Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 18. 09:58326.

    Sziasztok!

     

    Ugy mondanam, hogy nem lattam a magyarorszagitol nagyon eltero sminkeket, igy a pontos a kifejezes. Szempillaspiral, szajfeny, pirosito volt a sminkelt nokon, tehat epp ugy, mint otthon azokon, akik sminkelik magukat. De extrem sminkekkel sem ott, sem mashol nem talalkoztam, sot, meg merem kockaztatni azt a kijelentest is, hogy ugyannannyi sminkeletlen not latok, mint otthon. Azt is megcafolnam, hogy a smink a feltunes egyetlen modja, dehogyis! Ott vannak a pink szinu sportautok, gyemant berakasos Blackburry-k, a tervezoi cipok, stb. :-) :-)

     

    Errefele mar jocsak 40 fok korul jar a homerseklet napok ota, jon a tavasz. A fiamek mar furodtek a tengerben az osztalytarsanal (egy lakoparkban elnek, szinte csak amerikaiak, sajat tengerparttal, igy lehetett), engem meg evett a sarga irigyseg :-)

    előzmény:
    msetulipan (323)
    2010-03-17  18:53
  2. 2010. március 17. 20:32325.

    Jo reg nem voltam...

    Scorpionqueen, hogy a kerdesedre valaszoljak:

    2 eve elunk itt, a ferjem mar korabban eveket toltott az USA-ba, itt jart egyetemre, dolgozott stb.

    Tartjuk a kapcsolatot magyarokkal, de ezek tobbnyire udvariassagi latogatosak kb 2-3 havonta 1x. A kozossegi eletben nem veszunk reszt. Hogy tudatos dontes volt-e? Nem. Mikor kijottunk tobb tarsasagot is "kiprobaltunk", es nekunk a magyar tarsasag nem jott be (igen, volt 1-2 lehuzos elmenyunk is, de nem kivanok altalanositani, gondolom az orosz kozossegben is lenne ra pelda). A legtobb baratunk europai, izraeli, vagy elso generacios amerikai, akiknek meg a szulei vandoroltak ki Europabol.

     

    Asszimilalodas - fontos, de nem esz nelkul. Nem akarok kaszat-kapat elhajitani es amerikaiva valni. Buszke vagyok arra, hogy europai vagyok:)) Es ezt a lanyomnak is szeretnem tovabbadni, szeretnem ha beszelne es olvasna (!) magyarul, tisztaban lenne a tortenelmunkkel, nemzeti unnepeinkkel, szokasokkal stb. 

     

     A konyvvel kapcsolatban... van ilyen is,olyan is. Sot olyan van, aki itt el  evek ota es nem tanult meg rendesen angolul, mert ki se lep a magyar kozossegbol, de ha otthon van ott "tori" a magyart es keresi a szavakat. 

     

    Los Angeles nem Hollywood:)) De emlekszem bennem is ez a kep elt:)) Epiteszetileg nem szep, sot! (egy ket epulettol eltekintve) Viszont van ocean, sivatag, hegyek, kanyonok. Mast mar kb 26 fok van de 1.5 oranyira meg lehet sielni a hegyekben:) 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (283)
    2010-03-01  05:36
  3. Torolt_felhasznalo_598102
    Torolt_felhasznalo_598102
    2010. március 17. 19:53324.

    Sziasztok!

     

    Ezen én is meglepődtem hogy Dubaiban nem sminkelik magukat a nők

     

     

    Azonban Iránban mikor voltam,láttam hogy vannak lányok nem festik magukat hanem meszelikFőleg Teheránban..

    előzmény:
    msetulipan (323)
    2010-03-17  18:53
  4. 2010. március 17. 18:53323.

    sziasztok!

     

    Nagyon eltűnt a tömeg:-( remélem, nincs semmi gond nálatok. Vagy úgy el vagytok telve az új élményekkel, hogy azt sem tudjátok, hol kezdjétek.

     

    Scorpioqueen, említetted, hogy Dubaiban nem sminkelik különösen magukat a nők. Ez saját tapasztalatod, szóval láttad, mikor ott jártál vagy csak hallottad.

    Azért kérdem, mert tegnap egy nagyon kellemetlen jelenet volt köztem és egy iráni lány között. Egy asztaltársaságban ültünk, és ő váltig állítatta, hogy fúúú, Dubai aztán az a hely, ahol nagyon-nagyon sminkelik magukat, mert más lehetőség nincs a feltűnésre. Én meg mondtam, hogy ezt egyáltalán nem így hallottam. Nemcsak a te elbeszélésed alapján mertem ezt mondani, hanem azért is, mert tudom, hogy a lány nagy hantás. Szóval? Mi a tapasztalatod, írnál róla újra. Köszi.

     

    Nagyon szép estét mindenkinek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (321)
    2010-03-10  09:05
  5. 2010. március 10. 21:53322.

    "A másik téma: igen, az mindenkinek saját joga és felelőssége, hogy eldöntse, hol akar élni. Azzal nem értek egyet, hogy aki elmegy, az mindenképpen a "nehézségek" elől megy és  jóljár, hiszen más országban élve másfajta  nehézségek lesznek majd."

     

    Örülök, hogy így látod.

     

    Én sem a (gazdasági) "nehézségek" miatt, menekülésből szeretnék elmenni - nálam ez elsősorban érzelmi, mentalitásbeli kérdés.

     

    Tudatában vagyok annak, hogy sehol a világon "nincs kolbászból a kerítés", és az elején a vágyott helyen is nehéz lesz, küzdeni kell majd.

    előzmény:
    emma33 (303)
    2010-03-02  15:40
  6. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 10. 09:05321.

    Szia msetulipan!

     

    Sajnos tovabbra sem enged kepet feltolteni, sokszor probalkoztam mar azota. Valoszinuleg osszefuggesben all azzal, amiert nem tudok smiley-kat sem hasznalni :-(

     

    Nagyon csend van mostanaban! Mi ujsag van feletek?

    előzmény:
    msetulipan (320)
    2010-03-09  16:44
  7. 2010. március 9. 16:44320.
    Azért próbálkozz, hátha sikerül. Bár lehet, hogy ma csak én dekkolok a net előtt. Szép estét mindenkinek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (319)
    2010-03-05  09:39
  8. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 5. 09:39319.
    Sajnos nem engedi feltolteni a kepet, hiaba probalkozom :-( Talan kesobb...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (318)
    2010-03-05  09:03
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 5. 09:03318.

    Jo reggelt!

     

    Bandyka, koszonom a megertesedet.

     

    Itt tovabbra is tombolnak napi szinten a homokviharok, 10 perc alatt jonnek a semmibol, egyszer ragyogo Napsutes, utana pedig azt veszem eszre, hogy vorosben izzik a levego es fulladunk. Hoztam is egy kepet a tegnapirol, a szokasos 7 km helyett, 300 meter volt a latohatar.

    előzmény:
    Bandyka (317)
    2010-03-04  15:48
  10. 2010. március 4. 15:48317.
    Semmi baj! Remélem majd a jövőben, azért változni fog a helyzet, itthon és külföldön is, és kicsit joban el tudják majd fogadni az emberek a más kultúrából érkező társaikat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (315)
    2010-03-04  13:04
  11. Torolt_felhasznalo_133533
    Torolt_felhasznalo_133533
    2010. március 4. 15:14316.
    Fuu de izgi!:) Pedig engem is érdekelt volna hol melyik ez az ország:/
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (315)
    2010-03-04  13:04
  12. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 4. 13:04315.
    Szandekosan nem emlitettem az orszagot, mert nem zart a topic. Ha nem haragszol, akkor most sem irnam meg :-)
    előzmény:
    Bandyka (314)
    2010-03-04  12:09
  13. 2010. március 4. 12:09314.
    Bocsánat, csak most kapcsolódom be, te melyik országban élsz? Ez nem flegma kérdés akar lenni. Mert a barátnőm 2 évet élt kint egy arab országban, és ő is hasonlókat mondott mint te.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (311)
    2010-03-03  11:59
  14. Torolt_felhasznalo_133533
    Torolt_felhasznalo_133533
    2010. március 4. 10:03313.

    Sziasztok!

    Nekem is volt már szerencsém pl Angliában metrózni, azt kell mondjam pozitív és negatív élmény is ért ezzel kapcsolatban. Nagyon tetszett, hogy tisztaság van és minden nagyon rendezett. És ha nem állsz a mozgólépcső jobb oldalára tuti elsodornak:) Elképesztő volt a látvány, hogy lenéztél a lépcső tetejéről és mindenki csak a jobb oldalán állt a lépcsőnek. Így aki sietett a bal oldalon tudott gyorsabban haladni. Nálunk ez egészen másképp van. csak egy-két ember tartja be ezt a "szabályt". Ami nem tetszett, hogy a metró-szerelvény borzasztóan szűkös volt, annak ellenére, hogy ultramodern... Ugyan nem vagyok alacsony, de akkor is. A kocsi szélén le kellett biccentetni a fejemet, nem volt túl kellemes utazni. Bentebb menni meg nem tudtam, mert dugig volt:)

     

    Azt hiszem mostmár én is megnézem ezt a filmet, teljesen felcsigáztatok:)

    előzmény:
    msetulipan (312)
    2010-03-03  12:37
  15. 2010. március 3. 12:37312.

    Nálunk elképesztően jó a tömegközlekedés azokhoz az országokhoz képest, ahol már jártam.

    Ez persze Németország. Mármint technikailag is élvonal. Viszont a mi városunkban emberileg is élvonal. Itt akarják, hogy járj tömegközlekedéssel, mert környezetbarátabb. A családban nekünk egy bérletünk van. Ez azt jelenti, hogy én busszal járok, a férjem nagyon szeret biciklizni, szóval ő kerekezik. DE! A busszal este 7 után 5-en utazhatunk egy bérlettel, illetve ünnepnapokon is a teljes hétvégén is 5-en utazhatunk az én bérletemmel. A buszok úgy vannak megcsinálva, hogy babakocsival és biciklivel is kitűnően lehet velük közleked, mert alacsony a padlójuk, illetve a sofőr meg is tudja lassan billenteni a buszt, hogy még könnyebben szállj ki-be a csomagoddal, gyerekeddel... stb.

     

     

    Egyébként visszatérve a filmekre, amiket lejlea linkelt be. Most néztem meg őket... elképesztően jók. Ha van rá technikai lehetőségetek, nézzétek meg feltétlenül!!!

    előzmény:
    Mimas (310)
    2010-03-03  11:55
  16. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 3. 11:59311.
    Nalunk a tomegkozlekedes, mint fogalom, nem letezik. A taxik jelentik :-(
    előzmény:
    Mimas (310)
    2010-03-03  11:55
  17. 2010. március 3. 11:55310.

    Sziasztok!

    Néhol írtatok már róla. Reggel jutott eszembe, hogy milyen idegenben a tömegközlekedés?

    Itthon agyon szídjuk ugye a bkv-t, de ismerősöktől hallottam már "sztorikat", meg mikor Brüsszelben voltam, én is tapasztaltam, hogy Bp. ezért előkelő helyen van ebben (mármint pozitív értelemben). 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 3. 11:34309.

    Sziasztok, szep napot mindenkinek!

     

    Msetulipan, ne mar, irj meg, en nagyon szivesen olvaslak! Erdekes nagyon ez a kontakthipotezis, tulajdonkeppen ahogy belegondolok, napok ota errol beszelunk, csak nem tudtuk (eddig) egyetlen szoval elmondani :-) Abban is osztom a velemenyed, hogy oriasi a nemzetkozi vandorlas, amelyet valoban csak akkor lat es tapasztal meg az ember, ha kulfoldon tolt el huzamosabb idot. Es persze, hogy "szokatlan" sok magyar szamara, hiszen nalunk nem olyan regen nyiltak ki a kapuk!

     

    Kojakovszkaja, nagyon jo szakmad van! Szerintem ezzel kulfoldon nem lesz nehez munkat talalnod, abban viszont nagyon igazad van, hogy eloszor valoszinuleg nem supervisor-i poziciot fogsz megkapni. De az jo, hogy ezt belatod, nem fog olyan sok csalodas erni.

     

    Meg valamit szeretnek leirni azzal az eloitelettel kapcsolatban, hogy sokan elmenekulnek. Ez is egy altalanositas, hiszen a menekules szo azt feltetelezi, hogy automatikusan azt gondoljak, hogy csettintesre mennek a dolgok. Nem, ez nagyon nem igy van. A ferjem napi 12 orat dolgozik - a het minden napjan. Igen, pihenonapok nelkul. Ugyanis a szabadnapokat szabadsag formajaban kapjak meg, amikor el KELL hagyni az orszagot. A tartkozkodasi engedely megszerzeserol, valamint BARMILYEN hivatalos ugyintezesrol teleirhatnam a topic-ot, akkor sem hinnetek el, hogy a vilagon ilyen letezik, annyira kemeny es olyan bonyolult itt a burokracia, amit megfuszerez a Pat Pal fele "ej, raerunk arra meg" mentalitas a helyiek reszerol. Es gondolom ezt ugyanugy el lehet mondani Angliarol, Nemetorszagrol, Svajcrol (a teljesseg igenye nelkul). Szoval nem, nem konnyebb. DE! Tudjuk, hogy miert vallaljuk ezt, hogy mit miert csinalunk. Azert, hogy egyszer majd hazamehessunk vegleg Magyarorszagra, ujra megtapasztaljuk az egyutt toltott hetvegeket. Es szeretnenk mindezt biztonsagos hatterrel tenni.

    előzmény:
    msetulipan (308)
    2010-03-03  10:59
  19. 2010. március 3. 10:59308.

    Bocs, írok még egy kicsit, mert annyi mindent írtatok.

     

    Minden politizálás nélkül meg kell állapítanom, hogy a legtöbb magyar negatív előítéletei a kiköltözőkkel kapcsolatban onnan erednek, hogy nem voltak még eleget külföldön. Sokan nem látják még át, hogy olyan nemzetközi mozgások vannak a Földön, amiket nem tudunk befolyásolni: és ezeket legfőképpen a gazdasági változások irányítják. Mi sem gondoltuk volna 6 évvel ezelőtt, hogy szinte ittragadunk, mert otthon nem lenne munkánk. Szerintem sokan, nagyon sokan nem tervezik az elköltözést örökre, mégis így sikerül. Aki pefig szerelemből megy, az meg megint más. Arról most nem írok, hogyan tudná megtartani Magyarország az elvándorlókat. Inkább csak annyit, hogy hihetetlenül átalakul körülöttünk a világ, és ezeket az átalakulásokat sok esetben nem tudjuk befolyásolni. A korábban (még kb. a rendszerváltás elején) még meglevő kulturális, társadalmi és gazdasági struktúrák tökéletesen átalakulnak. Addig mi valamilyen szinten burokban éltünk, mert nem utazhattunk szinte sehová külföldre engedély nélkül. A németek már akkoris iskolákat építettek Afrikában, más népek missziókat hoztak létre itt-ott. Náluk már inkább megkezdődött a népvándorlás, ami ránk csak az utóbbi években szakadt, egy szép kis gazdasági válsággal megspékelve.

     Megértem azokat is, akik annyira megriadtak ezektől a változásoktól, hogy az átrendeződésben azonnal Magyarország vesztét látják. Mert bár a szívünkhöz ez a hely áll legközelebb, földrajzilag mégis egy kis terület, amit hamar el lehet lepni. Hogy ez ne így legyen, megfelelő intézkedések kellenének a kultúránk védelmében. De hogy az ember hol találja meg a középutat, amikor beengedi a külföldi tőkét, kultúrát stb., és közben megtartja a sajátját, az nagy kérdés.

     

    Na bocs, most befogom, és megnézem a 3 esküvős filmet.

     

    Szép napot!

    előzmény:
    msetulipan (307)
    2010-03-03  10:50
  20. 2010. március 3. 10:50307.

    Liat, őszintén örülök az első jeruzsálemi villamosnak:-))) Küldesz róla képet?

    Lejlea, még nem láttam a filmet, csak az előzetest, de mindenképpen megnézem, köszi.

    Cicalány, örülök, hogy megint jöttél, és annak is, hogy a topik beindult:-) Svájccal kapcsolatban sokakban élnek tévhitek. Nekem is vannak negatív képeim róluk. Ilyen pl., hogy beképzeltek, és másokat barbárnak tartanak (bocs, ez itt általánosítás, sztereotípia, ronda előítélet), de a sztorit szeretném ideírni. Egyszer voltunk a férjemmel Zürichben egy konferencián, és az ebéd az egyetem menzáján volt. Lóhúspörkölt. Na, ezek után totál  megerősödött bennem a kép, hogy csak a szájuk jár, hogy mások barbárok, de ők eszik a lóhúst.

    Ezzel persze összefügg egy elméleti fogalom is: a kontakthipotézis.  E szerint a hipotézis szerint az egymás iránti kulturális sztereotípiáinkat úgy tudjuk leépíteni, ha kapcsolatba kerülünk egymással, és meglátjuk, milyen is a másik valójában. Hát, ennek a módszernek van rengeteg pozitív oldala. Az egyik nagyon erős negatív viszont pont az én svájci esetmben következett be. Volt egy előítéletem, amit a véletlen csak megerősített. Persze ez a lóhús sztori csak véletlen volt, mégis negatív hatást váltott ki. Az előítéletem nem szűnt meg.

     

    Ha már a sztereotípiáknál tartunk, valaki említette, hogy ha Los Angelesre gondol, akkor Hollywood. Szóval a sztereotípiáinkat a média is erősen befolyásolja. Pl. tök mindegy, hogy egy olasz kis faluban a csizma sarkában történt valami, a tudósításkor a riporter általában valamilyen római helyszínen áll. És ha már Róma, akkor biztos a Szent Péter téren. Los Angelesnél meg mindenkinek a sztárok jutnak eszébe. A német hírek a Brandenburgi kapuelől szólnak stb....

     

    Emma és Scorionqueen, bocs, hogy egybevonlak titeket, de a beszélgetés fő vonulatát most ti adtátok... ami szuper volt, és már nem tudom szétválasztani, ki mit mondott.

     

    Szóval a kultúra megtartása vagy nem megtartása, és a ki a magyar kérdés nem egyszerű. Szerintem ha megkérdeznénk otthon vagy akárhol a világban, ki a magyar, nem tudnának egy mindenki számára elfogadható választ adni. De ez más népekkel is így van.

    Az, hogy külföldön ki mennyire tartja meg a kulturális identitását, nagyon változó. És ahogy írtátok, hihetetlenül függ a körülményektől: hol laksz, ott mennyi magyar van, mennyi negatív vagy pozitív élményed van velük kapcsolatban.

     

    Nekem inkább pozitívak vannak, de hallottam már én is a negatívakról. Ahol én élek, az egy kisebb város, de Stuttgartban tudom, hogy nagyon szeretik egymást marni a különböző emigráns generációk. Inkább nem is beszélnék erről.

     

    Viszont a gyerkőcökről igen. Nekem még nincs gyerekem, de ha lesz, és a németeknél maradnánk, akkor itthon fixre magyarul beszélünk, hogy megtanulják az anyanyelvet is. Persze hogy ők aztán melyik nyelvet használják valóban az anyanyelvükként, az az ő kis agyukban dől el. A legtöbb ember, akit már felnőttként megkérdezte, azt mondta, tud magyarul (tökéletesen), de németül gondolkodik. Ezt megértem. Azt is eldöntöttük, hogy ha hazaköltöznénk, a férjem csak németül beszélne a gyerekekkel (legalábbis egy ideig). A férjem akcentus nélkül beszél, bár magyar, és ezt a lehetőséget otthon ki kell használni. A fontos, hogy a gyerek egy nyelvet egy emberhez kössön, akkor nem kavarodik össze.

    előzmény:
    emma33 (303)
    2010-03-02  15:40
  21. 2010. március 3. 10:32306.

    Sziasztok!!!!

     

    De jó megint írni. Most olvastam vissza mindent, mert kicsit lusta is voltam, meg sok munkám volt éppen.

     

    Először is ünnepélyesen kijelentem, hogy a topiknak mindannyian a gazdái vagytok! Ez a politizálás és egymás figyelmeztetése témánál merült fel. Köszi, ha figyeltek a topikra, én sem szeretném, ha az egymást maró típussá válnánk. Egyszer-kétszer próbáltam más ilyen topikokban békítőleg fellépni, de vagy nem is válaszolt rá senki, vagy függetlenül a váltasztól anyázták egymást tovább.

     

    Gizi06 hsz-ásával kapcsolatban meg kell védenem a németeket. Mármint ami a hivatalos oldalt illeti. Igenis vannak már régóta előrehaladott kezdeményezések, képzések, projektek, amik az interkulturalitással foglalkoznak. Mindez csak 6-8 éve fut, ezért hiba lenne azt elvárni, hogy egy ilyen nagy országban minden ember pillanatok alatt jól kezeli a helyzetet (és itt nem a tökéletes toleranciára gondolok, mert az is hiba lenne, hiszen vannak borzasztó dolgok, már soroltatok fel ilyeneket, amiket egyszerűen nem tudunk tolerálni.) Szóval én magam is ilyen interkulturális képzéseket tartok, pontosan állami alkalmazottaknak (városi hivatalnokoknak, akik sokat kell, hogy külföldiekkel foglalkozzanak)... és még sorolhatnám

    Most nem Gizire gondolok, amikor azt írom, hogy sokan lenézik a németeket, de több dologban is a nagy, saját vállukat veregető népek előtt járnak: kutatás, környezetvédelem, interkulturális kommunikáció. Hogy miért nézik le őket, az talán a róluk kialakult szörnyű sztereotípiával függ össze, hogy ők nacionalisták. Nyilván egyikünk sem vállalná, hogyha a nagyapja elkövetett volna valami szörnyűséget, nekünk kellene bűnhődnünk. A németek sem mind egyformák, mint ahogy mi, magyarok sem vagyunk azok.

    Pont ezért örülök ennek a topiknak, hogy valamivel reálisabb képet tudunk adni azokról a helyekről, ahol éppen élünk: legyenek ezek a képek pozitívak vagy negatívak. Sokat tanulok én is belőlük.

     

    Folyt köv.

    előzmény:
    emma33 (303)
    2010-03-02  15:40
  22. 2010. március 2. 16:14305.

    Én villanyosmérnök ember lévén, ezen területen szeretnék elhelyezkedni, bár eleinte nem bánom majd ha csak valami szolga munkát is kapok, míg nem jön az igazi ajánlat, remélem.

     

    Ez az el-angolosodás, meg szerintem természetes. Nyilván mindenki alakul, egy kicsit kénytelen is hogy ott is megtudjon élni. ÉS ez így a természetes ahogy leírtad emma, így kéne mindenkinek hozzá álnia, de az a frány írogy magyar nép...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (302)
    2010-03-02  14:53
  23. 2010. március 2. 15:51304.

    Tényleg, én se akarok belemenni, mert politizálás lesz.

    Emma nem Rád/rátok gondoltam, ezzel a ki..ják-kal. Csak egy konkrét példa név nélkül. X személy külföldön külföldi szinekben (azt se tudták, hogy magyar) sikert ért el sportolóként, aztán öregen (gondolom kint tök ismeretlenül) hazajön, és elneveznek róla egy Stadiont, vip ellátás miegymás. Eltelt több tíz év. Az itthoni magyarok dolgoztak, meghurcoltattak (kinek mi), ADÓT fizettek, és annyit kapnak az államtól, hogy talán az elfekvőben hálapénzért rájuk néz 1-1 nővér...

    előzmény:
    emma33 (303)
    2010-03-02  15:40
  24. 2010. március 2. 15:40303.

    Sziasztok!

     

    Több jó kérdés is felmerült közben.

     

    Az egyik a kinti magyarok  

    társasága: én nem bírnám ki nélkülük. :-)) Talán azért, mert a férjem angol. Mikor kiköltöztem, többen mondták, ne keressem a magyarok társaságát, angol barátokat keressek, az az igazi.  Már írtam, hogy ez nehezebben is megy, másrészt nekem a nyelv, otthonérzés stb., hogy ugyanarról beszélünk, az angolokat ugyanolyan szemmel nézve kibeszéljük, konkrét gyakorlati tanácsok stb.

    Persze, az is igaz, hogy önmagában attól, hogy valaki magyar, még nem biztos, hogy  feltétlenül szimpatikus is és jóban leszünk. 

     

    De otthonélőkkel is tartom a kapcsolatot, meg itteni más külföldiekkel is jó barátkozni. Sőt, máshol (Nyugat-Eu-ban) élő magyarokkal is.

     

    A másik téma: igen, az mindenkinek saját joga és felelőssége, hogy eldöntse, hol akar élni. Azzal nem értek egyet, hogy aki elmegy, az mindenképpen a "nehézségek" elől megy és  jóljár, hiszen más országban élve másfajta  nehézségek lesznek majd. Másrészt viszont: az ember nyilván úgy igyekszik élni, hogy könnyebb legyen neki, ez természetes emberi tulajdonság, nem? Az meg, hogy kinek mi jelenti a jobbat meg a könnyebbet, az egyéntől függ.

    Biztos hogy vannak, akik hazafiságból maradnak otthon, de vannak, akik pl. a családjuk miatt vagy ilyesmi, vagy egyszerűen idegenkednek a gondolattól, hogy más országban éljenek.

     

    Mennyire marad valaki magyar kint: megint csak nem lehet számonkérni szerintem, mert általában nem tudatos döntés következménye. Az ember észrevétlenül alakul, "elangolosodik". Attól is függ, milyen gyakran jár valaki haza, mennyire erős a kapocs az otthoniakkal stb.   

     

    Otthon mindenki kinyalja a ....t, ez egy csúnya, goromba közhely. Sokan látnak szívesen, mikor hazamegyünk, rokonok, barátok és nagyon jólesik.  De hogy ki tesz ki magáért erején felül és ki "csak" normálisan, azt én nem  is tudom megítélni.

    Viszont ha hozzánk jön valaki, is szívesen látjuk és kiteszünk magunkért. Nem látok különbséget.  

     

    Én azt nem szeretem, ha valaki kijön Angliába, mondjuk csak látogatóba,  és azzal kezdi, "az angolok hülyék, mint tudjuk", majd ebben a szellemben tölti itt az időt.  Már írtam, én nem istenítem az angolokat és szívesen megbeszélem akárkivel, milyenek, de azért ennél kicsit objektívebben....ha lehetne kérni :-DD

     

    Angollá válni: azt nem tudom magamról elképzelni. Ez megint biztos sok mindentől függ, hogy hány évesen kerül ki az ember, mennyire él messze Mo-tól stb.  De én magyar maradok, az biztos...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. március 2. 14:53302.

    Igen, multkor beszelgettunk rola, hogy foglalkoztat a gondolat es hogy Ausztralia a nagy almod. Milyen teruleten szeretnel dolgozni?

     

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (301)
    2010-03-02  14:48

Címlap

top