Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 11:37126.

    Igen, magyarok vagyunk mindannyian a csaladban, sot, meg a kutyank is magyar neven lett anyakonyvezve :-) A vallasrol: amikor talalkozom egy idegen emberrel, kettot kerdez: honnan jottem es milyen vallasu vagyok? :-) Aztan ha kibokom, hogy kereszteny, akkor volt mar, hogy azt mondtak, hogy "de legalabb nem hitetlen" :-)

     

    Igen, valoban nagyon komolyan kezelik a vallasokat, probalom kivulallokent az iszlamot megismerni, hogy meg tudjam erteni, de ez egy kulon tema azt hiszem a kulturakon belul is, a vallasi kulonbsegek. Sok nem muszlim ember koveti el azt a hibat, hogy melysegesen eliteli az iszlamot, mikozben en azt tapasztalom, hogy a benne elo nok, emberek teljesen termeszetesen elik az eletuket, hiszen mindig is igy volt es valoszinuleg igy is lesz. Csak a nem muszlimok szokasa elitelni es felhaborodni rajta, en nem szeretnek ebbe a hibaba esni. Toleranciat azt hiszem nem is az evezredek ota itt elo embereknek kellene tanulnia, hanem azoknak, akik "vendegkent", hosszabb-rovidebb idore, de akkor is csak atmenetileg vannak itt. Nekik kellene megerteni, hogy (stilszeruen) nem a hegy megy Mohammedhez :-)

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (125)
    2010-02-17  11:17
  2. 2010. február 17. 11:17125.
    Még elképzelni is nehéz, majdnemhogy lehetetlen, de nagyon érdekes és izgalmas is egyszerre! Gondolom a férjed is magyar, ez azért nehez lehet, a vallás miatt is, a vallásból nem szoktak problémák adódni, mer tazt tudom hogy afelé igen szigorúan veszik ezt, és ez ügyben nem is igazán toleránsak...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (122)
    2010-02-17  09:52
  3. Torolt_felhasznalo_911414
    Torolt_felhasznalo_911414
    2010. február 17. 10:41124.
    Ausztriába szeretnék élni. Mikor kimegyünk Ausztriába, majd átjövünk Magyarországra, szinte nem is kellene jelezni a határt, azonnal felismerhető a két ország... Ausztriában nagyon sok város szép, rendezett, eddig csak ilyen és hasonló városban volt szerencsém ellátogatni, ellenben Magyarország... nem is tudom hogy fogalmazzam. Miért nincs nálunk is ekkora tisztaság?
    előzmény:
    msetulipan (119)
    2010-02-17  09:31
  4. 2010. február 17. 09:55123.

    Nagyon jó, hogy leírtad ezeket a kulturális különbségeket. Nem lehetünk angolobbak az angoloknál, mert ahogy írod, teljesen más világ. Sőt, nem csak mi nem lehetünk angolobbak az angoloknál, hanem egy átlag európai sem. Kissé nehéz lehet, hogy Kelet-Európaiként ennyire semmibe vesznek. Kíváncsi lennék, hogy mások ezt hogy viselik (angol férj nélkül). A híres tolerancia itt nyílvánulhat meg igazán.

     

     

    Magyar-angol vegyesházasságok? Nem gondoltam, hogy olyan sok van, hogy tapasztalatból lehessen írni róla Az viszont egyértelmű a leírásodból, hogy nehéz elfogadni az ottani létformát egy Európainak, tehát egy vegyesházasság esetén is hasonló problémák merülnek fel, nem?

    előzmény:
    emma33 (102)
    2010-02-16  15:03
  5. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 09:52122.

    A ferjem dolgozik itt mar hetedik eve es ugy dontottunk, hogy ha van ra lehetosegunk, akkor mi is csatlakozunk hozza. Tudod itt olyanfajta kettosseget lehet napi szinten BARMIBEN megtapasztalni, ami dobbenetes tud lenni. Tomegkozlekedes gyakorlatilag egyaltalan nincs, neha elvetve latok egy-egy buszt, de mint a feher hollo. Ahogy mondod, tenyleg oriasi a szemet, de (ujabb kettosseg), hihetetlen kampany van, hogy ravilagitsak a figyelmet peldaul a H1N1-re, ami szerencsere tavol marad az orszagtol. Mindenhol plakatolva, hogy hogyan lehet megelozni. Ugyanez a kettosseg jelentkezik az epitkezesben is. Felhuznak par honap alatt egy high-tech 15 emeletes hazat, amiben aztan kiadjak a lakasokat berbe. Aztan amikor felmesz megnezni egy lakast, a tiszta krom folyosorol belepsz az ajton es latod, hogy a vadiuj epuletben a falak szinte omladoznak, a vezeteket eletveszelyesen kilogatva, szo szerint erintesveszelyes, az egyik szobaban baldachinos vizagy, mellette pedig ocskapiacrol beszerzett kb. 30 eves ejjeliszekreny lakkzomanccal lefestve, ossze-vissza karcolgatva :-) Na ez a pelda tokeletesen jellemzo az egesz orszagra. Utak vannak, sot nagyon jo minoseguek az utak, csak eppen a gyalogos nem tud hol kozlekedni, mint az ut szelen :-)

     

    Ugy erzem, hogy mi nagyon nyitottak es befogadoak vagyunk ugy teljes egeszeben a MAS-ra. Megis sokszor nezunk "erdekesen". El sem birom kepzelni, hogy mi lenne, ha a hozzaallasunk nem ilyen lenne, szerintem nagyon szenvednenk.

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (121)
    2010-02-17  09:39
  6. 2010. február 17. 09:39121.

    Ez nagyion érdekesen hangzik. Hogy megvan a pénz mégsem tartják tisztán és halálosan nyugodtak ezzel egyidőben. De ez felveti az ta kérdést, hoyg egészséges ez, tehát fertőzések betegségek nem terjednek gyorsabban? Meg ez is érdekes, hogy nem nagyon vannak utak, gondolom a "tömegköztlekedés" mint olyan az max taxi. A sok kúltúra találkozása is nagyon szép lehet, mondjuk e gyerekek még fogékonyak erre, de a felnőttek mint ahogy írtad is, kinéznek, mert más vagy, holott ez neked a természetes.

    Az amcsik meg valóban elég "parasztok", ez nekem is feltünt, még idehaza is tesznek mindenre, kivétel ugyan van, de eléggé elenyésző a jó példa....

    És te hogy kerültél ki? Mi vitt ki rá, hogy kinnt élj?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (118)
    2010-02-17  06:26
  7. 2010. február 17. 09:31120.

    scorpionqueen, jó, hogy jöttél. Nagyon tetszett, hogy "nekünk óránk van, nekik idejük". Egy iráni ismerősöm szokta mondani, hogy nálunk az idő egy vonal, náluk pedig kör alakú... minden mindenbe belefolyik.

    Hát igen, az alkudozás és a kóstolgatás. Ez nem lenne rossz Magyarországon sem. Pl. ha nem büntetnének azér, ha dinnyét lékel az eladó. Ez egy pár éve van, és engem megüt a guta tőle. Azt mondják, EU-s szabály--- hát ez nem igaz, mert a németeknél sincs ilyen szabály, pedig az EU-ban élnek (simán lékelik a dinnyét).

    Írnál a dress-code-ról??? Ezt szerintem nagyon fontos lenne minden topikosnak és nem topikosnak.

    Amit ehhez a témához hozzá tudok tenni, amit szintén ez az iráni ismerősöm mondott, hogy pl. sose mondd egy iráninak, hogy arab, mert ő perzsa, és nagyon megsértődhet.

     

    Szép napot mindenkinek a világ különböző tájain... gyertek még többen

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (118)
    2010-02-17  06:26
  8. 2010. február 17. 09:31119.

    emma, örülök, hogy tetszett a videó, nekem is nagyon bejött.

    liat, hát, nem csodálom, hogy otthon "rendbe kellett tenned" az eladókat . Amit az angol egészségügyről írtok, tök érdekes. Nem gondoltam volna, hogy így megy. Így van Izraelben is?

    A mi városunkban itt állati nagy klinika van, a legjobb felszerelések (az egyetem miatt is nagy a klinika-orvosi kar), de a biztosítási rendszer  szörnyű. Lehetsz államilag biztosított, ami szolidaritásos alapon megy, tehát annyit fizetsz, amennyi a fizetésedhez arányos, viszont vannak plusz költségek is, mint pl. ha nincsen még gyereked 30 éves korodig, akkor 35 eurót fizetsz plusz, mert nincs biztosítva még, hogy valaki öreg korodban foglalkozik majd veled, szóval meg kell fizetned előre, hogy valaki gondoskodjon rólad... persze csak addig, míg nincs saját gyereked.

    Lehetsz magánbiztosítónál is, de ha ilyenbe belépsz, akkor egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen kerülhetsz vissza az államiba. Ha magánbiztosított vagy, akkor a legapróbb kezeléseket is előbb saját magad kell, hogy kifizesd (kivétel kórházi kezelés, aztán majd egyszer visszakapod a biztosítódtól. Sajnos mi ilyenben vagyunk a férjemmel, mert ő hivatalnok (tanít), és ebben a státuszban kötelező a magánpénztár. Szóval orvoshoz a legritkább esetben megyünk.

     

    Ha már a bevásárlás a téma. Itt leginkább nem válogathatsz, ami engem nagyon zavar. Már volt, hogy átvertek, nem szeretem az ilyet. Inkább megyek a törökhöz, mert ott szabad válogatni. Ami viszont állati furcsa, hogy török ismerősöm mesélte, ha otthon vannak Törökországban, nem illik válogatni (legalábbis azon a környéken, ahonnan ő jön).

     

    Lakástéma. Tök fura, hogy a németek szinte mind csak bérleményben laknak. Mondjuk már kezdenek néhányan lakást venni, de a legtöbben elhűlnek, amikor mondjuk, hogy mi vettünk egy kis lakást. Azt nem gondoltam voln, hogy az angolok sajátba törekednek. Érdekes. Mondjuk az angol vidéki kertes házak közül nagyon sok álomszép. Persze én csak a filmekből ismerem őket, de remélem, tényleg ilyenek.

     

    A külön csap. Hát ez tényleg gáz egy kicsit. Biztos meg lehet szokni. De nem is a kényelmi szempont a lényeg leginkább, hanem a környezetvédelem. A németek iszonyatosan sokat foglalkoznak ezzel: vízpazarlás, árampazarlás. Pl. a múltkor baromi drága takarékos égőket  osztogatott a városi művek az utcán, csak hogy azzal világíts. A keverős csap is ilyen: sokkal kevesebb vizet fogyaszt.

     

    előzmény:
    liat (116)
    2010-02-16  19:35
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 17. 06:26118.

    Sziasztok!

     

    Nagyon jo a topic, erdeklodve olvasom a beszamolokat! Mi is idegen kulturaban elunk, a Kozel-Keleten. Orszagot inkabb nem szeretnek konkretan mondani, ha nem baj, egy pici arab orszag az obolben :-)

    Nagyon szeretem a meleget, az allando Napsutest, ami mindig szikrazik. Szeretem a tenger illatat, ami azonnal megcsap, ahogy reggel kinyitom az ablakokat. Szeretem, hogy a hazunkban (es az egesz orszagban) legalabb 6-8 fele nemzet emberei laknak. Ugyanakkor sokszor (plane egy forgalmasabb varosreszben) szinte meg tudnek orulni ettol a babeli zurzavartol. Maga az orszag rettenetesen koszos es szemetes, habar dusgazdag. DE hiaba van, lenne ra penz, egyszeruen igenyuk nincs arra, hogy sokszor szo szerint ne terdig jarjanak a szemetben. Nincsenek jardak a kozteruleteken :-) Felepitenek egy tobbszaz millio dollar erteku felhokarcolot, de nincs a kornyeken jarda, igy a homokban bandukolva tudod megkozeliteni. Ugyan igyekszenek minel tobb zold reszt kialakitani, de ahol az vegeter, ott kezdodik a borzaszto szemet, az ezzel jaro szagok, amik a nyari elviselhetetlen hosegben felforgatjak az ember gyomrat. Europai vilagos boru, szoke nokent sokszor ugy neznek ram, mintha maga az Alien setalna kozottuk, pedig maximalisan tiszteletben tartom a "dress code"-ot, megis egzotikum vagyok, plane mivel kutyat is szoktam setaltatni, ami errefele ritkasagnak szamit. :-) Amit tanulni lehet toluk es tapasztalom is magamon, az a nyugalom! Igen, nekunk orank van, nekik idejuk. A tomott bevasarlokozpontban, vagy hypermarketben senki sem idegeskedik, amiert fel orat kell sorban allnia a penztarnal, hala egnek ram is kezd mar ragadni belole. Az ugyintezes is mar-mar csodaval hataros, nem egyszer fordult mar elo, hogy masfel oran keresztul hivtam egy hivatali telefonszamot egy informacioert, be kellett ulnom taxiba es oda-vissza masfel oras utat megtenni, hogy ott helyben meg tudjam kerdezni az ugyintezot. Persze az iroda kongott az uressegtol, a kiforditott kepernyokon ment az msn, mikozben az ugyintezoknel folyamatosan csorogtek a telefonok :-) Egyszeruen nem veszik fel, nem nagyon idegesiti oket. Ez sajnos jellemzo a hivatali ugyintezes minden teruletere, ami nagyon idegesito tud lenni. A 12 eves fiam egy nemzetkozi iskolaba jar, a 22 fos osztalybol szinte minden gyerek mashonnan jott, es ugy szoktam mindig nevetni, amikor itthon eloadja a kulturalis vitaikat, nagyon aranyosak tudnak lenni, ugyanakkor hihetetlenul nyitottak a gyerekek a masik kulturajara :-) Amit meg tapasztalok folyamatosan, hogy a ferfi ugyintezok engem nagyon nem szeretnek. Hiaba vagyok maximalisan udvarias es tartom be az irott es iratlan szabalyaikat, egyszeruen nem szeretnek. A nok viszont nagyon pozitivan szoktak felem viseltetni, veluk sokkal konnyebb az ugyintezesem, igy igyekszem oket keresni mindenhol.

    Az arab vendegszeretet eleg nehez megtapasztalni, de ezen egyaltalan nem csodalkozom. Nagyon sok amerikai tartozkodik az orszagban, akik ugy gondoljak, hogy hozzajuk alkalmazkodjon mindenki, sajnos sokszor latom a "ki, ha nem en" hozzaallast rajtuk. A nok egyaltalan nem torodnek a dress code-dal, siman felvesznek ujjatlan miniruhat, rovid nadragot, pant nelkuli felsoket, olyan polot, amibol kilatszik a hasuk. Keptelenek alkalmazkodni es sajnos az igyekezet sincs meg bennuk, igy nem tudom elitelni a helyiek ellenszenvet felejuk, aminek sokszor en is esek aldozataul, mivel azt hiszik, hogy amerikai vagyok. :-(

     

    Amit nagyon szeretek, az a nemzetek kavalkadjabol eredo gasztronomiai kavalkad! Imadom, hogy barmikor, barhol ehetek indiai, kinai, arab, pakisztani, irani eteleket es teljesen termeszetesnek veszik, hogy ha az etelekrol erdeklodom, mert meg nem ettem olyat, akkor nyujtjak is a kostolo falatot, 3 perces rovid eloadas kisereteben, hogy hogyan keszul az etel :-) Na es az alkudozas... Mindenre, taxira, televiziora, barmilyen elektromos kutyure, autora, parfumre. Nagyon szepen megtanultam toluk, multkor mar azt mondta egy elado, hogy ugy alkudok, mintha helyi lennek :-) Ez egy szertartas, nem kotelezo jellegu, de szinte mindenki belemegy a jatekba, igy probalkozom is :-)

     

    Most kozeleg a tavasz, hetvegen mar 30 fok feletti lesz a homerseklet, igy indul a klima szezon es lassan jonnek a homokviharok is. Hirtelen ennyi jutott eszembe, azert ha hazemegyunk Magyarorszagra, szinte iszom magamba a gyonyoru, rendezett parkokat, elvezettel setalok a csodaszep jardainkon es fantasztikus elegedettseggel tolt el a teljesen szervezett kozlekedes csodaja :-)

    előzmény:
    msetulipan (1)
    2009-05-10  17:49
  10. 2010. február 16. 19:54117.

    Szia Kisteknőc!

     

    Igen,  a szoptatás meg egészséges étkezés nagyon osztályfüggő!

    Ha valaki szoptat, az szinte annak az emblémája, hogy középoszálybeli, értelmiségi vagy úrhatnám. De a statisztika alapján Anglia Európában az utolsó helyen kullog, valami 20% kezd szoptatni, és csak 10% körül szoptat tovább, mint 6 hét.  Legalábbis, mikor én szültem, 5 és fél éve, ez volt a helyzet.

    Pl. a D vitamin adagolás is MOST jutott eszükbe 2009-ben, mert az az anyatejben nincs elég,  gondolom,  a tápszerben van. (Egész Európában javasolják.)

     

    A külön csap -  én már megszoktam, de tényleg érthetetlen - ebből is látszik, mennyire nem járnak nyitott szemmel, ha utaznak. Többségük soha nem gondolkozott el ezen,  akinek mondtam...  Általában  a lakáskultúrájuk alatta van a nyugat-európainak szerintem. Az igénytelenséget olyasmire értettem, hogy pl. nem veszik le a cipőt, ha bemennek a házba, vagy olyan pici hálószobákat terveznek, amibe nem férnek el a gardróbszekrények, és  ezért vannak, akik össze- vissza hányják a ruháikat a szobában. És a padlószőnyegeket nehezebb tisztán tartani.

    De ez megint osztályfüggő!

     

    Nekem egyébként tetszik, ahogy az angolok élnek: mindenki igyekszik saját házat venni, általában kétszinteset. Így a városok körül nagyon szép zöldövezetek vannak, ahol általában csak egyforma angol típusú vagy ikerházak, esetleg különálló házak vannak. Boltokkal, orvosi rendelőkkel az útkereszteződésekben.  Mi is ilyenben lakunk, és nagyon szeretem, öbölablakok, szép kilátás, csend. 

    Lakásokban nem nagyon szeretnek élni, inkább egyedülállók vagy fiatal párok.

     

     

    előzmény:
    msetulipan (1)
    2009-05-10  17:49
  11. 2010. február 16. 19:35116.

    mit csinaltam a piacon?

     

    hat izraelisen vasaroltam...hehe..mindent megneztem, minden darabot kivalogattam, gondolhatod, a kofak szivszelhudest kaptak egybol... reklamaltam, miert nincs semmihez zacsko? mindent lefinnyaztam...szegeny baratnom, hogy szenvedett... 

    de bezzeeg akkor nem szenvedett, amikor a hust vett, felvagottakat, kolbaszt...fizetett... es en tok lazan megkerdeztem az eladot, hogy nem tevedett veletlenul 1000 forintot????? khm...de.

     

    na, jo, ez azert volt nekem konnyu, mert kereskedo a tanult szakmam es meg mindig gyorsabban tudok fejben szamolni, mint egy digitalis merleg. 

     

    de azert jo buli volt. igaz, meg lettem esketve, hogy soha de soha tobbe nem leszek ilyen rendetlen...mit tehettem? megigertem. 

    előzmény:
    emma33 (113)
    2010-02-16  18:43
  12. 2010. február 16. 18:59115.

    Egyébként nagyon hozzá lehet szokni az itteni előzékenységhez, és az lesz a norma. Bármennyire is zavar néha itt, ha hazamegyek, vagy Hollandiában, Németországban, Svájcban járok, első alkalommal majdnem elájulok, mikor valaki beszól, pl. Svájcban, hogy "nekem mindegy, mit csinálnak, csak igyekezzenek már".  Vagy hogy Finnországban valakitől tanácsot kértem, hogy gondolja, hogy...., mire rámszólt, hogy "én nem gondolok semmit,  maga eldönti és kész", semmi baj, csak ettől nagyon elszoktam! :-)))

     

    Azt észrevettem, hogy otthon az utóbbi években rengeteget fejlődött a vezetési kultúra, de azért nem merek még vezetni. Itt vezetni álom, ahogy írtam,  lehet, hogy nehezen bírnám az átállást.

    (Egyébként a baloldalon vezetni abszolút nem nehéz, akinek már volt gyakorlata otthon, mindenki nagyon könnyen átálll, legalábbis akiket én ismerek, nők is.)

     

    Abban is van  tapasztalatom, amikor baleset történik, belémjött hátulról  valaki, és azonnal megállt, kiszállt, "Az én hibám volt, ez nyilvánvaló! Nagyon kérem, ne haragudjon, a kislányának nem esett baja?"

     

    folyt később, most el kell mennem... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2010. február 16. 18:47114.
    Bocsanat, kicsit elirtam. Kb. 30-szor hanyt. De annyi siman megvolt...
    előzmény:
    kisteknoc (112)
    2010-02-16  18:39
  14. 2010. február 16. 18:43113.

    Ahahahahaaa! hát ez a video nagyon jó!!

    Nahát, kifeküdtünk itt a férjemmel a nevetéstől! 

     

    Miért, mit csináltál a magyar piacon, Liat?  :-))

     

    Szóval vegyesházasságok: én úgy látom, ahol a férfi angol és a nő magyar, nagy általánosságban jól kijönnek. Talán azért, mert Mo-on a nők alkalmazkodnak, és keresik a férfi kedvét, míg Angliában a férfiak a nőkét. Nehéz általánosítani, de az angol férfiak nagyon tisztelik a nőket,  tiszteletben tartják a kéréseiket, udvariasak, figyelmesek. A gyereknevelésből nagyon kiveszik a részüket, kisbabakortól. De általában nem praktikus gondolkodásúak.

    (Egyébként az angol férfi nem hidegvérű, csak diszkrét.)

     

    Az átlagangolnak problémát okoz a halogatás, amit ilyen elterjedten Mo-on én sose láttam. Mintha nem tanítaná őket a társadalom elég önfegyelemre. "Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra", ezt a mentalitást nem ismerik.   

     

    Különben az angol ételek nem feltétlenül unalmasak és ízetlenek, ha jól van megcsinálva, bár fűszereket tényleg keveset használnak. És szinte mindent lehet kapni, tehát otthon azt főz mindenki, amit akar.

     

    A nem értelmiségi vagy nem úri osztályba tartozók nyitottabbak és érdeklődőbbek, a középosztályban főleg a nők, mint írtam, nagyképűek és (nekem) unalmasak.  

     

     

    Az állami orvosi ellátásért ott helyben nem kell fizetni (levonják a járulékot),  de amit kapsz, az az "alapos" szónak teljes ellentéte. Azóta van ez  kommunista eü., amikor Mo-on a kommunizmus kezdődött (1948), és ezalatt az angolok hozzászoktak a színvonalához meg a propagandához - és mivel mint írtam, semmit nem tudnak más európai országokról, azt hiszik, milyen kafa ez, nincsenek tisztában, milyen is lehetne, sőt azt hiszik, az NHS Anglia büszkesége, mindenki őket irigyli érte a világon. Ha ezzel nem értesz egyet, azonnal rossz embernek tartanak, mert azt hiszik, azt akarod, aki nem fizet, annak ne járjon, mint az USA-ban, és szélsőjobboldalinak bélyegeznek.

    A háziorvostól illik elnézést kérni, mert pazarlod az idejét (Im sorry to be wasting your time), én ettől az elején hatalmas hátast dobtam - mert mégis mit csinálna az orvos, ha nem jöttem volna? Gint iszogatna a tengerparton?

    Megtudtam, hogy nem, nálam betegebbeket látna el...a kincsetérő szaktudásával (ezt a megjegyzésemet minden Angliában élő érti

     

    Viszont nagíon kedvesek a betegekkel, mindent meg lehet kérdezni, mindent elmagyaráznak, ez jó. A kórházak "hotel" körülményei jók, finom a kaja, 5 féléből lehet választani, napi 5x ágyba hozzák a teát, saját tévéd, telefonod van.  

     

    Viszont a mostani kormány nagy vívmánya, hogy onnan kezdve, hogy háziorvos szakorvoshoz utal, nem kell 18 hétnél tovább várni!! erre büszke a kormány, képzelhetitek, mi megy akkor! 

     

    Volt valami felmérés, hogy a britek milyennek látják az országukat -  állítások voltak felsorolva, és ki kellett pipálniuk, szerintük mi igaz. Hajmeresztően sokan jelölték be azt, hogy "az az ország, ahova mindenhol máshol a világon élők mind költözni szeretnének, ha tehetnék". És elenyészően kevesen azt, hogy "az EU egyik tagállama" .

     

    folyt köv 

     

    előzmény:
    msetulipan (105)
    2010-02-16  16:54
  15. 2010. február 16. 18:39112.

    Ja, meg annyit. A szoptatassal kapcsolatban nekem mas a tapasztalatom. Az en kornyezetemben szinte mindenki szoptatott, sokan kifejezetten sokaig.

    Az otthonokban sem lattam igenytelenseget, rendetlenseget, sot.

     

    Az orvosi ellatassal kapcsolatban viszont teljesen egyetertunk.

    En 39.7 fokos lazzal sem viszem a gyereket orvoshoz, mert tudom, hogy folosleges.

    Az elsovel pici koraban azt tettem, aztan csak nezett, hogy miert reagalom tul a dolgokat, a gyerekek be szoktak lazasodni. Adjam neki a lazcsillapitot, plusz vizesruhazas. (Csinaltam en, de nem akart lemenni.)

     

    Volt, hogy egyik nap a kisebb kb. 50-szer hanyt. Mar nem volt benne semmi, de szegenykem nagyon kivanta a vizet, ami aztan 20 perc mulva kijott - es igy tovabb. Nem vittem be, egyreszt ugy nem is tudtam volna, masreszt tudtam, hogy folosleges. Aztan mikor meg 4 nap mulva sem evett, akkor bevittem megnezetni. O, ne aggodjak, a gyerekeknek vannak tartalekaik, majd eszik, ha ugy erzi.

    Szoval, csak ha valami nagyon uj, nagyon aggaszto dolog van, akkor "vetemedik" az ember orvosra.

    Viszont szerintem ami otthon van, az tulzas. Ha kicsit kohog a gyerek, akkor vigyuk orvoshoz, majd felir valami kohogescsillapitot. Kozben kohog a varoban, ott meg osszeszedhet hozza mindenfelet, holott a gyogyszertarban siman meg lehet venni. Valami koztes megoldas lenne jo...

     

     

    előzmény:
    emma33 (101)
    2010-02-16  15:02
  16. 2010. február 16. 18:09111.

    Sziasztok!

    Nagyon jo a topik, bar meg csak beleolvastam.

    En 15 eve Angliaban elek, a ferjem angol, ket lanyunk van.

     

    Emma33 mar sok mindent leirt (szia!), a tobbseget en is hasonloan latom, bar azert nem mindent.

     

    Van egy-ket gyakorlati dolog, ami sok evvel ezelott nagyon feltunt, es bar ma mar szo nelkul elfogadom, most sem tudom felfogni az ertelmet. (ha mar valaki emlitette, bocsi)

    Az egyik, hogy a furdoszobaban a mosdokagylon egymastol viszonylag tavol, kulon van a hideg es a meleg csap. Szoval telen ha kezet mosol, akkor vagy lefagynak az ujjaid, vagy megegeted magad forro vizzel, kulonosen, ha mar elotte valaki jart ott, es jol felmelegedett a viz. Ha valaki ujracsereli a furdoszobat, akkor sem jut eszebe, hogy a keverocsap esetleg esszerubb lenne. (Nagy szo, hogy anyosom most azt tetetett a furdoszobaba, talan eszebe jutott egy-ket megjegyzesem...)

     

    A masik a mosogatas. Jo, hogy van sok haztartasban mosogatogep, de most a kezi mosogatasrol beszelek. Szoval itt nem oblitenek! A jo kis habos vizben atmossak a tanyerokat stb., es ennyi. Aztan jobb esetben szarazra torlik, ha nem, akkor szepen teszik a szaritora, itt-ott puposodo habfoltokkal.

    En ezen eloszor tisztara el voltam hulve. El nem tudtam kepzelni, hogyan lehet abbol utana enni. Ennek akkor meg naivan hangot is adtam, biztosan gondoltak is, hogy mit magyaraz ez a kis kelet-europai. Azota bolcsen hallgatok, es a mi haztartasunkban mas a szabaly.

     

     Az angolok etrendjerol kicsit mas a velemenyem, mint emmanak. Az en tapasztaltom szerint nagyon is ugyelenek arra, hogy sok zoldseget, gyumolcsot egyenek. (persze tudom, nagyon tarsadalmi reteg -fuggo.) A (kisebb) gyerekek az iskolaban kapnak tizorait, ami kifejezetten gyumolcs vagy zoldseg.

    A nagyobbik lanyom osztalyabol pl. senki nem eszik iskolai ebedet (hot dinner), mert nagyon trutyi, es ki tudja mi van benne. Inkabb minden szulo keszit a gyerekenek hideget, tesz hozza joghurtot, gyumolcsot, es tudja, mit eszik a gyerek.

     

    Hirtelen ennyi jutott eszembe.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2010. február 16. 17:15110.

    sajnalom, mar megint nem lehet linkelni. nem viszi at.

     ez egy teboly ez az nlc. 

    előzmény:
    liat (109)
    2010-02-16  17:15
  18. 2010. február 16. 17:15109.
    előzmény:
    liat (108)
    2010-02-16  17:11
  19. 2010. február 16. 17:11108.

    azert jottek sokan Etiopiabol, mert zsidok ok is. egy darabig itt nagy vitak voltak emiatt az allitas miatt. / en meg nem eltem itt, nem annyira vagyok kepben ez ugyben/

    azt tudom, hogy csaladfailag azt allitjak, zsido osanyatol szarmaznak. azt meg kell mondani, hogy tokeletesen tisztaban voltak az unnepekkel,szokasokkal  peldaul. jobban, mint en... 

     

    volt egy nagy akcio, talan magyarul a Salamon akcio, amikor 2 nap alatt mentettek ki az etiop zsidokat, mert az eletuk veszelyben volt.

     

    hatalmas teherrepulogepeket kuldtek ertuk es azokba bezsufolva hoztak ide oket. 

     

    voltak, akik gyalog menekultek mas orszagba es onnan tovabb ide.

     

    nemjol tudok angolul, de ez leirja:

     

    előzmény:
    msetulipan (105)
    2010-02-16  16:54
  20. 2010. február 16. 17:01107.

    huuu!

     micsoda ellentetes vilagban elunk mi ketten!

    itt nincs sorban allas a  busznal, az szall fel, akinek vastagabb bor van a kepen. nem nezik, hogy kisgyerekes, terhes vagy idos.

     

    hihetetlenul vezetnek. indexeles???? aaaah...azt minek? o tudja, merre akar menni. az, hogy aki mogotte megy nem tudja, az legyen az o baja.

     

    turelmetlenek.

    erre van is egy vicc. hol van az az egyetlen hely a vilagon, ahol elobb terjed a hang, mint a feny? Izraelben. mert meg a lampa at se valtott es mar hallod a dudalast... 

     

     

    itt nincs bevezeto szoveg. ez pl. az elejen nagyon zavart. ahhoz vagyok szokva, hogy az ember udvariasan szolit meg valakit.

    -jo napot kivanok!

     legyen szives megmondani, hany ora!

     

    itt??

     

    megyek az utcan es egyszercsak raszolnak az emberre: hany ora?

    jobbik eset, ha elotted all az illeto, mert elofordulhat, hogy akkor szolal meg, amikor mar elhaladt melletted.

     

    mondjuk van egy formula, talan mint Amerikaban.  a "hogy vagy " kerdes.

    erre nem is kell igazan felelni, csak annyit, hogy minden rendben.

     

    ezt is meg kellett szoknom. mert a hihetetlen udvariatlansag mellett ez meg a masik veglet.

     

    ha az illeto ismer, akkor meg azt is vegig kerdezi, hogy van a ferj, a gyerekek stb. erre is csak sablont kell valaszolni. 

     

    a gyerekek azt mondjak, meg vendegsegben is: adj inni, adj enni. hozzal vizet.

    mire megszoktam....ami pl. nagyon zavar meg most is, ha csong a telefon es minden koszones nelkul az illeto azt mondja: David otthon van?

    se hallo, se jo napot, se a neve se semmi.

    en a mai napig igy telefonalok. nem tudok leszokni rola.

    mondjuk itt is van valtozas mar. ha ugyintezel, akkor azzal kezdi a telefonos, hogy koszon, megmondja a ceg es sajat nevet, es hogy miben segithetne. ez mar kozelebb van az izlesemhez. 

     

    ja es csak tegezes van. mindenki mindenkit keresztneven szolit. hivatalban is. ritka eset, ha asszonyneven szolitanak.

     

    a tanarno is csak tanarno vagy a keresztneve.

     

    nekem furcsa volt.

     

    14 es fel eve vagyunk itt. rengeteg dolgot atvettem mar a szokasaikbol, de csak a beilleszkedes kedveert. tehat ha most haza mennenk, siman tudnam folytatni azt az eletformat.

     

    bar...errol a baratnomet kellene megkerdezni...biztos mast mondana..

    par eve otthon jartam, kimentunk a piacra..utana azt mondta, soha tobbe nem megy velem sehova...ugyanis ott is az itt megszokott szabad magatartas szerint viselkedtem. na jo, bevallom, egy kicsit ot akartam bosszantani ezzel. ha kell, tudok magyarul is viselkedni. 

     

    előzmény:
    emma33 (100)
    2010-02-16  14:14
  21. 2010. február 16. 16:55106.
    Bocs, nem linkként jelent meg, de másoljátok a böngészőbe azt a sort:-)
    előzmény:
    msetulipan (105)
    2010-02-16  16:54
  22. 2010. február 16. 16:54105.

    emma33, állati jó, amiket írsz. Most csak gyorsan reagálok a palacsintás keddre ... szuper!!!!!!

     

    Nagyon örülök, hogy ennyi felől összejöttünk a világból!

     

    Mi lassan 5 éve élünk Tübingenben, és a svábok nagyon rendes emberek. Itt is mindenedet biztonságban tudhatod. Ellentétben az angolokkal, itt nem írnak semmit körül, ha meg akarják mondani, és a nekünk sokszor idegen udvariassági formulák is hiányoznak (néha szerencsére, néha meg sajnos). Itt azonnal a lényegre térnek.

     

    liat, az etiópok miért mentek olyan sokan Izraelbe? Melyik népekkel tudsz legjobban kijönni, ha van ilyen egyáltalán (gondolom, rangsoron nem gondolkozik az ember, csak az érdekelne, hogy melyik mentalitás áll közel hozzád).

     

    Itt Tübingeben az a különbség sok nagyvároshoz képest, hogy egyetemváros, szóval a lakosság egy negyede szemeszterben külföldi, ami nagyon toleránssá teszi az embereket. Hihetetlenül kíváncsi leszek most foci VB-n a városra. Ilyenkor minden kocsmában diákok ülnek és vannak "nemzetiség" kocsmák is, ahová bizonyos népek járnak drukkolni. Marha jó hangulat van.

    Ami a múltkori VB-vel volt kapcsolatos, az pl., hogy a  németek a második világháború után először szedték elő a saját nemzeti zászlójukat. Annyira félnek, hogy megítélik őket vagy túlságosan nacionalistának tartják, hogy sokan nem akartak zászlóval szurkolni, pedig az egész város tele volt a világ mindenféle zászlajával. Aztán az egyetemista korosztály elkezdte festeni az arcát fekete-piros-aranyra, mint minden fiatal a világon (persze a saját nemzeti színeikkel), és elkezdtek az utcán olyan vicces sapkákat meg zászlót hordani. Kicsit fellélegeztek. Végül is csak egyszerű szurkolásról volt szó, amit mi magyarok is csinálunk, ha pl. olimpia vagyvalami nagy sportesemény van.

    Itt rengeteg brazil van, amerikai (usa), bolgárok, állati sok horvát. A bolhapiacon a múltkor az egyik sváb árusnő mondta a szomszédjának: "Kérdezték már tőlem, miért nem járok külföldre. Hát mondtam, minek elutazni, idejön a világ":-))))

    Ez a link nagyon vicces. Az elején pár német mondat van (egy fickó magyarázza a tanoncnak, hogy milyen berendezés hol van a parti őrségnél, és hogy az életmentő radar a legfontosabb.... utána minden angolul van) Jó nevetést

     http://www.youtube.com/watch?v=yR0lWICH3rY

     

    Szép estét

     

    előzmény:
    emma33 (103)
    2010-02-16  15:36
  23. 2010. február 16. 16:32104.
    Nehogy abbahagyd!!! Várjuk a folytatást!
    előzmény:
    emma33 (103)
    2010-02-16  15:36
  24. 2010. február 16. 15:36103.

    ma amúgy palacsintás kedd van

    régen hamvazószerda előtti kedden használták fel a böjt előtt még kamrában lévő tejet-tojást

    ma mindenki palacsintát süt 

    cukorral megszórják, citromlével megöntözik, nem töltik meg

    előzmény:
    emma33 (102)
    2010-02-16  15:03
  25. 2010. február 16. 15:03102.
    de írhatok a magyar-angol vegyesházasságokról is....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top