Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Magánnyugdíj vagy állami?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 3. 14:33

Kedves fórumozó!

Egy aktuálias kérdés: Te átlépsz-e a Magánnyugdíjpénztárból az Állami Nyugdíjpénztárba?

A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis erre lehetőség nyílik.

Kiváncsiak vagyunk, ti hogyan vélekedtek erről a kérdésről.

 Válaszaitokat előre is köszönöm:

Koronczay Lilla

  1. 2010. november 4. 16:4576.

    Nem lépek át. MÁR a kezdetektől tag vagyok, és nincs ugyan 200 ezres fizetésem közalkalmazottként, de nem vagyok hajlandó elfogadni ezt a lépést, hogy simán kivesznek a zsebemből évi kb.150 ezer ft-ot... Ez bizony lopás! Ha meg akarják változtatni a rendszert, tegyék, de ne így...

     

    Ez a oénz az én magántulajdonom, a legfontosabb, hogy örökölhető, tehát ha az előttem lévő 20 év alatt történne velem valami, a gyerekeim megkapják az eddig befizetett összeget... 

     

    Ha átlépek, ez megszűnik.... Ha nem lépek át, tudom jól, hogy elértéktelenedhet ez az összeg, mert eszük ágában sincs a jövő évben megadni amit most " kölxcsön vesznek", hiszen azt mondták, úgyis mindenki átlép, és erre nem elsz szükség..

     

    Én azt javaslom mindenkinek, hogy maradjon, mert ez az egy módszer és lehetőség van arra, hogy ne engedjünk a zsarolésnak, és megmentsük a magánnyugdíjpénztárakat...

     

    Érdekes, hoyg azt bezzeg nem mondák el a zembereknek, hogy ha a magánnyugdíjpénztári befizetésemből is kapom majd a nyugdíjat, akkor az államiból részarányosan kevesebbet kapok, tehát nem igaz az, hogy én most a magánba fizetek, de majd az államiból kapom a teljes nyugdíjat.... pedig ezt kommunikálják....

     

    Egyébként 20 év múlva hol lesz már az állami nyugdíjrendzser, mikor egy keresőnek legalább két nyugdíjas nyugdíját kellene majd kitermelnie...

     

    Ezért is lesz 70 év addigra a nyugdíjkorhatár...

     

    H atehetném, nem is fizetnék semmilyen nyugdíjjárulékot.... sajnos azonban ezt nem tehetem... de az sajnos biztos, hogy a mi korosztályunknak már nerm lesz nyugdíja.....:(

     


     

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  2. 2010. november 4. 08:5075.

    Magán.

     

    Bár nagyon várnám, hogy rendesen szabályozzák le a működésüket...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  3. 2010. november 4. 08:4474.
    Lehetséges, ahogy felfelé húzza a sok rendkívül jól kereső is, a 200 ezer nyilván egy átlag. Azonban nem mindegy, az ország melyik részét nézzük, köztudomású, hogy Bp-en jóval magasabb a bérek. És bár én is megyeszékhelyen lakom, mégis itt nem a 200 ezres fizetés jellemző, azaz nem minden második ember keres ennyit, max. minden tizedik. Az átlag 100 ezer körül keres, és ők csak abból tudnak gazdálkodni, amit kapnak. Így hiába a mnyp. ha semmire sem mennek vele, és miután annyira keveset keresnek, még arra sem nagyon van lehetőségük, hogy előre gondoskodjanak magukról időskorukra.
    előzmény:
    ardian (73)
    2010-11-04  08:28
  4. 2010. november 4. 08:2873.
    A hivatalops átlagfizetés 200 ezer felett van, pedig az átlagot erősen húzza lefelé a 1,5 millió minimálbéres.
    előzmény:
    Vitosa (71)
    2010-11-03  21:04
  5. 2010. november 4. 08:1472.
    Már 2009-ben visszahozták, 2010 csak hab a tortán. Én nézem mindig, mert online hozzáférésem van.
    előzmény:
    Passenger (60)
    2010-11-03  15:47
  6. 2010. november 3. 21:0471.

    Igen, a lényeg ez a két kritérium: jó kereset és sikeres nyugdíjpénztár. Manapság a jó kereset csak az emberek egy kisebb részének adatik meg, főként kevésnek van hivatalosan. Mindannyian tudjuk, hogy a cégek jó része minimálbérre vagy aközeli összegre jelenti be az embereket, és a többi zsebbe megy. Ők és a valódi minimálbéresek (akik nincsenek kevesen), nem nyernek vele különösebben sokat.

    Van egy-két jól kereső barátom, de az ő fizetésük sem közelíti meg az általad felvázolt 500 ezret, jó ha a fele, de a többség örül ha 100 ezer körül keres.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_203023 (19)
    2010-11-03  15:07
  7. Torolt_felhasznalo_203023
    Torolt_felhasznalo_203023
    2010. november 3. 17:0470.
    és úgy tudom, 2013-tól másképp számolnak, sacc/kb úgy, hogy fix 20 százalékot le kell ebből majd vonni. azaz 50 és 30 százaléka a volt fizunak. na itt a kettő közötti 20 százalékot az a tizen-huszon-harminc milliós összeg azért jól ki tudja pótolni.
    előzmény:
    ardian (51)
    2010-11-03  15:35
  8. Torolt_felhasznalo_203023
    Torolt_felhasznalo_203023
    2010. november 3. 16:5969.

    a klasszikus befektetési iskola szerint a kezdők válasszanak részvénydús portfóliót (mert a hosszú idő alatt statisztikailag az nő legjobban). amikor közeledik a nyugdíj, 5-10 évvel előtte célszerű a kockázatmentes-biztonságos portfólióba váltani. abban gyakorlatilag állampapírban tartják a pénzed, így nem lehet minuszos a hozam.

    ezt kell tenned.

    előzmény:
    Passenger (60)
    2010-11-03  15:47
  9. 2010. november 3. 16:5568.

    Azt lesheti az állam, hogy visszalépjek.

    Sőt. Az önkéntes befizetéseimre teszem a hangsúlyt.

     

    Amíg az állam nem tudja garantálni az egyéni számlát, az öröklési lehetőséget és a pénzem valamilyen szintű forgatását, addig én nem öntöm hozzájuk (a feneketlen zsákba) a pénzemet.

     

    Nem szeretem a képmutatást, hogy most azt mondják, hogy mindez a mi érdekünkben történik, miközben jópár éve meg öngondoskodásra akartak "nevelni" .

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  10. Torolt_felhasznalo_879362
    Torolt_felhasznalo_879362
    2010. november 3. 16:2567.
    Én egyiktől sem számítok semmi jóra. Szerintem úgy fel fogják emelni a nyugdíjkorhatárt, hogy én azt nem fogom megérni, hogy nyugdíjas legyek. Inkább a fizetésemből próbálok meg úgy spórolni, félre tenni, hogy legyen tartalékom, ha már idős leszek és a cégek elhajtanak a jelentkezéskor, nem fogok kelleni semmilyen munkára, akkor talán ha lesz egy kis spórolt pénzem valahogy majd csak elvegetálok. De hogy a kérdésre is válaszoljak, mivel még nem tudom, hogy milyen feltételekkel lehet visszalépni az állami rendszerbe, ezért nem tudom ezt most eldönteni.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  11. 2010. november 3. 16:1066.

    "A kollégám nyáron ment nyugdíjba, kiszámolta, az állami nyugdíja több lett volna."

     

    Jó hírem van, ha a kollégád tényleg így járt, akkor majd most "visszamehet" a tb-be, amint kijön a törvény. Visszafizeti, amit a manyupjától kapott, egyösszegben - persze ha még nem tapsolta el- és akkor újból megállapítják a tb nyugdíját.

     

    "Ha kimutatható lenne, hogy a magánnyp-ak milyen befektetésekben "kamatoztatják" a pénzünket, s mekkora hozamot veszítünk ezzel, nem biztos, hogy ez lenne a véleményed."

     

    feketén-fehéren kimutatható, csak fel kell csattogni vagy a pszaf honlapra, vagy az egyes manyupok honlapjára, kötelező ugyanis nekik minden évben közzétenni hozamaikat, elmúlt évit, 10 évest, vagyonnövekedési mutatót és referenciahozamot, mindhárom portfólióban. Csak ehhez tudni kellene két számot összehasonlítani....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_105469 (46)
    2010-11-03  15:31
  12. 2010. november 3. 15:5765.

    "A lényeg hogy a pénzemet kivehetem onnan? vegyem ki?"

     

    A lényeg, hogy a mnyp megtakarítást semmiféleképpen nem tudod kivenni azelőtt, h nyugdíjba mennél. max. megörökli valaiki, vagy legfeljebb átviheted egy másik pénztárba, vagy most már visszaléphetsz a tb-nyugdíjrendszerbe, de a pénzedet akkor sem kapod meg, hanem ez utóbbi esetben beszórod a közös kalapba, aminek lukas az alja.

    Minden manyup tagnak csakis a kivárást, az óvatosságot és a nyugit ajánlom, mielőtt döntést hozna, mert ez egy "one way ticket", azaz állambácsitól vissza már tuti nem lehet lépni.

    előzmény:
    Dea2006 (56)
    2010-11-03  15:43
  13. 2010. november 3. 15:5664.

    100%-ig egyetértek minden szavaddal! Pedig nem is vagyok közgazdász csak a józan paraszti eszemet használom, vagy mit 

     

    előzmény:
    ardian (58)
    2010-11-03  15:44
  14. 2010. november 3. 15:5063.
    Biztos, hogy NEM! És ahogy látom azért többségben vannak még azok, akik átlátják a dolgokat. Az állam nem jó gazda, ne használja az én pénzemet amit a nyugdíjamra teszek félre. Felháborító, hogy ahelyett, hogy az embereket az öngondoskodásra ösztönöznék inkább fejlődünk vissza a szocializmusba! Majd állam bácsi mindent megold gyerekek, muhaha.... 
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  15. 2010. november 3. 15:4962.

    "engem nagyon zavar, hogy (egy kivételével) olyan csöndben vannak a nyugdíjpénztárak, ennek vajon mi lehet az oka? "

     

    Melyik az az egy?

    előzmény:
    baratnod* (29)
    2010-11-03  15:16
  16. 2010. november 3. 15:4761.
    előzmény:
    ardian (47)
    2010-11-03  15:32
  17. 2010. november 3. 15:4760.

    a mostani elég nagy válság volt...

    kb a felére estek vissza úgy tudom az mnyp-s portfóliók.és még most sem étrtek vissza oda ahol lenni kellene.

    mi van ha ez a nyugdíjba vonulásom előtt történik?

    előzmény:
    ardian (58)
    2010-11-03  15:44
  18. Torolt_felhasznalo_105469
    Torolt_felhasznalo_105469
    2010. november 3. 15:4559.

    Ez most a humor?

     

    A Pszáf-felügyeletről a Kulcsár, esetleg Postabank, Ybl bak  (folytassam? ) biztosan többet tudna mesélni. 

     

    A PSZÁF felügyelet mennyit is ér?  Még ahhoz sincsenek szakemberei, hogy egy Pszáf ellenőrzést elvégezzenek.

    Könyvvizsgáló cégekkel végeztetik, akiknek, hogy úgy mondjam nem áll érdekükben, hogy a piaci szereplőkkel konfliktusba kerüljenek.

     

    előzmény:
    ardian (47)
    2010-11-03  15:32
  19. 2010. november 3. 15:4458.

    Ha abban hiszel, hogy válság lesz, válassz klasszikus portfóliót, ott államkötvényekben van a pénz. Ha az elvész, akkor az állami nyugdíj is elveszett...

    Én jobban aggódom az állami nyugdíj miatt, mert láttam korfát. Azoknak, akiiknek minket el kellene tartani, már meg kellett volna születniük. Nem tették.

     

    És az állami nyugdíjat bármikor meg lehet változtatni egy tollvonással.

     

    Lehet a korhatárt emelni, összegét csökkenteni, bármit...

     

    A tőkéddel max akkor van baj, ha írtó nagy válság van.

    előzmény:
    Passenger (53)
    2010-11-03  15:39
  20. 2010. november 3. 15:4457.

    Ha tudnám, hogy semmi nem változik, csak egyszerűen nem kötelező mostantól a belépés, illetve nyílik egy záros határidejű kapu a visszalépőknek, akkor biztosan állítanám, hogy nem lépek vissza. Csak tartok attól, hogy lesznek motiváló tényezők.

     

    Ha a magánnyugdíjpénztárak dönthetnének úgy, hogy kifizetik a számlatulajdonosoknak a pénzt, Ők meg fizessék be a nyugdíjkasszába - nyilván a majdani nyugdíjukat korrigálva ezzel - azért kíváncsi lennék, hányan lépnének át.

     

    Passenger, nem úgy van, hogy most valamennyit a közösbe is fizetünk, meg a magánba is és majdan innen is meg onnan is kapunk? Vagyis amit számoltál, az csak a mnyp-i része a nyugdíjnak? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_807251 (49)
    2010-11-03  15:34
  21. 2010. november 3. 15:4356.

    Sziasztok!

    Valaki segítsen légyszi...

    OTP magánynyugdíjpénztárnál voltam 5 évig,utánna meg átléptem az ING-hez.

    A lényeg hogy a pénzemet kivehetem onnan? vegyem ki?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  22. 2010. november 3. 15:4255.
    Ez nagyon érdekelne engem is. Eddig még nem volt állandó jövedelmem, csak egy-két diákmunka...most tag vagyok egy magánnyugfíjpénztárnál.... éedemesebb visszalápnem állami nyugdíjpánztárba, ha állandó munkahelyem lesz?
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-03  14:33
  23. 2010. november 3. 15:4054.

    Hát pedig nincs más biztos befektetés. Az arany már bizonyitott évezredeken át.

     

    A mostani  pénzek nagy része fedezetlen pénz, ezért hazugság ez az egész "nyugdijtakarékosság".

     

    Nem úgy működik a dolog, hogy amennyi pénz van, annyi nyugdijat vagy egészségügyi szolgáltatást fizetnek. Hanem igérvények vannak, hogy ennyit fogsz kapni nyugdijas korodra. Ahol egyéni számlák vannak, ott negyedévente kapja a polgár az értesitést, hogy mennyi pénz van a számláján. (Természetesen ez virtuális pénz, ha mindenki ki akarná venni, akkor jóval kevesebb lenne.) Az a gond, hogy az igérvények összessége sokkal nagyobb, mint amit valaha be fognak szedni, azaz nincs fedezet rá.

     

    Mi legyen akkor a megoldás? Az állam pótolja ki a különbözetet? A magyar állam pl. most ezt csinálja. Vagy hagyjuk, hogy idővel a virtuális igérvények elveszitsék az értékuü jelentős részét? Ekkor viszont a már bekalkulált jövöbeli fogyasztás (ami a mostani fogyasztás fedezetéhez kell) jóval kisebb lesz, ami önerösitő folyamatokat indit el (kisebb kereslet, kevesebbet kell termelni, kevesebb munkaerő kell, még kisebb kereslet stb.). Ez se jó. Egy megoldás van, az állandó növekedés.  (Vagyis az, ami most befuccsolt törvényszerűen). 

    előzmény:
    S.Carol (50)
    2010-11-03  15:35
  24. 2010. november 3. 15:3953.

    nem sok a különbség...

    arról nem beszélve, hogy még 1-2 válság addig és a portfóliód jó nagyot eshet.

    de ahogy írtam is amíg nem lesz örökölhető az állami addig tuti nem lépek át.

    előzmény:
    ardian (51)
    2010-11-03  15:35
  25. 2010. november 3. 15:3752.

    Na totálisan egyetértünk!

     

    Én mindig azt szoktam mondogatni, hogy amikor már a valós létfenntartás lesz a tét, lehet, nekem lesz valamim, amit "eladnék", csak nem fog kelleni ellenértékként a milliós akármilyen pénztári tartalék... :))

     

    Ha érted mire gondolok.

    előzmény:
    livilla (32)
    2010-11-03  15:21

Címlap

top