogy aki nem tud szoptatni, az egy nagy darab szar! Namost mork én gratulálok, hogy a 6 hetes gyerekeddel ilyen szuper az élet, de ugy még jöhetnek a fejlődési ugrások, stb. Remélem nem kiabáltál el semmit!!!

     

    Igenis, én saját magámat paráztattam, hogy nem tudtam szoptatni, hogy 3 hetesden azt mondta a gyerekorvos, hogy éhezik a gyerekem, hogy senki sem segített, hogy mindenki mást mondott, nem mondom, hogy ebben a Suttogó segített, mert az sem! 

    A vegyes táplálásról semmi sincs a Kismamában, holott az én fiam elmúlt 13 hónapos és még midnig szopizik, pedig mint mondtam 3 hetes kora óta kap tápszert a mai napig!

     

    3. múltkor beleolvastam a januári számban volt, azt a naptár miatt vettem meg, hogy W. Ungváry Renáta egy elkeseredett apukának akinek több, mint 2 éves gyerkee, még midnig a szülői ágyban alszik és éjszaka szopizik, szóval azt tanácsolta, hogy legyen türelemmel, majd ha a gyerek el akarja magát választani, akkor elválasztja, apa meg aludjon a vendégágyban továbbra is!

     

    Annyira szélsőséges, hogy már csak na, ezen úgy felszívtam magam, hogy 2009 januárjában még a naptárért sem fogom megvenni a kismama magazint!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_643682
    Torolt_felhasznalo_643682
    2008. augusztus 29. 14:0966.

    az en velemenyem: lopikulat.

    Mi szigoruak vagyuink ilyen tekintetben, de igenis hagyjuk neha sirni, sot, a vedono is azt javasolta, hogy neha hagyjuk sirni. Es meg lett az eredmenye. 2 es fel honapos, hasfajos, de vegig(!) alussza az ejszakat, ahogyan mi es elbambul magaban is, ha eppen nem erunk ra. Attol fuggetlenul majdnem egesz nap jatszunk vele, mert audni nem hajlando, csak ejjel :-)

     

    Baratnom is nemreg szult, felkapkodja a gyereket, eredmeny: nem alszik, a gyerek nem hajlando aludni, csak a kezeben.

     

    Persze masnak mas jon be, nekunk igy sikerult. 

    előzmény:
    -Tiffin- (55)
    2008-08-29  14:06
  12. 2008. augusztus 29. 14:0965.
    azért csak csendben figyelmeztetlek, hogy készülj fel, nem minden gyerek ilyen! Az én fiam is ilyen volt, sose értettem, miért panaszkodnak, hogy nehéz a gyereknevelés. Aztán megszületett a lányom és mindent megértettem. Tudod ő volt az, aki 3 hónaposan eldöntötte, hogy a világ azért van, hogy ő irányíthassa. Tehát hidd el, hogy nem minden gyereket olyan egyszerű nevelni, mint a kisfiadat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (39)
    2008-08-29  13:59
  13. 2008. augusztus 29. 14:0864.

    Bizony. És szoptass minél tovább, mert az az jóóóóóóóóóóóóóóóóó! Én ezzel nem értek egyet, biztos egy gonosz dög vagyok.

    előzmény:
    -Tiffin- (55)
    2008-08-29  14:06
  14. 2008. augusztus 29. 14:0863.

    Nincs azzal baj, ha egy gyerek hisztizik, nyafog, rossz evő, rossz alvó. Inkább azzal van baj, amikor ilyen-olyan jelszóval kioktatjuk egymást arról, hogy amit te csinálsz, az szar, de bezzeg én...

    Mert ez nem Tracy Hogg-ról, meg Ranschburg Jenő bácsiról szól.

     

    előzmény:
    kivi39 (38)
    2008-08-29  13:59
  15. 2008. augusztus 29. 14:0862.
    Hát ez nagyon jó volt!!!!
    előzmény:
    Tjuca (25)
    2008-08-29  13:55
  16. 2008. augusztus 29. 14:0861.
    bumm
    előzmény:
    Tjuca (25)
    2008-08-29  13:55
  17. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2008. augusztus 29. 14:0860.
    hat igen, enis mindig lepukkantnak erzem magam, ha elolvasom, mennyivel szuperebb anya lehetnek. mindegy, nalam ennyire "fussa".
    előzmény:
    Edina* (36)
    2008-08-29  13:58
  18. 2008. augusztus 29. 14:0859.

    De mért baj, az, ha sokan olvassák? Legföljebb utána azt mondják, nekem ez nem jön be. Ennyi.

    Én nagyon sok könyvet elolvastam babaügyben, mert anyukám már nem él, és sok volt, amiből csak egy-két ötletet kaptam, tehát már megérte. Ilyen a Kismama is, Tracy Hogg könyve is, és még sok más.(Sőt, még Spock könyve is megvan, amiből anno én lettem gondozva, egy-két gondolatot még onnan is használhatónal találtam, pedig már igencsak ódivatú a gondolkodásmódja. :) 

    előzmény:
    mpanni (1)
    2008-08-29  13:18
  19. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. augusztus 29. 14:0758.

    NAgyon sok kisbaba hasfájása visszavezethető az anyatejből magába szívott stressz-anyagokra. Stresszhormonok a külső elválasztású mirigyekből ürülnek, ilyen a könny, a nyál a verejték és az anyatej is.

    ÉS ha elkezd sírni a gyerek az anya egyre jobban szorong, nő a kiválasztott stressz-anyag.

    És nem, nem írtam, hogy ettől bárki rosszabb anya lenne, de hidd el, hogy nagyon sokat számít.

    És igen, az ilyen szar szannylapok még a szülés előtt stresszelnek, hiszen már előtte mindenki azon izgul, hogy fájni fog-e a szülés, egészséges lesz-e a baba, lesz-e elég tej, és még hány ilyen nyitott kérdés van. 

    Ha ezeket kizárod az életedből, mert elhatározod, hogy nem lesz baj, akkor nincs stressz a szervezetben (ami egyszerű bio-kémia) Ja, és nem beszélek még a gondolat önmegvalósító, programozó erejéről.

    Szóval egy nyugodt baba nem CSAK szerencse kérdése.

     

    Én ezt nagyon sok embernek elmondtam a terhességem alatt, hogy figyeljék meg, hogy nekem nyugodt gyerekem lesz, mert egyszerűen eéhatároztam, és ráadásul szerencsére nem is vagyok egy para-anyu típus. 

     

    De ha szeretnéd azt hinni, hogy a nyugodt gyerekem csak mázli, ám legyen, attól még én jót alszom mellette :-)))

    előzmény:
    Buvidu (23)
    2008-08-29  13:54
  20. Torolt_felhasznalo_643682
    Torolt_felhasznalo_643682
    2008. augusztus 29. 14:0657.

    anyam, hogy mondhat valaki ilyet :O

    bizti faj neki, h o is ketrecbn aludt muanyaggal a szajaban :D

    előzmény:
    -Tiffin- (51)
    2008-08-29  14:02
  21. 2008. augusztus 29. 14:0656.

    Kismamaként én is beleestem abba a hibába, hogy minden hasznos infót be akartam gyűjteni terhességgel, szüléssel, babával kapcsolatban.

    Könyvet nem igazán, de babás újságot sokat olvastam, és az interneten is sokat okosítottam magam.

    Nem mondom, hogy mindez haszontalan volt, de az tény, hogy rengeteg stressztől megkíméltem volna magam, ha nem olvasok semmit, csak ösztönösen megélem a dolgokat.

    Az újságokban mindig a rémséges (vagy nem az, de nekem annak tűnő) szüléstörténetek találtak meg, én meg nem tudtam megállni, hogy ne olvassam el. A neten pedig a mindenféle betegséggel, kompilkációval, fejlődési rendellenességgel őrítettem magam. Tudtam, hogy nem volna szabad ilyesmit olvasnom, de valahogy mindig belebotlottam, és sajnos el is olvastam!  Volt is eredménye, jól végigaggódtam az egész terhességemet.

     

     

    Babanevelés témában már nem volt időm túl sokat művelődni, de utólag érzem, nem is baj! Voltak saját elveim, azokat többnyire tudtam is tartani. Amit meg nem, azt nem is bántam meg, hogy feladtam.

     

    A Suttogót nem olvastam, de hallottam róla sokaktól, és elolvastam most itt ezt a cikket is róla.

    Örülök, hogy nem került a kezembe annak idején, bár biztos vagyok benne, hogy nem tudott volna megfertőzni.

    Én az az anya voltam, aki gyakran ölben ringatva altattam a babámat, vagy ha sírt, addig sétáltunk fel alá a szobában dúdorászva, míg meg nem nyugodott. Igen, néha piszok fárasztó volt, de egy pillanatra sem bántam meg, mert úgy éreztem, nekem most ez a dolgom, hogy odaadjam magam a kisbabámnak.

    Ja, és aztán egy idő után egyszer csak a nagy ágyban aludt, és nagyon-nagyon jó volt/van így. Hamarosan költözünk, akkor fog saját gyerekágyat kapni, már előre kerülget a rossz érzés, milyen rossz lesz NEKEM nélküle aludni.

    Természetes volt, hogy szoptatni fogom, pedig nehezen indult, és meg kellett vívnom egy kisebb csatát a gyerekorvosunkkal, aki pár hét után tápszert akart íratni, de én nem éreztem ennyire kritikusnak a helyzetet. Persze, ha azt látom, hogy éhezik, akkor biztos elgondolkodtam volna a tápszer kérdésen, de azért, mert nem hízta meg az utolsó grammra az előírtat, azért nem voltam hajlandó tápszert íratni. Végül 27 hónapig sikerült szoptatnom.

     

    Azt viszont én is elismerem, hogy a halk, megnyugtató beszéddel nagyon sokat el lehet érni, és abban is egyet értek a könyv szerzőjével, hogy önálló gondolkodásra kell ösztönözni a gyereket, dönthessen olyan helyzetekben, amik életkorához, képességeihez mértek.

     

    De az órához igazítás és egyéb idomítás-szerű dolgok tőlem nagyon távol állnak!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2008. augusztus 29. 14:0655.

    Mondjuk ebben nem hibaztatom a magazint, termesztes, hogy egyes temak ismetlodnek, hisz az olvasokozonseg is cserelodik, mivel a Kismama 0-3 eves gyerekek igenyeirol szol 80%-ban.

     

    Amit en hianyolok, az a pro es kontra. Peldaul az altatasnal is leirhatna tobb anyuka a velemenyet, es utan irhatna a pszichologus, hogy ennek mi az elonye es hatranya.

     

    De ok valoban csak egy modszert hangoztatnak: kapd fel, ha sir.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (39)
    2008-08-29  13:59
  23. 2008. augusztus 29. 14:0454.

    Első gyereknél mindent elolvastam, aggodtam stb..lett egy kiegyensúlyozott gyermekem nagyjából problémamentes...áhh megy ez nekem, jöhet is a következő (másfél év korkülönbség)..megszületett a második is....könyvet csak akkor vettem a kezembe, ha szembejött..teljes magabiztossággal vártam, szültem, hoztam haza...éés az én lányom olyan nyűgös baba volt, az első félévét végigsírta-nyöszörögte.....

    Annyi mindenen múlhat milyen a csecsemő...legkevésbé azon szerintem, hogy olvas e a leendő anyuka szakkönyveket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (19)
    2008-08-29  13:49
  24. 2008. augusztus 29. 14:0453.

    Jaj de jót írtál....

    előzmény:
    Tjuca (25)
    2008-08-29  13:55
  25. 2008. augusztus 29. 14:0452.
    azzal hogy leírtad, hogy a könyv szar, áttételesen azt írtad, hogy aki ebben hisz úgyszintén. ezen nincs mit félreérteni.
    előzmény:
    mpanni (30)
    2008-08-29  13:57

Címlap

top