Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2010. október 17. 22:14801.

    Koszonom a gyors valaszt en is erre gondoltam. visszamentem de rontgen nem mutatott ki gyulladast eggyik gyokeren sem azon az oldalon ahol faj. Es mivel nem egy konkret fog faj igy nem lehet eldonteni melyik a ludas. Viszont most mar a foginy megduzzadt az utolso ket fogamnal fenn es az utolso fogam korul lent a bal oldalon ahol egyebkent eddig nem ereztem fajdalmat. Mivel az orvosank mar nincs tobb otlete igy beutalt korhazba hatha ott okosabbat hoznak ki a tunetekbol. Lehetnek ezek a tunetek attol, hogy valahol az iny alafertozodott? vagy esetleg az arcureggyulladas hat ra ki ennyire?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  2. 2010. október 17. 22:10800.

    Adva van egy 65 éves ember, aki évtizedekkel ezelőtt csináltatott komplett alsó és fölső fogsort magának, de tíz-tizenöt éve már csak a felsőt használja. Most azon gondolkozik, hogy kéne csináltatni újat, alsót is, fölsőt is, de fél, hogy nem fogja tudni megszokni.

     

    Mennyi ideig tarthat neki, míg hozzászokik? (Potyára nem szívesen adna ki rá annyi pénzt.)

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  3. 2010. október 17. 20:37799.

    Szia!!

     

    Én azt gondolom (az elmondásod alapján), hogy a fogad begyulladt, sajnos előfordulhat tömés után, ha pl. túl nagy a lyuk. Szerintem már, mikor kicsit volt érzékeny ki kellett volna cserélni , vagy a tömés alá védőréteget tenni, hoyg megelőzzük a gyulladást. Amit elmondtál az alapján én már gyökérkezelésen erősen gondolkodnék..., kicsi a valószínűsége, h egy töméscsere műkődne.

    Én javslom, h menj vissza és mond el részletesen milyen panaszaid voltak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_384979 (798)
    2010-10-14  21:47
  4. 2010. október 14. 21:47798.

    Kedves bogyoka!

     

    elore is bocsass meg az ekezetek hianyaert ulfoldrol irok.

    Tanacsodat szeretnem kerni. Kicsit hosszu a sztori de probaltam minden adatot leirni ami kellhet egy velemenyalkotasho.

    Kb mafel honapja Magyarorszagon leszedtek a fogkovemet es azota egy enyhe tompa nem korulirhato fajdalom volt jobb oldalt felul a fogyokerek tajekan. Egy ido utan meguntam, hogy nem mulik el itt is elmentem egy fogdokihoz. Megnezte es megallapitotta, hogy jukas a bal felso otosom. kitisztitotta es betomte amalgannal. par napig fajogatott. Kozben kuraltam a begyulladt arcuregemet augmentim-al egy hetig igy aszt gondoltam talan az faj nem is a fogam.  A fogtomes utan lassan de biztosan elkezdett jobban fajni bar nem mindig neha napkozben egyaltalan nem fajt altalaban estere erosodott fel, igy vissza dokihoz. Megrontgenezte es azt monda nem lat gyulladast a fogyokeren + kocogtatasra nem erzekeny a fogam hidegre - melegre kicsit de nem veszes. Azt is mondta hogy a balfelso hatosom helyen amit mar regen kihuztak a sinus nagyon lesulyedt es nagyon kozel kerult az otos foghoz valoszinuleg ezert faj. Adott gyulladascsokkentot + antibiotikumot mondvan ket nap alatt el kene mulina a fajdalomnak. Tegnap este inhalaltam arcureggyulladas miatt nagyon erosenelkezdett fajni hasogatott es mintha szet akarna az a resz durrani. azutan ketszer vol ilyen roham szeru fajdalom. Ma szedtem rendszeresen fajdalomcsokkentot igy 'csak' sajog. Mejnek vissza es kerjek gyokerkezeles? mi lehet ez eggyaltalan? Vagy varjak amig a gyogyszer hat? Mar nagyon unom hogy masfel honapja szedem a fajdalomcsillapitokat kissebb nagyobb adagokban es csak romlik a helyzet.

    Valaszodat elore is koszonom.

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  5. 2010. október 11. 17:50797.
    Köszönöm megnyugtató válaszod, azóta hál'istennek teljesen megszünt a fájdalom. Nem terhelem nagyon, de már tudtam rajta rágni is. További szép napot kívánok!
    előzmény:
    bogyóka999 (795)
    2010-10-11  13:34
  6. 2010. október 11. 13:42796.

    Szia!

     

    Sajnos ilyen balesetek előfordulnak :(

    Az az igazság, hogy a sínezést végző orvosnak kell megállapítani, h elegendő-e a sínezés időtartama, túl sokáig sem jó, mert nem tudja rendesen tisztítani, érdemes lenne visszamenni, ha úgy látjátok mozog neki...

    Az ilyen sínezett fogoak egész jól visszaszoktak állni:)Nem kell aggódni.

    Nem nagyon ismerek Bp-en gyerekfogorvos kollégát, én az küldeném be az egyetemi gyerekfogászatra, ott biztos megnézik, és elmondják, mi a teendő.

    előzmény:
    Dinus25 (793)
    2010-09-10  10:46
  7. 2010. október 11. 13:34795.

    Bocsi, h nem lesz túl gyors a válasz, de nem mindig van dőm leülni  a gép elé.

    Egy darabig belefér, h kicsit furcsa, érzékeny a fogad, főleg, ha előtte nem volt rajta ideiglenes korona. Érdemes kicsit vigyázni rá, nem terhelni, hideget meleget kerülni. Ha meg nagyon elviselhetetlen vmi fájdalomcsillapító. Ha hosszabb ideig nem múlik mindenképp vissza kell menni (1-2 hét).

    A ragsztó, amiket manapság használunk 24 órás kötéssel bírnak, nem tudom neked milyennel rakták be, így ezt nem tudjuk.  Inkább az ideiglenes korona hiánya, és a csiszolás során képződő stress az oka, sajnos előfordul, h begyullad... :(

    probáld kimélni pár napid, az jó szokott lenni, még a fájdalmocsillapító is mehet.

     

    előzmény:
    Mandalakata (794)
    2010-10-05  20:14
  8. 2010. október 5. 20:14794.

    Kedves Bogyóka!

    Kérdésem a következő: normális dolog-e,  hogy tegnap óta miután a fogorvos véglegesen felragasztotta a koronát (belül fémvázas) egy lecsiszolt, de teljesen ép és nem gyökérkezelt fogamra azóta kevés szünettel de folyamatosan tompán fáj. Ma ugyan felhívtam a fogorvosomat aki megnyugtatott, hogy ez "belefér" még akár egy hétig és érezhetem. Szerinte amíg nem köt meg teljesen a ragasztó és nem szokja meg a fog addig fennállhat ez az állapot. Szerinted mi lehet ennek az oka? Reméleg nem gyulladt be a gyökér hirtelen. A fájdalom hál istennek nem erősödik sőt időnként nem érzem, de lelkileg már teljesen kivagyok tőle. Mit javasolsz fájdalom csillapításra? Köszönöm gyors válaszod!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  9. 2010. szeptember 10. 10:46793.

    Kedves bogyóka!

     

    Nekem is lenne egy kérédsem.

    a 6 éves kisfiam nyárom elesetta  biciklivel, sajnos elég szerencsételenül, mert a fogaival beleharapot a betonba. Az egyik foga kiesett, amire mi azt hittük csont fog, de szerencsére tej volt. Ezt fél órán belül vissza rakták neki. A fogorvos nem tudta megmondani, hogy ez tej fog, mert mi annyira állítottuk, hogy csont fog. De csak a nagy gyökerei miatt gondoltuk.Ez normális dolog?

     

    A másik nagyobb probléma pedig az, hogy már kint voltak a maradandó metsző fogai, amiből az egyik lefelé mozdult ki a másik pedig felfelé. 3 hétig sínezve volt a foga. Enneke ellenére még mindig érzehető egy kis mozgás. Nem kellene újra vissza sínezni? A felcsúszottra pedig azt mondták, hogy majd jövőre kell neki éjszakai fogszabályzó. Ezekről így látatlanban mi a véleményed? Nem fáj a foga és egyenlőre szép a színe is. Panoráma röntgen készült róla.

    Ha kimozdul lefelé egy fog az tud rögzülni? Az eset előtt egy hónappal estek ki a tej fogai onnan. Vagyis ki kellett húzni, mert elkezdett nőni felette a maradandó fog.Friss fogak. 

     

    Ha tudsz ajánlani egy jó gyerek fogorvost, azt is szívsen venném.

     

    Előre is köszönöm a válaszodat. 

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  10. 2010. szeptember 5. 19:56792.

    Szia!

    Kis érzékenység belefér hidegre, fogmosásra, de

    érdemes megnézetni, mivel előfordulhat, hogy elhal a fogad, ha túl nagy a tömés, és utána nagyobb probléma lehet belőle.

    előzmény:
    redroses (791)
    2010-09-03  11:22
  11. 2010. szeptember 3. 11:22791.

    Szia!

     

    Nekem olyan problémám van, hogy kb. 4-5 hónappal ezelőtt a fogorvos újratömte két egymás melletti régi amalgám töméssel tömött fogamat fehér töméssel, mivel az amalgámból már tört le egy rész, de semmi más probléma nem volt a fogaimmal.

    Mindkettőn elég nagy volt a lyuk, és az egyik utána picit érzékenyebb volt hidegre, stb. De ezenkívül semmi gond nem volt velük.

    Most szombat óta az egyik fogam (nem is tudom pontosan melyik) néha picit tompán fáj. És mintha az íny érzékeny lenne kicsit. Nem folyamatosan, többnyire este (biztos mert mikor már otthon vagyok nem köti le más a figyelmemet és jobban figyelek rá).

    Még az is megfordult a fejemben hogy csak pl. idegesség miatt érzem a tompa fájdalmat, és nem is fáj igazából, de néha elég valóságosnak tűnik.

    Van valami krém, vagy borogatás esetleg, ami megnyugtatja ezt a pici fájdalmat? Kell ezzel már foglalkozni/orvoshoz fordulni, vagy ha csak ilyen kicsi a probléma még elmúlhat?

    Köszönöm a választ előre is.

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  12. 2010. szeptember 3. 10:15790.

    Szia!

     

    A barnás folt több minden lehet, fogkő, elszíneződés, v lyuk is akár. A fogkővet le lehet szedni, a lyukat is betömni, ha elszíneződés, esetleg polírozni, meg lehet probálni eltűntetni. Ez utóbbi inkább esztétikai probléma.

    A fogkő eltávolítást álltalában állcsontonként számolják, amiből nekünk 2 van:) , alsó/felső.

    előzmény:
    Alea (785)
    2010-08-29  19:12
  13. 2010. szeptember 3. 10:10789.
    Ha tömőanyagból készült a pótolt rész, akkor igen lehet világosabbra cserélni. attól, h nagy darab tört le nem biztos, hogy kell korona, vannak csapok, amivel (mint egy tipli) lehet segíteni a tartását.
    előzmény:
    Secreta (784)
    2010-08-28  21:38
  14. 2010. augusztus 31. 11:57788.
    Azt jelenti, hogy 2-szer x ezer forintot kell majd fizetned (alsó és felső állcsont).
    előzmény:
    Alea (786)
    2010-08-29  19:40
  15. 2010. augusztus 30. 19:40787.

    Bogyóka999, 

     

    Köszönöm szépen a válaszodat és szívesen veszem ha ajánlasz intézményt. 

     

     

     

    előzmény:
    bogyóka999 (783)
    2010-08-28  14:34
  16. 2010. augusztus 29. 19:40786.

    Szia Ismét!

    Az előbb elfelejtettem megkérdezni, hogy ha valahol azt írják, hogy fogkőeltávolítás x ezer ft/állcsont, az mit jelent?

    Szandra

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  17. 2010. augusztus 29. 19:12785.

    Szia!

     

    Én nem igazán félek a fogorvostól, rendszeresen járok, de lenne egy kérdésem. Eddig nem is igazán volt problémám, évente elmegyek a sztk dokihoz fogkövet leszedetni, meg a bölcsességfogammal volt egy kis izgalom, mert eléggé rossz helyen nőtt. Más nem.

     

    Most azonban, ahogy néztem a fogaimat a tükörben, néhol (főleg a rágófelületeken, de oldalt is barnás foltokat, csíkokat látok. Ez valamiféle kezdődő szuvasodás? Rákérdeztem, és a fogorvos szerint ezzel nem kell foglalkozni.

     

    Egyelőre - mivel főként a hátsó fogakat érinti - esztétikailag sem zavaró, de én nem szeretném megvárni, amíg a foltokból lyuk lesz! Tényleg nem lehet vele semmit csinálni most, hogy még nem is fájnak? Vagy ez valami egészen más? Nem dohányzom, úgyhogy  attól nem lehet. Amúgy 28 vagyok.

     

    Ksznettel: Szandra

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  18. 2010. augusztus 28. 21:38784.

    Szia!

     

    Köszönöm szépen a választ! Megmutattam a páromnak, hogy mi várhat rá, és megígérte, hogy "jó" lesz, és a jövő héten elintézi ezt a bölcsességfog dolgot. Szóval sikerült! :-))

     

    A minimális "összevisszaság" soha nem zavart, bár elöl van, egyáltalán nem feltűnő, mások észre sem szokták venni, csak ha szólok, hogy figyeljék meg. Egy tömés miatt nem aggódnék, de a kérdéses fogam alsó harmada (kb.) letört anno, mert sajna úgy csúsztam el, hogy pont a számat vertem be egy felsőbb lépcsőfokba. Nem tudom, hogy lehet-e tömésnek nevezni, amit akkor a fogdoki csinált. Inkább fogkiegészítésnek nevezném.

     

    Nekem már javasolták a koronát egyébként, de valahogy nincs hozzá kedvem, hogy legyalulják az amúgy jó környező fogakat, pláne, hogy most már a színükkel is elégedett vagyok. :-) Ezt a fogpótlást is ki lehet cserélni világosabbra?

     

    Köszi az infót, még nincs úton a baba, de remélem, hamarosan.

     

    Szilvi (Secreta)

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  19. 2010. augusztus 28. 14:34783.

    Szia!

     

    A fogcsikorgatás nem egy egyszerű kérdés, több féle ok lehet a hátterében, ezzel külön szakemberek is foglalkoznak a fogászaton belül. Mind két kolléga véleményében lehet igazság.

    Én nem foglalkozom ilyen problémákkal, de tudok javasolni intézményt, ahol biztosan tudnak segíteni.  ??

    előzmény:
    etus (780)
    2010-08-13  18:52
  20. 2010. augusztus 28. 14:30782.

    Szia!

    Megpróbálok vélaszolni sorban a kérdéseidre:)

     

    1. Ha csak a régi tömés színe zavar, hogy sötétebb->nagyon egyszerű a dolog csak ki kell cserélni a tömés t(világosabb fogszínnel), ez ma már nagyon egyszerűen megoldható.

    Ha viszont az is zavar, hogy nem egyvonalban vannak, az (ha nem túl nagy az eltérés) korrigálható koronával. Amit elmondtál, az alapján nem hiszem, hogy foghúzásra lenne szükséged.

    2. Amikor megkérdezik, hogy melyik fogkrémet ajánlom, azt szoktam mondani :mindet. Ma már nagyon jó minőségüek,szinte mindegyik tartalmaz fluoridot. Amit viszont hangsúllyozni szoktam az, hogy használni kell, és nem mindegy hogyan hányszor. Alaposságon nagyon nagy hangsúly van!! Legalább 2szer egy nap, ebből egyik az esti!!!

    3. Érvek a mielőbbi szájsebész meglátogatására:

    -így a fog időzített bomba, bármikor fájhat, akkár jobban, mint eddig, sőt  beadagadhat az arca...., szájzárt kaphat, és elég komoly fertőzés is kialakulhat, ami életveszélyes is lehet

    -(nem tudom pontosan mi a gond), de általában ezek gócnak számítanak, ami azt jelenti h folyamatosan ürülnek a bacik a vérébe, ami a szívére, ízületeire, vesére, prosztatára... rossz hatással lehet, akár a gyermek áldásba is bele szólhat.

    - és ami talán a leghúzóbb erő lehet:) minél tovább vár annál nehezebben fogják tudni kiszedni, ha már akkor megy mikor nagyon fáj, fennállhat, hogy nem fogják tudni elérzésteleníteni, nem beszélve az utána lévő nehezebb gyógyulásról...

    Lehet most elmegy és egy szúri  és kiveszik simán fájdalom nélkül.

    4. Terhesség alatt lehet fogorvoshoz menni, lehet érzéstenelíteni is, csak  röntgent készíteni nem! Én mindenképp azt javaslom, hogy ha már elhatároztátok babát szertnétek, előtte kéne rendbe tenni a fogakat. Persze, ha már útban van a baba még mindig jobb minél hamarabb rendbe tenni a fogakat, mint hogy a sok a baktérium a szádból a babyhez is eljusson...

    A terhes gongozás során egszer történik egy felvilágosítás, mi az amire a terhesség alatt jobban oda kell figyelni a fogakat illetően, és egy vizsgálat (van-e problémás fog).

     

    Remélem sikerült minden kérdésre válaszolnom.

    szép napot!

     

    előzmény:
    Secreta (781)
    2010-08-27  22:02
  21. 2010. augusztus 27. 22:02781.

    Szia Bogyóka!

     

    Beleolvastam a válaszaidba, és igazán tetszettek. Mát témában én is csináltam egy ideig online tanácsadást, ezért tudom, hogy nem könnyű minimális információ alapján jó válaszokat adni. :-)

     

    Nekem a következő kérdéseim lennének:

     

    1. Vettem egy otthoni fogfehérítő készletet, ami bevált, és elég látványos az eredmény. Ez a jó hír. A rossz az, hogy 14 éves koromban - mivel elcsúsztam egy lépcsőn -  letöt az első fogam alsó fele, amit egy fogdoki csodálatos ügyességgel pótolt. Ez sajna maradt a régi színében :-(( Lehet ezzel valamit csinálni? Nehezíti a dolgot, hogy elöl nem teljesen egyenletesek a fogaim - a kérdéses fog pl. egy kicsit mélyebben van, mint a többi. A pótlás rajta nem korona szerintem, mert kizárólag azt az egy fogat érinti. (Nem is lehetett volna koronát csinálni, és most sem lehet, mert nem teljesen egy vonalban vannak a fogaim elöl. Remélem, sikerült elképzelhetően leírni.) Nem lehet ezt a pótlást átfesteni? A fogszabályozás túl hosszú és drága lenne, és nem is zavar igazán ez a kis szabálytalanság. (Különben is csak az egyik oldalról nézve látható.) Az elszíneződés viszont más kérdés. Azt sem szeretném, ha ki kellene húzni az amúgy jó fogaimat. Van erre a problémára valamilyen megoldás? Kb. mennyibe kerülne?

     

    2. Ajánlanád a Tooth Mousse krémet? Tényleg jó? Nagyon dicsér mindenki...

     

    3. Páromnak van hátul egy bölcsességfoga, amit kihúzásra ítéltek. De nem mer elmenni a szájsebészetre. Azt mondja, hogy most nem fáj, hadd maradjon... volt olyan éjszaka, hogy 4 pirulát is be kellett vennie, hogy ne őrüljön meg a fájdalomtól. Segíts érveket találni, hogy meggyőzzem. Én attól félek, hogy ez bármikor megismétlődhet :-((

     

    4. Mi történik akkor, ha gyereket várok és elmegyek fogdokihoz? Akkor tudnak érzésteleníteni? Mert hallottam pletykákat, hogy nem...  én ezt nem szívesen vállalnám, hogy őszinte legyek... Miből áll egyébként a terhesség alatti kötelező fogászati látogatás? 

     

    Azt hiszem, ennyi. Köszönöm előre is a választ :-))

     

    Szilvi

     

     

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  22. 2010. augusztus 13. 18:52780.

    Sziasztok,  

     

    Fogaimat sajnos erősen csikorgatom és ez miatt nagyon töredeznek. 

    2 fogorvost is megkérdeztem.

    Az egyikük fogvédőt javasolt.  A másik azt mondja ez nem elég le kell csiszolni a töméseket, koronákat és ez alapján beállítani a harapást.

    Szerinte a magas tömés állandó ingert vált ki, mert keresi a fogsor a helyét.

     

    Kétségeim vannak ez utóbbival kapcsolatban, hiszen az állandó csikorgatástól már be kellett kopjanak a fogak. Ill nem érzem a töméseket magasnak, nem szeretném, ha a fogaimat lecsiszolnák.

     

    Mégis meg szeretném kérdezni Bogyóka 999 véleményét, illetve nagyon örülnék, ha valaki, aki szintén hasonló problémával küzd megosztaná tapsztalatait akár a műanyag fogvédő ill. a harapásbeállítás kérdésében.

     

     Köszönöm

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  23. 2010. augusztus 11. 13:58779.

    szia!

    valóban  tb nem fizeti a koronát, a többi kezelést igen, annak aki rendelkezik érvényes taj kártyával. szerintem a 20ezer ft nem olyan sok, ha porcelánról van szó.ennél több szokott lenni..

    ha számlát szertnél egyszerüen szólj, és biztos fogsz kapni.

    előzmény:
    pégyöngyi (778)
    2010-08-06  08:23
  24. 2010. augusztus 6. 08:23778.

    Szia! Lehet, már kérdezték, de most nincs időm visszaolvasni. Az érdekelne, a tb nem fizeti a koronát? Elég rosszak a fogaim sajnos, vannak régi koronáim, most négyet kellene kicserélni. Az itt dolgozó orvosnál 20.000 Ft-ba kerül egy korona (számla nélkül, nem is kérdezi meg, hogy kér-e az ember számlát ), ami szorozva néggyel több, mint a nyugdijam... Állítólag a tb a kezeléseket fizeti, de a koronát nem.

    Nemrég költöztem Magyarországra, ezért vagyok ennyire tájékozatlan. Előre is köszönöm a válaszodat. Kellemes napot!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  25. 2010. július 29. 20:25777.

    Szia!

     

    Az erős  garatreflexre reagálva:

    szerintem azért nem biztos, h egyből altatással kén próbálkozni..

    talán pszichés oldalról megközelíteni, v otthon is lehet kicsit ugymond gyakorolni készülni rá..., és lehet a garat elérzéstelenítése is segít...

    Ezek ötletek, amiket ki lehet probálni:)

    Kitartás!

    előzmény:
    piltzne (776)
    2010-07-27  12:24

Címlap

top