Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők idegen kultúrában

msetulipan
Létrehozva: 2009. május 10. 17:49

Sziasztok! Olyan nőknek indítom ezt a topikot, akik egy idegen kultúrában vagy egyszerűen nem Magyarországon kell, hogy éljenek a férjükkel, családjukkal, de akár egyedül is.

Szívesen megbeszélném veletek a kulturális különbségekből adódó problémáitokat, várnék történeteket, amik nektek problémát vagy akár kellemes csalódást okoztak. Mindezzel a munkámhoz is kis segítséget adnátok, mert interkulturális tanácsadással is foglalkozom.

Én 4 éve élek Németországban, keresztül mentem már sok dolgon kultúrsokk témában. Úgy gondolom, a sajátjaimon kívül a legjobb példákat olyanoktól kaphatom, akik maguk is átélik, amiről beszélek.

Remélem, izgalmas témákat tudunk majd megosztani egymással az étkezéstől (pl. hogy a németek egy csomó húst egy barna szósszal öntenek le, és el sem tudják képzelni, mi az a szalonnasütés) a gyereknevelésen át (miért nincs bizonyos országokban bölcsőde, vagy mi van helyette, és ezt hogy viselik a magyar anyák) a munkahelyig (miért nem érti a főnököm, hogy én egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni... vagy éppen fordítva, hogy nekem nem elég egy darab unalmas feladat, mert pörögnék.)

 Köszi, ha jöttök és meséltek!

  1. 2010. február 19. 13:44201.
    Neeeeeemmm dehogyis sőőőt, a kérdés csak azért merült fel bennem mert írt a környezetvédelemről, meg  ugy az irományokból nem a tolerancia hiánya hanem sokkal inkább a butaság a tudatlanság látszott, hogy ott egyszerűen nem tudnak semmit a világról, meg nem is érdekli őket... és ugylátszik ebben teljes mértékig igazam is lett :S
    előzmény:
    Natviva (199)
    2010-02-19  13:23
  2. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 13:28200.

    Ez igy van! A magyar oktatasi rendszer meg mindig az egyik legerosebb a vilagon es a legszerteagazobb ismereteket probalja atadni.

     

    Volt mar, hogy megkerdeztek tolem, hogy tudom-e hol van Mexiko. Miutan 3 percben eloadtam nagyvonalakban a Mexikorol szolo ismereteimet, visszakerdeztem, hogy te tudod hol van Magyarorszag? Nagy szegyellve meg a kontinenst sem sikerult belonie a nagymellenyu illetonek.

    előzmény:
    Natviva (199)
    2010-02-19  13:23
  3. 2010. február 19. 13:23199.
    Elégedetlen vagy a magyar felsőoktatási intézményekkel? Én nem feltétlenül vágnyék ki túl hosszú időre. Értem ezalatt hogy évekig tanulni kint. Viszont szívesen gyűjtenék némi élettapasztaltot arrafelé is. Dubai mesés gazdagsága elborítja az embert. :) De az arab világ inkább csak túrista ként vonz. Én inkább nyugat felé orientálódnék. De nem lehet tudni mit hoz a sors ugye.
    előzmény:
    Kojkojovszkaja (197)
    2010-02-19  13:04
  4. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 13:20198.

    Az atadott (es szerintem az alkalmazott) tudas toredeke az otthoninak. A tanarok nagyresze borzasztoan gyenge (kiveve az arab nemzetisegu tanarokat, ok nagyon kovetkezetesek es rendelkeznek is tudassal). Emlitek par peldat: most volt egy unnepseg az iskolaban, amolyan farsang-fele, ahol minden osztaly egy-egy orszagot mutatott be. Torokorszagot a social studies tanar vitte. A produkciok alatt a hatterben kivetiton ment az orszagot bemutato video. Erdeklodve nezegettem oket, nagyon sok uj informacio volt az orszagokrol. Aztan Torokorszagnal majdnem lefordultam a szekrol, amikor a nevezetessegek kozott megjelenik KEPPEL egyutt Stonehenge, mint Pamukkale utan a masodik legnezettebb latnivalo. A tortenelmi reszben pedig Nagy Sandor, mint elsoszamu torok, akitol a kovetkezo szalloiget szarmaztatjak: Jottem, lattam, gyoztem. Az a tanar, aki osszeallitotta ezt a videot, tanitja az iskolaban a social studies tantargyat. Ilyenkor azert elgondolkodik az ember, hogy vajon mennyi lehet ennek a tanarnak az alapmuveltsege? Masik eset, most volt Valentin nap. Mindenfele elozetes tanulas nelkul a tanar iratott egy dolgozatot a Valentin naprol, fogalmazast kellett irni. Az osztalyban ossz-vissz 3 amerikai gyerek van a 22-bol, tehat a tobbinak fogalma nem volt rola. Amikor az egyik arab kissrac megkerdezte a tanart, hogy melyik Valentin naprol, ugyanis az arabok is tartanak egy hasonlo unnepet, csak maskor, akkor ez volt a valasz: mindegy fiam, nem erdekel, csak irj valamit. A hetedikes fiam jelenleg matematikabol azt tanulja, amit otthon altalanos iskola harmadikban, igy penge az osztalyban :-) (hala Istennek otthon is nagyon jol ment neki a matek mindig). Biologaiabol (illetve nem biologai, mert ilyen tantargy nincs, valami hasonli mix) azon dolgoznak egy honapig, hogy hogy nez ki egy virag. A testneveles ora kimerul annyiban, hogy at sem kell oltozni, azt jatszanak, azt csinalnak, amit akarnak. Multkor az egyik "felmeresen" fiam atdobta a kislabdat az iskola tetejen, kicsit erosebb fizikumu, mint a tobbiek :-) Hat ez a szinvonal itt es ez egy jonevu iskola.

     

    A fegyelemmel a fiam elmondasa szerint nem szokott gond lenni, itt is ugyanazokat a hulyesegeket kovetik el es ugyanazok a kovetkezmenyek, mint otthon: kollektiv ropdolgozat, menj le az igazgatoiba, stb. :-)

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (197)
    2010-02-19  13:04
  5. 2010. február 19. 13:04197.
    Az oktatás színvonala alatt azt érted, hogy az átadott tudás a kevesebb vagy csak a tanárok a gyengébekk netán sok a gyerek és nincs fegyelem? Mert ha a tudás azaz ami kevesebb akkor érthető is hogy ennyire figyelmetlenek mert egyszerűen ne mtudják a következményeit a tetteiknek...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (195)
    2010-02-19  12:57
  6. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 13:02196.
    Kivanom Neked, hogy meg tudd nezni eloben, mert tenyleg fantasztikus. A masik pedig az "elcsepelt" Burj al Arab, hat ott allni a tengerparton, ahogy a labad nyaldossa a meleg tenger, mikozben csak bamulod... Leirhatatlan! Kivanom mindenkinek, akinek szive vagya, hogy egyszer lathassa. Aki a bevasarlokozpontokra gerjed, annak maga a foldi mennyorszag, ha jol tudom, akkor Dubaiban van a vilag legnagyobb bevasarlokozpontja is (engem mondjuk a viz ver le meg a gondolattol is, nem szeretem oket).
    előzmény:
    Fimok (194)
    2010-02-19  12:56
  7. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 12:57195.
    Ja igen, en is elfelejtettem, pedig kerdezted. Felsooktatas van, van allami egyetem, de csak helyeik jarhatnak. Kulonbozo osztondijas programjaik vannak, ami altal ha jol tudom, akkor van itt kint egy magyar srac, blogot vezet, erdemes rakeresni. En nem tudnek beiratkozni az egyetemre, sajnos igy nem lehet. Az oktatas minosegerol nem tudok nyilatkozni, de a fiameknal az altalanos iskola a magyar szinvonalhoz kepest katasztrofalis. :-( De ugy gondoljuk, hogy az angol nyelven folyo tanitas olyan pluszt fog neki adni, amit otthon nem tudnank biztositani. Tanulnak arabul is es heti par oraban franciaul, igy mindenkeppen a hasznara fog valni, mi pedig igyekszunk itthon a magyar ismereteket atadni neki, mivel ugye itt nem tanul tortenelmet, foldrajzot, fizikat, kemait.
    előzmény:
    Kojkojovszkaja (191)
    2010-02-19  12:40
  8. 2010. február 19. 12:56194.
    egyszerűen gyönyörű... remélem egyszer meg tudom nézni élőben is :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (193)
    2010-02-19  12:52
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 12:52193.
    Igen, nagyon erdekes hely. Nem is a gyonyoru jelzovel illetnem, inkabb a bamulatossal es dobbenetessel. A fizika torvenyeit meghazudtolo epiteszeti muremekek, keress csak ra a Sheikh Al Zayed Road-ra! Na ott vegigmenni kocsival, huh, egy eletreszolo elmeny (legalabbis annak, aki bele tud borzongani egy epuletbe :-)).
    előzmény:
    Kojkojovszkaja (190)
    2010-02-19  12:39
  10. 2010. február 19. 12:50192.

    Hát akkor aki arab lányokra vágyik, ne ott keresse őket! :S Érdemes körülnézni a magyar egyetemeken, egyre több arab taunló van MO-n. Csak lehet nem érdemes hazanézni velük, mikor be akar mutatni a családnak! Na de nem szeretném elviccelni a történetet, mert tényleg szomorú. De emelett biztos sok ellenpéldát is fel lehetne sorolni.

    Az éremnek mindig két oldala van! :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2010. február 19. 12:40191.
    Uhh bocsi elfelejtettem ,de írnál pár szót a felső oktatásról is, hogy van-e és mennyire komoly?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (189)
    2010-02-19  12:29
  12. 2010. február 19. 12:39190.

     

    Nahjó, akkor oda sem kell menni :D:D Ez nagyon durva(ezt mondom én pogányként...:S), azért gondolom remélem nem minden nőnek van fivére;) Nahjó ez csak vicc volt, meg amugysem párkapcsolatot építeni mennék, ki bár dubai-on kívül egy arab országba sem kívántkozom elvégre nincs ott semmi látnivaló. Viszont dubai az gyönyörű lehet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (189)
    2010-02-19  12:29
  13. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 12:29189.

    Nem csak a nok nem szorakoznak, hanem a ferfiak sem, ugyanis nincsenek szorakozohelyek :-) Sem barok, maximum kavezok.

     

    Na jo, Dubaiban van egy par eleg kemeny szorakozohely, a Cyclon, a New York, amik meg nyugati kulturakban is eleg kemenynek minosulnek, de Dubai mas... Nagyon-nagyon mas. A Kozel-Kelet felnotteknek szolo jatszotere. Egyebkent jol meg is gondolnam a helyedben az arab nokkel valo kapcsolatkezdemenyezest, itt volt egy amerikai hapsi (elnezest, tenyleg nem direkt csinalom!), aki kapcsolatba kerult egy arab lannyal. Rendes szerelmi kapcsolatba. Ezt azonban egyaltalan nem toleralta a lany csaladja, igy a fiverei meglatogattak az amerikait es kidobtak a lakasbol az ablakon at, ha jol emlekszem, akkor a negyedik emeletrol. Azonnal szornyethalt.

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (186)
    2010-02-19  12:13
  14. 2010. február 19. 12:26188.
    Szia! Ne haragudj, hogy zavarlak, de azt a szot, hogy "deportalt" lehetöleg ne hasznald! Nagyon negativ jelentese van. A zsidokat deportaltak Nemetorszagba es a gazkamraba küldtek öket. Tehat , ha lehet ne hasznald..... Kösz g
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810859 (45)
    2010-02-03  17:22
  15. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 12:22187.

    Nem tudom, hogy mennyire lehet mukodokepes, barhol is el ket, teljesen kulonbozo kulturabol erkezett ember. Hala egnek van egy izig-verig magyar parom, szoval nem szoktam ezeken gondolkodni :-)

     

    Eszembejutott meg menetkozben a Ramadan! Iden augusztus 11-tol szeptember 9-ig fog tartani. Napkozben tiltott az eves, ivas, dohanyzas, ragozas, szexualis elet. Az utcak, uzletek egesz nap konganak az uressegtol, este 6 utan viszont kezdodik a kaosz. Akkor megtelnek az ettermek, bevasarlokozpontok, annyi ember van az utcan, hogy mozdulni sem lehet. Ramadankor nagyon sok uzlet napkozben ki sem nyit, csak este 9 utan. Mivel borzaszto hoseg van ebben az idoszakban es az energia es folyadek hianya teljesen kikesziti a szervezetet, az utolso ket hetben mar majdnemhogy szo szerint eletveszelyes a kozlekedes, idegesek, nem tudnak mar koncentralni, meg a szokasosnal is joval tobb a baleset. Tervezzuk is, hogy iden az utolso ket hetet Magyarorszagon toltjuk.

    előzmény:
    Natviva (185)
    2010-02-19  12:06
  16. 2010. február 19. 12:13186.
    Ha nagyon azt akarod, de most komolyan ők nem jönnek eddig én ezek után max vendégeskedni fogok arrafelé, de akkor sem látok majd semmit, mert úgy be vannak takarva a nők, arról nem is beszélve hogy nem is nagyon szólhatnak más férfihoz, szerintem még bűnnek is számítana ha pogánnyal kezdenének, arról nem is szólva, hogy hol lehetne ismerkedni? Szerintem nők nem járnak szórakozni...
    előzmény:
    Natviva (184)
    2010-02-19  12:04
  17. 2010. február 19. 12:06185.
    És ha nem ott éltek? Akkor működőképes lehet nem? Mert ugye beszéltük hogy mindig a vendégeskedő alkalmazkodik az országhoz legfőképp.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (183)
    2010-02-19  11:58
  18. 2010. február 19. 12:04184.

    Tehát kategórikusan elzárkózol!? :)

    előzmény:
    Kojkojovszkaja (182)
    2010-02-19  11:37
  19. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 11:58183.
    Na igen, pontosan ez az, amibe sokan bele sem gondolnak. Hogy itt nem csak a kulturak kulonbozosegerol van szo, hanem az egesz eletrol, hogy ami szamunkra termeszetes, az itt olykor elkepzelhetetlen es kivitelezhetetlen.
    előzmény:
    Kojkojovszkaja (182)
    2010-02-19  11:37
  20. 2010. február 19. 11:37182.
    Hát ezek után, amiket itt olvastam nem hiszem hogy lesz arab kapcsolatom...... :) Nem zárkózok én el senkitől sem csak ez annyira más, hogy nem tudnám elképzelni, a vallás miatt sem, a viselet, meg ez az egész meg uhhh jó tudni róla meg jó olvasni de nemtudom hogy akarnék-e benne élni:S
    előzmény:
    Natviva (181)
    2010-02-19  11:32
  21. 2010. február 19. 11:32181.

    :) Volt már hasonló érzésem! Én egy nicaraguai barátomat tuddam így beszélgetni, és hallgatni a történeteit.

    Ti mennyire tudnátok párkapcsolatot kialakítani egy ilyen más kultúrájú emberrel? Milyen mindennapi gondokat okozna ez, vagy nehézségeket? Nagy küzdelem lenne, vagy inkább élvezetes és érdekes?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (180)
    2010-02-19  11:22
  22. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 11:22180.
    Ez igy igaz! Nagyon sok mulik a beallitottsagon, hogy mennyire nyitott az ember az uj megismeresere. Termeszetembol adodoan nagyon kivancsi vagyok, ezert faggatom allandoan az indiai ismeroseimet mindenrol. Neha ugy erzem, mintha meset mondananak, amikor hallgatom oket, olyan jo meg az altaluk elmondottak alapjan is elkepzelni.
    előzmény:
    Natviva (178)
    2010-02-19  11:14
  23. 2010. február 19. 11:21179.

    :O:O:O:O:O

     

    Ez de kemény....

     

    Nehéz elhinni, hogy ilyen nehéz lenne a felfogásuk, hogy nem érti meg hogy a mocskos vizet ne a ház elé borítja mert ne megyedül él ott... Én me gazt hittem hogy itt magyarországon sz****k az emberek a másikra, de ehhez képest akkor kinnt méginkább... És ez az átlag ember vagy az értelmiség azért felfogja, meg a felsőoktatás milyen szinten áll?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (171)
    2010-02-19  10:32
  24. 2010. február 19. 11:14178.

    Ez így igaz. De sokat dob az ember közérzetén ha akörülötte élők is nyitottak felé. Sokkal jobban érzed magad. Nem tudom ez beállítottság kérdése, de engem mindig is érdekelnek a más kultúrák, szóval nem esik nehezemre. És ebből adódóan, rögtön jóviszonyt is alakítok ki az emberekkel.

    Nekem Amerikában volt szerencsém sok-sok különböző nemzetiségű emberrel együtt élnem. igazán élveztem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (176)
    2010-02-19  10:51
  25. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2010. február 19. 10:54177.

    Nem, olcsobb a benzin, 25 Ft korulire jon ki egy liter. Nem trafaltal bele, nem az  Egyesult Arab Emirsegekben elunk, de kozeli orszag. :-)

    előzmény:
    Natviva (175)
    2010-02-19  10:50

Címlap

top