Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Paleolit táplálkozás

eva74
Létrehozva: 2010. február 15. 08:33

Sziasztok,

 

Próbálta közületek már valaki ezt az életmódot? 

  1. Torolt_felhasznalo_299877
    Torolt_felhasznalo_299877
    2010. február 15. 13:4076.

    Ugye most viccelsz? Te elhiszed, hogy a tejben van kalcium?

    A doktornő a (nyers) tejre gondolt és nem a  kefírre. Talán ha szakorvos mondja, talán hiteles a dolog.

     

    A tej nyákot képez, sok (több) helyen a testben. Ázsiában úgy néznek az európai emberre, mint drakulára, mondhatni úgy, mintha valaki vért inna, amikor tejet vesz magához. Hiszen az embernek anyatejre van szüksége és nem tehéntejre, arra a bocinak van szüksége.

    előzmény:
    Edith7 (67)
    2010-02-15  13:15
  2. 2010. február 15. 13:3975.

    Azt olvastam, hogy csontritkulás a mozgásszegény életmódból fakad, a csontok a mozgástól erősödnek és a kálcium a mozgás hatására könnyebben tud beépülni a csontokba, illetve elég D-vitamin kell hozzá. Nem attól lesz csontritkulásos az ember, ha nem iszik tejet.

     

    Én évekig homokba dugtam a fejem a tej káros határait illetően, de mostanában elgondolkodtam, hogy valóban a harminckilós bocinak való, alapból tele növekedésihormonszerű-anyaggal lévő tejre - amire a bocinak szüksége is van! - van-e szüksége a pár kilós emberkének, aki még háromévesen is átlagosan  max. 15-20 kg. 

     

    Az én lányomnak krónikus bronchitisze van, és látványosan kevésbé beteg, mint mikor itta a tejet, meg túró rudi joghurt stb... igaz, ezt nem a paleolit táplálkozás miatt csinálom így vele, hanem homeopátiás orvos mondta, hogy kerüljük...

    előzmény:
    Edith7 (67)
    2010-02-15  13:15
  3. 2010. február 15. 13:3174.
    A szénhidrátfüggésről le lehet szokni, én is szénhidrátfüggő voltam, átáll az ember hamar...csak nem kell megijedni az első pár napban, megszokja az ember.
    előzmény:
    Dike (72)
    2010-02-15  13:29
  4. 2010. február 15. 13:3073.

    Ha esetleg a nem egészséges alatt a zsír használatát érted, erre nemrég olvastam, hogy a koleszterinszint emelkedés, szívbetegségek stb. nem a zsírtól van, hanem a túl sok szénhidráttól. És ez nem azonnal jön ki, mármint a sok szénhidrát káros hatása, hanem évek, évtizedek múltán, mikor már az ember idősebb lesz és nem tudja már kompenzálni a túlzott mértékű szénhidrát-bevitelt.

    Na, ezt jól leírtam, lényeg, hogy a zsír nem annyira káros, mint az olaj lehet esetleg, és a margarin is nagyon káros. (hidrogénezett növényi zsiradék)

     

    Az áráról meg azt szokták mondani, hogy megtérül, ha nem veszel cukros üdítőket, joghurtokat édességeket. Igaz, hogy a kenyér, krumpli liszt a legolcsóbbak sajnos. Én most spórlásból kénytelen vagyok több almát, répát enni, illetve nem akarok túl sok olyan zöldséget enni, amire azt mondják, hogy nagyon vegyszerezik így télen mint pl uborka, retek...

    előzmény:
    Edith7 (65)
    2010-02-15  13:06
  5. 2010. február 15. 13:2972.
    Tényleg drága és macerás ez az étrend, de szerinted mi nem egészséges benne? Mondjuk a magamfajta szénhidrátfüggő 3 nap alatt idegbeteg lesz tőle, de objektíven nézve elég egészségesnek tűnik.
    előzmény:
    Edith7 (65)
    2010-02-15  13:06
  6. 2010. február 15. 13:2871.
    Hallottam már róla, de már nem a paleolit korban élünk, ezért szerintem a szervezetünk is adaptálódik, az evolució folyamatos. Pl. hallottatok már arról, hogy pár évszázat múlva teljesen eltünhet a bölcsességfog? mert az új  táplálkozás miatt már nincs rá szükség. azért van a sok fogszabályzás is, mert a 32 fog sehogy sem akar elférni a szűk szájüregben. :(
    előzmény:
    eva74 (1)
    2010-02-15  08:33
  7. 2010. február 15. 13:2470.
    Köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_299877 (64)
    2010-02-15  13:03
  8. 2010. február 15. 13:2269.

    No szóval:

     

    A mai nap kicsit másképp alakult mint szokott, mert tegnap vendégségben voltunk, és ott teleettem magam (persze csak paleo cuccokkal). Egy almát ettem reggelire, és kibírtam ebédig, ami párolt lilakáposzta volt sajtos-baconos csirkemellel (anyukám csinálta, irtó finom lett, és a sajt ementáli vagy eidami volt, nem tudom, azt hiszem a rendesen megérlelt sajtok a jók, nem a puha kissé édeskések). Azóta még nem ettem. Reggelire egyébként gyümölcsöt (pl banán) szoktam enni vagy nyers sárgarépát maradék sült hússal, de szoktam enni rántottát is (hagymával, szalonnával, bírja a gyomrom). Vagy esetleg paleo-sütit.  Ebédre párolt zöldség hússal, vgy bármilyen olyan hagyományos ebéd, amiben nincsenek nem odavaló összetevők: húsleves krumpli nélkül, fasírt zsemle és tej nélkül stb. Rengeteg recept van fenn a honlapon, ezekből is lehet válogatni. Uzsonnára gyümölcsöt vagy paleo-sütit szoktam enni, vacsorára meg zöldség+tojás, de ezeket még alakítanom kell, mert van, hogy csak úgy ad-hoc hámozok sárgarépát és azt eszek tojással, de ez tudom, hogy nem egy étvágygerjesztő dolog, én csak időspórlásból csinálom így. Lehet enni mindenféle salátát olívaolajos zöldfűszeres öntettel, hússal tojással sajttal, illetve én még szeretem a gyümölcssalátákat és jók az olajos magvak is kivéve a földimogyoró (meg én a napraforgómagot sem annyira szeretem). Szeretem még az almás-sárgarépás salátát, lereszelem a hozzávalókat, kis méz, mazsola bele és már kész is. Lehet még beletenni aszalt gyümölcsöt.

     

    Én igyekszem szigorúan venni az elveket, amennyire lehet, nekem ez jön be. Tejet egyáltalán nem iszom, tejtermékek közül csak a sajt megy, glutént egyáltalán nem eszem, hüvelyeseket szintén nem. A méz az, amire oda kell figyelnem és lassan nyírfacukrot is beszerzek. 

     

     

    előzmény:
    Edith7 (35)
    2010-02-15  11:25
  9. 2010. február 15. 13:2168.

    Miért, kalcium csak a tejtermékekben van..?

     

    Nekem úgy tűnik, hogy egyes olajos magvak és zöldségek kalcium tartalma még nagyobb is, mint a tejé.. egyébként meg sajtot simán lehet enni, paleonak minősül..

     

    http://www.gvmd.hu/htm/calcium.htm

    előzmény:
    Edith7 (67)
    2010-02-15  13:15
  10. 2010. február 15. 13:1567.

    "egyszer egy fülész doktornő azt nyilatkozta, hogy mennyire látványosan elhagyják a gyerekek az arcüreg- és középfül-gyulladást, ha kiiktatják a tejet az étrendből. "

     

    ...és ha felnőnek tej és tejtermék nélkül (hacsak nem élnek meleg éghajlaton a vele járó táplálkozással és erős fizikai edzéssel), akkor mire felnőnek, mennyire látványos kezdődő csontritkulással és gyenge csontozattal mennek neki a felnőttkornak!

    (egész halk kérdés: hány százalékuk is kap rendszeresen arcüreg gyulladást? Hát ha a tej miatt kapták el, amit laikusként is kétlek, akkor ők hagyják el---de a többi talán ne. A picikori középfül-gyulladás egyik oka pedig szerintem (!) a: huzat! Érdekes, sokkal több ovis gyereknek van, mint az otthonlévőknek, vajon miért is...?)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_299877 (49)
    2010-02-15  11:55
  11. Torolt_felhasznalo_299877
    Torolt_felhasznalo_299877
    2010. február 15. 13:0966.

    Ne érts félre, de csak azért, mert "szerintem" valami egészséges még nem biztos, hogy valóban az.

    Ez kicsit arra hasonlít, mint amikor anyám a négyéves gyerekemnek kólát adott, és az volt felháborodásomra a válasza, hogy "azért, mert kérte" (akkor konyakot is fogunk neki adni legközelebb??)

     

    Én nem vagyok nagy Lenkei-rajongó, de anno azon erősen elgondolkodtam, hogy állítólag már az utóbbi 40 évben is milyen óriási módon lecsökkent a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalma. Biztos, hogy vannak módosulások az embereknél, hiszen a kaukázusi emberek jobban feldolgozzák a tejcukrot mint az európaiak, de abban biztos, hogy igaza van Sz.G-nak, hogy egyszerűen az évezredes táplálkozási szokásokat írjuk felül a néhány évszázad alatt meghonosodott berögződésekkel és a feldolgozóipar marketingjével.

     

    Amit a naptejekről, a melanómáról és a bőrbetegségekről ír, szintén elgodolkodtató. Az meg megint más kérdés, hogy mi van a naptejekben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_332700 (54)
    2010-02-15  12:01
  12. 2010. február 15. 13:0665.

    Közben találtam egy menüsort paleo diétára, nem mondom, hogy teljesen ehetetlen, néha jólesik, de mindig szerintem borzasztó és nem is egészséges. Az árát meg ne is említsük, ez nem átlagbérhez van kitalálva...((((

     

    (neked meg írtam egy hosszú hsz-t, de elszállt a nyavalyás..biztos azért, mert megigértem, hogy csendben maradok....)))) Abból csak annyit, hogy a rakott kelt imádom, de a rakott karfiolban nekem nincs sem rízs, sem hús és így is finom--no jó, egy kevés petrezselymes krumpli jó hozzá...

    előzmény:
    Suee (38)
    2010-02-15  11:31
  13. Torolt_felhasznalo_299877
    Torolt_felhasznalo_299877
    2010. február 15. 13:0364.

    Szendi G. honlapján az Agykutatás alatt van bejegyzés az Omegával kapcsolatban.

     

    előzmény:
    anyuka81 (62)
    2010-02-15  12:42
  14. 2010. február 15. 13:0163.
    Én sem emlékszem már pontosan, fél éve olvastam a könyvet, de ha majd odajutsz hogy elolvasod biztos megtalálod benne a választ. Igazából ez a része engem nem nagyon érdekelt mert már évek óta nem használok se napraforgó olajat se margarint.
    előzmény:
    anyuka81 (62)
    2010-02-15  12:42
  15. 2010. február 15. 12:4262.

    Hát az az igazság, hogy így nem tudom, hogy a hidegen sajtolt olajakkal mi a baj. Annyit tudok, hogy  pl a napraforgóolajban a hidrogénezés miatt túl sok transzzsírsav keletkezik, és ez nagyon káros. Helyette a repce, olívaolajat ajánlják. Illetve még azért, mert omega-3 szempontból ezek jobbak, a napraforgóolaj tele van omega-6-tal, és az omega-3:-6 aránynak nem tesz jót. talán 2:1 lenne a helyes arány? 

     

    Ezeket nem tudom pontosan, úgyhogy ha valaki okosabb van itt, kérem, válaszoljon helyettem. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_332700 (39)
    2010-02-15  11:35
  16. Torolt_felhasznalo_332700
    Torolt_felhasznalo_332700
    2010. február 15. 12:1861.

    Igaz,valóban nem olvastam a könyvet,de el fogom olvasni,és amúgy én is bírom a pasast :),és biztos nem kis energiát fektetett a könyvbe.

    Én Jakab István műsorát szeretem még nagyon,most a Hálózat tv-n szokott lenni a műsora,de a vivanatura honlapján fennt vannak az adások.

    Szerintem Ő is nagyon jó forrásokból dolgozik,és rengeteg érdekes dolgot szokott mondani.

    előzmény:
    assigned (58)
    2010-02-15  12:06
  17. 2010. február 15. 12:1260.
    És Sz G által lektorálva... szóval akármi nem kerül bele
    előzmény:
    assigned (56)
    2010-02-15  12:04
  18. 2010. február 15. 12:1059.

    hát nemtom. lehet én vagyok a buta és tájékozatlan de én elég sok új infót találtam a könyvben. Mondjuk én szeretem a stílusát is, és nagyon érdekes kutatásokat ismertetett. A Pánikos könyve is nagyon tetszett pedig nem vagyok pánikbeteg... 

    Egyébként a borról máshol is hallottam mostanában hogy káros. Konkrétan a fehérborra írták, nem tudom hol, valahol interneten olvastam. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_332700 (54)
    2010-02-15  12:01
  19. 2010. február 15. 12:0658.
    Az a könyv több, mint 300 oldalas, itt pedig összefoglaltuk 10 mondatban :) ezeket te már tényleg mind tudtad? Mind a 300 oldalnyi dolgot..? mert nekem nagyon sok újdonság volt benne, pedig tényleg kiműveltem magam a témában.. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_332700 (54)
    2010-02-15  12:01
  20. 2010. február 15. 12:0557.

    Igen, tényleg lehet rosszakat hallani a virsliről, ez tény. Nem is eszem napi szinten, de hetente 1x azért szoktam, mert szeretjük mind a ketten.

     

    Tejet mondjuk mi többnyire házi tejet veszünk, egyrészt mert finomabb is, olcsóbb is, és mivel nem fogy sok, elég sokáig elég is szokott lenni. Ha felforralod elég sokáig el is áll. 

     

    A közétkeztetésben abszolut igazad van, tényleg katasztrófa ami egyes munkahelyi kajáldákban, iskolában megy. Szerencsére én itthonról dolgozom ugyhogy többnyire tudom hogy mi került bele a kajába amit megeszek, leginkább a gyerekeket sajnálom 

     

    Egyébként a nők felemelkedése és tündöklésével kapcsolatban egyetértek, nekem is a kedvenc könyvem tőle!  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_299877 (49)
    2010-02-15  11:55
  21. 2010. február 15. 12:0456.
    Igen, amit fórumozók írnak össze és megosztanak névvel, nyilvánosan...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_299877 (53)
    2010-02-15  12:00
  22. 2010. február 15. 12:0455.

    Ez amolyan magyaros mentalitás, hogy tegyél valakit hiteltelenné, támadd meg, és ezáltal a mondanivalója is hülyeséggé válik.

     

    Én nem étkezem paleo módra, de vettem a fáradtságot és utánanéztem a témának (nem most). Attól még, hogy valaki nem orvos, lehet, hogy mond okosságokat is. Mindenesetre a belefektetett energiája nem kevés és már ez is tiszteletreméltó. Ráadásul okos, és intellllligencs :)

    Tényleg csak az ezredrészét kellene véghez vinni a fanyalgóknak és kicsit guglizni, olvasgatni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_332700
    Torolt_felhasznalo_332700
    2010. február 15. 12:0154.

    Egyetértek!

    Hány bőrt fognak még lehúzni arról,hogy mi az egészséges,és mi nem.

    Biztos van sok jó rész a  könyvben,de mint Te is írtad,ezeket már tényleg eddig is tudtuk.

    Azzal egyetértek,hogy a tej káros,de a kefír és joghurt(főleg ha házi)szerintem nagyon is egészséges,szóval kár lenne megvonni magunktól,mint ahogy a krumpli is tele van értékes vitaminokkal,ásványanygokkal,attól függetlenül,hogy magas a szénhidráttartalma.

    Van pl. a tények-tévhitek weboldala Szendi G.-nak,és szerinte a kávé az csuda egészéges,de a bor az már halálos méreg.

    Érdekes!

    előzmény:
    Szellőlány (42)
    2010-02-15  11:45
  24. Torolt_felhasznalo_299877
    Torolt_felhasznalo_299877
    2010. február 15. 12:0053.
    majd a paleo-receptgyűjteményből
    előzmény:
    assigned (52)
    2010-02-15  11:57
  25. 2010. február 15. 11:5752.

    Igen, igen biztosan a Szendu-update élelmiszerekre gondolsz, meg a Szendi-féle zabkeverékre..

    vagy nincs is ilyen...? ajaj :)

    akkor a könyvből akar meggazdagodni..

    vagy abból nem lehet...? ajaj :)

    előzmény:
    Szellőlány (44)
    2010-02-15  11:49

Címlap

top