Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

MIből futja karácsonyra?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 18. 12:42

Kedves fórumozók!

Arról írunk cikket, vajon miből futja karácsonyra a családoknak ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Kérlek, osszátok meg velünk  ötleteiteket, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy végül mégis szép ünnep kerekedjen.

Köszönöm a commenteket!

Koronczay Lilla

  1. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:1676.
    Van egy barátnőm, aki már most azon szorong, hogy a gyerekeitől mgkérdezik januárban az iskolában, mit kaptak, és ők sírva mennek haza, mint tavaly... lehet, hogy a fa alatt (ha egyáltalán futja majd fára) mosolyogva fogja ölelgetni őket, de közben megszakad a szíve...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186348 (72)
    2010-11-18  14:12
  2. 2010. november 18. 14:1575.

    Az ünnepi vacsorát sem kell mindig méregdárga ételekből összeállítani, sokszor elég, ha csak valami különleges kerül az asztalra, ami hétköznap nem.

    Enni amúgy is kell, tehát nem kerül annyival többe, mint ha nem lenne ünnep.

     

    Egyébként még hatványozottabban igaz, hogy "előrelátásból" telik a karácsonyra.

    Rutinos szülők tudják, hogy novemberben úgyse lesz túlóra, vagy ha igen, akkor annyian jelentkeznek rá, hogy esélytelen bekerülni.

    De van túlóra szeptemberben, októberben, esetleg egy kicsi a nyáron, és azt is el lehet tenni.

     

    A gyerekeknél két dolog lehetséges. Ha képesek megérteni a család anyagi helyzetét, és nincsenek ezen túlmutató vágyaik, akkor meg lehet akár együtt is beszélni, mit kapnak idén.

    Ha a nem értik meg, akkor persze sokkal nehezebb, mert amit az osztálytársak kapnak/kérnek karácsonyra, arra nem mindig telik a családnak.

     

    Szerintem addig ezek azért megoldhatóak, amíg nem az a legfontosabb, milyen márkájú az ajándék, és mennyibe került.

    Azért ugye ilyen is van.

     

    előzmény:
    Ikrek (28)
    2010-11-18  13:30
  3. 2010. november 18. 14:1474.

    A családban felnőttek egymás közt nem ajándékozunk karácsonykor, maximum valami nagyon jelképeset (pl unokáról fotóalbum). Csak gyerekek kapnak nagyobb dolgokat.

    Évközben úgyis megy  a felnőttek között is névnapi-szülinapi ajándékozás, nekem nem hiányzik, hogy kapjak valamit karácsonykor.  Egyik régi barátnőmmel már gyerekként megállapodtunk, hogy karácsonykor nem ajándékozzuk meg egymást, pedig születésnapra, névnapra mai napig veszünk egymásnak valami apróságot. 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  4. 2010. november 18. 14:1373.

    Nem ezt írtam...

    Nem "mindenki" szeretne magának valamit, a gyerekeknek vannak álmaik (kisebbek-nagyobbak), és a gyerekek várják a karácsonyt, várják a varázst. Hogy ez hiba-e vagy nem, azt nem tudom, de szerintem a csodavárás nem baj. 

    Igen, máskor is enni kell, és a szerdai vacsora is pénzbe kerül, de általában az emberek karácsonykor többet és jobbat esznek, ezt hívják "ünnepi ebéd/vacsorának".

    A karácsony előtti tolongásban pl. nekem még soha nem volt részem, mert általában már szeptember-októberben  megveszem, amiről úgy gondolom, hogy karácsonyra örömet szerezhetek vele valakinek.

    A tolongást, és a "fogyasztói társadalom" egyéb megnyilvánulásait nem bírom elviselni, és bár megtehetném, nem szórom a pénz.

    A topik indító pont azt kérdezte, hogy milyen ötleteink vannak arra, hogy kevés pénzből szép karácsonyt lehessen produkálni.

    előzmény:
    labirintus (64)
    2010-11-18  14:00
  5. Torolt_felhasznalo_186348
    Torolt_felhasznalo_186348
    2010. november 18. 14:1272.
    Elárulok egy titkot, nekünk most a mindennapokra is alig futja és mégis a felhőtlen boldogságról szól a karácsony. Hogy mi lesz az ünnepi vacsi? Lényegtelen, az a lényeg, hogy együtt ünnepelünk és mesélünk a gyereknek a kis Jézusról aki hozta neki az éjjel a fenyőfát és azt az aprócska ajándékot amit még éppen meg tudunk neki venni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (68)
    2010-11-18  14:06
  6. 2010. november 18. 14:1071.

    Hát nem tudom, nálunk ugye 4 gyerek van és volt egy 2,5 hónapos nyári szünet, aminek minden napján kellett valami ebédet az asztalra tennem. Ergo valahogy csak kitalálok 3 napra kaját :o) Persze, nekem könnyű, tündibündi anyósom van, Szentestére nálunk vannak a szülők, Após csinálja a halászlét, ezzel már nincs is gondom. Nekem már csak a 9 ember főfogását kell összeraknom, meg némi sütit. Könnyítésként karácsony 1 napján anyósoméknál kajálunk, jönnek a sógornőmék. Lazán csak két nap a dolog :o))))

     

    Mi pl. tesómékkal ajándék-csomagot szoktunk cserélni. Van benne mindenkinek a szája íze szerint való dolog (csokik, kekszek, tea, kávé, forró csoki, volt már névvel hímzett törülköző, DVD-filmek..stb.) Mindegyik bármikor beszerezhető volt. Anyukám mindig vásárlási utalványokat vesz a rengetegsok unokának. Nyáron kezdi és minden hónapban egy-egy gyerkőcre költ. Karácsonykor meg megkapják.

     

    Szóval szerintem a lényeg akkor is az, hogy ne forduljunk ki Önmagunkból, csak azért mert Karácsony van és ilyenkor  - bemutatta a Fókusz, meg a Blikk -  mindenki megbolondul :o) Meg persze készüljünk előre, amivel csak lehet.

    előzmény:
    Ikrek (55)
    2010-11-18  13:55
  7. 2010. november 18. 14:0970.

    Bizony! Pár éve ipari mennyiségű karácsonyi muffinpapírt szereztem be röhejes árért. Amit nem vettem meg karácsony előtt mert dühítően drágának találtam.

     

     

     

    Szerintem az is fontos, hogy pl. a gyerekeket tanítsuk meg örülni bárminek. Sajnos tapasztaltam hisztirohamot mert az ismerős gyerek nem azt kapta amit ő kért.

    Természetesen az én lányaimnak is van kívánságlistája. Sőt a kicsi a múlt héten a kezembe adta az egyik áruház karácsonyi reklámújságát, hogy ő ezt mindet kéri. DE!!!!! Bármit fog kapni örülni és eszébe sem jut, hogy mikkel ámították.

    előzmény:
    labirintus (64)
    2010-11-18  14:00
  8. Torolt_felhasznalo_186348
    Torolt_felhasznalo_186348
    2010. november 18. 14:0669.
    Semmiből. Egy saját készítésű apró ajándék sokkal többet ér, mint a sok-sok pénzért vásárolt. A gyerekeknek meg lehet maga a fenyőfa is ajándék + még valami apróság aminek örül. Ha gazdag lennék is szívesebben adnék saját készítésű ajándékot, mint vásároltat. És egy kis kreativitással még az alapanyag se kerül sokba. Erre egy példa: ha van egy virágcserép amit már valaki nem használ szalvétatechnikával felújítja és így örömet szerezhet annak aki szereti a virágokat és szívesen ültet bele. De ez csak egy ötlet a millióból.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  9. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:0668.

    persze, szépen hangzik, hogy nem kell drága ajándék, meg a szeretet ünnepe, meg hasonlók. De voltunk vajon olyan kilátástalan helyzetben, hogy  tudtuk, ha karácsonyra veszünk a gyereknek ajándékot, akkor a következő fizetésig, munkanélküli segélyig már ételre alig marad? Vajon azoknak, akiknek ezzel kell szembenézni, a szeretet ünnepe a felhőtlen boldogságról szól?

    Igen, lehet valakinek pénz nélkül is szép az ünnepe - ha egyébként a mindennapokra van elég pénze. Az a baj, hogy azok, akik szomorú szívvel várják az ünnepet, nem fognak itt fórumozni, hogy elmondják, mit gondolnak...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_734276 (0)
     
  10. 2010. november 18. 14:0667.

    Ez jóó!

     

    Mondjuk még feltétlen vedd fel a listádra azokat a "szegény, szerencsétlen, támogatásra szoruló családokat", akik ilyenkor fel-felbukkannak, és begyűjtenek annyi alamizsnát, amivel elvannak jövő karácsonyig.

    Meg azokat, akik a sűrűsödő felajánlások hullámát úgy lovagolják meg, hogy amit "kisírnak" másoktól, azt vidáman felteszik az aukciós oldalakra, és abból karácsonyoznak.

    Ahogy az is szívmelengető látvány, ahogy a hátrányos helyzetű családoknak szánt ajándékokat áttúrják, és kiszemezgetik belőle a jobb dolgokat azok, akiknek ki kéne osztaniuk.

     

    Az utóbbi pár évben elég sokan vannak, és elég gusztustalan amit művelnek.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_849281 (23)
    2010-11-18  13:22
  11. 2010. november 18. 14:0566.

    Az a baj veled hogy nem pereg le rólad...:)

    Ha 3 gyereked lenne ebben a nagy válságban minden nap megkapnád, már nem is zavarna!:)) /jajj nem tudom hogy van-e és mennyi és úgy egyébként..../

    Pl: Elmegyek az unokatesómhoz aki fodrász, egy 50 éves sátortetős házat vettek, sehol nincs burkolva, mindenhol földes.

    És akkor elkezdi......"Ti szegények, ez a válság, és a három gyerek, hű de sajnál engem"

    /annyira persze nem hogy ne fogadná el a 2 ezer ft-ot:)/

    Ott vertem ki a biztosítékot mikor mondtam neki hogy bizony sajnálhatsz is, csak a teraszunk akkora mint a házatok.

    Úgy utáltam magam de egy órát hallgatva már elég volt.

    Lehet hogy rólam sem pereg le...??:)

    előzmény:
    Démétér (36)
    2010-11-18  13:34
  12. 2010. november 18. 14:0265.
    Pontosan!
    előzmény:
    Démétér (36)
    2010-11-18  13:34
  13. 2010. november 18. 14:0064.

    Igazad van abban, hogy mindenki szeretne magának valamit karácsonyra, de kérdem én, miért??? Ja, mert úgy neveltek (engem), hogy karácsonykor ajándékot szokás adni és kapni, pedig ez az ünnep nem erről szól. Nem a gyermekekről és nem a felnőttekről, nem egymás megajándékozásáról. Ajándékot lehet adni születésnapra, névnapra, vagy éppen csak úgy, mert örömet szeretnék okozni a másiknak. Érdekes, nálunk otthon mindig úgy volt, ha kellett valami, cipő, ruha, táska, játékbaba, labda, kártya, egyszóval ilyen ajándékozható dolgok, akkor vették meg nekem, amikor "jó" áron meg lehetett kapni plusz szükségem volt rá (vagy úgy éreztem, szükségem van rá).

    Abban is igazad van, hogy az étel pénzbe kerül. Mák, dió, hús, stb. Na oké, de egyéb napokon nem eszik az ember? Az is pénzbe kerül ám...

    Nekem azzal van a bajom, hogy túlmisztifikálják a karácsonyt, és ez a fogyasztói társadalom sajátossága, mely költekezésre sarkall.

    Egyszer elég megvenni a műfenyőt meg a díszeket (kivéve a saját készítésűeket, én imádtam ilyeneket gyártani, amikor kicsi voltam), aki szemfüles, az egyszer karácsony után akciósan megveszi egy nagyáruházban az összes karácsonyi cuccot és voila, egy csomót tudott spórolni.

    Na ezt tessék beleírni abba a cikkbe: "A ravasz vásárlók alig bírják kivárni a karácsonyi utáni napokat, mikor is megrohamozzák a hipermarketeket és egymást lökdösve csapnak le a megmaradt műfenyőkre, díszekre, hogy a következő karácsonykor kezüket elégedetten dörzsölgetve konstatálhassák, milyen jól jártak." :D :D

     

    előzmény:
    Ikrek (28)
    2010-11-18  13:30
  14. 2010. november 18. 14:0063.

    Csak nyugodtan - én örülök, ha másnak is tetszik:)

    előzmény:
    hoviraeg (54)
    2010-11-18  13:55
  15. 2010. november 18. 14:0062.

    A Karácsony arra is jó, hogy a gyerekek megtanulják, milyen jó adni.

    Apával elhúzódnak teljes titokban, , és nekem készítenek valamit, együtt. 

    Aztán mi bújunk el (ezt könnyebb kivitelezni), és mi készítünk együtt valamit apának, teljes titokban.

     

    Aztán két szülővel, tesó nélkül is nagy titokban készítünk egy-egy ajándékot, amit ők adnak egymásnak.

     

    Így Szenteste a gyerekek sokkal jobban izgulnak azért, mit fogunk szólni a hosszasan, nagy munkával készített ajándékokhoz, mint azért, hogy ők mit fognak kapni.

    Még soha nem maradtak ki, úgyhogy nem izgulnak.



    Idén "bevadult" a gyerek, készül képeslap a tanárnéniknek, az osztálytársaknak, a nagyszülőknek is akar valamit, a kutyának, a macskának, a kerti madaraknak, és folyamatosan kérdezi, mikor díszítheti ki a lakást.

     

    Ezzel már kezd az őrületbe kergetni, és nehéz elmagyarázni, hogy Mindenszentek után csak a boltokban van karácsony, itthon még várni kell rá.

     

    A tévé tartós betegszabadságra ment. Majd húsvétkor meggyógyul.

    Addig nem fogom naponta ezerszer meghallgatni a gyerekekre kiélezett reklámokat. Ilyenkor gomba mód szaporodnak a felesleges, de nagyon divatos, egyébként semmire se jó játékok hirdetései.

    Ja, és persze a szülőkre is gondolnak: gyorskölcsön és hitelreklámok követik egymást sűrű sorokban.

     

    Ha már kérdés volt, miből karácsonyozunk, arra válaszolnék, miből nem: hitelből.

    Annyit költünk, amennyi van.

     

    előzmény:
    Démétér (19)
    2010-11-18  13:12
  16. 2010. november 18. 13:5961.
    Ez volt múltkor is... Bár karácsonykor nem az lesz: imádom a rakott krumplit, és most hogy megint olvastam róla, nem bírom ki, hogy ne csináljak sürgősen :)) Na majd hétvégén!
    előzmény:
    Ikrek (55)
    2010-11-18  13:55
  17. 2010. november 18. 13:5960.
    Hogy mennyire egyetértek veled! Le is írtam egy másik karácsonyos topikban. A fenyőket én is megsirattam, mióta együtt élünk a férjemmel mi is műfenyőt veszünk. Az utolsó mondatoddal különösen egyetértek!
    előzmény:
    Raistlin* (18)
    2010-11-18  13:09
  18. Torolt_felhasznalo_351906
    Torolt_felhasznalo_351906
    2010. november 18. 13:5959.

    Szintén zenész, mi is régóta gyűjtjük a 200-ast. Na jó, csak nyár óta, de így is már 30.000 Ft-nál járunk. Az évközben nem hiányzik, szerencsére.

    Régen a 100 Ft-ossal voltunk így, év végén mindig lett belőle 40-60.000 Ft.

    előzmény:
    Titecs (20)
    2010-11-18  13:19
  19. 2010. november 18. 13:5858.

    O.K. átírhatod! :-)

    A sorrend természetesen nem fontossági sorrend volt.

    előzmény:
    Démétér (47)
    2010-11-18  13:50
  20. 2010. november 18. 13:5857.

    Há-háááá! Mi már megint egyetértünk :o)))

    előzmény:
    Démétér (47)
    2010-11-18  13:50
  21. 2010. november 18. 13:5656.
    Nálunk egyik évben Hortobágyi húsos palacsinta volt a főfogás. A válogatós családom egyenként nyaldosta az ujját, még apósom is, pedig azért az már valami! Könnyen megvolt, előre is tudtam dolgozni, ki sem purcantam, nem is volt drága, és osztatlan a siker :o)))
    előzmény:
    korix (48)
    2010-11-18  13:52
  22. 2010. november 18. 13:5555.

    Most pont az írtad le, amit én is szerettem volna kifejezni, csak Te máshogy közelítetted meg.

    Ha a család kedvenc étele a rakott krumpli és puding, azzal semmi baj nincs, azt kell főzni. De az ünnep ugye három napos. Három napig csak nem lehet rakott krumpli,és általában legalább egy nap vendégeskedés is van majdnem mindenhol.

    Ha kedves apróságok kerülnek a fa alá - nálunk sem lesz ez másként -,

    akkor is pénzbe kerülnek. Nekem pl. három gyerekem, férjem, anyukám, két keresztlány+az ő testvéreik, néhány jó barát. Na, ennyi apróság azért pénzbe kerül..

    Pontosan az volt az indító kérdés, hogy milyen ötleteink vannak arra, hogy ne költsünk vagyonokat, mégis szép legyen a karácsony. 

    Én legalábbis így értelmeztem.

    előzmény:
    Ha-hópihe (42)
    2010-11-18  13:46
  23. 2010. november 18. 13:5554.

    Déméter: ez nagyon jó ötlet... szerintem mi is ellopjuk...

     

    egyébként hogy mi hogy oldjuk meg?

    nem tudom...

     

    fánk lesz... a nagyobbikkal mi fogjuk megcsinálni a karácsonyfa díszeket advent vasárnapokon (szombatonként vizsgázni fogok decemberben), a barátnőimet már meginvitáltam egy közös "süssünk mézest karácsonyra" összeröffenésre a karácsony előtti hétvégére... a család kap egy-egy profi fotós által készített képet a gyerekekről, amihez a keretet a nagyobbikkal együtt csináljuk, de rárakjuk a kisebbik keze nyomát is ... amikor a nagyobbik volt ilyen pici, mindenki kézlenyomatot kapott :)

     

    a gyerekeknek fogalmam sincs, mit veszek, de nézelődöm... a férjem újabb dió, de eddig is mindig kitaláltam 5ezer Ft alatt...

     

    a menü? jó kérdés... de mivel hivatalosak vagyunk anyósomhoz is, meg anyámékhoz is, meg máshová is és nem szeretem a halat, így valami mást fogok kitalálni, amit baba is megehet...

    előzmény:
    Démétér (29)
    2010-11-18  13:30
  24. 2010. november 18. 13:5453.

    Hat sajnos van,akinek a penzrol szol :( legidosebbik noveremnek pl. Mondjuk 2 eve nem is tartom vele a kapcsolatot,meg az utcan se vagyunk koszono viszonba,foleg emiatt,mert 20 forintert anyankat kepes lenne megolni.Es ez tenyleg igy van!!! Ha nem kap a fia anyamektol karacsonyra minimum 10e forintert ajandekot,akkor hozzab@ssza anyamhoz (volt ra pelda nem egyszer!!). Es utana honapokig nem beszel a csaladdal.(anyam es mamam) .Fiatalabbik noverem es en teljesen eliteljuk ezt a viselkedes modot,mert anyumek nem allnak olyan fenyesen anyagilag,es azert 4 unoka van.Azt barhonnan nezem 40e ft...Fiatalabbik noveremmel mindig mondjuk,hogy hagyjak a francba azajandekokat,ugyis kapnak eleget a gyerekek.Inkabb legyen szep fenyo,vacsora,kalacs stb. Szep es jo lenne igy,csak sajnos az idosebbik noverem miatt mindig balheba fullad a karacsony.  Csak ezt akartam,hogy sajnos vannak ennyire anyagias emberek is!!! :(:(

     

    Mivel mi kulfoldon elunk es csak 3an karacsonyozunk,igy eleg olcsobol kijovunk.Igy tobb ajandek jut a gyereknek.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  25. 2010. november 18. 13:5452.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_849281 (23)
    2010-11-18  13:22

Címlap

top